Σελίδα 2 από 3 ΠρώτοΠρώτο 123 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 16 έως 30 από 40

Θέμα: Παλιοί και έμπειροι οδηγοί,χρειάζομαι την βοήθεια σας!!

  1. #16
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    04/06/2016
    Μηνύματα
    14
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από duke200 Προβολή μηνύματος
    το ΧΤ δεν προσφέρεται για γονατα κάτω και πολλές μετατοπίσεις, ειδικά αν είσαι μετρίου αναστηματος.

    σε καποιες στροφές που αισθανεσαι ανασφαλής οταν γερνεις, θα απλώνεις λίγο το (προς το εσωτερικό της στροφής) ποδαράκι στο πλαι και προς τη μπροστινή ρόδα, σαν να πρόκειται να πατήσεις το ποδάρι σου κάτω όπως φαίνεται στην παρακάτω εικόνα.

    Συνημμένο 360437

    Δεν χρειάζεται να ακουμπήσει το πέλμα κάτω και να χαλας τις σόλες σου, θα το κάνεις μόνο για να αισθανθείς καλύτερα και να μη φοβάσαι.

    Μιας και είσαι αρχάριος,όταν δεν έχεις ορατότητα στην έξοδο της στροφής να μπάινεις πάντα πολύ "μαζεμένος" και να επιταχύνεις μόνο όταν έχεις δει την έξοδο της στροφής (αφού έχεις διαπιστωσει πόσο στρίβει και οτι δεν υπάρχει εμπόδιο μέσα στη στροφή.
    Κανονικά το πέλμα δεν πρέπει να είναι παράλληλο με την μηχανή?Επίσης αυτό το κάνουμε για ισορροπία.σωστά?Το να έχω το πόδι έξω,πώς θα με κάνει να μην φοβάμαι αφού σε περίπτωση που γλιστράω το να ακουμπήσω το πόδι κάτω θα κάνει ακόμα χειρότερη την κατάσταση?
    Οσο για την μετατόπιση,καλύτερα το σώμα μου να είναι κάθετο με την σέλα όπως στην φώτο ή να είμαι λίγο προς τα έξω,να ''κρέμομαι'' γέρνοντας στο εσωτερικό της στροφής?
    Τελευταία τροποποίηση από Dimitris_Per; 05/06/2016 στις 21:06.

  2. #17
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της gior-gos
    Εγγραφή
    22/02/2014
    Μηνύματα
    1.232
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Dimitris_Per Προβολή μηνύματος
    Π.χ. ο πατέρας μου οδηγούσε πραγματικά πολύ γρήγορα,αλλά καθαρά εμπειρικά.Δεν είχε δηλαδή καμία θεωρητική γνώση.Αυτό κατα την γνώμη μου είναι λάθος.
    Εδω θα διαφωνησω. Η συσσωρευμενη θεωρητiκη γνωση εγινε προσιτη στο ευρυ κοινo κυριως με την εξαπλωση του internet. Επισης, τα σχολεία μοτοσικλετας εμφανιστηκαν μολις πριν λιγα χρονια. Ετσι λοιπον, 30 χρονια πριν, σχεδον κανενας μοτοσικλετιστης δεν ειχε θεωρητικες γνωσεις ουτε υπηρχε καποιο σχολείο να διδαξει ασφαλη και γρηγορη οδηγηση. Οι αναβατες του τοτε ηταν εμπειρικοι. Καποιοι λιγοι και καλοι απ αυτους τους εμπειρικους οδηγους εγιναν αργοτερα οι πρωτοι δασκαλοι οδηγησης και παραλληλα εξεδωσαν βιβλια και βιντεακια για να μεταδωσουν τη γνωση τους σε οσο το δυνατον περισσοτερο κοσμο (και να βγαλουν και λεφτα φυσικα). Αυτο δεν σημαινει οτι οι υπολοιποι παλιοι εμπειρικοι οδηγοι οδηγουσαν λαθος.

    Η εμπειρια στην οδηγηση μοτοσικλετας ειναι ενα παρα πολυ μεγαλο κεφαλαιο.

    Κατα τη γνωμη μου ειναι λαθος καποιος με πολυ μικρη εμπειρια που επειδη διαβασε ολα τα αρθρα, ειδε ολα τα βιντεακια που διδασκουν ασφαλη και γρηγορη οδηγηση, εκανε και καναδυό σχολεια, να πιστεψει οτι μπορει να οδηγησει γρηγορα και με ασφαλεια. Εκτος κι αν μιλαμε για ταλενταρα και οδηγηση σε πιστα..
    Οχι οτι τα παραπανω δεν ειναι χρησιμα. Αλλά πανε χερι χερι με την εξασκηση και την εμπειρια. Λειτουργουν συμπληρωματικα. Αλληλοσυμπληρωνονται. Γι αυτο σου γραψα στο προηγουμενο ποστ οτι θελει υπομονη.
    Μ εξασκηση, υπομονη + διαβασμα κτλ θα βελτιωσεις και την τεχνικη σου και την ασφαλεια σου.


  3. #18
    Γενικώς Διευθυντής... Το avatar του/της o_gavros
    Εγγραφή
    29/11/2004
    Μηνύματα
    4.590
    νέος οδηγός,χωρίς εμπειρία, με ΧΤ, και σε ανησυχεί παραδείγματος χάρη τι θα κάνεις άμα φας τανκσλάπινγκ;;;
    Παλίκαρε κάθε πράμα στον καιρό του κι ο κολιός τον Αύγουστο.

    Μάλλον υπερφορτωσες την εισαγωγή με πληροφορίες που η εξαγωγή δεν τις προλαβαίνει.
    Ελάττωσε ταχύτητα και γράφε χιλιόμετρα.Παντός καιρού και εδάφους.
    Ο γρηγορότερος δεν σημαίνει ο καλύτερος.
    Ο καλύτερος είναι αυτός που κάθε βράδυ γυρνάει σπίτι.

    Ότι σου γράφει ο Γιω-ργος ακολούθα το κατα γράμμα!
    Καίω τα δέντρα,χτίζω μεζονέτες
    Θα κάνω τα παιδιά μου μαριονέτες

  4. #19
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    04/06/2016
    Μηνύματα
    14
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από gior-gos Προβολή μηνύματος
    Εδω θα διαφωνησω. Η συσσωρευμενη θεωρητiκη γνωση εγινε προσιτη στο ευρυ κοινo κυριως με την εξαπλωση του internet. Επισης, τα σχολεία μοτοσικλετας εμφανιστηκαν μολις πριν λιγα χρονια. Ετσι λοιπον, 30 χρονια πριν, σχεδον κανενας μοτοσικλετιστης δεν ειχε θεωρητικες γνωσεις ουτε υπηρχε καποιο σχολείο να διδαξει ασφαλη και γρηγορη οδηγηση. Οι αναβατες του τοτε ηταν εμπειρικοι. Καποιοι λιγοι και καλοι απ αυτους τους εμπειρικους οδηγους εγιναν αργοτερα οι πρωτοι δασκαλοι οδηγησης και παραλληλα εξεδωσαν βιβλια και βιντεακια για να μεταδωσουν τη γνωση τους σε οσο το δυνατον περισσοτερο κοσμο (και να βγαλουν και λεφτα φυσικα). Αυτο δεν σημαινει οτι οι υπολοιποι παλιοι εμπειρικοι οδηγοι οδηγουσαν λαθος.


    Η εμπειρια στην οδηγηση μοτοσικλετας ειναι ενα παρα πολυ μεγαλο κεφαλαιο.
    Σίγουρα η εμπειρία είναι τεράστιο κεφάλαιο στην οδήγηση moto,αλλά θέλω να παρατηρήσω κάτι.Η εμπειρία,χωρίς θεωρητική γνώση,δημιουργεί πολλά προβλήματα καθώς οδηγεί σε υπερεκτίμηση των δυνατοτήτων του οδηγού,κακή εκτίμηση των συνθηκών ή ακόμα και στον να μην λαμβάνονται υπ'όψιν παράμετροι που επηρεάζουν σοβαρά την οδήγηση.

    Πάντως με λίγα λόγια αυτό που λέω είναι οτι τουλάχιστον απο αυτά που έχω ακούσει απο τον πατέρα μου και τους φίλους του*,την εποχή που αναφέρεις(πριν δηλαδή την μαζική διάδοση συσσωρευμένης θεωρητικής γνώσης) τα ατυχήματα με μηχανές ήταν πολύ σύνηθες φαινόμενο και μάλιστα πολλά απο αυτά ήταν θανατηφόρα.Οταν λέω ατυχήματα δεν μιλάω για μικροπτώσεις.

    *Κάποιοι απο αυτούς είχαν εμφανή πάνω τους σημάδια ατυχημάτων.


    Κατανοώ βέβαια πως η θεωρία απο μόνη της δεν αρκεί και πως πρέπει να εφαρμόζεται στον βαθμό που επιτρέπει η εμπειρία.

    Κατα τα άλλα συμφωνώ μαζί σου και θα ακολουθήσω τις συμβουλές σας!

  5. #20
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    28/02/2014
    Μηνύματα
    3.723
    Αν και ουτε παλιος ουτε εμπειρος οδηγος ειμαι, απλα να σου πω πως υπαρχει η πιστα καρτ στο Νεο Ρυσιο που ειναι ανοιχτη και για μηχανες.
    http://www.drivepark.gr/

    Με 10€ εισοδο τις καθημερινες αν θυμαμαι σωστα, μπες μεσα και καψε βενζινες μεχρι να νιωσεις πιο ανετα με το μηχανακι σου. Προσωπικα με βοηθησε απιστευτα και σε συνδιασμο με ενα riding school που παρακολουθησα ειναι ο,τι καλυτερο εχω κανει για την οδηγηση μου.

  6. #21
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της gior-gos
    Εγγραφή
    22/02/2014
    Μηνύματα
    1.232
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Dimitris_Per Προβολή μηνύματος
    Η εμπειρία,χωρίς θεωρητική γνώση...
    Το αντιθετο θα ελεγα.

    Η θεωρητικη γνωση χωρις εμπειρια

    δημιουργεί πολλά προβλήματα...


    Αυτο ακριβως!
    Κατανοώ βέβαια πως η θεωρία απο μόνη της δεν αρκεί και πως πρέπει να εφαρμόζεται στον βαθμό που επιτρέπει η εμπειρία.
    Πάντως με λίγα λόγια αυτό που λέω είναι οτι τουλάχιστον απο αυτά που έχω ακούσει απο τον πατέρα μου και τους φίλους του*,την εποχή που αναφέρεις(πριν δηλαδή την μαζική διάδοση συσσωρευμένης θεωρητικής γνώσης) τα ατυχήματα με μηχανές ήταν πολύ σύνηθες φαινόμενο και μάλιστα πολλά απο αυτά ήταν θανατηφόρα.Οταν λέω ατυχήματα δεν μιλάω για μικροπτώσεις.
    Δεν εχω δει επισημα στοιχεια οπότε δεν γνωριζω αν τα ατυχηματα εχουν μειωθει σε σχεση με παλια

    αλλά αν συμβαινει αυτο

    τοτε δεν οφειλεται μόνο στις γνωσεις και στις τεχνικες

    αλλά και στην βελτιωση των μηχανων,

    στην βελτιωση των δρομων

    κυριως ομως στη βελτιωση και χρηση του προστατευτικου εξοπλισμου

    που λιγοι αναβατες εκεινων των χρονων χρησιμοποιουσαν και τα επιπεδα προστασιας που προσφερε ηταν αστεια σε σχεση με του σημερινου.


  7. #22
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    13/05/2014
    Μηνύματα
    953
    κατ αρχήν φίλε Θεσσαλονικιέ χαλάρωσε, η οδήγηση μοτοσυκλέτας είναι ευχαρίστηση, και όχι άγχος!
    Το μηχανάκι που έχεις είναι ιδανικό για χαλαρή οδήγηση, αλλά στην άσφαλτο όχι για πολλές κλίσεις, στα όρια του είναι ευκολοδήγητο και ασφαλές,
    Λοιπόν ξεκίνα την βόλτα σου έχοντας στο μυαλό σου οχι το όριο, αλλά να απολαύσεις την διαδρομή, θυμήσου της βόλτες με τα ποδήλατα που κάναμε μικροί, κάπου αναφέρεις ταχύτητες 140-150 χαω, πίστεψε με, απολαμβάνεις μια χαρά και με λιγότερα χιλ,
    Δώσε έμφαση στην τεχνική, και όχι στην ταχύτητα, η ταχύτητα θα έρθει μονη της.
    Για ερωτήσεις τύπου στάση σώματος-γόνατο κτλ, το καλύτερο είναι να βρείς ενα φίλο που θα προπορεύεται και να σε καθοδηγηση στη πράξη, δηλαδή βλέπω -μαθαίνω,
    απο τα φόρουμ δύσκολα μαθαίνεις τεχνική.
    Πανε σε ένα σύλλογο μοτοσικλετιστών, κάνουν και σεμινάρια οδήγησης.
    Ελπίζω να βοήθησα και οχι φόβος!
    Κάπου λες:
    Απο ότι κατάλαβα το λάθος μου είναι οτι πάω πολύ γρήγορα πριν την στροφή με αποτέλεσμα να κόβω αρκετά πριν την είσοδο και μετά επειδή ακριβώς έχω λίγα χιλιόμετρα,δεν μπορώ να πλαγιάσω την μηχανή όσο πρέπει και να επιταχύνω κατα την διάρκεια της στροφής.
    [/

    Πολυ σωστά, υπάρχει ενα ρητό που λέει μπάινω αργά για να στριψω γρήγορα,
    Στα Ελληνικά στροφιλίκια μπαίνεις με λίγα χιλ ελέγχεις την στροφή και αν όλα οκ (χώματα -λάδια κτλ) κάνεις βύθιση και στην έξοδο επιταχύνεις γρήγορα (σιγά-σιγά ντριφτάροντας, αλλά αυτό θα έρθει μόνο του)

    Υ.Γ Οσο για μένα μεγάλωσα Ανω πόλη και στην διαδρομή που αναφέρεις ( Σειχ-Σου Φιλίππειο) εκανα τα πρώτα μοτοσυκλετιστικά μου βήματα,!!
    Τελευταία τροποποίηση από Μανολης67; 06/06/2016 στις 14:55.

  8. #23
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    23/08/2015
    Μηνύματα
    1.093
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Dimitris_Per Προβολή μηνύματος
    Κανονικά το πέλμα δεν πρέπει να είναι παράλληλο με την μηχανή?Επίσης αυτό το κάνουμε για ισορροπία.σωστά?Το να έχω το πόδι έξω,πώς θα με κάνει να μην φοβάμαι αφού σε περίπτωση που γλιστράω το να ακουμπήσω το πόδι κάτω θα κάνει ακόμα χειρότερη την κατάσταση?
    Οσο για την μετατόπιση,καλύτερα το σώμα μου να είναι κάθετο με την σέλα όπως στην φώτο ή να είμαι λίγο προς τα έξω,να ''κρέμομαι'' γέρνοντας στο εσωτερικό της στροφής?
    και να ακουμπήσει λίγο το πόδι κάτω θα δείς οτι δεν πειράζει, ίσα-ισα βοηθάει λίγο.

    Μην αγχωνεσαι, γραψε χιλιόμετρα και θα ρθουν όλα μόνα τους. Αυτο που σου πα δεν θα το κάνεις για να στρίβεις με περισσότερη κλίση, αλλα για να φοβάσαι λιγότερο.

  9. #24
    the Overlord Το avatar του/της karellen
    Super Moderator
    Εγγραφή
    27/07/2010
    Μηνύματα
    3.130
    Τώρα το είδα το θέμα.Δεν διάβασα όλες τις απαντήσεις αλλά ένα θα σου πω.
    Φίλε μην ανησυχείς είναι φυσιολογικό.Κάτοχος κι εγώ της ίδιας μηχανής αντιμετώπισα το ίδιο θέμα εμπιστοσύνης.Παρ' ότι προέρχομαι από XLR600,οδηγώ ταυτόχρονα ένα KLR600,με το ΧΤ είχα στην αρχή την ίδια ανασφάλεια σα 18χρονος!
    Με τον καιρό όμως αυτό έφυγε και τώρα το νοιώθω ότι το 'έχω' κατά πολύ.

    Φυσικά είναι στον άνθρωπο,μπορεί να αργήσει να σου φύγει η φοβία για το μηχανάκι μπορεί και όχι.Κάποια στιγμή όμως θα το εμπιστευτείς.

    Κάνε βόλτες,όσες μπορείς, ώστε να το μαθαίνεις συνεχώς.Επίσης μια καλή προπόνηση:πήγαινε σε έναν έρημο δρόμο,γκάζωσε αρκετά και μετά πάτα δυνατά τα φρένα.Δοκίμασε πολλούς συνδυασμούς μπροστινό-πισινό για να δεις ποιο είναι πιο αποτελεσματικό.Δεν φαντάζεσαι πόσες φορές σε συνθήκες πανικού τσαρουχώνουμε το πίσω και η μηχανη αρχίζει και σέρνει σαν τρελή.

  10. #25
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    13/05/2014
    Μηνύματα
    953
    Δημοσιεύθηκε αρχικά από Dimitris_Per
    Κανονικά το πέλμα δεν πρέπει να είναι παράλληλο με την μηχανή?Επίσης αυτό το κάνουμε για ισορροπία.σωστά?Το να έχω το πόδι έξω,πώς θα με κάνει να μην φοβάμαι αφού σε περίπτωση που γλιστράω το να ακουμπήσω το πόδι κάτω θα κάνει ακόμα χειρότερη την κατάσταση?
    Οσο για την μετατόπιση,καλύτερα το σώμα μου να είναι κάθετο με την σέλα όπως στην φώτο ή να είμαι λίγο προς τα έξω,να ''κρέμομαι'' γέρνοντας στο εσωτερικό της στροφής?


    Στι μηχανάκι μας δεν βγάζουμε σώμα εξω από την μηχανή,,,αυτά ειναι για στρεεταδικες μοτοσυκλέτες....το πόδι αν χρειαστή ακουμπά ασφαλτο-χώμα και κλοτσά την άσφαλτο σε ανάγκη, ενοείται πως δεν φοράμε σαγιονάρα, σωστός εξοπλισμός πάνω από όλα.

  11. #26
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της stathis78
    Εγγραφή
    13/10/2013
    Μηνύματα
    107
    Η συμβουλή μου είναι να μειώσεις ταχύτητα γιατί αν πέσεις σε αυτή την φάση που είσαι δεν θα το ξεπεράσεις! Κάνε προπόνηση σε μία διαδρομή, να μπαίνεις αργά στις στροφές τόσο όσο να νοιώθεις άνετα και σιγά σιγά βλέπεις πως θα πας. Μετά από καιρό και αφού έχεις κάνει κάποια στέρεα βήματα κοιτάς για σχολείο.

  12. #27
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    04/06/2016
    Μηνύματα
    14
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Μανολης67 Προβολή μηνύματος
    κατ αρχήν φίλε Θεσσαλονικιέ χαλάρωσε, η οδήγηση μοτοσυκλέτας είναι ευχαρίστηση, και όχι άγχος!
    Το μηχανάκι που έχεις είναι ιδανικό για χαλαρή οδήγηση, αλλά στην άσφαλτο όχι για πολλές κλίσεις, στα όρια του είναι ευκολοδήγητο και ασφαλές,
    Λοιπόν ξεκίνα την βόλτα σου έχοντας στο μυαλό σου οχι το όριο, αλλά να απολαύσεις την διαδρομή, θυμήσου της βόλτες με τα ποδήλατα που κάναμε μικροί, κάπου αναφέρεις ταχύτητες 140-150 χαω, πίστεψε με, απολαμβάνεις μια χαρά και με λιγότερα χιλ,
    Δώσε έμφαση στην τεχνική, και όχι στην ταχύτητα, η ταχύτητα θα έρθει μονη της.
    Για ερωτήσεις τύπου στάση σώματος-γόνατο κτλ, το καλύτερο είναι να βρείς ενα φίλο που θα προπορεύεται και να σε καθοδηγηση στη πράξη, δηλαδή βλέπω -μαθαίνω,
    απο τα φόρουμ δύσκολα μαθαίνεις τεχνική.
    Πανε σε ένα σύλλογο μοτοσικλετιστών, κάνουν και σεμινάρια οδήγησης.
    Ελπίζω να βοήθησα και οχι φόβος!
    Κάπου λες:
    Απο ότι κατάλαβα το λάθος μου είναι οτι πάω πολύ γρήγορα πριν την στροφή με αποτέλεσμα να κόβω αρκετά πριν την είσοδο και μετά επειδή ακριβώς έχω λίγα χιλιόμετρα,δεν μπορώ να πλαγιάσω την μηχανή όσο πρέπει και να επιταχύνω κατα την διάρκεια της στροφής.
    [/

    Πολυ σωστά, υπάρχει ενα ρητό που λέει μπάινω αργά για να στριψω γρήγορα,
    Στα Ελληνικά στροφιλίκια μπαίνεις με λίγα χιλ ελέγχεις την στροφή και αν όλα οκ (χώματα -λάδια κτλ) κάνεις βύθιση και στην έξοδο επιταχύνεις γρήγορα (σιγά-σιγά ντριφτάροντας, αλλά αυτό θα έρθει μόνο του)

    Υ.Γ Οσο για μένα μεγάλωσα Ανω πόλη και στην διαδρομή που αναφέρεις ( Σειχ-Σου Φιλίππειο) εκανα τα πρώτα μοτοσυκλετιστικά μου βήματα,!!
    Κατ'αρχήν συμφωνώ πως η οδήγηση μοτο είναι πάνω απο όλα ευχαρίστηση και ψυχαγωγία!

    Οσο για φίλο,δυστυχώς εδώ στην Θεσσαλονίκη δεν έχω κάποιον που να οδηγεί μηχανή πέρα απο παπιά και scooter...

    Τα 140-150 χλμ που ανέφερα είναι ταχύτητες με τις οποίες κινούμε στον περιφερειακό,καθαρά για να δω πώς συμπεριφέρεται η μηχανή σε ταχύτητες κοντά στην τελική της.Στις διαδρομές που κάνω για εξάσκηση κινούμε με πολύ χαμηλότερες ταχύτητες!

    Για την διαδρομή Σειχ Σου-Φιλίππειο έχεις να σχολιάσεις κάτι?Π.χ. έχει να με διδάξει κάτι?Πηγαίνω εκεί μόνο και μόνο επειδή είναι κοντά και επειδή δεν έχει πολύ κίνηση.Βέβαια αν βρεθεί αμάξι μπροστά μου ,πρέπει να σταματήσω και να τον αφήσω να φύγει για λίγα λεπτά,διότι ο δρόμος είναι στενός με μικρή ορατότητα στις στροφές και φοβάμαι να προσπεράσω.

    Σίγουρα με βοήθησες με την απάντηση σου,όπως και όλοι οι υπόλοιποι!!

    @duke200 Αχα κατάλαβα τι εννοείς!


    @Karellen Αυτό με τα φρένα δεν το έχω δοκιμάσει και η αλήθεια είναι πως εκεί υστερώ λίγο.Γνωρίζω πως πρέπει να φρενάρω κυρίως με το μπροστά φρένο και το φρενάρισμα απο τις αλλαγές ταχυτήτων,αλλά λόγω γεωμετρίας της συγκεκριμένης μηχανής (η μπροστά ρόδα είναι αρκετά μακρυά απο το τιμόνι) φοβάμαι να φορτίσω πολύ τον μπροστινό τροχό.


    Οσο για το ντριφτάρισμα στην έξοδο,είναι το αντίστοιχο με τις μπάντες,απλά πιο ελεγχόμενα και σε μικρότερο βαθμό?Γενικά όταν είχα πρωτοπάρει την μηχανή,το οτι πετούσε πολύ κώλο στις απότομες επιταχύνσεις με είχε ψιλοτρομάξει,αλλά τώρα το απολαμβάνω!

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ptc Προβολή μηνύματος
    Αν και ουτε παλιος ουτε εμπειρος οδηγος ειμαι, απλα να σου πω πως υπαρχει η πιστα καρτ στο Νεο Ρυσιο που ειναι ανοιχτη και για μηχανες.
    http://www.drivepark.gr/

    Με 10€ εισοδο τις καθημερινες αν θυμαμαι σωστα, μπες μεσα και καψε βενζινες μεχρι να νιωσεις πιο ανετα με το μηχανακι σου. Προσωπικα με βοηθησε απιστευτα και σε συνδιασμο με ενα riding school που παρακολουθησα ειναι ο,τι καλυτερο εχω κανει για την οδηγηση μου.
    Σίγουρα κάποια στιγμή θα την επισκεφτώ!!

  13. #28
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    04/06/2016
    Μηνύματα
    14
    Επίσης μια ερώτηση ακόμα.Στα 120 χλμ αν αφήσω τα χέρια,η μηχανή πάει ίσια μπροστά χωρίς να παρεκλίνει απο την πορεία της(εκτός απο μια ελάχιστη κλίση που μπορεί να πάρει λόγω κλίσης του δρόμου κλπ).Στα 140-150 χλμ όμως νιώθω πως η μηχανή δυσκολεύεται να πάει απόλυτα ευθεία.Δηλαδή νιώθω κάποιες δονήσεις στο τιμόνι,πολλές φορές τόσο που με τρομάζουν.Όταν συμβαίνει αυτό,το αφήνω να συμβεί χωρίς να προσπαθώ να ακινητοποιήσω το τιμόνι με δύναμη.Στην ευθεία δεν έχω πρόβλημα,αλλά αν χρειαστεί να αλλάξω πορεία(όχι απαραίτητα στροφή,ακόμα και μια απλή αλλαγή λωρίδας) μου φαίνεται επικίνδυνο.Γιατί συμβαίνει αυτό και πως πρέπει να το αντιμετωπίσω?Η εκτίμηση μου είναι οτι συμβαίνει επειδή η μηχανή είναι ψιλή και δεν φοράει ζελατίνα.Υπάρχει περίπτωση να έχει κάποιο πρόβλημα,το οποίο να εμφανίζεται σε τόσο μικρές αλλαγές στην ταχύτητα(20 χλμ)?

  14. #29
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    04/03/2012
    Μηνύματα
    1.852
    Μην τραβάς το τιμόνι.
    Σφίξε λίγο τα πόδια στη μηχανή, χαλάρωσε τα χέρια (ίσα που να κρατάς το τιμόνι) και ως δια μαγείας το πρόβλημα θα διορθωθεί.

  15. #30
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    04/06/2016
    Μηνύματα
    14
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από lykourgi Προβολή μηνύματος
    Μην τραβάς το τιμόνι.
    Σφίξε λίγο τα πόδια στη μηχανή, χαλάρωσε τα χέρια (ίσα που να κρατάς το τιμόνι) και ως δια μαγείας το πρόβλημα θα διορθωθεί.
    Αρα δεν είναι κάποιο τεχνικό θέμα της μηχανής.Γενικά δεν τραβάω το τιμόνι.Επίσης να συμπληρώσω οτι όταν συμβαίνει αυτό,η μηχανή παίζει λίγο αριστερά-δεξιά αλλά η κίνηση αυτή δεν μου μοιάζει να προέρχεται απο μπροστά αλλά περισσότερο απο τα πλάγια (πλευρικοί άνεμοι σε συνδιασμό με την ταχύτητα και τα χαρακτηριστικά της μηχανής που ανέφερα??).Ισως η έλλειψη ζελατίνας να οδηγεί σε κακή αεροδυναμική?

Σελίδα 2 από 3 ΠρώτοΠρώτο 123 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Παραμένω νέος :P αλλά χρειάζομαι και πάλι την βοήθεια σας... !!!
    από evilnanouk στο forum Γενικά περί μοτοσικλέτας
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 16/06/2013, 12:57
  2. Απαντήσεις: 17
    Τελευταίο μήνυμα: 03/12/2007, 08:25
  3. Απαντήσεις: 59
    Τελευταίο μήνυμα: 18/06/2005, 13:40
  4. Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο μήνυμα: 20/04/2005, 15:08
  5. Απαντήσεις: 24
    Τελευταίο μήνυμα: 11/11/2003, 16:43

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF