Σελίδα 69 από 89 ΠρώτοΠρώτο ... 1959646566676869707172737479 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1.021 έως 1.035 από 1326

Θέμα: Ποδήλατα ΙΙ

  1. #1021
    custom freak Το avatar του/της doctor_john
    Εγγραφή
    06/08/2019
    Μηνύματα
    4.077
    Ρεαλιστικά για έναν προπονημένο αστικό ποδηλάτη, δηλαδή για κάποιον που πατάει 150W χωρίς όριο χρόνου
    το σύνολο του ποδήλατου μέχρι τα 12,5-13kg είναι λογικό, απο εκεί και πέρα δυσκολεύει και επιβαρύνεσαι αρκετά
    ειδικά αν νομίζει πως το ζέσταμα και οι διατάσεις είναι υπερβολές κ.λπ.

    Και εγώ δούλεψα κούριερ και κουβαλάω ότι χωρά ο ορειβατικός σάκος αλλά τα γόνατα, ο αυχένας κ.λπ. στέλνουν εξώδικο κάποια στιγμή.

  2. #1022
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    19/07/2020
    Μηνύματα
    0
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από karateo Προβολή μηνύματος
    Μπερδεύτηκα λίγο.
    Στο specialized δεν βγαίνει το μοτέρ αλλά όταν κλείνεις την υποβοήθηση είναι σαν κλασσικό ποδήλατο με μόνο συν 3 κιλά βάρος περίπου.
    Έχεις δίκιο, έκανα λάθος. Το μοτέρ στο Specialized μοιάζει με το Fazua αλλά δεν είναι το ίδιο, δεν είναι αποσπώμενο.

    ~15kg αντί για ~25 που είναι τα περισσότερα e-bikes όντως είναι σημαντική διαφορά. Εσυ ποια ακριβώς έκδοση πήρες; TURBO VADO SL 4.0 2021;

    Για αυτό και αυτό έχει κανείς άποψη; Αξίζουν ή είναι μούφο-έκπτωση;
    Τελευταία τροποποίηση από batig0al; 12/01/2021 στις 18:34.

  3. #1023
    Αργός Το avatar του/της Cpt_Slow
    Εγγραφή
    01/02/2016
    Μηνύματα
    452
    ρε παιδιά να ρωτήσω κάτι, πως είναι το enduro/am με 24+ κιλά ποδήλατο? Μου φαίνονται παρα πολλα!

  4. #1024
    αμουσο μελος Το avatar του/της DrBig
    Εγγραφή
    26/11/2007
    Μηνύματα
    6.559
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Cpt_Slow Προβολή μηνύματος
    ρε παιδιά να ρωτήσω κάτι, πως είναι το enduro/am με 24+ κιλά ποδήλατο? Μου φαίνονται παρα πολλα!
    Ειναι πολλα για ποδηλατο αλλα πολυ λιγα για μηχανοκινητο. Αναλογα πως θα δεις το ποτηρι.
    Ολα περναν αλλα αφηνουν τρυπα.

  5. #1025
    Τσίκι; Το avatar του/της MikeG
    Εγγραφή
    22/05/2004
    Μηνύματα
    8.835
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Cpt_Slow Προβολή μηνύματος
    ρε παιδιά να ρωτήσω κάτι, πως είναι το enduro/am με 24+ κιλά ποδήλατο? Μου φαίνονται παρα πολλα!
    Εφόσον μιλάμε για ηλεκτρικό θα καταλάβεις διαφορά με απλό ποδήλατο μόνο σε ιδιαίτερα σκληρό downhill. Πάω βόλτες καθαρά enduro και dowhill με φίλους που κάποιοι έχουν παραδοσιακά ποδήλατα και σε διάφορες ανταλλαγές που έχουμε κάνει, μόνο σε ιδιαίτερα απαιτητικές κατεβασιές λέω αχ να είχα ένα απλό.

    p.s Να γράψω ότι πριν το ποδήλατο είχα ένα EXC 400, οπότε το feeling που έχω στα μονοπάτια (αν και πιο κλειστά κομμάτια) είναι ότι είναι πούπουλο.

  6. #1026
    Αργός Το avatar του/της Cpt_Slow
    Εγγραφή
    01/02/2016
    Μηνύματα
    452
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από MikeG Προβολή μηνύματος
    Εφόσον μιλάμε για ηλεκτρικό θα καταλάβεις διαφορά με απλό ποδήλατο μόνο σε ιδιαίτερα σκληρό downhill. Πάω βόλτες καθαρά enduro και dowhill με φίλους που κάποιοι έχουν παραδοσιακά ποδήλατα και σε διάφορες ανταλλαγές που έχουμε κάνει, μόνο σε ιδιαίτερα απαιτητικές κατεβασιές λέω αχ να είχα ένα απλό.

    p.s Να γράψω ότι πριν το ποδήλατο είχα ένα EXC 400, οπότε το feeling που έχω στα μονοπάτια (αν και πιο κλειστά κομμάτια) είναι ότι είναι πούπουλο.
    Μάλιστα, ενδιαφέρον και το κατα πόσον τα περιφεριακά της απλής σειράς μπορούν να αντελεξέλθουν στο αυξημένο βάρος, απο άποψη flex και αίσθησης που δίνουν.
    Και εκεί που έλεγα καλύτερο το enduro και το pitch που είχα απο το scratch που ήταν 15,5 κιλά και μου φαινόταν βαρύ!

  7. #1027
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της leftos
    Εγγραφή
    02/08/2010
    Μηνύματα
    580
    MikeG σε θυμήθηκα την πρωτοχρονιά οχι γιατί έδωσες τζάμπα το exc400 και εκείνη την περίοδο δεν το χρειαζόμουν!! Αλλα για αυτό που είχες πεί κάποια στιγμή για το ηλεκτρικό ποδήλατο σε σχέση με το μηχανάκι.
    Καβάλησα ενα haibike της σειράς 9 enduro νομίζω δεν έχω ασχοληθεί καθόλου με το θέμα χώμα και ποδήλατο είμαι κουρσάς...
    Δεν ήθελα να κατέβω πραγματικά πήγαινε όπου ήθελες ακόμα και σε ορειβατικό πεζοπορικό μονοπάτι θεωρώ οτι θα μπορούσες να ανέβεις πολύ άνετα, το να κατέβεις το κάνεις εύκολα με ότι έχεις .
    Γενικά το ποδήλατο σε δοκιμαστική βόλτα μικρή που το έκανα ότι έβλεπες το σκαρφάλωνε και ανέβαινε ούτε να σπινιάρει ώστε να χάσεις το πετάλι και να σε κόψει ούτε να σε προβληματίσει πουθενά.
    Μου έκανε εντύπωση!!
    LIVE FREEEEE!!!!!

  8. #1028
    Τσίκι; Το avatar του/της MikeG
    Εγγραφή
    22/05/2004
    Μηνύματα
    8.835
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Cpt_Slow Προβολή μηνύματος
    Μάλιστα, ενδιαφέρον και το κατα πόσον τα περιφεριακά της απλής σειράς μπορούν να αντελεξέλθουν στο αυξημένο βάρος, απο άποψη flex και αίσθησης που δίνουν.
    Και εκεί που έλεγα καλύτερο το enduro και το pitch που είχα απο το scratch που ήταν 15,5 κιλά και μου φαινόταν βαρύ!

    Θα έλεγα ότι είναι λάθος να ψωνίσεις ebike με φτηνά περιφερειακά ώστε ας πούμε να το κάνεις πιο εύπεπτο οικονομικά. Τα 22 κιλά θέλουν αρκετά καλές αναρτήσεις και ακόμα πιο σοβαρά φρένα. Γι'αυτό και σε προηγούμενο ποστ μου είχα γράψει ότι αξιοπρεπές full suspension με κάτω από 4200€ δε βρίσκεις.


    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από leftos Προβολή μηνύματος
    MikeG σε θυμήθηκα την πρωτοχρονιά οχι γιατί έδωσες τζάμπα το exc400 και εκείνη την περίοδο δεν το χρειαζόμουν!! Αλλα για αυτό που είχες πεί κάποια στιγμή για το ηλεκτρικό ποδήλατο σε σχέση με το μηχανάκι.
    Καβάλησα ενα haibike της σειράς 9 enduro νομίζω δεν έχω ασχοληθεί καθόλου με το θέμα χώμα και ποδήλατο είμαι κουρσάς...
    Δεν ήθελα να κατέβω πραγματικά πήγαινε όπου ήθελες ακόμα και σε ορειβατικό πεζοπορικό μονοπάτι θεωρώ οτι θα μπορούσες να ανέβεις πολύ άνετα, το να κατέβεις το κάνεις εύκολα με ότι έχεις .
    Γενικά το ποδήλατο σε δοκιμαστική βόλτα μικρή που το έκανα ότι έβλεπες το σκαρφάλωνε και ανέβαινε ούτε να σπινιάρει ώστε να χάσεις το πετάλι και να σε κόψει ούτε να σε προβληματίσει πουθενά.
    Μου έκανε εντύπωση!!
    Πραγματικά όποιος enduraς καβαλήσει ποιοτικό ebike θα πουλήσει το enduro Με το δικό μου σκαρφαλώνω όπου σκεφτώ, τα uphill που κάνουμε είναι ιδιαίτερα τεχνικά ακόμα και για πεζό και όσον αφορά τα down, χέρια να έχεις και πας πραγματικά παντού.
    Δε μετανιώνω καθόλου για την αλλαγή που έκανα , το αντίθετο!

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	20210112_194901.jpg 
Προβολές:	416 
Μέγεθος:	90,7 KB 
ID:	424783

  9. #1029
    φανατικα ANTIFAνατικος! Το avatar του/της giannis21
    Εγγραφή
    24/10/2009
    Μηνύματα
    687
    Να κάνω μια γρήγορη ερώτηση.. γνωρίζουμε τα ποδήλατα Trek?? Μου έβγαλε στο face προσφορά full suspension με 65 ευρώ. Το ποδήλατο φαίνεται πολύ καλό. Αρχική λέει κοντά στα 400. Γενικά ισχύει λέει για 6 ώρες ακόμα σε όλα τα ποδήλατα..
    https://eubk.bigproductonsale.com/mo...XwH6JjjRHyBvTA

    Παίζει κάποια απάτη;
    Καμία ιδέα δεν ευθύνεται για τους μαλάκες που την ενστερνίζονται..-Κωστάκης Ανάν-

    http://www.tokoulouri.com/

  10. #1030
    Τι αρώτηξε; Το avatar του/της Acacius
    Εγγραφή
    21/01/2009
    Μηνύματα
    2.228
    Τα TREK είναι καλά ποδήλατα, αλλά το site είναι απάτη. Ούτε στις "κανονικές" τιμές που γράφει δεν τα βρίσκεις.

  11. #1031
    700 κιλά βίδες Το avatar του/της Anritsu
    Εγγραφή
    25/01/2006
    Μηνύματα
    1.256
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από giannis21 Προβολή μηνύματος
    Να κάνω μια γρήγορη ερώτηση.. γνωρίζουμε τα ποδήλατα Trek?? Μου έβγαλε στο face προσφορά full suspension με 65 ευρώ. Το ποδήλατο φαίνεται πολύ καλό. Αρχική λέει κοντά στα 400. Γενικά ισχύει λέει για 6 ώρες ακόμα σε όλα τα ποδήλατα..
    https://eubk.bigproductonsale.com/mo...XwH6JjjRHyBvTA

    Παίζει κάποια απάτη;
    Με 65 € δεν μπορείς να πάρεις πια , ούτε σοβαρά λάστιχα . Απάτη καραμπινάτη .
    Modenas Kriss 125

  12. #1032
    Τσίκι; Το avatar του/της MikeG
    Εγγραφή
    22/05/2004
    Μηνύματα
    8.835
    Πασαρέλα

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	20210130_124451.jpg 
Προβολές:	275 
Μέγεθος:	100,9 KB 
ID:	425218

  13. #1033
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    14/03/2021
    Μηνύματα
    0

    Έρευνα για αγορά e-bike

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από DrBig Προβολή μηνύματος
    Ειναι πολλα για ποδηλατο αλλα πολυ λιγα για μηχανοκινητο. Αναλογα πως θα δεις το ποτηρι.
    Καλησπέρα σε όλους.
    Αν και παλιός μηχανόβιος που κατέληξε στο QV3, σκέφτομαι τελευταία την αγορά e-bike που λόγω της επιδότησης και των υπόλοιπων γνωστών ωφελειών φαίνονται δελεαστικά. Από την έρευνα μου στα διάφορα φόρα, παρακολούθησα την ενδιαφέρουσα ανταλλαγή απόψεων και αποφάσισα να συμμετέχω στην παρέα ζητώντας τα φώτα σας. Δεδομένου μάλιστα ότι το τελευταίο ποδήλατο μου ήταν ένα 12τάχυτο mirage με το οποίο έφτανα μέχρι την παραλία της Επανωμής (Θεσσαλονίκη γαρ) το μακρινό 1976, αντιλαμβάνεστε το επίπεδο της γνώσης μου στο αντικείμενο σήμερα. Κατοικώ στο Ρετζίκι στα βόρεια προάστεια της πόλης (περίπου 300μ υψόμετρο), και κάποιες από τις χρήσεις που το προορίζω -εκτός από αυτές για το κατέβασμα στην πόλη- θα αφορούν χωμάτινες διαδρομές στο Σειχ Σου. Επιπλέον το badget μου είναι πάνω κάτω 2.000. Για τους λόγους αυτούς και με βάση τις μέχρι τώρα προτάσεις σας, κατέληξα σε 2 υποψηφιότητες:

    https://www.kellysbike.com/sk/o-hard...29-grey-p64279
    https://e-biker.gr/ctm/pulze-pro-29-21

    Επιπλέον σκεπτόμουν αν υπάρχει αξιόλογο αναδιπλούμενο αλλά με μεγάλες ρόδες (26', 28'), για να συνδυάσω δύναμη με φορητότητα.
    Θα ήμουν ευγνώμων αν είχα την δική σας άποψη καθώς και τυχόν άλλες προτάσεις.
    Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
    Σοφοκλής

  14. #1034
    Αναδιπλουμενο και mtb δεν θα ηταν σοφη επιλογη κατ' εμε.

  15. #1035
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    19/07/2020
    Μηνύματα
    0
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Sofos Προβολή μηνύματος
    Για τους λόγους αυτούς και με βάση τις μέχρι τώρα προτάσεις σας, κατέληξα σε 2 υποψηφιότητες:

    https://www.kellysbike.com/sk/o-hard...29-grey-p64279
    https://e-biker.gr/ctm/pulze-pro-29-21

    Επιπλέον σκεπτόμουν αν υπάρχει αξιόλογο αναδιπλούμενο αλλά με μεγάλες ρόδες (26', 28'), για να συνδυάσω δύναμη με φορητότητα.
    Θα ήμουν ευγνώμων αν είχα την δική σας άποψη καθώς και τυχόν άλλες προτάσεις.
    Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
    Σοφοκλής
    Αναδιπλούμενο με μεγάλες ρόδες δεν έχω δει και δεν νομίζω να αξίζει. Με μέτριες ρόδες τρέχει τώρα μια καλή προσφορά στο banggood Fiido D4S από Τσεχία ~550€ αν το παραγγείλεις μέσω της εφαρμογής τους, συν κανα 30αρι οι επίσημοι λασπωτήρες. Η επιδότηση δεν το συμπεριλαμβάνει καθώς έχει μεν pedal assist αλλά έχει και χειρόγκαζο. Για low budget, value for money, σπαστό, μικρές αποστάσεις, όχι βαρυά χρήση κτλ. είναι καλή επιλογή. Γραπτό review και video review.

    Για κανονικό ποδήλατο, τα CTM με Bafang μοτέρ είναι super επιλογή και ενδιαφερόμουν και εγώ αλλά δεν κατάφερα να τα βρώ κάπου να τα αγοράσω. Ίσως στη Θεσσαλονική να είναι διαφορετικά από την Αθήνα. Δεν ξέρω ακριβώς τους λόγους (μικρή παραγωγή, covid, μεγάλη ζήτηση, συνδυασμός) αλλά γενικά δεν βρίσκεις εύκολα vfm ebike επιλογή, ειδικά προσφορά, όχι μόνο στην Ελλάδα, γενικά στην Ε.Ε. To Kellys θα έλεγα ότι είναι μια ok λύση από εγχώρια, δύσκολα θα βρεις κάτι καλύτερο και δύσκολα θα βρεις κάτι χειρότερο. Εκεί στα 2000-2500€ παίζουν διάφορα μοντέλα: (πολύ) Cube, Giant, Scott, Moustache, Haibike κ.α. Έχε υπόψη ότι η διαδικασία επιδότησης έχει κάποια γραφειοκρατεία, το αγοράζεις με δικά σου λεφτα και αργείς πολύ να πάρεις τα λεφτά της επιδότησης. Από όσο ξέρω, ακόμη και αυτοί που αγόρασαν με το καλημέρα τον Σεπτέμβριο δεν έχουν επιδοτηθεί ακόμη.
    Υπάρχει μεγάλο backlog και το κράτος ψάχνει ιδιώτες για να το διαχειριστεί.

    Τέλος, υπάρχει η επιλογή για αγορά από το εξωτερικό, δύο από τα πιο γνωστά είναι το bike24 και το bike-discount. Μπορείς να ρίχνεις και εκεί μια ματιά για να συγκρίνεις τιμές ή ακόμη και να αγοράσεις. Θεωρητικά η επιδότηση τα περιλαμβάνει όπως και όλες τις αγορές μέσω Ε.Ε. αλλά πρακτικά είναι μυστήρια η κατάσταση με την έξτρα γραφειοκρατία για μεταφράσεις δικαιολογητικών κτλ.

Παρόμοια θέματα

  1. ΜΑΘΗΜΑΤΑ ΠΡΩΤΩΝ ΒΟΗΘΕΙΩΝ (ΙΙ)
    από Trans στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 187
    Τελευταίο μήνυμα: 14/06/2007, 21:00
  2. Απαντήσεις: 335
    Τελευταίο μήνυμα: 09/03/2007, 12:30
  3. ΠΟΔΗΛΑΤΑ ΓΙΑ ΟΛΑ ΤΑ ΓΟΥΣΤΑ
    από kostasvar στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 15/03/2006, 11:47
  4. Γάμος - Μέρος ΙΙ
    από ΘΡΑΣΥΒΟΥΛΑΣ στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 23/09/2005, 09:14
  5. ΕΣΚΑΣΕ!!! κινητηρας ΙΙ
    από katsai στο forum Στραβά κι ανάποδα
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο μήνυμα: 18/08/2005, 00:19

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF