Σελίδα 11 από 36 ΠρώτοΠρώτο ... 67891011121314151621 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 151 έως 165 από 536

Θέμα: Γωνιακοί Τροχοί Λειαντήρες

  1. #151
    Μέλος
    Εγγραφή
    06/05/2012
    Μηνύματα
    348
    Καλοριζικος και καλα κοψιματα μαστορη.

  2. #152
    Καλλίγραμμον Μέλος Το avatar του/της vaska
    Εγγραφή
    29/10/2007
    Μηνύματα
    7.796
    Θωμά δεν είναι καλός ρε και μάλλον είναι χαλασμένος. Στείλε τον μια Πάτρα να στον επισκευάσω


    Καλορίζικος φίλε και καλά κοψίματα
    LIFE IS TOO SHORT to remove usb safely
    "These violent delights have violent ends
    And in their triumph die, like fire and powder
    Which, as they kiss, consume" William Shakespeare (Romeo & Juliet).

  3. #153
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της camen
    Εγγραφή
    18/09/2008
    Μηνύματα
    4.443
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από vaska Προβολή μηνύματος
    Θωμά δεν είναι καλός ρε και μάλλον είναι χαλασμένος. Στείλε τον μια Πάτρα να στον επισκευάσω


    Καλορίζικος φίλε και καλά κοψίματα
    Δε φτιαχνονται αυτα ωρε, ασε θα τον πεταξω να πα να .....
    Δε θελω να σε βασανιζω κιολας !

  4. #154
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    25/06/2017
    Μηνύματα
    1.944
    Κοιτάζω τον Metabo WEV 15-125 εδώ και ξεκινάει από 183 ευρώ, στο ebay ξεκινάει από 240 ευρώ χωρια τα μεταφορικά. Τι γίνεται; Συνήθως συμβαίνει το αντίθετο η όχι;

  5. #155
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.798
    Από 180 -185 ξεκινάει. Στα κριτήρια μη βάζεις best match αλλά όρισε την τιμή με τα μεταφορικά, κατά αύξουσα σειρά.
    Sent from me using a computer.

  6. #156
    Μέλος
    Εγγραφή
    06/05/2012
    Μηνύματα
    348
    Εγω συνεχιζω να επιμενω οτι η bosch κατασκευαζει εξαιρετικους τροχους στις επαγγελματικες της σειρες.

    JNP δες αντιστοιχια στα χρηματα που ψαχνεις απεναντι στον metabo

    http://www.tbshop.gr/bosch-gws-17-12...der-1700w.html

    http://www.bosch-professional.com/za...60179h002.html

    Υπερτερει στα παντα εκτος του quick nut συν οτι εχει και επιλογεα ταχυτητων.

  7. #157
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της stefanos
    Εγγραφή
    16/06/2002
    Μηνύματα
    5.805
    Με τις προδιαγραφές που βάζετε στα μηχανήματα που παίρνετε θα καταντήσετε
    αξιοθέατα στη γειτονιά όταν γεράσετε.
    Θα μαζεύονται τα πιτσιρίκια να δουν τον τροχό που "έχει ένας μπάρμπας από το 2018"
    Μέχρι να χαλάσουν με ερασιτεχνική χρήση αυτά τα εργαλεία
    οι υπόλοιποι θα κόβουν με στυλό λέιζερ πυρηνικής σύντηξης.

  8. #158
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    25/06/2017
    Μηνύματα
    1.944
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από fasarias Προβολή μηνύματος
    Εγω συνεχιζω να επιμενω οτι η bosch κατασκευαζει εξαιρετικους τροχους στις επαγγελματικες της σειρες.

    JNP δες αντιστοιχια στα χρηματα που ψαχνεις απεναντι στον metabo

    http://www.tbshop.gr/bosch-gws-17-12...der-1700w.html

    http://www.bosch-professional.com/za...60179h002.html

    Υπερτερει στα παντα εκτος του quick nut συν οτι εχει και επιλογεα ταχυτητων.
    Δύσκολα θα βγάλεις άκρη, είναι εξαιρετικά εργαλεια και οι δύο. Ένα συν για τον Metabo είναι ότι είναι εξολοκλήρου φτιαγμένος στη Γερμανία.
    Με ερασιτεχνική χρήση πάντως κανένας δεν θα χαλάσει για δύο ζωές τουλάχιστον.Εκτος ατυχήματος.
    Τα δικά μου μπλε μπος και μεταμπο της δεκαετίας του 80 εχτισαν δύο σπίτια και ακόμα δεν άλλαξα καρβουνακια!
    Σε ένα γωνιακό τροχό Kress 115χιλ 600W του 1988, φτηνό γερμανικό, έκανα πρόσφατα πλήρες λυσιμο, καθαρισμα και γρασσαρισμα. Έχει κόψει πάρα πολλά πλακάκια και πλάκες Καρύστου, χώρια λειανσεις σε κάγκελα 14αρια μασιφ.Ε λοιπόν δουλεύει ακόμα σαν καινούργιος χωρίς κραδασμους. Έχω αλλάξει μόνο το καλώδιο με μακρύτερο. Η πλάκα είναι ότι κάποια φορά πήρα σε προσφορά έναν εξισου μικρό makita 800W για κάθε ενδεχόμενο και ακόμα είναι στο κουτί του. Εδώ όμως πρέπει να επισημάνω ότι τα κοψιματα στα 14αρια κάγκελα, στα κεραμιδια, στις αμιαντοσωληνες για τα τζάκια και στις χονδρες πλάκες Καρύστου τα έκανα με μπλε Boss 1800W 230χιλ. Θέλω να πω ότι το κάθε εργαλείο δούλεψε στα υλικά που του ταιριαζαν και δεν ξεπέρασα τις δυνατότητες του ώστε να του βγάλω τα μάτια.
    Τελευταία τροποποίηση από JNP; 11/03/2018 στις 17:15.

  9. #159
    Μέλος
    Εγγραφή
    06/05/2012
    Μηνύματα
    348
    Μαααααααααλιστα
    Αραγε σε τρωει ο πωπος να χαλασεις λεφτα, γιατι τροχο εχεις απ`οτι λες.

    Κατα πασα πιθανοτητα και ο bosch made in germany ειναι, αυτο ευκολα μπορεις να το μαθεις βεβαια.
    Εν`πασει περιπτωση, οντως δεν βγαζεις ευκολα ακρη ειναι αληθεια, εχω φιλους που πινουν νερο στο ονομα του metabo και αλλους που δεν αλλαζουν με τιποτα τους bosch (βαζω κι`εμενα μεσα στους αλλους).
    Με τετοιες τιμες βεβαια και κοντα στα high-end εργαλεια των εταιρειων, δυσκολα μενεις απογοητευμενος απο αυτες τις αγορες.
    Ειμαστε tools-junkies και γουσταρουμε τι να κανουμε τωρα, οι εταιρειες εβγαζαν-βγαζουν και θα βγαζουν νεες τεχνολογιες και θα φορτωνουν πανω πραγματα ετσι ειναι το πραγμα.
    Αλλος γουσταρει να δωσει ενα εικοσαρικο και να κανει την δουλεια του οσο πιο φθηνα γινεται και αλλος να παρει το καλυτερο και το πιο ακριβο, πιος θα κρινει ποιον και γιατι?
    Οσο βασταει η τσεπη του καθενα και μπορει.
    Καλα εγω προσωπικα βεβαια, φιλους και συναδελφους επαγγελματιες τους κραζω αγρια αμα κανουν φθηνοαγορες αλλα αυτο ειναι αλλη μεγαλη συζητηση.
    Το εχω ξαναπει και θα το γραψω παλι, να αγοραζουμε το ΚΑΛΥΤΕΡΟ που μπορουμε στα χρηματα που διαθετουμε και δεν εχει καμμια σημασια η μαρκα.


    @stefanos εγω κανω επαγγελματικη χρηση στα εργαλεια μου.

  10. #160
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    25/06/2017
    Μηνύματα
    1.944
    Απλά ενημερώνομαι. Δεν σκέφτομαι άλλη αγορά εκτός αν χρειαστώ τις μεταβαλλομενες στροφές.
    Κατά τα άλλα σωστά τα γράφεις!
    Τελευταία τροποποίηση από JNP; 11/03/2018 στις 17:20.

  11. #161
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από stefanos Προβολή μηνύματος
    Με τις προδιαγραφές που βάζετε στα μηχανήματα που παίρνετε θα καταντήσετε
    αξιοθέατα στη γειτονιά όταν γεράσετε.
    Θα μαζεύονται τα πιτσιρίκια να δουν τον τροχό που "έχει ένας μπάρμπας από το 2018"
    Μέχρι να χαλάσουν με ερασιτεχνική χρήση αυτά τα εργαλεία
    οι υπόλοιποι θα κόβουν με στυλό λέιζερ πυρηνικής σύντηξης.
    Συμφωνώ πάνω κάτω... αλλά.... ο τροχός είναι άλλο πράγμα. Είναι σα το κράνος. Είναι θέμα ασφάλειας.
    Σίγουρα θα κάνεις τη δουλειά σου και με ένα τροχό των 40€. Έγω πχ που δεν χρησιμοποιώ στο σπίτι τροχό (δεν έχει τύχει κάποιο μεγάλο project.... ), έχω ένα Φ115 άγνωστης προέλευσης και έναν Φ125 του λιντλ. Συνήθως χρησιμοποιώ το μικρό, όταν θέλω να λειάνω ή να κόψω κάτι. Στη δουλειά όμως έχουμε Metabo. Η αίσθηση ασφάλειας που σου δίνει ένας τροχός σαν αυτόν κάνει τη δουλειά σου πιο γρήγορα και με μεγαλύτερη ασφάλεια. Αν πήγαινα τώρα να πάρω τροχό, θα έπαιρνα έναν τέτοιο, με όλα τα καλούδια ασφαλείας.
    Dream with the feathers of angels stuffed beneath your head.

  12. #162
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της stefanos
    Εγγραφή
    16/06/2002
    Μηνύματα
    5.805
    Πλάκα κάνω .
    Αν και μόλις είδα τα bosch που έβαλε ο φασαρίας μου ήρθαν στο μυαλό το "κοφτάκι" και το "σβουράκι" που
    έχω σε αντίστοιχα watt αλλά σε 180 230 που έχουν κλείσει 30ετία μεροκάματο μάρμαρα πριν έρθουν στα χέρια μου,
    και βλέπω να τα κληρονομούν τα παιδιά.Και δεν με πειράζει που είναι παλιά απλά είναι ασήκωτα και δύσχρηστα συγκριτικά με τα καινούργια.
    Πέρα από αυτό και μόνο η ποιότητα στο δούλεμα του καλού επαγγελματικού εργαλείου δικαιολογεί απόλυτα το κόστος, φτάνει να έχεις να τα πληρώσεις.
    Απλά οι επιλογές είναι πιο δύσκολες για τον ερασιτέχνη.

  13. #163
    Τσίκι; Το avatar του/της MikeG
    Εγγραφή
    22/05/2004
    Μηνύματα
    8.835
    Θέλω να κόψω 2 μπετοφορμ με σβουράκι. Τι δίσκο θα χρειαστώ;

  14. #164
    δισκοπριονο η σεγα η καποιο πριονι ξυλου τελος παντων μια που το μπετοφορμ κοντρα πλακε ειναι.υπαρχουν βεβαια και δισκακια ξυλου για τροχακι αλλα οι κοπες δυσκολα να ειναι ισιες μια που δεν εχει πλακα το εργαλειο για να παταει το υλικο.αν παρεις δυσκακι ξυλου προσοχη στην φορα περιστροφης και ποτε χωρις προφυλακτηρα

  15. #165
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.798
    Mike οι δίσκοι για ξύλο είναι ειδικοί.

    Είχα ρωτήσει σε ένα φόρουμ με περισσότερους "ξουλουργούς" για την αποτελεσματικότητα ή για τα μεγέθη του δίσκου και όλοι έλεγαν οτι είναι επικίνδυνο.

    Είναι επικίνδυνο λοιπόν. Αν το κάνεις να έχεις το νου σου.
    Sent from me using a computer.

Σελίδα 11 από 36 ΠρώτοΠρώτο ... 67891011121314151621 ... ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. 4 Road Movies (4-Τροχοί)
    από Kizoku στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο μήνυμα: 14/04/2006, 11:36
  2. μετατροπη σε super motard,part 1/τροχοι
    από tools στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 12/06/2004, 14:20

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF