Σελίδα 87 από 89 ΠρώτοΠρώτο ... 37778283848586878889 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1.291 έως 1.305 από 1326

Θέμα: Ποδήλατα ΙΙ

  1. #1291
    270° firing order
    Εγγραφή
    16/12/2017
    Μηνύματα
    2.438
    Καλημέρα, Peugeot δρόμου με γυριστό τιμόνι είχα στα νιάτα μου,μου το είχε χαρίσει αθλητής ,ήταν μοντέλο 80'ς με τις ταχύτητες όχι στο τιμόνι αλλά στον σωλήνα
    που ενώνει τιμόνι με τα πετάλ.12 ταχυτο.
    Δεν γνωρίζω αν συνεχίστηκε η ποιότητα της εταιρίας και στα επόμενα μοντέλα αλλά όπου πήγαινα όποιος γνώριζε από ποδήλατα με ρωτούσε
    '' ρε μικρέ ΠΟΥ ΤΟ ΒΡΗΚΕΣ ΑΥΤΟ;;;''
    when life gets complicated... i ride.

  2. #1292
    νέος SOS Το avatar του/της νεοσσός
    Εγγραφή
    23/02/2015
    Μηνύματα
    3.498
    Ο λόγος που κάποιοι εκτιμούν τις παλιές κούρσες είναι η ποιότητα κατασκευής και η απορρόφηση κραδασμών από τον ατσάλινο σκελετό.

    Προσωπικά δεν δίνω αξία σε αυτά, διότι θεωρώ εξ αρχής λανθασμένο να ψάχνεις για άνεση, ενώ έχεις επιλέξει ποδήλατο αγωνιστικής γεωμετρίας και ακαμψίας με λάστιχα 700x23 που δουλεύουν στα 120psi. Πηγαίνεις γρήγορα και με μικρότερη μυϊκή προσπάθεια, αλλά προσπαθείς εναγωνίως να αποφύγεις όλες τις ανωμαλίες του δρόμου, για να μην πάθει ζημιά το ποδήλατο, να μη γλιστρήσει ή πονέσουν η μέση και οι ώμοι. Σαν να προσπαθείς να κυκλοφορήσεις με χαμηλωμένο αμάξι, με αναρτήσεις τραπεζιού, σε δρόμους γεμάτους κακοτεχνίες.
    Των φρονίμων τα παιδιά πριν πεινάσουν δεν πεινούσαν.

  3. #1293
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Panos76
    Εγγραφή
    10/05/2011
    Μηνύματα
    3.289
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από νεοσσός Προβολή μηνύματος
    Ο λόγος που κάποιοι εκτιμούν τις παλιές κούρσες είναι η ποιότητα κατασκευής και η απορρόφηση κραδασμών από τον ατσάλινο σκελετό.
    Στα early 90ς ένας φίλος είχε carrera (αλπίνα 1) και εγώ ένα carrera adventure.

    To δικό μου κλάπηκε το δικό του το έχει ακόμα και φεύγει από Χαλάνδρι και φτάνει Λούτσα!

    Τον ρωτάω πως την παλεύει και μου λέει πως είναι πολύ άνετο!
    Κάποτε θα τα θυμόμαστε όλα αυτά και θα γελάμε.

  4. #1294
    νέος SOS Το avatar του/της νεοσσός
    Εγγραφή
    23/02/2015
    Μηνύματα
    3.498
    Με Carrera Adventure έχω κάνει γρήγορη ημερήσια διαδρομή 180 χιλιομέτρων, με πολλά υψομετρικά. Σύνταγμα, Ψάθα, Βίλια.

    Στην ποδηλασία μετράει κυρίως ο χρόνος που αφιερώνεις για να προπονείσαι. Αν το ποδήλατο είναι των 400€ ή των 10.000€, έρχεται σε δεύτερη μοίρα και κάνει τη διαφορά μεταξύ αθλητών παρόμοιας φυσικής κατάστασης.

    Ψωνίστε κάτι μέτριο και εστιάστε στις διαδρομές, όχι στις αγορές.
    Αν καταληξετε να κάνετε παρά πολλά χιλιόμετρα, τότε θα έχει νόημα να αγοράσετε ποδήλατο του χιλιαρικου, ώστε να έχει ποιοτικά περιφερειακά και να μη βγάζει συχνά ζημιές.
    Των φρονίμων τα παιδιά πριν πεινάσουν δεν πεινούσαν.

  5. #1295
    270° firing order
    Εγγραφή
    16/12/2017
    Μηνύματα
    2.438
    καλό ήταν αλλά το έφαγε η αποθήκη, δεν αποχωριζόμουν εύκολα το bmx Kuwahara
    ontopic Απλά ήθελα να πω πως τα P. ήταν σίγουρα καλά κομμάτια !
    when life gets complicated... i ride.

  6. #1296
    custom freak Το avatar του/της doctor_john
    Εγγραφή
    06/08/2019
    Μηνύματα
    4.129
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από νεοσσός Προβολή μηνύματος
    Ο λόγος που κάποιοι εκτιμούν τις παλιές κούρσες είναι η ποιότητα κατασκευής και η απορρόφηση κραδασμών από τον ατσάλινο σκελετό.

    Προσωπικά δεν δίνω αξία σε αυτά, διότι θεωρώ εξ αρχής λανθασμένο να ψάχνεις για άνεση, ενώ έχεις επιλέξει ποδήλατο αγωνιστικής γεωμετρίας και ακαμψίας με λάστιχα 700x23 που δουλεύουν στα 120psi. Πηγαίνεις γρήγορα και με μικρότερη μυϊκή προσπάθεια, αλλά προσπαθείς εναγωνίως να αποφύγεις όλες τις ανωμαλίες του δρόμου, για να μην πάθει ζημιά το ποδήλατο, να μη γλιστρήσει ή πονέσουν η μέση και οι ώμοι. Σαν να προσπαθείς να κυκλοφορήσεις με χαμηλωμένο αμάξι, με αναρτήσεις τραπεζιού, σε δρόμους γεμάτους κακοτεχνίες.
    Νομίζω τα έχεις όλα μαζί υπόψιν.
    Πρώτα απο όλα, αυτό που ξέρουμε σαν ποδήλατο δρόμου - κούρσα, δημιουργήθηκε στην προσπάθεια να βρούμε το πιο αποδοτικό
    στήσιμο για να καλύπτεις αποστάσεις. Είναι το "gt" από τα ποδήλατα δρόμου, η πραγματική άνεση μετράει πολύ όπως και οι επιδόσεις και η αντοχή.
    Τα είδη ποδηλάτων δρόμου που συμβιβάζουν την άνεση για τις επιδόσεις είναι τα time trial και τα πίστα.
    Εκεί οι αποστάσεις μικραίνουν και η άμεση βοήθεια θεωρείται δεδομένη.

    Οι λόγοι που εκτιμάμε τα ατσάλινα road είτε παλιά, είτε καινούρια, με μούφες ή κολλητά, είναι το πως απορροφούν σε σχέση με τα carbon και τα αλουμινίου.
    Είναι οι επιδόσεις που αγγίζουν εύκολα τα carbon (πάντα οι συγκρίσεις με τα ίδια περιφερειακά, ποδηλάτη), είναι τα χαρακτηριστικά από τα απίστευτης
    τεχνολογίας κράματα που πολλά από αυτά υπήρχαν ήδη από τα 80ς. Είναι η αντοχή στο χρόνο που ξεπερνά τα 50 χρόνια όταν τα carbon αποσυντίθενται στα 20 χρόνια τώρα πιά που έχουν εξελιχθεί.. τα αλουμινίου λίγο καλύτερα θεωρητικά από τα carbon αλλά συχνά παραδίδουν νωρίτερα χτυπήματα που δεν άντεξαν και στρες που τα διέρρηξε.

    Μην ακούτε ατσάλι και νομίζετε όπως τον πύργο του Αϊφελ. Είναι κράματα niobium με ελάχιστο άνθρακα και πολύ νικέλιο και χρώμιο σε πάχη 0.6mm και στα άκρα των σωλήνων 0.9mm. Ανοξείδωτα μαρτενσίτικα, προγερασμένα, απίστευτη τεχνολογία που τις κορυφές της πρέπει να διαπιστευτείς για να αγοράσεις.

    Ένα σύγχρονο ατσάλινο έχει ελάχιστη διαφορά στις επιδόσεις με το αντίστοιχό του carbon και αρκετή υπέρ του σχεδόν με όλα τα αλουμινίου που κυκλοφορούν.
    Δεν είναι κάποια σκευωρία το ότι σκελετός - πιρούνι ξεκινούν από τα 1200ε και ανεβαίνουν. Είναι ρεαλιστικά κόστη και έξοδα.

    Για να παραγγείλουμε ένα σκελετό - πιρούνι ίδιο με αυτό που δείχνει ο ptc, το κόστος θα γίνει αντικείμενο συζήτησης για μέρες.
    Η διαφορά του με των 80ς θα είναι το ότι εκείνο μπορεί να έχει χάσει κάποιο μέρος από τα λάδια του.
    Για εμένα ένα ακόμα θετικό χαρακτηριστικό του παλιού αλλά οκ, με αυτή την πιθανή "φθορά". Στα 20 χρόνια σταθεροποιείται πάντως..

  7. #1297
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    28/02/2014
    Μηνύματα
    3.730
    Μάλλον αύριο θα πάρω το Peugeot. Μπορείτε να μου προτείνετε κάποιο κράνος; Από πλευράς προστασίας πιο πολύ μου γεμίζουν το μάτι τα κράνη τύπου skate παρά τα αμιγώς ποδηλατικά. Αυτά βέβαια υστερούν σε αερισμό λογικά...

  8. #1298
    custom freak Το avatar του/της doctor_john
    Εγγραφή
    06/08/2019
    Μηνύματα
    4.129
    Να έχεις μερικές σταθερές να διαλέξεις μόνος και να σου πούμε γι αυτό που διάλεξες; είναι εκατοντάδες..
    Το ωραίο κράνος των skate είναι λίγο βάσανο, όχι τόσο γιατί ζεσταίνεσαι υπερβολικά αλλά γιατί ιδρώνεις αρκετά
    χωρίς να μπορείς να στεγνώσεις εν κινήσει.

    Κράνη με αεραγωγούς είναι πολύ πιο βολικά, όχι ότι φτάνεις χτενισμένος αλλά τουλάχιστον δεν χάνεις τόσα υγρά.
    Αν είναι πολύ μικρή η διαδρομή ~10' δοκίμασε ότι σου αρέσει και βλέπεις.

    Ένα τυπικό σχέδιο λογικού εξαερισμού για αναφορά είναι το παρακάτω. Ασχέτως εταιρείας τιμής, με γείσο ή όχι κ.λπ.
    https://podilatazenetos.gr/product/b...xoC7PYQAvD_BwE

    με περισσότερους αεραγωγούς βολεύει σε συνθήκες προπόνησης και σαν το παραπάνω τα προτιμάμε για "χειμερινά".

    Ανάλογα τι σου αρέσει, υπάρχουν πολύ λεπτά σκουφιά που θα κρατήσουν ρύπους, κρύο αέρα όπως και τα παραδοσιακά ποδηλατικά καπελάκια
    για να φοράς απο μέσα. Κάνουν την χρήση κράνους πολύ βολική.

  9. #1299
    νέος SOS Το avatar του/της νεοσσός
    Εγγραφή
    23/02/2015
    Μηνύματα
    3.498
    Το δικό μου έχει αεραγωγούς και δεν έχω αισθανθεί ποτέ να ζεσταίνεται το κεφάλι, ακόμα και καλοκαίρι με ντάλα ήλιο. Κάποιοι θεωρούν απαραίτητο οι αεραγωγοί να έχουν πλέγμα, ώστε να μη σφηνώσει καμία σφίγγα ανάμεσα στο κράνος και στο κεφάλι. Το δικό μου δεν έχει πλέγμα και έχει μπει σφίγγα. Σταμάτησα, έβγαλα το κράνος και την άφησα να τσιμπήσει τον επόμενο.

    Χρήσιμο θεωρώ το γείσο. Κυρίως προστατεύει από τον ήλιο και δευτερευόντως από κλαδιά στο βουνό. Επίσης σημαντικό είναι να υπάρχει περιμετρικός οριζόντιος ιμάντας σύσφιξης, διότι κρατάει το κράνος στη θέση του, αντί να τρίβεται στο κεφάλι σου. Το κράνος σε πρώτη φάση σταθεροποιείται με αυτόν, ενώ το λουράκι που πιάνει στον λαιμό είναι η πρόσδεση ασφαλείας για να μη φύγει σε ατύχημα. Δεν μπορείς όμως να έχεις τόσο σφικτό το λουράκι του λαιμού, ώστε να μην κινείται το κράνος στο κεφάλι σου, γιατί θα σε πνίγει. Αντιθέτως θα πρέπει να έχει και την περιμετρική σύσφιξη.

    Σαν προαιρετικό, αλλά χρήσιμο παρελκόμενο είναι το ενσωματωμένο φωτάκι στο κράνος, αν και έχουν λίγα κράνη. Εφόσον παίρνει οικονομικές μπαταρίες (και όχι τις ακριβές CRxxxx που τελειώνουν γρήγορα) ή είναι επαναφορτιζόμενο, παρέχει επιπλέον ενεργητική ασφάλεια, αφού είναι σε θέση που σε βλέπουν καλύτερα οι άλλοι χρήστες του δρόμου.
    Τελευταία τροποποίηση από νεοσσός; 04/02/2024 στις 15:40.
    Των φρονίμων τα παιδιά πριν πεινάσουν δεν πεινούσαν.

  10. #1300
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    29/03/2017
    Μηνύματα
    549
    Ότι πάρεις, εννοείται με πλέγμα στιυε αεραγωγούς. Μπορείς να βρεις καλά κράνη και στο Ali express.

  11. #1301
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    28/02/2014
    Μηνύματα
    3.730
    Ωραια, με βαλατε σε μια κατευθυνση και παλι. Ευχαριστω.

  12. #1302
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/04/2008
    Μηνύματα
    4.023
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Panos76 Προβολή μηνύματος
    Στα early 90ς ένας φίλος είχε carrera (αλπίνα 1) και εγώ ένα carrera adventure.

    To δικό μου κλάπηκε το δικό του το έχει ακόμα και φεύγει από Χαλάνδρι και φτάνει Λούτσα!

    Τον ρωτάω πως την παλεύει και μου λέει πως είναι πολύ άνετο!
    το ιδιο λεω και εγω στον πατερα μου που ακομα γράφει δεκαδες χλμ πανω σε αυτο το πραμα.
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	IMG_20210413_152713.jpg 
Προβολές:	99 
Μέγεθος:	103,1 KB 
ID:	450435

  13. #1303
    custom freak Το avatar του/της doctor_john
    Εγγραφή
    06/08/2019
    Μηνύματα
    4.129
    δεν έχει άδικο, το συγκεκριμένο είναι και φορτωμένο με καλά πράγματα.

  14. #1304
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της viper1
    Εγγραφή
    16/02/2010
    Μηνύματα
    2.346
    Καλά ρε μάγκες. Ποδήλατο σε νεαρή ηλικία δεν είχατε? Όλοι με μηχανάκια βγήκατε στους δρόμους? Μα να μην ξέρουμε πως αλλάζει το ύψος του τιμονιού?
    Καλό να είσαι μέτριος αρκεί να είσαι Καφές

  15. #1305
    Αμετανόητος Κριός... Το avatar του/της Manalishi
    Εγγραφή
    22/09/2008
    Μηνύματα
    1.042
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από viper1 Προβολή μηνύματος
    Καλά ρε μάγκες. Ποδήλατο σε νεαρή ηλικία δεν είχατε? Όλοι με μηχανάκια βγήκατε στους δρόμους? Μα να μην ξέρουμε πως αλλάζει το ύψος του τιμονιού?
    Ειχαμε και παραείχαμε. Τότε ξεβιδώναμε λαιμούς, αυτό δεν το θυμάμαι απο πάνω με αλλεν.
    The mountain is you

Παρόμοια θέματα

  1. ΜΑΘΗΜΑΤΑ ΠΡΩΤΩΝ ΒΟΗΘΕΙΩΝ (ΙΙ)
    από Trans στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 187
    Τελευταίο μήνυμα: 14/06/2007, 20:00
  2. Απαντήσεις: 335
    Τελευταίο μήνυμα: 09/03/2007, 11:30
  3. ΠΟΔΗΛΑΤΑ ΓΙΑ ΟΛΑ ΤΑ ΓΟΥΣΤΑ
    από kostasvar στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 15/03/2006, 10:47
  4. Γάμος - Μέρος ΙΙ
    από ΘΡΑΣΥΒΟΥΛΑΣ στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 23/09/2005, 08:14
  5. ΕΣΚΑΣΕ!!! κινητηρας ΙΙ
    από katsai στο forum Στραβά κι ανάποδα
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο μήνυμα: 17/08/2005, 23:19

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF