Σελίδα 9 από 89 ΠρώτοΠρώτο ... 45678910111213141959 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 121 έως 135 από 1326

Θέμα: Ποδήλατα ΙΙ

  1. #121
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από leftos Προβολή μηνύματος
    Aκομα αλλαζεις!!
    Καλοβολτο να ειναι φιλε!
    αφου το ξερεις ποσο σαρακι ειναι η ποδηλασια Λεφτο...
    ''Εμείς τις βόλτες τις κάνουμε ταξίδια..!!

  2. #122
    700 κιλά βίδες Το avatar του/της Anritsu
    Εγγραφή
    24/01/2006
    Μηνύματα
    1.256
    Με αφορμή το TREK από πάνω θα ήθελα τις απόψεις για τα παρακάτω δύο μοντέλα . Αυτό που ψάχνω είναι
    1. Endurance Γεωμετρία
    2. Αλουμίνιο
    3. Πηρούνι κάρβουνο
    4. Δισκόφρενα σιμάνο
    5. 105 (tiagra για κάτι που θα μου άρέσει πολύ αλλά δεν θα μπορώ να το πλησιάσω με 105 (βλέπε μπιάνκι, λέμε τώρα) )
    6. budget περί τα 1500 - ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ
    7. Χρήση σε βόλτες με ομάδες 30-50 km με μελλοντικά σχέδια για brevet 200-300 και βλέπουμε


    Μία μάρκα που κατά καιρούς κοιτάζω είναι τα canyon . Αυτό έχει τα χαρακτηριστικά που ψάχνω https://www.canyon.com/en-gr/road/en...-disc-6-0.html . Αρνητικά πως δεν μου πολυαρέσουν τα χρώματα , δεν μου αρέσει όπως το βλέπω στην φωτό (οι κολλήσεις πως είναι έτσι στο κάθετο) , ίσως είναι λίγο πιο σκυφτό από όσο θα το ήθελα , δεν θα έχω τη δυνατότητα να το δοκιμάσω Τέλος πωλητής σε γνωστό ποδηλατάδικο μου είπε πως η κάνίον βάζει καλα περιφεριακά σε εντελώς μάπα πλαίσια . Δεν ξέρω κατά πόσο αντικειμενικό ή υποκειμενικό είναι αυτό .

    Μία άλλη πρόταση που κοιτάζω είναι αυτό : https://www.cube.eu/en/products/road...ckngreen-2016/ Αυτό το βρίσκω Ελλάδα στο νούμερο μου ( για 1.88 μου είπανε 58 ή 60 δεν θυμάμαι) σε καλή τιμή στα 1300 πάνω κάτω και μπορώ και να το δοκιμάσω με την έννοια να ανεβώ επάνω στο μαγαζί. Στα συν πως θα έχω και την υποστήριξη του μαγαζιού . Στα πλην είναι πως δεν ξέρω για πόσο ακόμα θα υπάρχει απόθεμα του 17 μοντέλα δεν υπάρχουν και ουτε θα έρθουν . Αυτό είναι γενικότερο πρόβλημα από όσο βλέπω

    Τέλος από καιρό κοιτάζω της giant το καινούριο content και συγκεκριμένα το SL1 από το rutland : https://www.rutlandcycling.com/conte...17-review.aspx που ευελπιστώ πως κάποια στιγμή θα το βγάλει προσφορά προσφορά . Το θέμα με αυτό είναι τα φρένα που είναι συνδυασμός ντίζας/υδραυλικού με το δοχείο υγρών να είναι επάνω στο τιμόνι . Δεν ξέρω αυτό το πράγμα που και πως θα το κάνω σερβις ούτε και τι αίσθηση και απόδοση εχει . Και παραδόξως εν εχω βρεικαι reviews στο youtube . Άλλο μειονέκτημα είναι πως με την αντιπροσωπεία Ελλάδα υπάρχει γενικότερα θέμα και πολύ δύσκολο να το δω σε βιτρίνα .

    Ενδεχομένως να υπάρχουν απόψεις και για άλλα ποδήλατα σε αυτό το budget αλλά για να μην πλατιάζουμε θα ήθελα προτάσεις με βάση τα χαρακτηριστικά που παραθέτω στην αρχή . Δυστυχώς οι πιο hiclass μάρκες τύπου τρεκ,σπεσιαλαιζεντ ,μπιάνκι κλπ ζητάνε καλώς η κακώς τον ουρανό με τα αστρά

    Ευχαριστώ
    Modenas Kriss 125

  3. #123
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.756
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Anritsu Προβολή μηνύματος

    https://www.canyon.com/en-gr/road/en...-disc-6-0.html .... ίσως είναι λίγο πιο σκυφτό από όσο θα το ήθελα
    Με λόγο stack / reach στο 1,57? Δε νομίζω να είναι σκυφτό, αυτό.
    Sent from me using a computer.

  4. #124
    ''Εμείς τις βόλτες τις κάνουμε ταξίδια..!!

  5. #125
    700 κιλά βίδες Το avatar του/της Anritsu
    Εγγραφή
    24/01/2006
    Μηνύματα
    1.256
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από daz Προβολή μηνύματος
    Με λόγο stack / reach στο 1,57? Δε νομίζω να είναι σκυφτό, αυτό.
    Οπτικά είδα το κούτελο κάπως περιορισμένο και κάπου είχα διαβάσει πως δεν είναι κάπως πιο σκυφτό σε σχέση με άλλα endurance . Για τα canyon vs cube σε αυτά τα χρήματα και specs τι άποψη έχετε


    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από George_M. Προβολή μηνύματος
    Το έχω ψάξει το cyclist και το συγκεκριμένο έτσι όπως το είδα με τα ταγάρια και τις βάσεις για λασπωτήρες μου φάνηκε κάπως και δεν ασχολήθηκα . Άλλωστε βλέπω έχει μόνο 54αρι . Θα προσπαθήσω να περάσω και απο το μαγαζί αυτό .Επίσης παρατηρώ στα φρένα : TRP HY/RD cable/hydro disc brake, 160mm κάτι σαν το giant .

    Ευχαριστώ
    Modenas Kriss 125

  6. #126
    πρωτα χιλιομετρα χθες κ ευχοσουν η βολτα να κραταγε μερες...
    η ακαμψια κ η ποιοτητα κυλησης ειναι σε αλλο επιπεδο κ σε προκαλουν συνεχως...

    κατεβηκα μ'ενα ηλιθιο χαμογελο που ειλικρινα ''καρφωθηκε'' στο προσωπο μου μεχρι να κοιμηθω
    σαφως ο χρονος θα δειξει τα υπολοιπα αλλα θεωρω οτι αξιζε οποια προσπαθεια,κοπο κ στερηση για να ολοκληρωθει..

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	ALR (2).jpg 
Προβολές:	286 
Μέγεθος:	102,1 KB 
ID:	386344

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	ALR (1).jpg 
Προβολές:	286 
Μέγεθος:	102,5 KB 
ID:	386343

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	ALR (3).jpg 
Προβολές:	286 
Μέγεθος:	103,4 KB 
ID:	386345
    ''Εμείς τις βόλτες τις κάνουμε ταξίδια..!!

  7. #127
    700 κιλά βίδες Το avatar του/της Anritsu
    Εγγραφή
    24/01/2006
    Μηνύματα
    1.256
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από George_M. Προβολή μηνύματος
    πρωτα χιλιομετρα χθες κ ευχοσουν η βολτα να κραταγε μερες...
    η ακαμψια κ η ποιοτητα κυλησης ειναι σε αλλο επιπεδο κ σε προκαλουν συνεχως...

    κατεβηκα μ'ενα ηλιθιο χαμογελο που ειλικρινα ''καρφωθηκε'' στο προσωπο μου μεχρι να κοιμηθω
    σαφως ο χρονος θα δειξει τα υπολοιπα αλλα θεωρω οτι αξιζε οποια προσπαθεια,κοπο κ στερηση για να ολοκληρωθει..

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	ALR (2).jpg 
Προβολές:	286 
Μέγεθος:	102,1 KB 
ID:	386344

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	ALR (1).jpg 
Προβολές:	286 
Μέγεθος:	102,5 KB 
ID:	386343

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	ALR (3).jpg 
Προβολές:	286 
Μέγεθος:	103,4 KB 
ID:	386345

    Οπότε βρεις χρόνο/διάθεση γράψε 2-3 πράγματα για το ποδήλατο . Μοντέλο /έτος/ περιφερειακά / μετατροπές . Να μαθαίνουμε και τίποτα . Επίσης πλάκα θα είχε , αν και δύσκολο σαν εγχείρημα , να βγάζαμε καμία βόλτα του μοτο.γρ οι της Αθήνας .
    Modenas Kriss 125

  8. #128
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Anritsu Προβολή μηνύματος
    Οπότε βρεις χρόνο/διάθεση γράψε 2-3 πράγματα για το ποδήλατο . Μοντέλο /έτος/ περιφερειακά / μετατροπές . Να μαθαίνουμε και τίποτα . Επίσης πλάκα θα είχε , αν και δύσκολο σαν εγχείρημα , να βγάζαμε καμία βόλτα του μοτο.γρ οι της Αθήνας .
    ναι μια ποδηλατο -βολτα θα μας εφερνε πιο κοντα διοτι ειμαστε ''καμποσοι'' τελικα...!

    τωρα σχετικα με τα στοιχεια που ρωτας,

    το μοντελο ειναι Trek Emonda ALR,Segafredo team edition 2017
    πλαισο αλουμινιου με καρμπον πηρουνι
    θεωρειται ενα απο τα κορυφαια πλαισια στο ειδος του με νεα τεχνολογια στις κολησεις κ περισσοτερη ακαμψια,τοση που συναγονιζεται επαξια ανωτερα καρμπον πλαισια
    τιμονι 42mm,λαιμος 110mm κ παλουκοσελο ολα αλουμινιο απο την
    Bontrager
    σειρα μεταδοσης foul Shimano 105 11s'
    οταν λεμε φουλ εννοουμε τα παντα,χειριστηρια,φρενα,εμπρος-πισω ντεραγιε,δισκοβραχιονας
    εμπρος δισκοι 50/34
    πισω 11-28
    Σελα Bontrager Montroose
    πολυργανο απο την ιδια εταιρεια με δυνατοτητες ενδειξεων/μετρησης ταχυτητας,στροφων,ισχυος,καδριακων σφιγμων,θερμοκρασιας,υψομετρου κ πολλα ακομα

    κ τελος παμε στο σπουδαιοτερο που αφορα τους τροχους.
    το ποδηλατο ερχεται με τροχους αλουμνιου της Bontrager (TLR) μοντελο οι οποιοι ειναι καπιοι απλοι εισαγωγικοι αλλα απολυτως τιμιοι τροχοι,
    τους ειχα κ σε αλλο ποδηλατο κ ομιολογω οτι αποτελουν μια αξιοπιστοι κ ανθεκτικη λυση.

    ομως, καθως οι τροχοι ειναι η σημαντικοτερη αναβαθμιση σε ενα ποδηλατο ειχα απο πριν επιλεξει να τους αντικαταστησω με κατι πολυ ανωτερο που θα ''ολοκληρωνε'' τις δυνατοτητες του πλαισιου.
    ετσι επιλεχθηκαν οι Ιταλικοι Gipiemme Techno 1,55 Ultralight,αλουμινιο παντα κ clincher,δλδ σαμπρελα.
    εχουν laser Anodise βαφες,28mm προφιλ και CX-ray blade ακτινες,ολα αυτα μαζι στα 1400γρ το σετ.
    ελαστικα επελεξα τα εξαιρετικα Continental Gatorskin 23mm για αρχη κ ισως μετα παμε σε 25mm για περισσοτερη ανεση αν κ ηδη παρατηρησα μια εξαιρετικη αποροφητικοτητα...θα δουμε..

    μια σημαντικη κ απαραιτητη διαδικασια για ολους ειναι η σωματομετρηση ωστε να παρεις το σωστο μεγεθος κ επειτα να σε ''στησει'' σωστα πανω σε αυτο ο ειδικος.δλδ υψος σελας,μηκος λαιμου,κλιση σελας,set back σελας,κτλ...

    δυστηχως ειναι κατι που πολλοι αμελουν με αποτελεσμα να προκυπτουν σοβαροι τραυματισμοι που δυσκολα επανερχονται,
    ειναι οξυμωρο να δαπανεις εαν Χ ποσο για ενα ποδηλατο κ τσιγγουνευεσαι τα ~50 ευρω που θα κοστισει κατι αναλογο...
    αυτα,περισσοτερες πληροφοριες κ φωτο εν καιρο...
    ''Εμείς τις βόλτες τις κάνουμε ταξίδια..!!

  9. #129
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	DSC00221.jpg 
Προβολές:	231 
Μέγεθος:	97,5 KB 
ID:	386467

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	DSC00216.JPG 
Προβολές:	231 
Μέγεθος:	95,2 KB 
ID:	386468
    ''Εμείς τις βόλτες τις κάνουμε ταξίδια..!!

  10. #130
    700 κιλά βίδες Το avatar του/της Anritsu
    Εγγραφή
    24/01/2006
    Μηνύματα
    1.256
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από George_M. Προβολή μηνύματος
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	DSC00221.jpg 
Προβολές:	231 
Μέγεθος:	97,5 KB 
ID:	386467

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	DSC00216.JPG 
Προβολές:	231 
Μέγεθος:	95,2 KB 
ID:	386468
    Εγώ πάλι πέρασα από μεσογείων το Σάββάτο και ψήνομαι για το Domane ALR5 . Επιμένω αλουμίνιο και δισκόφρενα . Αποφάσεις από Σεπτέμβρη - Οκτώβρη . Θα ξεκαλοκαιριάσω με το treking μαι βλέπουμε . Το άσχημο της υπόθεσης είναι ότι το 2017 μοντέλο σε μάυρο /κόκκινο που είναι συμπαθητικό εμφανισιακά https://www.trekbikes.com/gb/en_GB/b...olorCode=black έχει τελειώσει και αν τελικά το τσιμπήσω θα είναι το 2018 σε μάυρο / ανθρακί απο τις φωτογραφίες δεν μπορώ να πω πως μου αρέσει κιόλας : https://www.trekbikes.com/us/en_US/b...olorCode=black

    Απο τους μεγάλους (Specialized , Trek , Cannondale ) σε αλουμίνιο και φουλ υδραυλικό το trek είναι μακράν το οικονομικότερο από αυτά που βλέπω με εξαίρεση της canyon τα AL 6.0 και 7.0 με 105 και Ultegra . Αλλά δεν ξέρω αν σε επίπεδο σκελετού μπορεί να συγκριθεί το τρέκ με το κάνιον .
    Modenas Kriss 125

  11. #131
    σαφως κ μπορει να συγκριθει απο θεμα πλαισου,
    4 εχουν περασει απο τα χερια μου (αλουμινια-καρμπον) κ εχω τις καλυτερες εντυπωσεις!
    η Τρεκ εχει το project one το οποιο μπορεις να χρωματισεις εσυ (δλδ παραγγελια) το ποδηλατο που θες,απλα δεν θυμαμαι αν γινεται σε ολα τα μοντελα/σειρες...
    ρωτας ομως κ μαθαινεις.
    + το isospeed στην Trek που δινει εχτρα ανεση.
    ''Εμείς τις βόλτες τις κάνουμε ταξίδια..!!

  12. #132
    Emonda k' ALR γωνια...

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	γωνια.jpg 
Προβολές:	174 
Μέγεθος:	104,7 KB 
ID:	386777
    ''Εμείς τις βόλτες τις κάνουμε ταξίδια..!!

  13. #133
    700 κιλά βίδες Το avatar του/της Anritsu
    Εγγραφή
    24/01/2006
    Μηνύματα
    1.256
    Καλέ μου άνθρωπε

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από George_M. Προβολή μηνύματος
    σαφως κ μπορει να συγκριθει απο θεμα πλαισου,
    4 εχουν περασει απο τα χερια μου (αλουμινια-καρμπον) κ εχω τις καλυτερες εντυπωσεις!
    .

    Εννοείς 4 canyon και τα θεωρείς ισότιμα (πάνω κάτω ) με τα αλουμίνια της τρεκ ? Η Canyon δίνει με 105 φουλ υδραυλικο το AL 6.0 disc στα 1400 + μεταφορικά , https://www.canyon.com/en-gr/road/en...-disc-6-0.html σε ένα ψιλοπερίεργο χρώμα ενώ σε trek το domane ALR5 θα μου πάει γύρω στο 1800 πάνω κάτω από την αντιπροσωπεία . Πιστεύεις , από την εμπειρία σου πως εφόσον έχω να διαθέσω τα εξτρά περίπου € 300 αξίζει να προτιμήσω το Trek και την εγγύηση/υποστήριξη της αντιπροσωπείας ? Η να τα βάλω στην άκρη και να πάω στο AL 7.0 disc https://www.canyon.com/en-gr/road/en...c-7-0-wmn.html με ultegra ? Out of stock βέβαια αλλά αργά η γρήγορα θα το ξαναφέρει ενδεχομένως σε 2018 χρώματα

    Πονοκέφαλος
    Modenas Kriss 125

  14. #134
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της leftos
    Εγγραφή
    02/08/2010
    Μηνύματα
    584
    Ο Γιωργος επειδη εχουμε ποδηλατισει και μαζι ειναι trekακιας 4 trek εχουν περασει απο τα χερια του και παλι αλλαζει!!!
    Και ο λογος ειναι το cyclist. Η εξηπηρετηση και η πραγματικη εγγυηση χωρις μα μου σου του εφ'ορου ζωης σου δινουν ενα πλεονεκτημα και μια μεταπωληση.
    Αν δεις εξω τους δρομους εχουν γεμισει madone που ειναι ανω του 5000 δεν ειναι τυχαιο.
    Για επιλογη μπαινουν θεματα οπως και στις μοτοσυκλετες τι χρηση ποσα χλμ ποσο θα το κρατησεις;
    Πες ολα αυτα για να σου απαντησουν.
    Και σιγουρα οσο περιμενεις υπαρχουν προσφορες σε ολες τις εταιριες και στα παντα.
    Εδω εισαι γραμμενος
    http://www.cyclist-friends.gr/forum/80-recyclist/
    Βγαζει το cyclist μεταχειρισμενα σε αψογη κατασταση σε καλη τιμη.
    Ριξε μια ματια μπορει να βρεις κατι που θα σε καλυψει.
    LIVE FREEEEE!!!!!

  15. #135
    για Τρεκ εννουσα.
    η Κανυον μπορει κ πουλα φθηοτερα γιατι δεν τα βρισκεις σε μαγαζια αλλα παραγγελνεις εσυ ουσιαστικα το ποδηλατο που θες κατευθειαν απο την εταιρεια.
    χωρις εμπορους,μεσιτες κτλ...
    ειναι εξαιρετικα ποδηλατα!
    οσο για την εδω αντιπροσωπεια της Τρεκ.
    ο φιλος Λεφτος τα λεει μια χαρα,ειναι αψογοι!

    (Λεφτος = ειναι παλιος στον χωρο με απιστευτες ποδηλατικες συμμετοχες σε διαδρομες που θελουν @@..πχ 600αρες,400αρες κτλ..!)

    χαθηκαμε ρεε..εεε!!
    ''Εμείς τις βόλτες τις κάνουμε ταξίδια..!!

Σελίδα 9 από 89 ΠρώτοΠρώτο ... 45678910111213141959 ... ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. ΜΑΘΗΜΑΤΑ ΠΡΩΤΩΝ ΒΟΗΘΕΙΩΝ (ΙΙ)
    από Trans στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 187
    Τελευταίο μήνυμα: 14/06/2007, 20:00
  2. Απαντήσεις: 335
    Τελευταίο μήνυμα: 09/03/2007, 11:30
  3. ΠΟΔΗΛΑΤΑ ΓΙΑ ΟΛΑ ΤΑ ΓΟΥΣΤΑ
    από kostasvar στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 15/03/2006, 10:47
  4. Γάμος - Μέρος ΙΙ
    από ΘΡΑΣΥΒΟΥΛΑΣ στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 23/09/2005, 08:14
  5. ΕΣΚΑΣΕ!!! κινητηρας ΙΙ
    από katsai στο forum Στραβά κι ανάποδα
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο μήνυμα: 17/08/2005, 23:19

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF