Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 12 από 12

Θέμα: CB 500 σε ακινησία

  1. #1
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    27/08/2002
    Μηνύματα
    3

    CB 500 σε ακινησία

    Καλησπέρα σε όλους,

    Έχω ένα CB 500 του 2000, το οποίο το πήρα και το χρησιμοποίησα μόνο σποραδικά για κάποια χρόνια (έχει νομίζω 12000 χλμ.). Δυστυχώς έχει μείνει σε ακινησία εδώ και τουλάχιστον 6-7 χρόνια, με ότι προβλήματα μπορεί να έχει προκαλέσει αυτό. Κατά καιρούς έχω ερευνήσει το κόστος για να επανέλθει σε λειτουργική κατάσταση, αλλά ήταν πάντα πολύ ψηλό για να αξίζει την χρήση που της κάνω εγώ, άσε που μπορεί να ξαναέμενε ακίνητη και να πήγαιναν χαμένα.

    Αξίζει να ψάξω μήπως ενδιαφέρεται κάποιος να την αγοράσει ή δεν έχει νόημα και να δω την λύση της απόσυρσης;

    Ευχαριστώ

  2. #2
    Στρογγυλοφάναρος Το avatar του/της sapila racing
    Moderator
    Εγγραφή
    26/07/2005
    Μηνύματα
    18.167
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από serakar Προβολή μηνύματος
    Καλησπέρα σε όλους,

    Έχω ένα CB 500 του 2000, το οποίο το πήρα και το χρησιμοποίησα μόνο σποραδικά για κάποια χρόνια (έχει νομίζω 12000 χλμ.). Δυστυχώς έχει μείνει σε ακινησία εδώ και τουλάχιστον 6-7 χρόνια, με ότι προβλήματα μπορεί να έχει προκαλέσει αυτό. Κατά καιρούς έχω ερευνήσει το κόστος για να επανέλθει σε λειτουργική κατάσταση, αλλά ήταν πάντα πολύ ψηλό για να αξίζει την χρήση που της κάνω εγώ, άσε που μπορεί να ξαναέμενε ακίνητη και να πήγαιναν χαμένα.

    Αξίζει να ψάξω μήπως ενδιαφέρεται κάποιος να την αγοράσει ή δεν έχει νόημα και να δω την λύση της απόσυρσης;

    Ευχαριστώ
    Aυτα τα 6-7 χρόνια ήταν έξω η μοτοσυκλέτα?
    sapila racing team

    bimota SB6 1995

    Hornet 900 2005
    Yamaha SR500 1981
    BMW R75/6 1975
    BMW R26 1957

  3. #3
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    27/08/2002
    Μηνύματα
    3
    Ναι, δυστυχώς ήταν έξω, σε πάρκινγκ αλλά εξωτερικό.

  4. #4
    O καιρος γαρ εγγυς Το avatar του/της panavour
    Εγγραφή
    07/01/2006
    Μηνύματα
    4.007
    Βγαλε αρκετες λεπτομερεις φωτογραφιες απο κοντα και συνολικα την μηχανη να σου πουμε μιας και την ειχα για 3 χρονακια και τα 12000χλμ δεν ειναι πολλα
    Δώδεκα και μισή. Γρήγορα πέρασεν η ώρα απ' τες εννιά που άναψα την λάμπα,Δώδεκα και μισή. Πως πέρασεν η ώρα,και τα χρόνια.

  5. #5
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της toyar
    Εγγραφή
    27/02/2009
    Μηνύματα
    5.517
    οτι δεν χρησιμοποιεις το πουλας
    σιγουρα οπως θα εχει γινει τωρα θα παει για σκοτωμα
    βασικα πρεπει να βρεθει ανθρωπος που θα την επαναφερει με προσωπικη εργασια αλλιως δεν αξιζει
    ασε που κανενας μαστορας δεν θα θελησει να ασχοληθει σοβαρα
    βαλε φωτο και μπορει καποιος να ενδιαφερθει (μοτερ, μπροστινο, οργανα, τεποζιτο)

  6. #6
    Συνταξιούχος Το avatar του/της theofilos888
    Εγγραφή
    22/08/2009
    Μηνύματα
    2.390
    Για βαλε καμια φωτο. Με ενδιαφερει.

  7. #7
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της george.S
    Εγγραφή
    22/09/2014
    Μηνύματα
    724
    φιλος ειχε το ιδιο
    πριν απο 2 μηνες περιπου του εκανε πολυ μεγαλο σερβις σε ολα τα περιφερειακα(λαστιχα,μπαταριες,φρενα και παρα πολλα ακομα) εριξε ακετο χρημα και μετα απο μια εβδομαδα που το εβγαλε εσκασε το μοτερ
    στραβωσε και αγορασε ενα bmw650 και σε αυτο κατεθεσε πινακιδες και θα το εδινε για ανταλακτικα
    αν σας ενδιαφερει να σας φερω σε επικοινωνια

  8. #8
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της telegonos
    Εγγραφή
    18/03/2015
    Μηνύματα
    2.723
    Το CB500 του 2000 είναι μια καταπληκτική καθημερινή μοτοσυκλέτα, δεν είναι κανά hitech supersport, αλλά την δουλειά του την κάνει, και έχει τις μεσσαίες ΑΚΡΙΒΩΣ που χρειάζεσαι στην αστική κίνηση. Εννοείται το φτιάχνεις όσο μπορείς, και το πουλάς αντίστοιχα, πολλοί άνθρωποι θα ήθελαν ένα CB500 του 2000.

    Είχες αδειάσει καρμπς και ντεπόζιτο από βενζίνη όταν το ακινητοποίησες;

    Αν όχι, αμέσως-αμέσως θέλεις ένα λύσιμο καθάρισμα καρμπυρατέρ, γιατί η βενζίνη που έμεινε μέσα θα έχει ξεραθεί το πτητικό της μέρος, αφήνοντας το μη-πτητικό , ένα πράγμα σαν παχύρευστο μέλι, να τα βουλώσει όλα.

    Μπαταρία φορτισμένη, λάδια αλλαγή, και ένα λάδωμα στους θαλάμους καύσης πριν γυρίσει το μοτέρ, βοηθάνε επίσης.

    Λάστιχα αν τα έβλεπε ο ήλιος θα έχουν ξεραθεί πλήρως, αλλά και να μην τα έβλεπε, πάλι καλά δεν θα είναι. Κάποια σιδερένια πράγματα επίσης θα έχουν πετάξει σκουριές, π.χ. βίδες των μαρσπιέ, κλειδαριές μπορεί να έχουν κολλήσει και να θέλουν καλό μπάνιο με WD40 για να ξεκολλήσουν... θέλει πραγματάκια και στοργή η δουλειά, όχι κάτι τραγικό αν ξέρεις τι κάνεις, όχι κάτι αυτόματο αν δεν ξέρεις.

    Εξαρτάται και πόσο προστατευμένο ήταν.

    Δες αυτά για αρχή που είσαι και βλέπουμε.

    BTW προσοχή ποιόν διαβάζεις ΓΕΝΙΚΑ στα φόρουμ. Είτε απαισιόδοξο καταστροφολόγο, είτε υπεραισιόδοξο τσακωμένο με την πραγματικότητα. Κρίνε από μόνος σου.
    Τελευταία τροποποίηση από telegonos; 14/06/2016 στις 23:34.

  9. #9
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της devil's animal
    Εγγραφή
    05/01/2005
    Μηνύματα
    11.994
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από telegonos Προβολή μηνύματος
    BTW προσοχή ποιόν διαβάζεις ΓΕΝΙΚΑ στα φόρουμ. Είτε απαισιόδοξο καταστροφολόγο, είτε υπεραισιόδοξο τσακωμένο με την πραγματικότητα. Κρίνε από μόνος σου.

    αυτο και οτι αλλο ειπε...+
    οτι πολλοι ρεστοραδες παιρνουν σε πολυ χειροτερη κατασταση καποια μηχανακια και τα επαναφερουν...
    καποιοι αλλοι δεν ασχολουνται καν με μηχανες 15ετιας και πανω...και ειδικα οταν θελουν τοσο χρημα για να τσουλησουν...

    εγω θα ελεγα να δεις τιμες που παιζουν μεταχειρο αυτα, να κανεις εναν προϋπολογισμο για το ποσο θα σου παει το σερβις/ρεστορινγκ/whatever και να κρινεις με βαση το χρημα...
    αν παλι ΔΕΝ θα το χρησιμοποιησεις και γενικα δεν εισαι ζεστος, το σκοτωνεις οσο οσο...
    λαθη γινονται σ'αυτη την ζωη...δεν ειναι δα και τιποτα τραγικο...

  10. #10
    hercooligan Το avatar του/της doctoras
    Moderator
    Εγγραφή
    10/10/2007
    Μηνύματα
    4.423
    το παλικάρι απο ότι κατάλαβα θέλει είτε αν γίνεται να πουληθεί ως έχει είτε να αποσυρθεί(φαντάζομαι εννοεί όπως με τα αυτοκίνητα).
    για το δεύτερο δε ξέρω εάν αποσύρονται μοτό έναντι κάποιου απολαβής

    για το πρώτο σίγουρα μπορείς να το πουλήσεις πιάστο όπως είναι πλύνε το καλά με πιεστικό και μετά σήκωσε φωτό είτε εδώ στα φόρουμ είτε στο car.gr με αναλυτική κατάσταση και ιστορικού της μοτό και θα φύγει σε κάποιο νούμερο που θα συμφωνήσετε με τον υποψήφιο αγοραστή
    you rise you fall you're down then you rise again

  11. #11
    Banned
    Εγγραφή
    06/03/2012
    Μηνύματα
    2.773
    βαλε μια φωτο

    και θα σου πουμε ολοι ενα γενικο μπουσουλα τι και πως

  12. #12
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    27/08/2002
    Μηνύματα
    3
    Ευχαριστώ πολύ όλους για τις απαντήσεις και την βοήθεια, όλα τα παραπάνω είναι πολύ χρήσιμα.

    Θα προσπαθήσω το συντομότερο να βάλω φωτογραφίες για να μπορέσετε να βγάλετε καλύτερο συμπέρασμα.

Παρόμοια θέματα

  1. σαμαρια σε cb 500???
    από cachilleas στο forum Honda CB series
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 27/05/2010, 11:16
  2. Cb 500
    από gtsiros στο forum Honda CB series
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο μήνυμα: 19/10/2007, 00:39
  3. Τι λέτε για το Honda CB 500;
    από Wheelie στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 13
    Τελευταίο μήνυμα: 14/05/2007, 11:57
  4. CB 500s
    από anf125 στο forum Honda CB series
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 10/08/2006, 19:11

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF