Σελίδα 78 από 78 ΠρώτοΠρώτο ... 2868737475767778
Προβολή αποτελεσμάτων 1.156 έως 1.160 από 1160

Θέμα: Ποδήλατα ΙΙ

Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από toyar Προβολή μηνύματος
    Η ερωτηση ειναι αλλη
    Γιατι με τα λεφτα καλης μηχανης να παρεις ποδηλατο;
    Για να μην μπαίνεις μέσα στο δάσος με ένα όχημα που μόνο ζημιά προκαλεί στο οικοσύστημα.
    Dream with the feathers of angels stuffed beneath your head.

Παλαιό μέλος
    Και προφανώς δε συγκρίνεται η βόλτα με το ποδήλατο που είναι αθόρυβο με οποιαδήποτε βενζινοκίνητη μηχανή.

Εγώ που είμαι σε κατοικημένη περιοχή το βράδυ που επιστρέφω απο τη δουλειά ακούω τη θάλασσα που ποτέ στα 20 χρόνια που οδηγώ δεν το έχω ξαναζήσει με τα 2τροχα/4τροχα.

Φαντάσου στο βουνό σε ήρεμο μονοπάτι να ακούς τη φύση, να σε φυσάει το δροσερό αεράκι (χωρίς τις στολές της μηχανής) και να προλαβαίνεις να χαίρεσαι με το μάτι το πράσινο.
    Προσωπική υπενθύμιση: Να μήν πηγαίνω κόντρα στο ΑΙ των Google/Facebook/Twitter/Insta.... Χαμένος χρόνος.
    https://www.imdb.com/title/tt11464826/

Παλαιό μέλος Το avatar του/της toyar
    Καλα ολα αυτα.. ..
    Αλλα εγω στα ιδια λεφτα θα προτιμουσα γιαπωνεζικη μηχανη αντι για κινεζικο ποδηλατο
    Αλλα τα γουστα ειναι σεβαστα

Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από leftos Προβολή μηνύματος
    Σορρυ ναι ο mikeG το είχε πεί!!
    Γιατί δεν αρέσουν σε όλους οι μηχανές.
    Και ξαναλέω γιατί με το αυτό το ποδήλατο μπορείς να πάς σε μέρη που το μηχανάκι τουλάχιστον εμείς ( οι θνητοί ) στην καλύτερη θα το πηγαίναμε στα χέρια . Στην πραγματικότητα απλά το μηχανάκι δεν πάει εκεί που πάει αυτό το ποδήλατο.
    Οι αναρτήσεις και τα φρένα τους είναι καλύτερα απο μηχανών ανάλογης τιμής....
    Αν σου αρέσει το ποδήλατο σου αρέσει το βουνό και το μονοπάτι και εγώ θεωρω οτι είναι μονόδρομος.
    Σίγουρα τα χρήματα είναι αρκετά και γι' αυτο δεν έχω ένα.
    Πρέπει να το καβαλήσεις για να καταλάβεις με τη ευκολία σκαρφαλώνει παντού.
    Eχω οδηγήσει απο τα πρώτα Haibike Xduro (2016 η 2017) με bosch μοτερ και ναι όντως ηταν εκπληκτικο οσον αφορά ανηφορικά σαθρά σε σχέση με ενα απλό ποδηλατο. Eιδικά στο sport mode μαζευε γρηγορα χλμ και γενικα ανεβαινε πολυ ευκολα χωρις ιδιαιτερη προσπάθεια σε μονοπάτια που ανεβαίνει ενα mtb ποδηλατο.

Ομως ακομα και σε sport mode , το συγκεκριμένο ηλεκτρικο ποδήλατο δεν ανεβαινε σε δυσκολα μονοπάτια με μεγαλες κλίσεις με βράχια και συνεχομενα ανηφοροκατηφορια που ανεβαινει το enduro μηχανάκι εκει θα το πάρεις στη πλάτη και τα 22-24 κιλα δεν ειναι λιγα. Στη κατάβαση πάλι τα κιλά μου φαίνονταν πολλα και στην οδηγηση το ποδήλατο έχανε πολυ σε σχεση με ενα απλο ποδηλατο enduro η DH στην αισθηση και ταχύτητα .. (σιγουρα θα εχει βελτιωθει το κομμάτι πλαισιου και αναρτήσεων στα τελευταία μοντέλα αλλα και παλι τα κιλά φαίνονται) Προσωπικα μη περιμένετε να κάνετε trial η enduro με το ηλεκτρικο ποδήλατο απλά δε παίζει.

Στα θετικά απο την άλλη ομως για καποιον που δεν ειναι πολυ fit και θελει να βγει μια μεγαλη βόλτα και να ανέβει στο βουνο χωρις κουραση ειναι απλά τέλειο γιατι μπορεις να κάνεις πολυ μεγάλες διαδρομές 50-60 χλμ και παραπάνω αναλογα το mode που θα χρησιμοποιήσεις,
    Ενα ακομα πολυ σημαντικό και θετικό σημείο ειναι οτι μπορείς να χρησιμοποιήσεις 2.8 η 3.0 λάστιχα που σου δίνουν τρελή αυτοπεποιθηση στη κατάβαση σε οποιοδήποτε τεραίν και γενικα καλυτερο φρενάρισμα.

Γενικά θεωρώ οτι το ηλεκτρικό pedelec ποδήλατο έβγαλε πολυ κόσμο στο βουνο και αυτο είναι πολυ θετικό. Επιπλέον δίνει τη δυνατότητα σε κάποιον που δεν είναι πολυ προπονημένος να βγεί βόλτα άνετα χωρις να κυνηγάει τους αλλους με τη ψυχη στο στόμα και στο τέλος να θελει 2 μερες αποκατάστασης...

Somewhere in my soul
    there’s always Rock ‘n’ Roll.
    Yeahhh..

Μέλος Το avatar του/της nidok
    Κύριοι από το λίγο ποδήλατο που κάνω, πάντα σαν μεταφορικό μέσο, δλδ να πεταχτώ κάπου για ένα καφέ,
    ένα ποτό μια γρήγορη αγορά ή ότι είναι αυτό, δε συγκρίνεται με το ανέβω στη μηχανή.
    Είναι πιο απλή διαδικασία, πιο ευχάριστη, πιο άμεση με το περιβάλλον γύρω σου.
    Πιο διαδραστική και δεν είμαι ούτε φιτ ούτε κάνω την υγιεινή ζωή, ένας απλός μέσος Έλληνας, καπνιστής κιόλας.
    Κολλάω όταν θέλω να συνεχίσω τη βόλτα αλλά σκέφτομαι το γυρισμό και ότι θα αρχίσω να ιδρώνω,
    να κάνω αργά πετάλι από την κούραση και έτσι να είμαι εκτεθειμένος και ευάλωτος προς τα αλλά πιθηκοειδή με 4 τροχούς.
    Γιατί αν κάτι με δίδαξε η οδήγηση μοτοσικλέτας τόσα χρόνια είναι ότι μόνο με επιθετική (προσεχτική)οδήγηση για να γίνεσαι αντιληπτός επιβιώνεις στη χώρα αυτή που ζούμε. Γνώμη μου, μη το ασπαστεί και κανένας νεότερος.

Σελίδα 78 από 78 ΠρώτοΠρώτο ... 2868737475767778

Παρόμοια θέματα

1. ΜΑΘΗΜΑΤΑ ΠΡΩΤΩΝ ΒΟΗΘΕΙΩΝ (ΙΙ)
    από Trans στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 187
    Τελευταίο μήνυμα: 14/06/2007, 20:00
  2. Απαντήσεις: 335
    Τελευταίο μήνυμα: 09/03/2007, 11:30
  3. ΠΟΔΗΛΑΤΑ ΓΙΑ ΟΛΑ ΤΑ ΓΟΥΣΤΑ
    από kostasvar στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 15/03/2006, 10:47