Σελίδα 17 από 89 ΠρώτοΠρώτο ... 712131415161718192021222767 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 241 έως 255 από 1326

Θέμα: Ποδήλατα ΙΙ

  1. #241
    Στρογγυλοφάναρος Το avatar του/της sapila racing
    Moderator
    Εγγραφή
    26/07/2005
    Μηνύματα
    18.167
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Panos76 Προβολή μηνύματος
    Τι μάστιγα είναι αυτή;; Αυτό ακριβώς συζητούσα προχθές!

    Θα ακολουθήσει pm
    Εχεις πμ κι εσυ.
    sapila racing team

    bimota SB6 1995

    Hornet 900 2005
    Yamaha SR500 1981
    BMW R75/6 1975
    BMW R26 1957

  2. #242
    Π@ΥΤΑΝΑ ΕΥΣΤΡΟΦΙΑ Το avatar του/της S705
    Εγγραφή
    23/03/2007
    Μηνύματα
    1.495
    Όταν η κόρη δίνει εντολή. "χρυσός σκελετός και ΟΛΑ τα άλλα μαύρα"
    Και ο μπαμπάς εκτελεί.
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	IMG_20190608_212240_resized_20190609_083102525.jpg 
Προβολές:	386 
Μέγεθος:	86,5 KB 
ID:	407222

    Πλήρες λύσιμο, ηλεκτροστατικη τα πάντα και μοντάρισμα.
    2-3 λεπτομέρειες θέλει μόνο.
    Η ΚΑΛΗ Η ΠΑΝΤΑ ΕΙΝΑΙ
    ΑΥΤΗ ΠΟΥ ΘΑ ΤΡΟΜΑΞΕΙ...
    ....ΤΟΝ ΠΑΠΠΟΥ
    ΣΤΟ ΑΠΕΝΑΝΤΙ ΠΕΖΟΔΡΟΜΙΟ!!!!!

  3. #243
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    17/08/2011
    Μηνύματα
    538
    Πολυ ωραιο. Με τη ευκαιρια να ενημερωσω και εγω οτι εδω και 22 χρονια ειχα ενα αμερικανικο diamond back mtb . Λογω οτι ασχολουμαι ολο και περισσοτερο με τον ποδηλατικο τουρισμο πριν απο κανα μηνα αγορασα κουτα ενα ideal multigo στοκ του 2017 (700). Το ποδηλατο ειναι απλα τελειο. Θα γραψω αναλυτικα οταν βρω χρονο.

  4. #244
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της stefanos
    Εγγραφή
    16/06/2002
    Μηνύματα
    5.806
    Μια γενική συμβουλή πρός τους πατεράδες...
    Αγοράστε ποδήλατο για το παιδί κάτι να σας αρέσει και να είναι στο μέγεθός σας
    Αγοράστε κινητό για την πάρτη σας αυτό που θα σας πεί το παιδί γιατί ξέρει κάτι παραπάνω.

  5. #245
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της thunder ace
    Εγγραφή
    07/02/2013
    Μηνύματα
    2.441
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από mia_zoi_kawa Προβολή μηνύματος
    Πολυ ωραιο. Με τη ευκαιρια να ενημερωσω και εγω οτι εδω και 22 χρονια ειχα ενα αμερικανικο diamond back mtb . Λογω οτι ασχολουμαι ολο και περισσοτερο με τον ποδηλατικο τουρισμο πριν απο κανα μηνα αγορασα κουτα ενα ideal multigo στοκ του 2017 (700). Το ποδηλατο ειναι απλα τελειο. Θα γραψω αναλυτικα οταν βρω χρονο.

    Ναι..το ειχε μια φιλη μου και ηταν απιστευτο.

  6. #246
    700 κιλά βίδες Το avatar του/της Anritsu
    Εγγραφή
    25/01/2006
    Μηνύματα
    1.256
    Βγαινεις κάνα μπρεβετάκι ; Πλάκα θα είχε να κάναμε ολοι του μοτο.γρ ενα παρέα ....
    Modenas Kriss 125

  7. #247
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    17/08/2011
    Μηνύματα
    538
    Αν ρωτας εμενα πολυ θα το ηθελα αλλα ειναι αδυνατο. Πχ χτες πηγα μια βολτα 35 χλμ μιας και εοιμαζομαι να παω διακοπες με το ποδηλατο (οχι νησι...αλλα να κανω χλμ Λογω φορτου εργασιας κανω μια μεγαλη προπονηση την Κυριακή και κατεβαινω μια φορα στο κεντρο για την δουλειά καβαλα στο ideal). Σήμερα που λες κατα τις 11 με επιασε μια φοβερη υποταση που μαλλον οφειλοταν στην χτεσινη προπονηση.. Δουλευω περιοδευων πωλητής και κανω 150 χλμ την μερα στην Αθηνα οποτε κατσλαβαινεις ποσο επικυνδινη ειναι αυτη η κατασταση. Σημερα το πολεμησα με τα παντα (καφεδες, υπνος στο αμαξι, με γλυκα με αλμυρα ) αλλα τιποτα. Περασα 5 ωρες σαν ζαβλακωμενος. Καταλαβαινεις αν κατεβαινα σε brevet πως θα ημουνα. Γενικα σε κατι τετοια event θα συνατησεις πολυ λιγους επαγγελματιες οδηγους να συμμετασχουν ακριβως γιατι το recovery δεν γινεται σε καποιο γραφειο αλλα στον δρομο και γενικα γινεσαι χαρος....
    Υγ ειμαι 48 ετων.

  8. #248
    αμουσο μελος Το avatar του/της DrBig
    Εγγραφή
    26/11/2007
    Μηνύματα
    6.559
    Ακουω προτασεις για κουρσιτσα endurance κατα προτιμηση καρμπον με δισκοφρενα και επισης κατα προτιμηση να χωρανε στο σκελετο 32mm λαστιχα. Η ευκολη λυση ειναι το attain της cube λογω βολικου για μενα δικτυου καταστηματων και τιμης πανω κατω στο ποσο που μπορω να διαθεσω. Τι γνωμη εχετε για το συγκεκριμενο?

    Ακομα, εχεις κανεις εμπειρια απο οδηγηση ποδηλατου cyclocross?

    Ολος αυτια!

  9. #249
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.798
    Είμαι στο ψάξιμο για κάτι παρόμοιο αλλά σε αλουμίνιο. Πολύ καλά είναι τα giant defy (χωρίς να έχω προσωπική εμπειρία στα καρμπόν). Στα αλουμίνια έχουν βάλει 28αρι με χώρο και για 32διάρι λάστιχο, για το 2020. Τα καρμπόν έχουν χώρο για 32αρι και στα 2019 μοντέλα. (την καλύτερη εποχή ψωνίζεις για καλές εκπτώσεις στα 19αρια απ' την Ευρώπη, υπάρχει ακόμα απόθεμα στα 19αρια και τα 2020 ειναι δεν είναι στην αγορά)
    defy και attain από άποψη γεωμετρίας είναι πολύ κοντά. O λόγος Stack/reach είναι στο 1,55 και 1,57 αντίστοιχα (ελάχιστα πιο όρθιο το cube).

    Το δίκτυο είναι ανύπαρκτο και όσα βρήκα στην Ελλάδα είναι μοντέλα που προορίζονταν για την Αμερικάνικη αγορά και όχι για την Ευρώπη (τα οποία έχουν κάποιες διαφορές, οπότε δυο φορές το νου σου αν βρεις κάτι στην Ελλάδα).
    Νομίζω είναι και απ' τα λίγα που δίνουν και εγγύηση εφ' ορου ζωής στον σκελετό. Γενικά η giant μαζί με κανα δυο άλλες κατασκευάζουν όλους του σκελετούς. (ο σχεδιασμός και η εξέλιξη όμως ανήκει στην εταιρία που βάζει την επωνυμία της).

    Από cyclo δεν έχω εμπειρία αφού ένα που οδήγησα παλιότερα ήταν πολύ φθηνό για να βγάλω συμπεράσματα. Ουσιαστικά είναι κούρσες με περιθώρια για χοντρά λάστιχα. Η γεωμετρία τους δεν ειναι στάνταρ και μπορεί να είναι από πολύ επιθετικά κουρσάδικα μέχρι γεωμετρία endurance. (S/R από 1,47 μέχρι και 1,57). Πάντως γενικά είναι πιο επιθετικά και καλύτερα εξοπλισμένα (τουλάχιστον στην κατηγορία τιμής που κοιτάω εγώ). Άλλες διαφορές είναι στα δισκόφρενα που έχουν όλα και στα καλώδια, που είτε περνάνε από μέσα είτε από πάνω (για να το φορτώνεις στον ώμο. Όταν βγήκε αυτή η κατηγορία τα endurance δεν είχαν δισκόφρενα ούτε περιθώριο για 32αρι λάστιχο. Τώρα έχουμε και μια ενδιάμεση κατηγορία ανάμεσα στα cyclo και τα endurace. Τα gravel! Ελαφρύτερα και πιο αγωνιάρικα απ' τα turing-adventure, πιο χοντρά λάστιχα απ' τα τα εdurance (μέχρι 35-38) με πιο άνετη γεωμετρία και πιο "κοντές σχέσεις" απ' τα cyclo. Όλα με δισκόφρενα και υποδοχές για λασπωτήρες όπως και κάποια endurance σήμερα. Επίσης στην κατηγορία που κοιτάω εγώ είναι και φθηνότερα απ' τα cyclo καθώς τα δευτερα είναι καλύτερα εξοπλισμένα.
    Πχ το πολύ καλό (απ' ότι λένε) specialized Diverge. H γεωμετρία του είναι προς το πολύ άνετο (S/R στο 1,63). Πολύ πιο άνετο απ' το crux που είναι το cyclo της ίδιας εταιρίας (S/R στο 1,50) με πιο χοντρά λάστιχα απ' το endurance της και ελαφρύτερο απ' το adve turing. Ρίξε μια ματιά και σε αυτό. Νομίζω η specialized έχει καλύτερο δίκτυο στο Ελλάντα.

    Βασικά τα έχουν κάνει αχταρμά με τις κατηγορίες και καλό είναι να κοιτάς χαρακτηριστικά γιατί αλλιώς δε βγάζεις άκρη. Αυτά με την πιο ακραία γεωμετρία είναι και πιο απότομα στις αντιδράσεις τους λόγο μεταξονίου και γωνίας λαιμού. Την άνεση (πόσο όρθια είναι η θέση) την ορίζει ο λόγος Stack/Reach. Η κλασική κούρσα είναι στο 1,47.
    Τελευταία τροποποίηση από daz; 11/09/2019 στις 21:43.
    Sent from me using a computer.

  10. #250
    αμουσο μελος Το avatar του/της DrBig
    Εγγραφή
    26/11/2007
    Μηνύματα
    6.559
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από daz Προβολή μηνύματος
    Είμαι στο ψάξιμο για κάτι παρόμοιο αλλά σε αλουμίνιο. Πολύ καλά είναι τα giant defy (χωρίς να έχω προσωπική εμπειρία στα καρμπόν). Στα αλουμίνια έχουν βάλει 28αρι με χώρο και για 32διάρι λάστιχο, για το 2020. Τα καρμπόν έχουν χώρο για 32αρι και στα 2019 μοντέλα. (την καλύτερη εποχή ψωνίζεις για καλές εκπτώσεις στα 19αρια απ' την Ευρώπη, υπάρχει ακόμα απόθεμα στα 19αρια και τα 2020 ειναι δεν είναι στην αγορά)
    defy και attain από άποψη γεωμετρίας είναι πολύ κοντά. O λόγος Stack/reach είναι στο 1,55 και 1,57 αντίστοιχα (ελάχιστα πιο όρθιο το cube).

    Το δίκτυο είναι ανύπαρκτο και όσα βρήκα στην Ελλάδα είναι μοντέλα που προορίζονταν για την Αμερικάνικη αγορά και όχι για την Ευρώπη (τα οποία έχουν κάποιες διαφορές, οπότε δυο φορές το νου σου αν βρεις κάτι στην Ελλάδα).
    Νομίζω είναι και απ' τα λίγα που δίνουν και εγγύηση εφ' ορου ζωής στον σκελετό.

    Από cyclo δεν έχω εμπειρία αφού ένα που οδήγησα παλιότερα ήταν πολύ φθηνό για να βγάλω συμπεράσματα. Ουσιαστικά είναι κούρσες με περιθώρια για χοντρά λάστιχα. Η γεωμετρία τους δεν ειναι στάνταρ και μπορεί να είναι από πολύ επιθετικά κουρσάδικα μέχρι γεωμετρία endurance. (S/R από 1,47 μέχρι και 1,57). Πάντως γενικά είναι πιο επιθετικά και καλύτερα εξοπλισμένα (τουλάχιστον στην κατηγορία τιμής που κοιτάω εγώ). Άλλες διαφορές είναι στα δισκόφρενα που έχουν όλα και στα καλώδια, που είτε περνάνε από μέσα είτε από πάνω (για να το φορτώνεις στον ώμο. Όταν βγήκε αυτή η κατηγορία τα endurance δεν είχαν δισκόφρενα ούτε περιθώριο για 32αρι λάστιχο. Τώρα και μια ενδιάμεση κατηγορία ανάμεσα στα cyclo και τα endurace. Τα gravel! Ελαφρύτερα και πιο αγωνιάρικα απ' τα turing-adventure, πιο χοντρά λάστιχα απ' τα τα εdurance (μέχρι 35-38) με πιο άνετη γεωμετρία και πιο "κοντές σχέσεις" απ' τα cyclo. Όλα με δισκόφρενα και υποδοχές για λασπωτήρες όπως και κάποια endurance σήμερα. Επίσης στην κατηγορία που κοιτάω εγώ είναι και φθηνότερα απ' τα cyclo καθώς τα δευτερα είναι καλύτερα εξοπλισμένα.
    Πχ το πολύ καλό (απ' ότι λένε) specialized Diverge. H γεωμετρία του είναι προς το πολύ άνετο (S/R στο 1,63). Πολύ πιο άνετο απ' το crux που είναι το cyclo της ίδιας εταιρίας (S/R στο 1,50) με πιο χοντρά λάστιχα απ' το endurance της και ελαφρύτερο απ' το adve turing. Ρίξε μια ματιά και σε αυτό. Νομίζω η specialized έχει καλύτερο δίκτυο στο Ελλάντα.

    Βασικά τα έχουν κάνει αχταρμά με τις κατηγορίες και καλό είναι να κοιτάς χαρακτηριστικά γιατί αλλιώς δε βγάζεις άκρη. Αυτά με την πιο ακραία γεωμετρία είναι και πιο απότομα στις αντιδράσεις τους λόγο μεταξονίου και γωνίας λαιμού. Την άνεση (πόσο όρθια είναι η θέση) την ορίζει ο λόγος Stack/Reach. Η κλασική κούρσα είναι στο 1,47.
    Σ'ευχαριστω για την εκτενεστατη απαντηση, τα περισσοτερα που γραφεις δε τα ηξερα. Μια απορια μονο, ο λογος S/R τι σχεση εχει με το ποσο επιθετικη ειναι η θεση οδηγησης? Αν ελεγες stack / top effective tube να το καταλαβω. Το reach παιζει ρολο μονο οταν εισαι ορθιος, εκτος αν υποθετουμε πως πανω κατω ολα τα seat tube τη ιδια κλιση εχουν.

    Επισης, μιλωντας για cyclocross, μου αρεσει η ιδεα ενος πλαισιου λιγο πιο τσαμπουκαλεμενου που να χωραει και λιγο παραπανω λαστιχο αλλα δεν εχω βρει κανενα με καλο ευρος ταχυτητων. Συνηθως η 40/(11-40) ειναι η (46-36)/(11/32). Τα gravel νομιζω ειναι "δεξια" απο τα cyclo και οχι αναμεσα σε endurance kai cyclo αν τερμα αριστερα ειναι η κουσα και τερμα δεξια ειναι το mtb.

    Επισης το cannondale synapse παλι endurance δεν ειναι? Μεταξυ cube, specialized και cannondale υπαρχει κανεις σοβαρος λογος να προτιμησει κανεις καποιο εναντι των υπολοιπων, η ειναι παραλλαγες σ ενα θεμα? Αφηνω εξω την παραμετρο σωματοτυπο γιατι αν δεν ανεβεις πανω συμπερασμα δε βγαινει. Τα cube πχ εχουν στο ακριβο καρμπον τους ultegra σε αρκετα καλη τιμη.
    Τελευταία τροποποίηση από DrBig; 11/09/2019 στις 22:11.

  11. #251
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.798
    doc και το cannondale synapse μπορεί να δεχθεί μέχρι 32αρι λάστιχο. Και στην αλουμινένια έκδοση που ψιθυρίζεται οτι είναι εξαιρετική και στην καρμπόν!
    Sent from me using a computer.

  12. #252
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.798
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από DrBig Προβολή μηνύματος
    Σ'ευχαριστω για την εκτενεστατη απαντηση, τα περισσοτερα που γραφεις δε τα ηξερα. Μια απορια μονο, ο λογος S/R τι σχεση εχει με το ποσο επιθετικη ειναι η θεση οδηγησης? Αν ελεγες stack / top effective tube να το καταλαβω. Το reach παιζει ρολο μονο οταν εισαι ορθιος, εκτος αν υποθετουμε πως πανω κατω ολα τα seat tube τη ιδια κλιση εχουν.
    Η σύντομη απάντηση..
    Αν μειωθεί το effective tube length χωρίς να αλλάξει το reach αλλάζουν οι γωνίες των γονάτων.
    Τα δυο σταθερά σημεία του ποδηλάτου είναι η μεσαία τριβή και ο λαιμός. Αν μειώσουμε το effective tube length χωρίς να μετακινηθεί η μεσαία τριβή (δλδ χωρίς να αλλάξει το reach) αλλάζουν οι γωνίες στα πόδια. Οι γωνίες των ποδιών ορίζουν το μέγεθος του ποδηλάτου και όχι το πόσο άνετα είμαστε επάνω σε αυτό.

    Και τα τάληρα..
    Την γεωμετρία την ορίζει η οριζόντια απόσταση του bottom bracket (μεσαία τρίβή) απ' τον λαιμό. Ο μόνος τρόπος να αλλάξουμε το effective tube length χωρίς να αλλάξουμε την θέση της μεσαίας τριβής είναι να αλλάξουμε την γωνία του σωλήνα της σέλας. Όμως έχουμε και πόδια. Το σώμα έρχεται μπροστά ενώ το κέντρο των πεταλιών έμεινε σταθερό. Συνεπώς οι γωνίες στα γόνατα αλλάζουν. Οπότε αλλάζει και το μέγεθος του ποδηλάτου που χρειαζόμαστε. Τι κάναμε? Πήγαμε σε ένα νούμερο μικρότερο ποδήλατο που δεν είναι για εμάς. Και στα δυο αυτά ποδήλατα δεν άλλαξε ο λόγος S/R. Επιπροσθέτως η αλλαγή γωνία της σέλας φέρει κι' άλλες αλλαγές τόσο στην άνεση όσο και και στην γεωμετρία του πίσω τριγώνου που παίζει και αυτό το ρόλο του στην γεωμετρία και στις αντιδράσεις του ποδηλάτου.
    Αν δεν αλλάξουμε την γωνία στο σωλήνα της σέλας και φέρουμε μπροστά όλο το σύστημα μαζί με την μεσαία τριβή, προκειμένου να μειώσουμε το δραστικό μήκος του κεντρικού σωλήνα, τι κάναμε? Μειώσαμε την οριζόντια απόσταση της μεσαίας τριβής απ' τον λαιμό! Μειώσαμε το reach! Ουσιαστικά φέραμε τον λαιμό πιο πίσω αφού απ' την μεσαία τριβή και πίσω δεν άλλαξε κάτι! Οι γωνίες στα πόδια τώρα ΔΕΝ αλλάζουν. Το μόνο που αλλάζει είναι οτι ήρθαμε πιο κοντά στο λαιμό συνεπώς η θέση οδήγησης είναι πιο όρθια.

    Το έκανα όσο πιο τάλιρα μπορούσα γιατί ξέρω πως είναι ταλαιπωρία η γεωμετρία του ποδηλάτου.
    Επισης, μιλωντας για cyclocross, μου αρεσει η ιδεα ενος πλαισιου λιγο πιο τσαμπουκαλεμενου που να χωραει και λιγο παραπανω λαστιχο αλλα δεν εχω βρει κανενα με καλο ευρος ταχυτητων. Συνηθως η 40/(11-40) ειναι η (46-36)/(11/32). Τα gravel νομιζω ειναι "δεξια" απο τα cyclo και οχι αναμεσα σε endurance kai cyclo αν τερμα αριστερα ειναι η κουσα και τερμα δεξια ειναι το mtb.
    Ναι σωστά! Από άποψη γεωμετρίας είναι δεξιά αλλά από άποψη ελαστικών μπορεί να είναι και στη μέση. Φυσικά τίποτα δεν είναι απόλυτο αφού από εταιρία σε εταιρία αλλάζουν πολλά χαρακτηριστικά. Μάλλον όμως είναι όπως το λες.

    Επισης το cannondale synapse παλι endurance δεν ειναι? Μεταξυ cube, specialized και cannondale υπαρχει κανεις σοβαρος λογος να προτιμησει κανεις καποιο εναντι των υπολοιπων, η ειναι παραλλαγες σ ενα θεμα? Αφηνω εξω την παραμετρο σωματοτυπο γιατι αν δεν ανεβεις πανω συμπερασμα δε βγαινει. Τα cube πχ εχουν στο ακριβο καρμπον τους ultegra σε αρκετα καλη τιμη.
    Είναι πολλά! Βασικά είναι μόνο ένα! Το πλαίσιο! Όλα τα άλλα είναι γνωστά και πόσο κάνουν και τι κάνουν και πως το κάνουν. Για το πλαίσιο όμως πέρα από το πόσο ζυγίζει και τι γεωμετρία έχει δεν ξέρεις τίποτε άλλο. Υπάρχουν διάφορες τεχνολογίες πλαισίων και πολυπλοκότητες που μπορούν να κάνουν μικρές ή μεγάλες διαφορές! Αλλές στην άνεση, άλλες στην αντοχή και άλλες στο βάρος. Πχ..

    Βλέπουμε οτι οι σωλήνες δεν είναι στρογγυλές αλλά οβάλ, αλλού είναι πιο χοντρές και αλλού πιο λεπτές, σε κάποια ποδήλατα κάνουν κούρμπα και σε άλλα όχι. Όλα αυτά έχουν να κάνουν με το βάρος, το πόσο άκαμπτο θα είναι κ.α.
    Πάμε και σε κάποιες που δεν βλέπουμε. Πχ στα αλουμίνια οι σωλήνες δεν έχουν το ίδιο πάχος σε όλο το μήκος τους. Τα φθηνά έχουν ενιαίο πάχος απ' την μια κόλληση έως την άλλη. Κάποια για να είναι ελαφρύτερα έχουν πιο λεπτούς σωλήνες εκτός απ' το σημειο των κολλήσεων όπου πέφτει το μεγαλύτερο ζόρι. Αυτό κάνει το ποδήλατο πιο ελαφρύ αλλά και πιο ανθεκτικό. Γιατί? Που σπάνε τα ποδήλατα? Στις κολλήσεις συνήθως! Αν πίσω απ' την κόλληση ο πιο λεπτός σωλήνας δεν είναι τόσο άκαμπτος και απορροφά μέρος της δύναμης, η κόλληση δεν θα αντέξει παραπάνω?
    Ναι αλλά αυτό αφαιρεί στιβαρότητα απ' ποδήλατο και απορροφά μέρος της δύναμης που δίνουμε με την πεταλιά μας, όπως κάνει και η ανάρτηση! Γι' αυτό λοιπόν έχουμε σωλήνες διαφορετικού σχήματος, πάχους, καμπύλης κτλ. Υπάρχουν ποδήλατα με ίδιο πάχος σωλήνα, single butted δλδ με την μια μεριά πιο χοντρή, double butted με τις δυο μεριές σε διαφορετικά πάχη, triple butted με 3 διαφορετικά πάχη και με παραπάνω! Ετσι ώστε να έχεις την ακαμψία που χρειάζεσαι, ενώ παράλληλα να αποσβένει κραδασμούς, να είναι πιο ελαφρύ και πιο ανθεκτικό κτλ..
    Στα καμπόν δεν ξέρω πόσα απ' τα παραπάνω ισχύουν αλλά σίγουρα και εκεί πρέπει να γίνεται της πόπης το καγκελο!
    Τελευταία τροποποίηση από daz; 12/09/2019 στις 03:57.
    Sent from me using a computer.

  13. #253
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.798
    Οπτική βοήθεια στα παραπανω.

    K STACK
    L REACH
    C TOP TUBE LENGTH

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	giant-onroad-geo.png 
Προβολές:	198 
Μέγεθος:	35,7 KB 
ID:	409747
    Sent from me using a computer.

  14. #254
    Ποσαδιστής Το avatar του/της el_hymador
    Εγγραφή
    09/09/2005
    Μηνύματα
    3.918
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από DrBig Προβολή μηνύματος
    Ακουω προτασεις για κουρσιτσα endurance κατα προτιμηση καρμπον με δισκοφρενα και επισης κατα προτιμηση να χωρανε στο σκελετο 32mm λαστιχα. Η ευκολη λυση ειναι το attain της cube λογω βολικου για μενα δικτυου καταστηματων και τιμης πανω κατω στο ποσο που μπορω να διαθεσω. Τι γνωμη εχετε για το συγκεκριμενο?

    Ακομα, εχεις κανεις εμπειρια απο οδηγηση ποδηλατου cyclocross?

    Ολος αυτια!
    Έχω εδώ και κάτι μήνες ένα Giant Anyroad 2 το οποίο είναι ένα άνετο cyclocross / gravel. To αγόρασα επειδή ήθελα να κάνω τα πάντα, αφού μπορεί να παει πόλη, να μπει σε δασικούς και να κάνει και Light ταξίδια. Με 32άρια ελαστικά και κοντό σασμάν 48/32 δισκοβραχίονας με 11/34 κασέτα. Από stack και reach είναι εξαιρετικά φιλικό, σχεδόν σε touring γεωμετρία. Δεν είναι γρήγορο στην άσφαλτο σαν κούρσα και αυτό οφείλεται κυρίως στους πολύ ενισχυμένους και βαριούς τροχούς του αλλά μπορεί να πάει σβέλτα. Χαμηλώνοντας την πίεση στα ελαστικά πάει και χώμα ακόμα και σε μέρη που δεν το περιμένεις, φυσικά δεν είναι MTB, μιλάμε για διάσχιση δασικών. Πολύ ευχαριστημένος, αλλά είχα επίγνωση του τι αγόραζα και ήξερα ότι το ανταλλαγμα στην
    πολυχρηστικότητα, ήταν συμβιβασμοί σε όλα τα πεδία χρήσης. Η δική νμου έκδοση είναι η πιο προσιτή, με Sora αλλαγές και μηχανικά δισκόφρενα TRP (τα οποία σπέρνουν!)

    Βγαίνει και σε carbon έκδοση όμως με Τiagra και το υβριδικό υδραυλικομηχανικό σύστημα δισκόφρενων της Giant.

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	58462216_2145117552232372_2478223286870212608_n.jpg 
Προβολές:	145 
Μέγεθος:	105,6 KB 
ID:	409933

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	58909918_2145117685565692_8658725137559846912_n.jpg 
Προβολές:	168 
Μέγεθος:	94,4 KB 
ID:	409934

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	60195630_2168235736587220_7947192293771968512_o.jpg 
Προβολές:	146 
Μέγεθος:	99,6 KB 
ID:	409935

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	59928943_2168235486587245_7748096164188127232_o.jpg 
Προβολές:	145 
Μέγεθος:	98,3 KB 
ID:	409936

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	58375183_2145117622232365_839964138443636736_n.jpg 
Προβολές:	147 
Μέγεθος:	103,4 KB 
ID:	409937

  15. #255
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της leftos
    Εγγραφή
    02/08/2010
    Μηνύματα
    580
    Αν έχεις την δυνατότητα να πατάς ευκόλο χώμα κοντά σου σε μια καθημερινή βάση το απο πάνω ποδήλατο είναι η καλύτερη επιλογή για την χώρα μας.
    Παίδες επειδή έτυχε κάποια στιγμή να κάνω αρκετό ποδήλατο στην ζωή μου και τώρα μου λείπει παρα πολύ λόγω χρόνου να έχετε στο μυαλό σας ότι καλοι οι εξοπλισμοί καλα τα ψαξίματα αλλα το άτιμο αν δεν το καβαλάς δεν πάει πουθενά μόνο του. Αναλωνόμαστε σε σύνθετα πράγματα και χάνουμε την ουσία που είναι να βγείς εκεί έξω και να το ευχαριστηθείς.
    Ειναι κάτι σαν τα εργαλεία σίγουρα το facom είναι καλό αλλα αμα δεν το δουλέυεις... 'Οπως και με τα μηχανάκια έτσι.
    Να πάρετε ένα σωστό νούμερο ποδήλατο και να βγείτε έξω αυτή ειναι γνώμη μου. |
    Στο εξωτερικό αν δείτε τι καβαλάνε θα κλαίμε όλοι μαζι.
    LIVE FREEEEE!!!!!

Παρόμοια θέματα

  1. ΜΑΘΗΜΑΤΑ ΠΡΩΤΩΝ ΒΟΗΘΕΙΩΝ (ΙΙ)
    από Trans στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 187
    Τελευταίο μήνυμα: 14/06/2007, 21:00
  2. Απαντήσεις: 335
    Τελευταίο μήνυμα: 09/03/2007, 12:30
  3. ΠΟΔΗΛΑΤΑ ΓΙΑ ΟΛΑ ΤΑ ΓΟΥΣΤΑ
    από kostasvar στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 15/03/2006, 11:47
  4. Γάμος - Μέρος ΙΙ
    από ΘΡΑΣΥΒΟΥΛΑΣ στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 23/09/2005, 09:14
  5. ΕΣΚΑΣΕ!!! κινητηρας ΙΙ
    από katsai στο forum Στραβά κι ανάποδα
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο μήνυμα: 18/08/2005, 00:19

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF