Σελίδα 2 από 7 ΠρώτοΠρώτο 1234567 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 16 έως 30 από 97

Θέμα: Απορια με λαδια

  1. #16
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    18/02/2007
    Μηνύματα
    465
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από toyar Προβολή μηνύματος
    συγνωμη φιλε μου αλλα αυτα που αναγραφεις δεν εχουν σχεση με την πραγματικοτητα
    υπαρχουν απειρες πηγες για να ενημερωθεις για τις τυποποιησεις των λιπαντικων και για τις παραμετρους επιλογης τους
    επισης τα -οποια- γρεζια δεν αποβαλλονται με την αλλαγη λαδιων αλλα με την αλλαγη φιλτρου λαδιου οπου κατακρατουνται
    Αν είναι έτσι όπως λες ... γιατί σε ΚΑΘΕ αλλαγή λαδιών σε όλα τα οχήματα που έχω - χωρίς αλλαγή φίλτρου - τα γρέζια τρέχουν μαζί με τα λάδια ? ... Απλά το φίλτρο δεν συγκρατεί όλο το γρέζι ...

    Τι ακριβώς δεν είναι ακριβές σε αυτά που γράφω πιό πάνω ?
    Ένα μικρό απόσπασμα από site εταιρίας λαδιών :

    "Τι είναι Πολύτυπο λιπαντικό;
    Πολύτυπα λιπαντικά ή πολλαπλής ρευστότητας (multigrade oils) λιπαντικά είναι προϊόντα στα οποία το κυριότερο χαρακτηριστικό τους είναι η μικρή μεταβολή του ιξώδους τους (ρευστότητας),στις μεταβολές της θερμοκρασίες που συναντάμε χειμώνα – καλοκαίρι αλλά και στους χειμερινούς μήνες στις εναλλαγές θερμοκρασίας ημέρας και νύχτας (SAE 5W-40, 10W-40, 15W-40, 20W-50 κλπ). Χρησιμοποιούνται για την λίπανση όλων των μοντέρνων κινητήρων όπου οι απαιτήσεις της λίπανσης είναι μεγάλες και συνεχώς εξελίσσονται."

  2. #17
    Μέλος
    Εγγραφή
    21/11/2015
    Μηνύματα
    34
    Vrasida καλα σου λεει ο toyar. Αυτα που γραφεις δεν ισχυουν και ειναι αμαρτια να μπερδευουμε τοσο κοσμο που διαβαζει. Εν ολιγης. Η "ρευστοτητα" ενος λαδιου μετριεται σε centistrokes. Θεωρητικα ενα λαδι αποδιδει τα μεγιστα γυρω στα 10centistrokes. Ενα λαδι 5w30 της ταδε εταιριας εχει π.χ. 80centistrokes στους 40C και 12centistrokes στους 100C. Ενα λαδι 20w50 της ιδιας εταιριας θα χει 100centistrokes στους 40C και 16centistrokes στους 100C. Ωστοσο τυχαινει λαδια διαφορετικων εταιριων να ειναι ψιλοτερα και αλλα παχυτερα. Πχ castrol 10w40 να ειναι στην αλφα θερμοκρασια ιδια centistrokes με motul 20w50.
    Απο κει και περα λαμβανοντας ο καθενας υποψιν τις αναγκες του κινητηρα του βαση της οδηγησης του και βαση των εξωτερικων θερμοκρασιων διαλεγει το καταλληλο λαδι. Και να θυμομαστε παντα το 90% της φθορας του κινητηρα γινεται κατα την κρυα εκκινηση.
    Επουδενι παντως ενα 30αρι λαδι δεν ειναι για 30C. Θα δεις πολλα καινουρια αυτοκινητα να συνιστα ο κατασκευαστης 0w20 σε θερμοκρασιες ελλαδας.

  3. #18
    Καλλίγραμμον Μέλος Το avatar του/της vaska
    Εγγραφή
    29/10/2007
    Μηνύματα
    7.786
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Vrasidas Προβολή μηνύματος
    Το μπουκάλι γράφει 10W-40 ... Το γράμμα W σημαίνει Winter (χειμώνας) και αναφέρεται στην χαμηλότερη κλιματική θερμοκρασία σύμφωνα με τις προδιαγραφές που αντέχει το συγκεκριμένο λάδι.

    Το 40 σημαίνει maχ θερμοκρασία υπό σκιά σύμφωνα με τις προδιαγραφές αντοχής του λαδιού ... Προχθές είχαμε 40άρια .. άρα όποιος έχει 40άρι λάδι στην μηχανή του ... το μοτέρ υποφέρει ( με όλες τις συνέπειες ) ... Για το κλίμα της Ελλάδας το 15W-50 (που 50 βαθμοί υπό σκιά είναι δύσκολο να δούμε) είναι μια χαρά λάδι και όντως προστατεύει τον κινητήρα ...

    Που να δεις που αντιπροσωπείες βάζουν στο αυτοκίνητα 5W-30 γιατί έτσι γράφει ο κατασκευαστής .... χωρίς κανείς να μπει στην διαδικασία να διαβάσει ότι ο κατασκευαστής αναφέρεται στην χώρα παραγωγής (π.χ. Σουηδία...) ....


    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Vrasidas Προβολή μηνύματος
    Αν είναι έτσι όπως λες ... γιατί σε ΚΑΘΕ αλλαγή λαδιών σε όλα τα οχήματα που έχω - χωρίς αλλαγή φίλτρου - τα γρέζια τρέχουν μαζί με τα λάδια ? ... Απλά το φίλτρο δεν συγκρατεί όλο το γρέζι ...

    Τι ακριβώς δεν είναι ακριβές σε αυτά που γράφω πιό πάνω ?
    Ένα μικρό απόσπασμα από site εταιρίας λαδιών :

    "Τι είναι Πολύτυπο λιπαντικό;
    Πολύτυπα λιπαντικά ή πολλαπλής ρευστότητας (multigrade oils) λιπαντικά είναι προϊόντα στα οποία το κυριότερο χαρακτηριστικό τους είναι η μικρή μεταβολή του ιξώδους τους (ρευστότητας),στις μεταβολές της θερμοκρασίες που συναντάμε χειμώνα – καλοκαίρι αλλά και στους χειμερινούς μήνες στις εναλλαγές θερμοκρασίας ημέρας και νύχτας (SAE 5W-40, 10W-40, 15W-40, 20W-50 κλπ). Χρησιμοποιούνται για την λίπανση όλων των μοντέρνων κινητήρων όπου οι απαιτήσεις της λίπανσης είναι μεγάλες και συνεχώς εξελίσσονται."

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από toyar Προβολή μηνύματος
    συγνωμη φιλε μου αλλα αυτα που αναγραφεις δεν εχουν σχεση με την πραγματικοτητα
    υπαρχουν απειρες πηγες για να ενημερωθεις για τις τυποποιησεις των λιπαντικων και για τις παραμετρους επιλογης τους
    επισης τα -οποια- γρεζια δεν αποβαλλονται με την αλλαγη λαδιων αλλα με την αλλαγη φιλτρου λαδιου οπου κατακρατουνται

    Είπα κι εγώ "είναι πρωί ακόμα,με την τσίμπλα στο μάτι είμαι, δεν μπορεί κάτι λάθος διάβασα" αλλά το διάβασαν κι άλλοι. Φίλε Vrasidas όπως στα λέει ο toyar είναι κάτι έχεις καταλάβει ή σου έχουν εξηγήσει λάθος και το μεταφέρεις λάθος σε σχέση με τον τύπο λαδιού και τους συμβολισμούς πάνω στα μπουκάλια. Επίσης αν τρέχουν γρέζια από τον κινητήρα σου και τα βλέπεις σε κάθε αλλαγή λαδιού ή ο κινητήρας σου σκορπάει και είναι έτοιμος να αποδημήσει εις κύριον ή το φίλτρο λαδιού που βάζεις είναι μούφα ή κάποιο πρόβλημα στο κύκλωμα λίπανσης έχεις.
    Υπάρχει σχετικό θρέντ με όνομα νομίζω "λαδολογίες" που κάποιος λεβέντης δαπάνησε χρόνο από την ζωή του να μας τα εξηγήσει απλά και κατανοητά. Ρίξτου μια ματιά και σε όποια απορία σου δημιουργηθεί με χαρά να απαντήσουμε αν ξέρουμε, πάντως αυτά που γράφεις πραγματικά δεν έχουν σχέση με την πραγματικότητα.
    LIFE IS TOO SHORT to remove usb safely
    "These violent delights have violent ends
    And in their triumph die, like fire and powder
    Which, as they kiss, consume" William Shakespeare (Romeo & Juliet).

  4. #19
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από vaska Προβολή μηνύματος
    Υπάρχει σχετικό θρέντ με όνομα νομίζω "λαδολογίες" που κάποιος λεβέντης δαπάνησε χρόνο από την ζωή του να μας τα εξηγήσει απλά και κατανοητά. Ρίξτου μια ματιά και σε όποια απορία σου δημιουργηθεί με χαρά να απαντήσουμε αν ξέρουμε, πάντως αυτά που γράφεις πραγματικά δεν έχουν σχέση με την πραγματικότητα.
    Οτι είπε ο λεβέντης από πάνω!!!

    Κάποιοι αναφέρατε και τα αυτοκινητα. Εχω ενα S40 και ο κατασκευαστης δίνει 5w-30. Παντού σε εξουσιοδοτημένα θα παίξουμε ξύλο κάθε φορά. Πας με το service manual στο χερι και δείχνεις το ΞΕΚΑΘΑΡΟ διάγραμμα με βάση την θεροκρασία, που λέει ότι στα δικά μας κλίματα (κρήτη), παίζει το 5w-40. Ποτε δεν εχει βρεθεί ενας που να πει "ρε λες να έχει δίκιο το παχουλό αγόρι";;; Πάντα λένε "ξερουμε εμείς" και "παντα αυτά βάζουμε" και όταν τους δείξεις το μανιουάλι, σου λένε κάτι σαν "δεν κατένε πράμα αυτοί"...


    Nothing in life is to be feard. It is only to be understood.
    Marie Curie

  5. #20
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Shaolin Monk Προβολή μηνύματος
    Οτι είπε ο λεβέντης από πάνω!!!

    Κάποιοι αναφέρατε και τα αυτοκινητα. Εχω ενα S40 και ο κατασκευαστης δίνει 5w-30. Παντού σε εξουσιοδοτημένα θα παίξουμε ξύλο κάθε φορά. Πας με το service manual στο χερι και δείχνεις το ΞΕΚΑΘΑΡΟ διάγραμμα με βάση την θεροκρασία, που λέει ότι στα δικά μας κλίματα (κρήτη), παίζει το 5w-40. Ποτε δεν εχει βρεθεί ενας που να πει "ρε λες να έχει δίκιο το παχουλό αγόρι";;; Πάντα λένε "ξερουμε εμείς" και "παντα αυτά βάζουμε" και όταν τους δείξεις το μανιουάλι, σου λένε κάτι σαν "δεν κατένε πράμα αυτοί"...

    Βάζω 5-30 ή 0-30 στο αυτοκίνητο εδώ και 300.000χλμ . Τα ίδια είχα κι εγώ με τα μαστόρια αλλά από την ανάποδη ,θέλανε να βάζουνε 10-40
    NdGT: "A great challenge of life: Knowing enough to think you're doing it right, but not enough to know you're doing it wrong"Το'χω πάθει και στις Σέρρες
    riding coach του πληκτρολογίου

  6. #21
    Squadra Puzzola Το avatar του/της Ichigo
    Εγγραφή
    17/07/2005
    Μηνύματα
    1.429
    15-50 σε υγρόψυκτο μοτερ όταν πχ η σουζουκι στο επίσημο αγγλικό λέει για 10-40;;; Ποτε!!! Βάζω 10-40 χειμώνα καλοκαίρι στο μοτορι και είμαι μια χαρά. Και εκτός αυτού λειτουργώ και με λιγότερους κραδασμούς τον κινητήρα! Έχω ακούσει εδώ μέσα σε υγρόψηκτο ληστή να βάζουν 20-50 το καλοκαίρι!!! Δλδ έλεος! Την σήμερον πλέον όλα σχεδόν είναι υγρόψυκτα και είναι υπέρτατη χαζομάρα το 15-50 αν δεν το υπαγορεύει ρητά ο κατασκευαστής ή αν δεν είναι αερόψυκτο. Στο σκουτερ πχ που η piaggio λέει 15-50 στο ιταλικό μανιουαλ ναι εκεί το τηρώ ευλαβικά
    Salentu. Lu Sule Lu Mare Lu Ientu.

    Et quacumque viam dederit fortuna sequamur
    "Conservatives are not necessarily stupid, but most stupid people are conservatives."

  7. #22
    τετρακυλινδρο μελος Το avatar του/της yiannis172
    Εγγραφή
    13/07/2008
    Μηνύματα
    730
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Ichigo Προβολή μηνύματος
    15-50 σε υγρόψυκτο μοτερ όταν πχ η σουζουκι στο επίσημο αγγλικό λέει για 10-40;;; Ποτε!!! Βάζω 10-40 χειμώνα καλοκαίρι στο μοτορι και είμαι μια χαρά. Και εκτός αυτού λειτουργώ και με λιγότερους κραδασμούς τον κινητήρα! Έχω ακούσει εδώ μέσα σε υγρόψηκτο ληστή να βάζουν 20-50 το καλοκαίρι!!! Δλδ έλεος! Την σήμερον πλέον όλα σχεδόν είναι υγρόψυκτα και είναι υπέρτατη χαζομάρα το 15-50 αν δεν το υπαγορεύει ρητά ο κατασκευαστής ή αν δεν είναι αερόψυκτο. Στο σκουτερ πχ που η piaggio λέει 15-50 στο ιταλικό μανιουαλ ναι εκεί το τηρώ ευλαβικά
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	Στιγμιότυπο οθόνης (78).png 
Προβολές:	205 
Μέγεθος:	5,9 KB 
ID:	363373

    Απο manual,υγροψυκτου μοτερ Suzuki.

  8. #23
    Squadra Puzzola Το avatar του/της Ichigo
    Εγγραφή
    17/07/2005
    Μηνύματα
    1.429
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από yiannis172 Προβολή μηνύματος
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	Στιγμιότυπο οθόνης (78).png 
Προβολές:	205 
Μέγεθος:	5,9 KB 
ID:	363373

    Απο manual,υγροψυκτου μοτερ Suzuki.
    Ναι ο κατασκευαστής προφανώς σου δίνει δυνατότητα να χρησιμοποιήσεις και άλλους τύπους γιατί πρέπει να καλύψει κάπως τον κ@λο του. Όμως κάπου λέει Suzuki recommends blah blah blah 10-40!
    Δεν είσαι στα Εμιράτα για να βάλεις 15 και 20 αλλά Ελλάδα συν του ότι είναι υγρόψυκτο και όχι αερόψυκτο! Λιγότεροι κραδασμοί, λειτουργεί λίγο ποιο κρύα λόγω λιγότερων τριβών, λιγότερη καταπόνηση γενικά
    Salentu. Lu Sule Lu Mare Lu Ientu.

    Et quacumque viam dederit fortuna sequamur
    "Conservatives are not necessarily stupid, but most stupid people are conservatives."

  9. #24
    Στρογγυλοφάναρος Το avatar του/της sapila racing
    Moderator
    Εγγραφή
    26/07/2005
    Μηνύματα
    18.168
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Ichigo Προβολή μηνύματος
    Λιγότεροι κραδασμοί, λειτουργεί λίγο ποιο κρύα λόγω λιγότερων τριβών, λιγότερη καταπόνηση γενικά
    Λιγότεροι κραδασμοί? Κατι μπερδεύεις!!!
    sapila racing team

    bimota SB6 1995

    Hornet 900 2005
    Yamaha SR500 1981
    BMW R75/6 1975
    BMW R26 1957

  10. #25
    τετρακυλινδρο μελος Το avatar του/της yiannis172
    Εγγραφή
    13/07/2008
    Μηνύματα
    730
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Ichigo Προβολή μηνύματος
    Ναι ο κατασκευαστής προφανώς σου δίνει δυνατότητα να χρησιμοποιήσεις και άλλους τύπους γιατί πρέπει να καλύψει κάπως τον κ@λο του. Όμως κάπου λέει Suzuki recommends blah blah blah 10-40!
    Δεν είσαι στα Εμιράτα για να βάλεις 15 και 20 αλλά Ελλάδα συν του ότι είναι υγρόψυκτο και όχι αερόψυκτο! Λιγότεροι κραδασμοί, λειτουργεί λίγο ποιο κρύα λόγω λιγότερων τριβών, λιγότερη καταπόνηση γενικά
    Ακριβως οπως το ειπες...recommends,δηλαδη συνιστα δε περιοριζει σε αυτο το ιξωδες,τις επιλογες.
    Eπειδη ειμαστε Ελλαδα και οχι Γερμανια ή Σουηδια,θελουμε ΚΑΙ το 15W-50,σε καποιες περιπτωσεις.

  11. #26
    Squadra Puzzola Το avatar του/της Ichigo
    Εγγραφή
    17/07/2005
    Μηνύματα
    1.429
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από sapila racing Προβολή μηνύματος
    Λιγότεροι κραδασμοί? Κατι μπερδεύεις!!!
    Πραγματικά όταν αποφάσισα να κάνω την αλλαγή από τη βλακώδη προτροπή του urban myth του 15-50 σε 10-40 έτσι ακριβώς το αντιληφθηκα. Και το μοτερ να ανοίγει λίγο καλύτερα και αισθητά λιγότερους κραδασμούς. Μηχανάκι που το δουλεύω κάθε μέρα σε κίνηση πόλης και ταξίδια οπότε και η παραμικρή αλλαγή μου γίνεται για πλάκα αντιληπτή. Α και δεν καίει σταγόνα χειμώνα καλοκαίρι εδώ και 40000χλμ που το δουλέυω έτσι.
    Salentu. Lu Sule Lu Mare Lu Ientu.

    Et quacumque viam dederit fortuna sequamur
    "Conservatives are not necessarily stupid, but most stupid people are conservatives."

  12. #27
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της toyar
    Εγγραφή
    27/02/2009
    Μηνύματα
    5.522
    κυριοι το ιξωδες καθοριζεται απο τον κατασκευαστη με βαση κυριως τις ανοχες του κινητηρα και μια απο τις λιγοτερο σημαντικες παραμετρους ειναι η θερμοκρασια περιβαλλοντος ειδικα σε χωρες με ευκρατο κλιμα οπως η δικη μας
    κανενας σημερινος κινητηρας υψηλης αποδοσης και με εμφαση στην οικονομια δεν κατασκευαζεται για 50αρι λαδι
    τα υβριδικα της toyota ζητανε 0W20
    το suzuki που αναφερθηκε παραπανω ειναι παλιας σχεδιασης κινητηρας με μεσαιες ανοχες γιαυτο δεν ζηταει πουθενα 5W ενω δουλευει ακομα και με 50
    στην πραξη ενα 10W40 το οποιο ειναι συνηθισμενο και φθηνο το καλυπτει απολυτα ενω τα 15-40 ειναι δυσευρετα και τα 10-50 δεν τα εχω δει πουθενα

  13. #28
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/04/2008
    Μηνύματα
    3.993
    εγω τι να βαλω τελικα


    χαχαχααχα

    Πέρα απο την πλακα. Πάντα εβαζα οτι μου βαζανε. δεν ασχολουμαι με το λαδι γιατι η χρηση της μηχανης ειναι παντα εκτος αττικης και δεν την αφηνω ποτε μα ποτε να ζεσταθει. βεντιλατερ εχω ακουσει 10 φορες στα δεκα χρονια. Ο λαμπριανιδης παιζει ακομα? η υπαρχει αλλος λαδεμπορας στην πιατσα...?

  14. #29
    Σιδεροφαγος... Το avatar του/της DoctoR_k6
    Εγγραφή
    18/09/2006
    Μηνύματα
    3.707
    Εγω παντως με 15w50 εδω κ 10 χρονια για 100k δεν εχω αντιμετωπισει κανενα θεμα κ ας στροφαρουμε ως τις 13750...
    Δεν καιω σταγονα κ δουλευει λουλουδι.
    Αν ημουν καμια γερμανια η αγγλια θα εβαζα 10w40, αλλα Ελλαδα κ 40αρια προτιμω το 50αρι.
    Ασε που σε ταξιδι καλοκαιρακι με 170-180 σταθερα η θερμκρασια λαδιου με το 40αρι ακουμπαει 115-120c
    ενω με το 50αρι δεν εβλεπα πανω απο 110c με παρομοιες συνθηκες.
    Ride(s) the wind of change...

  15. #30
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της toyar
    Εγγραφή
    27/02/2009
    Μηνύματα
    5.522
    μην περιμενεις μαρκα
    ακομα κι αν σου προτεινει καποιος ειναι τελειως υποκειμενικο και πιθανοτατα δεν θα καταλαβεις διαφορα οτι κι αν βαλεις
    ψαξε για κατι επωνυμο σε καλη τιμη ή προσφορα
    πχ http://oilsmotoauto.gr/el/93-lipanti...y=asc#/_-10w40

Σελίδα 2 από 7 ΠρώτοΠρώτο 1234567 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. help!! ΠΡΟΒΛΗΜΑ με Λαδια
    από low__rider στο forum Suzuki V-Strom series
    Απαντήσεις: 22
    Τελευταίο μήνυμα: 19/10/2007, 11:08
  2. ΑΠΟΡΙΑ ΜΕ ΤΟ Fz1 06 07
    από gtsagas στο forum Yamaha Fazer
    Απαντήσεις: 24
    Τελευταίο μήνυμα: 06/08/2007, 18:11
  3. Απορια με αριθμο πλαισιου
    από medieval στο forum Kawasaki Z series
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 13/01/2007, 12:08
  4. Προβλημμα με λαδια!!!!
    από solman στο forum Honda Africa
    Απαντήσεις: 15
    Τελευταίο μήνυμα: 11/11/2006, 14:52
  5. απορια με z750
    από gourtz στο forum Kawasaki Z series
    Απαντήσεις: 56
    Τελευταίο μήνυμα: 04/02/2006, 23:55

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF