Σελίδα 78 από 89 ΠρώτοΠρώτο ... 2868737475767778798081828388 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1.156 έως 1.170 από 1326

Θέμα: Ποδήλατα ΙΙ

  1. #1156
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από toyar Προβολή μηνύματος
    Η ερωτηση ειναι αλλη
    Γιατι με τα λεφτα καλης μηχανης να παρεις ποδηλατο;
    Για να μην μπαίνεις μέσα στο δάσος με ένα όχημα που μόνο ζημιά προκαλεί στο οικοσύστημα.
    Dream with the feathers of angels stuffed beneath your head.

  2. #1157
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    10/10/2018
    Μηνύματα
    666
    Και προφανώς δε συγκρίνεται η βόλτα με το ποδήλατο που είναι αθόρυβο με οποιαδήποτε βενζινοκίνητη μηχανή.

    Εγώ που είμαι σε κατοικημένη περιοχή το βράδυ που επιστρέφω απο τη δουλειά ακούω τη θάλασσα που ποτέ στα 20 χρόνια που οδηγώ δεν το έχω ξαναζήσει με τα 2τροχα/4τροχα.

    Φαντάσου στο βουνό σε ήρεμο μονοπάτι να ακούς τη φύση, να σε φυσάει το δροσερό αεράκι (χωρίς τις στολές της μηχανής) και να προλαβαίνεις να χαίρεσαι με το μάτι το πράσινο.
    Προσωπική υπενθύμιση: Να μήν πηγαίνω κόντρα στο ΑΙ των Google/Facebook/Twitter/Insta.... Χαμένος χρόνος.
    https://www.imdb.com/title/tt11464826/

  3. #1158
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της toyar
    Εγγραφή
    27/02/2009
    Μηνύματα
    5.517
    Καλα ολα αυτα.. ..
    Αλλα εγω στα ιδια λεφτα θα προτιμουσα γιαπωνεζικη μηχανη αντι για κινεζικο ποδηλατο
    Αλλα τα γουστα ειναι σεβαστα

  4. #1159
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από leftos Προβολή μηνύματος
    Σορρυ ναι ο mikeG το είχε πεί!!
    Γιατί δεν αρέσουν σε όλους οι μηχανές.
    Και ξαναλέω γιατί με το αυτό το ποδήλατο μπορείς να πάς σε μέρη που το μηχανάκι τουλάχιστον εμείς ( οι θνητοί ) στην καλύτερη θα το πηγαίναμε στα χέρια . Στην πραγματικότητα απλά το μηχανάκι δεν πάει εκεί που πάει αυτό το ποδήλατο.
    Οι αναρτήσεις και τα φρένα τους είναι καλύτερα απο μηχανών ανάλογης τιμής....
    Αν σου αρέσει το ποδήλατο σου αρέσει το βουνό και το μονοπάτι και εγώ θεωρω οτι είναι μονόδρομος.
    Σίγουρα τα χρήματα είναι αρκετά και γι' αυτο δεν έχω ένα.
    Πρέπει να το καβαλήσεις για να καταλάβεις με τη ευκολία σκαρφαλώνει παντού.
    Eχω οδηγήσει απο τα πρώτα Haibike Xduro (2016 η 2017) με bosch μοτερ και ναι όντως ηταν εκπληκτικο οσον αφορά ανηφορικά σαθρά σε σχέση με ενα απλό ποδηλατο. Eιδικά στο sport mode μαζευε γρηγορα χλμ και γενικα ανεβαινε πολυ ευκολα χωρις ιδιαιτερη προσπάθεια σε μονοπάτια που ανεβαίνει ενα mtb ποδηλατο.

    Ομως ακομα και σε sport mode , το συγκεκριμένο ηλεκτρικο ποδήλατο δεν ανεβαινε σε δυσκολα μονοπάτια με μεγαλες κλίσεις με βράχια και συνεχομενα ανηφοροκατηφορια που ανεβαινει το enduro μηχανάκι εκει θα το πάρεις στη πλάτη και τα 22-24 κιλα δεν ειναι λιγα. Στη κατάβαση πάλι τα κιλά μου φαίνονταν πολλα και στην οδηγηση το ποδήλατο έχανε πολυ σε σχεση με ενα απλο ποδηλατο enduro η DH στην αισθηση και ταχύτητα .. (σιγουρα θα εχει βελτιωθει το κομμάτι πλαισιου και αναρτήσεων στα τελευταία μοντέλα αλλα και παλι τα κιλά φαίνονται) Προσωπικα μη περιμένετε να κάνετε trial η enduro με το ηλεκτρικο ποδήλατο απλά δε παίζει.

    Στα θετικά απο την άλλη ομως για καποιον που δεν ειναι πολυ fit και θελει να βγει μια μεγαλη βόλτα και να ανέβει στο βουνο χωρις κουραση ειναι απλά τέλειο γιατι μπορεις να κάνεις πολυ μεγάλες διαδρομές 50-60 χλμ και παραπάνω αναλογα το mode που θα χρησιμοποιήσεις,
    Ενα ακομα πολυ σημαντικό και θετικό σημείο ειναι οτι μπορείς να χρησιμοποιήσεις 2.8 η 3.0 λάστιχα που σου δίνουν τρελή αυτοπεποιθηση στη κατάβαση σε οποιοδήποτε τεραίν και γενικα καλυτερο φρενάρισμα.

    Γενικά θεωρώ οτι το ηλεκτρικό pedelec ποδήλατο έβγαλε πολυ κόσμο στο βουνο και αυτο είναι πολυ θετικό. Επιπλέον δίνει τη δυνατότητα σε κάποιον που δεν είναι πολυ προπονημένος να βγεί βόλτα άνετα χωρις να κυνηγάει τους αλλους με τη ψυχη στο στόμα και στο τέλος να θελει 2 μερες αποκατάστασης...

    Somewhere in my soul
    there’s always Rock ‘n’ Roll.
    Yeahhh..

  5. #1160
    Μέλος Το avatar του/της nidok
    Εγγραφή
    26/04/2014
    Μηνύματα
    83
    Κύριοι από το λίγο ποδήλατο που κάνω, πάντα σαν μεταφορικό μέσο, δλδ να πεταχτώ κάπου για ένα καφέ,
    ένα ποτό μια γρήγορη αγορά ή ότι είναι αυτό, δε συγκρίνεται με το ανέβω στη μηχανή.
    Είναι πιο απλή διαδικασία, πιο ευχάριστη, πιο άμεση με το περιβάλλον γύρω σου.
    Πιο διαδραστική και δεν είμαι ούτε φιτ ούτε κάνω την υγιεινή ζωή, ένας απλός μέσος Έλληνας, καπνιστής κιόλας.
    Κολλάω όταν θέλω να συνεχίσω τη βόλτα αλλά σκέφτομαι το γυρισμό και ότι θα αρχίσω να ιδρώνω,
    να κάνω αργά πετάλι από την κούραση και έτσι να είμαι εκτεθειμένος και ευάλωτος προς τα αλλά πιθηκοειδή με 4 τροχούς.
    Γιατί αν κάτι με δίδαξε η οδήγηση μοτοσικλέτας τόσα χρόνια είναι ότι μόνο με επιθετική (προσεχτική)οδήγηση για να γίνεσαι αντιληπτός επιβιώνεις στη χώρα αυτή που ζούμε. Γνώμη μου, μη το ασπαστεί και κανένας νεότερος.

  6. #1161
    Νέο μέλος Το avatar του/της orfeas92
    Εγγραφή
    03/11/2013
    Μηνύματα
    0
    Καλησπέρα παιδιά. Είχα καιρό να γράψω αλλά σας παρακολουθώ. Το peugeot m14 που πήρα πέρσι με έχει βγάλει ασπροπρόσωπο ενώ του έχω πιεί τι αίμα. Έχω όμως ένα θέμα με τις ζάντες και σε αυτό ευθύνεται το μαγαζί που τι είχα πάρει πέρσι καθώς δεν ήτνα απι την αρχή σωστές. Χρειάζονται ακτινολόγιση και ως προς το κεντράρισμα του στεφανιού με τον άξονα, και γιατί σε μερικά σημεία κάνει οβάλ κλπ. Δεν έχουν μεγάλο θέμα καθώς μέχρι ένα σημείο τις είχα διορθώσει και σφίξει εγώ. Επειδή όμως κάνω χρήση βουού πλέον και με λίγο μεγαλύτερες ταχύτητες, ήρθε η ώρα να τις φτιάξω. Γνωρίζει κανείς κάποιο κατάστημα στον Πειραιά, κατά προτίμηση οσο πιο κοντά στο λιμάνι γίνεται ή και στην Αθήνα κοντά σε μετρό, ώστε να τις πάω να τις φτιάξουν? Δεν ρωτάω για τον πιο οικονομικό, καθώς προτιμώ να δώσω ενα 10άρικο παραπάνω και να μην ασχοληθώ πάλι.
    Τελευταία τροποποίηση από orfeas92; 29/10/2021 στις 15:59.

  7. #1162
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    19/07/2020
    Μηνύματα
    0
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από orfeas92 Προβολή μηνύματος
    Επειδή όμως κάνω χρήση βουού πλέον και με λίγο μεγαλύτερες ταχύτητες, ήρθε η ώρα να τις φτιάξω. Γνωρίζει κανείς κάποιο κατάστημα στον Πειραιά, κατά προτίμηση οσο πιο κοντά στο λιμάνι γίνεται ή και στην Αθήνα κοντά σε μετρό, ώστε να τις πάω να τις φτιάξουν? Δεν ρωτάω για τον πιο οικονομικό, καθώς προτιμώ να δώσω ενα 10άρικο παραπάνω και να μην ασχοληθώ πάλι.
    Δεν είμαι ειδικός για να κρίνω τη δουλειά του τεχνικού αλλά στις λίγες φορές που μου έχει χρειαστεί, έχει κάνει καλή δουλειά και φθηνά. Δίπλα στη στάση Συγγρού-ΦΙΧ, Καλλιρρόης 38, Τζωρτζοπουλος 2109220530. Γενικά έχει καλές κριτικές, πάρε τηλέφωνο πριν πας γιατί έχει δουλειά.

    Εγώ από αρχές του έτους έχω αγοράσει το υβριδικό ηλεκτρικό Focus Paralane 6.7, από Γερμανικό μαγαζί ~2800€. Είμαι πολύ ικανοποιημένος από όλες τις πλευρές, ειδικά σε καλή άσφαλτο η αίσθηση είναι εξαιρετική. Παρότι πήρα κούρσα τυφλά χωρίς να έχω οδηγήσει τέτοια ποτέ πριν, προσαρμόστηκα άμεσα και με ενθουσίασε. Τη μπαταρία την εγκαθιστώ μια φορά στους 3-4 μήνες για λόγους συντήρησης, θέλω να γυμνάζομαι όσο το δυνατόν περισσότερο.

    Από το Κινούμαι Ηλεκτρικά, είμαι σε αναμονή εδώ και μήνες για την τελική έγκριση, οργάνωση για κλάματα. Αν καταφέρω να την πάρω, πιθανότατα θα αγοράσω και άλλο ηλεκτρικό ποδήλατο.

  8. #1163
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    19/07/2020
    Μηνύματα
    0
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από batig0al Προβολή μηνύματος
    Από το Κινούμαι Ηλεκτρικά, είμαι σε αναμονή εδώ και μήνες για την τελική έγκριση, οργάνωση για κλάματα. Αν καταφέρω να την πάρω, πιθανότατα θα αγοράσω και άλλο ηλεκτρικό ποδήλατο.
    Πήρα την έγκριση 3μιση μήνες μετά, αναμονή τώρα για το πότε θα μπουν τα λεφτά. Το είχα αγοράσει από το εξωτερικό.

    Αρχίζω έρευνα αγοράς για δεύτερο ebike, μάλλον από εξωτερικό καθώς έχει ποικιλία και καλύτερες τιμές και ξέρω πως να το κάνω σωστά για να πάρω την επιδότηση. Αν κάποιος έχει κάποια πρόταση για ebike, ας στείλει. Μάλλον θα πάρω mountain καθώς το πρώτο ήταν κούρσα (https://www.focus-bikes.com/int/95657-paralane-6-7).

  9. #1164
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της lleonidas
    Εγγραφή
    31/03/2010
    Μηνύματα
    2.246

  10. #1165
    Ξέρει κάποιος από εδώ "καλό" ποδηλατά κοντά στα Άνω Πατήσια που να κάνει σέρβις;
    Θέλω κάποιον να αφήνω και να γυρίζω με τα πόδια σπίτι και όχι να ξενιτεύομαι

  11. #1166
    custom freak Το avatar του/της doctor_john
    Εγγραφή
    06/08/2019
    Μηνύματα
    4.077
    Γράψε και το είδος του ποδηλάτου σε περίπτωση που είναι αρκετά εξειδικευμένο.
    Δεν θυμάμαι αυτή τη στιγμή κάποιον αλλά έχω τύψεις για κάποιο λόγο, είσαι κάτω απο το σταθμό;

  12. #1167
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από doctor_john Προβολή μηνύματος
    Γράψε και το είδος του ποδηλάτου σε περίπτωση που είναι αρκετά εξειδικευμένο.
    Δεν θυμάμαι αυτή τη στιγμή κάποιον αλλά έχω τύψεις για κάποιο λόγο, είσαι κάτω απο το σταθμό;
    Όχι μωρέ, τι ειδικό, δυο ποδήλατα 26" έχω, ένα εντελώς απλό δικό μου και ένα πιο "τουμπανέ*"
    * εμπρός δισκόφρενο, αμορτισέρ μπρος πίσω, ανούσια βάρη για εφέ για πιτσιρικάδες

    Να τα συμμαζέψει κάποιος μάστορας που ξέρει θέλω, ρυθμίσεις κλπ.
    Πράγματα που κανονικά θα έπρεπε να μάθω να κάνω μόνος μου, αλλά βαριέμαι

    Ναι, στην κεντρική ανθαγορά είμαι εγώ.

    Υ.Γ. γιατί έχεις τύψεις παληκάρι μου;

  13. #1168
    Τσίκι; Το avatar του/της MikeG
    Εγγραφή
    22/05/2004
    Μηνύματα
    8.835
    Και ΝΑ η Λιακάδα!

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	20220325_122916.jpg 
Προβολές:	324 
Μέγεθος:	101,2 KB 
ID:	434914

  14. #1169

  15. #1170
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της KotsosDR
    Εγγραφή
    23/06/2012
    Μηνύματα
    1.112
    Καλησπέρα στην παρέα , έχουμε καμία γνώμη για το cube kathmandu hybrid pro 625 ?

    https://www.cube.eu/en/2022/e-bikes/...desertnorange/

Παρόμοια θέματα

  1. ΜΑΘΗΜΑΤΑ ΠΡΩΤΩΝ ΒΟΗΘΕΙΩΝ (ΙΙ)
    από Trans στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 187
    Τελευταίο μήνυμα: 14/06/2007, 21:00
  2. Απαντήσεις: 335
    Τελευταίο μήνυμα: 09/03/2007, 12:30
  3. ΠΟΔΗΛΑΤΑ ΓΙΑ ΟΛΑ ΤΑ ΓΟΥΣΤΑ
    από kostasvar στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 15/03/2006, 11:47
  4. Γάμος - Μέρος ΙΙ
    από ΘΡΑΣΥΒΟΥΛΑΣ στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 23/09/2005, 09:14
  5. ΕΣΚΑΣΕ!!! κινητηρας ΙΙ
    από katsai στο forum Στραβά κι ανάποδα
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο μήνυμα: 18/08/2005, 00:19

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF