Σελίδα 54 από 89 ΠρώτοΠρώτο ... 444495051525354555657585964 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 796 έως 810 από 1326

Θέμα: Ποδήλατα ΙΙ

  1. #796
    custom freak Το avatar του/της doctor_john
    Εγγραφή
    06/08/2019
    Μηνύματα
    4.078
    Αφαιρείς πύρο με "κόφτη" αλυσίδας.
    Συνήθως έχουν quick link στην συσκευασία. Δεν αντέχει όμως όπως ο πύρος αν είσαι βαρύς. Στα 1500-2000 χλμ χρειάζεται αλλαγή γιατί λασκάρει.
    Πύρο βάζεις καινούριο με καλό κόφτη αλυσίδας και προσοχή γιατί χαλάει εύκολα.
    Έλεγχος με πολύ απλό εργαλείο μέτρησης σαν χάρακα με άγκιστρα στα άκρα.
    Λέγεται εκτροχιαστής (derailer στα γαλλικά ντεραγιέ).

    Καλύτερα πήγαινε σε ποδηλατάδικο. Γρήγορη - φθηνή εργασία και θα ελέγξει πράγματα που δεν γνωρίζεις ενώ θα στο ρυθμίσει κιόλας.

  2. #797
    Στρογγυλοφάναρος Το avatar του/της sapila racing
    Moderator
    Εγγραφή
    26/07/2005
    Μηνύματα
    18.167
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από doctor_john Προβολή μηνύματος
    Λέγεται εκτροχιαστής (derailer στα γαλλικά ντεραγιέ).
    Derailleur στα Γαλλικά για την ακρίβεια.
    sapila racing team

    bimota SB6 1995

    Hornet 900 2005
    Yamaha SR500 1981
    BMW R75/6 1975
    BMW R26 1957

  3. #798
    custom freak Το avatar του/της doctor_john
    Εγγραφή
    06/08/2019
    Μηνύματα
    4.078
    Έτσι, μετά τον καφέ μου όμως

  4. #799
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
    Εγγραφή
    03/02/2017
    Μηνύματα
    4.037
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από doctor_john Προβολή μηνύματος
    Αφαιρείς πύρο με "κόφτη" αλυσίδας.
    Συνήθως έχουν quick link στην συσκευασία. Δεν αντέχει όμως όπως ο πύρος αν είσαι βαρύς. Στα 1500-2000 χλμ χρειάζεται αλλαγή γιατί λασκάρει.
    Πύρο βάζεις καινούριο με καλό κόφτη αλυσίδας και προσοχή γιατί χαλάει εύκολα.
    Έλεγχος με πολύ απλό εργαλείο μέτρησης σαν χάρακα με άγκιστρα στα άκρα.
    Λέγεται εκτροχιαστής (derailer στα γαλλικά ντεραγιέ).

    Καλύτερα πήγαινε σε ποδηλατάδικο. Γρήγορη - φθηνή εργασία και θα ελέγξει πράγματα που δεν γνωρίζεις ενώ θα στο ρυθμίσει κιόλας.
    Επειδή δε κατάλαβα τίποτα (ως συνήθως )θα πάω ποδηλαταδικο τον άλλο μήνα που θα πληρωθώ. Ευχαριστώ
    καθε μερα ...νεα μερα.

  5. #800
    custom freak Το avatar του/της doctor_john
    Εγγραφή
    06/08/2019
    Μηνύματα
    4.078
    μέχρι τότε μπορείς να αλλάξεις μόνος το ντεραγιέ, χωρίς να κόψεις την αλυσίδα, ξεβιδώνοντας τις βίδες που συγκρατούν τα ροδάκια του ντεραγιέ.
    Πρόσεχε όμως πως να την βάλεις σωστά, έχε μια φωτό ανοικτή για αναφορά.

    Τα βιδάκια αυτά δεν θέλουν σφίξιμο, ασφαλίζουν με λίγη κόλλα σπειρωμάτων.
    Η κεντρική βίδα που δένει το ντεραγιέ στο ψαλίδι θέλει και αυτή λίγη αλλά την σφίγγεις.
    Η αναμονή του έχει ένα μικρό στοπ (πίσω απο εκεί που βιδώνει), μην το ζορίσεις απλά γύρισε το ντεραγιέ προς τα εμπρός
    έτσι ώστε να τερματίζει το χείλος του σε αυτό.

  6. #801
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
    Εγγραφή
    03/02/2017
    Μηνύματα
    4.037
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από doctor_john Προβολή μηνύματος
    μέχρι τότε μπορείς να αλλάξεις μόνος το ντεραγιέ, χωρίς να κόψεις την αλυσίδα, ξεβιδώνοντας τις βίδες που συγκρατούν τα ροδάκια του ντεραγιέ.
    Πρόσεχε όμως πως να την βάλεις σωστά, έχε μια φωτό ανοικτή για αναφορά.

    Τα βιδάκια αυτά δεν θέλουν σφίξιμο, ασφαλίζουν με λίγη κόλλα σπειρωμάτων.
    Η κεντρική βίδα που δένει το ντεραγιέ στο ψαλίδι θέλει και αυτή λίγη αλλά την σφίγγεις.
    Η αναμονή του έχει ένα μικρό στοπ (πίσω απο εκεί που βιδώνει), μην το ζορίσεις απλά γύρισε το ντεραγιέ προς τα εμπρός
    έτσι ώστε να τερματίζει το χείλος του σε αυτό.
    Ντεραγιε εννοείς αυτό πού λέω εγώ μεταλακτη?Για να τα πάρουμε από την αρχή Με ενδιαφέρει να κάνω κάτι πρόχειρο μη περιμένω ένα μήνα να κάτσω στο ποδήλατο. Δυστυχώς λεφτά δεν υπάρχουν.
    καθε μερα ...νεα μερα.

  7. #802
    Περιμένοντας το Vitus να έρθει από Αγγλία (τραγική καθυστέρηση, ούτε ο κορονοϊός τους δικαιολογεί), διάβαζα για την ανάρτηση και το headtube. Αν έχω καταλάβει λάθος διορθώστε με. Το Vitus όντως έχει tapered headtube (δεν είναι fake, όπως σε άλλα φθηνά ποδήλατα, κυρίως αλυσίδων καταστημάτων), αλλά το πηρούνι που φοράει δεν είναι τέτοιο. Δηλαδή είναι σα να λέμε "tapered ready". Κι αυτό γιατί το πηρούνι της Suntour που φοράει το Vitus δεν είναι tapered, δλδ ο άξονας του λαιμού (δε ξέρω πως λέγεται) δεν έχει μεγαλύτερη διάμετρο χαμηλά, εκεί που κουμπώνει το κάτω ρουλεμάν. Άρα το πλεονέκτημα είναι ότι μπορείς να αναβαθμίσεις σε tapered πηρούνι αργότερα. Σωστά τα κατάλαβα ή λέω μαλακίες;

    Στη πρώτη φώτο είναι το Suntour και στη δεύτερη το Rock Shox XC30

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	Στιγμιότυπο 2020-07-12, 11.27.02.png 
Προβολές:	173 
Μέγεθος:	57,5 KB 
ID:	419597

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	Στιγμιότυπο 2020-07-12, 11.26.51.png 
Προβολές:	171 
Μέγεθος:	57,2 KB 
ID:	419598
    Τελευταία τροποποίηση από MISKIN; 12/07/2020 στις 11:31.
    Dream with the feathers of angels stuffed beneath your head.

  8. #803
    αμουσο μελος Το avatar του/της DrBig
    Εγγραφή
    26/11/2007
    Μηνύματα
    6.559
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από MISKIN Προβολή μηνύματος
    Περιμένοντας το Vitus να έρθει από Αγγλία (τραγική καθυστέρηση, ούτε ο κορονοϊός τους δικαιολογεί), διάβαζα για την ανάρτηση και το headtube. Αν έχω καταλάβει λάθος διορθώστε με. Το Vitus όντως έχει tapered headtube (δεν είναι fake, όπως σε άλλα φθηνά ποδήλατα, κυρίως αλυσίδων καταστημάτων), αλλά το πηρούνι που φοράει δεν είναι τέτοιο. Δηλαδή είναι σα να λέμε "tapered ready". Κι αυτό γιατί το πηρούνι της Suntour που φοράει το Vitus δεν είναι tapered, δλδ ο άξονας του λαιμού (δε ξέρω πως λέγεται) δεν έχει μεγαλύτερη διάμετρο χαμηλά, εκεί που κουμπώνει το κάτω ρουλεμάν. Άρα το πλεονέκτημα είναι ότι μπορείς να αναβαθμίσεις σε tapered πηρούνι αργότερα. Σωστά τα κατάλαβα ή λέω μαλακίες;

    Στη πρώτη φώτο είναι το Suntour και στη δεύτερη το Rock Shox XC30

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	Στιγμιότυπο 2020-07-12, 11.27.02.png 
Προβολές:	173 
Μέγεθος:	57,5 KB 
ID:	419597

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	Στιγμιότυπο 2020-07-12, 11.26.51.png 
Προβολές:	171 
Μέγεθος:	57,2 KB 
ID:	419598
    Σωστα, αλλα ετσι κι αλλιως υπαρχουν headset bearing kits που προσαρμοζουν tappered πηρουνι σε non tappered σκελετο και τουμπαλιν.
    Ολα περναν αλλα αφηνουν τρυπα.

  9. #804
    custom freak Το avatar του/της doctor_john
    Εγγραφή
    06/08/2019
    Μηνύματα
    4.078
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ Προβολή μηνύματος
    Ντεραγιε εννοείς αυτό πού λέω εγώ μεταλακτη?Για να τα πάρουμε από την αρχή Με ενδιαφέρει να κάνω κάτι πρόχειρο μη περιμένω ένα μήνα να κάτσω στο ποδήλατο. Δυστυχώς λεφτά δεν υπάρχουν.
    Nαι, ντεραγιέ, εκτροχιαστή, όπως το θυμάσαι.

    Είναι απλή εργασία να αλλάξεις ντεραγιέ, 1 βίδα 6-8mm στη σωστή θέση και μετά τα βιδάκια που κλείνουν τα ροδάκια στο φορέα τους που κάνει ανάποδο S η αλυσίδα απο το πλάϊ.
    Βάλε φωτό χτυπημενου και του άλλου να σου πώ αν είναι όκ ή μπορείς να πάρεις κάποιο τμήμα του παλιού.

  10. #805
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
    Εγγραφή
    03/02/2017
    Μηνύματα
    4.037
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από doctor_john Προβολή μηνύματος
    Nαι, ντεραγιέ, εκτροχιαστή, όπως το θυμάσαι.

    Είναι απλή εργασία να αλλάξεις ντεραγιέ, 1 βίδα 6-8mm στη σωστή θέση και μετά τα βιδάκια που κλείνουν τα ροδάκια στο φορέα τους που κάνει ανάποδο S η αλυσίδα απο το πλάϊ.
    Βάλε φωτό χτυπημενου και του άλλου να σου πώ αν είναι όκ ή μπορείς να πάρεις κάποιο τμήμα του παλιού.
    Το παλιό το έσπασα και το πέταξα. Δε γινόταν αλλιώς. Είχα όμως στη αποθήκη ένα πάλιο πού μού φαίνεται ότι δουλεύει καλά. Θα το βάλω πάνω.δεν είναι δύσκολο. Μία βίδα είναι. Το δύσκολο είναι να περάσω την αλυσίδα μέσα εφόσον δεν έχω κουμπωμα.
    καθε μερα ...νεα μερα.

  11. #806
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της leftos
    Εγγραφή
    02/08/2010
    Μηνύματα
    580
    Παπασουζα θα σε "δείρω" εγω φίλε!!
    Διάβασε τη σου γράφουν αργά και καθαρά.

    μέχρι τότε μπορείς να αλλάξεις μόνος το ντεραγιέ, χωρίς να κόψεις την αλυσίδα, ξεβιδώνοντας τις βίδες που συγκρατούν τα ροδάκια του ντεραγιέ.

    Αρα θα στερεώσεις το ντεραγίε σασμαν μεταλακτη και μετά δεν θα κόψεις την αλυσίδα θα βγάλεις τα 2 μικρά ροδάκια απο το ντεραγίε ( το λύξαμε το ονομαστικό ) και θα περάσεις μέσα την αλυσίδα απο το πάνω περνάει μπροστά προς το πετάλι δηλαδή και απο το κάτω μικρό ροδάκι γραναζάκι περνάει απο πίσω του.
    Θέλει μετά και ρύθμισμα η ντίζα ( βάλε μια καινούργια..) και φιάξιμο τα 2 βιδάκια που ειναι αυτά που καθορίζουν που θα τερματίζει το ντεραγιέ δηλαδή στην πάνω πλευρά να μήν βγαίνει πρός τις ακτίνες ( νομίζω αυτό έπαθες και ταλαιπωρήθηκες ) και στην κάτω πρός το σκελετό.
    Το σφίξιμο στο έχει γράψει ο doctorjohn παραπάνω....

    https://www.youtube.com/watch?v=T59Xpxj7Uow

    Αυτός το κάνει έτσι δές το βίντεο αργά και βασανιστηκά!!!
    Και κάτι ακόμα αφού έχεις αρχίσει και ανεβαίνεις ανηφόρες όπως τις περιγράφεις μάλλον ο εξοπλισμός σου ΄φτάνει στα όρια του. Αρα πάς και πέρνεις ένα πολυεργαλείο με κόφτη αλυσίδας για να μπορείς να αντιμετωπίσεις διάφορα προβλήματα τέτοιου τύπου στο δρόμο. Φαντάζομαι κουβαλάς σαμπρέλα και κουταλάκια ( πλαστικά ειδικά εργαλειάκια για να βγάζεις το ελαστικό ).
    Μετά πάς για αναβάθμιση ποδηλάτου περιφερειακών και άλλα....
    LIVE FREEEEE!!!!!

  12. #807
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    10/10/2018
    Μηνύματα
    666
    Λόγο μηδενικής διαθεσιμότητας....
    Αξίζει τα €500 το sirrus 1.0 που βρίσκω σήμερα διαθέσιμο?

    Δε ξέρω πόσο βολεύουν οι ταχύτητες για την περιοχή μου με πολλές ανηφόρες.
    CASSETTE Shimano HG200, 7-speed, 12-32t
    CRANKSET Shimano Tourney, 3-piece, 46/30T

    σε σύγκριση πχ με το Trek Fx 1 που είναι στα ίδια λεφτά (δεν είναι διαθέσιμο βέβαια!)
    Crank Forged alloy, 48/38/28, chainguard, 170mm length
    Cassette SunRace MFM300 freewheel, 14-34, 7 speed

    το (γρανάζι μπροστά - πίσω)
    30 - 32 σε σύγκριση με το 28 - 34 έχουν μεγάλη διαφορά?
    υποθέτω ότι το 28 μπροστά του FX σου δίνει περισσότερη ευελιξία σε ανηφόρα όταν δεν είσαι στο όριο


    -------γράφω για να καταλάβω σε σύγκριση με το ποδήλατο μου--------
    Στο δικό μου έχω
    48/32T w/chainguard
    Cassette Shimano, 9-speed, 11-34t
    Οπότε η "1η" μου είναι 32 -34

    Αν τα βρήκα σωστά τα gear ratio είναι
    specialized 1.0 = 0.94
    specialized δικό μου = 0.94
    trek fx 1 = 0.82 (οπότε έχει πιο ελαφριά 1η)

  13. #808
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
    Εγγραφή
    03/02/2017
    Μηνύματα
    4.037
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από leftos Προβολή μηνύματος
    Παπασουζα θα σε "δείρω" εγω φίλε!!
    Διάβασε τη σου γράφουν αργά και καθαρά.

    μέχρι τότε μπορείς να αλλάξεις μόνος το ντεραγιέ, χωρίς να κόψεις την αλυσίδα, ξεβιδώνοντας τις βίδες που συγκρατούν τα ροδάκια του ντεραγιέ.

    Αρα θα στερεώσεις το ντεραγίε σασμαν μεταλακτη και μετά δεν θα κόψεις την αλυσίδα θα βγάλεις τα 2 μικρά ροδάκια απο το ντεραγίε ( το λύξαμε το ονομαστικό ) και θα περάσεις μέσα την αλυσίδα απο το πάνω περνάει μπροστά προς το πετάλι δηλαδή και απο το κάτω μικρό ροδάκι γραναζάκι περνάει απο πίσω του.
    Θέλει μετά και ρύθμισμα η ντίζα ( βάλε μια καινούργια..) και φιάξιμο τα 2 βιδάκια που ειναι αυτά που καθορίζουν που θα τερματίζει το ντεραγιέ δηλαδή στην πάνω πλευρά να μήν βγαίνει πρός τις ακτίνες ( νομίζω αυτό έπαθες και ταλαιπωρήθηκες ) και στην κάτω πρός το σκελετό.
    Το σφίξιμο στο έχει γράψει ο doctorjohn παραπάνω....

    https://www.youtube.com/watch?v=T59Xpxj7Uow

    Αυτός το κάνει έτσι δές το βίντεο αργά και βασανιστηκά!!!
    Και κάτι ακόμα αφού έχεις αρχίσει και ανεβαίνεις ανηφόρες όπως τις περιγράφεις μάλλον ο εξοπλισμός σου ΄φτάνει στα όρια του. Αρα πάς και πέρνεις ένα πολυεργαλείο με κόφτη αλυσίδας για να μπορείς να αντιμετωπίσεις διάφορα προβλήματα τέτοιου τύπου στο δρόμο. Φαντάζομαι κουβαλάς σαμπρέλα και κουταλάκια ( πλαστικά ειδικά εργαλειάκια για να βγάζεις το ελαστικό ).
    Μετά πάς για αναβάθμιση ποδηλάτου περιφερειακών και άλλα....
    Ρε ση μη νευριάζεις. Αφού ξέρεις ότι εμένα πρέπει να μού τα λένε 2 φορές για να τα καταλάβω
    Εντάξει τώρα ξέρω τί να κάνω. Θα ασχοληθώ ή αύριο ή το απόγευμα.
    Της ανηφόρες και τίς μακρινές βόλτες τις έχω κόψει λόγω ενός προβλήματος που είχα αναφέρει και στο παρελθόν.
    Απλά μια φορά το χρόνο κάνω μια τέτοια βόλτα.

    Από εργαλεία είμαι εξοπλισμένος καλά.
    Το να ρυθμίσω το μεταλακτη είναι κάτι πού το έχω ξανακάνει και δε νομίζω ότι θα συναντήσω δυσκολία. Σε κάθε περίπτωση όμως σε ευχαριστώ για το βίντεο.
    καθε μερα ...νεα μερα.

  14. #809
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    10/10/2018
    Μηνύματα
    666
    Και στα ίδια λεφτά με specialize sirrus 1.0/trek fx 1 υπάρχει και το ideal funcore

    Οκ, τα περιφερειακά είναι ανώτερα στο funcore (νομίζω). Υστερεί τόσο πολύ ο σκελετός που στο σύνολο να είναι κατώτερο?
    Για γυναίκα ποιό θα διαλέγατε?

  15. #810
    αμουσο μελος Το avatar του/της DrBig
    Εγγραφή
    26/11/2007
    Μηνύματα
    6.559
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από karateo Προβολή μηνύματος
    Και στα ίδια λεφτά με specialize sirrus 1.0/trek fx 1 υπάρχει και το ideal funcore

    Οκ, τα περιφερειακά είναι ανώτερα στο funcore (νομίζω). Υστερεί τόσο πολύ ο σκελετός που στο σύνολο να είναι κατώτερο?
    Για γυναίκα ποιό θα διαλέγατε?
    Αν το ζητουμενο ειναι απλη ποδηλασια χωρις αξιωσεις ταχυτητας γιατι δε παιρνεις κανενα παλιο 26ρι mtb? Βιδωτες κασσετες και tourney αλλαγες ειναι πεταμενα λεφτα. Θες να δωσεις 500 ευρω για ενα σκελετο με περιφερειακα μηδενικης αξιας.
    Ολα περναν αλλα αφηνουν τρυπα.

Παρόμοια θέματα

  1. ΜΑΘΗΜΑΤΑ ΠΡΩΤΩΝ ΒΟΗΘΕΙΩΝ (ΙΙ)
    από Trans στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 187
    Τελευταίο μήνυμα: 14/06/2007, 21:00
  2. Απαντήσεις: 335
    Τελευταίο μήνυμα: 09/03/2007, 12:30
  3. ΠΟΔΗΛΑΤΑ ΓΙΑ ΟΛΑ ΤΑ ΓΟΥΣΤΑ
    από kostasvar στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 15/03/2006, 11:47
  4. Γάμος - Μέρος ΙΙ
    από ΘΡΑΣΥΒΟΥΛΑΣ στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 23/09/2005, 09:14
  5. ΕΣΚΑΣΕ!!! κινητηρας ΙΙ
    από katsai στο forum Στραβά κι ανάποδα
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο μήνυμα: 18/08/2005, 00:19

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF