Σελίδα 23 από 36 ΠρώτοΠρώτο ... 13181920212223242526272833 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 331 έως 345 από 536

Θέμα: Γωνιακοί Τροχοί Λειαντήρες

  1. #331
    Πάρτε τα βουνά! Το avatar του/της nassosxlvbros
    Εγγραφή
    30/03/2005
    Μηνύματα
    1.651
    Το λοιπόν σήμερα είχε πρεμιέρα το FLEX... τι πρεμιέρα που είχε και δεύτερη παράσταση.....

    Ξεκίνησα κατά τις 9:00 -μη μας πάρουν και στις πέτρες οι γείτονες-και το μενού είχε τα εξής: κόψιμο μιας παλιάς σκαλωσιάς για να φτιάξω....σιδεριές ασφαλείας αντί να πάρω τις πανάκριβες και καλά μπάρες ασφαλείας,που ο μάστορας ζήταγε την Άρτα και τα Γιάννενα για 3 πόρτες και 4 ώρες δουλειά...τέσπαν,η δουλειά έγινε,η κοπή είναι απόλαυση με το νέο εργαλείο,το έξτρα βάρος είναι καλά ζυγισμένο και κόβω αγγίζοντας το υλικό και μόνο με το βάρος του....γύρω στα 50 λεπτά με διακοπές και χαμπάρι δεν πήρε από ζέστες και τέτοια τινά.
    Πάμ' παρακάτ'...
    Άφησα τον γιο να στοκάρει και να βάφει τα νέα σίδερα, και έπιασα κάτι ντουλαπόφυλλα,6 τον αριθμό.....Άντε τώρα να βγάλεις τα χρώματα 30 ετών με το χέρι από πάνω....Βολίδα στο χρωματοπωλείο, και αγορά δίσκου 150mm αντί 125.. ... δεν είχε 125άρη και ήμουν λίγο μαγκωμένος στην αρχή αλλά λέω το πολύ πολύ να τον κατεβάσω με κάνα χοντρο γυαλόχαρτο στα 125...Παίρνω και μια σειρά με χριτς χράτς διάφορα γυαλόχαρτα με κύριο το 60άρι.Χαμηλές στροφές-στο 1 - ελαφρό χέρι,μηδέν πίεση, και.... αποκάλυψη!!! όλο το χρώμα εξαφανίστηκε με 2 περάσματα λες και έριξα...remover!!! Με μέσο χρόνο τα 4 λεπτά το κάθε φύλλο (45Χ 55 cm) KAI ΑΠΟ ΤΙΣ 2 ΠΛΕΥΡΕΣ ξεμπέρδεψα σε χρόνο μηδέν με τα πολλά στρώματα.... Μετά από ένα χάδι στις γωνιές και τα ¨εργαλεία" που λένε οι μαστόροι τις αυλακώσεις διακόσμησης,ώρα 13:00 ήμουν έτοιμος για το πρώτο χέρι .
    Σειρά είχε η σιδερόπορτα του εργαστήριου που μάγκωνε στη κάσα και με εκνεύριζε απίστευτα.Εκεί το εργαλείο έδειξε τη κλάση του: Στο τέρμα μιν στροφών όχι μόνο για μιάμιση ώρα έτρωγε χρώμα και υλικό,αλλά ήταν τόσο ευκολοδούλευτο στο χέρι που απορούσα πως δούλευα τόσο καιρό με το ματρακά....Όσες φορές το ζόρισα κράταγε τις στροφές σταθερά,και μόλις το άφηνα ανέβαιναν λίγο και επέστρεφαν στην αρχική ρύθμιση.Καλή περίπτωση τελικά.

    Θετικές εντυπώσεις:
    -Πραγματικά επαγγελματικό εργαλείο...Δε μασάει δε ζεσταίνεται,είναι καλοζυγισμένο,ασφαλές σε σχέση με τα παλιά, και αν το προσέχει κάποιος θα το βρουν τα εγγόνια του.
    -Μακρύ καλώδιο (4μέτρα ! ) πολύ καλής ποιότητας.

    -Αρνητικό: Κουράζεσαι εσύ μετά από τόσες ώρες όχι αυτό...
    Throw down the sword,The fight is done and over,
    Neither lost, neither won.To cast away the fury of the battle
    And turn my weary eyes for home....
    www.youtube.com/c/nassosxlvbros

  2. #332
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.760
    Όλοι νομίζουν οτι η διαφορά του ακριβού με το φθηνό είναι οτι το πρώτο θα δουλεύει για περισσότερο καιρό. Πολλές φορές όμως αυτό είναι το τελευταίο που σε ενδιαφέρει!

    Sent from me using a computer.

  3. #333
    Πριν από αρκετά χρόνια είχε έρθει ένας πωλητής της 3Μ να μας κάνει επίδειξη στη δουλειά, δίσκους κοπής και λείανσης.

    Να διευκρινίσω ότι μιλάμε για βαριά βιομηχανία με αβέρτα κοπες, μεγάλα πάχη, μαύρα, ανοξείδωτα, χρώμια, τα πάντα.

    Το αποτέλεσμα ήταν ασύλληπτο, οι ακριβοί δίσκοι τους έκοβαν σα βούτυρο, ξεφτυλιζαν οποιοδήποτε χάλυβα.

    Καψε ένα 4ευρο και πάρε εναν από περιέργεια, θα πάθεις πλάκα. Cubitron II λέγεται η σειρά.

  4. #334
    Πάρτε τα βουνά! Το avatar του/της nassosxlvbros
    Εγγραφή
    30/03/2005
    Μηνύματα
    1.651
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από daz Προβολή μηνύματος
    Όλοι νομίζουν οτι η διαφορά του ακριβού με το φθηνό είναι οτι το πρώτο θα δουλεύει για περισσότερο καιρό. Πολλές φορές όμως αυτό είναι το τελευταίο που σε ενδιαφέρει!

    Ακριβώς.
    Αν δε το ζήσεις το κάθε εργαλείο και απλά ακούς διάφορα έχεις τη μισή άποψη...Άλλο όμως το ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ακριβό -άρα ποιοτικό-στα χέρια σου μετά από ώρες δουλειάς και άλλο ένα φτηνό εργαλείο που το βάζεις στο ρεύμα ή στη μπαταρία πατάς το διακόπτη και απλά γυρίζει.Όχι πως έχω τίποτα με τα φτηνά (έχω και από αυτά μπόλικα) απλά η φτήνια δεν τρώει πάντα τον παρά.
    Αν είσαι επαγγελματίας και θες κάθε πρωί το εργαλείο ετοιμοπόλεμο το να πάρεις εργαλείο από τη βαθειά Κίνα πρώτον κοροιδεύεις τον εαυτό σου/τσέπη σου και δεύτερον ξεφτιλίζεις τη δουλειά σου και το κόπο σου.Ο πελάτης ας πούμε έρχεται σε δεύτερη μοίρα...

    Όσες φορές δούλεψα δανεικό επαγγελματικό εργαλείο μπαταρίας ή ρεύματος,πάντα όταν το παρέδιδα σκεφτόμουν την αγορά ενός τέτοιου...Θα μου πεις άλλο τα 25 € ενός "παρόμοιου" για περιστασιακή χρήση και άλλο τα 300+ για καθημερινή. Θέμα αναγκών και προταιρεοτήτων βασικά. Γενικά το καλύτερο εργαλείο/μηχανάκι αμάξι κλπ είναι αυτό που μπορεί να αντέξει και να συντηρεί η τσέπη σου...

    Τελευταία τροποποίηση από nassosxlvbros; 24/11/2019 στις 19:53.
    Throw down the sword,The fight is done and over,
    Neither lost, neither won.To cast away the fury of the battle
    And turn my weary eyes for home....
    www.youtube.com/c/nassosxlvbros

  5. #335
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.760
    Συμφωνώ αλλά δεν είναι ανάγκη η διαφορά να είναι 25 vs 300. Αν το φθηνό έχει 25, τότε ένα αξιόλογο μηχανάκι έχει 100 με 120. Φυσικά πάντα θα υπάρχει και αυτό με τα 300 αλλά μόνο ο επαγγελματίας θα μπει στο δίλημμα 120 vs 300.

    Τώρα θα πει κάποιος δεν είναι πολλά τα 120 σε σχέση με τα 25? Φυσικά και είναι και η αγορά θα αξιολογηθεί με βάση την εργασία που θα κληθεί να κάνει το εργαλείο.
    Sent from me using a computer.

  6. #336
    Πάρτε τα βουνά! Το avatar του/της nassosxlvbros
    Εγγραφή
    30/03/2005
    Μηνύματα
    1.651
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από daz Προβολή μηνύματος
    Συμφωνώ αλλά δεν είναι ανάγκη η διαφορά να είναι 25 vs 300. Αν το φθηνό έχει 25, τότε ένα αξιόλογο μηχανάκι έχει 100 με 120. Φυσικά πάντα θα υπάρχει και αυτό με τα 300 αλλά μόνο ο επαγγελματίας θα μπει στο δίλημμα 120 vs 300.

    Τώρα θα πει κάποιος δεν είναι πολλά τα 120 σε σχέση με τα 25? Φυσικά και είναι και η αγορά θα αξιολογηθεί με βάση την εργασία που θα κληθεί να κάνει το εργαλείο.

    Εχμ ναι λίγο υπερβολική η διαφορά τιμής αλλά you get my point...
    Τι γίνεται όμως αν το φτηνιάρικο είναι σχεδόν ισοδύναμο σε αξιοπιστία και αντοχή με το... "αξιοπρεπές και επώνυμο¨των 100€ ;
    Εδώ σε θέλω....
    Throw down the sword,The fight is done and over,
    Neither lost, neither won.To cast away the fury of the battle
    And turn my weary eyes for home....
    www.youtube.com/c/nassosxlvbros

  7. #337
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.760
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από nassosxlvbros Προβολή μηνύματος
    Εχμ ναι λίγο υπερβολική η διαφορά τιμής αλλά you get my point...
    Τι γίνεται όμως αν το φτηνιάρικο είναι σχεδόν ισοδύναμο σε αξιοπιστία και αντοχή με το... "αξιοπρεπές και επώνυμο¨των 100€ ;
    Εδώ σε θέλω....
    Τότε κάτι κάνεις λάθος!
    Sent from me using a computer.

  8. #338
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της stefanos
    Εγγραφή
    16/06/2002
    Μηνύματα
    5.841
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από nassosxlvbros Προβολή μηνύματος
    Εχμ ναι λίγο υπερβολική η διαφορά τιμής αλλά you get my point...
    Τι γίνεται όμως αν το φτηνιάρικο είναι σχεδόν ισοδύναμο σε αξιοπιστία και αντοχή με το... "αξιοπρεπές και επώνυμο¨των 100€ ;
    Εδώ σε θέλω....

    Το φτηνιάρικο δεν είναι ποτέ αντίστοιχο σε αξιοπιστία και αντοχή και λειτουργία.
    Δεν μου έχει τύχει ποτέ.
    Αντίθετα μου έχει τύχει φτηνιάρικο no name τροχουδάκι να κοπεί στα 2 με 10000 σαλ και δισκάκι λείανσης,
    το είχα βέβαια πολλά χρόνια και είχε βγάλει πολύ δουλειά, δεν θα με πείραζε να χαλάσει, αλλά να διαλυθεί την ώρα που το κρατάς κάπως σε βάζει σε σκέψεις.
    Οπότε πλέον θεωρώ απαραίτητο αντί για 20 να δίνω 60 για να πάρω κάτι επώνυμο.
    Όχι κορυφαίο, γιατί έχω 5 τροχούς και για ερασιτεχνική χρήση δεν δικαιολογήται το κόστος του κορυφαίου, αλλά τουλάχιστον να κάνουμε την πλάκα μας με σχετική ασφάλεια.

  9. #339
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    13/02/2018
    Μηνύματα
    256
    Παρτε ένα Metabo και ξενιάσατε, έχει από προσιτές τιμές έως και υψηλές.

  10. #340
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.760
    Το Wev 10 125 quick είναι απ' τους καλύτερους τροχούς στην κλάση του. Αρκετά βατ για να έχει δύναμη χωρίς να είναι χοντρός και βαρύς, ρυθμιζόμενες στροφές, όλες τις απαραίτητες προστασίες, made in germany και τιμή κοντά στα 100 ευρώ. Στις λεπτομέριες το παξιμάδι χωρις κλειδί, 4-5 μέτρα καλώδιο σιλικόνης κ.α
    Sent from me using a computer.

  11. #341
    Πάρτε τα βουνά! Το avatar του/της nassosxlvbros
    Εγγραφή
    30/03/2005
    Μηνύματα
    1.651
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από daz Προβολή μηνύματος
    Το Wev 10 125 quick είναι απ' τους καλύτερους τροχούς στην κλάση του. Αρκετά βατ για να έχει δύναμη χωρίς να είναι χοντρός και βαρύς, ρυθμιζόμενες στροφές, όλες τις απαραίτητες προστασίες, made in germany και τιμή κοντά στα 100 ευρώ. Στις λεπτομέριες το παξιμάδι χωρις κλειδί, 4-5 μέτρα καλώδιο σιλικόνης κ.α
    Και αυτό ήταν στα υποψήφια,αλλά κατόπιν παραγγελίας.... Τώρα,δώσαμε....Σε καμιά επόμενη ζωή τροχό ξανά
    Throw down the sword,The fight is done and over,
    Neither lost, neither won.To cast away the fury of the battle
    And turn my weary eyes for home....
    www.youtube.com/c/nassosxlvbros

  12. #342
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    13/02/2018
    Μηνύματα
    256
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από nassosxlvbros Προβολή μηνύματος
    Και αυτό ήταν στα υποψήφια,αλλά κατόπιν παραγγελίας.... Τώρα,δώσαμε....Σε καμιά επόμενη ζωή τροχό ξανά
    Εχω τον 10-125 και έτριβα μια ταράτσα για μια βδομάδα από το πρωί μέχρι το βράδυ και ούτε που ζεστάθηκε, εγώ τα έπαιξα

    Σκέφτομαι να πάρω τον 15-125 τώρα γιατί τα κυβικά ποτέ δεν είναι αρκετά, ξεκινάς με παπί 50αρι, πας σε χτ 250 μετά 600 και πάει λέγοντας...

    Σοβαρά τώρα για τρόφιμα τα σε μπετόν, πέτρα κλπ όσο πιο πολλά ΝΕΤ τόσο πιο καλα. Αν είχα τον 15αρι θα είχα τελειώσει μια μέρα νωρίτερα

  13. #343
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.760
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από losvre Προβολή μηνύματος
    Εχω τον 10-125 και έτριβα μια ταράτσα για μια βδομάδα από το πρωί μέχρι το βράδυ και ούτε που ζεστάθηκε, εγώ τα έπαιξα

    Σκέφτομαι να πάρω τον 15-125 τώρα γιατί τα κυβικά ποτέ δεν είναι αρκετά, ξεκινάς με παπί 50αρι, πας σε χτ 250 μετά 600 και πάει λέγοντας...

    Σοβαρά τώρα για τρόφιμα τα σε μπετόν, πέτρα κλπ όσο πιο πολλά ΝΕΤ τόσο πιο καλα. Αν είχα τον 15αρι θα είχα τελειώσει μια μέρα νωρίτερα
    Γι' αυτό πήρα τον 15αρη απ' την αρχή*. Είναι πιο βαρύς και με πιο χοντρό σώμα, πράγμα που το ήξερα από πριν και με προβλημάτιζε, αλλά δεν το μετάνιωσα. Από δύναμη είναι πραγματικό κτήνος, δεν κόβει πουθενά.


    *Ας είναι καλά ο μισκιν που με έπεισε αλλιώς τον 1000αρη θα είχα πάρει και εγώ.
    Sent from me using a computer.

  14. #344
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    25/06/2017
    Μηνύματα
    1.947
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από losvre Προβολή μηνύματος
    Εχω τον 10-125 και έτριβα μια ταράτσα για μια βδομάδα από το πρωί μέχρι το βράδυ και ούτε που ζεστάθηκε, εγώ τα έπαιξα

    Σκέφτομαι να πάρω τον 15-125 τώρα γιατί τα κυβικά ποτέ δεν είναι αρκετά, ξεκινάς με παπί 50αρι, πας σε χτ 250 μετά 600 και πάει λέγοντας...

    Σοβαρά τώρα για τρόφιμα τα σε μπετόν, πέτρα κλπ όσο πιο πολλά ΝΕΤ τόσο πιο καλα. Αν είχα τον 15αρι θα είχα τελειώσει μια μέρα νωρίτερα
    Τόσο μεγάλες επιφάνειες πιο άνετα τις δουλεύεις με μεγαλο τροχό 230αρι ή 180αρι.
    Το ίδιο το βαρος του τροχού σε βοηθάει γιατί δεν πιέζεις προς τα κάτω, από δύναμη δε δεν παίζονται.
    Οι μικροί πλεονεκτουν σε τοίχους και ταβάνια όπου το βάρος τους όσο μικρότερο είναι τόσο καλύτερα.
    Αν όμως θέλεις μονον έναν γενικών καθηκόντων αξίζει να επενδύσεις σε κάτι αξιόλογο στα 125χιλ,1500watt με ρυθμιζόμενες στροφές.

  15. #345
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της stefanos
    Εγγραφή
    16/06/2002
    Μηνύματα
    5.841
    Για τόσο μεγάλες επιφάνειες το καλύτερο είναι η μηχανή για τα μωσαικά.
    Μόνο που χρειάζεσαι και κολλητούς να σε βοηθήσουνε στο κουβάλημα.

Παρόμοια θέματα

  1. 4 Road Movies (4-Τροχοί)
    από Kizoku στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο μήνυμα: 14/04/2006, 10:36
  2. μετατροπη σε super motard,part 1/τροχοι
    από tools στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 12/06/2004, 13:20

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF