Σελίδα 83 από 89 ΠρώτοΠρώτο ... 33737879808182838485868788 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1.231 έως 1.245 από 1326

Θέμα: Ποδήλατα ΙΙ

  1. #1231
    νέος SOS Το avatar του/της νεοσσός
    Εγγραφή
    23/02/2015
    Μηνύματα
    3.498
    Το νου σας!


    Των φρονίμων τα παιδιά πριν πεινάσουν δεν πεινούσαν.

  2. #1232
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Panos76
    Εγγραφή
    10/05/2011
    Μηνύματα
    3.289
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από νεοσσός Προβολή μηνύματος
    Το νου σας!
    Nα φέρουμε και εδώ να τα αμολήσουμε Λαυρίου, Κηφισίες, Κατεχάκες, Μεσογείων, κλπ.
    Κάποτε θα τα θυμόμαστε όλα αυτά και θα γελάμε.

  3. #1233
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Tsber
    Εγγραφή
    13/06/2019
    Μηνύματα
    1.366
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Panos76 Προβολή μηνύματος
    Nα φέρουμε και εδώ να τα αμολήσουμε Λαυρίου, Κηφισίες, Κατεχάκες, Μεσογείων, κλπ.
    Τι εννοείς να φέρουμε;

    "Καγκουρό" έχουμε περισσότερα και από την Αυστραλία

  4. #1234
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    28/02/2014
    Μηνύματα
    3.730
    Να κάνω μια ερώτηση, καθότι άσχετος με το αντικείμενο.
    Σας φαίνεται καλή περίπτωση για απλή χρήση; Τι να προσέξω αν το δω; (πρώτη φορά που θα αγοράσω ποδήλατο στην ενήλικη ζωή μου)

    https://www.car.gr/classifieds/bicyc...tain-rossignol

  5. #1235
    the Overlord Το avatar του/της karellen
    Super Moderator
    Εγγραφή
    27/07/2010
    Μηνύματα
    3.195
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ptc Προβολή μηνύματος
    Να κάνω μια ερώτηση, καθότι άσχετος με το αντικείμενο.
    Σας φαίνεται καλή περίπτωση για απλή χρήση; Τι να προσέξω αν το δω; (πρώτη φορά που θα αγοράσω ποδήλατο στην ενήλικη ζωή μου)

    https://www.car.gr/classifieds/bicyc...tain-rossignol
    Μικρές ζάντες βλέπω Πέτρο,άμα είναι 26άρες δεν θα σε βολέψει.Κοίτα κανένα με 28" ή 29" είναι κλάσεις πιο άνετο στο κύλημα.

  6. #1236
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    29/03/2017
    Μηνύματα
    549
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ptc Προβολή μηνύματος
    Να κάνω μια ερώτηση, καθότι άσχετος με το αντικείμενο.
    Σας φαίνεται καλή περίπτωση για απλή χρήση; Τι να προσέξω αν το δω; (πρώτη φορά που θα αγοράσω ποδήλατο στην ενήλικη ζωή μου)

    https://www.car.gr/classifieds/bicyc...tain-rossignol
    Καλησπέρα! Το θέλεις για την πόλη ή κάτι άλλο;

  7. #1237
    νέος SOS Το avatar του/της νεοσσός
    Εγγραφή
    23/02/2015
    Μηνύματα
    3.498
    Η πίσω ανάρτηση είναι για τα πανηγύρια. Καλύτερα να μην υπάρχει πίσω ανάρτηση, ειδικά για ποδήλατο που δεν κάνει συστηματικά καταβάσεις βουνού. Θα σε κουράζει στο πετάλι άσκοπα και θα θέλει συντήρηση. Στην περίπτωση καταβάσεων σε βουνό, χρειάζεσαι ποδήλατο με σοβαρές αναρτήσεις και πας σε τιμές άνω των 1.500€ για μπροστά-πίσω ανάρτηση.

    Ακόμα και η μπροστινή είναι υποτυπώδης, θα προτιμούσα να μην υπήρχε ούτε αυτή για ποδήλατο που δεν κινείται εκτός δρόμου.

    Γενικά το θέμα αναρτήσεις και ποδήλατα είναι παραπλανητικό, αφού βάζουν φτηνιάρικες για εμπορικούς λόγους. Για να πάρεις κάτι αξιόλογο, θα πρέπει να πληρώσεις πολλά χρήματα. Οπότε καλύτερα να πάρεις κάτι χωρίς ανάρτηση με λίγα χρήματα για χρήση σε δρόμο ή κάτι μόνο με καλή μπροστινή ανάρτηση με περισσότερα λεφτά, για χρήση σε χώμα.
    Των φρονίμων τα παιδιά πριν πεινάσουν δεν πεινούσαν.

  8. #1238
    custom freak Το avatar του/της doctor_john
    Εγγραφή
    06/08/2019
    Μηνύματα
    4.129
    Ούτε μία στο εκατομμύριο. Δεν υπάρχει αυτό που βλέπεις, δεν υπήρξε ποτέ σαν μελέτη.
    Είναι χαρακτηριστικά που μιμούνται δυο τρια άλλα, τίποτα χρήσιμο.

    Δεν το θες αυτό το πράγμα.

    Αυτό που πρέπει να προσέχεις είναι να είναι στο μέγεθος σου.

  9. #1239
    the Overlord Το avatar του/της karellen
    Super Moderator
    Εγγραφή
    27/07/2010
    Μηνύματα
    3.195
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από νεοσσός Προβολή μηνύματος
    Η πίσω ανάρτηση είναι για τα πανηγύρια. Καλύτερα να μην υπάρχει πίσω ανάρτηση, ειδικά για ποδήλατο που δεν κάνει συστηματικά καταβάσεις βουνού. Θα σε κουράζει στο πετάλι άσκοπα και θα θέλει συντήρηση. Στην περίπτωση καταβάσεων σε βουνό, χρειάζεσαι ποδήλατο με σοβαρές αναρτήσεις και πας σε τιμές άνω των 1.500€ για μπροστά-πίσω ανάρτηση.

    Ακόμα και η μπροστινή είναι υποτυπώδης, θα προτιμούσα να μην υπήρχε ούτε αυτή για ποδήλατο που δεν κινείται εκτός δρόμου.

    Γενικά το θέμα αναρτήσεις και ποδήλατα είναι παραπλανητικό, αφού βάζουν φτηνιάρικες για εμπορικούς λόγους. Για να πάρεις κάτι αξιόλογο, θα πρέπει να πληρώσεις πολλά χρήματα. Οπότε καλύτερα να πάρεις κάτι χωρίς ανάρτηση με λίγα χρήματα για χρήση σε δρόμο ή κάτι μόνο με καλή μπροστινή ανάρτηση με περισσότερα λεφτά, για χρήση σε χώμα.
    Πολύ σωστά,ειδικά με την πίσω πατάς πετάλ,η ανάρτηση βυθίζεται και αμέσως αναπηδά με αποτέλεσμα η μισή πεταλιά να πηγαίνει χαμένη.
    Προτού αγοράσω ένα απλό 28" είχα μέχρι πρότινος ένα τέτοιο.
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	415498581_10219198951443605_1882833983038902284_n.jpg 
Προβολές:	82 
Μέγεθος:	98,7 KB 
ID:	450195

  10. #1240
    νέος SOS Το avatar του/της νεοσσός
    Εγγραφή
    23/02/2015
    Μηνύματα
    3.498
    Είναι τα κλασσικά ποδήλατα των super market που βάζουν εντυπωσιακά χαρακτηριστικά για τον αμύητο: Παντού αναρτήσεις, πολλές ταχύτητες και κάποια παρελκόμενα, που είναι όλα τόσο χαμηλής ποιότητας που θα το μετανιώσεις σύντομα αν κάνεις περισσότερα από 20 χιλιόμετρα ανά μήνα.

    Από την άλλη μεριά, ξέρω κόσμο που έδωσε 400 και 600 ευρώ για ποδήλατα, τα οποία δεν αξιοποίησε ποτέ. Οπότε έχει ένα νόημα να ξεκινήσεις από κάτι πολύ φθηνό, με στόχο να το αλλάξεις τελείως, όχι να το αναβαθμίσεις, αν δεις ότι σου ταίριαξε σαν δραστηριότητα. Όσο περισσότερη ποδηλασία κάνεις, τόσο πιο ακριβά περιφερειακά πρέπει να πληρώνεις, ώστε να μη σε κουράζουν πολύ και για να αντέχουν στη χρήση. Αγοράζοντας φθηνά, καταλήγεις να χάνεις ώρες με τις φθορές και να πληρώνεις περισσότερα σε βάθος χρόνου και χρήσης.

    Karellen, το ποδήλατό σου έχει παρεμπιπτόντως αρκετά καλά λάστιχα δρόμου.


    Τα ακριβά ποδήλατα πλήρους ανάρτησης (= μπροστά και πίσω) έχουν ειδικά μοχλικά συστήματα που απορροφούν ελάχιστη ενέργεια από τον ποδηλάτη. Μάλιστα για κάποια λέγεται ότι έχουν θετική ανάδραση, αλλά δεν το έχω δει στην πράξη για να επιβεβαιώσω τα λεγόμενα του marketing. Αυτό που έχω δει σε ποδήλατο φίλου των 3.000€, είναι ότι είναι τόσο καλή η πίσω ανάρτηση, ώστε βοηθάει και στις ανηφόρες εκτός δρόμου, διότι απορροφάει τις ανωμαλίες του εδάφους, αντί να τους επιτρέπει να σου κόβουν τη φόρα όταν τις συναντά ο πίσω τροχός.

    Βέβαια, στην ποδηλασία ο πιο σημαντικός παράγοντας είναι ο ποδηλάτης. Έχω δει στα βουνά φίλους με trekking των 400€ και λάστιχα ημιασφάλτινα να ρίχνουν χιλιόμετρα στα μονοπάτια σε άλλους που είχαν ποδήλατα βουνού των 7.000€. Αντίστοιχα και στην άσφαλτο, ένας προπονημένος ποδηλάτης δεν θα ενοχληθεί ιδιαίτερα από την αυξημένη δυσκολία ενός κακοστημένου ποδηλάτου, ίσως την απολαύσει κιόλας σαν πρόκληση.
    Τελευταία τροποποίηση από νεοσσός; 27/01/2024 στις 19:25.
    Των φρονίμων τα παιδιά πριν πεινάσουν δεν πεινούσαν.

  11. #1241
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    28/02/2014
    Μηνύματα
    3.730
    Το θέλω για να κάνω κάνα δυο ωριαίες βόλτες τη βδομάδα για γυμναστική, εντός πόλης. Δε σκοπεύω να δώσω πάνω από 200€ για αρχή.

    Έχω κι αυτό στο parking που δεν έχει πίσω ανάρτηση αλλά κι αυτό 26" είναι.

    https://www.car.gr/classifieds/bicyc...mountain-romet

    Αν έχει όρεξη να ρίξει κανείς μια ματιά στο car και να μου πει τι θα κοιτούσε είμαι όλος αυτιά. Θεσσαλονίκη βρίσκομαι.

    Edit: Έβαλα μέχρι 250€ και 28"+ και μου βγάζει αυτά. Βλέπετε κάτι ενδιαφέρον;

    https://www.car.gr/classifieds/bicyc...m=28&sp=0&pg=1
    Τελευταία τροποποίηση από ptc; 27/01/2024 στις 20:04.

  12. #1242
    νέος SOS Το avatar του/της νεοσσός
    Εγγραφή
    23/02/2015
    Μηνύματα
    3.498
    Πολύ σημαντικό είναι να δεις αν σου ταιριάζει το μέγεθος του σκελετού, διότι είσαι ψηλός και τα περισσότερα ποδήλατα που πουλιούνται είναι για μέτρια και μικρά αναστήματα.
    Τελευταία τροποποίηση από νεοσσός; 27/01/2024 στις 20:53.
    Των φρονίμων τα παιδιά πριν πεινάσουν δεν πεινούσαν.

  13. #1243
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    29/03/2017
    Μηνύματα
    549
    To KTM που είπε ο Νεοσσός ή το Ideal energetic. Βεβαιώσου ότι είναι κατάλληλα για το ύψος σου, εγώ δυσκολεύομαι να βρω μεταχειρισμένο στο νούμερο μου και δεν είμαι και τόσο ψηλός όσο εσύ.

  14. #1244
    the Overlord Το avatar του/της karellen
    Super Moderator
    Εγγραφή
    27/07/2010
    Μηνύματα
    3.195
    Όχι 26 Πέτρο.
    Πήγαινε σε ένα ποδηλατάδικο και ρώτα αν έχει κανένα από ανταλλαγή,είναι πολλοί που δίνουν το παλιό τους για πιο καινούριο μοντέλο,έτσι πέτυχα ένα τέτοιο από έναν ψείρα.28" 100 ευρώ.
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	IMG_20240114_104725.jpg 
Προβολές:	76 
Μέγεθος:	90,7 KB 
ID:	450197

  15. #1245
    νέος SOS Το avatar του/της νεοσσός
    Εγγραφή
    23/02/2015
    Μηνύματα
    3.498
    Δεν θα πρότεινα κούρσα ως πρώτο ποδήλατο. Αν και είναι ενεργειακά αποδοτικότερο για χρήση σε άσφαλτο, οπότε βγάζεις περισσότερα χιλιόμετρα πιο γρήγορα και με λιγότερη κούραση, έχει κάποιες δυσκολίες για τους μη μυημένους αναβάτες και μπορεί να τους αποθαρρύνει. Είναι και πιο επιρρεπής σε φθορές, γλιστρήματα, φούιτ. Σαν να αγοράζεις R6 με γόμες για πρώτο μοτοσακό.

    Καλύτερα trekking με ασφάλτινα λάστιχα χωρίς ανάρτηση ή fitness, αλλά με όχι πολύ λεπτά λάστιχα. Όσο πιο λεπτό είναι το λάστιχο, τόσο πιο γρήγορα και ξεκούραστα πας, αλλά χάνεις σε άνεση, αντοχή σε φθορές και ενεργητική ασφάλεια.

    Από τα παραπάνω ποδήλατα περισσότερο μου άρεσε το KTM, αλλά μάλλον είναι μικρό μέγεθος, ενώ η μπροστινή του ανάρτηση θα ήταν καλύτερο να μην υπήρχε από το να είχε αυτή τη φθηνή. Στο μέγεθός σου ίσως είναι το Ideal Νergetic. Απλά περιφερειακά κι αυτό και υποτυπώδης ανάρτηση. Για χρήση σε άσφαλτο θα προτιμούσα πρωτίστως να μην είχαν αναρτήσεις ή να είχαν κάποιες αξιόλογες. Οπωσδήποτε να του κάνεις ένα κρύο μιζάρισμα να δεις αν ρετάρει.

    Πριν κάνεις χιλιόμετρα καθάρισε και λίπανε την αλυσίδα με κατάλληλο λιπαντικό (όχι μοτοσυκλέτας), ώστε να μην κολλήσει κάπου και σπάσει κανένα ντεραγιέ ή το "νύχι" του. Επίσης καλό είναι να αλλαχθούν τα τακάκια με φρέσκα μαλακά. Είναι φθηνή επισκευή και σε γλιτώνει από επακόλουθα έξοδα. Με τα χρόνια που σκληραίνουν τα τακάκια, έχουν μικρότερη τριβή με τη ζάντα, αναγκάζεσαι να πιέζεις πιο δυνατά τα φρένα και αντί να τρώγεται το πλαστικό τακάκι (παπουτσάκι), σου τρώει τη μεταλλική ζάντα.

    Προσοχή στο φρένο στα ποδήλατα: Σχεδόν πάντα το δεξί είναι το πίσω φρένο, σε αντίθεση με τα μοτοσακά.
    Τις πρώτες μέρες θα σε πονέσει κωλαράκι και ίσως μέση και αυχένας. Μην πτοηθείς, συνηθίζει γρήγορα το σώμα, απλά τιθάσεψε τον ενθουσιασμό σου για να δώσεις χρόνο σταδιακής προσαρμογής. Μην κάνεις 2 ώρες από την πρώτη βόλτα.
    Τελευταία τροποποίηση από νεοσσός; 27/01/2024 στις 21:19.
    Των φρονίμων τα παιδιά πριν πεινάσουν δεν πεινούσαν.

Παρόμοια θέματα

  1. ΜΑΘΗΜΑΤΑ ΠΡΩΤΩΝ ΒΟΗΘΕΙΩΝ (ΙΙ)
    από Trans στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 187
    Τελευταίο μήνυμα: 14/06/2007, 20:00
  2. Απαντήσεις: 335
    Τελευταίο μήνυμα: 09/03/2007, 11:30
  3. ΠΟΔΗΛΑΤΑ ΓΙΑ ΟΛΑ ΤΑ ΓΟΥΣΤΑ
    από kostasvar στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 15/03/2006, 10:47
  4. Γάμος - Μέρος ΙΙ
    από ΘΡΑΣΥΒΟΥΛΑΣ στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 23/09/2005, 08:14
  5. ΕΣΚΑΣΕ!!! κινητηρας ΙΙ
    από katsai στο forum Στραβά κι ανάποδα
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο μήνυμα: 17/08/2005, 23:19

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF