Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 43

Θέμα: Σαν βγεις στον πηγαιμό για την δουλειά... ΙΙ

  1. #1

    Σαν βγεις στον πηγαιμό για την δουλειά... ΙΙ

    Ο μέρφις γαμιέται με όλο το δωδεκάθεο σήμερα και ως γνωστόν ήταν καρπεροί οι αρχαίοι ημών.



    Μετά την αποτυχημένη εγχείριση στον ιπτάμενο μύθο και εν αναμονή προσπάθειας #2 η μόνη “λογική” εναλλακτική ήταν/είναι το να ξηλωθώ για τέλη και ασφάλεια στο όπλο του σταρ τρεκ. Fazers set on kill death destroy λοιπόν...
    Στέλνω χαρτιά, υπολογίζω ότι σε “λίγο” θα τα έχω πίσω. Εφορία για πινακίδες και τέλη, μετά δουλειά. Η εναλλακτική είναι να πάρω το δανεικό αυτοκίνητο. Κλιματιστικό ναι αλλά σε ημέρα με απεργίες στα ΜΜΜ πρέπει να είσαι Ο μαλάκας για να υποβάλλεις εαυτόν στο μαρτύριο, συν το ότι δεν θα μείνω χωρίς δικό μου μεταφορικό μέσο, απλά δεν παλεύεται.
    Και περνάει η ώρα. Και περνάει η ώρα. Εν τω μεταξύ, σκεπτόμενος πως ότι χρειάζομαι είναι σπίτι, δεν δίνω πολλή σημασία στην προετοιμασία... Και φτάνει μεσημέρι και χτυπάει τηλέφωνο “εεεε έχουμε πρόβλημα με το ίντερνετ και...” σου γαμήσω, ξέρω δεν φταις αλλά γαμώ το κιέρατο το τράγιο έχω στήσει έναν άνθρωπο και περιμένει...
    Καμμιά ώρα μετά, έρχεται στο email το πολυπόθητο. Μαζεύω χαρτιά, κλιμακόμετρα, κινητά και... ΠΟΥ ΣΤΟ ΔΙΑΟΛΟ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΜΕΤΡΟ... Πουθενά. Άνω κάτω τα πάντα, πουθενά. Πετάω δεξιά αριστερά ζελατίνες, μπάγκστερ, εξατμίσεις (ναι τρεις βόσκουν στο σαλόνι, ψέμματα τέσσερις μαζί με του Billymuse), κάτι φιλτροκούτια, καπάκια κινητήρα, πουθενά. Αφού ΠΑΝΤΑ το αφήνω σε ένα σημείο... Πότε το χρησιμοποίησα, τότε... Τι να κάνω που να πάρει και να σηκώσει... Δε γαμ... παίρνω μετροταινία και φεύγω, η ώρα έχει περάσει σοκαριστικά πολύ.
    Καβαλάω το fazer. Γλυκά γλυκά στο βενζινάδικο γιατί είναι πίτα τα λάστιχα και είναι προφανές το γιατί. Βενζίνη. Πάω να πληρώσω. Ο ένας μαλάκας δεν θυμάται το πιν. Ο άλλος μαλάκας ξεχνάει την κάρτα στο ταμείο και τρέχει η κοπέλα ξοπίσω του... Τελικά ένα δεκάλεπτο μετά, πλήρωσα...
    Πάω να πάρω τη μηχανή, αέρα που; Α ξέρετε, είναι χαλασμένο και δεν μετράει σωστά. Να σου γαμ... Να βάλω στην τύχη ρε μαλάκα, άντε, αλλά να βάλω. Βάζω. Τώρα μην ρωτήσετε πόσο, θα το μετρήσω όταν κρυώσει, πάντως δεν ξεζάνταρε το λάστιχο πουθενά.

    Έχω και άλλα σοβαρά υπαρξιακά πλέον. Γιατί τα γόνατά μου είναι στο ύψος της κοιλιάς μου;;; Γιατί η μανέτα του φρένου είναι τόσο κοντά στο γκριπ;;; Γιατί άμα πας να γυρίσεις το γκάζι κάνει παντηλίκι;;; Γιατί ο δρόμος ξαφνικά απέκτησε πάλι λακκούβες;;; Γιατί πιστολιάζει το άπαν σύμπαν η εξάτμιση; Το μόνο που μου άρεσε, γιατί δεν το συνήθισα ποτέ στο μονοκύλινδρο, ήταν το τράβηγμα από το ρελαντί. Ε ναι ρε πστη, ναι, ΑΥΤΟΣ είναι κινητήρας, τέλος.

    Με τα πολλά φτάνω στο φανάρι των πρώην γκούντις, έχει έναν μλκ βούλγαρο δαλικέρη που πάει ζιγκ ζαγκ και κάνω την υπέρβαση και περιμένω πίσω του να φτάσει στο φανάρι γιατί δεν το νιώθω να κάνω ταρζανιές. Κατεβαίνουμε την κατηφόρα, εκεί που πάω να σταματήσω σχεδόν στο κόκκινο γεμίζει ο δρόμος νερά, γλιστράει το πόδι, γλιστράει το μπροστινό, πάει το τσάκισα λέω πάλι, αφήνω φρένο, ξανά ξανά ξανά σταματάω πέρα από το φανάρι χεσμένος. Κοιτάω πίσω, έχει κάτι παραφλού που φαίνεται να ξεκινάνε από την νταλίκα. Αρχίζω τα καντήλια για τον μαλάκα που πάει να με τσακίσει στα καλά καθούμενα και κοιτάω κάτω και έχει ακόμα νερά. Ε δεν γίνεται αυτό, κοιτάω καλύτερα και... Εχει φύγει η γαμημένη σωλήνα/μαρκούτσι πως στο διάολο το λένε από το ψυγείο ΜΟΥ και ποτίζει παραφλού το σύμπαν. Μέρφι μπινέ...

  2. #2
    Σβήνω. Όχι καργιολάκι, δεν θα πάθεις εγκεφαλικό μέσα στη μέση του δρόμου, ανασούλα, πάρε άλλη μία, μία τρίτη... Σταματάει δίπλα ένας γέρος με ένα μπέβερλι. Κοιτάει το μηχανάκι με την σωλήνα να κρέμεται και να στάζει. Κοιτάει εμένα. Κουνάει το κεφάλι με αυτό το βλέμμα το “τι μαλάκας είσαι ρε τύπε” το αποδοκιμαστικό. Κοίτα γέρο, το δρεπάνι σύντομα είναι, δεν θα λερώσω τα χέρια μου σήμερα. Γυρίζω απαθής μπροστά, βάζω μπρος, βάζω πρώτη, νερά ξενερά στα φρύδια μας, σέρνομαι μέχρι το βενζινάδικο εκατό μέτρα παρακάτω και παρκάρω πίσω από το κροστούρερ του ιδιοκτήτη.

    Το ένα παιδί με ξέρει, τι έπαθες, του λέω μη σκας, ένα σταυροκατσάβιδο και τρία λίτρα ροζ παραφλού. Ψύχραιμα ξεσφίγγω τον κολλιέ, τον περνάω πάλι στο ρουξούνι του ψυγείου, σφίγγω λες και θα σκοτώσω όλο το χωριό κατά το ανέκδοτο, μετά βγάζω το πλαϊνό εσωτερικό του φέρινγκ, ανοίγω την τάπα, ρίχνω τα δύο λίτρα μέσα και βάζω μπρος και συμπληρώνω. Βγάζει ότι μπουρμπουλήθρα είχε, περιμένω να μπει βεντιλατέρ, βγάζει και άλλες, συμπληρώνω, τέλος πάντων κάποια στιγμή θεώρησα ότι φτάνει, κλείνω. Έξι ευρώ και άλλο μισό κιλό βάρος στην τσάντα πλάτης. Και πρέπει να δουλέψουμε κιόλας, ε, και ακόμα είκοσι λεπτάκια χαμένα; Πάω να φύγω, μου λέει ο κροστούρερ “πρόσεχε, με το παραφλού γλιστράει”. Ναι μωρέ, το’χω. Το’χω δηλαδή με τον πήγασο. Με το fazer πάω να τσακιστώ γιατί γαμώτο, το γκάζι δεν το γυρνάμε, το χαϊδεύουμε, ε, μαλάκα μου;


    Πάω ΔΟΥ. Με ταχύτητες μονοκύλινδρου και με το ένα μάτι στο κολλάρο μη γίνω ντάλτον στην Εθνική των φορτηγώνΕ και των ψυγείωνΕ. Άσε που πλέον δεν αισθάνομαι και άνετα στα πολλά. Ο ένας υπάλληλος προσπαθεί να εξυπηρετήσει αλλά έχουν “χαθεί” οι πινακίδες από ένα αυτοκίνητο. Ο πολίτης του λέει δώσε την άδεια, θέλω να μεταβιβάσω και χέσε τις πινακίδες αλλά προφανώς αυτό δεν γίνεται, δωσ’ του καυγάς... Με τα πολλά φεύγει, ο άλλος έχει πέντε χιλιάδες κυβικά αυτοκίνητο με κατατεθειμένες πινακίδες και δεν του έχουν περάσει την καταθεση στο τάξιςνετ και έχει χρεωθεί τεκμήρια, τέλη, άντε τηλέφωνο να βγάλουν άκρη, περνάνε τα λεπτά, οι ώρες, τα χρόνια... Παίρνω τηλέφωνο τον πελάτη, του λέω χίλια συγγνώμη προκοπή σήμερα δεν, αύριο πρωί... Με τα πολλά φτάνει η σειρά μου, σε πέντε λεπτάκια έτοιμος, αλλά η μέρα χαμένη.

  3. #3
    Στην επιστροφή έχω και σκέφτομαι. Δεν βλέπω πίσω. Τα γόνατά μου είναι “στο θεό”. Το μηχανάκι κάνει θόρυβο. Το μοτέρ θέλει 7η, 8η, 9η ταχύτητα γιατί ακούγεται σαν να δουλεύει ψηλά ακόμα και με 5000 στροφές και με πιάνει νευρικό γέλιο γιατί ΑΚΡΙΒΩΣ το ίδιο μου φαινόταν ξένο στο S1000XR. Εγώ έκανα εκατό χιλιάδες χιλιόμετρα με δαύτο και τώρα είναι ξένο σώμα;;; Ρε!!! Το καλό είναι ότι με ελάχιστο άνοιγμα γκαζιού (και με το μάτι στο κολλάρο) εΚΣαφανίζεται, πύραυλος, βΟΥλίδα. Και το φρένο μπορεί να έχει “τεράστια” διαδρομή σε σχέση με το άλλο αλλά έχει και δύναμη και καλύτερα που δεν είναι “ξύλινο”. Επίσης αστείο, τα αυτοκίνητα κάνουν δεξιά να περάσω, με τον πήγασο ούτε καν. Πλάκα έχει. Είναι βαρύ και δυσκίνητο αλλά και ακλόνητο εκεί που ο πήγασος φτερνίζεσαι και αλλάζει λωρίδα (λέμε τώρα). Και φτάνοντας σπίτι, σταματάω και στον “μεθοριακό σταθμό” (ναι εδώ γυριζόταν) και δεν έχει άλλα τρένα για σήμερα... Κερασάκι.

    Τώρα λέω να μαγειρέψω. Αν πάρει φωτιά το σπίτι, είναι η μέρα.


    Μέρφι, VA FA EN CULO. Ε πιά.

  4. #4
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Nostradamus
    Εγγραφή
    29/08/2007
    Μηνύματα
    1.542
    Πφφ μηχανικοι ρε πστ μου.. Με το τιποτε γκρινιαζουν..

    Quod me nutrit... me destruit.....

  5. #5
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.106
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από amyroukai Προβολή μηνύματος
    Το μόνο που μου άρεσε, γιατί δεν το συνήθισα ποτέ στο μονοκύλινδρο, ήταν το τράβηγμα από το ρελαντί. Ε ναι ρε πστη, ναι, ΑΥΤΟΣ είναι κινητήρας, τέλος.
    Δεν έχω ιδέα τι εννοείς. Δεν υπάρχει τίποτα πιο ωραίο σε ένα μονοκύλινδρο από αυτό.

    Κατά τ'άλλα, τέλος καλό, όλα καλά.

    I guess.
    Life begins at 45°.

  6. #6
    ...και καλη τυχη μάγκες Το avatar του/της bulmont
    Moderator
    Εγγραφή
    06/09/2010
    Μηνύματα
    4.174
    Nα γιατί ΚΤΜ............................................
    "ελλαδα ειναι η χωρα οπου ο λαζοπουλος κανει σατιρα και ο αρκας προπαγανδα....(!)"

  7. #7
    Το μονοκύλινδρο δουλεύει σωστά σε περιορισμένο αριθμό στροφών. Σε ένα ΚΑΛΟ τετρακύλινδρο, η 6η ανοίγει από 1500 στροφές ως τον κόφτη. Δεν βήχει ξεροβήχει φτύνει πιστόνια σείεται κλπ. Εκτός αν είναι του Δάλτωνος δηλαδή, αλλά είναι εξαίρεση. Μονοκύλινδρο ίσον τάφος, απλά. Επιφυλάσσομαι για το πολιτισμένο δούλεμα του 690 νέων γενεών. Η διάσημη ροπή του μονοκύλινδρου και οι κλωτσιές κλπ είναι να'χανε να λέγανε οι φανς, μιά μαλακία και μισή.

  8. #8
    Καλλίγραμμον Μέλος Το avatar του/της vaska
    Εγγραφή
    29/10/2007
    Μηνύματα
    7.796
    και είπα ότι η δικιά μου μέρα ξεκίνησε άσχημα με μπουγιουρντί 1600 ευρόπουλα από ξεχασμένα τέλη κυκλοφορίας. Ξεχασμένα γι' αυτούς γιατί εγώ έχω καταθέσει πινακίδες. Θα τα βρω τα χαρτιά δεν θα τα βρω, θα περάσω και από την ΔΟΥ δεν θα περάσω? Έτσι και κάνει ο υπάλληλος το λάθος να με κοιτάξει με λάθος τρόπο, έτσι και βήξει ή φτερνιστεί θα μας ακούσει το Πανελλήνιο.

    Κουράγιο μπρε, για κάτι τέτοιες μέρες ζούμε, αυτές θα θυμόμαστε στα γεροντάματα.
    LIFE IS TOO SHORT to remove usb safely
    "These violent delights have violent ends
    And in their triumph die, like fire and powder
    Which, as they kiss, consume" William Shakespeare (Romeo & Juliet).

  9. #9
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της toyar
    Εγγραφή
    27/02/2009
    Μηνύματα
    5.522
    μηχανακι =γκομενα
    στη φυλαγε επειδη το παρατησες.............
    στο τελος μιας τετοιας μερας απομενει μονο πολυ γελιο

  10. #10
    Συνταξιούχος Το avatar του/της theofilos888
    Εγγραφή
    22/08/2009
    Μηνύματα
    2.390
    Μα τι ωραια που περναμε στην εξοχη!!!!

  11. #11
    Ο καφετζης Το avatar του/της teogtp
    Εγγραφή
    27/07/2011
    Μηνύματα
    5.395
    Εγώ προτείνω ο νέος να αγοράσει ένα μικρό μηχανάκι για πρώτη του.
    Αυτά τα μεγάλα θέλουν χέρια και εμπειρία.
    Gagourus agamitus Parthenopipitsus!

  12. #12
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της MG-KTiNoS
    Εγγραφή
    13/08/2011
    Μηνύματα
    7.963
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	1325613988-kalyteri-therapeia-gia=to=agxos.jpg 
Προβολές:	340 
Μέγεθος:	51,2 KB 
ID:	361142
    ανανήψαντας

  13. #13
    Γενικώς Διευθυντής... Το avatar του/της o_gavros
    Εγγραφή
    29/11/2004
    Μηνύματα
    4.651
    πάτε και παίρνετε τα χιλιάρια,τσακίζεστε και μετά σας φταίνε τα μηχανακια ρε κουλάδια;

    Α,και να ξέρεις,αυτά είναι κόνξες που σου έκανε.
    για να μάθεις να φέρεσαι,που πήγες και πήρες άλληνε.
    Καίω τα δέντρα,χτίζω μεζονέτες
    Θα κάνω τα παιδιά μου μαριονέτες

  14. #14
    εναλλακτικό μέλος Το avatar του/της akis_trevor
    Εγγραφή
    28/07/2011
    Μηνύματα
    2.939
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από MG-KTiNoS Προβολή μηνύματος
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	1325613988-kalyteri-therapeia-gia=to=agxos.jpg 
Προβολές:	340 
Μέγεθος:	51,2 KB 
ID:	361142
    ....νιώθω μεγάλη μοναξιά μέσα στο πλήθος....

  15. #15
    καλά σου έκανε..... όχι ο Μέρφις, η γριά

    αν μπορούσε να μιλήσει όταν θα σε έβλεπε να έρχεσαι θα σου λεγε "τώρα καρΓιολάκι σε πήδηξα"....



    πουτσ@@@@@@@@@

Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Σα βγεις στον πηγαιμο για τα βαφτισια
    από Pattaya boy στο forum Ταξιδιωτικά
    Απαντήσεις: 101
    Τελευταίο μήνυμα: 15/07/2017, 10:31
  2. Σα βγεις στον πηγαιμό για τη Τρίπολη
    από Bladerunner στο forum Ιστορίες του δρόμου
    Απαντήσεις: 16
    Τελευταίο μήνυμα: 20/09/2012, 14:11
  3. Και μετά παραπονιόμαστε για την δουλεια μας...........
    από gsx1400 στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 17
    Τελευταίο μήνυμα: 07/11/2008, 18:18
  4. Σαν βγείς στον...
    από DimChios στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 179
    Τελευταίο μήνυμα: 18/05/2007, 21:28

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF