Σελίδα 6 από 7 ΠρώτοΠρώτο 1234567 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 76 έως 90 από 101

Θέμα: Κόκκινα φανάρια

  1. #76
    Ας τον μπανάρει κάποιος! Το avatar του/της pipe_smoker
    Εγγραφή
    11/04/2010
    Μηνύματα
    2.925
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από cityfly Προβολή μηνύματος
    Ο νόμος δεν επιτρέπει να περνάς αέρα. Οφείλεις να δείξες ότι επιθυμείς να περάσεις. Δε μιλάμε σαν κάτι εκνευριστικούς τύπους στα βόρεια που σε βλέπουν από μακρυά να κόβεις και ενώ προλαβαίνουν να περάσουν χαλαρά μέχρι εσύ να φτάσεις στη διάβαση περιμένουν μέχρι να φτάσεις να σταματήσεις και μετά να περάσουν. Αλλά δεν μπορείς και να πεταχτείς ξαφνικά και μετά να λες είχα διάβαση. Ομοίως κάτι ποδηλάτες που έρχονται με χίλια (αναλογικά) και μετά γκρινιάζουν. Κανονικά τα ποδήλατα πρέπει να τα πας με τα χέρια αλλά για μένα τουλάχιστον αν το πας χαλαρά με ταχύτητα βαδίσματος το ίδιο κάνει.
    Σύμφωνα με την παράγραφο 2 του άρθρου που πόσταρε ο Ζευκας, μια χαρα μου επιτρέπει ο νόμος αν ειμαι πεζός να περάσω "αέρα" τη διάβαση, και σαν οδηγός οφείλω να μπορω να πηγαίνω με τόσα ώστε να μπορω να ακινητοποιησω το όχημά μου ακόμα κι αν ο πεζός πεταχτεί σαν το γατί.

    Κοινώς να πηγαίνω με 15 μάξιμουμ 20 χλμ/ωρα

    Δε λεω οτι συμφωνώ ή διαφωνώ με τον καθε νόμο.
    Λεω οτι αν δεν έχουμε εμεις μυαλό στο κεφαλι μας, κανένας νόμος δε θα μας σώσει.

    ΥΓ. Κι οταν μπαίνεις σε πλατεία εχεις προτεραιότητα (αν δεν εχει στοπ κλπ).
    Προσωπικά κοιτάω μπαίνοντας, κι αν ερχεται κανεις του τη χαρίζω την προτεραιότητα προκειμένου να μου χαρίσω κι εμενα την ψυχική μου και σωματική μου υγεία.

  2. #77
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της toyar
    Εγγραφή
    27/02/2009
    Μηνύματα
    5.523
    περιμενω με το αμαξι σε κοκκινο που οταν πρασινιζει περνανε με το ζορι δυο αυτοκινητα
    αναβει κοκκινο για πεζους και βλεπω κλαρινογαμπρο να ερχεται σφαιρατος με τα ποδια και να περναει απο τη διαβαση μπροστα μου αερας ενω ηδη εγω εχω πρασινο και παω να ξεκινησω
    του φωναζω και γυρναει και με αγριοκοιταει
    ποσες ελπιδες εχει αυτος ο ανθρωπος να μη σφαξει κοκκινο οταν καβαλαει και 1.5 τονο σιδερα;

  3. #78
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από pipe_smoker Προβολή μηνύματος
    ΥΓ. Κι οταν μπαίνεις σε πλατεία εχεις προτεραιότητα (αν δεν εχει στοπ κλπ).
    Μπερδεύτηκα, αυτό δεν άλλαξε σχετικά πρόσφατα; Ή ανάποδα το θυμάμαι;

  4. #79
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    29/12/2009
    Μηνύματα
    6.161
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από nikos_abel Προβολή μηνύματος
    Μπερδεύτηκα, αυτό δεν άλλαξε σχετικά πρόσφατα; Ή ανάποδα το θυμάμαι;
    Όντως...πλέον προτεραιότητα έχει ο κινούμενος στην πλατεία αλλά άντε να πείσεις τώρα τον Έλληνα οδηγάρα.....
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

  5. #80
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.099
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Bowleno Προβολή μηνύματος
    Όντως...πλέον προτεραιότητα έχει ο κινούμενος στην πλατεία
    Έχεις το σχετικό άρθρο;

    Δε νομίζω ότι έχει αλλάξει κάτι. Προτεραιότητα έχει πάντα αυτός που εισέρχεται στην πλατεία, εκτός αν έχει ΣΤΟΠ.
    Life begins at 45°.

  6. #81
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της panos_zip
    Εγγραφή
    01/02/2012
    Μηνύματα
    661
    Σύμφωνα με τον ελληνικό ΚΟΚ, γιατί σε οσες χώρες έχει τύχει να βρεθώ (με εξαιρεση Κινα, Τουρκια και κάτι άλλες αφρικανικές που προτεραιότητα εχει όποιος θελει ) εχει προτεραιότητα ο κινούμενος στην πλατεία.
    - Triumph Daytona 675 (Track Bike)
    - Ducati Multistrada 1200s

  7. #82
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.099
    Ναι, προφανώς μιλάμε για τον ελληνικό ΚΟΚ.

    Στο εξωτερικό έχουν roundabouts κι όχι ελληνικές πλατείες, οπότε λειτουργεί σωστά. Εδώ θα πάρει πολλά χρόνια να συμβεί αυτό, αν ποτέ. Εξάλλου τα φανάρια προσφέρουν καλύτερες μίζες.
    Life begins at 45°.

  8. #83
    Ας τον μπανάρει κάποιος! Το avatar του/της pipe_smoker
    Εγγραφή
    11/04/2010
    Μηνύματα
    2.925
    Αυτο που λεει ο μπλιτζ.

    Κατι είχε ακουστεί οτι μπορει να άλλαζε, αν κάνανε και τις εδώ πλατείες roundabouts κλπ.
    Φουτσες μπλε.

  9. #84
    ΟΡΓΙΣΜΕΝΟ ΜΕΛΟΣ Το avatar του/της AUFGEBRACHT
    Εγγραφή
    16/12/2007
    Μηνύματα
    3.965
    Κόρινθο έχουν φτιάξει 2 roundabouts, δεν μπορείτε να φανταστείτε το τι μικροστουκάρισμα έχει πέσει, επειδή ακριβώς κανείς δεν ξέρει ποιος έχει προτεραιότητα. Για να τα κάνουν ακόμα χειρότερα, ΟΛΟΙ έχουν κι από ένα σήμα STOP. Όπως έγραψε και κάποιος εύστοχα παραπάνω, προτεραιότητα έχει όποιος θέλει.

    Λίγο πιο έξω από την Κόρινθο, εκεί που ήταν η πάλαι ποτέ Σωληνουργεία, έχει ανοίξει ένα εμπορικό κέντρο. Βγαίνοντας από το εμπορικό κέντρο, έχει μια ΤΕΡΑΣΤΙΑ πινακίδα ότι απαγορεύεται η αναστροφή για Κόρινθο και πως στα 500 μέτρα υπάρχει σημείο στο οποίο μπορείς να ακολουθήσεις πορεία προς Κόρινθο. Εννοείται πως το 99,9% επιλέγει να κάνει επιτόπου αναστροφή γιατί βαριέται να προχωρήσει μισό χιλιόμετρο. Κι εκεί έχουν πέσει αρκετές στούκες εννοείται. Κι επειδή εδώ ανθεί η φαιδρά πορτοκαλέα, κάποιο ντόπιοι "δημοσιογράφοι" (εντός πολλών εισαγωγικών) γράφουν ότι θα θρηνήσουμε θύματα και πως το εμπορικό κέντρο στο βωμό του κέρδους δεν έφτιαξε μια αερογέφυρα, η οποία υπάρχει ξαναλέω 500 μέτρα παρακάτω. Η πλάκα -ή μάλλον το τραγικό- είναι ότι εάν κάποιος θέλει να μην παρανομήσει, όπως καλή ώρα εγώ, μπορεί να φάει και κανα πεντάλεπτο μέχρι οι παράνομοι που σχηματίζουν ουρά, να κάνουν όλοι την αναστροφή τους και να ελευθερώσουν τον δρόμο. Οπότε τι καθόμαστε και μιλάμε για κόκκινα φανάρια και Λόλα και Τρούμπα...

  10. #85
    Banned
    Εγγραφή
    10/02/2013
    Μηνύματα
    9.317
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από BLiTzER Προβολή μηνύματος
    Έχεις το σχετικό άρθρο;

    Δε νομίζω ότι έχει αλλάξει κάτι. Προτεραιότητα έχει πάντα αυτός που εισέρχεται στην πλατεία, εκτός αν έχει ΣΤΟΠ.
    Ακριβώς
    Ενώ όπως είπε ποιο πανω ο toyar
    <πεζός που δεν περνάει απο τις υπάρχουσες διαβάσεις άρθρο 38¢4 40 ευρο >.το ίδιο ισχυει και για πεζό που περνάει όταν για τα οχήματα έχει πράσινο

  11. #86
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της peterTHErider
    Εγγραφή
    16/12/2008
    Μηνύματα
    1.586
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Bowleno Προβολή μηνύματος
    Όντως...πλέον προτεραιότητα έχει ο κινούμενος στην πλατεία αλλά άντε να πείσεις τώρα τον Έλληνα οδηγάρα.....
    ειδες που στο συγκεκριμενο θεμα εσυ εισαι ο ελληνας οδηγαρας που θα τσακωθει ΝΟΜΙΖΟΝΤΑΣ πως εχει δικιο?
    στην χωρα μας ισχυει παντα η ΑΠΟ ΔΕΞΙΑ ΠΡΟΤΕΡΑΙΟΤΗΤΑ ΕΚΤΟΣ αν υπαρχει σημανση.δλδ στοπ η παραχωρηση προτεραιοτητας.
    ΑΡΑ αν δεν υπαρχει σημανση αυτος που κινειται μεσα στον κυκλικο πρεπει να ΣΤΑΜΑΤΗΣΕΙ.παραλογο η οχι αυτο ισχυει.
    και εχω τσακωθει με πολλους ελληναρες οδηγους που εχουν την κλασσικη ατακα ¨μα αυτος που ειναι μεσα στον κυκλικο εχει προτεραιοτητα¨...
    μπα...
    αν δεν κοιτας εκει που πας...θα πας εκει που κοιτας!

  12. #87
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    29/12/2009
    Μηνύματα
    6.161
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από peterbmwrider Προβολή μηνύματος
    ειδες που στο συγκεκριμενο θεμα εσυ εισαι ο ελληνας οδηγαρας που θα τσακωθει ΝΟΜΙΖΟΝΤΑΣ πως εχει δικιο?
    στην χωρα μας ισχυει παντα η ΑΠΟ ΔΕΞΙΑ ΠΡΟΤΕΡΑΙΟΤΗΤΑ ΕΚΤΟΣ αν υπαρχει σημανση.δλδ στοπ η παραχωρηση προτεραιοτητας.
    ΑΡΑ αν δεν υπαρχει σημανση αυτος που κινειται μεσα στον κυκλικο πρεπει να ΣΤΑΜΑΤΗΣΕΙ.παραλογο η οχι αυτο ισχυει.
    και εχω τσακωθει με πολλους ελληναρες οδηγους που εχουν την κλασσικη ατακα ¨μα αυτος που ειναι μεσα στον κυκλικο εχει προτεραιοτητα¨...
    μπα...
    Κι εγώ με αυτό μεγάλωσα και συνεχίζω να μπαίνω με όσα στις πλατείες (που λέει ο λόγος)
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

  13. #88
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Bowleno Προβολή μηνύματος
    Κι εγώ με αυτό μεγάλωσα και συνεχίζω να μπαίνω με όσα στις πλατείες (που λέει ο λόγος)
    Είναι γιατί είμαστε γιουροπίαν ντράιβερς

  14. #89
    Με θυμάσαι ρε πούστη ? Το avatar του/της AristidisZ
    Εγγραφή
    24/09/2012
    Μηνύματα
    3.678
    Πάντως αντιπαρερχόμενος όλα τα υπόλοιπα έχω να πω ότι η σπανιότητα του φαινομένου που βλέπουμε σε αυτό το βίντεο μπορεί να συγκριθεί μόνο με τη σπανιότητα ενός βίντεο που δείχνει την ανατολή ή την δύση του ηλίου...

    ψυχή μου πιες, πιες όσο θες μήπως και πάρεις στροφές

    Ο Γλάρος / ψόφα φούστη γλάρε
    ψαναψόφα φούστη γλάρε

  15. #90
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    09/11/2012
    Μηνύματα
    3.818
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από omega Προβολή μηνύματος
    Να υπήρχαν μικρόφωνα να έγραφαν τις δικαιολογίες που τσαμπουνανε οι περισσότεροι απο οςους πιάνονται για τέτοιες παραβάσεις.
    Εγω παντως μια φορα μπου μπηκα σε μονοδρομο,οταν με ρωτησανε γιατι μπηκα τους ειπα ειλικρινα :"επειδη δεν πιστευα οτι θα σας βρω εδω.Αν ηξερα οτι θα εισαστε εδω δεν θα εμπαινα"

    Με αφησανε και εφυγα,πιθανοτατα ακομη γελανε.


    Μιλαω για "χαζο" μονοδρομο τριαντα μετρων στο πουθενα.

Σελίδα 6 από 7 ΠρώτοΠρώτο 1234567 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Κόκκινα φανάρια και Νόμοι: το περιούσιον
    από monstermind στο forum Αναζητήσεις, σκέψεις & προβληματισμοί
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 13/12/2010, 01:18
  2. Τα Κοκκινα Φαναρια!
    από fantacid στο forum Αναζητήσεις, σκέψεις & προβληματισμοί
    Απαντήσεις: 90
    Τελευταίο μήνυμα: 29/06/2006, 14:49
  3. Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 10/02/2005, 14:32
  4. Η..ωραια..με..τα..κοκκινα
    από jimbar στο forum Αναζητήσεις, σκέψεις & προβληματισμοί
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 01/06/2004, 06:40

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF