Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 16

Θέμα: Περίπτωση ατυχήματος

  1. #1
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    06/06/2016
    Μηνύματα
    3

    Post Περίπτωση ατυχήματος

    Καλησπέρα σας ,

    Είμαι σχετικά νέος οδηγός . Ξεκίνησα να οδηγάω ένα honda 150 shi τους τελευταίους μήνες και μέχρι και τώρα το μαθαίνω . Σήμερα , είχα την ατυχία και χτύπησα/έγδαρα στα δεξια ένα Ι.Χ το οποίο σταμάτησε απότομα μπροστά μου . Εγώ ο ίδιος τραντάχτηκα αλλά δεν χτύπησα καθολου .Ωστόσο επειδή εγώ ο ίδιος δεν κατάλαβα τη ζημία εκείνη την στιγμή , είχα φρικάρει και είχε αρκετή κίνηση στους δρόμους ,λόγω και της απεργίας των ΜΜΕ , δεν σταμάτησα και συνέχισα ενώ ο οδηγός του Ι.Χ απόσο παρατήρησα βγήκε νευριασμένος ( και δικαιολογημένα ) . Στην συνέχεια , και εγώ ο ίδιος κατάλαβα πως το χτύπημα ήταν πιο σοβαρό καθώς το μπροστινό αριστερό μέρος της μηχανής είχε ξεκολήσει και είχε φύγει . ( Δεν το είχα προσέξει καθολου στην αρχή ) . Τώρα εγώ τι θα ήταν καλό να κάνω Να περιμένω σε περίπτωση που ο οδήγος πρόλαβε να δει τον αριθμό μου , να επικοινωνήσει και να το λύσουμε με την ασφάλεια? Ξέρω πως ο τρόπος που συμπερηφέρθηκα ήταν καθαρά λανθασμένος .

  2. #2
    Με θυμάσαι ρε πούστη ? Το avatar του/της AristidisZ
    Εγγραφή
    24/09/2012
    Μηνύματα
    3.680
    Ενδιαφέρουσα ερώτηση αυτή...

    Γίνεται να πας να αυτοκαταγγελθείς στην Τροχαία άραγε ;

    ψυχή μου πιες, πιες όσο θες μήπως και πάρεις στροφές

    Ο Γλάρος / ψόφα φούστη γλάρε
    ψαναψόφα φούστη γλάρε

  3. #3
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της taisteal
    Εγγραφή
    16/05/2011
    Μηνύματα
    4.857
    Πατατα εκανες..
    Πηγαινε τροχαια και δηλωσε ολο το συμβαν,που εγινε κτλ.

  4. #4
    M.A.E.Θ.Ρ.Α.Τ. Το avatar του/της sniper
    Εγγραφή
    11/11/2002
    Μηνύματα
    15.818
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Troky Προβολή μηνύματος
    Καλησπέρα σας ,

    Είμαι σχετικά νέος οδηγός . Ξεκίνησα να οδηγάω ένα honda 150 shi τους τελευταίους μήνες και μέχρι και τώρα το μαθαίνω . Σήμερα , είχα την ατυχία και χτύπησα/έγδαρα στα δεξια ένα Ι.Χ το οποίο σταμάτησε απότομα μπροστά μου . Εγώ ο ίδιος τραντάχτηκα αλλά δεν χτύπησα καθολου .Ωστόσο επειδή εγώ ο ίδιος δεν κατάλαβα τη ζημία εκείνη την στιγμή , είχα φρικάρει και είχε αρκετή κίνηση στους δρόμους ,λόγω και της απεργίας των ΜΜΕ , δεν σταμάτησα και συνέχισα ενώ ο οδηγός του Ι.Χ απόσο παρατήρησα βγήκε νευριασμένος ( και δικαιολογημένα ) . Στην συνέχεια , και εγώ ο ίδιος κατάλαβα πως το χτύπημα ήταν πιο σοβαρό καθώς το μπροστινό αριστερό μέρος της μηχανής είχε ξεκολήσει και είχε φύγει . ( Δεν το είχα προσέξει καθολου στην αρχή ) . Τώρα εγώ τι θα ήταν καλό να κάνω Να περιμένω σε περίπτωση που ο οδήγος πρόλαβε να δει τον αριθμό μου , να επικοινωνήσει και να το λύσουμε με την ασφάλεια? Ξέρω πως ο τρόπος που συμπερηφέρθηκα ήταν καθαρά λανθασμένος .

    1. Εντελώς λάθος που δεν σταμάτησες. Και νομικά και ηθικά.
    2. Να μιλήσεις με τον δικηγόρο σου και να πράξεις τα δέοντα. Αν δεν έχεις, βρες έναν.
    Αλίμονο σ’ αυτούς που δεν ξέρουν ότι δεν ξέρουν αυτά που δεν ξέρουν.

  5. #5
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    09/11/2012
    Μηνύματα
    3.818
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από taisteal Προβολή μηνύματος
    Πατατα εκανες..
    Πηγαινε τροχαια και δηλωσε ολο το συμβαν,που εγινε κτλ.
    Αν περασαν 24 ωρες απο τη στιγμη του ατυχηματος πηγαινε ο ιδιος στην αστυνομια οπως λεει ο Γιωργος.Αν μπορεις πριν να ρωτησεις και εναν δικηγορο καντο.Οτι ειναι να κανεις καντο ΑΜΕΣΑ.

  6. #6
    Κάτι θα σκεφθώ Το avatar του/της sergiosm
    Εγγραφή
    01/05/2007
    Μηνύματα
    1.297
    Πρέπει να το δηλώσεις, νομικά μεν γιατί αυτό που έκανες είναι αδίκημα (πλημμέλημα) και αν κράτησε νούμερο μπορεί να σου κάνει μήνυση άσε που του έκανες ζημιά, και ηθικά δε γιατί .... φαντάζομαι ξέρεις.

    Ενημερωτικά, το αυτόφωρο του συγκεκριμένου εγκλήματος, ληγει αύριο τα μεσάνυκτα.

  7. #7
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    06/06/2016
    Μηνύματα
    3
    Σας ευχαριστω πολυ παιδια ,

    Πηγα στην τροχαια και δηλωσα το τρακαρισμα και οτι ο ιδιος ειμαι υπευθηνος .Ξερω πως αυτο που εκανα δεν ηταν σωστο και , ελπιζω και ο ιδιος ο ανθρωπος να μην εχει παθει μεγαλη ζημια στο ι.χ .

  8. #8
    Το σημαντικό είναι πως ότι και να'χει πάθει το ΙΧ, η ασφάλεια πληρώνει... Οπότε πλην περιπτώσεων ανασφάλιστων οχημάτων, το hit&run δεν το κατάλαβα ποτές.

  9. #9
    Ογκόλιθος Το avatar του/της Sapadak
    Super Moderator
    Εγγραφή
    13/07/2005
    Μηνύματα
    4.035
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από amyroukai Προβολή μηνύματος
    Το σημαντικό είναι πως ότι και να'χει πάθει το ΙΧ, η ασφάλεια πληρώνει... Οπότε πλην περιπτώσεων ανασφάλιστων οχημάτων, το hit&run δεν το κατάλαβα ποτές.
    Χάνεις το bonus malus

  10. #10
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    06/06/2016
    Μηνύματα
    3
    Το ξερω πως δεν ηταν σωστο απο μερος μου , απλα εκεινη τη στιγμη φρικαρα και δεν μπορεσα να σκεφτω λογικα . Θα ειμαι πιο προσεκτικος στο μελλον .

  11. #11
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.065
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Sapadak Προβολή μηνύματος
    Χάνεις το bonus malus
    Όλες οι εταιρείες προσφέρουν προστασία πλέον. Οπότε, εκτός αν είσαι τρομακτικά κακός, δε χάνεις απολύτως τίποτα.
    Life begins at 45°.

  12. #12
    officially illegal rider Το avatar του/της WiSe
    Εγγραφή
    18/04/2015
    Μηνύματα
    768
    Αν εχει παρει τον αριθμο σου θα παει στον ασφαλιστη του ο οποιος μεσω του αριθμου κυκλοφοριας σου βρισκει τον ασφαλιστη σου και επικοινωνει μαζι του. Ο ασφαλιστης σου σε παιρνει τηλ και πας και κανεις δηλωση.

    Επισης δεν ειναι τοσο αναγκαιο να πας τροχαια γιατι αν δεν υπαρχει τραυματισμος δεν προκυπτουν ποινικες ευθυνες.

    Καλον θα ειναι μεσω των ασφαλιστων να μεταφερεις μια συγγνωμη για το απαραδεκτο γεγονος αυτο του να φυγεις.

    Ουτε δικηγορο χρειαζεται ειναι πολυ απλο γεγονος για να πληρωσει ταριφα....

  13. #13
    Ας τον μπανάρει κάποιος! Το avatar του/της pipe_smoker
    Εγγραφή
    12/04/2010
    Μηνύματα
    2.925
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από amyroukai Προβολή μηνύματος
    Το σημαντικό είναι πως ότι και να'χει πάθει το ΙΧ, η ασφάλεια πληρώνει... Οπότε πλην περιπτώσεων ανασφάλιστων οχημάτων, το hit&run δεν το κατάλαβα ποτές.
    Προφανώς ο φίλος πάγωσε και μπήκε στον αυτόματο (τη μαλακια του την κατάλαβε, κανεις δε χτύπησε, οποτε μην τον πιάσουμε απο το μαλλι)

    Το έχω πάθει κι εγω.

    Πιτσιρικάς, μόλις είχα πάρει το δίπλωμα αυτοκινήτου, 6 η ώρα το πρωι για να προλάβω εργαστήριο στη σχολη....
    Πάω να ξεπαρκαρω, και βλέπω να ερχεται σκουπιδιαρικο.
    "Ε οχι ρε πστ μου, δε θα με πας καρότσα και θα φάω απουσία"
    Μέσα στη νυστα και την κουλαμαρα μου, δίνω μια καλή με την όπισθεν και "φιλάω" τον πισινό μου
    Αρχίζει ο συναγερμός, παγώνω, τα χάνω, και χωρις να το καταλάβω έχω βρεθεί να έχω ξεπαρκαρει προσπαθώντας (εκει είχε μείνει το μυαλό μου ακόμα) να προλάβω το σκουπιδιαρικο
    Κάπου εκει συνειδητοποιώ τί είχε γίνει, όπισθεν δεν μπορούσα να κάνω (είπαμε ερχόταν το σκουπιδιαρικο) οποτε έκανα το τετράγωνο και γύρισα.

    Είχε κατέβει και με τις πυτζαμες ο αλλος κι έτοιμος για τσαμπουκά.
    Έφυγες, μου λεει.
    Ναι αλλα ξαναήρθα, του λεω

    Μονη ζημιά μια στραβωμενη πινακιδα (η δικη μου).

  14. #14
    Klabautermann Το avatar του/της tzimidis
    Εγγραφή
    07/04/2013
    Μηνύματα
    615
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από pipe_smoker Προβολή μηνύματος
    Έφυγες, μου λεει.
    Ναι αλλα ξαναήρθα, του λεω.
    ayta elege ki o odigos tou ktel ston proedra magi , kai anagkastike na ksanamata-metanasteysei.........

    by the way, exete dei ekeini tin paparia sta facebookia , pou leei oti sto xorio proteraiotita exei panta o ntopios?????
    Logia sofa, bgalmena apo ti zoi........

    120axronos ntopios ekane mia kali opisthen na parkarei kai esteile to stathmeymeno mixanaki mou sto apenanti pezodromio.

    kalesa troxaia , KAI MOU PIRAN DIPLOMA ASFALEIA KAI PINAKIDES !!!!!
    episis enimerosane ton ypaitio na fygei epeidi afou rthan aytoi, den xreiazetai na perimenei ton eidiko tis asfalistikis.
    opote poly apla efyge.
    oute asfaleies antallaksame oute tipota.
    Ante na perimeno tora an kai pote tha paei na kanei dilosi.........
    Otan piga sto tmima na zitiso ta stoixeia tou gia na ton paro tilefono, mou eipan na min kano kanena asteio na tou tilefoniso, giati tha theorithei oti apeilo klp klp klp.......

    Den yparxei ayto pou zo fetos.......

  15. #15
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της toyar
    Εγγραφή
    27/02/2009
    Μηνύματα
    5.517
    καλα σου ειπανε..........
    αν τον επερνες τφ θα το σηκωνε ο τροχαιος ..........γιος του
    κι αν ερχοτανε ο ασφαλιστης θα ηταν ανηψιος του........
    κι αλλη φορα να προσεχεις που βαζεις το μηχανακι σου στο χωριο
    οπως ειπες και μονος σου αυτος ειναι εκει εδω και 120 χρονια

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Πως να αντιδράσετε σε περίπτωση ατυχήματος
    από requiem στο forum Οδήγηση: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 29/04/2008, 11:01
  2. συμβουλές σε περίπτωση ατυχήματος
    από sergiosm στο forum Στραβά κι ανάποδα
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο μήνυμα: 03/05/2007, 19:34
  3. Προβλεψη ατυχηματος
    από cbanthropos στο forum Οδήγηση: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 18
    Τελευταίο μήνυμα: 17/09/2006, 01:40
  4. Nέο & Παλιό... υπάρχει περίπτωση να πάνε αντάμα....
    από code στο forum Προτάσεις & σχόλια
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 12/01/2005, 23:24
  5. Απαντήσεις: 52
    Τελευταίο μήνυμα: 04/10/2004, 14:35

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF