Σελίδα 88 από 89 ΠρώτοΠρώτο ... 387883848586878889 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1.306 έως 1.320 από 1326

Θέμα: Ποδήλατα ΙΙ

  1. #1306
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    28/02/2014
    Μηνύματα
    3.730
    Τελικα το χτυπησα το Peugeot. Πολυ ευχαριστημενος με την αγορα, μου εχει ταιριαξει καλα στο σωμα. Ο σκελετος ειναι 60 εκατοστα και το συνολικο βαρος του 14,5 κιλα. Το προγραμμα ειναι να ξεκινησω με 2-3 προπονησεις της μισης ωρας την εβδομαδα και να ανεβαινω ενα δεκαλεπτο καθε δυο εβδομαδες. Για την πρωτη εβδομαδα αυτη η μισαωρη διαδρομη μεταφραζεται σε 7-8 χιλιομετρα.

    Αγορασα ενα φωτακι για πισω, κουδουνακι και εναν καθρεφτη. Απο τον τελευταιο δεν ειμαι ευχαριστημενος, θα παω σε καποιον που να μπαινει στο ακροτιμονο και να εχει κυρτο κατοπτρο (αν εχει κανεις κατι να προτεινει ειμαι ολος αυτια).

    Τελος σχετικα με το θεμα κρανος, επειδη τα κρανη που καλυπτουν αυτα που θελω στοιχιζουν 80+€, ξεκινησα με την αγορα ενος Fuse Alpha που βρηκα σε αγγελια με 25€. Το ειχε αγορασει ο πωλητης για το γιο του και αυτος δεν το φορεσε ποτε. Ξερω πως δεν ειναι αυτο που χρειαζομαι αλλα σκεφτηκα πως θα ηταν σοφο να μην επενδυσω καποιο σοβαρο ποσο αν δεν ειμαι πρωτα βεβαιος πως θα το ακολουθησω το χομπι. Αν περασει ενα τριμηνο και συνεχιζω τις προπονησεις θα παρω ενα καλο ποδηλατικο κρανος.

    Για ολα αυτα μου εφτασε οριακα το μπατζετ που ειχα θεσει ως οριο για τον εαυτο μου (200€) οποτε ειμαι ευχαριστημενος. Ηδη οι πρωτες δυο βολτες που εκανα ηταν πολυ ευχαριστες.

    Σας ευχαριστω ολους οσους με βοηθησατε με τη συμμετοχη σας.

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	IMG_20240208_183644.jpg 
Προβολές:	291 
Μέγεθος:	95,5 KB 
ID:	450503

  2. #1307
    the Overlord Το avatar του/της karellen
    Super Moderator
    Εγγραφή
    27/07/2010
    Μηνύματα
    3.195
    Καλόβολτο Πετράν θα δεις την πόλη με άλλο μάτι τώρα,δρόμοι που δεν τους περνούσες ποτέ ή/και με αντίστροφη φορά!

  3. #1308
    νέος SOS Το avatar του/της νεοσσός
    Εγγραφή
    23/02/2015
    Μηνύματα
    3.498
    Με γεια!
    Συμφωνώ με την επιλογή να μη δώσεις πολλά χρήματα για κάτι που δεν ξέρεις αν θα σου ταιριάξει για καιρό. Ήδη πήρες σωστά πράγματα, δεν έκανες συμβιβασμούς.

    Δεν χρησιμοποιώ καθρέφτη στο ποδήλατο και απ' όταν ξεκίνησα να οδηγώ μοτοσυκλέτα είναι φορές που αισθάνομαι την απουσία του.
    Δύο γνωστοί μου δηλώνουν ευχαριστημένοι με καθρεφτάκι που προσαρμόζεται με μικρο βραχίονα στο κράνος.
    Τελευταία τροποποίηση από νεοσσός; 08/02/2024 στις 19:07.
    Των φρονίμων τα παιδιά πριν πεινάσουν δεν πεινούσαν.

  4. #1309
    custom freak Το avatar του/της doctor_john
    Εγγραφή
    06/08/2019
    Μηνύματα
    4.129
    Με γειά! καλά χιλιόμετρα!

    Τώρα θα αρχίσω όπως καταλαβαίνεις, τα σημαντικά μόνο, κάνε υπομονή και ότι σε προβληματίζει συζήτησέ το.

    Νούμερο:
    το ύψος της σέλλας πρέπει να σου επιτρέπει να πεταλάρεις με τα πέλματα οριζόντια, χωρίς να τεντώνει το γόνατο
    στο κάτω νεκρό σημείο και ενώ δεν κινείται η λεκάνη σου πάνω στην σέλλα.
    Σε άλλη περίπτωση χρειάζεται κατέβασμα.

    Τα πετάλια τα πατάμε με την άρθρωση που ξεκινούν τα δάκτυλα του ποδιού.

    Τα γόνατα την ώρα που πεταλάρουμε πρέπει να έχουν μικρή κλίση προς το κέντρο του σκελετού.
    Έρχεται φυσικά και βολεύει. Σε άλλη περίπτωση η σέλλα χρειάζεται να σηκωθεί.

    Τα χέρια πρέπει να λυγίζουν λίγο όταν είναι στα χειριστήρια.
    Όταν είσαι πάνω στο ποδήλατο, το σημείο που πιάνει ο λαιμός το τιμόνι πρέπει να σου κρύβει το εμπρός κέντρο.
    Αν το βλέπεις πιο μπροστά είσαι σε θέση για μικρότερο σκελετό. (μπορεί να συμβεί στην αρχή μέχρι να ανοίξει το σώμα στην θέση για ποδήλατο.)
    Αν το βλέπεις πιο πίσω είναι λίγο μικρότερος ο σκελετός, πιθανά παλεύεται με ρυθμίσεις στα υπόλοιπα.

    Περιφερειακά:
    Τα λάστιχα σου γράφουν κάποιο "ανώτατο" όριο psi. Aν θες πες το πλάτος και τον τύπο να δώ με λεπτομέρεια
    αλλά νομίζω με 32-38mm είσαι στα 85psi. Χωρίς αυτά θα έχεις λιγότερη παθητική λειτουργία στις στροφές και λιγότερα φρένα.

    Όταν παρκάρεις άφηνε την αλυσίδα στο μικρό γρανάζι, να μην μένει σε έκταση το ελατήριο του πίσω ντεραγιέ.

    Θα σε βολέψουν πλαστικά σκληρά καλουπιέ για τα πετάλια χωρίς λουριά. Μπαινοβγαίνει εύκολα το πόδι και δεν γλυστρά.

  5. #1310
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    28/02/2014
    Μηνύματα
    3.730
    Ευχαριστω για τις ευχες στα μηνυματα και τα βρουμ!

    Doctor το λαστιχο ειναι 700*32C και λεει min 50psi / max 85psi.

    Τα καλουπιε δεν τα ειχα υποψιν και φαινονται βολικα. Φαντζαμαι βοηθανε ωστε να μπορεις να δινεις ωθηση και στο ανεβασμα του ποδιου. Χρειαζονται ειδικα πεταλια για να μπουν αυτα;

  6. #1311
    νέος SOS Το avatar του/της νεοσσός
    Εγγραφή
    23/02/2015
    Μηνύματα
    3.498
    Καλό είναι να ελέγχεις τουλάχιστον δύο φορές τον μήνα την πίεση στα λάστιχα. Συνήθως με αυτές τις πιέσεις θέλουν κάθε εβδομάδα συμπλήρωμα. Μία τρόμπα εδάφους-χεριών κάνει τη διαδικασία εύκολη και γρήγορη.

    Θεωρώ ότι πρέπει να έχεις την πίεση μεταξύ 70 και 80 psi. Πιο ψηλά κινείσαι στα όρια του κατασκευαστή και μειώνεται πολύ η απόσβεση, ταλαιπωρώντας άλλα μέρη του ποδηλάτου. Πιο χαμηλά, αυξάνεται η πιθανότητα για φούιτ.

    Όσο αυξάνεται η πίεση στα λάστιχα, τόσο μειώνεται η άνεση, αλλά ταυτόχρονα μειώνεται η τριβή κύλισης, οπότε πας πιο γρήγορα και πιο ξεκούραστα.
    Των φρονίμων τα παιδιά πριν πεινάσουν δεν πεινούσαν.

  7. #1312
    νέος SOS Το avatar του/της νεοσσός
    Εγγραφή
    23/02/2015
    Μηνύματα
    3.498
    Στο πάτημα στα πετάλια θα πω κάτι αιρετικό: Έχεις συγκριτικό πλεονέκτημα, όσο πιο πολλές μυϊκές ομάδες χρησιμοποιείς, ειδικά στις ανηφόρες. Αν με τον καιρό πετύχεις να πατάς στις ανηφόρες το κέντρο της καμάρας του ποδιού, αντί το μετατάρσιο, θα πετύχεις να τραβάς προς τα πίσω με το πόδι που ανεβαίνει, χωρίς κουμπωτά πετάλια, χρισιμοποιώντας τον δικέφαλο μυ του ποδιού.

    Όταν κουράζεσαι, μπορείς να αλλάζεις θέση στο πόδι και να πατάς με το μετατάρσιο το πετάλι. Η εναλλαγή μυϊκών ομάδων, αυξάνει την αντοχή. Σημαντικό είναι να αλλάζεις ταχύτητες προς τα κατω, πριν φθάσεις σε σημείο να πατάς με πολλή δύναμη.
    Των φρονίμων τα παιδιά πριν πεινάσουν δεν πεινούσαν.

  8. #1313
    custom freak Το avatar του/της doctor_john
    Εγγραφή
    06/08/2019
    Μηνύματα
    4.129
    Α, τώρα που είπες για τους κατασκευαστές

    Ότι πίεση αποφασίσετε για τα λάστιχα, υπολογίζετε και την πίεση του σωλήνα.
    Αν βάλεις 85 αφαιρέσεις το ακροφύσιο και μετρήσεις είναι ~75... σίγουρα 8psi χάνονται έτσι.
    Η τρόμπα δαπέδου είναι εξαιρετικά χρήσιμη. Το μόνο που χρειάζεται είναι να μην βιάζεσαι και την καις.
    Στα βενζινάδικα ζορίζεται να φτάσει τα 95psi. Παρόλα αυτά, ποτέ δεν πατάμε το κουμπί με διάρκεια.
    Βάζουμε με πατήματα 1".

    Τα λάστιχα που έχουν φθορές - ελαττώματα θα τα βγάλουν στα πρώτα χλμ με ψηλές πιέσεις.
    Λάστιχα ελαφριά που δεν έχουν σύρμα είναι πολύ πιθανό να ξεζαντάρουν με πιέσεις κάτω από 65 σε αυτά τα στεφάνια.

    Ξέχασα πριν, μην πατάς κρύος τον μεγάλο δίσκο(>46). Είναι πολύ καλύτερα να στροφάρεις 15' με τον μικρό (<40) για τα γόνατα σου.

    Αν θες φιλτρο εξάτμιση, κάνεις 10 x 8" 12" μετά το μισάωρο και άλλα 15' μετά πάλι όπως το μισάωρο.
    Είναι 8" τέρμα όσο μπορείς, 12" χαλαρά κ.ο.κ. x 10 φορές.
    Στην αρχή σουρώνεις εύκολα και γενικά χάνεις την μπάλα, μην το κάνεις σε δρόμο.
    Θα γίνεις τούμπανο όμως πολύ γρήγορα

  9. #1314
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    28/02/2014
    Μηνύματα
    3.730
    Έβαλα την πίεση στα 80 και μπορώ να πω ότι μου φάνηκε πολύ σκληρό το πάτημα (μετρούσα τις λακούβες με άλλα λόγια). Αέρα βάζω με το κομπρεσεράκι της xiaomi που είναι πολύ βολικό και αρκετά ακριβές.

    Στο site της silca εν τω μεταξύ βάζοντας τα δεδομένα μου, μου προτείνει 63/61,5 (f/r). Γιατί τόσο μεγάλη απόκλιση λέτε;

    Λέω να πειραματιστώ με λίγο χαμηλότερη πίεση και να δω πώς μου φαίνεται. Να πω εδώ ότι το ποδήλατο το κάνω καθαρά για γυμναστική, οπότε και η λίγο ανεβασμένη αντίσταση που συνεπάγεται η πιο χαμηλή πίεση δε μου είναι πρόβλημα.

  10. #1315
    νέος SOS Το avatar του/της νεοσσός
    Εγγραφή
    23/02/2015
    Μηνύματα
    3.498
    Δοκίμασε στα 70 psi τότε. Θα δεις σημαντική διαφορά στην άνεση.

    Φαντάσου ότι αν έπαιρνες ποδήλατο με λάστιχο πλάτους 28mm θα έπρεπε να το έχεις στα 90 psi, ενώ στα 23mm θα έπρεπε να βάζεις 120 psi (κάποια παίρνουν 130 και 160 psi).
    Των φρονίμων τα παιδιά πριν πεινάσουν δεν πεινούσαν.

  11. #1316
    custom freak Το avatar του/της doctor_john
    Εγγραφή
    06/08/2019
    Μηνύματα
    4.129
    Μην κρίνεις από την αίσθηση, συνηθίζεται πολύ εύκολα στα ατσάλινα. Κρίνε από τα απότομα φρένα.
    Όταν έχεις την κατάλληλη πίεση καρφώνεται κάτω και μοιάζεις να φεύγεις απο πάνω του.
    Με περισσότερη ή λιγότερη γλυστρά.

  12. #1317
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    28/02/2014
    Μηνύματα
    3.730
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από doctor_john Προβολή μηνύματος
    Νούμερο:
    το ύψος της σέλλας πρέπει να σου επιτρέπει να πεταλάρεις με τα πέλματα οριζόντια, χωρίς να τεντώνει το γόνατο
    στο κάτω νεκρό σημείο και ενώ δεν κινείται η λεκάνη σου πάνω στην σέλλα.
    Σε άλλη περίπτωση χρειάζεται κατέβασμα...


    Τα χέρια πρέπει να λυγίζουν λίγο όταν είναι στα χειριστήρια.
    Όταν είσαι πάνω στο ποδήλατο, το σημείο που πιάνει ο λαιμός το τιμόνι πρέπει να σου κρύβει το εμπρός κέντρο.
    Αν το βλέπεις πιο μπροστά είσαι σε θέση για μικρότερο σκελετό. (μπορεί να συμβεί στην αρχή μέχρι να ανοίξει το σώμα στην θέση για ποδήλατο.)
    Αν το βλέπεις πιο πίσω είναι λίγο μικρότερος ο σκελετός, πιθανά παλεύεται με ρυθμίσεις στα υπόλοιπα.
    Doctor οι συμβουλες σου με βοηθησαν πολυ. Αφου ρυθμισα σελα σωστα και εφερα το τιμονι στο ιδιο περιπου υψος -κρατωντας ως δεδομενο οτι ο εξηνταρης σκελετος ειναι σωστος για το σωμα μου- προσπαθησα να εχω τετοια θεση στον ανω κορμο ωστε να μου κρυβεται το κεντρο του μπροστα τροχου. Κι ως δια μαγειας εκει που γυρνουσα με ενοχλησεις στον αγκωνα και τον καρπο τωρα με μεγαλυτερες βολτες γυρναω ξεκουραστος.

    Για τον καθρεφτη πηγα σε μαγαζι και κοιταξα κρανους και ακροτιμονου. Ο δευτερος μου αρεσε περισσοτερο και μετα απο δυο βολτες ειμαι απολυτα ευχαριστημενος. Εξαιρετικη ορατοτητα οχι μονο αριστερα και πισω μου αλλα ακομα και πισω δεξια! Ο καθρεφτης ειναι ο M-Wave Spy Maxi 3D και τον πηρα 7€ απο καταστημα της γειτονιας.

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	IMG_20240218_141945.jpg 
Προβολές:	146 
Μέγεθος:	103,2 KB 
ID:	451006

    Γενικα το πραγμα παει πολυ καλα. Αν ειχα και κανεναν ποδηλατοδρομο στην περιοχη που μενω θα ηταν καλυτερα βεβαια, αλλα οσο ανεβαινει η διαρκεια της βολτας θα μπορω να πηγαινω σε ολο και καλυτερα μερη.

  13. #1318
    νέος SOS Το avatar του/της νεοσσός
    Εγγραφή
    23/02/2015
    Μηνύματα
    3.498
    Ωραία νέα Πέτρο!

    Όσο αρχίζεις και απομακρύνεσαι από το σπίτι κι εφόσον δεις ότι κάνεις συστηματικά, θα πρέπει να σκεφτείς το ενδεχόμενο να εφοδιαστείς με εργαλεία και ανταλλακτικά για απλές επισκευές. Αυτό θα σου δώσει τη δυνατότητα να μπορείς να συνεχίσεις τη βόλτα σου ή τουλάχιστον να επιστρέψεις στο σπίτι, στην περίπτωση που συμβεί απλή ζημιά, όπως σκάσιμο ελαστικού.

    Ένα τσαντάκι σέλας με εφεδρική σαμπρέλα στη διάσταση του τροχού σου, απλά εργαλεία και παρελκόμενα, όπως εξολκείς ελαστικού, κατσαβίδι, Allen keys, δεματικά, συρματόσκοινο φρένων και συρματόσκοινο ταχυτήτων, "νύχι" οπίσθιου εκτροχιαστή και μία φορητή τρόμπα (έχεις ήδη την Xiaomi), είναι μέρος του χρήσιμου εξοπλισμού, όσο αυξάνεται η εμβέλειά σου.
    Τελευταία τροποποίηση από νεοσσός; 18/02/2024 στις 20:36.
    Των φρονίμων τα παιδιά πριν πεινάσουν δεν πεινούσαν.

  14. #1319
    custom freak Το avatar του/της doctor_john
    Εγγραφή
    06/08/2019
    Μηνύματα
    4.129
    Τέλεια!
    να τσεκάρεις και τα σφιξίματα σιγά σιγά, δεν είναι κάτι, μηνιαία ρουτίνα.
    Ποτήρια, φρένα, κέντρα, ύψος σέλλας. Λασκάρουν φυσιολογικά ανάλογα την χρήση και χαλάνε το στιφνες

    υγ: για να μην επιβαρυνθείς τώρα στην αρχή, έχε ένα ass saver, χωρά παντού και κάνει πολύ δουλειά.

    στα ποδηλατάδικα στις ίδιες περίπου τιμές.

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	ass-savers-asb-1-regular-mudguard-boldrainblue-01-1068881.jpg 
Προβολές:	122 
Μέγεθος:	44,8 KB 
ID:	451018
    Τελευταία τροποποίηση από doctor_john; 18/02/2024 στις 21:54.

  15. #1320
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Panos76
    Εγγραφή
    10/05/2011
    Μηνύματα
    3.289
    Μια ερωτησούλα προς τους γνώστες:

    Έχω παρατημένο (από το '93-'95) ένα καρρέρα trial.

    Με έχει πιάσει νοσταλγία να το επαναφέρω σε εργοστασιακή μορφή.

    Αν θυμάμαι καλά είχε shimano (gs 100) και κάτι araya όμορφες σε μολυβί χρώμα.

    1oν: Υπάρχουν αυτά τα περιφερειακά ώστε να μπουν τα ίδια;
    2ον: Αξίζει ή θα πάει ο κούκος αηδόνι
    3ον: Μπορεί να έρθει πράγματι σε εργοστασιακή μορφή (βαψίματα, αυτοκόλλητα, κλπ) ή θα βγει μλκία και μάλιστα χρυσοπληρωμένη;
    Κάποτε θα τα θυμόμαστε όλα αυτά και θα γελάμε.

Παρόμοια θέματα

  1. ΜΑΘΗΜΑΤΑ ΠΡΩΤΩΝ ΒΟΗΘΕΙΩΝ (ΙΙ)
    από Trans στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 187
    Τελευταίο μήνυμα: 14/06/2007, 20:00
  2. Απαντήσεις: 335
    Τελευταίο μήνυμα: 09/03/2007, 11:30
  3. ΠΟΔΗΛΑΤΑ ΓΙΑ ΟΛΑ ΤΑ ΓΟΥΣΤΑ
    από kostasvar στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 15/03/2006, 10:47
  4. Γάμος - Μέρος ΙΙ
    από ΘΡΑΣΥΒΟΥΛΑΣ στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 23/09/2005, 08:14
  5. ΕΣΚΑΣΕ!!! κινητηρας ΙΙ
    από katsai στο forum Στραβά κι ανάποδα
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο μήνυμα: 17/08/2005, 23:19

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF