Σελίδα 75 από 89 ΠρώτοΠρώτο ... 2565707172737475767778798085 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1.111 έως 1.125 από 1326

Θέμα: Ποδήλατα ΙΙ

  1. #1111
    custom freak Το avatar του/της doctor_john
    Εγγραφή
    06/08/2019
    Μηνύματα
    4.118
    Η κατασκευή είναι η δεύτερη εργασία μου πολλά χρόνια.
    Στραβώνουν πολύ δυσκολότερα τα αλουμινίου, ακόμα και οι φθηνότεροι - χωρίς μαρκα των 35ε
    είναι πολύ πιο άκαμπτοι, ελαφροί (εδώ έχει νόημα) και θα οδηγείς κατι πολύ πιο γρήγορο απο πριν.

    Στο 1,75 ακόμα και αν είσαι δυτικός όσον αφορά τις αναλογίες σου (πόδια >78) θα έχεις πολλα θέματα.
    Γόνατα, καβάλος, μέση, αυχένας, αγκώνες είναι τα πρώτα.

    Σορυ που πρέπει να στα πω εγώ αυτα, υπαρχει λόγος που υποχρεώνομαι όπως υπαρχει λόγος που αυτό το ποδήλατο
    έμεινε σε τόσο καλή κατασταση χωρίς χλμ...

  2. #1112
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της stefanos
    Εγγραφή
    16/06/2002
    Μηνύματα
    5.836
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από doctor_john Προβολή μηνύματος
    Στραβώνουν πολύ δυσκολότερα τα αλουμινίου, ακόμα και οι φθηνότεροι - χωρίς μαρκα των 35ε
    είναι πολύ πιο άκαμπτοι, ελαφροί (εδώ έχει νόημα) και θα οδηγείς κατι πολύ πιο γρήγορο απο πριν.
    Στεφάνια?

  3. #1113
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/04/2008
    Μηνύματα
    3.993
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από doctor_john Προβολή μηνύματος
    Η κατασκευή είναι η δεύτερη εργασία μου πολλά χρόνια.
    Στραβώνουν πολύ δυσκολότερα τα αλουμινίου, ακόμα και οι φθηνότεροι - χωρίς μαρκα των 35ε
    είναι πολύ πιο άκαμπτοι, ελαφροί (εδώ έχει νόημα) και θα οδηγείς κατι πολύ πιο γρήγορο απο πριν.

    Στο 1,75 ακόμα και αν είσαι δυτικός όσον αφορά τις αναλογίες σου (πόδια >78) θα έχεις πολλα θέματα.
    Γόνατα, καβάλος, μέση, αυχένας, αγκώνες είναι τα πρώτα.

    Σορυ που πρέπει να στα πω εγώ αυτα, υπαρχει λόγος που υποχρεώνομαι όπως υπαρχει λόγος που αυτό το ποδήλατο
    έμεινε σε τόσο καλή κατασταση χωρίς χλμ...
    η καλή κατασταση ειναι λόγω προσοχής απο τον πατερα μου. εγω δεν το ακουμπησα ποτε μεχρι σημερα. με το ζορι να ανεβηκα 3 φορες ολα αυτα τα χρονια. αν και νιωθω πως ειναι ψηλο και το ποδι τεντώνει για να κάνω πετάλι, στα χερια νιωθω πολύ άνετα. σκέφτομαι να κάνω μερικές βολτες και να το φέρω σε καλη σχετικά κατάσταση χωρις να αλλάξω κάτι πέρα απο αναλώσιμα για να δώσω τα όποια χρηματα θα μου έτρωγε σε ενα καινουργιο ποδήλατο. εχω 4-5 και κανένα δεν ειναι στο νουμερο μου. ολα 20+ ετων.

    ξεκίνησα με λυσιμο εμπρος φρένου και καθαρισμα γιαλισμα. αυριο το πίσω και μετά ενα πλύσιμο. για τις πρώτες 5-10 βόλτες θα ειμαι κομπλε. μετά θα δούμε...

  4. #1114
    custom freak Το avatar του/της doctor_john
    Εγγραφή
    06/08/2019
    Μηνύματα
    4.118
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από stefanos Προβολή μηνύματος
    Στεφάνια?
    Ναι, σορυ τα έκοψα απο βιασύνη. Τα στεφάνια αλουμινίου, ακόμα και οι φθηνότεροι τροχοί..

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από basilis_k6 Προβολή μηνύματος
    η καλή κατασταση ειναι λόγω προσοχής απο τον πατερα μου. εγω δεν το ακουμπησα ποτε μεχρι σημερα. με το ζορι να ανεβηκα 3 φορες ολα αυτα τα χρονια. αν και νιωθω πως ειναι ψηλο και το ποδι τεντώνει για να κάνω πετάλι, στα χερια νιωθω πολύ άνετα. σκέφτομαι να κάνω μερικές βολτες και να το φέρω σε καλη σχετικά κατάσταση χωρις να αλλάξω κάτι πέρα απο αναλώσιμα για να δώσω τα όποια χρηματα θα μου έτρωγε σε ενα καινουργιο ποδήλατο. εχω 4-5 και κανένα δεν ειναι στο νουμερο μου. ολα 20+ ετων.

    ξεκίνησα με λυσιμο εμπρος φρένου και καθαρισμα γιαλισμα. αυριο το πίσω και μετά ενα πλύσιμο. για τις πρώτες 5-10 βόλτες θα ειμαι κομπλε. μετά θα δούμε...
    αν μιλας για να κανεις δουλειές κ.λπ. 2-3 χλμ θα είναι αβολο και όχι του χεριού σου αλλα μπορείς.
    Για να το χρησιμοποιήσεις σαν καθημερινό μέσο αντί αλλου οχήματος δυστυχώς θα βγαλεις ζημιές..
    Τελευταία τροποποίηση από doctor_john; 13/04/2021 στις 21:15.

  5. #1115
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της motojojo
    Εγγραφή
    22/06/2010
    Μηνύματα
    1.138
    Ωραίο ποδήλατο, κρίμα να σου είναι μεγάλο.

    Γενικά νομίζω η ηλικία είναι το λιγότερο που θα έπρεπε να απασχολεί.

    Το στράβωμα διορθώνεται με ακτινολόγηση?

  6. #1116
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/04/2008
    Μηνύματα
    3.993
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από motojojo Προβολή μηνύματος
    Ωραίο ποδήλατο, κρίμα να σου είναι μεγάλο.

    Γενικά νομίζω η ηλικία είναι το λιγότερο που θα έπρεπε να απασχολεί.

    Το στράβωμα διορθώνεται με ακτινολόγηση?
    εγινε παλιοτερα. μας ειπε δεν παιρνει άλλο.

  7. #1117
    custom freak Το avatar του/της doctor_john
    Εγγραφή
    06/08/2019
    Μηνύματα
    4.118
    Τότε, τα μεγάλα νούμερα που προέρχονταν απο ευρώπη ήταν αντικείμενο προσφορας για τις βιοτεχνίες.
    Για να έχετε μια εικόνα, τα μουσεία και οι συλλέκτες προτιμούν τα μικρότερα απο 56.

    Έχεις κάποια αβανταζ σήμερα: όλο και περισσότερος κόσμος καταλαβαίνει πόσο μικρή διαφορά έχουν απο τα σύγχρονα,
    το ύφος τους έχει παραμείνει, είναι οικονομικά, έχουμε περισσότερους ψηλούς.

    Καταλαβαίνω ότι το βλέπεις σαν κειμήλιο, μπορεί όμως και να πωληθεί και να γίνει ανταλλαγή με μικρότερο.

  8. #1118
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/04/2008
    Μηνύματα
    3.993
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από doctor_john Προβολή μηνύματος

    Καταλαβαίνω ότι το βλέπεις σαν κειμήλιο, μπορεί όμως και να πωληθεί και να γίνει ανταλλαγή με μικρότερο.
    οχι δεν υπαρχει τέτοια σκέψη. άλλωστε θα βάλω αν βρω ενα μπλοκαζ για να αλλάζω παλουκι/σελα οταν το παιρνω εγω γιατι ο πατέρας μου το οδηγει ακομη. ουσιαστικά το χρησιμοποιώ για να παιξω και να ασχοληθω με κάτι (μαζεματα και γυαλισματα, αυτοκολλητα κτλ ειναι ευχαριστος χρονος) και να το οδηγήσω μαζι με τα mtb που εχω ωστε να δω τι θέλω εγω απο ενα ποδήλατο. αν μου ελεγες τωρα παρε οτι θες με ενα χιλιαρικο δεν θα ήξερα τι να παρω. δρομου νομιζω δεν θελω, απλα πρεπει να σιγουρεψω οτι οντως δεν θελω. για να γινει αυτο πρεπει να το οδηγησω πρωτα. εχω κανει σκαρτα 10χλμ ακομα.

  9. #1119
    custom freak Το avatar του/της doctor_john
    Εγγραφή
    06/08/2019
    Μηνύματα
    4.118

    με εχεις κανει και αισθανομαι ασχημα, όλο μη και μη σου λέω..

    Δεν μπαίνει quick releαse.. είναι κούφιες οι αναμονές σε αυτό το μοντέλο, τα qr είναι φαρδύτερα απο την έδραση της βίδας...

    Είναι το σημείο που παθαίνουν ζημια τα περισσότερα.

    Πρόσεχε αν χρειαστείς ντίζα σέλας (παλουκόσελο) τα νούμερα τους αλλαζουν ανα 2 δέκατα (0.2mm)
    αν φορα πχ 25mm το 24.8 θα το ξεχειλώσει και θα πέφτει, το 25.2 θα φρακαρει και θα σκίσει το σωλήνα καποια στιγμή.

    Όταν δεν ξέρεις τι θες (μόνο στα ποδήλατα, μη το πατε στις κοπέλες) παίρνει πόντους το είδος που έχουν οι φίλοι σου.

  10. #1120
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/04/2008
    Μηνύματα
    3.993
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από doctor_john Προβολή μηνύματος

    με εχεις κανει και αισθανομαι ασχημα, όλο μη και μη σου λέω..

    Δεν μπαίνει quick releαse.. είναι κούφιες οι αναμονές σε αυτό το μοντέλο, τα qr είναι φαρδύτερα απο την έδραση της βίδας...

    Είναι το σημείο που παθαίνουν ζημια τα περισσότερα.

    Πρόσεχε αν χρειαστείς ντίζα σέλας (παλουκόσελο) τα νούμερα τους αλλαζουν ανα 2 δέκατα (0.2mm)
    αν φορα πχ 25mm το 24.8 θα το ξεχειλώσει και θα πέφτει, το 25.2 θα φρακαρει και θα σκίσει το σωλήνα καποια στιγμή.

    Όταν δεν ξέρεις τι θες (μόνο στα ποδήλατα, μη το πατε στις κοπέλες) παίρνει πόντους το είδος που έχουν οι φίλοι σου.
    Το φανταζομουν οτι δεν παιρνει qr. Εχω δοκιμασει ολα τα στυλ ποδηλατου, φιλους ομως δεν εχω με ποδηλατα. Μου αρεσει το βουνο αλλα ξερω οτι θα παω λιγες φορες. Απο την αλλη ειμαι λιγο καφρος και τα φιτνες θα τα σπαω καθε εβδομαδα. Προς την κατηγορια hybrid ειμακ. Αναρτηση εμπρος η καθολου, να παιρνει λιγο μπαλονε λαστιχο και οχι δρομου τελειως και ισιο τιμονι.

  11. #1121
    Στρογγυλοφάναρος Το avatar του/της sapila racing
    Moderator
    Εγγραφή
    26/07/2005
    Μηνύματα
    18.168
    Οπως ειπε κι ο Dr αυτό είναι τουλάχιστον 58 και θα σου είναι αρκετά μεγάλο αφου εισαι 1.75.
    Η σέλλα κανονικά έπρεπε να ειναι πιο πάνω για να καταλάβεις.

    Παντως ειναι τιμιο ποδήλατο και φτιάχνεται κι εύκολα σχετικά.
    sapila racing team

    bimota SB6 1995

    Hornet 900 2005
    Yamaha SR500 1981
    BMW R75/6 1975
    BMW R26 1957

  12. #1122
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    10/10/2018
    Μηνύματα
    668
    Θα συμφωνήσω με τον doctor_john

    Για πολύ λίγα χλμ θα είσαι ΟΚ.
    Αλλά αν πας για μεγαλύτερες βόλτες θα σου κάνει ζημιά.
    Δεν φαίνεται απο την αρχή και όταν θα φανεί θα χρειαστεί και καιρό για να φτιάξει.

    Προσωπικά ΔΕΝ θα το οδηγούσα.
    Είναι πάρα πολύ σημαντικό το σωστό ταίριασμα.
    Οκ, αν είσαι 18 χρονών παλεύεται. Χαλάς δύσκολα - φτιάχνεις εύκολα!
    Αν είσαι >30 τα πράγματα ζορίζουν.
    Προσωπική υπενθύμιση: Να μήν πηγαίνω κόντρα στο ΑΙ των Google/Facebook/Twitter/Insta.... Χαμένος χρόνος.
    https://www.imdb.com/title/tt11464826/

  13. #1123
    αμουσο μελος Το avatar του/της DrBig
    Εγγραφή
    26/11/2007
    Μηνύματα
    6.559
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από basilis_k6 Προβολή μηνύματος
    η καλή κατασταση ειναι λόγω προσοχής απο τον πατερα μου. εγω δεν το ακουμπησα ποτε μεχρι σημερα. με το ζορι να ανεβηκα 3 φορες ολα αυτα τα χρονια. αν και νιωθω πως ειναι ψηλο και το ποδι τεντώνει για να κάνω πετάλι, στα χερια νιωθω πολύ άνετα. σκέφτομαι να κάνω μερικές βολτες και να το φέρω σε καλη σχετικά κατάσταση χωρις να αλλάξω κάτι πέρα απο αναλώσιμα για να δώσω τα όποια χρηματα θα μου έτρωγε σε ενα καινουργιο ποδήλατο. εχω 4-5 και κανένα δεν ειναι στο νουμερο μου. ολα 20+ ετων.

    ξεκίνησα με λυσιμο εμπρος φρένου και καθαρισμα γιαλισμα. αυριο το πίσω και μετά ενα πλύσιμο. για τις πρώτες 5-10 βόλτες θα ειμαι κομπλε. μετά θα δούμε...
    Σα κουρσα θα σου ειναι μεγαλο, αλλα αν το μετατρεψεις σε φλατμπαρ μαλλον θα εισαι οκ.
    Ολα περναν αλλα αφηνουν τρυπα.

  14. #1124
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    25/04/2016
    Μηνύματα
    16
    Υπάρχει κάποιος οδηγός για την εύρεση κατάλληλου μεγέθους ποδηλάτου; (έκανα search στο διαδίκτυο αλλά μπερδεύτηκα)

  15. #1125
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της yannis24
    Εγγραφή
    21/02/2005
    Μηνύματα
    603
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Liam Προβολή μηνύματος
    Υπάρχει κάποιος οδηγός για την εύρεση κατάλληλου μεγέθους ποδηλάτου; (έκανα search στο διαδίκτυο αλλά μπερδεύτηκα)
    Βασικα αναλογα το υψος παει......εγω για τον γιο μου ειχα συμβουλευτεί αυτο :

    https://thebikings.gr/content/11-bike-size-guide

    και μου το επιβεβαιωσε και ο εμπορος, οποτε ...οκ

    «Αυτούς που χόρευαν τους είπαν τρελούς εκείνοι που δεν μπορούσαν να ακούσουν την μουσική»

Παρόμοια θέματα

  1. ΜΑΘΗΜΑΤΑ ΠΡΩΤΩΝ ΒΟΗΘΕΙΩΝ (ΙΙ)
    από Trans στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 187
    Τελευταίο μήνυμα: 14/06/2007, 20:00
  2. Απαντήσεις: 335
    Τελευταίο μήνυμα: 09/03/2007, 11:30
  3. ΠΟΔΗΛΑΤΑ ΓΙΑ ΟΛΑ ΤΑ ΓΟΥΣΤΑ
    από kostasvar στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 15/03/2006, 10:47
  4. Γάμος - Μέρος ΙΙ
    από ΘΡΑΣΥΒΟΥΛΑΣ στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 23/09/2005, 08:14
  5. ΕΣΚΑΣΕ!!! κινητηρας ΙΙ
    από katsai στο forum Στραβά κι ανάποδα
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο μήνυμα: 17/08/2005, 23:19

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF