Σελίδα 1 από 7 123456 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 97

Θέμα: Απορια με λαδια

  1. #1

    Απορια με λαδια

    Σε gsxr 1000 κ3 ηρθε η ωρα για αλλαγη λαδιου κ φιλτρου.σκεφτομαι να βαλω 15 50castrοl ημισυνθετικο.να αγορασω 4l η μπορω να αγορασω 3l κ να συμπληρωσω 200-300ml που θα τραβηξει το φιλτρο απο το bel ray 10 40 ημισυνθετικο που εβαλα στην προηγουμενη αλλαγη.ρωταω γιατι περρισευουν λαδια συνεχεια κ στο τελος θα αρχισω να τα πινω:-P

  2. #2
    Στρογγυλοφάναρος Το avatar του/της sapila racing
    Moderator
    Εγγραφή
    26/07/2005
    Μηνύματα
    18.168
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ΘΑΝΟΣ27 Προβολή μηνύματος
    Σε gsxr 1000 κ3 ηρθε η ωρα για αλλαγη λαδιου κ φιλτρου.σκεφτομαι να βαλω 15 50castrοl ημισυνθετικο.να αγορασω 4l η μπορω να αγορασω 3l κ να συμπληρωσω 200-300ml που θα τραβηξει το φιλτρο απο το bel ray 10 40 ημισυνθετικο που εβαλα στην προηγουμενη αλλαγη.ρωταω γιατι περρισευουν λαδια συνεχεια κ στο τελος θα αρχισω να τα πινω:-P
    Eφ όσον σου περισσεύει καποια ποσότητα λαδια σε κάθε αλλαγή, αν βαζεις τα ιδια και δεν αλλάζεις μάρκα/ιξώδες, σε μερικές ακόμα αλλαγές θα έχεις λαδια για μια τζάμπα αλλαγή.

    Παντως γενικώς δεν συνιστάται να αναμιγνύεις διαφορετικά λάδια.
    sapila racing team

    bimota SB6 1995

    Hornet 900 2005
    Yamaha SR500 1981
    BMW R75/6 1975
    BMW R26 1957

  3. #3
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    23/08/2015
    Μηνύματα
    1.093
    τα λαδια που σου περισσεύουν θα τα κρατας για την επόμενη αλλαγή, λίγα, λίγα. Επίσης μη τα πιεις, λούσου.

    Μερικά λάδια (λίγα) το γραφουν επάνω στο κουτί οτι απαγορευεται να τα ανακατεύεις με άλλης μάρκας, διαβασε τα κουτιά σου.

    Γενικά δεν παθαίνει τίποτα να μπερδέυεις λαδια με διαφορετικό ιξωδες, αλλα καλό είναι να αποφεύγεται.

    εγραψα το παρον πριν να δω την παρεμφερη απαντηση του sapila.

  4. #4
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της andreaspetr
    Εγγραφή
    01/09/2014
    Μηνύματα
    470
    οταν καταληξεις σε ενα τυπο λιπαντικου δεν θα σε πειραζει το περισευμα,θα το βαζεις στην επομενη αλλαγη

  5. #5
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/04/2008
    Μηνύματα
    3.992
    Για να μην ανοιγω νέο θέμα. σε ένα κ6 τι λάδι να βάλω? ημισυνθετικο παντα...

  6. #6
    O καιρος γαρ εγγυς Το avatar του/της panavour
    Εγγραφή
    07/01/2006
    Μηνύματα
    4.041
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από basilis_k6 Προβολή μηνύματος
    Για να μην ανοιγω νέο θέμα. σε ένα κ6 τι λάδι να βάλω? ημισυνθετικο παντα...
    οτι τυπο σου γραφει το μανουαλ σε ιξωδες και προδιαγραφες.
    Δώδεκα και μισή. Γρήγορα πέρασεν η ώρα απ' τες εννιά που άναψα την λάμπα,Δώδεκα και μισή. Πως πέρασεν η ώρα,και τα χρόνια.

  7. #7

  8. #8
    τετρακυλινδρο μελος Το avatar του/της yiannis172
    Εγγραφή
    13/07/2008
    Μηνύματα
    730
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από basilis_k6 Προβολή μηνύματος
    Για να μην ανοιγω νέο θέμα. σε ένα κ6 τι λάδι να βάλω? ημισυνθετικο παντα...
    Καλοκαιρι 15-50 και Χειμωνα 10-40
    Απο μαρκα ειναι τι καθεται καλυτερα στο καθενα,καθως κακο,επωνυμο λαδι δεν υπαρχει.
    Βαλε λοιπον ενα επωνυμο λιπαντικο που καλυπτει τις απαιτησεις του μοτερ σου και το οποιο θα βρεις σε καλη τιμη.
    Υπολογισε οτι με κατω απο 40€ βρισκες 4lt συσκευασια,αν ψαχτεις.

  9. #9
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/04/2008
    Μηνύματα
    3.992
    10-40 νομίζω θέλει. Για μάρκα ρωτάω βασικά. Το ξέρω οτι δεν υπαρχει κακο λαδι απλα επειδη δεν ασχολούμαι ποτε να αλλαξω δεν εχω ιδεα απο τιμές κτλ...

  10. #10
    τετρακυλινδρο μελος Το avatar του/της yiannis172
    Εγγραφή
    13/07/2008
    Μηνύματα
    730
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από basilis_k6 Προβολή μηνύματος
    10-40 νομίζω θέλει. Για μάρκα ρωτάω βασικά. Το ξέρω οτι δεν υπαρχει κακο λαδι απλα επειδη δεν ασχολούμαι ποτε να αλλαξω δεν εχω ιδεα απο τιμές κτλ...
    10-40 προτεινει,αλλα αναλογα τις κλιματικες συνθηκες,χρειαζομαστε και το αναλογο ιξωδες.Με τους καυσωνες και γενικα τις θερμοκρασιες που εχουμε εδω μονο Χειμωνα ,θα προτεινα 10-40,ειδικα αν κινεισαι και μεσα στη πολη,το 15-50 ειναι must.

  11. #11
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/04/2008
    Μηνύματα
    3.992
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από yiannis172 Προβολή μηνύματος
    10-40 προτεινει,αλλα αναλογα τις κλιματικες συνθηκες,χρειαζομαστε και το αναλογο ιξωδες.Με τους καυσωνες και γενικα τις θερμοκρασιες που εχουμε εδω μονο Χειμωνα ,θα προτεινα 10-40,ειδικα αν κινεισαι και μεσα στη πολη,το 15-50 ειναι must.
    thanks. μαρκα? σε λογική τιμη....

  12. #12
    εγώ θα σου πω απλά ότι του βάζω πλήρως συνθετικό Castrol Power1 Racing 10-50 εδώ και πάαααρα πολλά χλμ. επίσης από βίτσιο ποτέ δεν έχω αφήσει λάδια πάνω από 3.500χλμ. και φίλτρο κάθε 2 αλλαγές. Θα το άλλαζα σε κάθε αλλαγή αλλά είπα να μην το ξεφτιλίσω εντελώς
    NdGT: "A great challenge of life: Knowing enough to think you're doing it right, but not enough to know you're doing it wrong"Το'χω πάθει και στις Σέρρες
    riding coach του πληκτρολογίου

  13. #13
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    18/02/2007
    Μηνύματα
    465
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από basilis_k6 Προβολή μηνύματος
    10-40 νομίζω θέλει. Για μάρκα ρωτάω βασικά. Το ξέρω οτι δεν υπαρχει κακο λαδι απλα επειδη δεν ασχολούμαι ποτε να αλλαξω δεν εχω ιδεα απο τιμές κτλ...
    Το μπουκάλι γράφει 10W-40 ... Το γράμμα W σημαίνει Winter (χειμώνας) και αναφέρεται στην χαμηλότερη εξωτερική κλιματική θερμοκρασία σύμφωνα με τις προδιαγραφές που αντέχει το συγκεκριμένο λάδι.

    Το 40 σημαίνει maχ θερμοκρασία υπό σκιά σύμφωνα με τις προδιαγραφές αντοχής του λαδιού ... Προχθές είχαμε 40άρια .. άρα όποιος έχει 40άρι λάδι στην μηχανή του ... το μοτέρ υποφέρει ( με όλες τις συνέπειες ) ... Για το κλίμα της Ελλάδας το 15W-50 (που 50 βαθμοί υπό σκιά είναι δύσκολο να δούμε) είναι μια χαρά λάδι και όντως προστατεύει τον κινητήρα ...

    Που να δεις που αντιπροσωπείες βάζουν στο αυτοκίνητα 5W-30 γιατί έτσι γράφει ο κατασκευαστής .... χωρίς κανείς να μπει στην διαδικασία να διαβάσει ότι ο κατασκευαστής αναφέρεται στην χώρα παραγωγής (π.χ. Σουηδία...) ....
    Τελευταία τροποποίηση από Vrasidas; 03/08/2016 στις 10:24.

  14. #14
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    18/02/2007
    Μηνύματα
    465
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Giorgio_Rp Προβολή μηνύματος
    εγώ θα σου πω απλά ότι του βάζω πλήρως συνθετικό Castrol Power1 Racing 10-50 εδώ και πάαααρα πολλά χλμ. επίσης από βίτσιο ποτέ δεν έχω αφήσει λάδια πάνω από 3.500χλμ. και φίλτρο κάθε 2 αλλαγές. Θα το άλλαζα σε κάθε αλλαγή αλλά είπα να μην το ξεφτιλίσω εντελώς

    Και πολύ καλά κάνεις ... Με τον τρόπο αυτό τουλάχιστον έχεις ελάχιστη φθορά από τα γρέζια που ΟΥΤΩΣ ή ΑΛΛΩΣ ο κινητήρας παράγει .. και που με τις συχνές αλλαγές λαδιών τα αποβάλλεις ...

  15. #15
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της toyar
    Εγγραφή
    27/02/2009
    Μηνύματα
    5.522
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Vrasidas Προβολή μηνύματος
    Το μπουκάλι γράφει 10W-40 ... Το γράμμα W σημαίνει Winter (χειμώνας) και αναφέρεται στην χαμηλότερη κλιματική θερμοκρασία σύμφωνα με τις προδιαγραφές που αντέχει το συγκεκριμένο λάδι.

    Το 40 σημαίνει maχ θερμοκρασία υπό σκιά σύμφωνα με τις προδιαγραφές αντοχής του λαδιού ... Προχθές είχαμε 40άρια .. άρα όποιος έχει 40άρι λάδι στην μηχανή του ... το μοτέρ υποφέρει ( με όλες τις συνέπειες ) ... Για το κλίμα της Ελλάδας το 15W-50 (που 50 βαθμοί υπό σκιά είναι δύσκολο να δούμε) είναι μια χαρά λάδι και όντως προστατεύει τον κινητήρα ...




    Που να δεις που αντιπροσωπείες βάζουν στο αυτοκίνητα 5W-30 γιατί έτσι γράφει ο κατασκευαστής .... χωρίς κανείς να μπει στην διαδικασία να διαβάσει ότι ο κατασκευαστής αναφέρεται στην χώρα παραγωγής (π.χ. Σουηδία...) ....
    συγνωμη φιλε μου αλλα αυτα που αναγραφεις δεν εχουν σχεση με την πραγματικοτητα
    υπαρχουν απειρες πηγες για να ενημερωθεις για τις τυποποιησεις των λιπαντικων και για τις παραμετρους επιλογης τους
    επισης τα -οποια- γρεζια δεν αποβαλλονται με την αλλαγη λαδιων αλλα με την αλλαγη φιλτρου λαδιου οπου κατακρατουνται

Σελίδα 1 από 7 123456 ... ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. help!! ΠΡΟΒΛΗΜΑ με Λαδια
    από low__rider στο forum Suzuki V-Strom series
    Απαντήσεις: 22
    Τελευταίο μήνυμα: 19/10/2007, 11:08
  2. ΑΠΟΡΙΑ ΜΕ ΤΟ Fz1 06 07
    από gtsagas στο forum Yamaha Fazer
    Απαντήσεις: 24
    Τελευταίο μήνυμα: 06/08/2007, 18:11
  3. Απορια με αριθμο πλαισιου
    από medieval στο forum Kawasaki Z series
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 13/01/2007, 12:08
  4. Προβλημμα με λαδια!!!!
    από solman στο forum Honda Africa
    Απαντήσεις: 15
    Τελευταίο μήνυμα: 11/11/2006, 14:52
  5. απορια με z750
    από gourtz στο forum Kawasaki Z series
    Απαντήσεις: 56
    Τελευταίο μήνυμα: 04/02/2006, 23:55

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF