Σελίδα 29 από 36 ΠρώτοΠρώτο ... 192425262728293031323334 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 421 έως 435 από 536

Θέμα: Γωνιακοί Τροχοί Λειαντήρες

  1. #421
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.756
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από o_gavros Προβολή μηνύματος
    Κοίτα, για να πω την αλήθεια, ούτε αυτός που έχω έχει "ανάψει" ποτέ.
    Αλλά κάτι το ότι παλιωσε, κάτι ότι έχω μπει σε τριπ ανανέωσης οπλοστασίου, με οδηγούν προς τον Metabo.
    Δεν είναι ότι δεν με κάλυψε οποτεδήποτε το 1000αρι Bosch.
    To 1000αρι είναι το καλύτερο μπαλαντέρ ανάμεσα στα μικρά και τα μεγάλα. Έχει σχεδόν το μέγεθος των μικρώνμε λίγο απ' τη δύναμη των μεγάλων.

    ΜΙκρό εγώ θεωρώ το 850 και μεγάλο τα 1500+.

    Μικρότερο από 850 θέλει 115 δίσκο αλλιώς κόβει στροφές για πλάκα. 1500 και πάνω θέλουν 2 χέρια.

    Εγώ πήρα τον 1500αρι για να είμαι σίγουρος οτι δε θα μείνω ποτέ από δύναμη και σκοπός μου ήταν να πάρω και έναν μικρό μπαταρίας 12v για όσες εργασίες απαιτούν πιο μανιτζέβελο μέγεθος + το γεγονός οτι δε θα χρειάζομαι μπρίζα/μπαλαντέζα παντού και πάντα για το οτιδήποτε.

    (Ακόμα στην αναμονή είναι ο μικρός)
    Sent from me using a computer.

  2. #422
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    25/06/2017
    Μηνύματα
    1.947
    Δεν εχω καμμια εμπειρία από σιδηρουργικες εργασίες σε ινοξ μέταλλα. Πήρα λοιπόν σήμερα δύο δισκάκια 125αρια bosch inox για τυχόν κόψιμο κάποιου ελάσματος 1-3χιλ.
    Χρειάζεται χαμηλωτερες στροφές ο γωνιακός τροχός για να μην ανάψει το μέταλλο και πόσο περίπου;

  3. #423
    Τα δισκάκια γράφουν στροφές λογικά. Εγώ πάλι που κόβω inox αρκετά, δεν χαμηλώνω ποτέ στροφές. Νομίζω ότι δε θα δεις διαφορά στην διάρκεια ή στη ποιότητα κοπής.
    Dream with the feathers of angels stuffed beneath your head.

  4. #424
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.756
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από JNP Προβολή μηνύματος
    Δεν εχω καμμια εμπειρία από σιδηρουργικες εργασίες σε ινοξ μέταλλα. Πήρα λοιπόν σήμερα δύο δισκάκια 125αρια bosch inox για τυχόν κόψιμο κάποιου ελάσματος 1-3χιλ.
    Χρειάζεται χαμηλωτερες στροφές ο γωνιακός τροχός για να μην ανάψει το μέταλλο και πόσο περίπου;
    Δε ξέρω αν έχω καταλάβει τι ακριβώς ρωτάς αλλά θα βάλεις τόσες, όσες χρειάζεται για να μην αλλάξει το χρώμα αυτού που κόβεις. Αν δε σε νοιάζει αυτό, βάλε όσες θέλεις.
    Sent from me using a computer.

  5. #425
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    25/06/2017
    Μηνύματα
    1.947
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από MISKIN Προβολή μηνύματος
    Τα δισκάκια γράφουν στροφές λογικά. Εγώ πάλι που κόβω inox αρκετά, δεν χαμηλώνω ποτέ στροφές. Νομίζω ότι δε θα δεις διαφορά στην διάρκεια ή στη ποιότητα κοπής.
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από daz Προβολή μηνύματος
    Δε ξέρω αν έχω καταλάβει τι ακριβώς ρωτάς αλλά θα βάλεις τόσες, όσες χρειάζεται για να μην αλλάξει το χρώμα αυτού που κόβεις. Αν δε σε νοιάζει αυτό, βάλε όσες θέλεις.
    Ο δίσκος δεν γράφει στροφές χρήσης.
    Αποστολη αυτό θα έκανα βάση κοινής λογικής.
    Ευχαριστω.

  6. #426
    Μέλος
    Εγγραφή
    06/05/2012
    Μηνύματα
    351
    Αναλόγως και το εργαλείο που έχεις Γιάννη.
    Αν έχεις κάνα τροχακι σχετικά αδύναμο που ζορίζεται να κόψει χοντρά μέταλλα, τότε ναι ίσως και να σου αρπάξει το ανοξείδωτο.
    Σε γενικές γραμμές πάντως να ξέρεις ότι τα ινοξ δισκάκια κόβουν πολύ καλύτερα παντός είδους μέταλλο, από κάποια άλλα δισκάκια που κυκλοφορούν στην αγορά ( multi-cut κλπ εφαρμογών).
    Εγώ πάντως δεν ρίχνω ποτέ στροφές (14αρης είναι ο μικρός τροχός μου), ίσα ίσα που κάποιες λίγες έως σπάνιες φορές θα ήθελα να έχει περισσότερη δύναμη ακόμα.

  7. #427
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    25/06/2017
    Μηνύματα
    1.947
    Ο δικός μου 125αρης τροχός είναι στα 1200w νομίζω οπότε για ψιλοδουλειές δεν νομίζω να ζοριστεί.
    Τελευταία τροποποίηση από JNP; 13/12/2021 στις 16:01.

  8. #428
    Τι αρώτηξε; Το avatar του/της Acacius
    Εγγραφή
    21/01/2009
    Μηνύματα
    2.229
    Προφανώς νουμπάδικη ερώτηση, αλλά πάντα το είχα απορία: ποιος ο λόγος που, ενώ υπάρχουν τροχοί με ρύθμιση στροφών, αυτό δε μπορεί να γίνει από τη σκανδάλη όπως στα δράπανα; Δε θα βόλευε να μπορείς να αυξομειώσεις τις στροφές σε κάποιες περιστάσεις; Και πιο ήπια εκκίνηση θα είχες, και θόρυβο θα γλύτωνες όταν σταματάς το κόψιμο για λίγο και θα μπορούσες να πας ελαττώσεις στροφές για να μην "ανάψει" το αντικείμενο αν χρειαστεί.

    Υποθέτω ότι οι δίσκοι δε λειτουργούν σωστά αν δεν είναι εντός συγκεκριμένου εύρους στροφών, αλλά υπάρχει κάτι άλλο;

  9. #429
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.756
    Δεν έχουν σκανδάλη, έχουν διακόπτη. Ούτε χρειάζονται έλεγχο στροφών από σκανδάλη ούτε είναι εύκολο να κρατήσεις σταθερές στροφές. Γενικά η μείωση στροφών σπάνια χρειάζεται για να έχουν τέτοια λειτουργία.
    Sent from me using a computer.

  10. #430
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    25/06/2017
    Μηνύματα
    1.947
    ((ποιος ο λόγος που, ενώ υπάρχουν τροχοί με ρύθμιση στροφών, αυτό δε μπορεί να γίνει από τη σκανδάλη όπως στα δράπανα))

    Ειναι αδύνατον δουλεύοντας για ώρες με τον τροχό, να μπορείς να ελέγχεις με το δάχτυλο τις στροφές, μετά από λίγη ώρα το δάχτυλο θα έχει πάθει αγκυλωση.

  11. #431
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    25/06/2017
    Μηνύματα
    1.947
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από JNP Προβολή μηνύματος
    Ο δίσκος δεν γράφει στροφές χρήσης.
    Αποστολη αυτό θα έκανα βάση κοινής λογικής.
    Ευχαριστω.
    Τελικά τις γράφει με τόσο μικρά γράμματα λες και ντρέπεται γιαυτες!
    12.250 είναι.Οπότε δεν υπάρχει θέμα...

  12. #432
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    21/04/2018
    Μηνύματα
    630
    Πολύ σωστό. Κι εγώ φαντάζομαι ότι αυτός είναι ο βασικός λόγος που δεν γίνεται η ρύθμιση στροφών όπως στα δράπανα.

  13. #433
    Τι αρώτηξε; Το avatar του/της Acacius
    Εγγραφή
    21/01/2009
    Μηνύματα
    2.229
    Ευχαριστώ για τις απαντήσεις. Πάντως εγώ σαν περιστασιακός χρήστης κάποιες φορές θα ήθελα να έχω ρυθμιζόμενη ένταση στη σκανδάλη και κουμπί για κλείδωμα στην πλήρη ισχύ από δίπλα, όπως στα δράπανα.

  14. #434
    Γενικώς Διευθυντής... Το avatar του/της o_gavros
    Εγγραφή
    29/11/2004
    Μηνύματα
    4.637
    Το συνεχίζω εδώ γιατί το σκίσαμε το πορν.
    Ρε κερατά νεοσσε με ιντριγκαρες και τώρα το λιγουρευομαι
    https://youtu.be/oFqqdMg2C0Q
    Ανάγκη δε το χω, αλλά μ'αρεσει.
    Στο βίντεο παρεπιπτόντως δείχνει πολλές χρήσεις του, ηλεκτρολογικών καναλιών συμπεριλαμβανομένων.
    Καίω τα δέντρα,χτίζω μεζονέτες
    Θα κάνω τα παιδιά μου μαριονέτες

  15. #435
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.756
    Αν ξαναδιαβάσω για κανάλια οπουδήποτε αλλού εκτός από εδώ θα σας μεταφέρω στα ανέκδοτα μαζί με τα πλυντήρια.

    Sent from me using a computer.

Παρόμοια θέματα

  1. 4 Road Movies (4-Τροχοί)
    από Kizoku στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο μήνυμα: 14/04/2006, 10:36
  2. μετατροπη σε super motard,part 1/τροχοι
    από tools στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 12/06/2004, 13:20

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF