Σελίδα 82 από 89 ΠρώτοΠρώτο ... 32727778798081828384858687 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1.216 έως 1.230 από 1326

Θέμα: Ποδήλατα ΙΙ

  1. #1216
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της est
    Εγγραφή
    10/10/2012
    Μηνύματα
    989
    Το καλοβλέπω για ΒΜΧάκι.. θα βάλω και κανα φαρδουλό ρούχο, θα διορθωθεί η εικόνα!
    Haro, Mongoose, Bullet & Mondraker που βλέπω μου φέρνουν κάτι σαν μάρκες και οπτικά φαίνονται καλά.
    Άλλο τώρα.. Οκ θα γίνει τσεκάρισμα στα βασικά, αλλά για εύρεση ανταλλακτικών (ρουλεμάν, πετάλια ξέρω γω) υπάρχει κανένα πρόβλημα; Εννοώ, να προτιμήσω κάποια μάρκα έναντι κάποιας άλλης λόγω κάποιων πλεονεκτημάτων ή μπα;

    Στα πιο μεγάλα που κοίταξα με τις διαστάσεις που μου είπες αρχίζουν κι ανεβαίνουν οι τιμές.. έφτασα στα 300 για να δω κάποιο που να δείχνει καλό (univega λέει). Θέλει αρκετό ψάξιμο νομίζω.
    Και σίγουρα κρατάω την τελευταία πρόταση που έγραψες.

  2. #1217
    custom freak Το avatar του/της doctor_john
    Εγγραφή
    06/08/2019
    Μηνύματα
    4.133
    Τα univega έχουν ποιότητα, haro λίγο καλύτερα, mongoose ψιλοφασον τα άλλα δύο χοντροφασον..

    Ψάξε union, we the people, united, fit σε. μεταχειρισμένο που είναι λίγο ψαγμενα.

  3. #1218
    Αμετανόητος Κριός... Το avatar του/της Manalishi
    Εγγραφή
    22/09/2008
    Μηνύματα
    1.042
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ΓιώργοςΤΤ Προβολή μηνύματος
    Ωραία ποδήλατα για πόλη, για εξοχή που ζήτησες όχι.

    Αν μελλοντικά δεις ότι δεν σε καλύπτει η μπροστινή ανάρτηση, απλά άλλαξε την.
    Ναι, το κατάλαβα. Κάθισα και ξανασκέφτηκα τα δεδομένα μου:

    - Χρόνος διαθέσιμος (Σουκου, όχι όλα, οχι πάντα, αντε και κανα βράδυ μόνος να κανω 1 ώρα βόλτα)
    - Τοπος διαμονής (Πειραιάς, που δεν εχει τίποτα κοντά, άρα θέλω αμάξι οπωσδήποτε, άρα περισσότερος χρόνος χαμένος για φόρτωμα/ξεφόρτωμα. Σε μοναχοβόλτα, οκ, θα γυρνάω στους δρόμους σαν την άδικη κατάρα...)
    - Αποστάσεις/Επιφανειες (Λόγω περιορισμένο χρόνου, αλλά και οταν θα βγαίνω με τον μικρό, οι αποστάσεις δεν θα είναι μεγάλες και προφανώς οι επιφάνειες δεν θα είναι δάση και πετροφυτεμένες εκτάσεις στα υψίπεδα.)

    Άρα καταλήγω (διορθώστε εαν συλλογιέμαι λάθος) στο το οτι ενα hybrid/city με εμφανή προδιάθεση για αστικές μετακινήσεις και ολίγον πατημένο χωματόδρομο, χαλίκι ή και σπάνια πολύ, εναν απλό δασικό δρόμο( που όπως είπαμε, δεν θα είμαι μόνος, ούτε θα είναι επιλογή "Α, σήμερα παώ Τατόι και πάω Καπανδρίτι από τους δασικούς) είναι πιό κατάλληλη επιλογή.

    Ετσι θα έλεγα οδηγήθηκα στα 4 ποδήλατα που έβαλα παραπάνω, άλλα με σαφή προσανατολισμό την ταχύτητα ( το Μαριν το μπλε,) και άλλα πιό "ηπιας χρήσης". Όλα όμως θα έλεγα οτι είναι ασφάλτινα. Είμαι της γνώμης οτι και με κούρσα περνάς εναν χωματόδρομο πατημένο, άρα δεν χρειάζομαι εξειδικευμένες λύσεις "4x4" mountain bike.
    Τελευταία τροποποίηση από Manalishi; 09/09/2023 στις 08:17.
    The mountain is you

  4. #1219
    Μέλος
    Εγγραφή
    28/02/2012
    Μηνύματα
    266
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από doctor_john Προβολή μηνύματος
    Αν σου αρέσει ναι! ένα bmxακι πρέπει να υπάρχει σε κάθε σπίτι.
    Απο την άλλη, 1.85 και bmx θα φαίνεσαι κάπως αν δεν είσαι χαρκοράς σε κάποιο βαθμό.

    Έχει και πολύ ωραία 26" mtb, atb, φορτωμένα με ποιότητα που τα δίνουν σε καλές τιμές.
    Γενικά υπάρχουν τόσα κουκλιά σε μεταχειρισμένα που δεν παίζει να μην βρεις κάτι.
    Το νούμερο σου πρόσεχε, η οριζόντια απόσταση παλουκόσελο - headtube θα πρέπει να είναι τουλάχιστον 58cm αλλά
    θα πρέπει να είσαι άνετος με μακρύ λαιμό (>10cm) στο μέγεθος που θα διαλέξεις.

    το μέγεθος είναι το μόνο που δεν συμβιβάζεται, χάνεις χρήμα και υγεία πολύ σύντομα.
    Καλημέρα, δεν ασχολούμαι ιδιαίτερα με το άθλημα, αλλά θα με ενδιέφερε να ήξερα το μέγεθος του ποδηλάτου που μου ταιριάζει. Φαντάζομαι το ύψος είναι ένα κριτήριο (1,70), αλλά παίζει ρόλο και το μήκος του ποδιού ;

  5. #1220
    custom freak Το avatar του/της doctor_john
    Εγγραφή
    06/08/2019
    Μηνύματα
    4.133
    Καλημέρα,

    ναι, όλα τα μεγέθη παίζουν ρόλο όπως το είδος του ποδήλατου, η χρήση κ.λπ.
    Διαλέγουμε μέγεθος με βάση τον κορμό και τα χέρια και ελέγχουμε αν μας καλύπτει για την θέση των ποδιών.
    Αν δεν καλυπτόμαστε, κοιτάμε αν μπορούμε να χρησιμοποιήσουμε το νούμερο που μας καλύπτει διαμορφωνοντας
    την θέση του κορμού χεριών κ.λπ.

    Πιο σπάνιο, συνήθως σε ιωνικού τύπου σκελετό.

    Στο 1.70 συνήθως χρειάζεσαι 50-52 το μέγεθος που περιγράφω παραπάνω.
    Από εκεί και πέρα έχει να κάνει με την ευλυγισία σου , το είδος, την χρήση κ.λπ. που διαμορφώνουν
    το στήσιμο που χρειάζεσαι και το ποιο μέγεθος θα επιλέξεις τελικά.

    Έχε υπόψιν πως δοκιμάζεις μικρά νούμερα και λίγα μεσαία (στο S, M, L, XL) ή 50-52 πραγματικό οριζόντιο.
    Σε πολλά καταστήματα παρέχεται σαν υπηρεσία και αυτός είναι ο μόνος σωστός τρόπος να έχεις λεπτομερή
    μεγέθη για την φυσική κατάσταση που είσαι κάθε φορά.

    Aν εσύ βρεις αυτό που σου αρέσει και μπορώ, έρχομαι και σε βλέπω να πούμε και δυο αντρικές κουβέντες για τα μπόξερ.

  6. #1221
    Μέλος
    Εγγραφή
    17/08/2023
    Μηνύματα
    193
    Είμαι της γνώμης οτι και με κούρσα περνάς εναν χωματόδρομο πατημένο, άρα δεν χρειάζομαι εξειδικευμένες λύσεις "4x4" mountain bike.[/QUOTE]

    Καλημέρα.
    Πότε μην πηγαίνεις με κούρσα σε χωματόδρομο, έστω και πατημένο.
    Ταλαιπωρούνται οι ευαίσθητες ζάντες κ εύκολα μπορεί να κοπεί κάποια ακτίνα.
    Επίσης, τα ελαστικά έχουν χαμηλό προφίλ κ πολύ συχνά παραμορφώνεται ο σκελετός τους, κοινώς πετάνε βυζί.
    Είμαι παθών δύο φορές.
    Στους χωματόδρομους καλό είναι να παίρνεις το ποδήλατο στα χέρια.
    Για την περίπτωση σου καλύτερα να πάρεις ένα τύπου gravel που δεν καταλαβαίνουν τίποτα.
    Τα trekking είναι σχετικά βαριά κ θα σε κουράσουν στις ανηφόρες, κυρίως ψυχολογικά.

  7. #1222
    Μέλος
    Εγγραφή
    28/02/2012
    Μηνύματα
    266
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από doctor_john Προβολή μηνύματος
    Καλημέρα,

    ναι, όλα τα μεγέθη παίζουν ρόλο όπως το είδος του ποδήλατου, η χρήση κ.λπ.
    Διαλέγουμε μέγεθος με βάση τον κορμό και τα χέρια και ελέγχουμε αν μας καλύπτει για την θέση των ποδιών.
    Αν δεν καλυπτόμαστε, κοιτάμε αν μπορούμε να χρησιμοποιήσουμε το νούμερο που μας καλύπτει διαμορφωνοντας
    την θέση του κορμού χεριών κ.λπ.

    Πιο σπάνιο, συνήθως σε ιωνικού τύπου σκελετό.

    Στο 1.70 συνήθως χρειάζεσαι 50-52 το μέγεθος που περιγράφω παραπάνω.
    Από εκεί και πέρα έχει να κάνει με την ευλυγισία σου , το είδος, την χρήση κ.λπ. που διαμορφώνουν
    το στήσιμο που χρειάζεσαι και το ποιο μέγεθος θα επιλέξεις τελικά.

    Έχε υπόψιν πως δοκιμάζεις μικρά νούμερα και λίγα μεσαία (στο S, M, L, XL) ή 50-52 πραγματικό οριζόντιο.
    Σε πολλά καταστήματα παρέχεται σαν υπηρεσία και αυτός είναι ο μόνος σωστός τρόπος να έχεις λεπτομερή
    μεγέθη για την φυσική κατάσταση που είσαι κάθε φορά.

    Aν εσύ βρεις αυτό που σου αρέσει και μπορώ, έρχομαι και σε βλέπω να πούμε και δυο αντρικές κουβέντες για τα μπόξερ.
    Καλέ οι κουβέντες και οι συναντήσεις, είναι πάνω από ποδήλατα. Αυτά είναι αφορμές...

  8. #1223
    Αμετανόητος Κριός... Το avatar του/της Manalishi
    Εγγραφή
    22/09/2008
    Μηνύματα
    1.042
    Εν τάχει, Orbea Carpe 15, metallic red, αγοράσθηκε και εγιναν οι πρώτες βόλτες. Μονόδισκο, φτηνή σειρά Shimano, 1*9. Δυσκολεύτηκα σε 1-2 ανηφόρες καλές, αλλά overall νομίζω για αρχή καλά είμαστε.
    The mountain is you

  9. #1224
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Nostradamus
    Εγγραφή
    29/08/2007
    Μηνύματα
    1.532
    Γενικα απο την ελαχιστη ενασχοληση μου με το ποδηλατο τα τελευταια χρονια, νομιζω οτι καπου εχει χαθει το μετρο με τις δεκαδες "ειδικες" επιλογες για να καλυψουν καθε αναγκη. Για τον μεσο χρήστη τα περισσοτερα trekking θα καλυψουν τις αναγκες του.. Αν μετα κολλησει καποιος τοτε αξιζει να το ψαξει περισσοτερο.

    Have fun με το orbea.
    Quod me nutrit... me destruit.....

  10. #1225
    Αμετανόητος Κριός... Το avatar του/της Manalishi
    Εγγραφή
    22/09/2008
    Μηνύματα
    1.042
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Nostradamus Προβολή μηνύματος
    Γενικα απο την ελαχιστη ενασχοληση μου με το ποδηλατο τα τελευταια χρονια, νομιζω οτι καπου εχει χαθει το μετρο με τις δεκαδες "ειδικες" επιλογες για να καλυψουν καθε αναγκη. Για τον μεσο χρήστη τα περισσοτερα trekking θα καλυψουν τις αναγκες του.. Αν μετα κολλησει καποιος τοτε αξιζει να το ψαξει περισσοτερο.

    Have fun με το orbea.
    Ρε τι χαβ φαν?? Χαιβάν λέμε έγινα!! Θυμήθηκα τα νιάτα μου!! Τι ταύλα είναι αυτή, καλύτερα και απο οταν περνάω με διήθηση το πρωί στον Κηφισσό μποτιλιαρισμένες μερτσεκλέ και τους κάνω κ@λόχερα!!

    Α ρε μ@@νοπανα αντμινς, τα καλυτερα threads (ποδήλατα, βιβλία, επιστημονική φαντασία) κρατάτε για εσάς και σε εμας τους πληβείους τα ψίχουλα να κάνουμε πετάλι με σάπιο mountain του '97 που κλωτσάει το πετάλι μισή στροφή καθε φορά και δεν εχει και θήκη για ισοτονική μαλαγουζιά...

    Ευχαριστώ όλους για την βοήθεια στην επιλογή μου!

    The mountain is you

  11. #1226
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    10/10/2018
    Μηνύματα
    668
    Κάποια πρόταση για ηλεκτρικό δρόμου/fitness για άσφαλτο και ελάχιστα πατημένο χωματόδρομο αλλά ελαφρύ?
    Δεν θέλω πολύ δύναμη. Συνήθως θα το δουλεύω χωρίς υποβοήθηση εκτός απο μερικά δύσκολα σημεία.

    Μέσω του κινούμαι ηλεκτρικά το σκέφτομαι οπότε μόνο απο Ελλάδα.
    Προσωπική υπενθύμιση: Να μήν πηγαίνω κόντρα στο ΑΙ των Google/Facebook/Twitter/Insta.... Χαμένος χρόνος.
    https://www.imdb.com/title/tt11464826/

  12. #1227
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    29/03/2017
    Μηνύματα
    549
    Δυστυχώς ελαφρύ ηλεκτρικό δεν υπάρχει. Επίσης αν υπάρχει ηλεκτρικό που μπορεί να κινηθεί χωρίς υποβοήθηση θα κοστίζει παραπάνω από ένα καλό σκούτερ. Αν θες κάτι να κινείσαι ψάξε τα κινέζικα της Bezior. Δεν μπορείς να τα πάρεις με επιδότηση αλλά πάλι είναι πιο φτηνά.

  13. #1228
    Αμετανόητος Κριός... Το avatar του/της Manalishi
    Εγγραφή
    22/09/2008
    Μηνύματα
    1.042
    Απο κλειδαριές, τί διαλέγουμε?

    Καμιά πρόταση? Για την ολιγόλεπτη στάση.
    The mountain is you

  14. #1229
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της mtsop
    Εγγραφή
    19/10/2004
    Μηνύματα
    281
    Καλημέρα, όσα ηλεκτρικά ποδήλατα έχω δει (επώνυμων εταιρειών) όλα μπορούν να κινηθούν με κλειστή την υποβοήθηση.

  15. #1230
    custom freak Το avatar του/της doctor_john
    Εγγραφή
    06/08/2019
    Μηνύματα
    4.133
    Καλημέρα, μπορούν όμως φρέσκοι ποδηλάτες να πεταλάρουν με έξτρα βάρος 100W-150W ανάλογα το μοντέλο;

Παρόμοια θέματα

  1. ΜΑΘΗΜΑΤΑ ΠΡΩΤΩΝ ΒΟΗΘΕΙΩΝ (ΙΙ)
    από Trans στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 187
    Τελευταίο μήνυμα: 14/06/2007, 20:00
  2. Απαντήσεις: 335
    Τελευταίο μήνυμα: 09/03/2007, 11:30
  3. ΠΟΔΗΛΑΤΑ ΓΙΑ ΟΛΑ ΤΑ ΓΟΥΣΤΑ
    από kostasvar στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 15/03/2006, 10:47
  4. Γάμος - Μέρος ΙΙ
    από ΘΡΑΣΥΒΟΥΛΑΣ στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 23/09/2005, 08:14
  5. ΕΣΚΑΣΕ!!! κινητηρας ΙΙ
    από katsai στο forum Στραβά κι ανάποδα
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο μήνυμα: 17/08/2005, 23:19

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF