Σελίδα 6 από 7 ΠρώτοΠρώτο 1234567 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 76 έως 90 από 97

Θέμα: Απορια με λαδια

  1. #76
    .................... Το avatar του/της LogOutGoRide
    Εγγραφή
    02/01/2008
    Μηνύματα
    1.579
    Στην δουλειά πάντως πηγαίνω ελάχιστες φορές έως καθόλου με την μηχανή. Είναι στα δύο χιλιόμετρα από το σπίτι και όσες φορές πήγα,η θερμοκρασία του κινητήρα δεν έφτανε τους 75 βαθμούς.
    Όλο τον χρόνο, ζήτημα είναι να πηγαίνω πέντε φορές με την μηχανή, χειμώνα καλοκαίρι.
    Το κακό είναι πως και όλες οι άλλες αποστάσεις είναι μικρές, οπότε αναγκαστικά κάποιες φορές, ξέρω πως γίνεται ζημιά. Όποια ζημιά και αν είναι αυτή.
    Ένας από τους λόγους που έχω ακόμη 7300 χλμ, από τον Ιούνιο του '12.

  2. #77
    never hold back Το avatar του/της Ohm
    Εγγραφή
    08/12/2015
    Μηνύματα
    371
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από daz Προβολή μηνύματος
    Θέλω να μου πεις τι διαφορά έχει το ΧΤ vs 690 vs bandit vs ss1000 vs r51 vs harharley davidson vs dalton's machine, σε αυτά που έγραψα παραπάνω.

    Φυσικά αν μου απαντήσεις θα έχεις χάσει το νόημα, οπότε αν ετοιμάζεσαι να γράψεις σε παρακαλώ ξαναδιάβασε τι γράφτηκε μέχρι τώρα.
    φυσικά, αν αγνοήσουμε ότι τα μισά μηχανάκια που κυκλοφορούνε είναι παπάκια 50άρια και 100άρια, ναι, έχεις δίκιο
    I live to learn. I learn to think. I think to create. I create to be.

  3. #78
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της nik69
    Εγγραφή
    26/12/2014
    Μηνύματα
    589
    Τα μικρά μηχανάκια έχουν και μικρότερη χιλιόμετρική απόσταση στο owners manual από μια μεγαλύτερη μοτοσυκλέτα.
    Κανονικά η αλλαγή λαδιών πρέπει να γίνεται συναρτήσει του φορτίου (πάτημα γκαζιού δηλαδη) των σχέσεων ταχυτήτων που έχουν επιλέγει και του χρόνου λειτουργίας.
    Κάποια σύγχρονα αυτοκίνητα στο βγάζουν σαν ένδειξη στην οθόνη
    Ο αριθμός χιλιομέτρων είναι ένας εύκολος συμβιβασμός από τους κατασκευαστές και εγώ πιστεύω ότι έχει πολλά περιθώρια ασφαλείας προς τα επάνω .
    Από εκεί και πέρα ένας κινητήρας που είναι στην Αθήνα σε συνεχή σταμάτα ξεκίνα έχει ποιό πολλές φθορές από κάποιον που κυκλοφορεί σε επαρχιακούς δρόμους με μέτρια φορτία και αλλαγές ταχυτήτων.
    Το ίδιο ισχύει προφανώς και για κάποιον που γυρνάει στα Μέγαρα με τέρμα γκάζι.
    Το θέμα μας δεν είναι ποιο μηχανάκι ζορίζεται περισσότερο εντός ή εκτός πόλεως αλλά το τι πρέπει να κάνουμε εμείς για να έχουμε σωστή συντήρηση στο μηχανάκι μας και φυσικά με νορμάλ κόστος μιας και είναι ένα θέμα που καίει

  4. #79
    Το χεις??το χωωω.. Το avatar του/της o teos
    Super Moderator
    Εγγραφή
    11/11/2009
    Μηνύματα
    3.279
    Εγω παλι παω παντου με το ss πλεον το χαίρομαι συνεχεια με χαίρεται και αυτο (ελπιζω)και οταν χαλάσει αν χαλάσει (honda ) λεμε θα το χω ευχαριστηθει και θα χω κανει τα χιλιομετρακια που θελω πανω του...το προσέχω με πρόσεχει και μεχρι εκει
    ..το αν θα χει Α ανοχες στα 60000 στα 100000 πολύ που σκοτιστηκα θα το χω χαρεί..οποτε αφηστε τα λαδια και καντε καμια βολτα...στην τελικη...ξέρετε ρε τι λαδι βγάζει η καλαματα??
    Throttle that mysterious friend of ours

  5. #80
    .................... Το avatar του/της LogOutGoRide
    Εγγραφή
    02/01/2008
    Μηνύματα
    1.579
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από o teos Προβολή μηνύματος
    Εγω παλι παω παντου με το ss πλεον το χαίρομαι συνεχεια με χαίρεται και αυτο (ελπιζω)και οταν χαλάσει αν χαλάσει (honda ) λεμε θα το χω ευχαριστηθει και θα χω κανει τα χιλιομετρακια που θελω πανω του...το προσέχω με πρόσεχει και μεχρι εκει
    ..το αν θα χει Α ανοχες στα 60000 στα 100000 πολύ που σκοτιστηκα θα το χω χαρεί..οποτε αφηστε τα λαδια και καντε καμια βολτα...στην τελικη...ξέρετε ρε τι λαδι βγάζει η καλαματα??
    Μετά θα γράψω και για τους υπόλοιπους λόγους που έχω λίγα χιλιόμετρα

    Τα μισά περίπου τα έκανα στις Σέρρες. Κάτι είναι και αυτό.

  6. #81
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.798
    Σας ενημερώνω ότι είμαστε στα τεχνικά θέματα και όχι στο καφενείο που κάνουμε όλα τα θέματα μπουρδέλο.
    Τελευταία τροποποίηση από amyroukai; 14/08/2016 στις 20:13.
    Sent from me using a computer.

  7. #82
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    18/02/2007
    Μηνύματα
    465
    Για τους λάτρεις του 0-30 ....

    https://www.facebook.com/DailyMailAu...9927748433774/
    Τελευταία τροποποίηση από Vrasidas; 14/04/2019 στις 21:36.

  8. #83
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της viper1
    Εγγραφή
    16/02/2010
    Μηνύματα
    2.342
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από toyar Προβολή μηνύματος
    αυτο που διαπιστωνω απο τα παραπανω ειναι τελικα οτι για μεσα στην πολη και μικρες διαδρομες ειναι καλυτερα τα αεροψυκτα (και πιο αξιοπιστα, πιο απλα, πιο φθηνα, πιο ελαφρια)
    η δουλεια μου ειναι 4χλμ απο το σπιτι και το cbf εχει πιασει θερμοκρασια στα πρωτα 500μετρα +ενα φαναρι
    επισης συμφωνω απολυτα οτι οι μικρες διαδρομες και τα πολλα αναψε-σβησε ειναι ο θανατος του κινητηρα
    Για μέσα στην πόλη και μικρές διαδρομές να παίρνεις το ποδήλατο ή το λεωφορείο
    Καλό να είσαι μέτριος αρκεί να είσαι Καφές

  9. #84
    It seems to me that Το avatar του/της OldMan
    Moderator
    Εγγραφή
    24/11/2004
    Μηνύματα
    17.655
    Το μαμαω αυτανδρο ή κατοπιν ωριμου διαλογής..??
    Όμορφα παιδιά, η περιπέτεια πέθανε...

  10. #85
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.798
    Απ' το 16 είναι το θρεντ. Κρίμα!
    Sent from me using a computer.

  11. #86
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Kickstart
    Εγγραφή
    25/09/2018
    Μηνύματα
    852
    Ανασύρω λοιπόν το τοπικ (διάβασα το θέμα από την αρχή)

    έπιασα και άλλαξα λάδια στο μπαντιτ και έβαλα motul 5100 10-40 (το ιξώδες το προτείνει και το αγγλικό σέρβις μανιουαλ) γιατί έχω απόθεμα επειδή τα δουλεύω και στο klx που έχω για το βουνό χρονιά τώρα χωρίς κανένα παράπονο από τη λειτουργία τους (ξανθά μπαίνουν, μαύρα βγαίνουν)

    το συνεργείο στις δυο προηγούμενες αλλαγές είχε βάλει μπροστά μου 15-50 (5100 motul παλι)..το κιβώτιο μέσα στην Αθήνα κοπάναγε και επίσης σε ορεινές περιοχές είχα παρατηρήσει και μια τραχύτητα στο μοτέρ κατά τις πρωινές εκκινήσεις ή τις αργά μέσα στην δροσιά της νύχτας (μετά από έξοδο σε διασκέδαση πχ)...αν και δεν έχω κάνει ταξίδι ακόμα με τα νέα λάδια το κιβώτιο βελτιώθηκε αρκετά και ο ήχος του μοτέρ γλύκανε...θα δούμε σε καμιά χιλιάδα χιλιόμετρα περισσότερα....

    σκέφτομαι σοβαρά να συνεχίσω μόνιμα με 10-40 μιας και όπως είπα πάντα έχω απόθεμα στο στάβλο μου και οι αλλαγές λαδιού και φίλτρου από δω και κάτω θα γίνονται αποκλειστικά με τα χέρια μου...

    άσε που βολεύει αφάνταστα ένα λάδι και για τα δυο άτια μου..

  12. #87
    270° firing order
    Εγγραφή
    16/12/2017
    Μηνύματα
    2.427
    Με τα λαδάκια ενώ υπάρχει τόση γνώση νομίζω το θέμα έχει κάποια μυστήρια ακόμα.
    Στην δικιά μου πχ,άλλο μοτέρ βέβαια,έβαζα και εγώ τα μοτουλ 15-50 που λες.Μετά τα 2.5κ χλμ το έκαιγε,και στις 3 αλλαγές το ίδιο φαινόμενο.
    Αγόρασα λοιπόν Μπελ ρει,το ίδιο 15-50.
    Μάστορας μου είπε σε κουβέντα πριν να τα βάλω '' αυτά τα καίνε τα 2κύλινδρα όπου τα έχω βάλει''.
    Ε αφού τα είχα αγοράσει τα έβαλα,αποτέλεσμα σε 4κ ταξιδιωτικά κυρίως χλμ συμπλήρωσα περίπου 200μλ ,καμία σχέση με τα Μοτουλ.
    Άβυσσος η ψυχή των μότο.
    Τελευταία τροποποίηση από katsar; 21/10/2019 στις 13:47. Αιτία: ορθογραφια
    porca miseria.

  13. #88
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.798
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Kickstart Προβολή μηνύματος
    Ανασύρω λοιπόν το τοπικ (διάβασα το θέμα από την αρχή)

    έπιασα και άλλαξα λάδια στο μπαντιτ και έβαλα motul 5100 10-40 (το ιξώδες το προτείνει και το αγγλικό σέρβις μανιουαλ) γιατί έχω απόθεμα επειδή τα δουλεύω και στο klx που έχω για το βουνό χρονιά τώρα χωρίς κανένα παράπονο από τη λειτουργία τους (ξανθά μπαίνουν, μαύρα βγαίνουν)

    το συνεργείο στις δυο προηγούμενες αλλαγές είχε βάλει μπροστά μου 15-50 (5100 motul παλι)..το κιβώτιο μέσα στην Αθήνα κοπάναγε και επίσης σε ορεινές περιοχές είχα παρατηρήσει και μια τραχύτητα στο μοτέρ κατά τις πρωινές εκκινήσεις ή τις αργά μέσα στην δροσιά της νύχτας (μετά από έξοδο σε διασκέδαση πχ)...αν και δεν έχω κάνει ταξίδι ακόμα με τα νέα λάδια το κιβώτιο βελτιώθηκε αρκετά και ο ήχος του μοτέρ γλύκανε...θα δούμε σε καμιά χιλιάδα χιλιόμετρα περισσότερα....

    σκέφτομαι σοβαρά να συνεχίσω μόνιμα με 10-40 μιας και όπως είπα πάντα έχω απόθεμα στο στάβλο μου και οι αλλαγές λαδιού και φίλτρου από δω και κάτω θα γίνονται αποκλειστικά με τα χέρια μου...

    άσε που βολεύει αφάνταστα ένα λάδι και για τα δυο άτια μου..
    Γιατί να βάλει κάποιος 15-50 σε bandit?

    Μια χαρά είναι το 10-40. Αυτό είναι το ιξώδες του!
    Sent from me using a computer.

  14. #89
    Σουλατσαδόρος Το avatar του/της Coyote.V
    Εγγραφή
    06/07/2009
    Μηνύματα
    2.110
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από katsar Προβολή μηνύματος
    Με τα λαδάκια ενώ υπάρχει τόση γνώση νομίζω το θέμα έχει κάποια μυστήρια ακόμα.
    Στην δικιά μου πχ,άλλο μοτέρ βέβαια,έβαζα και εγώ τα μοτουλ 15-50 που λες.Μετά τα 2.5κ χλμ το έκαιγε,και στις 3 αλλαγές το ίδιο φαινόμενο.
    Αγόρασα λοιπόν Μπελ ρει,το ίδιο 15-50.
    Μάστορας μου είπε σε κουβέντα πριν να τα βάλω '' αυτά τα καίνε τα 2κύλινδρα όπου τα έχω βάλει''.
    Ε αφού τα είχα αγοράσει τα έβαλα,αποτέλεσμα σε 4κ ταξιδιωτικά κυρίως χλμ συμπλήρωσα περίπου 200μλ ,καμία σχέση με τα Μοτουλ.
    Άβυσσος η ψυχή των μότο.
    Να του πεις του μάστορα να πάει να γαργαληθεί... εγώ έχω δικύλινδρο και το μανουαλ λέει 10-30, αλλά λόγω θερμοκρασιών καλοκαιριού βάζω 10-40.

    Δεν καταλαβαίνω τι γενίκευση -τσουβάλιασμα είναι αυτό, όλα τα σφάζω, όλα τα μαχαιρώνω;

  15. #90
    270° firing order
    Εγγραφή
    16/12/2017
    Μηνύματα
    2.427

    Η διαφωνία του ήταν στην συγκεκριμένη εταιρία ,όχι στο ιξώδες.Το δικό μου μάνιουαλ πάντως δεν προτείνει στάνταρ αριθμό,δείχνει αυτό .
    ( μαζί σου σε ότι λες,δεν τον άκουσα και είδα ότι η δικιά μου δουλεύει καλύτερα με τα μπελρει από τα μοτουλ) Τώρα γιατί,δεν έχω ιδέα.
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	ladia.jpg 
Προβολές:	56 
Μέγεθος:	43,5 KB 
ID:	411571
    porca miseria.

Σελίδα 6 από 7 ΠρώτοΠρώτο 1234567 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. help!! ΠΡΟΒΛΗΜΑ με Λαδια
    από low__rider στο forum Suzuki V-Strom series
    Απαντήσεις: 22
    Τελευταίο μήνυμα: 19/10/2007, 12:08
  2. ΑΠΟΡΙΑ ΜΕ ΤΟ Fz1 06 07
    από gtsagas στο forum Yamaha Fazer
    Απαντήσεις: 24
    Τελευταίο μήνυμα: 06/08/2007, 19:11
  3. Απορια με αριθμο πλαισιου
    από medieval στο forum Kawasaki Z series
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 13/01/2007, 13:08
  4. Προβλημμα με λαδια!!!!
    από solman στο forum Honda Africa
    Απαντήσεις: 15
    Τελευταίο μήνυμα: 11/11/2006, 15:52
  5. απορια με z750
    από gourtz στο forum Kawasaki Z series
    Απαντήσεις: 56
    Τελευταίο μήνυμα: 05/02/2006, 00:55

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF