Σελίδα 76 από 89 ΠρώτοΠρώτο ... 2666717273747576777879808186 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1.126 έως 1.140 από 1326

Θέμα: Ποδήλατα ΙΙ

  1. #1126
    custom freak Το avatar του/της doctor_john
    Εγγραφή
    06/08/2019
    Μηνύματα
    4.077
    Όχι φίλε, εξαρτάται από το είδος, τον τρόπο που θα χρησιμοποιηθεί, τα σωματομετρικά στοιχεία και την φυσική κατάσταση.

    Στις μεγάλες εταιρίες θα βρεις πίνακες που προτείνουν μεγέθη σαν αναφορά.
    αν καταλήξεις σε κάποιο συγκεκριμένο ίσως μπορώ να σε βοηθήσω εξηγώντας σου το γιατί για το καθε ένα.

    αν θες μπορείς να απευθυνθείς σε επαγγελματία. Λέγεται σωματομέτρηση και θα την βρεις σε μεγαλα καταστήματα.
    Λόγο του ότι είναι μικρή η χώρα συνηθίζουν να σου προτείνουν λύσεις με βαση τα ποδήλατα που έχει το καθε καταστημα.

    Είναι υποχρεωμένοι να σου δώσουν όλα τα στοιχεία που βγαίνουν απο τις μετρήσεις σου.
    αυτό σημαίνει αναλυτικά το μέγεθος του καθε σωλήνα και τις γωνίες σαν να ήθελες να φτιάξεις χειροποίητο.

    αν πας σε κατάστημα φρόντισε να το ξεκαθαρίσεις αυτό πριν πληρώσεις.

    υγ: οι πίνακες που έβαλε ο φίλος απο πανω είναι ρεαλιστικοί, δείχνουν όμως λάθος τμήματα που μετριούνται τα ποδήλατα.

  2. #1127
    Μέλος
    Εγγραφή
    09/11/2019
    Μηνύματα
    49
    Πείτε μου ένα καλό κόλπο για να ξεφρακάρω το παλούκι της σέλας που μετά παό κάποιες δεκαετίες έχει γίνει ένα σώμα μια ψυχή με το σκελετό.

  3. #1128
    custom freak Το avatar του/της doctor_john
    Εγγραφή
    06/08/2019
    Μηνύματα
    4.077
    πες τα υλικα τους

  4. #1129
    Μέλος
    Εγγραφή
    09/11/2019
    Μηνύματα
    49
    Παλούκι αλουμίνιο. Σκελετός columbus.

  5. #1130
    custom freak Το avatar του/της doctor_john
    Εγγραφή
    06/08/2019
    Μηνύματα
    4.077
    Καυτό νερό με viαkαl ή ξύδι απο την μεσαία τριβή, να ξεκολλήσουν τα άλατα που έχει κανει το αλουμίνιο.
    Μην σκεφτείς το παλουκι, το σκελετό θες να σώσεις. Δεν μπορείς να πιασεις" το σκελετό απο πουθενα για να το "τραβήξεις".
    Με υπομονή σε 2-3 μέρες θα ξεκολλήσει.

  6. #1131
    Μέλος
    Εγγραφή
    09/11/2019
    Μηνύματα
    49
    Σωστ'α. Το παλούκι δεν με ενδιαφέρει καθόλου. Το Viakal δεν θα κάνει ζημιά στο σκελετό;

  7. #1132
    custom freak Το avatar του/της doctor_john
    Εγγραφή
    06/08/2019
    Μηνύματα
    4.077
    όχι, ούτε το ξύδι που το διαβρώνει
    αν δεν ξεκολλήσει να δεις..

    Έτσι και αλλιώς είναι το πιο εκτεθειμένο σημείο και βάζεις γράσο για να βάλεις το παλούκι.

  8. #1133
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    01/06/2016
    Μηνύματα
    17
    Πώς το πλένετε?Το mountain bike αν έχει σημασία..

  9. #1134
    ΜΑΚΡΥΥΥΥ ΜΕΕΛΛΛΛΟΟΣΣΣ
    Εγγραφή
    15/06/2009
    Μηνύματα
    71
    Λοιπον το πραγμα εχει ως εξης.Ψαχνω για full suspension mtb.Eννοειτε οτι δεν εχω βρει τιποτα σε Ελλαδα εχω βρει ενα GIANT που μου αρεσει στο εξωτερικο.
    Βρηκα ομως και ενα ηλεκτρικο mtb FOCUS που το γουσταρω πολυ.Η ερωτηση ειναι.
    Αξιζει να παρω το ηλεκτρικο απο εξωτερικο?Φοβαμαι οτι οσο αφορα το service τις ζημιες που ισως παρουσιασει ποιος θα με καλυψει εδω στην Κρητη?
    Σε δυο ποδηλαταδικα που ρωτησα μου το ξεκαθαρισαν οτι δεν θα με καλυψουν σε περιπτωση που παθει κατι.Επειδη ειναι και πολυ ακριβο θελω να εχω το κεφαλι μου ησυχο οτι σε περιπτωση στραβης δεν θα μεινω ξεκρεμαστος.
    Μηπως να αφησω τη σκεψη για το ηλεκτρικο και να μη βαλω μπελαδες στο κεφαλι μου??
    Η ΒΛΑΚΕΙΑ ΕΙΝΑΙ ΑΠΕΡΑΝΤΗ...ΤΟ ΣΥΜΠΑΝ ΟΧΙ!!!!!!!!

  10. #1135
    αμουσο μελος Το avatar του/της DrBig
    Εγγραφή
    26/11/2007
    Μηνύματα
    6.559
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από giorgio7 Προβολή μηνύματος
    Λοιπον το πραγμα εχει ως εξης.Ψαχνω για full suspension mtb.Eννοειτε οτι δεν εχω βρει τιποτα σε Ελλαδα εχω βρει ενα GIANT που μου αρεσει στο εξωτερικο.
    Βρηκα ομως και ενα ηλεκτρικο mtb FOCUS που το γουσταρω πολυ.Η ερωτηση ειναι.
    Αξιζει να παρω το ηλεκτρικο απο εξωτερικο?Φοβαμαι οτι οσο αφορα το service τις ζημιες που ισως παρουσιασει ποιος θα με καλυψει εδω στην Κρητη?
    Σε δυο ποδηλαταδικα που ρωτησα μου το ξεκαθαρισαν οτι δεν θα με καλυψουν σε περιπτωση που παθει κατι.Επειδη ειναι και πολυ ακριβο θελω να εχω το κεφαλι μου ησυχο οτι σε περιπτωση στραβης δεν θα μεινω ξεκρεμαστος.
    Μηπως να αφησω τη σκεψη για το ηλεκτρικο και να μη βαλω μπελαδες στο κεφαλι μου??
    Full suspension μονο σε ηλεκτρικο αξιζει κατα την γνωμη μου.
    Στη θεση σου θα επικοινωνουσα με την focus και θα ρωτουσα αν υπαρχει καποιος στην ελλαδα που ειναι υποχρεωμενος να σε καλυψει σε περιπτωση που δεν αγορασεις απο ελλαδα. Αλλιως βρες κατι αλλο. Σε cube και haibike δεν υπαρχει κατι?
    Ολα περναν αλλα αφηνουν τρυπα.

  11. #1136
    ΜΑΚΡΥΥΥΥ ΜΕΕΛΛΛΛΟΟΣΣΣ
    Εγγραφή
    15/06/2009
    Μηνύματα
    71
    Δεν υπαρχει τιποτα τα εχω ψαξει ολα.Ιδιως απο Ελλαδα μου λενε απο του χρονου το πασχα και βλεπουμε.Και απο το εξωτερικο το μονο που βρισκω και μου αρεσει στα specs ειναι το focus.Mολις τους εστειλα mail και τους ρωτησα αυτο που μου ειπες.Θα περιμενω απαντηση και θα δω.Παντως οσο και να το θελω κολλαω στο θεμα της καλυψης.Ασε που κανει σχεδον τα διπλα χρηματα απο το giant, αν δεν υπαρχει και υποστηριξη ειναι θεμα....
    Η ΒΛΑΚΕΙΑ ΕΙΝΑΙ ΑΠΕΡΑΝΤΗ...ΤΟ ΣΥΜΠΑΝ ΟΧΙ!!!!!!!!

  12. #1137
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Volpad
    Εγγραφή
    28/03/2019
    Μηνύματα
    959
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Volpad Προβολή μηνύματος
    Παιδιά, χρειάζομαι τη βοήθειά σας...

    Πείτε μου αν μπορει να κολληθεί αυτό...

    Συνημμένο 423461
    Μία ενημέρωση.
    Η Bianchi δέχτηκε την αντικατάσταση του σκελετού, σε εγγύηση και με ενημέρωσαν οτι θα το αντικαταστήσουν στο τέλος Σεπτέμβρη.
    Το ποδήλατο είχε αγοραστεί ακριβώς 5 χρόνια πριν σπάσει.

  13. #1138
    custom freak Το avatar του/της doctor_john
    Εγγραφή
    06/08/2019
    Μηνύματα
    4.077
    Eίναι δεδομένο για τους μεγάλους αυτό, τι είχες και τι σου δίνουν;

  14. #1139
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Volpad
    Εγγραφή
    28/03/2019
    Μηνύματα
    959
    Eίχα Camaleonte sport 2 και μου δίνουν C-sport 3.
    Το αντίστοιχο δηλαδή.

  15. #1140
    φανατικα ANTIFAνατικος! Το avatar του/της giannis21
    Εγγραφή
    24/10/2009
    Μηνύματα
    687
    Καλησπέρα. Μετακομίζω Βόλο και θα χρειαστεί να βρω εκεί μάστορα για να κάνω ένα καλό "συμμάζεμα" στο Ideal trekking που έχω από το 2011. Αν γνωρίζει κάποιος ας μου στείλει πμ.
    Επίσης ήθελα να αναφέρω ότι πρόσφατα, σε εκδρομή ορειβασίας που κάναμε στον Όλυμπο, πέτυχα ένα ζευγάρι Αυστριακούς με ηλεκτρικά ποδήλατα, να ανεβαίνουν με ευκολία μια απίστευτη πλάγια!! Μου έκανε φοβερή εντύπωση, δεν περίμενα τέτοιες δυνατότητες..
    Καμία ιδέα δεν ευθύνεται για τους μαλάκες που την ενστερνίζονται..-Κωστάκης Ανάν-

    http://www.tokoulouri.com/

Παρόμοια θέματα

  1. ΜΑΘΗΜΑΤΑ ΠΡΩΤΩΝ ΒΟΗΘΕΙΩΝ (ΙΙ)
    από Trans στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 187
    Τελευταίο μήνυμα: 14/06/2007, 21:00
  2. Απαντήσεις: 335
    Τελευταίο μήνυμα: 09/03/2007, 12:30
  3. ΠΟΔΗΛΑΤΑ ΓΙΑ ΟΛΑ ΤΑ ΓΟΥΣΤΑ
    από kostasvar στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 15/03/2006, 11:47
  4. Γάμος - Μέρος ΙΙ
    από ΘΡΑΣΥΒΟΥΛΑΣ στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 23/09/2005, 09:14
  5. ΕΣΚΑΣΕ!!! κινητηρας ΙΙ
    από katsai στο forum Στραβά κι ανάποδα
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο μήνυμα: 18/08/2005, 00:19

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF