Σελίδα 18 από 89 ΠρώτοΠρώτο ... 813141516171819202122232868 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 256 έως 270 από 1326

Θέμα: Ποδήλατα ΙΙ

  1. #256
    700 κιλά βίδες Το avatar του/της Anritsu
    Εγγραφή
    24/01/2006
    Μηνύματα
    1.256
    Επειδή τυγχανει να είμαι φαν της Giant βγάζει εξαιρετικά ποδήλατα , άσχετα αν οι κάτοχοι πιο premium μαρκών , τα χλευάζουν σαν 2ης κατηγορίας . Τραγική ειρωνεία πως πολλές επώνυμες premium μάρκες παραγγέλνουν τα πλαίσια τους , αν όχι ποδήλατα ολόκληρα απο την Giant απευθείας . Για αγορά ο Rutland στην Αγγλία έχει φοβερές τιμές , απλά αγοράζεις γουρούνι στο σακί , δεν το έχεις δει , δεν έχει μετρηθεί και υπλογίζεις με τα βάση την γεωμετρία ότι σου κάνει .

    Καλώς πας για πλαστικό με δισκόφρενα , από την άλλη λόγω της αλλαγής που έρχεται με τα δισκόφρενα , αλλά και της όλης τρέλας για χοντρά λάστιχα , gravel αμερικανιές κλπ , με ψάξιμο βρίσκεις καλά πράγματα σε καλές τιμές (σχετικό είναι αυτό) αλλά με παραδοσιακά φρένα με τα οποία γνωστά καλά ή κακά .

    Το attain είναι ωραίο ποδήλατο , cube έχουν πολλοί φίλοι , αξιόπιστα . Για κάποιους άλλους είναι επιπέδου Ideal . Πρέπει να έχεις υπόψη σου όμως ότι εκτός από τα λάστιχα , εκτός δρόμου παίζει ρόλο και το γρανάζωμα . Είναι άλλο πράμα να πάρεις endurance με λίγο πιο φαρδύ λάστιχο για άνεση , και άλλο να πάρεις endurance να το κάνει gravel , ή cx .

    Αν σ'αρέσει ο τζόγος αυτή την περίοδο , αλλά και γενικότερα , κάνει πολύ επιθετικό μάρκετινγκ η planet -x και λόγω λίρας στο 1-1 ίσως αξίζει το ρίσκο . Αν πχ εγώ ήθελα να πάρω ένα gravel ποδήλατο κανονικό (μονοδίσκο) ισως κοίταζα αυτό : https://www.planetx.co.uk/i/q/CBPXFM...sc-gravel-bike . Βάρος δεν γράφουν οι κερατάδες , αλλά δεν νομίζω να είναι πολύ πάνω απο το 10αρικο . Αλουμίνιο βέβαια . Να σφίγγεις βίδες και να μην ιδρώνεις .
    Modenas Kriss 125

  2. #257
    Ποσαδιστής Το avatar του/της el_hymador
    Εγγραφή
    09/09/2005
    Μηνύματα
    3.918
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Anritsu Προβολή μηνύματος
    Επειδή τυγχανει να είμαι φαν της Giant βγάζει εξαιρετικά ποδήλατα , άσχετα αν οι κάτοχοι πιο premium μαρκών , τα χλευάζουν σαν 2ης κατηγορίας . Τραγική ειρωνεία πως πολλές επώνυμες premium μάρκες παραγγέλνουν τα πλαίσια τους , αν όχι ποδήλατα ολόκληρα απο την Giant απευθείας . Για αγορά ο Rutland στην Αγγλία έχει φοβερές τιμές , απλά αγοράζεις γουρούνι στο σακί , δεν το έχεις δει , δεν έχει μετρηθεί και υπλογίζεις με τα βάση την γεωμετρία ότι σου κάνει .

    Καλώς πας για πλαστικό με δισκόφρενα , από την άλλη λόγω της αλλαγής που έρχεται με τα δισκόφρενα , αλλά και της όλης τρέλας για χοντρά λάστιχα , gravel αμερικανιές κλπ , με ψάξιμο βρίσκεις καλά πράγματα σε καλές τιμές (σχετικό είναι αυτό) αλλά με παραδοσιακά φρένα με τα οποία γνωστά καλά ή κακά .

    Το attain είναι ωραίο ποδήλατο , cube έχουν πολλοί φίλοι , αξιόπιστα . Για κάποιους άλλους είναι επιπέδου Ideal . Πρέπει να έχεις υπόψη σου όμως ότι εκτός από τα λάστιχα , εκτός δρόμου παίζει ρόλο και το γρανάζωμα . Είναι άλλο πράμα να πάρεις endurance με λίγο πιο φαρδύ λάστιχο για άνεση , και άλλο να πάρεις endurance να το κάνει gravel , ή cx .

    Αν σ'αρέσει ο τζόγος αυτή την περίοδο , αλλά και γενικότερα , κάνει πολύ επιθετικό μάρκετινγκ η planet -x και λόγω λίρας στο 1-1 ίσως αξίζει το ρίσκο . Αν πχ εγώ ήθελα να πάρω ένα gravel ποδήλατο κανονικό (μονοδίσκο) ισως κοίταζα αυτό : https://www.planetx.co.uk/i/q/CBPXFM...sc-gravel-bike . Βάρος δεν γράφουν οι κερατάδες , αλλά δεν νομίζω να είναι πολύ πάνω απο το 10αρικο . Αλουμίνιο βέβαια . Να σφίγγεις βίδες και να μην ιδρώνεις .
    +1 στα πάντα, εκτός από Rutland! Είναι ότι χειρότερο από διαδικτυακό κατάστημα, τρελές καθυστερήσεις, καμία επικοινωνία και μεγάλη ασυνέπεια στα πάντα.

  3. #258
    700 κιλά βίδες Το avatar του/της Anritsu
    Εγγραφή
    24/01/2006
    Μηνύματα
    1.256
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από el_hymador Προβολή μηνύματος
    +1 στα πάντα, εκτός από Rutland! Είναι ότι χειρότερο από διαδικτυακό κατάστημα, τρελές καθυστερήσεις, καμία επικοινωνία και μεγάλη ασυνέπεια στα πάντα.
    Περίεργο . Φίλος έχει παραγγείλει δύο ποδήλατα . Ολα καλά και γρήγορα και μάλιστα στο ένα του κάνανε και δώρο το ΦΠΑ . Φυσικά και δεν ρώτησε το λόγο . Υπάρχει και το bike24 για cube : https://www.bike-discount.de/en/buy/...-orange-774999 1 χιλιάρικο με 105 , αλουμίνιο φυσικά !!
    Modenas Kriss 125

  4. #259
    Ποσαδιστής Το avatar του/της el_hymador
    Εγγραφή
    09/09/2005
    Μηνύματα
    3.918
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Anritsu Προβολή μηνύματος
    Περίεργο . Φίλος έχει παραγγείλει δύο ποδήλατα . Ολα καλά και γρήγορα και μάλιστα στο ένα του κάνανε και δώρο το ΦΠΑ . Φυσικά και δεν ρώτησε το λόγο . Υπάρχει και το bike24 για cube : https://www.bike-discount.de/en/buy/...-orange-774999 1 χιλιάρικο με 105 , αλουμίνιο φυσικά !!
    Tι να πω... εμένα μου στείλανε εκθεσιακό ποδήλατο, χτυπημένο, σε κούτα άλλης εταιρείας (bergamont), ως καινούργιο. 3.5 εβδομάδες μέχρι να το πάρω στα χέρια μου, δεν απάντησαν ποτέ στα μηνύνατα μου, παρά μονο όταν άρχισα να τους στέλνω Print Screen από το χεσίδι που τρώγανε σε φόρμες αξιολόγησης.

    Μετά από αυτό, ούτε βαλβίδα δεν παραγγέλνω από αυτούς!

  5. #260
    αμουσο μελος Το avatar του/της DrBig
    Εγγραφή
    26/11/2007
    Μηνύματα
    6.559
    Καλο το giant του χυμαδωρ αλλα παρα-ειναι ορθιο γι αυτο που ζηταω, τα δε 32ρια λαστιχα για την ελληνικη ασφαλτο τα θελω, οχι για χωμα.
    Πλαισια μια χουφτα εταιριες φτιαχνουν και βρισκονται ολες στην ταιβαν απ οσο ξερω, με καποιες εξαιρεσεις εταιρειων μπουτικ.
    Την planetx την εχω υποψιν αλλα ειμαι της παλιας σχολης θελω να το δω και να το πιασω πριν το παρω. Ειμαι διατεθιμενος ομως να κανω εξαιρεση για ενα πλαισιο απο την nordest που χαλβαδιαζω και να το στησω σιγα σιγα.

    Παντως αν κολλησεις με το ποδηλατο δε ξεκολας ευκολα. Εδω και 1.5 χρονο εχω καταθεσει πινακιδες σε ολα τα μηχανακια μου τα οποια μου φαινονται πλεον υπερπεριπλοκα βαριδια και τα κανω ολα με ποδηλατο. Μου θυμιζω λιγο τον μπετζαμιν μπατον στην πορεια μου με τα διτροχα.

  6. #261
    700 κιλά βίδες Το avatar του/της Anritsu
    Εγγραφή
    24/01/2006
    Μηνύματα
    1.256
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από DrBig Προβολή μηνύματος
    Καλο το giant του χυμαδωρ αλλα παρα-ειναι ορθιο γι αυτο που ζηταω, τα δε 32ρια λαστιχα για την ελληνικη ασφαλτο τα θελω, οχι για χωμα.
    Πλαισια μια χουφτα εταιριες φτιαχνουν και βρισκονται ολες στην ταιβαν απ οσο ξερω, με καποιες εξαιρεσεις εταιρειων μπουτικ.
    Την planetx την εχω υποψιν αλλα ειμαι της παλιας σχολης θελω να το δω και να το πιασω πριν το παρω. Ειμαι διατεθιμενος ομως να κανω εξαιρεση για ενα πλαισιο απο την nordest που χαλβαδιαζω και να το στησω σιγα σιγα.

    Παντως αν κολλησεις με το ποδηλατο δε ξεκολας ευκολα. Εδω και 1.5 χρονο εχω καταθεσει πινακιδες σε ολα τα μηχανακια μου τα οποια μου φαινονται πλεον υπερπεριπλοκα βαριδια και τα κανω ολα με ποδηλατο. Μου θυμιζω λιγο τον μπετζαμιν μπατον στην πορεια μου με τα διτροχα.
    Την άλλη Κυριακή έχει διακοσάρι για Νάυπλιο . Προλαβαίνεις συμμετοχή !! 32 για δρόμο σε κούρσα δύσκολα κάποιον να έχει θα βρεις και δεν υπάρχει και λόγος . Εγω πρόσφατα εβαλα 28 και σε dt γύρισα σε 25 . Ούτε 50 χλμ δεν άντεξα να κάνω . Και είμαι και 92 κιλά . Σαν να με τράβαγε κάποιος πίσω . Καλό είναι να έχεις επιλογές αλλά σε road σκελετό , ακόμα και με δισκόφρενα αντε κάνα 30αρι να στριμώξεις .

    Του χιμαδόρ το anyroad είναι ειδική περίπτωση ποδηλάτου για παράδρομους . Εσυ σε giant κοιτάς contend που είναι το defy σε αλουμίνιο είτε το defy που είναι το defy σε πλαστικό . Έχει και μία ιστορία η giant με ένα δικό της σύστημα φρένων, Giant Conduct ή κάπως έτσι , που είναι μηχανικές μανέτες που πάνε στο λαιμό και εκεί πρεσαρουν υγρό στα δισκόφρενα . Δικά της δισκόφρενα . Κόβει πολύ σε τιμή , χάνεις ίσως σε ευελιξία και μπλέξιμο . Σαν απόδοση πάντως δύο φίλοι που έχουν δεν έχουν κανένα παράπονο. Ριξε μια ματία εδώ πληροφοριακά : https://www.rutlandcycling.com/bikes/giant/road-bikes . Δυστυχώς στην Ελλάδα ο giant αντιπρόσωπος βάρεσε κάνονι και έχει μείνει ορφανή από εκπροσώπηση .
    Modenas Kriss 125

  7. #262
    αμουσο μελος Το avatar του/της DrBig
    Εγγραφή
    26/11/2007
    Μηνύματα
    6.559
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Anritsu Προβολή μηνύματος
    Την άλλη Κυριακή έχει διακοσάρι για Νάυπλιο . Προλαβαίνεις συμμετοχή !! 32 για δρόμο σε κούρσα δύσκολα κάποιον να έχει θα βρεις και δεν υπάρχει και λόγος . Εγω πρόσφατα εβαλα 28 και σε dt γύρισα σε 25 . Ούτε 50 χλμ δεν άντεξα να κάνω . Και είμαι και 92 κιλά . Σαν να με τράβαγε κάποιος πίσω . Καλό είναι να έχεις επιλογές αλλά σε road σκελετό , ακόμα και με δισκόφρενα αντε κάνα 30αρι να στριμώξεις .

    Του χιμαδόρ το anyroad είναι ειδική περίπτωση ποδηλάτου για παράδρομους . Εσυ σε giant κοιτάς contend που είναι το defy σε αλουμίνιο είτε το defy που είναι το defy σε πλαστικό . Έχει και μία ιστορία η giant με ένα δικό της σύστημα φρένων, Giant Conduct ή κάπως έτσι , που είναι μηχανικές μανέτες που πάνε στο λαιμό και εκεί πρεσαρουν υγρό στα δισκόφρενα . Δικά της δισκόφρενα . Κόβει πολύ σε τιμή , χάνεις ίσως σε ευελιξία και μπλέξιμο . Σαν απόδοση πάντως δύο φίλοι που έχουν δεν έχουν κανένα παράπονο. Ριξε μια ματία εδώ πληροφοριακά : https://www.rutlandcycling.com/bikes/giant/road-bikes . Δυστυχώς στην Ελλάδα ο giant αντιπρόσωπος βάρεσε κάνονι και έχει μείνει ορφανή από εκπροσώπηση .
    Πολλοι σκελετοι road παιρνουν 32ρια. Πχ το attain που κοιταω εχει μαμισια 28ρια και παιρνει και mudguards, οποτε σιγουρα χωραει 32ρια.
    Αυτο που λες παντως με προβληματιζει. Σε πραγματικες συνθηκες ευρωπαικου οδοστρωματος (δηλαδη καλη ασφαλτος) ειναι πλεον αποδεδειγμενο πως τα 28ρια εχουν χαμηλοτερη τριβη κυλισης απο τα 25ρια. Μηπως το θεμα ηταν τα συγκεκριμενα λαστιχα που εβαλες? Μηπως λαθος πιεσεις, μηπως ηταν βαρια?

    Παντως μεχρι στιγμης δεν μου εχει πει καποιος κατι αρνητικο για το cube το οποιο ειναι νο1 στις επιλογες μου μεχρι στιγμης και λογω σχολιων που εχω διαβασει και λογω αντιπροσωπευσης και λογω τιμης.

  8. #263
    αμουσο μελος Το avatar του/της DrBig
    Εγγραφή
    26/11/2007
    Μηνύματα
    6.559
    Για το διακοσαρι που λες δεν παιζει καθοτι ειμαι εκτος βασης μεχρι τελη του μηνα.

  9. #264
    Minimalist Το avatar του/της STF
    Εγγραφή
    30/01/2014
    Μηνύματα
    1.717
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Anritsu Προβολή μηνύματος
    Την άλλη Κυριακή έχει διακοσάρι για Νάυπλιο . Προλαβαίνεις συμμετοχή !! 32 για δρόμο σε κούρσα δύσκολα κάποιον να έχει θα βρεις και δεν υπάρχει και λόγος . Εγω πρόσφατα εβαλα 28 και σε dt γύρισα σε 25 . Ούτε 50 χλμ δεν άντεξα να κάνω . Και είμαι και 92 κιλά . Σαν να με τράβαγε κάποιος πίσω . Καλό είναι να έχεις επιλογές αλλά σε road σκελετό , ακόμα και με δισκόφρενα αντε κάνα 30αρι να στριμώξεις .

    Του χιμαδόρ το anyroad είναι ειδική περίπτωση ποδηλάτου για παράδρομους . Εσυ σε giant κοιτάς contend που είναι το defy σε αλουμίνιο είτε το defy που είναι το defy σε πλαστικό . Έχει και μία ιστορία η giant με ένα δικό της σύστημα φρένων, Giant Conduct ή κάπως έτσι , που είναι μηχανικές μανέτες που πάνε στο λαιμό και εκεί πρεσαρουν υγρό στα δισκόφρενα . Δικά της δισκόφρενα . Κόβει πολύ σε τιμή , χάνεις ίσως σε ευελιξία και μπλέξιμο . Σαν απόδοση πάντως δύο φίλοι που έχουν δεν έχουν κανένα παράπονο. Ριξε μια ματία εδώ πληροφοριακά : https://www.rutlandcycling.com/bikes/giant/road-bikes . Δυστυχώς στην Ελλάδα ο giant αντιπρόσωπος βάρεσε κάνονι και έχει μείνει ορφανή από εκπροσώπηση .
    Πόσο καιρό έχει βαρέσει κανόνι η giant στην Ελλάδα; Θυμάμαι κάτι περιπέτειες, είχε παέι η αντιπροσωπεία στη Θεσσαλονίκη... κάτι τέτοια. Πάντως πριν από κανά εξάμηνο σε ποδηλατάδικο που ρώτησα στο Χαλάνδρι μου έφερναν όποιο Giant θέλω. Θεωρώ το αλουμινένιο anyroad εξαιρετική επιλογή.

    Επίσης εκτιμώ πολύ και τα ποδήλατα της Καναδικής KONA αν θέλει κανείς να μελετήσει λίγο.

  10. #265
    Ποσαδιστής Το avatar του/της el_hymador
    Εγγραφή
    09/09/2005
    Μηνύματα
    3.918
    Giant φέρνει κατά παραγγελία ένα ποδηλατάδικο στο Χαλάνδρι, δεν θυμάμαι το όνομα. Τώρα για το θέμα κούρσας σε καθημερινή χρήση, είναι λίγο προσωπικο το θέμα, άλλοι την παλέυουν, άλλοι όχι. Έχω και ένα Orbea Αqua κουρσί, αλουμινένιο και αξιοπρεπέστατο, την ακαμψία και το κοπάνημα τα παλέυω σε καθημερινή χρήση - commuting, αυτό που δεν παλεύω με τίποτα όμως, είναι ότι τα 25 λάστιχα εύκολα μπορεί να δημιουργήσουν προβλήματα στις κακοτεχνίες των δρόμων, και όταν κινείσαι κατά βάση κοντά στα πεζοδρόμια όπου έχει ένα κάρο μ@λ@κιες (υδροροές - σχάρες - κατεστραμμένο οδόστρωμα κτλ-κτλ) με τα αμάξια να σε περνάνε φίλερ, μπορεί να γίνει η στραβή... για αυτό και πήρα το Anyroad το οποίο δεν μασάει και έχει ζάντες θεόβαρες μεν αλλά αναίσθητες στο κοπάνημα δε.

    Ένας άλλος λόγος που το πήρα, είναι το ότι ανεβαινω μια στην Βαυρμπόμπη, ρίχνω λίγο την πίεση στα ελαστικά και χώνομαι άνετα στο δίκτυο δασικών στα Βασιλικά. Ακόμα και σε ήπιο μονοπατι το έχω χώσει και δεν καταλαβαίνει τίποτα αλλά φυσικά υπάρχει ένα όριο, το οποίο το κατάλαβα με epic χύμα και από τότε το σέβομαι.

    Ωστόσο αν τα χώματα δεν ενδιαφέρουν κάποιον, υπάρχουν άνετες κούρσες με φαρδιά ελαστικά. Giant Contend / Defy που αναφέρθηκαν πιο πάνω, Trek Domane, Specialized Diverge, Fuji Sportif.

    To θέμα με τα ελαστικά και τον συντελεστή τριβής, νομίζω είναι ένας από τους μύθους στον χώρο, οκ, αλλιως κυλάει ένα μπιμπικωτό MTB 2.2 σε σχέση με ένα 23 κουράδικο αλλά μεταξύ 28 και 32, οι διαφορές είναι απειροελάχιστες και παίζουν μεγάλο ρόλο και άλλα πράγματα, χάραξη και πιέσεις.
    Τελευταία τροποποίηση από el_hymador; 21/09/2019 στις 01:21.

  11. #266
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    17/08/2011
    Μηνύματα
    550
    Πρωτη μου κατοσταρα σημερα. Commuting στην Αθηνα. Τα εκανα σε 14 ωρες σε διαφορες δουλειες. Ηταν απρογραμματιστο και οταν ξεκινησα δεν φορεσα ποδηλατικο εσωρουχο μεσα απο το τζιν. Μονο οριζοντιος στο κρεβατι δεν με ενοχλουν τα μαλακα μου μορια....

  12. #267
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
    Εγγραφή
    03/02/2017
    Μηνύματα
    4.022
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από mia_zoi_kawa Προβολή μηνύματος
    Πρωτη μου κατοσταρα σημερα. Commuting στην Αθηνα. Τα εκανα σε 14 ωρες σε διαφορες δουλειες. Ηταν απρογραμματιστο και οταν ξεκινησα δεν φορεσα ποδηλατικο εσωρουχο μεσα απο το τζιν. Μονο οριζοντιος στο κρεβατι δεν με ενοχλουν τα μαλακα μου μορια....
    Προχτες εκανα 30 και ένιωθα έτσι την επαύριο.Τη μας λες τωρα
    καθε μερα ...νεα μερα.

  13. #268
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    17/08/2011
    Μηνύματα
    550
    Και εγω με ενα παλιο moutain που ειχα ετσι ενιωθα στα 30κ. Τωρα εχω ενα touring ποδηλατο. Δηλαδη σελα gel, γεωμετρια που καθεσαι ορθιος, υδαυλικα δισκοφρενα κτλ. Το ποδήλατο ειναι βαρυ αλλα αν δεν εχεις να αντιμετωπισεις μεγαλες κλίσεις στον δρομο μπορεις να κανεις πραγματικα μεγαλες αποστάσεις. Για να καταλαβεις χτες η τελευταια διαδρομη που εκανα ηταν Θησείο Μενιδι. Ηταν 1 το πρωι κρυωνα ημουν αρκετα ταλαιπωρημενος και ειχα πιει κατι μπυριτσες. Η διαδρομη ηταν περιπου 20 χλμ ελαφρα ανηφορικη και κουβαλουσα και βαλιτσα. Προσεξα απο την αρχη το ρυθμο της αναπνοης μου και φροντισα να κανω σωστες αλλαγες ταχυτητων που θα με βοηθαγανε σε αυτο. Δεν θα το πιστεψεις αλλα τελικα το διασκεδασα ( δεν το πιστευα ουτε εγω!)

  14. #269
    700 κιλά βίδες Το avatar του/της Anritsu
    Εγγραφή
    24/01/2006
    Μηνύματα
    1.256
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από DrBig Προβολή μηνύματος
    Πολλοι σκελετοι road παιρνουν 32ρια. Πχ το attain που κοιταω εχει μαμισια 28ρια και παιρνει και mudguards, οποτε σιγουρα χωραει 32ρια.
    Αυτο που λες παντως με προβληματιζει. Σε πραγματικες συνθηκες ευρωπαικου οδοστρωματος (δηλαδη καλη ασφαλτος) ειναι πλεον αποδεδειγμενο πως τα 28ρια εχουν χαμηλοτερη τριβη κυλισης απο τα 25ρια. Μηπως το θεμα ηταν τα συγκεκριμενα λαστιχα που εβαλες? Μηπως λαθος πιεσεις, μηπως ηταν βαρια?

    Παντως μεχρι στιγμής δεν μου εχει πει καποιος κατι αρνητικο για το cube το οποιο ειναι νο1 στις επιλογες μου μεχρι στιγμης και λογω σχολιων που εχω διαβασει και λογω αντιπροσωπευσης και λογω τιμης.
    32 mm μπορείς να βάλεις , απλά δεν συνηθίζεται σε κούρσες , στην λογική ότι χάνεις το νόημα . Θα σου πούνε οι παλιοί πάρε ένα ίσιο και τελείωνε . Για τα 28 τις ξέρω τις μελέτες , πρακτικά όμως είδα άλλα πράγματα με ακριβώς τα ίδια λάστιχα (conti ultra sport II) τα οποία είχα σε 25 χιλ και μετά έβαλα σε 28 χιλ . Μόνο έτσι θα δεις τι ισχύει τελικά και τι όχι και γενικά αν τα 28 σου ταιριάζουν καλύτερα ή όχι . To attain είναι μια χαρά ποδήλατο και γενικά τα cube δοκιμασμένα . Αρκετά μοντέλα για να δεις έχει και ο wheelmania στην Νέα Σμύρνη που πάω τα δικά μου για θεραπεία. Συμβουλή επειδή και εγώ ψάχνομαι γενικότερα , μην δώσεις πολλά λεφτά . Και δεν χρειάζεται απαραίτητα πλαστικό . Ενα καλό αλουμίνιο είναι πάντα καλύτερο από ένα μέτριο - εισαγωγικό πλαστικό . Υποκειμενικά πάντα .
    Modenas Kriss 125

  15. #270
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
    Εγγραφή
    03/02/2017
    Μηνύματα
    4.022
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από mia_zoi_kawa Προβολή μηνύματος
    Και εγω με ενα παλιο moutain που ειχα ετσι ενιωθα στα 30κ. Τωρα εχω ενα touring ποδηλατο. Δηλαδη σελα gel, γεωμετρια που καθεσαι ορθιος, υδαυλικα δισκοφρενα κτλ. Το ποδήλατο ειναι βαρυ αλλα αν δεν εχεις να αντιμετωπισεις μεγαλες κλίσεις στον δρομο μπορεις να κανεις πραγματικα μεγαλες αποστάσεις. Για να καταλαβεις χτες η τελευταια διαδρομη που εκανα ηταν Θησείο Μενιδι. Ηταν 1 το πρωι κρυωνα ημουν αρκετα ταλαιπωρημενος και ειχα πιει κατι μπυριτσες. Η διαδρομη ηταν περιπου 20 χλμ ελαφρα ανηφορικη και κουβαλουσα και βαλιτσα. Προσεξα απο την αρχη το ρυθμο της αναπνοης μου και φροντισα να κανω σωστες αλλαγες ταχυτητων που θα με βοηθαγανε σε αυτο. Δεν θα το πιστεψεις αλλα τελικα το διασκεδασα ( δεν το πιστευα ουτε εγω!)
    Ναι το ξέρω.Κάτι τέτοιο έχω και εγώ(carrera tr1000comp)και πραγματικα το έχω ευχαρηστηθει.Είναι βαρύ αλλά δε με κουράζει ιδιετερα. Πριν πάθω ενα πρόβλημα που έχω κάθε Κυριακή βαρουσα 50 -60χλμ.
    καθε μερα ...νεα μερα.

Παρόμοια θέματα

  1. ΜΑΘΗΜΑΤΑ ΠΡΩΤΩΝ ΒΟΗΘΕΙΩΝ (ΙΙ)
    από Trans στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 187
    Τελευταίο μήνυμα: 14/06/2007, 20:00
  2. Απαντήσεις: 335
    Τελευταίο μήνυμα: 09/03/2007, 11:30
  3. ΠΟΔΗΛΑΤΑ ΓΙΑ ΟΛΑ ΤΑ ΓΟΥΣΤΑ
    από kostasvar στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 15/03/2006, 10:47
  4. Γάμος - Μέρος ΙΙ
    από ΘΡΑΣΥΒΟΥΛΑΣ στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 23/09/2005, 08:14
  5. ΕΣΚΑΣΕ!!! κινητηρας ΙΙ
    από katsai στο forum Στραβά κι ανάποδα
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο μήνυμα: 17/08/2005, 23:19

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF