Σελίδα 63 από 89 ΠρώτοΠρώτο ... 1353585960616263646566676873 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 931 έως 945 από 1326

Θέμα: Ποδήλατα ΙΙ

  1. #931
    700 κιλά βίδες Το avatar του/της Anritsu
    Εγγραφή
    24/01/2006
    Μηνύματα
    1.258
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από batig0al Προβολή μηνύματος
    Η λογικη με τη μπροστινη αναρτηση ειναι οτι στη πολη τη κρατας γενικα κλειδωμενη; Ή οταν ειναι καλη ασφαλτος κλειδωμενη και οταν εχει λακουβες ανοιχτη; Και το ιδιο ισχυει ειτε εχεις τη "μαπα" οπως αυτη, ειτε τη "καλη" οπως αυτη;
    Χωρίς να κοιτάξω τις αναρτήσεις που δεν πολυκατέχω , μπορώ να σου πω ότι γενικά σαν αρχή αυτό ακολουθείται . Αρχικά τουλάχιστον . Στην ευθεία και σε καλό δρόμο η ανάρτηση είναι πρακτικά αχρείαστη και κουβαλάς έξτρα βάρος .Την κλειδώνεις ή όχι έιναι θέμα γούστου . Στην ανηφόρα όμως επιβάλλεται το κλείδωμα γιατί μεγάλος μέρος της πεταλιάς πάει στο πιρούνι που συμπιέζεται . Με τον καιρό όμως και τα χλμ , εκτός και έχεις υπερβολικά κιλά , καταλαβαίνεις πως με ένα λάστιχο σωστά φουσκωμένο , και μόλις το σώμα σου συνηθίσει στη σέλα και το τιμόνι , η μόνη ανάρτηση που χρειάζεσαι είναι τα χέρια σου και τα πόδια σου . Ίσως και η κατάλληλη σέλα . Γι 'αυτο και όσοι ασχολούμαστε , για πρωτάρήδες σχεδόν πάντα προτείνουμε κάτι σε ξέρο με περιθώριο για λάστιχα 32 - 40 . Καλό μπροστινό χρειάζεσαι αν κάνεις mountain σοβαρό . Αλλά εκεί πάμε σε άλλα βαλάντια .

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από batig0al Προβολή μηνύματος
    Και κατι αλλο, η διαφορα μεταξυ 9-10-11-12 ταχυτητων στη κασετα, εχει να κανει καθολου με τις υψηλες ταχυτητες ή ειναι αποκλειστικα/κυριως για τις μικρες ταχυτητες για ανηφορες; Το λεω αυτο γιατι εμενα δεν με νοιαζει να ανεβαινω πολυ δυσκολες ανηφορες ενω θα μου ειναι χρησιμο να μπορω να πιασω μεγαλυτερες ταχυτητες.
    Ο συνολικός αριθμός αριθμός των ταχυτήτων έχει να κάνει με το έυρος των επιλογών. Ωστόσο οι μοναδικές σχέσεις είναι κατα κανόνα λιγότερες απο το σύνολο όταν μιλάμε για διπλέτα ή τριπλέτα καθώς κάποιες επαναλαμβάνονται . Κοιτάς το λόγο δοντιών εμπρός γραναζιού προς το πίσω . Ο λόγος δείχνει τις στροφές που θα πάρει η πίσω ρόδα σε κάθε πλήρη πετάλια . https://ilovebicycling.com/bike-gear-ratio-chart/
    Ετσι έχουμε μικρό εμπρός , μεγάλο πίσω , ελαφρύ πετάλι , μικρή ταχύτητα . Μεγάλο εμπρός , μικρό πίσω , βαρύ πετάλι , μεγάλη ταχύτητα . Σε τριπέτα πχ (φαντάστικό παράδειγμα) στο μεσαίο δίσκο η 3 θα είναι περίπου ίδια με τον μεγάλο δίσκο στην 1η .

    Για να καταλάβεις η μετάδοση που κοιτάς για που προορίζεται κοιτάς τα άκρα των γραναζιών . Για παράδειγμα στο Pulze που έχεις βάλει , βλέπω ότι ειναι μονόδισκο με 34 T δόντια εμπρός και 11-42 πίσω . Αυτό σου δίνει ελαφρύ πάτημα για ανάβαση 34/42 = 0,8 . Οσο πιο μικρό , τοσο πιο ελαφρύ και εύκολο και αργό . Για δρόμο πχ σε κούρσες πέφτει καζούρα αν κάποιος κατέβει με λόγο λιγότερο του 1 (πχ πολύ μεγάλο πίσω 34Τ) . Δεν ξέρω να σου πω αν το 0,8 είναι αρκετό για τη χρήση που θα το πάρεις και πόσο σπρώχνει το μοτέρ . Στο γρήγορο τώρα , έχεις λόγο 34/11 =3,09 . Πάλι σε κούρσες το ελάχιστο που συνηθίζεται για νορμάλ χρήστες είναι το 50/11 δηλαδή 4,54 . Θα μείνεις πίσω σε γρήγορη βόλτα και ειδικά σε κατηφορές .

    Οσο αφορά στον αριθμό της κασέτας , αυτός έχει να κάνει με την κλιμάκωση . Δηλαδή αν εσυ έχεις μια κασέτα 11-42 με 10 γρανάζια και μία επίσης 11-42 με 12 , δεν αλλάζει τίποτα ως προς την ευκολία σε ανάβαση και στην τελική , απλά εκεί που η 10άρα απο γρανάζι σε γρανάζι έχει μεγάλο βήμα η 12αρα θα έχει πιο ομαλή κλιμάκωση . Αυτό βοηθάει ειδικά του αθλητές που έχουν μελετημένα στροφαρισματα . Αυτο που σίγουρα αλλάζει είναι το κόστος κτήσης και συντήρησης . Χωρίς να ξέρω ακριβώς , μια κασέτα 12αρα πακέτο με αλύσίδα της ίδια εταιρίας θα είναι αρκέτα πιο ακριβή απο αντίστοιχη 10αρα ίδια ποιότητας . Για τα ποδήλατα δεν θα εκφέρω άποψη γιατί δεν ξέρω από ηλεκτρικά . Ότι άλλο θες ρώτα .

    Αλλα αν επιτρέπεται , τι χρήση σκοπεύεις να κάνεις και γιατί ηλεκτρικό ;
    Modenas Kriss 125

  2. #932
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    19/07/2020
    Μηνύματα
    0
    Ευχαριστώ για τις πληροφορίες. Η χρήση είναι καθημερινό πηγαινέλα στη δουλειά κέντρο αθήνας, τωρα 6+6χμ, μελλοντικα ισως 11+11χμ.

    Ηλεκτρικο γιατι πρωτον, συμβατικο εχω ηδη ενα φθηνο mountain ideal zig zag ~15 χρονων που χρησιμοποιω για τα 6+6χμ. Και δευτερον, λογω επιδοτησης, βγαινει σημαντικη εκπτωση.

    Ηλεκτρικο mountain με ξερο πιρουνι δεν εχω βρει οποτε αναγκαστικα κοιταω τουλαχιστον να ειναι καπως καλο το πιρουνι. Αυτο με τα δοντια, καποια στιγμη στην ερευνα αγορας το ψιλοκαταλαβα αλλα αυτο με την αναλογια δεν ηξερα οτι μπορεις να βγαλεις τον λογο και ετσι ευκολα να τα συγκρινεις. Παντως σχεδον ολα στο ευρος 2000-2500 εχουν 11 δοντα πισω και 38 μπροστα, οποτε η τελικη ειναι στανταρ και υποθετω καπως περιορισμενη. 38/11=3.45, στο τωρινο ποδηλατο νομιζω εχω 45/15=3. Απο την αλλη, δεν νομιζω οτι ειναι και ασφαλες να πηγαινω με μεγαλυτερες ταχυτητες απο τοσο οποτε δεν με πειραζει, απλα ηθελα αρχικα να καταλαβω ποσο με ωφελει ο αριθμος ταχυτητων στη κασετα. Για ανηφορα, δεν με νοιαζει να ειναι super ελαφρυ το πεταλι καθως ηδη και με το υπαρχων ποδηλατο βγαζω τις αναφορες που χρειαζομαι ανετα χωρις καν να πλησιαζω τη πιο ελαφρια επιλογη ταχυτητας. Γενικα ειμαι λιγα κιλα και αθλητικος, δεν ζοριζομαι καθολου στο καθημερινο 6+6.

    Οποτε προς το παρων ειμαι stand by, περιμενω να εγκριθει η επιδοτηση και παραλληλα περιμενω τα 2021 της CTM μηπως βρω καποιο με bafang κινητηρα, αλλιως μαλλον haibike hardnine 3.0.
    Τελευταία τροποποίηση από batig0al; 03/09/2020 στις 21:38.

  3. #933
    Κατι που περιμεναν πολοι σιγα σιγα ψηνεται.
    Εκτος απο πινακιδες, προβλεπω ασφαλειες κτλ κτλ
    https://www.efsyn.gr/ellada/koinonia...a-kai-podilata

  4. #934
    νέος SOS Το avatar του/της νεοσσός
    Εγγραφή
    23/02/2015
    Μηνύματα
    3.499
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Lioulios Προβολή μηνύματος
    Κατι που περιμεναν πολοι σιγα σιγα ψηνεται.
    Εκτος απο πινακιδες, προβλεπω ασφαλειες κτλ κτλ
    https://www.efsyn.gr/ellada/koinonia...a-kai-podilata
    Πρέπει να υπάρξει θεσμικό πλαίσιο, όπως και για οτιδήποτε έχει μαζική χρήση. Προς το παρόν πατίνια (ηλεκτρικά και μη), roller, skateboard είναι κινούνται παράνομα.

    Για πινακίδες δε λέει κάτι το άρθρο, πέρα από τον τίτλο. Δε νομίζω ότι θα γίνουν υποχρεωτικές, απλά ο χρήστης θα πρέπει να έχει στοιχεία ταυτοπροσωπίας πάνω του.

    Η ασφάλιση του οδηγού του οχήματος για αστική ευθύνη, πρέπει να θεσπιστεί για τα ηλεκτρικά οχήματα. Υπάρχουν εδώ και χρόνια εταιρείες που ασφαλίζουν ποδηλάτες. Το κόστος είναι γύρω στα 50€/έτος, ενώ παλιότερα είχα δει και με τα μισά χρήματα. Στο εξωτερικό, υπάρχει εδώ και δεκαετίες ασφάλεια αστικής ευθύνης, ακόμα και για πεζό (~80/έτος).
    Των φρονίμων τα παιδιά πριν πεινάσουν δεν πεινούσαν.

  5. #935
    custom freak Το avatar του/της doctor_john
    Εγγραφή
    06/08/2019
    Μηνύματα
    4.116
    Μη το γενικεύουμε, σαν ποδηλάτες κινούμαστε με τα πόδια μας και τόσο εκτεθειμένοι όσο οι πεζοί.
    Τα κέρδη του κράτους είναι δεδομένα απο αυτή την επιλογή μας.

    Οι ασφαλιστικές εταιρείες λειτουργούν κανονικά τόσα χρόνια χωρίς να δημιουργούν προβλήματα.
    Οι μόνοι που ασφαλίστηκαν για 15ευρώ ενώ ήταν ενημερωμένοι πως οι παροχές είναι ίδιες και πως με αυτή την κίνηση
    τους δίνουν το δικαίωμα να πιέσουν οι ασφαλιστικές το κράτος και να αυξηθούν, είναι άνθρωποι φοβικοί ή νομιμοφανείς
    που αδιαφορούν για τις επιπτώσεις των πράξεών τους.

    Μη με παρεξηγείτε, ηλεκτρικά με δύναμη πάνω από 300W είναι μηχανοκίνητα οχήματα και θα πρέπει να ενταχθούν
    αντίστοιχα στο οδικό δίκτυο.

  6. #936
    700 κιλά βίδες Το avatar του/της Anritsu
    Εγγραφή
    24/01/2006
    Μηνύματα
    1.258
    Α ρε κακομοίρη Ρόγκλιτς . Πως σε πετσόκοψε έτσι ο Μπουγάτσας !!!! Τι απίστευτο χουνέρι !!!
    Modenas Kriss 125

  7. #937
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    10/10/2018
    Μηνύματα
    668
    Κανείς που να έχει κάνει αίτηση στο κινούμαι ηλεκτρικά έχει πάρει απάντηση?

  8. #938
    hercooligan Το avatar του/της doctoras
    Moderator
    Εγγραφή
    10/10/2007
    Μηνύματα
    4.447
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Lioulios Προβολή μηνύματος
    Κατι που περιμεναν πολοι σιγα σιγα ψηνεται.
    Εκτος απο πινακιδες, προβλεπω ασφαλειες κτλ κτλ
    https://www.efsyn.gr/ellada/koinonia...a-kai-podilata
    είναι ρετρο η κυβέρνηση, γυρίσαμε στο '60 κατα την βασιλευόμενη δημοκρατία είχαν πινακίδες τα ποδήλατα
    you rise you fall you're down then you rise again

  9. #939
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της leftos
    Εγγραφή
    02/08/2010
    Μηνύματα
    582
    Εμένα μου έκανε πάντως τρομερή εντύπωση ο χρόνος του Pogacar να ρίξει 1 λεπτο και στον Dumoulin απίστευτο μου φαίνεται.
    Εγω τον περίμενα κάπου εκεί να είναι αντε λίγο πιο γρήγορος που έτσι θα έμενε 2ος, αυτό που έκανε νομίζω οτι δεν το περίμενε κανείς.
    Ωραίο αγώνα είδαμε φέτος!
    Το κακό είναι οτι πάλι κέρδισε αυτός που είναι καλύτερος στο χρονόμετρο....
    LIVE FREEEEE!!!!!

  10. #940
    custom freak Το avatar του/της doctor_john
    Εγγραφή
    06/08/2019
    Μηνύματα
    4.116
    Υποθέτοντας πως όλα είναι καθαρά, νομίζω είναι καλό που κέρδισε κάποιος που δούλεψε τεχνικά χωρίς να εκθέτει
    όλες τις δυνατότητες του.

  11. #941
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    19/07/2020
    Μηνύματα
    0
    Ναι, είχα κάνει την αίτηση από τη πρώτη μέρα και μου εγκρίθηκε από τις 16 Σεπτέμβρη.

    Δεν το έχω προχωρήσει όμως καθώς δεν έχω καταλήξει σε ποδήλατο. Γενικά υπάρχει τεράστια ζήτηση καθώς σχεδόν όλοι αγοράζουν και μετά ασχολούνται με αιτήσεις/εγκρίσεις/δικαιολογητικά κτλ.

  12. #942
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Tedvj23
    Εγγραφή
    05/02/2010
    Μηνύματα
    1.503
    Καμία γνώμη για το πού μπορώ να βρω το παρακάτω scott bmxακι...?ρώτησα σε κάνα 3αρι μαγαζιά αλλά δεν...
    https://www.action-bikes.gr/shop/pod...olt-x30-20-18/

  13. #943
    custom freak Το avatar του/της doctor_john
    Εγγραφή
    06/08/2019
    Μηνύματα
    4.116
    Πάρε στην ideal στην Πάτρα και ρώτησε αν υπάρχει το συγκεκριμένο να το στείλουν σε κάποιο κατάστημα κοντά σου.
    Ή αν έχουν εύκολη αρχειοθέτηση να σου πουν που έχουν στείλει αντίστοιχα.

  14. #944
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    19/07/2020
    Μηνύματα
    0
    Κοιτάω στα site του εξωτερικού μήπως βρώ κάτι σε προσφορά κτλ. για ebike.

    Αυτό εδώ υποτίθεται πως είναι σε προσφορά, αξίζει καθόλου;
    https://www.bike24.com/p2296431.html?menu=1000,173,314
    https://www.focus-bikes.com/int/95657-paralane-6-7

    (To 99% της χρήσης θα είναι για δουλειά, καθημερινό πηγαινέλα στο κέντρο της Αθήνας (πλατεια Αμερικής<->Πειραιάς, 11+11χμ)

  15. #945
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    10/10/2018
    Μηνύματα
    668
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από batig0al Προβολή μηνύματος
    Κοιτάω στα site του εξωτερικού μήπως βρώ κάτι σε προσφορά κτλ. για ebike.

    Αυτό εδώ υποτίθεται πως είναι σε προσφορά, αξίζει καθόλου;
    https://www.bike24.com/p2296431.html?menu=1000,173,314
    https://www.focus-bikes.com/int/95657-paralane-6-7

    (To 99% της χρήσης θα είναι για δουλειά, καθημερινό πηγαινέλα στο κέντρο της Αθήνας (πλατεια Αμερικής<->Πειραιάς, 11+11χμ)
    Η επιδότηση παίζει και για αγορά απο ΕΕ αν δεν το ξέρεις. Στο bike24 πάντως που είχα στείλει εμαιλ και εξηγούσα τί χρειάζομαι με έκλασαν.

Παρόμοια θέματα

  1. ΜΑΘΗΜΑΤΑ ΠΡΩΤΩΝ ΒΟΗΘΕΙΩΝ (ΙΙ)
    από Trans στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 187
    Τελευταίο μήνυμα: 14/06/2007, 20:00
  2. Απαντήσεις: 335
    Τελευταίο μήνυμα: 09/03/2007, 11:30
  3. ΠΟΔΗΛΑΤΑ ΓΙΑ ΟΛΑ ΤΑ ΓΟΥΣΤΑ
    από kostasvar στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 15/03/2006, 10:47
  4. Γάμος - Μέρος ΙΙ
    από ΘΡΑΣΥΒΟΥΛΑΣ στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 23/09/2005, 08:14
  5. ΕΣΚΑΣΕ!!! κινητηρας ΙΙ
    από katsai στο forum Στραβά κι ανάποδα
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο μήνυμα: 17/08/2005, 23:19

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF