Σελίδα 56 από 89 ΠρώτοΠρώτο ... 646515253545556575859606166 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 826 έως 840 από 1326

Θέμα: Ποδήλατα ΙΙ

  1. #826
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από DrBig Προβολή μηνύματος
    Οι ανετες σελλες δεν ειναι απαραιτητα οι φαρδιες σελες, η οι σελες με παχυ μαξιλαρι. Ειναι οι σελες που ταιριαζουν σε σενα. Συνηθως μαλιστα ειναι οι στενες σελες ωστε να αφηνουν τα μαλακα των οπισθιων να κινουνται εκτος σελας ωστε να μην τριβονται.
    Δεν έβαλα το συγκεκριμένο τύπο επειδή είναι φαρδιά. Στο δικό μου ποδήλατο χρησιμοποιώ μια specialized toupe στα μέτρα μου (ύστερα από μέτρηση σε ποδηλατάδικο..). Είμαι ικανοποιημένος, αλλά αναρωτιέμαι μήπως οι συγκεκριμένου τύπου είναι πιο επιεικείς στα ..you know, κιρσοκήλες, υδροκήλες κτλ, κάτι που όσοι δεν έχουν παιδιά και θα ήθελαν να αποκτήσουν θα εκτιμήσουν δεόντως...

  2. #827
    αμουσο μελος Το avatar του/της DrBig
    Εγγραφή
    26/11/2007
    Μηνύματα
    6.559
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από sniper Προβολή μηνύματος
    Γιατι να κλειδώσεις μπροστά ανάρτηση σε ανηφόρα;
    Γιατι συντονιζει με το πεταλι και κανει παν-κατ-παν-κατ και σε κοβει ταχυτητα.
    Γενικα η μαπα αναρτησεις (αυτες χωρις υδραυλικη αποσβεση) στο 90% των περιπτωσεων πιο πολυ στη σπανε παρα σε βοηθανε γιατι ειτε συντονιζουν, ειτε εχουν τζογους, ειτε ειναι 5βαρες. Εκει που οντως κανουν δουλεια ειναι οταν πας αργα (ταχυτητα τζογκινγκ) σε πολυ χαλια δρομο αρκει να μην ειναι πολυ αποτομη κατηφορα γιατι τοτε τερματιζουν.
    Ολα περναν αλλα αφηνουν τρυπα.

  3. #828
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    10/10/2018
    Μηνύματα
    668
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από DrBig Προβολή μηνύματος
    Tournay ειναι η φτηνοτερη σειρα mtb της shimano. Το βασικο θεμα ειναι πως ο εκτροχιαστης δεν εχει δυνατη επαναφορα με αποτελεσμα η αλυσιδα να γινεται μαστιγιο με το παραμικρο. Οι πολυ ακριβες σειρες παλι δεν εχουν νοημα, στην μεση βρισκονται η alivio και deore που ειναι και μια χαρα και σχετικα φτηνες. Οι αντιστοιχες καλες χαμηλομεσαιες σειρες δρομου ειναι sora και tiagra.

    Για fitness ποδηλατο κοιτα τα merida speeder 100 και 200. Υπαρχουν και πολλα αλλα προφανως, προσωπικα θα προτεινα κατι με 9+ ταχυτητες πισω και καρμπον η ατσαλινο πηρουνι. Σε γενικες γραμμες υποθετω ο,τι παρεις απο καλη μαρκα με 2x9 η 3x9 αλλαγες που δεν εχει αλουμινενιο πηρουνι θα ειναι αξιοπρεπες. Αν εχει βιδωτη μεσαια τριβη ακομα καλλιτερα.
    Πολύ κατατοπιστικός σε ευχαριστώ!
    Μία τελευταία διευκρίνηση για τη βιδωτή μεσαία τριβή. Πώς τις ξεχωρίζω?
    Για παράδειγμα του funcore βιδωτή δεν είναι?
    https://bike.shimano.com/en-SG/produ.../BB-UN100.html

    Του sirrus πάλι βιδωτή δεν είναι?
    https://www.google.com/search?q=bsa+...nt=firefox-b-d

    (τα φέρνω σαν παραδείγματα για να καταλάβω)

  4. #829
    αμουσο μελος Το avatar του/της DrBig
    Εγγραφή
    26/11/2007
    Μηνύματα
    6.559
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από karateo Προβολή μηνύματος
    Πολύ κατατοπιστικός σε ευχαριστώ!
    Μία τελευταία διευκρίνηση για τη βιδωτή μεσαία τριβή. Πώς τις ξεχωρίζω?
    Για παράδειγμα του funcore βιδωτή δεν είναι?
    https://bike.shimano.com/en-SG/produ.../BB-UN100.html

    Του sirrus πάλι βιδωτή δεν είναι?
    https://www.google.com/search?q=bsa+...nt=firefox-b-d

    (τα φέρνω σαν παραδείγματα για να καταλάβω)
    Ακριβως. Καποιοι σκελετοι μπορει να εχουν press fit μεσαιες τριβες, δηλαδη δεν εχουν βολτες εκει που μπαινει η μεσαια τριβη και τα ρουλεμαν πρεσσαρονται αντι να βιδωνονται. Σε αναβαθμιση δισκοβραχιωνα βαζουμε δισκοβραχιωνες οπου τα ρουλεμαν ειναι εξωτερικα πχ hollowtech της shimano, αντι τυπου cartridge οπως αυτα που παρεθεσες.
    Ολα περναν αλλα αφηνουν τρυπα.

  5. #830
    Left peg scraping. Το avatar του/της zannisvel
    Εγγραφή
    24/05/2013
    Μηνύματα
    2.041
    Κοιτούσα και εγώ το Merida Speeder 100 και είναι πολύ όμορφο ποδήλατο.
    Αλλά είναι 120€ πιο ακριβό από το TREK FX 2 που έχει μόνο μπροστά εκτροχιαστή Tourney ενώ το 100 έχει μπρος πίσω.
    Σίγουρα όμως είναι πολύ πιο όμορφο από το TREK και έχει και Shimano φρένα ενώ το TREK Tektro.

    Μία ερώτηση μόνο. Το TREK FX 1 το δίνουν με ατσάλινο πιρούνι, το FX 2 αναγράφει ότι έχουν αναβαθμίσει το πιρούνι με αλουμινένιο.
    Η αλήθεια είναι ότι έχω κάνει καμιά 100 χιλιόμετρα και δεν έχω καταλάβει άτι ακόμα, αλλά δεν είμαι και πολύ σχετικός με το άθλημα, προσπαθώ όμως.

    Το μόνο πρόβλημα που αντιμετωπίζω είναι να συνηθίσω να κουμπώνω στα πετάλια με τη πρώτη, μου δημιουργεί πρόβλημα όταν ανάβει πράσινο στα φανάρια και πρέπει να επιταχύνω

    επίσης έχω πρόβλημα

    με την αλλαγή των μπροστά δίσκων κίνησης, νομίζετε ότι αν αναβαθμιστεί ο Tourney μπροστά θα έχω καλύτερες αλλαγές;
    Τελευταία τροποποίηση από zannisvel; 16/07/2020 στις 09:46.

  6. #831
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    10/10/2018
    Μηνύματα
    668
    Το speeder 100 έχει
    derailleur (f) Shimano TY710
    derailleur (r) Shimano Acera-X
    Το trek fx 2

    Front derailleur
    Shimano Tourney TY71

    Rear derailleur
    Shimano Acera M360
    οπότε είναι τα ίδια!


    Για τις αλλαγές δε ξέρω αν το γνωρίζεις αλλά αποφεύγουμε τα άκρα.
    Δηλαδή όχι 1η στο μπροστά και >7η (και πολύ λέω*) πίσω. Το ακούς ότι βρίσκει στον μπροστά εκτροχιαστή.
    Το ίδιο και το ανάποδο.
    Επίσης όταν αλλάζεις ταχύτητα να κόβεις το "γκάζι".

    Τα κάνεις αυτά και πάλι έχεις θέμα?

    Εν το μεταξύ έχω πελαγώσει με το ψάξιμο.
    Να τα συνοψίσω και για μένα!
    Ψάχνω carbon/steel πιρούνι, 2χ9 ή καλύτερα 3χ9 και όχι toyrney. Για τη μεσαία τριβή νομίζω η τιμή που με ανεβάζουν τα προηγούμενα χαρακτηριστικά είναι βιδωτή έτσι και αλλιώς.



    *Δεν έχω δείκτη ταχύτητας μπροστά οπότε δε ξέρω τί έχω αλλά δε μου χρειάζεται κιόλας. Σε κανένα ζόρι πατάω λίγο το μοχλό και καταλαβαίνω αν υπάρχει και άλλη ταχύτητα για να προγραμματίσω (κόψω το "γκάζι" που σου είπα) την αλλαγή.

  7. #832
    Left peg scraping. Το avatar του/της zannisvel
    Εγγραφή
    24/05/2013
    Μηνύματα
    2.041
    Ναι λάθος μου για τον πίσω εκτροχιαστή, μπερδεύτηκα με τον δισκοβραχίωνα.
    Όσο για τις αλλαγές, προσπαθώ πάντα να είμαι 1 μπροστά 123 πίσω, 2 μπροστά 3,4,5,6 πίσω και 3 μπροστά 6,7,8 πίσω αλλά δεν είναι αυτό το πρόβλημα.

    Όταν αλλάζω π.χ. από 1ο σε 2ο μπροστά πρέπει να σπρώξω με τον αντίχειρα στο 2 να κλειδώσει εκεί και μετά να σπρώξω και μέχρι το μισό προς το 3 για να την πάρει, αν σπρώξω παραπάνω τότε πάει κατευθείαν στο 3ο.

    Μπορεί να φταίω και εγώ

    Έχεις κοιτάξει και Orbea?

  8. #833
    αμουσο μελος Το avatar του/της DrBig
    Εγγραφή
    26/11/2007
    Μηνύματα
    6.559
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από zannisvel Προβολή μηνύματος
    επίσης έχω πρόβλημα

    με την αλλαγή των μπροστά δίσκων κίνησης, νομίζετε ότι αν αναβαθμιστεί ο Tourney μπροστά θα έχω καλύτερες αλλαγές;
    Πιθανοτατα ειναι θεμα ρυθμισης.
    Βαλε την αλυσιδα στο μεγαλυτερο γραναζι πισω και στο μικροτερο μπροστα. Τσεκαρε πως η αποσταση της αλυσιδας με την εσωτερικη λαμα του μπροστινου εκτροχιαστη ειναι 2-3mm περιπου και η ντιζα του εκτροχιαστη τεντωμενη. Μετα βαλε μικρο γραναζι πισω και μεγαλο μπροστα και τσεκαρε πως η δεξια λαμα του εκτροχιαστη ειναι παραλληλη με τον μεγαλο δισκο.
    Ολα περναν αλλα αφηνουν τρυπα.

  9. #834
    Left peg scraping. Το avatar του/της zannisvel
    Εγγραφή
    24/05/2013
    Μηνύματα
    2.041
    ΟΚ θα το κοιτάξω.
    Οπότε αν δεν είναι 2-3 χιλιοστά θα πρέπει να το ρυθμίσω και αν χρειαστεί να τεντώσω και την ντίζα?

  10. #835
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    10/10/2018
    Μηνύματα
    668
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από zannisvel Προβολή μηνύματος
    ΟΚ θα το κοιτάξω.
    Οπότε αν δεν είναι 2-3 χιλιοστά θα πρέπει να το ρυθμίσω και αν χρειαστεί να τεντώσω και την ντίζα?
    2 ρυθμίσεις είναι αν τα έχω καταλάβει καλά.

    Μία όπως σου είπε ο DrBig για τις HI/LOW βίδες που ρυθμίζουν τα όρια αρχής/τέλους.

    Και η άλλη είναι η ντίζα που ευθυγραμμίζει τον εκτροχιαστή στο γρανάζι.

    ΑΝ τα έχω καταλάβει σωστά.
    Πρώτα κάνεις την 1η, μετά τη 2η και μετά ξανά την 1η (πάλι αν αυτός που μου το είχε εξηγήσει μου το εξήγησε σωστά).

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από zannisvel Προβολή μηνύματος

    Έχεις κοιτάξει και Orbea?
    Όχι! Τώρα μαθαίνω και τις εταιρίες!
    Έχω αρχίσει βέβαια να πιστεύω ότι τσάμπα ψάχνω αφού βγαίνουν νέα μοντέλα απο τον Οκτώβρη και αλλάζουν τα χαρακτηριστικά τους.
    Οπότε απλά βλέπω τί υπάρχει διαθέσιμο και ελέγχω αν μου κάνει για τώρα. Αν δε βρώ κάτι καλό πάω για τα νέα μοντέλα με παραγγελία.

    Αν κατάλαβα καλά όσα περισσότερα γρανάζια έχουμε μπροστά τόσο μεγαλύτερα σκαλοπάτια έχουμε στις αλλαγές?
    Άρα προτιμάμε 9/10 γρανάζια πίσω και 2 μπροστά αντί για 3?

  11. #836
    M.A.E.Θ.Ρ.Α.Τ. Το avatar του/της sniper
    Εγγραφή
    11/11/2002
    Μηνύματα
    15.813
    Να γιατί ένας δίσκος μόνο μπροστά...
    Αλίμονο σ’ αυτούς που δεν ξέρουν ότι δεν ξέρουν αυτά που δεν ξέρουν.

  12. #837
    Εγω προτιμω τον ενα δισκο μπροστα και το εχω συνηθισει στο mtb .
    Δεν μπορω πλεον να οδηγησω κατι αλλο.
    Αν ειχα λ7 θα επαιρνα και το φιτνες
    Sl road pro του 2020 της cube με τον ενα δισκο μπροστα και την 12αρα κασετα πισω που καλυπτει ολες τις σχεσεις .
    ...αλλα αυτο ειναι η δικη μου προτιμηση.

  13. #838
    Left peg scraping. Το avatar του/της zannisvel
    Εγγραφή
    24/05/2013
    Μηνύματα
    2.041
    Όταν είσαι με έναν δίσκο μπροστά μπορείς να χρησιμοποιείς όλο το εύρος των ταχυτήτων πίσω? Εκεί δεν υπάρχει θέμα?

  14. #839
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    10/10/2018
    Μηνύματα
    668
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από zannisvel Προβολή μηνύματος
    Όταν είσαι με έναν δίσκο μπροστά μπορείς να χρησιμοποιείς όλο το εύρος των ταχυτήτων πίσω? Εκεί δεν υπάρχει θέμα?
    Αν υπήρχε θέμα τότε θα ήταν κοροιδία!
    Σκέψου ότι το μπροστά γρανάζι είναι στο κέντρο της πίσω κασέτας οπότε στα άκρα "γωνιάζει" λιγότερο και δεν υπάρχει εκτροχιαστής (δεν χρειάζεται!) για να βρίσκει.

    Δές τώρα την κοροιδία!
    Εσύ γράφεις πιο πάνω ότι χρησιμοποιείς 10 ταχύτητες συνολικά απο τις 24!
    Περίπου τόσες χρησιμοποιώ και εγώ απο τις 18 (θα το τσεκάρω στην απογευματινή βόλτα).
    Ένας με 12 πίσω και καμία μπροστά έχει λιγότερη ταλαιπωρία στις αλλαγές και περισσότερες ταχύτητες!!!!

    Χάνω κάτι?
    Με περισσότερους δίσκους μπροστά έχουμε καλύτερο fine control σε ένα μικρό εύρος (πχ. ανηφόρα) ΜΕΧΡΙ ένα σημείο όπου θα πρέπει μετά να αλλάξουμε και μπροστά δίσκο άρα μεγάλο σκαλοπάτι.

    Θα πρέπει να δώ λίγο τα gear ratio να το καταλάβω καλύτερα.
    Τελευταία τροποποίηση από karateo; 16/07/2020 στις 12:49.

  15. #840
    Η μονη διαφορα ειναι οτι η 8-9αρα κασεττα κοστιζει κανα 15-20 max ενω οι 12 αρες (ειναι βεβαια πολυ πιο ανθεκτικες-αλλη κατασκευη και γωνια των δοντιων κτλ κτλ)...ξεφευγουν απο το 100αρικο και αναλογα τη σειρα και το 200ρικο.
    Η δικη μου ειναι η πιο φθηνη 12αρα sram και κανει 105 ευρω Ελλαδα και κανα 60-70αρι χωρις τα μτφρικα απο εξω.
    Επισης πρεπει να αγοραστει ετσι και οχι να αναβαθμιστει γιατι δεν αξιζει τον κοπο ,αφου για να κουμπωσει ,ειναι συμβατη μονο με ολο το set sram και θελει και ροδες με κεντρα καταλληλα .
    Η εξαιρεση ειναι το δικο μου που εχει γινει συνεργασια και μπαινει και στα απλα κεντρα που δεν ειναι xd .
    Για υτο ειναι και η πιο φθηνη.
    Το μεγαλυτερο γραναζι ειναι 50αρι αλλα βγαζει και η shimano με 51 που το εχω δει σε μαμα mtb TREK xcaliber με μεταδοση 1/12.

    Η αισθηση στην οδηγηση ειναι κατι που δεν το αλλαζω ,ειδικα αν εχεις mtb και κινησαι ψιλογρηγορα με παρεα .
    Τελευταία τροποποίηση από Lioulios; 16/07/2020 στις 13:36.

Παρόμοια θέματα

  1. ΜΑΘΗΜΑΤΑ ΠΡΩΤΩΝ ΒΟΗΘΕΙΩΝ (ΙΙ)
    από Trans στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 187
    Τελευταίο μήνυμα: 14/06/2007, 20:00
  2. Απαντήσεις: 335
    Τελευταίο μήνυμα: 09/03/2007, 11:30
  3. ΠΟΔΗΛΑΤΑ ΓΙΑ ΟΛΑ ΤΑ ΓΟΥΣΤΑ
    από kostasvar στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 15/03/2006, 10:47
  4. Γάμος - Μέρος ΙΙ
    από ΘΡΑΣΥΒΟΥΛΑΣ στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 23/09/2005, 08:14
  5. ΕΣΚΑΣΕ!!! κινητηρας ΙΙ
    από katsai στο forum Στραβά κι ανάποδα
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο μήνυμα: 17/08/2005, 23:19

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF