Σελίδα 8 από 89 ΠρώτοΠρώτο ... 3456789101112131858 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 106 έως 120 από 1326

Θέμα: Ποδήλατα ΙΙ

  1. #106
    700 κιλά βίδες Το avatar του/της Anritsu
    Εγγραφή
    24/01/2006
    Μηνύματα
    1.256
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Nostradamus Προβολή μηνύματος
    Λοιπον ερωτηση προς γνωστες...

    Εκανα μαζεμενα χιλιομετρα (καμια 20αρια) με ενα mountain μετα απο 25+ χρονια αποχης απο το σπορ.

    Καταφερα να εχω πονο στα.... private parts. Αν δεν χρησιμοποιησω ποδηλατο για καμια βδομαδα ολα οκ.. Οποτε ξανα ανεβω και περασω πανω απο 15+ λεπτα στην σελα ο πονος επιστρεφει.
    Εγιναν εξετασεις (υπερηχος) δεν εδειξαν καποιο προβλημα.

    Οι μισοι λενε να επενδυσω σε ρουχα (δεν τρελαινομαι να ντυθω χειμωνετος για να παω στην δουλεια).. οι αλλοι μισοι σε σελα...

    Να πω οτι με ενδιαφερει το ελαφρυ κομιουτινγκ στην δουλεια (16ΚΜ πανε ελα) και μεσα στην πολη...

    Εχω δυο ποδηλατα ενα city bike και ενα MTB. Θα χρησιμοποιησω κυριως το πρωτο.

    Ιδεες για το τι παιζει και τι μπορει να κανω?

    Εχω δει ηδη για καποιες σελες SMP με το κενο στην μεση.. Οι εδω ποδηλαταδες λενε οτι πρεπει να παω σε κατι με λιγο αφρωδες στην σελα.
    Επειδή και εγω στα 36 ξαναανέβηκα στο ποδήλατο μετα απο τουλάχιστον 20 χρόνια και 30 κιλα πιο βαρύς είχα το ίδιο θέμα . Βεβαια με το private parts δεν ξέρω αν εννοείς μπροστά η πίσω . Για μπροστά το μόνο που μπορώ να φανταστώ είναι να έχεις λάθος κλίση στην σέλα , δλδ προς τα πάνω . Αν πόνας πίσω , μπορώ να σου πω ότι εμένα στα 100 κιλά , μου πήρε 1000 χλμ να στρώσει ο κ@λ#ος μου . Και τώρα με ενοχλεί δλδ απλά το αντέχω . Λυσεις υπάρχουν όπως παλουκόσελα , σέλες με ελατήρια η πιο γεμάτες (γυναικείες που λέμε) .Αυτά είναι όμως για τους κραδασμούς και όχι για την τριβή την ίδια .

    Στην αρχή που πόναγα πολύ , πήρα μια φτηνή velo που ήταν αρκετά γεμάτη . Στην πορεία παρατήρησα πως λόγω του μεγέθους ήταν άνετη πίσω μεν αλλά αρκετά μεγάλη εμπρος με αποτέλεσμα να με ενοχλεί ανάμεσα στα μπουτια . Οπότε την παράτησα . Αν είσαι πουθενά κοντά προς νότια προάστια έλα να στην δώσω να την δοκιμάσεις και βλέπουμε . Γενικά μην δώσεις πολλά λεφτά για σέλα αν δεν κάνεις κάποια μπόλικα χλμ πρώτα και γενικότερα αν δεν αποκτήσεις μια καλούτσικη φυσική κατάσταση . Πχ να κάνεις 50-60 χλμ σχετικά άνετα . Για ρούχα που σου είπανε , προφανώς ποδηλατικό κολάν εννοούσαν που έχει μαξιλαράκι . Αυτό όντως βοηθάει πολύ και είναι κανόνας σε μεγάλες διαδρομές όμως >40χλμ . Για 8 να πας και 8 να γυρίσεις χλμ είναι υπερβολή .

    Και φυσικά και αυτα που λέει ο daz απο πάνω , μήπως δηλαδή είναι λάθος νούμερα το ποδήλατο και κάθεσαι στραβά και ξεσπάει ο πόνος εκεί . Είναι και το πιο βασικό
    Modenas Kriss 125

  2. #107
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Nostradamus
    Εγγραφή
    29/08/2007
    Μηνύματα
    1.531
    Μπροστά..

    Αυτά που λέει ο σουπιές πιο πάνω τα είχα διαβάσει σε γενικες γραμμες. Και το ύψος το είχα σχετικά σωστά ρυθμισμένο. Το μπρος πίσω θα δω άλλα και την θέση της σέλας αν και δείχνει σε απόλυτα ορίζοντα η α θέση. Θα κοιτάξω να "παίξω" λίγο με το πάνω κάτω και βλέπουμε.

  3. #108
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.756
    Το πάνω κάτω αν είναι σωστό άστο, γιατί αν το χαλάσεις θα αρχίσουν να τραβάνε διάφοροι μυς. Αν δεν είναι σωστό κάποιοι θα δουλεύουν περισσοτερο.
    Sent from me using a computer.

  4. #109
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.756
    How To Choose The Best Saddle

    https://www.youtube.com/watch?v=gUEtX_dzPiM
    Sent from me using a computer.

  5. #110
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
    Εγγραφή
    03/02/2017
    Μηνύματα
    4.022
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Nostradamus Προβολή μηνύματος
    Λοιπον ερωτηση προς γνωστες...

    Εκανα μαζεμενα χιλιομετρα (καμια 20αρια) με ενα mountain μετα απο 25+ χρονια αποχης απο το σπορ.

    Καταφερα να εχω πονο στα.... private parts. Αν δεν χρησιμοποιησω ποδηλατο για καμια βδομαδα ολα οκ.. Οποτε ξανα ανεβω και περασω πανω απο 15+ λεπτα στην σελα ο πονος επιστρεφει.
    Εγιναν εξετασεις (υπερηχος) δεν εδειξαν καποιο προβλημα.

    Οι μισοι λενε να επενδυσω σε ρουχα (δεν τρελαινομαι να ντυθω χειμωνετος για να παω στην δουλεια).. οι αλλοι μισοι σε σελα...

    Να πω οτι με ενδιαφερει το ελαφρυ κομιουτινγκ στην δουλεια (16ΚΜ πανε ελα) και μεσα στην πολη...

    Εχω δυο ποδηλατα ενα city bike και ενα MTB. Θα χρησιμοποιησω κυριως το πρωτο.

    Ιδεες για το τι παιζει και τι μπορει να κανω?

    Εχω δει ηδη για καποιες σελες SMP με το κενο στην μεση.. Οι εδω ποδηλαταδες λενε οτι πρεπει να παω σε κατι με λιγο αφρωδες στην σελα.
    φιλε και μενα το ποδιλατο ειναι η ζωη μου.Πηγενα καθε μερα στη δουλια,εκανα τις δουλιες μου με αυτο και καθε κυριακη πηγενα βολτα πολυ πρωι.Ειχα φταση να κανω κα 50 χλμ της κυριακες.Πηγενα στο χωριο.Αυτο μου δημιουργησε στενοση ουρηθρας.Οι γιατροι μου ειπανε οτη ειχα τη προδιαθεση να το κανω και απλα το ποδηλατο το επειδηνωσε.Εκανα ενχειρηση και ο γιατρος μου απαγορεψε το eduro και το ποδηλατο.Το suzuki dr το πουλισα,το ποδηλατο ομος οχι.Μετα απο κανα εξαμηνο αρχισα παλι να κανω.Στα 2 χρονια πανω χρειαστηκα παλι ενχειρηση.Ο γιατρος μου ειπε οτι αν θα συνεχησω θα μου κανη πλαστικη.Τωρα εδω και 3 χρονια παω καθε μερα στη δουλια3χλμ και τις δουλιες μου στο κεντρο.Εφτιαξα κατα πολυ τη σταση οδηγησης με κερατα στο τημονι και δεν ειμαι πια σκυφτος καθολου.Το συνηστω σε ανθρωπους με ενοχλησεις στο επιμαχο σημειο.Φιλε δοκιμασε το.Σε συνδιασμο με μια αφροδες σελα ισος σου κανη καλη δουλια.
    καθε μερα ...νεα μερα.

  6. #111
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Nostradamus
    Εγγραφή
    29/08/2007
    Μηνύματα
    1.531
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από daz Προβολή μηνύματος
    Το πάνω κάτω αν είναι σωστό άστο, γιατί αν το χαλάσεις θα αρχίσουν να τραβάνε διάφοροι μυς. Αν δεν είναι σωστό κάποιοι θα δουλεύουν περισσοτερο.
    μλκ μου τι επιστημη εγινε και το ποδηλατο??? που ειναι οι παλιες καλες μερες που γυρνουσαμε ολη μερα πανω σε οτι χρεπι επεφτε στα χερια μαςκ αι δεν πονουσε/ενοχλουσε τιποτε??
    Quod me nutrit... me destruit.....

  7. #112
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.756
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ Προβολή μηνύματος
    φιλε και μενα το ποδιλατο ειναι η ζωη μου.Πηγενα καθε μερα στη δουλια,εκανα τις δουλιες μου με αυτο και καθε κυριακη πηγενα βολτα πολυ πρωι.Ειχα φταση να κανω κα 50 χλμ της κυριακες.Πηγενα στο χωριο.Αυτο μου δημιουργησε στενοση ουρηθρας.Οι γιατροι μου ειπανε οτη ειχα τη προδιαθεση να το κανω και απλα το ποδηλατο το επειδηνωσε.Εκανα ενχειρηση και ο γιατρος μου απαγορεψε το eduro και το ποδηλατο.Το suzuki dr το πουλισα,το ποδηλατο ομος οχι.Μετα απο κανα εξαμηνο αρχισα παλι να κανω.Στα 2 χρονια πανω χρειαστηκα παλι ενχειρηση.Ο γιατρος μου ειπε οτι αν θα συνεχησω θα μου κανη πλαστικη.Τωρα εδω και 3 χρονια παω καθε μερα στη δουλια3χλμ και τις δουλιες μου στο κεντρο.Εφτιαξα κατα πολυ τη σταση οδηγησης με κερατα στο τημονι και δεν ειμαι πια σκυφτος καθολου.Το συνηστω σε ανθρωπους με ενοχλησεις στο επιμαχο σημειο.Φιλε δοκιμασε το.Σε συνδιασμο με μια αφροδες σελα ισος σου κανη καλη δουλια.
    Πάτερ μη τρομάζεις τον κόσμο! Άλλο να έχεις ένα ιατρικό πρόβλημα και άλλο να νιώθει κάποιος κάποιες ενοχλήσεις λόγο ενός λάθους στο ποδήλατο που μπορεί να διορθωθεί.
    Sent from me using a computer.

  8. #113
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της leftos
    Εγγραφή
    02/08/2010
    Μηνύματα
    582
    Η σελα ειναι υποκειμενικο πραγμα αλλα πολυς κοσμος την εχει βρει με specialized.
    Της δινουν και για τεστ. Απλα θελουν μετρημα τα κοκκαλα πισω γιατι βγαινουν σε διαφορα φαρδυ 135 145 155
    Βρες απο νετ ποδηλαταδικο που τις δινει για τεστ και προχωρα avatar και toupe ειναι τοπ. αλλα και μια πιο οικονομικη που εχει να παρεις πιστευω οτι θα εισαι η μερα με την νυχτα. Πιθανοτατα να κανει περισσοτερο απο το ποδηλατο σου αλλα θα σου την εχεις για παντα.
    Απο εκει και περα ολα θελουν συνηθεια και προσαρμογη.
    Μπες σε ενα ποδηλατικο φορουμ για περισσοτερα.
    LIVE FREEEEE!!!!!

  9. #114
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
    Εγγραφή
    03/02/2017
    Μηνύματα
    4.022
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από daz Προβολή μηνύματος
    Πάτερ μη τρομάζεις τον κόσμο! Άλλο να έχεις ένα ιατρικό πρόβλημα και άλλο να νιώθει κάποιος κάποιες ενοχλήσεις λόγο ενός λάθους στο ποδήλατο που μπορεί να διορθωθεί.
    Ειχα προβλημα.Ειχα προδιαθεση νατο κανω.Ειχα ενοχλησεις και πριν κανω ποδηλατο απλα το ποδηλατο το επειδηνωσε.Με συνχωρειτε αν τρομαξα καποιον.Το τονιζω ΕΙΧΑ ΠΡΟΔΙΑΘΕΣΗ ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΩ.Ενταξει τεκνο μου
    καθε μερα ...νεα μερα.

  10. #115
    700 κιλά βίδες Το avatar του/της Anritsu
    Εγγραφή
    24/01/2006
    Μηνύματα
    1.256
    [QUOTE=daz;2879684]Μάλλον δε μπορώ να σε βοηθήσω αλλά ψιθυρίζεται ότι τα vittoria zaffiro είναι πολύ καλά.

    http://www.chainreactioncycles.com/g.../rp-prod109595

    Για να δούμε λοιπόν !!!!

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	IMG_20170711_125400.jpg 
Προβολές:	197 
Μέγεθος:	84,1 KB 
ID:	386128
    Modenas Kriss 125

  11. #116
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.756
    Περιμένουμε εντυπώσεις.

  12. #117
    φρεσκα αμονταριστα πλανα...απο ενα πολλα υποσχομενο συνολο....
    απο αυριο στους δρομους!
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	TREK.jpg 
Προβολές:	141 
Μέγεθος:	103,2 KB 
ID:	386291
    ''Εμείς τις βόλτες τις κάνουμε ταξίδια..!!

  13. #118
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της leftos
    Εγγραφή
    02/08/2010
    Μηνύματα
    582
    Aκομα αλλαζεις!!
    Καλοβολτο να ειναι φιλε!
    LIVE FREEEEE!!!!!

  14. #119
    700 κιλά βίδες Το avatar του/της Anritsu
    Εγγραφή
    24/01/2006
    Μηνύματα
    1.256
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από George_M. Προβολή μηνύματος
    φρεσκα αμονταριστα πλανα...απο ενα πολλα υποσχομενο συνολο....
    απο αυριο στους δρομους!
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	TREK.jpg 
Προβολές:	141 
Μέγεθος:	103,2 KB 
ID:	386291
    Ωραίοοοοοοοοοοοοοοο . Ο σκελετός ντομάνι ?
    Modenas Kriss 125

  15. #120
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Anritsu Προβολή μηνύματος
    Ωραίοοοοοοοοοοοοοοο . Ο σκελετός ντομάνι ?
    Emonda Alr 990gr
    ''Εμείς τις βόλτες τις κάνουμε ταξίδια..!!

Σελίδα 8 από 89 ΠρώτοΠρώτο ... 3456789101112131858 ... ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. ΜΑΘΗΜΑΤΑ ΠΡΩΤΩΝ ΒΟΗΘΕΙΩΝ (ΙΙ)
    από Trans στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 187
    Τελευταίο μήνυμα: 14/06/2007, 20:00
  2. Απαντήσεις: 335
    Τελευταίο μήνυμα: 09/03/2007, 11:30
  3. ΠΟΔΗΛΑΤΑ ΓΙΑ ΟΛΑ ΤΑ ΓΟΥΣΤΑ
    από kostasvar στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 15/03/2006, 10:47
  4. Γάμος - Μέρος ΙΙ
    από ΘΡΑΣΥΒΟΥΛΑΣ στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 23/09/2005, 08:14
  5. ΕΣΚΑΣΕ!!! κινητηρας ΙΙ
    από katsai στο forum Στραβά κι ανάποδα
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο μήνυμα: 17/08/2005, 23:19

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF