Σελίδα 5 από 7 ΠρώτοΠρώτο 1234567 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 61 έως 75 από 97

Θέμα: Απορια με λαδια

  1. #61
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της nik69
    Εγγραφή
    26/12/2014
    Μηνύματα
    589
    Τον χειμώνα σε diesel 1600 μέχρι τα 10 λεπτά λειτουργείας (10 έως 15 Km πορεία) η θερμοκρασία δείχνει παύλες. Μετά αρχίζει να δείχνει από τους 75 περίπου και θέλει άλλο ένα πεντάλεπτο να φτάσει την θερμοκρασία λειτουργείας. 95-105 ανάλογα το πόσο το πιέζεις.
    Το καλοκαίρι μειώνονται αυτοί οι χρόνοι-αποστάσεις.

    Εδώ και 20 χρόνια κάνω 28 Km για να πάω και άλλα τόσα για να επιστρέψω από την δουλειά.
    Έχω αλλάξει 2 αυτοκίνητα το 1 με 350.000 και το άλλω με 400.000.
    Αλλαγές λαδιών μετά τα 200.000 όποτε νάναι. (πάνω από 15.000 έως και 25.000 όταν ξεχνιόμουν).
    Το μόνο που είχε αντέξει επάνω τους ήταν ο κινητήρας. Όλα τα άλλα (ακρόμπαρα-ψαλίδια-αμορτισέρ) αλλαζόντουσαν , και οι ταπετσαρίες εντελώς κατεστραμένες.

    Οι συγκρίσεις όμως με φίλους που χρησιμποποιούσαν το αυτοκίνητο περισσότερο σε αστικές μετακινήσεις(σταμάτα-ξεκίνα κάθε 5Km) είναι τραγικές.
    Είχαν τις τριπλάσιες φθορές στα μισά χιλιόμετρα.

    Προφανώς δεν συγκρίνονται άμεσα με τους πολύστροφους κινητήρες των μοτό, αλλά είναι ενδεικτικές του τι γίνεται.

  2. #62
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.821
    Doc και Nic thank you!

    Και όπως έλεγα..

    Αν τα λάδια αλλάζονται όταν προβλέπει ο κατασκευαστής ο κινητήρας δεν παθαίνει τίποτα.
    Αν φροντίζουμε ο κινητήρας μας να έχει λάδια το πιθανότερο είναι να διαλυθούν τα πάντα και ο κινητήρας να μην έχει ανοιχθεί ακόμα.
    Οι κινητήρες χαλάνε και φθείρονται από λάθος* χρήση και όχι επειδή βάλαμε 10-40
    Τα πιο χοντρά λάδια δεν προσφέρουν κάτι παραπάνω αλλά το αντίθετο.


    *Που μπορεί να μην είναι απαραίτητα λάθος!
    Βάζει κάποιος το μηχανάκι το πρωί πάει στη δουλειά του 8χλμ.. το σβήνει.
    Το μεσ/ρι ξανά, για να γυρίσει.
    Το απόγευμα το ίδιο για καφέ.

    Το μηχανάκι έκανε 40 χλμ κρύο.

    x 5 εργάσιμες? 200 χλμ κρύο. Αθήνα Πάτρα δλδ με κρύο κινητήρα.

    Το ΣΚ όλο και κάποια βόλτα θα παίξει και καλό είναι να έχουμε 20-50 μη μας πάθει τίποτα γιατί κάνει και ζέστη στην Ελλάδα!!!! Τα 20-50 προσφέρουν καλύτερη λίπανση και ο κινητήρας μου θα αντέξει παραπάνω. Yeah right!!!

    Και 20 - 50 να έχω όλη την εβδομάδα, όλο το χρόνο, αν δεν μένω νευροκόπι η διαφορά με ένα 10-40 στην φθορά θα είναι ανύπαρκτη με ζεστό κινητήρα.
    Θα είναι αμελητέα με κρύο κινητήρα.
    Η μεγάλη διαφορά στη φθορά θα προέλθει απ' τη χρήση της μηχανής. Πόσες ώρες δούλεψε ο κινητήρας μας κρύος (με οποιοδήποτε λάδι)!

    Όλοι σκέφτονται τι φθορές προκαλούν στον κινητήρα τους όταν τον σκίζουν. Καλύτερα να σκέφτονται τι του προκαλούν όταν τον βάζουν εμπρός το πρωί.

    Φυσικά δεν έχουμε συμφωνήσει ούτε ποιος είναι ο σωστός τρόπος να ζεσταίνουμε τον κινητήρα, θα συμφωνήσουμε τι λάδια θα βάλουμε? Το θρεντ με τη λίπανση αλυσίδας έφτασε τις 70 σελίδες και 2 άτομα μεταξύ τους δεν έχουν συμφωνήσει ακόμα!


    Sent from me using a computer.

  3. #63
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της toyar
    Εγγραφή
    27/02/2009
    Μηνύματα
    5.522
    αυτο που διαπιστωνω απο τα παραπανω ειναι τελικα οτι για μεσα στην πολη και μικρες διαδρομες ειναι καλυτερα τα αεροψυκτα (και πιο αξιοπιστα, πιο απλα, πιο φθηνα, πιο ελαφρια)
    η δουλεια μου ειναι 4χλμ απο το σπιτι και το cbf εχει πιασει θερμοκρασια στα πρωτα 500μετρα +ενα φαναρι
    επισης συμφωνω απολυτα οτι οι μικρες διαδρομες και τα πολλα αναψε-σβησε ειναι ο θανατος του κινητηρα

  4. #64
    never hold back Το avatar του/της Ohm
    Εγγραφή
    08/12/2015
    Μηνύματα
    371
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από daz Προβολή μηνύματος
    Βάζει κάποιος το μηχανάκι το πρωί πάει στη δουλειά του 8χλμ.. το σβήνει.
    Το μεσ/ρι ξανά, για να γυρίσει.
    Το απόγευμα το ίδιο για καφέ.
    τί μηχανάκι; πόσα κυβικά;

    το ίδιο είναι 50άρι που για να ξεκινήσεις από το φανάρι χωρίς να σε περάσουν από πάνω οι κοπελίτσες με τα σκουτεράκια πρέπει να το στύψεις ανάποδα και το ίδιο ένα 1000άρι που πάει πορεία με 60, 2500 στροφές και ελάχιστο γκάζι;

    εκτός αν οι συνθήκες είναι παγετός, βάζετε τον κινητήρα σε λειτουργία όπως λέει ο κατασκευαστής και ξεκινήστε να κινείστε με μέτριο γκάζι και ανεβάσματα νωρίς. Έτσι κυκλοφορούν τα λάδια παντού, ζεσταίνονται μαζί όλα τα εξαρτήματα κτλ. Άμα κάθεσαι στο ρελαντί, πρώτα πρώτα καθ'ότι το φορτίο είναι ελάχιστο, ζεσταίνεται πιό αργά απ'ότι όταν κινείται και δεύτερον, ζεσταίνονται μόνο όσα περιστρέφονται. Δηλαδή μόνο ο κινητήρας. Όλα τα άλλα ακόμα δεν έχουν καν αρχίσει να ξυπνάνε.

    Εγώ έτσι το βλέπω, αλλά επειδή έχω ήδη την ταμπέλα του περίεργου, στάνταρ κάτι θα βρείτε να σχολιάσετε... άντε να δούμε :|
    I live to learn. I learn to think. I think to create. I create to be.

  5. #65
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της nik69
    Εγγραφή
    26/12/2014
    Μηνύματα
    589
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Ohm Προβολή μηνύματος
    τί μηχανάκι; πόσα κυβικά;

    το ίδιο είναι 50άρι που για να ξεκινήσεις από το φανάρι χωρίς να σε περάσουν από πάνω οι κοπελίτσες με τα σκουτεράκια πρέπει να το στύψεις ανάποδα και το ίδιο ένα 1000άρι που πάει πορεία με 60, 2500 στροφές και ελάχιστο γκάζι;

    εκτός αν οι συνθήκες είναι παγετός, βάζετε τον κινητήρα σε λειτουργία όπως λέει ο κατασκευαστής και ξεκινήστε να κινείστε με μέτριο γκάζι και ανεβάσματα νωρίς. Έτσι κυκλοφορούν τα λάδια παντού, ζεσταίνονται μαζί όλα τα εξαρτήματα κτλ. Άμα κάθεσαι στο ρελαντί, πρώτα πρώτα καθ'ότι το φορτίο είναι ελάχιστο, ζεσταίνεται πιό αργά απ'ότι όταν κινείται και δεύτερον, ζεσταίνονται μόνο όσα περιστρέφονται. Δηλαδή μόνο ο κινητήρας. Όλα τα άλλα ακόμα δεν έχουν καν αρχίσει να ξυπνάνε.

    Εγώ έτσι το βλέπω, αλλά επειδή έχω ήδη την ταμπέλα του περίεργου, στάνταρ κάτι θα βρείτε να σχολιάσετε... άντε να δούμε :|
    Ζέσταμα δεν έχω καθίσει ποτέ να κάνω.
    Ξεκίνημα απ'ευθείας και μέτριο γκάζι και χαλαρά για ένα δεκάλεπτο περίπου.
    Σε κανένα manual από τα οχήματα που πέρασαν από τα χέρια μου δεν πρότειναι να κάθομαι ακίνητος να περιμένω να ζεσταθεί 10 λεπτά.
    Ειδικά στο τελευταίο (euro6) μου βγάζει μήνυμα στην οθόνη βάλε μπρος και ξεκίνα.

  6. #66
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.821
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από toyar Προβολή μηνύματος
    το cbf εχει πιασει θερμοκρασια στα πρωτα 500μετρα +ενα φαναρι
    Νομίζεις!

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Ohm Προβολή μηνύματος
    τί μηχανάκι; πόσα κυβικά;

    το ίδιο είναι 50άρι που για να ξεκινήσεις από το φανάρι χωρίς να σε περάσουν από πάνω οι κοπελίτσες με τα σκουτεράκια πρέπει να το στύψεις ανάποδα και το ίδιο ένα 1000άρι που πάει πορεία με 60, 2500 στροφές και ελάχιστο γκάζι;
    Να το τραβήξουμε απ' τα μαλλιά? Να ασχοληθούμε με κατηγορίες, υποκατηγορίες, εξαιρέσεις κτλ?
    Sent from me using a computer.

  7. #67
    τετρακυλινδρο μελος Το avatar του/της yiannis172
    Εγγραφή
    13/07/2008
    Μηνύματα
    730
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από toyar Προβολή μηνύματος
    αυτο που διαπιστωνω απο τα παραπανω ειναι τελικα οτι για μεσα στην πολη και μικρες διαδρομες ειναι καλυτερα τα αεροψυκτα (και πιο αξιοπιστα, πιο απλα, πιο φθηνα, πιο ελαφρια)
    η δουλεια μου ειναι 4χλμ απο το σπιτι και το cbf εχει πιασει θερμοκρασια στα πρωτα 500μετρα +ενα φαναρι
    επισης συμφωνω απολυτα οτι οι μικρες διαδρομες και τα πολλα αναψε-σβησε ειναι ο θανατος του κινητηρα
    Το νερο εχει πιασει θερμοκρασια,οχι το λαδι.

  8. #68
    Το χεις??το χωωω.. Το avatar του/της o teos
    Super Moderator
    Εγγραφή
    11/11/2009
    Μηνύματα
    3.282
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από daz Προβολή μηνύματος
    Νομίζεις!



    Να το τραβήξουμε απ' τα μαλλιά? Να ασχοληθούμε με κατηγορίες, υποκατηγορίες, εξαιρέσεις κτλ?


    Εε εε ερχεταιιι
    Throttle that mysterious friend of ours

  9. #69
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.821
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από yiannis172 Προβολή μηνύματος
    Το νερο εχει πιασει θερμοκρασια,οχι το λαδι.
    Μπορεί να εννοεί κανένα cbf 250 που είναι αερόψυκτα αλλά και πάλι δεν έχουν ζεσταθεί στα 500 μέτρα.
    Sent from me using a computer.

  10. #70
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της toyar
    Εγγραφή
    27/02/2009
    Μηνύματα
    5.522
    ναι κυριοι το 250 εννοω στο οποιο οι ψυκτρες της κεφαλης ηδη δεν ακουμπιουνται και το ρελαντι εχει σταθεροποιηθει στις νορμαλ στροφες (ενω κρυο σβηνει)
    δεν ειπα οτι μετραω ακριβως τη θερμοκρασια λαδιου απλα ειναι λογικο να πιανει πιο γρηγορα θερμοκρασια τουλαχιστον το κυλινδροπιστονο σε σχεση με ενα υδροψυκτο που πρεπει να ζεστανει και κανα δυο λιτρα παραφλου πρωτα
    εννοειται οτι δεν θα το σκισω αμεσα αλλα στο επομενο φαναρι που θα κατσει αναμονη η προθερμανση εχει τελειωσει

  11. #71
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.821
    Να σου πω και εγώ πως ζεσταίνω το παπί μου?

    Με το που θα πάρει μπροστά του πατάω κόφτες για 30sec ώστε να κρατάει ρελαντί και η προθέρμαση έχει τελειώσει.
    Sent from me using a computer.

  12. #72
    O καιρος γαρ εγγυς Το avatar του/της panavour
    Εγγραφή
    07/01/2006
    Μηνύματα
    4.040
    Το θεμα στις πρωτες στιγμες λειτουργιας ενος κινητηρα Δεν ειναι να ζεσταθουν ομοιομερως και ομοιογενως τα μεταλλα αλλα πρωτιστως να ΛΙΠΑΝΘΟΥΝ τα μεταλλα και κυριως η κεφαλη και οι εκκεντροφοροι στα τετραχρονα.Γι αυτο και ειναι ΕΓΚΛΗΜΑ να ζεσταινεται το μοτερ στις πρωτες στιγμες στο ρελαντι γιατι δεν ανεβαζει πιεση το λαδι εκει που θα επρεπε να ανεβαζει και να λιπαινει εκει ψηλα.
    Δώδεκα και μισή. Γρήγορα πέρασεν η ώρα απ' τες εννιά που άναψα την λάμπα,Δώδεκα και μισή. Πως πέρασεν η ώρα,και τα χρόνια.

  13. #73
    never hold back Το avatar του/της Ohm
    Εγγραφή
    08/12/2015
    Μηνύματα
    371
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από daz Προβολή μηνύματος
    Να το τραβήξουμε απ' τα μαλλιά? Να ασχοληθούμε με κατηγορίες, υποκατηγορίες, εξαιρέσεις κτλ?
    ναι, ακριβώς αυτό πρότεινα, να το τραβήξουμε από τα μαλλιά. Παράλογο να λαμβάνω υπ'όψη μου τις διαφορές των κινητήρων.

    Έχεις δίκιο, καλύτερα να τα βλέπουμε όλα ίδια, ακόμα κ αν δεν είναι. Πιο εύκολο.

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Ohm Προβολή μηνύματος
    Εγώ έτσι το βλέπω, αλλά επειδή έχω ήδη την ταμπέλα του περίεργου, στάνταρ κάτι θα βρείτε να σχολιάσετε... άντε να δούμε :|
    ...
    I live to learn. I learn to think. I think to create. I create to be.

  14. #74
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.821
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Ohm Προβολή μηνύματος
    Εγώ έτσι το βλέπω, αλλά επειδή έχω ήδη την ταμπέλα του περίεργου, στάνταρ κάτι θα βρείτε να σχολιάσετε... άντε να δούμε
    Αυτός που ψάχνει συνέχεια κάτι, μπορεί να το βρει ακόμα κι εκεί που δεν υπάρχει!


    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Ohm Προβολή μηνύματος
    ναι, ακριβώς αυτό πρότεινα, να το τραβήξουμε από τα μαλλιά. Παράλογο να λαμβάνω υπ'όψη μου τις διαφορές των κινητήρων.

    Έχεις δίκιο, καλύτερα να τα βλέπουμε όλα ίδια, ακόμα κ αν δεν είναι. Πιο εύκολο.
    ...
    Θέλω να μου πεις τι διαφορά έχει το ΧΤ vs 690 vs bandit vs ss1000 vs r51 vs harharley davidson vs dalton's machine, σε αυτά που έγραψα παραπάνω.

    Φυσικά αν μου απαντήσεις θα έχεις χάσει το νόημα, οπότε αν ετοιμάζεσαι να γράψεις σε παρακαλώ ξαναδιάβασε τι γράφτηκε μέχρι τώρα.
    Sent from me using a computer.

  15. #75
    @@ μαστορας Το avatar του/της Bob_o_mastoras
    Εγγραφή
    18/05/2014
    Μηνύματα
    3.731
    Στην αγγουροντοματα με ξυνομυζηθρα που θα φτιαξω για βραδυνο να βαλω 10-40 ή 15-50;;;
    Ημισυνθετικο παντα, δεν ειμαστε για εξοδα...


    Γνωμη μου, κοιταξτε να εχει το πιο χαμηλο, προτεινομενο απο το manual, w, το λαδι που θα βαλετε. Ζεσταμα εν κινησει χαλαρα και ΤΕΛΟΣ!
    MADE IN JAPAN 日本製

Σελίδα 5 από 7 ΠρώτοΠρώτο 1234567 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. help!! ΠΡΟΒΛΗΜΑ με Λαδια
    από low__rider στο forum Suzuki V-Strom series
    Απαντήσεις: 22
    Τελευταίο μήνυμα: 19/10/2007, 11:08
  2. ΑΠΟΡΙΑ ΜΕ ΤΟ Fz1 06 07
    από gtsagas στο forum Yamaha Fazer
    Απαντήσεις: 24
    Τελευταίο μήνυμα: 06/08/2007, 18:11
  3. Απορια με αριθμο πλαισιου
    από medieval στο forum Kawasaki Z series
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 13/01/2007, 12:08
  4. Προβλημμα με λαδια!!!!
    από solman στο forum Honda Africa
    Απαντήσεις: 15
    Τελευταίο μήνυμα: 11/11/2006, 14:52
  5. απορια με z750
    από gourtz στο forum Kawasaki Z series
    Απαντήσεις: 56
    Τελευταίο μήνυμα: 04/02/2006, 23:55

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF