Σελίδα 55 από 89 ΠρώτοΠρώτο ... 545505152535455565758596065 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 811 έως 825 από 1326

Θέμα: Ποδήλατα ΙΙ

  1. #811
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    10/10/2018
    Μηνύματα
    668
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από DrBig Προβολή μηνύματος
    Αν το ζητουμενο ειναι απλη ποδηλασια χωρις αξιωσεις ταχυτητας γιατι δε παιρνεις κανενα παλιο 26ρι mtb? Βιδωτες κασσετες και tourney αλλαγες ειναι πεταμενα λεφτα. Θες να δωσεις 500 ευρω για ενα σκελετο με περιφερειακα μηδενικης αξιας.
    Αρχικά θα σου πώ ότι είμαι άσχετος (νομίζω φαίνεται)!!
    Έπειτα, προσπαθώ να εντάξω το ποδήλατο στα καθημερινά δρομολόγια δουλειά-σπίτι (έστω κάποια απο αυτά) και στα δρομολόγια με τα παιδιά στις εξωσχολικές δραστηριότητες.
    Γενικά, να αντικαταστήσω το αμάξι/μηχανάκι.
    Οι βόλτες είναι δευτερεύουσας σημασίας.

    Οπότε με ενδιαφέρει να είναι "ευκολοδήγητο" (κούρσα) και άνετο (πόλης) άρα πάω σε fitness αν τα καταλαβαίνω σωστά.

  2. #812
    M.A.E.Θ.Ρ.Α.Τ. Το avatar του/της sniper
    Εγγραφή
    11/11/2002
    Μηνύματα
    15.813
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από karateo Προβολή μηνύματος
    ....

    Οπότε με ενδιαφέρει να είναι "ευκολοδήγητο" (κούρσα) και άνετο (πόλης) άρα πάω σε fitness αν τα καταλαβαίνω σωστά.
    Ενα hardtail mtb ή ένα τρεκ κάνει την ίδια δουλειά.
    Αλίμονο σ’ αυτούς που δεν ξέρουν ότι δεν ξέρουν αυτά που δεν ξέρουν.

  3. #813
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    10/10/2018
    Μηνύματα
    668
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από sniper Προβολή μηνύματος
    Ενα hardtail mtb ή ένα τρεκ κάνει την ίδια δουλειά.
    Μα δεν ψάχνω trekking. Θέλω να μήν έχει αναρτήσεις αφού δεν τις χρειάζομαι και να έχει πιο λεπτό λάστιχο.
    Με το δικό μου sirrus (που επιτέλους φούσκωσα σωστά τα λάστιχα) είδα +5km/h αύξηση στη μέση ταχύτητα!!! (σε 25χλμ διαδρομή πήγαινε-έλα άρα δεν φταίει ούτε αέρας ούτε διαφορά υψομέτρου)

    Με ένα mtb αποκλείεται να είχα ίδιες επιδόσεις.

  4. #814
    Ρώτα στο Cyclist για το καινούργιο Trek Domane AL 2 disk. Με καρμπόν πιρούνι και 35mm λάστιχο και γρήγορα θα πηγαίνεις και δε θα σε ταλαιπωρούν οι ανωμαλίες του οδοστρώματος.

    https://www.cyclingnews.com/amp/news...omane-al-disc/
    Dream with the feathers of angels stuffed beneath your head.

  5. #815
    M.A.E.Θ.Ρ.Α.Τ. Το avatar του/της sniper
    Εγγραφή
    11/11/2002
    Μηνύματα
    15.813
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από karateo Προβολή μηνύματος
    Μα δεν ψάχνω trekking. Θέλω να μήν έχει αναρτήσεις αφού δεν τις χρειάζομαι και να έχει πιο λεπτό λάστιχο.
    Με το δικό μου sirrus (που επιτέλους φούσκωσα σωστά τα λάστιχα) είδα +5km/h αύξηση στη μέση ταχύτητα!!! (σε 25χλμ διαδρομή πήγαινε-έλα άρα δεν φταίει ούτε αέρας ούτε διαφορά υψομέτρου)

    Με ένα mtb αποκλείεται να είχα ίδιες επιδόσεις.

    ΟΚ, ας υποθέσουμε ότι πλέον οι αναρτήσεις κλειδώνουν, μπρος πίσω. Και τα τρεκ έχουν σχετικά λεπτά ελαστικά (πολύ πιο λεπτά από mtb, σχετικά πιο χοντρά από τις κούρσες) αλλά σου επιτρέπουν να πας πιο άνετα, παντού (εξαιρούνται τα όρη και τα κατσάβραχα/κατηφόρες).

    Όπως δεν καταλαβαίνω και την ύπαρξη των fixed αλλά ΟΚ.

    Προσωπικά, ψάχνω την πιο άνετη σέλα στον πλανήτη.
    Αλίμονο σ’ αυτούς που δεν ξέρουν ότι δεν ξέρουν αυτά που δεν ξέρουν.

  6. #816
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της buckley
    Εγγραφή
    28/02/2012
    Μηνύματα
    5.109
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από sniper Προβολή μηνύματος
    ΟΚ, ας υποθέσουμε ότι πλέον οι αναρτήσεις κλειδώνουν, μπρος πίσω. Και τα τρεκ έχουν σχετικά λεπτά ελαστικά (πολύ πιο λεπτά από mtb, σχετικά πιο χοντρά από τις κούρσες) αλλά σου επιτρέπουν να πας πιο άνετα, παντού (εξαιρούνται τα όρη και τα κατσάβραχα/κατηφόρες).

    Όπως δεν καταλαβαίνω και την ύπαρξη των fixed αλλά ΟΚ.

    Προσωπικά, ψάχνω την πιο άνετη σέλα στον πλανήτη.
    Φταίει ο Μπάκλης έπειτα

  7. #817
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από sniper Προβολή μηνύματος
    ....

    Προσωπικά, ψάχνω την πιο άνετη σέλα στον πλανήτη.
    Παρεμπιπτόντως, έχει δοκιμάσει κανείς κάτι τέτοιο?
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	large_IT5935.jpg 
Προβολές:	92 
Μέγεθος:	76,2 KB 
ID:	419629

  8. #818
    αμουσο μελος Το avatar του/της DrBig
    Εγγραφή
    26/11/2007
    Μηνύματα
    6.559
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από karateo Προβολή μηνύματος
    Αρχικά θα σου πώ ότι είμαι άσχετος (νομίζω φαίνεται)!!
    Έπειτα, προσπαθώ να εντάξω το ποδήλατο στα καθημερινά δρομολόγια δουλειά-σπίτι (έστω κάποια απο αυτά) και στα δρομολόγια με τα παιδιά στις εξωσχολικές δραστηριότητες.
    Γενικά, να αντικαταστήσω το αμάξι/μηχανάκι.
    Οι βόλτες είναι δευτερεύουσας σημασίας.

    Οπότε με ενδιαφέρει να είναι "ευκολοδήγητο" (κούρσα) και άνετο (πόλης) άρα πάω σε fitness αν τα καταλαβαίνω σωστά.
    Πηγαινε σε ο,τι κατηγορια θελεις η πιστευεις πως σου κανει, εγω απλα λεω πως ποδηλατο με βιδωτη κασσετα και τουρνε αλλαγες και ενδεχομενως αλουμινενιο πηρουνι ειναι εντελως της πλακας για 500 ευρω. Αντιθετως με 700 ευρω μπορεις να βρεις μια χαρα καινουργιο ποδηλατο. Αυτα τα 200 ευρω αν υπαρχουν αξιοποιησε τα, αν δεν υπαρχουν μην παρεις καινουργιο ποδηλατο. Αν δεν υπαρχουν ποδηλατα λογω καταστασης περιμενε, η παρε ενα 2ο χερι 26ρι με 200 ευρω.
    Ολα περναν αλλα αφηνουν τρυπα.

  9. #819
    αμουσο μελος Το avatar του/της DrBig
    Εγγραφή
    26/11/2007
    Μηνύματα
    6.559
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από yes-u Προβολή μηνύματος
    Παρεμπιπτόντως, έχει δοκιμάσει κανείς κάτι τέτοιο?
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	large_IT5935.jpg 
Προβολές:	92 
Μέγεθος:	76,2 KB 
ID:	419629
    Οι ανετες σελλες δεν ειναι απαραιτητα οι φαρδιες σελες, η οι σελες με παχυ μαξιλαρι. Ειναι οι σελες που ταιριαζουν σε σενα. Συνηθως μαλιστα ειναι οι στενες σελες ωστε να αφηνουν τα μαλακα των οπισθιων να κινουνται εκτος σελας ωστε να μην τριβονται.
    Ολα περναν αλλα αφηνουν τρυπα.

  10. #820
    αμουσο μελος Το avatar του/της DrBig
    Εγγραφή
    26/11/2007
    Μηνύματα
    6.559
    Υπαρχει ενδιαφερον για ξεχωριστο νημα με θεμα τα ηλεκτρικα ποδηλατα, η μηπως το παρακανουμε?
    Ολα περναν αλλα αφηνουν τρυπα.

  11. #821
    M.A.E.Θ.Ρ.Α.Τ. Το avatar του/της sniper
    Εγγραφή
    11/11/2002
    Μηνύματα
    15.813
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από DrBig Προβολή μηνύματος
    Πηγαινε σε ο,τι κατηγορια θελεις η πιστευεις πως σου κανει, εγω απλα λεω πως ποδηλατο με βιδωτη κασσετα και τουρνε αλλαγες και ενδεχομενως αλουμινενιο πηρουνι ειναι εντελως της πλακας για 500 ευρω. Αντιθετως με 700 ευρω μπορεις να βρεις μια χαρα καινουργιο ποδηλατο. Αυτα τα 200 ευρω αν υπαρχουν αξιοποιησε τα, αν δεν υπαρχουν μην παρεις καινουργιο ποδηλατο. Αν δεν υπαρχουν ποδηλατα λογω καταστασης περιμενε, η παρε ενα 2ο χερι 26ρι με 200 ευρω.

    Eγώ πήρα ένα panameo X3 της Ghost, καινούριο, πολύ φτηνότερο από την αρχική τιμή του και κάνω αυτά που θέλει ο καρατεο.

    Το πρόβλημα στη σέλα δεν είναι το φάρδος, αλλά ότι δεν έχει άνοιγμα για το ισχύο. Βρήκα όμως (κουφάλα Μπάκλη)
    Αλίμονο σ’ αυτούς που δεν ξέρουν ότι δεν ξέρουν αυτά που δεν ξέρουν.

  12. #822
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    10/10/2018
    Μηνύματα
    668
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από DrBig Προβολή μηνύματος
    Πηγαινε σε ο,τι κατηγορια θελεις η πιστευεις πως σου κανει, εγω απλα λεω πως ποδηλατο με βιδωτη κασσετα και τουρνε αλλαγες και ενδεχομενως αλουμινενιο πηρουνι ειναι εντελως της πλακας για 500 ευρω. Αντιθετως με 700 ευρω μπορεις να βρεις μια χαρα καινουργιο ποδηλατο. Αυτα τα 200 ευρω αν υπαρχουν αξιοποιησε τα, αν δεν υπαρχουν μην παρεις καινουργιο ποδηλατο. Αν δεν υπαρχουν ποδηλατα λογω καταστασης περιμενε, η παρε ενα 2ο χερι 26ρι με 200 ευρω.
    Εκτιμώ τη προσπάθεια να βοηθήσεις αλλά εκτός απο το πιρούνι, το "βιδωτη κασσετα και τουρνε αλλαγες" δεν το καταλαβαίνω.
    Το sirrus έχει ατσάλινο πιρούνι, το funcore αλουμινένιο (οκ το αποκλείω) και το trek fx 1 ατσάλινο.

    τουρνέ αλλαγές εννοείς τη σειρά toyrney?

    Τα έξτρα χρήματα υπάρχουν αν βρώ κάτι που θα έχει διαφορά, δεν υπάρχει πρόβλημα.

  13. #823
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    10/10/2018
    Μηνύματα
    668
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από sniper Προβολή μηνύματος
    Eγώ πήρα ένα panameo X3 της Ghost, καινούριο, πολύ φτηνότερο από την αρχική τιμή του και κάνω αυτά που θέλει ο καρατεο.
    Δε διαφωνώ ότι δεν γίνονται και με άλλες κατηγορίες.
    Εδώ εγώ με το ΜΤ-07 πηγαίνω σούπερ μάρκετ

    Αλλά αφού αγοράζω καινούργιο και έχω επιλογές γιατί να φορτωθώ μία ανάρτηση που κάθε 1χλμ λόγο ανηφόρας θα πρέπει να την κλειδώνω? Και μιλάμε για 99% άσφαλτο!

    Παλιά με ένα ideal γυναικείο της πλάκας έκανα άπειρα χιλιόμετρα. Δεν αντιλέγω ότι όλα γίνονται.

  14. #824
    M.A.E.Θ.Ρ.Α.Τ. Το avatar του/της sniper
    Εγγραφή
    11/11/2002
    Μηνύματα
    15.813
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από karateo Προβολή μηνύματος
    Δε διαφωνώ ότι δεν γίνονται και με άλλες κατηγορίες.
    Εδώ εγώ με το ΜΤ-07 πηγαίνω σούπερ μάρκετ

    Αλλά αφού αγοράζω καινούργιο και έχω επιλογές γιατί να φορτωθώ μία ανάρτηση που κάθε 1χλμ λόγο ανηφόρας θα πρέπει να την κλειδώνω? Και μιλάμε για 99% άσφαλτο!

    Παλιά με ένα ideal γυναικείο της πλάκας έκανα άπειρα χιλιόμετρα. Δεν αντιλέγω ότι όλα γίνονται.
    Γιατι να κλειδώσεις μπροστά ανάρτηση σε ανηφόρα;
    Αλίμονο σ’ αυτούς που δεν ξέρουν ότι δεν ξέρουν αυτά που δεν ξέρουν.

  15. #825
    αμουσο μελος Το avatar του/της DrBig
    Εγγραφή
    26/11/2007
    Μηνύματα
    6.559
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από karateo Προβολή μηνύματος
    Εκτιμώ τη προσπάθεια να βοηθήσεις αλλά εκτός απο το πιρούνι, το "βιδωτη κασσετα και τουρνε αλλαγες" δεν το καταλαβαίνω.
    Το sirrus έχει ατσάλινο πιρούνι, το funcore αλουμινένιο (οκ το αποκλείω) και το trek fx 1 ατσάλινο.

    τουρνέ αλλαγές εννοείς τη σειρά toyrney?

    Τα έξτρα χρήματα υπάρχουν αν βρώ κάτι που θα έχει διαφορά, δεν υπάρχει πρόβλημα.
    Tournay ειναι η φτηνοτερη σειρα mtb της shimano. Το βασικο θεμα ειναι πως ο εκτροχιαστης δεν εχει δυνατη επαναφορα με αποτελεσμα η αλυσιδα να γινεται μαστιγιο με το παραμικρο. Οι πολυ ακριβες σειρες παλι δεν εχουν νοημα, στην μεση βρισκονται η alivio και deore που ειναι και μια χαρα και σχετικα φτηνες. Οι αντιστοιχες καλες χαμηλομεσαιες σειρες δρομου ειναι sora και tiagra.

    Για fitness ποδηλατο κοιτα τα merida speeder 100 και 200. Υπαρχουν και πολλα αλλα προφανως, προσωπικα θα προτεινα κατι με 9+ ταχυτητες πισω και καρμπον η ατσαλινο πηρουνι. Σε γενικες γραμμες υποθετω ο,τι παρεις απο καλη μαρκα με 2x9 η 3x9 αλλαγες που δεν εχει αλουμινενιο πηρουνι θα ειναι αξιοπρεπες. Αν εχει βιδωτη μεσαια τριβη ακομα καλλιτερα.
    Ολα περναν αλλα αφηνουν τρυπα.

Παρόμοια θέματα

  1. ΜΑΘΗΜΑΤΑ ΠΡΩΤΩΝ ΒΟΗΘΕΙΩΝ (ΙΙ)
    από Trans στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 187
    Τελευταίο μήνυμα: 14/06/2007, 20:00
  2. Απαντήσεις: 335
    Τελευταίο μήνυμα: 09/03/2007, 11:30
  3. ΠΟΔΗΛΑΤΑ ΓΙΑ ΟΛΑ ΤΑ ΓΟΥΣΤΑ
    από kostasvar στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 15/03/2006, 10:47
  4. Γάμος - Μέρος ΙΙ
    από ΘΡΑΣΥΒΟΥΛΑΣ στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 23/09/2005, 08:14
  5. ΕΣΚΑΣΕ!!! κινητηρας ΙΙ
    από katsai στο forum Στραβά κι ανάποδα
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο μήνυμα: 17/08/2005, 23:19

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF