Σελίδα 14 από 89 ΠρώτοΠρώτο ... 49101112131415161718192464 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 196 έως 210 από 1326

Θέμα: Ποδήλατα ΙΙ

  1. #196
    Lock up the wolves Το avatar του/της harris_x
    Administrator
    Εγγραφή
    27/03/2008
    Μηνύματα
    8.487
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από chr1s_86 Προβολή μηνύματος
    Τελικά πήρα αυτή, Thule 972 με ανάκλιση


    Συνημμένο 399237


    Ευχαριστώ το Χάρη για την προτροπή της ανάκλισης, σε θυμήθηκα μόλις είδα ότι είχα στερεώσει/βιδώσει τη σχάρα στον κοτσαδόρο με ανοιχτό πορτ μπαγκάζ Χρωστάω μπύρα

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από chr1s_86 Προβολή μηνύματος
    Στην πρώτη χρήση ήμουν διστακτικός αλλά μετά από 150+150 χλμ διαδρομής μου φαίνεται ότι είναι μια χαρά και αξιόπιστη. Βέβαια είχε ένα ποδήλατο πάνω οπότε το καλό τεστ θα είναι όταν θα έχει 3 πάνω.
    κι εγώ ήμουν, αλλα δεν έχει ανάγκη, κουνάει λίγο (κάτι το οποίο είναι λογικό) αλλα δεν μασάει.

    Καλορίζικη λοιπόν

  2. #197
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από chr1s_86 Προβολή μηνύματος
    Τελικά πήρα αυτή, Thule 972 με ανάκλιση


    Συνημμένο 399237


    Ευχαριστώ το Χάρη για την προτροπή της ανάκλισης, σε θυμήθηκα μόλις είδα ότι είχα στερεώσει/βιδώσει τη σχάρα στον κοτσαδόρο με ανοιχτό πορτ μπαγκάζ Χρωστάω μπύρα

    Στην πρώτη χρήση ήμουν διστακτικός αλλά μετά από 150+150 χλμ διαδρομής μου φαίνεται ότι είναι μια χαρά και αξιόπιστη. Βέβαια είχε ένα ποδήλατο πάνω οπότε το καλό τεστ θα είναι όταν θα έχει 3 πάνω.
    Εχω την ίδια χωρίς την ανάκληση εχω βάλει 3 downhill ποδηλατα πάνω ....συνολικο βάρος 54-55 κιλα χωρίς κανένα θέμα. Γενικά τη βγάζω και τη βάζω μεσα σε 15 sec... max. Την εχω 7-8 χρονια και γενικα ειναι απο τις καλύτερες αγορές που εχω κάνει.

    Somewhere in my soul
    there’s always Rock ‘n’ Roll.
    Yeahhh..

  3. #198
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
    Εγγραφή
    03/02/2017
    Μηνύματα
    4.037
    Καλησπέρα παιδιά. Ξέρει κανείς πως αλλάζουμε μεσαία τριβή στο ποδήλατο?
    καθε μερα ...νεα μερα.

  4. #199
    νέος SOS Το avatar του/της νεοσσός
    Εγγραφή
    23/02/2015
    Μηνύματα
    3.481
    Πρέπει πρώτα να αφαιρέσεις το δισκοβραχίωνα. Κατά πάσα πιθανότητα θα χρειαστείς ειδικό εργαλείο για την εξαγωγή της. Θα πρότεινα να πας σε ποδηλατά. Κανένα 15άρι ευρώ θα σου κοστίσει η αλλαγή της.

    Αν έχεις παλαιά μεσαία τριβή, ανοικτού τύπου, μπορεί να γρασαριστεί, αλλά θεωρώ ότι είναι καλύτερο να αντικατασταθεί με καινούρια κλειστού τύπου. Είναι μικρό το κόστος.
    Των φρονίμων τα παιδιά πριν πεινάσουν δεν πεινούσαν.

  5. #200

  6. #201
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
    Εγγραφή
    03/02/2017
    Μηνύματα
    4.037
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από νεοσσός Προβολή μηνύματος
    Πρέπει πρώτα να αφαιρέσεις το δισκοβραχίωνα. Κατά πάσα πιθανότητα θα χρειαστείς ειδικό εργαλείο για την εξαγωγή της. Θα πρότεινα να πας σε ποδηλατά. Κανένα 15άρι ευρώ θα σου κοστίσει η αλλαγή της.

    Αν έχεις παλαιά μεσαία τριβή, ανοικτού τύπου, μπορεί να γρασαριστεί, αλλά θεωρώ ότι είναι καλύτερο να αντικατασταθεί με καινούρια κλειστού τύπου. Είναι μικρό το κόστος.
    Έχω ένα παλιό ποδήλατο που είναι σκουριασμενο. Η μεσαία τριβή είναι καλή.
    Το ποδηλατο της γυναίκας μου έσπασε η μ. τρ. Ήθελα να αλλάξω από το ένα ποδήλατο στο άλλο. Είναι το μόνο πράγμα που δε ξέρω να επισκευάσω στο ποδήλατο μιας και τα πάντα τα κάνω μόνος μου. Έτσι λοιπόν θα ήθελα να το δοκιμάσω για να μάθω να την αλαζω.
    καθε μερα ...νεα μερα.

  7. #202
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της toyar
    Εγγραφή
    27/02/2009
    Μηνύματα
    5.517
    πρεπει να βγει ο βραχιονας οχι απο τη μερια του δισκου αλλα απο την αλλη
    εχει μια παραξενη βιδα-σφηνα με παξιμαδι
    μετα θες μεγαλο γερμανικο η γαλλικο και γαντζοκλειδο για να ανοιχτει η τριβη και να αλλαξεις ποτηρακια μπιλιες
    η εναλλακτικα σφυρι κατσαβιδι
    προσοχη σε αναποδα σπειρωματα και στο σφιξιμο του ρουλεμαν στο μονταρισμα

  8. #203
    νέος SOS Το avatar του/της νεοσσός
    Εγγραφή
    23/02/2015
    Μηνύματα
    3.481
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ Προβολή μηνύματος
    Έχω ένα παλιό ποδήλατο που είναι σκουριασμενο. Η μεσαία τριβή είναι καλή.
    Το ποδηλατο της γυναίκας μου έσπασε η μ. τρ. Ήθελα να αλλάξω από το ένα ποδήλατο στο άλλο. Είναι το μόνο πράγμα που δε ξέρω να επισκευάσω στο ποδήλατο μιας και τα πάντα τα κάνω μόνος μου. Έτσι λοιπόν θα ήθελα να το δοκιμάσω για να μάθω να την αλαζω.
    Σπασμένη μεσαία τριβή, μόνο από μεγάλο άλμα έχω ακούσει. Σπάει πολύ δύσκολα. Συνήθως την αλλάζουνε όταν αυξηθεί η τριβή της ή αν αρχίσει να ακούγεται.

    Έχε υπόψη ότι δεν ταιριάζουν όλοι οι δισκοβραχίωνες με όλες τις μεσαίες τριβές. Μπορεί να είναι ασύμβατος ο δισκοβραχίωνας του ποδηλάτου της γυναίκας σου, με τη μεσαία τριβή του παλαιού ποδηλάτου.
    Των φρονίμων τα παιδιά πριν πεινάσουν δεν πεινούσαν.

  9. #204
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
    Εγγραφή
    03/02/2017
    Μηνύματα
    4.037
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από νεοσσός Προβολή μηνύματος
    Σπασμένη μεσαία τριβή, μόνο από μεγάλο άλμα έχω ακούσει. Σπάει πολύ δύσκολα. Συνήθως την αλλάζουνε όταν αυξηθεί η τριβή της ή αν αρχίσει να ακούγεται.

    Έχε υπόψη ότι δεν ταιριάζουν όλοι οι δισκοβραχίωνες με όλες τις μεσαίες τριβές. Μπορεί να είναι ασύμβατος ο δισκοβραχίωνας του ποδηλάτου της γυναίκας σου, με τη μεσαία τριβή του παλαιού ποδηλάτου.
    Μπορεί να μην το πιστέψεις αλλά εγώ έχω σπάσει 2 φορές. Τη μία θυμάμαι. Ανεβηκα μεγάλη ανηφόρα με πολύ κλίση και το σκυλί στην σχάρα από πίσω.Όταν είδα ότι είναι αδύνατο να τη βγάλω σηκώθηκα ορθοπεταλο. Εκεί μου εσπασε.
    ..
    καθε μερα ...νεα μερα.

  10. #205
    νέος SOS Το avatar του/της νεοσσός
    Εγγραφή
    23/02/2015
    Μηνύματα
    3.481
    Σκύλο Αγίου Βερνάρδου είχες φορτώσει;
    Των φρονίμων τα παιδιά πριν πεινάσουν δεν πεινούσαν.

  11. #206
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
    Εγγραφή
    03/02/2017
    Μηνύματα
    4.037
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από νεοσσός Προβολή μηνύματος
    Σκύλο Αγίου Βερνάρδου είχες φορτώσει;
    Όχι.πινσερ
    καθε μερα ...νεα μερα.

  12. #207
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
    Εγγραφή
    03/02/2017
    Μηνύματα
    4.037
    https://youtu.be/oYShNv8Y01w
    Βρήκα αυτό το βίντεο. Είναι σωστό? Τα λέει καλά? Ξεχνάει κάτι? Προτιμώ να πληρώσω τα εργαλεία και να το φτιάξω μόνος μου.Θα μου μείνουν τα εργαλεία και θα μάθω πως φτιάχνεται. Αυτό που δε ξέρω είναι πως μπορώ να καταλάβω τι τύπου μεσαία τριβή έχω.
    καθε μερα ...νεα μερα.

  13. #208
    700 κιλά βίδες Το avatar του/της Anritsu
    Εγγραφή
    25/01/2006
    Μηνύματα
    1.256
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ Προβολή μηνύματος
    https://youtu.be/oYShNv8Y01w
    Βρήκα αυτό το βίντεο. Είναι σωστό? Τα λέει καλά? Ξεχνάει κάτι? Προτιμώ να πληρώσω τα εργαλεία και να το φτιάξω μόνος μου.Θα μου μείνουν τα εργαλεία και θα μάθω πως φτιάχνεται. Αυτό που δε ξέρω είναι πως μπορώ να καταλάβω τι τύπου μεσαία τριβή έχω.
    Παρτο σε ένα ποδηλατάδικο να ησυχάσεις . Κόστος 30 € .Η μεσαία τριβή είναι ίσως η πιο δύσκολη δουλειά σε ένα ποδήλατο . Πόσες μεσαίες τριβές να αλλάξεις πια . Εκτός και έχεις 3-4 ποδήλατα και έχουν όλα την ίδια μεσαία οκ . Αν πας μόνος , χωρίς να είναι κάτι δύσκολο ,πρέπει να ξέρεις απο πριν τι σόι μεσαία τριβή έχεις (σπείρωμα ) . Ένας ποδηλατάς θα την αλλάξει σε dt . Στα φτηνα ποδήλατα συνηθίζεται η τετράγωνη (square taper) που έχει τον άξονα ενσωματωμένο ή η octalink που είναι παρόμοια αλλά βγάζει άξονα αντί τετράγωνο πολύγωνο .

    https://youtu.be/oYShNv8Y01w
    Τελευταία τροποποίηση από Anritsu; 15/04/2019 στις 10:37.
    Modenas Kriss 125

  14. #209
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της antsoar
    Εγγραφή
    15/01/2009
    Μηνύματα
    1.672
    Αφελής ερώτηση... πότε καταλαβαίνεις ότι η μεσαία τριβή θέλει αντικατάσταση; Επίσης είναι θέμα φυσικής φθοράς ή έχει να κάνει με κακή συντήρηση, πχ. σκόνη υγρασία κλπ;
    Travel, Grow, Share

  15. #210
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της toyar
    Εγγραφή
    27/02/2009
    Μηνύματα
    5.517
    Ή φθορά είναι φυσιολογικη από χρήση
    Αποκτά αξονικό τζόγο και κάνει θόρυβο
    Αρχικα μπορείς να ανοίξει καθαρίσεις λιπανεις και να μαζέψεις τον τζόγο

Παρόμοια θέματα

  1. ΜΑΘΗΜΑΤΑ ΠΡΩΤΩΝ ΒΟΗΘΕΙΩΝ (ΙΙ)
    από Trans στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 187
    Τελευταίο μήνυμα: 14/06/2007, 21:00
  2. Απαντήσεις: 335
    Τελευταίο μήνυμα: 09/03/2007, 12:30
  3. ΠΟΔΗΛΑΤΑ ΓΙΑ ΟΛΑ ΤΑ ΓΟΥΣΤΑ
    από kostasvar στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 15/03/2006, 11:47
  4. Γάμος - Μέρος ΙΙ
    από ΘΡΑΣΥΒΟΥΛΑΣ στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 23/09/2005, 09:14
  5. ΕΣΚΑΣΕ!!! κινητηρας ΙΙ
    από katsai στο forum Στραβά κι ανάποδα
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο μήνυμα: 18/08/2005, 00:19

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF