Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 17

Θέμα: μια βοηθεια απο τοπογραφους....

  1. #1
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της virus
    Εγγραφή
    21/02/2009
    Μηνύματα
    2.396

    μια βοηθεια απο τοπογραφους....

    θελω να βρω συντεταγμενες επιτοπου για να τις μεταφερω σε χαρτη. εχει κανεις εμπειρια σε προγραμματα προσιτα και να δινουν μια σχετικη ακριβεια με κινητο android. θελω να παω επιτοπου και να καταγραψω συντεταγμενες διοτι τα τοπογραφικα που ειχα κανει δεν εχουν συντεταγμενες και τις θελουν τωρα για δηλωση. και να εχει και μια σχετικη ευκολια χωρις πολυπλοκους χειρισμους.

    Γιαννης

  2. #2
    Τζόνι μπόι αν θέλουν συντεταγμένες ΕΓΣΑ δεν υπάρχει κινητό με την πρέπουσα ακρίβεια. Αναγκαστικά και για να μην γίνει λάθος, πάρε έναν λόκαλ τοπογράφο με τα σωστά όργανα.

  3. #3
    Έτσι τα φτιάχνουν τώρα Το avatar του/της 7Tolis
    Εγγραφή
    26/06/2014
    Μηνύματα
    3.863
    Με κινητό Android, μέσω Google maps μπορείς να πάρεις συντεταγμένες. Δε ξέρω πόσο to the point Θα είναι βέβαια. Αν σε ενδιαφέρει πες μου να σου γράψω τον τρόπο. Εύκολο είναι έτσι και αλλιώς.

  4. #4
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της virus
    Εγγραφή
    21/02/2009
    Μηνύματα
    2.396
    βασικα νομιζω οτι δεν χρειαζεται και η απολυτη ακριβεια. βλεπω οτι εχει δυο επιλογες ΕΓΣΑ και wgs84 επισης εχουν και gpx point για ανιχνευση στον χαρτη. και ρωταω τωρα. αν βρω εναν λοκαλ τοπογραφο θα εχω κι επισημη βεβαιωση οτι οι συντεταγμενες ειναι τα αναγραφομενα στα συμβολαια κτησης;

    εφτατολη αν δεν εχει πολυ γραψιμο η διαδικασια σου για πες τον τροπο
    Γιαννης

  5. #5
    αν μιλάς για κτηματολόγιο, αυτοί βγάζουν "χονδρικά" τις συντεταγμένες από κάτι σαν google maps όπως θα σου πει και ο Τόλης.
    Αν χρειάζεται να κατοχυρώσεις ιδιοκτησία και υπάρχει αμφιβολία για τα όρια της, μην το κάνεις έτσι, φτιάξε ένα σωστό τοπογραφικό. Τα όρια του κτηματολογίου δεν είναι "ισχυρά" και αποδεικτικά.

  6. #6
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από amyroukai Προβολή μηνύματος
    Αν χρειάζεται να κατοχυρώσεις ιδιοκτησία και υπάρχει αμφιβολία για τα όρια της, μην το κάνεις έτσι, φτιάξε ένα σωστό τοπογραφικό. Τα όρια του κτηματολογίου δεν είναι "ισχυρά" και αποδεικτικά.
    Πστμ!!!
    Αυτο το κρατος δεν παυει να με εκπλησσει.
    Inochi, ρε!
    Για οσο.

  7. #7
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από DrEvil Προβολή μηνύματος
    Πστμ!!!
    Αυτο το κρατος δεν παυει να με εκπλησσει.
    Γιώργο δεν είναι έκπληξη όταν δεν έχει περάσει ΟΛΗ την ελλάδα τοπογράφος αλλά όλα έχουν γίνει μέσω αεροφωτογραφίας/ίντερνετ.

  8. #8
    ΜΑΥΡΟΣ ΙΠΠΟΤΗΣ Το avatar του/της DAYMAN
    Εγγραφή
    19/08/2008
    Μηνύματα
    1.478
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από amyroukai Προβολή μηνύματος
    αν μιλάς για κτηματολόγιο, αυτοί βγάζουν "χονδρικά" τις συντεταγμένες από κάτι σαν google maps όπως θα σου πει και ο Τόλης.
    Αν χρειάζεται να κατοχυρώσεις ιδιοκτησία και υπάρχει αμφιβολία για τα όρια της, μην το κάνεις έτσι, φτιάξε ένα σωστό τοπογραφικό. Τα όρια του κτηματολογίου δεν είναι "ισχυρά" και αποδεικτικά.
    συμφωνω ακριβως αυτο εκανα εγω πριν λιγους μηνες.

  9. #9
    Έτσι τα φτιάχνουν τώρα Το avatar του/της 7Tolis
    Εγγραφή
    26/06/2014
    Μηνύματα
    3.863
    Μεσω google maps,βρίσκεις το σημείο που σε ενδιαφέρει,πατάς παρατεταμένα στο σημείο που θες και μόλις αυτό γίνει πινέζα,επάνω στη κορυφή της οθόνης θα σου γράψει τις συντεταγμένες.Μετά βρίσκεις το επόμενο σημείο,πατας Χ στις προηγούμενες συντεταγμένες,πατάς παρατεταμένα και πάει λέγοντας.That's all.
    Φίου φίου φι φι φίου

  10. #10
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από amyroukai Προβολή μηνύματος
    Γιώργο δεν είναι έκπληξη όταν δεν έχει περάσει ΟΛΗ την ελλάδα τοπογράφος αλλά όλα έχουν γίνει μέσω αεροφωτογραφίας/ίντερνετ.
    Τοτε τι στο καλο το θεμε το κτηματολογιο; Το οποιο δεν εχει κοστισει και λιγο.
    Τεσπα, μην χαλαω το θεμα του virus, το λεμε καποια αλλη ολο αυτο.
    Inochi, ρε!
    Για οσο.

  11. #11
    Καλλίγραμμον Μέλος Το avatar του/της vaska
    Εγγραφή
    29/10/2007
    Μηνύματα
    7.796
    Με gps δεν θα είχες την ακρίβεια που θες?? Λέω εγώ τώρα. Ποιο εύκολο μου φαίνεται, δανείζεσαι ένα πας επί τόπου καταγράφεις συντεταγμένες και τέλος
    LIFE IS TOO SHORT to remove usb safely
    "These violent delights have violent ends
    And in their triumph die, like fire and powder
    Which, as they kiss, consume" William Shakespeare (Romeo & Juliet).

  12. #12
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της virus
    Εγγραφή
    21/02/2009
    Μηνύματα
    2.396
    evil δεν χαλας τιποτα ολα δεκτα αλωστε εχει σχεση με το θεμα.

    καταρχην κανω δικαιωματα επιδοτησης. θελουν φανταζομαι στο περιπου τα ορια συντεταγμενων. εφτατολη σευχαριστω δεν το ηξερα αυτο με την πινεζα στον χαρτη


    τωρα σχετικα με το συμβολαιο κτησης. εχω κανει ΚΑΙ αποδοχη ΚΑΙ συμβολαια ΚΑΙ τοπογραφικο. και παλι εχω αμφισβητηση με εναν μαλακα γειτονα για δυο δεντρα σε διαφορετικα σημεια αλλα σε ΕΝΑ χωραφι. τα ορια υποδειχθησαν απο τον κλαδευτη τον οργωτη και την διαθηκη και εγιναν τα παραπανω χαρτια.
    Γιαννης

  13. #13
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της virus
    Εγγραφή
    21/02/2009
    Μηνύματα
    2.396
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από vaska Προβολή μηνύματος
    Με gps δεν θα είχες την ακρίβεια που θες?? Λέω εγώ τώρα. Ποιο εύκολο μου φαίνεται, δανείζεσαι ένα πας επί τόπου καταγράφεις συντεταγμένες και τέλος
    το gps δεν μου δινει συντεταγμενες του που ειμαι. εκτος κι αν δεν κανω κατι καλα.
    Γιαννης

  14. #14
    Καλλίγραμμον Μέλος Το avatar του/της vaska
    Εγγραφή
    29/10/2007
    Μηνύματα
    7.796
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από virus Προβολή μηνύματος
    το gps δεν μου δινει συντεταγμενες του που ειμαι. εκτος κι αν δεν κανω κατι καλα.
    Τι να σου πω ειδικός δεν είμαι αλλά το δικό μου μου δίνει καθώς και υψόμετρο. Αν θες στο στέλνω να κάνεις την δουλειά σου. Επίσης έχω άκρη να σου βρω GPS τοπογραφικο μεγάλης ακριβειας της garmin. Πάντως μία φορά που τα βάλαμε δίπλα δίπλα έδειξαν το ίδιο. Garmin και το δικό μου απλά το άλλο είναι χειρός με πολύ μεγάλη αυτονομία. Ότι θες μου λες
    Τελευταία τροποποίηση από vaska; 08/06/2016 στις 08:49.

  15. #15
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    09/11/2012
    Μηνύματα
    3.818
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από virus Προβολή μηνύματος
    evil δεν χαλας τιποτα ολα δεκτα αλωστε εχει σχεση με το θεμα.

    καταρχην κανω δικαιωματα επιδοτησης. θελουν φανταζομαι στο περιπου τα ορια συντεταγμενων. εφτατολη σευχαριστω δεν το ηξερα αυτο με την πινεζα στον χαρτη


    τωρα σχετικα με το συμβολαιο κτησης. εχω κανει ΚΑΙ αποδοχη ΚΑΙ συμβολαια ΚΑΙ τοπογραφικο. και παλι εχω αμφισβητηση με εναν μαλακα γειτονα για δυο δεντρα σε διαφορετικα σημεια αλλα σε ΕΝΑ χωραφι. τα ορια υποδειχθησαν απο τον κλαδευτη τον οργωτη και την διαθηκη και εγιναν τα παραπανω χαρτια.
    Ενας λογος παραπανω να πας σε επαγγελματια.

    Τα gps εχουνε μεγαλη ακριβεια και μπορεις να το κανεις και μονος σου,αλλα παλι δεν θα εχεις επισημο χαρτι στα χερια σου.

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Μια βοηθεια απο κομπιουτεραδες...
    από blackbusa στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 2314
    Τελευταίο μήνυμα: 17/06/2018, 15:07
  2. μια βοηθεια απο τους εμπειρους
    από neos mixanovios στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο μήνυμα: 16/10/2009, 16:07
  3. Απαντήσεις: 13
    Τελευταίο μήνυμα: 19/08/2008, 22:14
  4. Μια Ερωτηση Απο Εναν Απληροφορητο
    από energizer6666 στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 12
    Τελευταίο μήνυμα: 19/05/2004, 13:14

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF