Σελίδα 19 από 36 ΠρώτοΠρώτο ... 9141516171819202122232429 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 271 έως 285 από 536

Θέμα: Γωνιακοί Τροχοί Λειαντήρες

  1. #271
    Minimalist Το avatar του/της STF
    Εγγραφή
    30/01/2014
    Μηνύματα
    1.718
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Hunter Προβολή μηνύματος
    Κανένα νέο από τον τροχό ?
    Πίεσε τους μην τους αφήνεις χαλαρούς...
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από camen Προβολή μηνύματος
    Πες μου οτι πηρες hikoki?!
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από vaska Προβολή μηνύματος
    Hitachi δεν είναι αυτοί; Ριμπραντιντ νομίζω είναι.
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από camen Προβολή μηνύματος
    Ο νταζ τα ξερει αυτα χαχαχα αλλα ναι κατι σχεση με την hitachi εχουν
    Με τόση αναμονή μου γ@μησαν και το quiz...

    Έχω παραγγείλει τον μικρό Suhner UWC 7 αλλά από εκεί που μου είχαν πει για παραλαβή 2-5 Οκτώβρη φτάσαμε να μιλάμε για τέλος Οκτώβρη. Επίτηδες δεν τους πιέζω, μόλις μπει ο Νοέμβρης θα τους πάρω τηλέφωνο και θα απαιτήσω επιστροφή χρημάτων. Αν συμβεί έτσι θα παραγγείλω τον Hikoki ο οποίος είναι μικρός, ελαφρύς και αρκετά δυνατός με ρυθμιζόμενες στροφές. Ίσως έπρεπε να το έχω κάνει ευθύς εξ' αρχής αλλά βλέπετε είμαι λίγο κολλημένος με τα εξωτικά εργαλεία, κι έχω μια γενική αντίδραση στις εταιρείες που μεταφέρουν τη παραγωγή τους στη Κίνα. Δεν έχω πρόβλημα με τα προϊόντα Κινέζικης παραγωγής όπως π.χ. είναι η Huawei, αλλά το Κινέζικο Adidas δεν το θέλω. Μεγάλη συζήτηση που έχει επαναληφθεί πολλές φορές σε διάφορα φόρα, πλέον συζητάω τις ενστάσεις μου μόνο δια ζώσης.

    H Hikoki είναι η πρώην Hitachi η οποία εξαγοράστηκε από Αμερικάνικη εταιρεία πλέον και έχει μεταφέρει σχεδόν όλη τη παραγωγή της στη Κίνα (και αυτό ήταν ένα στοιχείο που δε μου άρεσε). Από την άλλη έχει εξαιρετική ποιότητα κατασκευής και όταν είδα και μια αποσυναρμολόγηση του μοντέλου που μου άρεσε από Ρώσο Youtuber κόντεψε να μου πέσει το σαγώνι. Ενδιάμεσα κυκλοφόρησαν κάποια λίγα κομμάτια ως Hitachi-Hikoki, τώρα θα βρεις μόνο σκέτα Hikoki.

  2. #272
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.757
    Δεν είναι rebranded Hitachi.
    Είναι Hitachi!

    Η Hitachi τώρα λέγεται hikoki.

  3. #273
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.757
    Με πρόλαβε ο stf.

  4. #274
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της stefanos
    Εγγραφή
    16/06/2002
    Μηνύματα
    5.841
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από STF Προβολή μηνύματος
    Αν συμβεί έτσι θα παραγγείλω τον Hikoki ο οποίος είναι μικρός, ελαφρύς και αρκετά δυνατός με ρυθμιζόμενες στροφές. Ίσως έπρεπε να το έχω κάνει ευθύς εξ' αρχής αλλά βλέπετε είμαι λίγο κολλημένος με τα εξωτικά εργαλεία

    Οι γωνιακοί είναι από τα μηχανήματα που μπορεί να έχεις 3-4 και πάνω στη δουλειά να σου χρειάζονται μερικοί ακόμα.

  5. #275
    Minimalist Το avatar του/της STF
    Εγγραφή
    30/01/2014
    Μηνύματα
    1.718
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από stefanos Προβολή μηνύματος
    Οι γωνιακοί είναι από τα μηχανήματα που μπορεί να έχεις 3-4 και πάνω στη δουλειά να σου χρειάζονται μερικοί ακόμα.

  6. #276
    Ahmadinejad Το avatar του/της painterakis
    Εγγραφή
    24/06/2005
    Μηνύματα
    530
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από STF Προβολή μηνύματος
    Αν συμβεί έτσι θα παραγγείλω τον Hikoki ο οποίος είναι μικρός, ελαφρύς και αρκετά δυνατός με ρυθμιζόμενες στροφές.
    Είναι εύκολο να μου πείς το μοντέλο ή ακόμα καλύτερα κάποιο Link;
    Εγώ εντός Νοεμβρίου, αν γίνει κανένα θαύμα με τις μαύρες παρασκευές, λέω να πάρω τον Bosch GWS 13-125 CIEX αλλά με ενδιαφέρει να δώ και τα specs ενός ελαφρότερου (λογικά) γωνιακού.
    μανώλης - Honda CBF 600Si C-ABS

  7. #277
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της camen
    Εγγραφή
    18/09/2008
    Μηνύματα
    4.443
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από painterakis Προβολή μηνύματος
    Είναι εύκολο να μου πείς το μοντέλο ή ακόμα καλύτερα κάποιο Link;
    Εγώ εντός Νοεμβρίου, αν γίνει κανένα θαύμα με τις μαύρες παρασκευές, λέω να πάρω τον Bosch GWS 13-125 CIEX αλλά με ενδιαφέρει να δώ και τα specs ενός ελαφρότερου (λογικά) γωνιακού.
    Αν αυτος ο μπος που λες εχει disk brake ΠΡΟΣΕΞΕ γτ το σπειρωμα του αξονα δεν δεχεται κανενα αλλο βιδωτο εξαρτημα!
    Οσα μοντελα εχουν φρενο δεχονται μονο δισκακια κοπης κ κανενα βιδωτο εξαρτημα καθως το σπειρωμα του αξονα ειναι μεν Μ14 αλλα *1,5 αντι *2 που ειναι η στανταρ διασταση

  8. #278
    Minimalist Το avatar του/της STF
    Εγγραφή
    30/01/2014
    Μηνύματα
    1.718
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από painterakis Προβολή μηνύματος
    Είναι εύκολο να μου πείς το μοντέλο ή ακόμα καλύτερα κάποιο Link;
    Εγώ εντός Νοεμβρίου, αν γίνει κανένα θαύμα με τις μαύρες παρασκευές, λέω να πάρω τον Bosch GWS 13-125 CIEX αλλά με ενδιαφέρει να δώ και τα specs ενός ελαφρότερου (λογικά) γωνιακού.
    Το είχα ξαναγράψει εδώ μέσα, 2-3 σελίδες πίσω. Είναι ο Hikoki (πρώην Hitachi) G13VE, με εξαιρετικό εύρος στροφών 2800-10000.

    Το βιντεάκι του Ρώσου που το λύνει και βλέπεις και τα ενδότερα.



    Πάντως παίρνει σίγουρα και επιπλέον εξαρτήματα, είναι κάτι που με ενδιαφέρει πολύ και καλά κάνει και το επισημαίνει ο camen.

  9. #279
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της camen
    Εγγραφή
    18/09/2008
    Μηνύματα
    4.443
    Ουτε καν αυτοι που πουλανε τους μπος δεν το ηξεραν οταν πηρα τον δικο μου.
    Το σπειρωμα ειναι πιο λεπτης σπειρας για λογους ασφαλειας,επειδη φρεναρει αποτομα οταν τον κλεινεις η Μπος λεει οτι υπαρχει κινδυνος ξεβιδωματος του εξαρτηματος με τον στανταρ σπειρωμα κ για αυτο το αλλαξε. Κ γω στην πορεια το ανακαλυψα. Δεν υπαρχουν βιδωτα εξαρτηματα ομως συμβατα με το Μ14*1,5.Παντως ολα τα μοντελα της Μπος με φρενο δεν εχουν το στανταρ σπειρωμα.

  10. #280
    Καλλίγραμμον Μέλος Το avatar του/της vaska
    Εγγραφή
    29/10/2007
    Μηνύματα
    7.787
    Χιτατσι ή χικοκι όπως και να λέγονται όπου και να φτιάχνονται είναι εξαιρετικά εργαλεία. Δούλεψα έναν μπαταρίας το προηγούμενο ΣΚ και εντυπωσιαστηκα. Ξεκούραστος δυνατός και με πολλές ρυθμίσεις που βόλεψαν πολύ. Κάτι σκατοκινεζικα δισκάκια που είχε ο φίλος τον οποίον βοήθησα μας ταλαιπωρησαν αλλά το εργαλείο ήταν κάτι παραπάνω από οκ. Δεν θυμάμαι μοντέλο αλλά το βρίσκω αν θέλετε

  11. #281
    Ahmadinejad Το avatar του/της painterakis
    Εγγραφή
    24/06/2005
    Μηνύματα
    530
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από camen Προβολή μηνύματος
    Αν αυτος ο μπος που λες εχει disk brake ΠΡΟΣΕΞΕ γτ το σπειρωμα του αξονα δεν δεχεται κανενα αλλο βιδωτο εξαρτημα!
    Οσα μοντελα εχουν φρενο δεχονται μονο δισκακια κοπης κ κανενα βιδωτο εξαρτημα καθως το σπειρωμα του αξονα ειναι μεν Μ14 αλλα *1,5 αντι *2 που ειναι η στανταρ διασταση
    Ναι, είναι με το φρένο.
    Το σπείρωμα όντως είναι περίεργο αλλά υπάρχουν ή θα βγούν βιδωτά με αυτό το σπείρωμα. π.χ. αυτές εδώ οι συρματόβουρτσες

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από STF Προβολή μηνύματος
    Το είχα ξαναγράψει εδώ μέσα, 2-3 σελίδες πίσω. Είναι ο Hikoki (πρώην Hitachi) G13VE, με εξαιρετικό εύρος στροφών 2800-10000.

    Το βιντεάκι του Ρώσου που το λύνει και βλέπεις και τα ενδότερα.



    Πάντως παίρνει σίγουρα και επιπλέον εξαρτήματα, είναι κάτι που με ενδιαφέρει πολύ και καλά κάνει και το επισημαίνει ο camen.
    Ενδιαφέρον, γιατί λόγο της πατέντας του είναι πολύ μικρή η επιφάνεια που πιάνει το χέρι.
    Από ότι είδα στο "τούρκο" (ebay) οι τιμές είναι τσιμπημένες και Ελλάδα, όσο έψαξα (όχι πολύ να λέμε την αλήθεια) δεν τον βρήκα.
    μανώλης - Honda CBF 600Si C-ABS

  12. #282
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της camen
    Εγγραφή
    18/09/2008
    Μηνύματα
    4.443
    Ok αν εχουν αρχισει να βγαζουν με αυτο το σπειρωμα καλως.
    Αλλα εγω θα σου προτεινα να παρεις με το στανταρ σπειρωμα να εχεις το κεφαλι σου ησυχο,κ να βρισκεις κ στο περιπτερο της γειτονιας σου οτι χρειαζεσαι. Στο λεω γτ ειμαι παθων!
    Υπαρχει ο ιδιος τροχος με ολα τα βοηθηματα ασφαλειας πλην του φρενου.

  13. #283
    Minimalist Το avatar του/της STF
    Εγγραφή
    30/01/2014
    Μηνύματα
    1.718
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Hunter Προβολή μηνύματος
    Κανένα νέο από τον τροχό ?
    Πίεσε τους μην τους αφήνεις χαλαρούς...
    Τελικά πάνω που τους έστειλα mail -χθες- και τους έκραζα με πήραν αμέσως τηλέφωνο και με ενημέρωσαν πως με έπαιρναν νωρίτερα και δεν απαντούσα... είχαν δίκιο, αλλά 15:00 το μεσημέρι και αυτοί;;;

    Σάββατο πρωί (μεθαύριο) παραλαμβάνω μέσω ACS.

  14. #284
    Ahmadinejad Το avatar του/της painterakis
    Εγγραφή
    24/06/2005
    Μηνύματα
    530
    Επανέρχομαι στον Bosch GWS 13-125 ciex ο οποίος έχει φρένο.
    Όσους έχω ρωτήσει (καταστήματα) ή δεν το ξέρουν το σπείρωμα ή τι το θες το φρένο, ειδικά στο 2° με έχουν μπερδέψει και μάλιστα χωρίς να τον έχουν δει ποτέ.
    (μπορεί στο Internet να υπάρχουν βιδωτά εξαρτήματα αλλά μιας εγώ μένω επαρχεία, υπάρχει και το κόστος μεταφορικών, που καμιά φορά μπορεί να είναι και διπλάσιο της αξίας του)

    camen, μιας και τον έχεις, μπορείς να μου πείς τι είναι το φρένο;που σου έχει χρησιμέψει; και αν αξίζει ώστε να αντισταθμίζει την έλλειψη εξαρτημάτων.

    Παλαιόθεν είχες γράψει αυτό ...
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από camen Προβολή μηνύματος
    Λοιπόν για τον Bosch τροχό, τον gws 13-125 βγάζει 3 μοντέλα
    1)cix = δεν εχει ρυθμιζόμενες στροφές όποτε άκυρος
    2)cie = δεν εχει μαγνητικό φρένο αλλα εχει ολα τα αλλα
    3)ciex= εχει κ μαγνητικό φρένο και περιστρεφόμενη κεφαλή
    ερωτήσεις επι αυτού ...
    τι είναι περιστρεφόμενη κεφαλή; (αν έχω καταλάβει, γυρίζει για να είναι βολικό για αριστερόχειρες όπως εγώ; )
    Ο cie έχει περιστρεφόμενη κεφαλή;

    Ρωτάω γιατί πριν τις εκπτώσεις σε όλα τα μαγαζιά (στο internet) ο ciex έκανε ~205€ και ο cie στα ~180€, ενώ τώρα ο ciex παραμένει στα ίδια επίπεδα ενώ ο cie στα 143€, μια διαφορά τάξης ~60€ !!!
    μανώλης - Honda CBF 600Si C-ABS

  15. #285
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της camen
    Εγγραφή
    18/09/2008
    Μηνύματα
    4.443
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από painterakis Προβολή μηνύματος
    Επανέρχομαι στον Bosch GWS 13-125 ciex ο οποίος έχει φρένο.
    Όσους έχω ρωτήσει (καταστήματα) ή δεν το ξέρουν το σπείρωμα ή τι το θες το φρένο, ειδικά στο 2° με έχουν μπερδέψει και μάλιστα χωρίς να τον έχουν δει ποτέ.
    (μπορεί στο Internet να υπάρχουν βιδωτά εξαρτήματα αλλά μιας εγώ μένω επαρχεία, υπάρχει και το κόστος μεταφορικών, που καμιά φορά μπορεί να είναι και διπλάσιο της αξίας του)

    camen, μιας και τον έχεις, μπορείς να μου πείς τι είναι το φρένο;που σου έχει χρησιμέψει; και αν αξίζει ώστε να αντισταθμίζει την έλλειψη εξαρτημάτων.

    Παλαιόθεν είχες γράψει αυτό ...


    ερωτήσεις επι αυτού ...
    τι είναι περιστρεφόμενη κεφαλή; (αν έχω καταλάβει, γυρίζει για να είναι βολικό για αριστερόχειρες όπως εγώ; )
    Ο cie έχει περιστρεφόμενη κεφαλή;

    Ρωτάω γιατί πριν τις εκπτώσεις σε όλα τα μαγαζιά (στο internet) ο ciex έκανε ~205€ και ο cie στα ~180€, ενώ τώρα ο ciex παραμένει στα ίδια επίπεδα ενώ ο cie στα 143€, μια διαφορά τάξης ~60€ !!!
    Το φρενο που εχει,απλα σταματα πολυ γρηγορα την περιστροφη του δισκου οταν κλεισεις ή διακοπει η λειτουργια του τροχου.Αν σου κλωτσησει δλδ κ ενεργοποιηθει το kickback stop ο δισκος ακινητοποιειται σχεδον ακαριαια ,οποτε αν σπυ εχει καρφωθει στο κεφαλι δεν θα σε κοβει για 10sec αλλα για 2sec. Στο λεω με ακραιο τροπο για να το καταλαβεις. Μπορει να ειναι ενα δαχτυλο,μπορει να εχεις πεσει,οτιδηποτε τεσπα.
    Στην ουσια ειναι ακομη ενα μετρο ασφαλειας για τον χρηστη σε περιπτωση που γινει η στραβη. Αν παραβλεψεις αυτο το κομματι της ασφαλειας ,δεν εχει καμια αλλη πραγματικη χρησιμοτητα σαν πλεονεκτημα εργαλειου. Εγω δεν το ηξερα για το σπειρωμα κ τον πηρα σαν φουλ εξτρα ασφαλεια.Μετα που το καταλαβα, ξενερωσα,απλα δεν τον πουλησα κ πηρα εναν ακομη ιδιο χωρις φρενο Μην τον παρεις με φρενο θ το μετανιωσεις,εκτος κ αν παιρνεις γωνιακο τροχο μονο για τη χρηση που προοριζεται, να κοβει κ να λειαινει (δισκακια και flap disks). Αν θες μα βαζεις κ συρματο βουρτσες, να βαζεις κ δισκους συρματορβουτσας,να βαζεις κ δισκο με βελκρο δε θα μπορεις.
    Για εμενα το απαραιτητο πλεον στον τροχο ειναι να εχει οπωσδηποτε kickback control!!!
    Ο τροχος ειναι αποστευτα επικυνδινο εργαλειο που σπανια του δινεις την προσοσχη που πρεπει.
    Απειρες φορες μου εχει σκαλωσει/κλωτσησει γτ «ελα μωρε κοφτο τωρα οπως ειναι να τελειωνουμε» και την εχω γλιτωσεο γτ δεν χρησιμοποιω ποτε τα πολυ λεπτα δισκακια. Αλλα θα μπορουσε να μου εχει κανει τη μουρη κρεας πολλες φορες το σπασμενο δισκακι απο το μαγκωμα. Κ λατρεψα το kickback control οταν εκοβα ανεβασμενος σε σκαλα στον αερα με τον τροχο πανω απο τη μουρη μου κ πηγε να μαγκωσει. Απλα διεκοπη η λειτουργια ακαριαια σα να μην εγινε ποτε τπτ!
    Τελευταία τροποποίηση από camen; 02/11/2019 στις 18:53.

Παρόμοια θέματα

  1. 4 Road Movies (4-Τροχοί)
    από Kizoku στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο μήνυμα: 14/04/2006, 10:36
  2. μετατροπη σε super motard,part 1/τροχοι
    από tools στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 12/06/2004, 13:20

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF