Σελίδα 3 από 36 ΠρώτοΠρώτο 1234567813 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 31 έως 45 από 536

Θέμα: Γωνιακοί Τροχοί Λειαντήρες

  1. #31
    Καλλίγραμμον Μέλος Το avatar του/της vaska
    Εγγραφή
    29/10/2007
    Μηνύματα
    7.787
    an μας έκανες την χάρη να μας πεις και τα αποστολικά θα είμαστε υπόχρεοι
    LIFE IS TOO SHORT to remove usb safely
    "These violent delights have violent ends
    And in their triumph die, like fire and powder
    Which, as they kiss, consume" William Shakespeare (Romeo & Juliet).

  2. #32
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Alexandross
    Εγγραφή
    13/11/2015
    Μηνύματα
    155
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από vaska Προβολή μηνύματος
    αυτός ο πστς στέλνει Ελλάδα??
    βρήκα αυτό
    http://www.werkzeugalarm.de/elektrow...h-008/a-10782/
    και πολύ με άρεσε, με το βαλιτσάκι του, νοικοκυρεμένο.
    Παρακολουθώ το θεμα γιατι εχω δρομολογησει κ εγώ μια αγορα μικρου τροχου 125.
    Αυτος γιατι ειναι τοσο ακριβός;
    Εμενα με ενδιαφερει να έχει ρυθμιζομενες στροφες και πέρα απο κοπή θελω να αντέξει και σε λείανση.Εκει ειναι που τρωει πολυ ζορι το γραναζωμα και τα ρουλεμαν του.
    Επειδη περσυ το καλοκαιρι εξυσα 300μ2 τοιχιο μπετου με τροχο ,να εχεις υποψην σου οτι αν σκοπευεις να τον βαλεις και για τετοια δουλεια πρεπει να εχει καλο συστημα ψυξης ωστε να μην ρουφαει την σκονη γιατι θα καεί.Να ειναι ελαφρύς καιι βολικός για να τον δουλεύεις με ένα χερι αλλιώς θα πιαστείς ολοκληρος.
    Εγω επειδη θα τον all around θελω να τα εχει ολα αυτα αλλά να μην ξεφυγω σε λεφτά τοσο όσο αυτος του λινκ στην παράθεση.
    Κάνε το χόμπι σου επάγγελμα και δεν θα χρειαστεί να ''δουλέψεις'' ποτέ!

  3. #33
    στα ίχνη του καλάντουρα.. Το avatar του/της foogr01
    Εγγραφή
    05/05/2010
    Μηνύματα
    1.677
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από vaska Προβολή μηνύματος
    an μας έκανες την χάρη να μας πεις και τα αποστολικά θα είμαστε υπόχρεοι
    15,90 (http://www.werkzeugalarm.de/webcontent/versandkosten/)
    Φύγαμε...

  4. #34
    Vaska ο συγκεκριμένος πωλητής μπορεί να έχει και τις καλύτερες τιμές που μπορείς να βρεις στο διαδίκτυο για τα Bosch. Αγοράζεις άφοβα.
    Dream with the feathers of angels stuffed beneath your head.

  5. #35
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.756
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Alexandross Προβολή μηνύματος
    Επειδη περσυ το καλοκαιρι εξυσα 300μ2 τοιχιο μπετου με τροχο ,να εχεις υποψην σου οτι αν σκοπευεις να τον βαλεις και για τετοια δουλεια πρεπει να εχει καλο συστημα ψυξης ωστε να μην ρουφαει την σκονη γιατι θα καεί.
    Εκεί είναι που ξεχωρίζουν οι πραγματικά καλοί απ' τους υπόλοιπους. Είναι η φύση της δουλειά του τέτοια που δεν μπορεί να γίνει αλλιώς! Όταν δεν είναι σκόνη είναι πριονίδια από σίδερο.
    Sent from me using a computer.

  6. #36
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Alexandross
    Εγγραφή
    13/11/2015
    Μηνύματα
    155
    Αποστολη εχεις καποιους υποψην σου ,σιγουρα καλους με καλο συστημα ψυξης για το λογο που γραψαμε?
    Κάνε το χόμπι σου επάγγελμα και δεν θα χρειαστεί να ''δουλέψεις'' ποτέ!

  7. #37
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    11/05/2008
    Μηνύματα
    159
    εναν maktec 125 εχω και του χω πιει το αιμα εδω και 4 χρονια
    και ουτε με καρβουνακια δεν εχω ασχοληθει....
    μπορεις να το εμπιστευτεις αφοβα εφοσον δε θελεις κατι πιο εξειδικευμενο

  8. #38
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.756
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Alexandross Προβολή μηνύματος
    Αποστολη εχεις καποιους υποψην σου ,σιγουρα καλους με καλο συστημα ψυξης για το λογο που γραψαμε?
    Can´t go wrong with Metabo!

    Απέφυγε τα εισαγωγικά μοντέλα της και θα πάρεις σοβαρό εργαλείο.

    Μετά πας σε fein. Αυτοί είναι ακριβότεροι αλλά είναι ακόμα καλύτεροι. Μπορείς να βρεις fein στην τιμή ενός metabo αλλά θα υστερεί σε χαρακτηριστικά. Και εκεί μπαίνει το δίλημμα, metabo τούμπανο ή fein ξεβράκωτο?

    Τη suhner που ανέφερα δεν την ξέρω και πολύ αλλά θεωρείται λίγο εξωτική μάρκα. Μα κατασκευάζει τίποτε άλλο εκτός από γωνιακούς τροχούς και τριβεία? Στους καταλόγους της υπάρχουν μόνο industrial εργαλεία. Και όταν μιλάω για τέτοιες μάρκες και απαιτητικά περιβάλλοντα εννοώ περιβάλλοντα όπου ο τροχός δουλεύει 8ωρο και όταν τελειώνει η μία βάρδια τον παίρνει η επόμενη για άλλες 8 ώρες. Και δουλεύει μέσα στην σκόνη και τα ρινίσματα κάθε μέρα, όλη μέρα non stop. Όταν λέμε suhner στους γωνιακούς τροχούς είναι σα να λέμε DUSS (αυτή μόνο με κεφαλαία μπορώ να τη γράψω) στα περιστροφικά.

    Τώρα αν πας πχ σε hilti αγοράζεις bosch.
    Αν επιλέξεις άλλο μοντέλο της hilti μπορεί να ειναι makita.
    Μπορεί να πάρεις makita και να το έχει κατασκευάσει η bosch στο εργοστάσιό της στην Κίνα.
    Στην milwaukee βρισκεις πάλι bosch και όχι μόνο.
    κτλ. κτλ. κτλ..

    Είναι τα bosch άσχημα? Όχι, η bosch προμηθεύει όλους τους κατασκευαστές με ηλεκτρικά εργαλεία και έχει εργοστάσια παντού, από την Κίνα μέχρι την Ελβετία. Είναι όμως περισσότερο all around και vfm εκτός και αν πας στα πολύ βαριά και ακριβά που δεν έχουν καμία δουλειά μέσα σε ένα νοικοκυριό. Το ίδιο και η makita. Τα μοντέλα που συζητάμε προσπαθούν να απευθύνονται σε όσο το δυνατόν μεγαλύτερο κοινό. Γι' αυτό έχουν και περισσότερες επιλογές στους καταλόγους τους σε σχέση πχ με την fein.

    Αν προσπαθήσω να τα βάλω σε μια σειρά χωρίς να εξετάσουμε ξεχωριστά μοντέλα θα έλεγα suhner, fein, και μετά όλοι οι άλλοι. Η metabo στους γωνιακούς πλησιάζει την fein αλλά δε την φτάνει. Και μετά περνάμε σε σύγκριση μοντέλο με μοντέλο. Και η flex έχει σοβαρά εργαλεία αλλά μέχρι τι τιμή πρέπει να φτάσεις για να μην είναι εισαγόμενο? Και αν είναι εισαγόμενο κακό δε θα 'ναι, αλλά δε θα ' ναι ούτε metabo.
    Sent from me using a computer.

  9. #39
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Alexandross Προβολή μηνύματος
    Παρακολουθώ το θεμα γιατι εχω δρομολογησει κ εγώ μια αγορα μικρου τροχου 125.
    Αυτος γιατι ειναι τοσο ακριβός;
    Εμενα με ενδιαφερει να έχει ρυθμιζομενες στροφες και πέρα απο κοπή θελω να αντέξει και σε λείανση.Εκει ειναι που τρωει πολυ ζορι το γραναζωμα και τα ρουλεμαν του.
    Επειδη περσυ το καλοκαιρι εξυσα 300μ2 τοιχιο μπετου με τροχο ,να εχεις υποψην σου οτι αν σκοπευεις να τον βαλεις και για τετοια δουλεια πρεπει να εχει καλο συστημα ψυξης ωστε να μην ρουφαει την σκονη γιατι θα καεί.Να ειναι ελαφρύς καιι βολικός για να τον δουλεύεις με ένα χερι αλλιώς θα πιαστείς ολοκληρος.
    Εγω επειδη θα τον all around θελω να τα εχει ολα αυτα αλλά να μην ξεφυγω σε λεφτά τοσο όσο αυτος του λινκ στην παράθεση.
    Τι δίσκο χρησιμοποίησες για να τρίψεις το τοιχιο?

  10. #40
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της fkol k4
    Εγγραφή
    23/10/2011
    Μηνύματα
    766
    Παρατηρώ συχνά στις συζητήσεις για εργαλεία πως από έναν αριθμό ποστ και μετά, αρχίζουν και παρελαύνουν οι «εξωτικές» μάρκες εργαλείων (με εξίσου εξωτική τιμή αγοράς βέβαια).
    Φυσικά καταλαβαίνω το γιατί, το να συζητούν 2 τύποι για εργαλεία είναι σαν να συζητούν 2 γυναίκες για παπούτσια, οπότε το να πάει η συζήτηση για τα εργαλεία στη Fein, τη Hilti και τη Festool είναι το ίδιο φυσικό με το να πάει η συζήτηση για τα παπούτσια στα Louboutin και τα Manolo Blahnik.

    Δεν έχει όμως πραγματικό νόημα. Στην Αμερική λένε 'if it's good enough, it is good enough' (αν είναι αρκετά καλό, τότε είναι αρκετά καλό) και έχουν απόλυτο δίκιο. Δεν χρειάζεσαι το top brand name, ούτε καν για επαγγελματική χρήση.
    Διαβάζω για παράδειγμα:
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από daz Προβολή μηνύματος
    Can´t go wrong with Metabo!

    Απέφυγε τα εισαγωγικά μοντέλα της και θα πάρεις σοβαρό εργαλείο.

    Μετά πας σε fein. Αυτοί είναι ακριβότεροι αλλά είναι ακόμα καλύτεροι. Μπορείς να βρεις fein στην τιμή ενός metabo αλλά θα υστερεί σε χαρακτηριστικά. Και εκεί μπαίνει το δίλημμα, metabo τούμπανο ή fein ξεβράκωτο?
    Καλά βρε αθεόφοβοι, πόσο «καλύτερο» τροχό 125mm χρειάζεται κάποιος;
    Εγώ είμαι υδραυλικός, έχω αυτόν καμιά δεκαριά χρόνια και βάλε και είναι ακόμη σαν καινούριος. Έχει κόψει σωλήνες μαντεμένιες και να τον λούζουν τα ζουμιά (ξέρεις ποια ζουμιά...).
    Έχει κόψει πορσελάνινα πόδια από νιπτήρα γιατί δεν χώραγε να μπει το σιφώνι ενώ παράλληλα το έβρεχα με το λάστιχο για να μην καεί ο δίσκος από την πορσελάνη (και κάνει κανένα 40άρι €υρώ), έχω κόψει τοίχους, μάρμαρα, μωσαϊκά είτε με νερό είτε στεγνά, τον έχω φρακάρει σε ένα κάρο τρύπες που ίσα ίσα χώραγε, έχω κόψει λέβητα μαντεμένιο, μπανιέρα λαμαρινένια για ξήλωμα, μου έχει πέσει από τη σκάλα, έχω κόψει κατα λάθος καλώδια υπό τάση ρίχνοντας ασφάλειες και η μόνη ζημιά που έχει πάθει είναι ότι έχει σπάσει λίγο η άκρη από το χερούλι και έχω αλλάξει καλώδιο.

    Από ένα σημείο και μετά δεν έχει πραγματικό νόημα. Κάποτε, που η οικοδομή ανθούσε και οι πωλητές της Hilti γυρνούσαν τις οικοδομές διαφημίζοντας τα εργαλεία της, ένας πωλητής μου έδειχνε το νέο (τότε) SDS. Όταν τον ρώτησα γιατί να το προτιμήσω τη στιγμή που κοστίζει πάνω από 80% περισσότερο από το αντίστοιχο Bosch ή Makita, μου είπε πως 1) είναι καλύτερο άρα θα κρατήσει περισσότερο και 2) Αν πάθει κάτι, θα καλέσω τη Hilti, θα το πάρουν και θα μου δώσουν την ίδια μέρα εργαλείο αντικατάστασης.
    Και ενώ καταλαβαίνω πως αυτό μπορεί να είναι χρήσιμο σε ένα εργοστάσιο ή μια μεγάλη τεχνική εταιρεία με πάρα πολλά εργαλεία και αντίστοιχη γραφειοκρατία σε τέτοια θέματα, για ένα μικρό συνεργείο είναι άχρηστο. Αν μετά από 10-15 χρόνια καταφέρεις να χαλάσεις το εργαλείο, πέταξέ το στα σκουπίδια και πάρε άλλο. Και τα λεφτά του θα έχει βγάλει, και πιθανότατα θα πάρεις κάτι ακόμη καλύτερο με τα ίδια λεφτά μιας και η τεχνολογία προχωράει.

    Ο φίλος sv1000s έχει δίκιο όταν λέει
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από sv1000s Προβολή μηνύματος
    οτι και να πάρεις απο μάρκα καλό θα βγει
    και
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από sv1000s Προβολή μηνύματος
    για να καταλάβεις τι λεω οτι και να παρεις απο μαρκα,εγω εχω εκτος τα αλλα (μακιτα ντεβαλ) ενα μπος πρασινη σειρα ερασιτεχνικό κοντα στα 10 χρόνια και το
    δουλεύω επαγγελματικά δεν εχει κανει κιχ.και εχει δουλέψει ωρες χωρίς να σβήνει καθόλου και κάτω απο ήλιο!σιδεράς ειμαι έχουν περαση πολλα εργαλεία απ τα χέρια μου. 50-60 ευρω δώσε θα το έχεις μια ζωή.
    Κι εγώ έχω δει ένα σωρό επαγγελματίες να δουλεύουν με Maktec, Skill, ακόμη και Einhell (πχ εγώ έχω 3 τέτοια) ή Parkside και να βγάζουν κανονικά μεροκάματο. Τις περισσότερες φορές το εργαλείο θα αντέξει περισσότερο από τον χρήστη.

    Προς Θεού, δεν λέω «μην αγοράζετε top brand names». Κι εγώ αν μπορούσα, όλο τέτοια θα έπαιρνα. Απλώς, καλό είναι να μην αυθυποβαλλόμαστε και να νομίζουμε πως στην πράξη θα καταλάβουμε διαφορά.

    Είναι σαν να συγκρίνεις το γυρολόγιο των supersport 1000 και επειδή ο X tester έκανε 0.108" ταχύτερο γύρο με το YAMAZUKI να νομίζεις πως στη δική σου καθημερινή χρήση θα καταλάβεις διαφορά από το HONDASAKI.
    Πρόσεχε τι εύχεσαι, γιατί κάποτε μπορεί και να συμβεί!

  11. #41
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Alexandross
    Εγγραφή
    13/11/2015
    Μηνύματα
    155
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από DAN_DAN Προβολή μηνύματος
    Τι δίσκο χρησιμοποίησες για να τρίψεις το τοιχιο?
    Οτι γραμμες μπετου αφηνουν οι ενώσεις των μπετοφόρμς εχουν παχος 1-1.5 εκατοστό.Εκει εβαζα το δισκο φτερου και τον δουλευα με την μύτη.Υπο γωνια 45 μοιρες δηλαδη. Ηταν ο πιο αποτελεσματικος παντως . ( http://www.dimou-mastoremata.gr/shop...%CE%BF%CE%B9/#)

    Σε ολη την υπολοιπη επιφανεια ,την επιφανεια των μπετοφορμ δηλαδη ,δουλεψα με ανταπτορα και γυαλοχαρτα fiber που ειναι flexible και βγαζεις γρηγορα μέτρα αφου τρωει οτι προεξέχει ολη η επιφανεια του δισκου.
    ( http://www.dimou-mastoremata.gr/shop.../#!prettyPhoto[product-gallery]/0/ )
    ( http://www.dimou-mastoremata.gr/shop...1%CE%BB%CF%8C/ )

    Αν μπεις σε αυτη την διαδικασια προσεχε γιατι εχει παρα πολυ σκονη και λαβε μετρα προστασιας!
    Κάνε το χόμπι σου επάγγελμα και δεν θα χρειαστεί να ''δουλέψεις'' ποτέ!

  12. #42
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της camen
    Εγγραφή
    18/09/2008
    Μηνύματα
    4.443
    Ελα αγόρι μου, εδω σε εχω έτοιμο ....

    http://www.lidl-hellas.gr/el/oi-pros...FbYK0wod-wUPng

  13. #43
    Καλλίγραμμον Μέλος Το avatar του/της vaska
    Εγγραφή
    29/10/2007
    Μηνύματα
    7.787
    συμφωνώ απόλυτα και με sv1000 και με fkol, αλλά είπαμε στην ηλικία που είμαστε δεν πηδάμε οπότε με κάτι πρέπει να αντικαταστήσεις τη γκόμενα και τι καλύτερο από ένα καλό εργαλείο
    LIFE IS TOO SHORT to remove usb safely
    "These violent delights have violent ends
    And in their triumph die, like fire and powder
    Which, as they kiss, consume" William Shakespeare (Romeo & Juliet).

  14. #44
    Εδώ έχει κάποια στοιχεία και τιμές για fein.

    PDf
    Dream with the feathers of angels stuffed beneath your head.

  15. #45
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της sv1000s
    Εγγραφή
    16/02/2014
    Μηνύματα
    374
    αφου θες εργαλειο να κα@@@σεις ασχημα εδω εισαι.

    https://www.hilti.gr/%CE%9A%CE%BF%CF...8C%CF%82/r3572

    τα αλλα ειναι πισω ακομα

    παρε αυτο και αν σου χαλασει εγω θα ξεβρακωθώ στη πλατεία Γεωργίου!

Σελίδα 3 από 36 ΠρώτοΠρώτο 1234567813 ... ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. 4 Road Movies (4-Τροχοί)
    από Kizoku στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο μήνυμα: 14/04/2006, 10:36
  2. μετατροπη σε super motard,part 1/τροχοι
    από tools στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 12/06/2004, 13:20

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF