Σελίδα 1 από 36 12345611 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 536

Θέμα: Γωνιακοί Τροχοί Λειαντήρες

  1. #1
    Καλλίγραμμον Μέλος Το avatar του/της vaska
    Εγγραφή
    29/10/2007
    Μηνύματα
    7.796

    Γωνιακοί Τροχοί Λειαντήρες

    Ψήνομαι να πάρω έναν γωνιακό τροχό, λείπει από την γκάμα των εργαλείων μου και χρειάζεται που και που (ας πούμε για παράδειγμα αν έχεις κλειδωθεί έξω από το μαγαζί σου - ακούει ο camen ??).
    Χαζεύοντας εδώ κι εκεί βρήκα μεγάλες διαφορές τιμών από μηχάνημα σε μηχάνημα αναλόγως χαρακτηριστικών. Άλλοι είναι με ρυθμιζόμενες στροφές, άλλοι παίρνουν δίσκο 125 mm και άλλοι 115 mm. Υπάρχουν με μπαταρία και με ρεύμα, με κάτι εξωτικά συστήματα ψύξης με λαβύρινθο για να μην πηγαίνει σκόνη λέει στα ρουλεμαν, με αντικραδασμικές βάσεις, με κλειδί τοποθέτησης του δίσκου και χωρίς κλειδί κλπ κλπ κλπ.
    Θα κινηθώ γύρω στα 100+ ευρώ (από 50 ξεκίνησα αλλά λόγω της μ@λ@κίας που με δέρνει έφτασα εκεί πάνω) σε Makita , Bosch ή αντίστοιχης ποιότητας και θα προτιμούσα 125mm δίσκο και αν έχει και βαλιτσάκι μεταφοράς ακόμα καλύτερα.
    Λέω λοιπόν να κάνουμε μια κουβεντούλα να μιλήσουν οι γνώστες και οι έχοντες για να με βοηθήσουν να καταλήξω.
    Η χρήση που θα του γίνει είναι ερασιτεχνική αλλά ακόμα κι αν δουλέψει 5 φορές στην ζωή του, έκπτωση στην ποιότητα δεν κάνω, είναι ο κάλλος βλέπεις.
    Ελπίζω να μην υπάρχει αντίστοιχο θέμα και τα πάρει ο μοντ (έψαξα αλλά δεν βρήκα κάτι ολοκληρωμένο, σκόρπιες κουβέντες εδώ κι εκεί).

    Δικό σας!


    edit
    υπάρχει διαφορά στους γωνιακούς δίσκους από τους λειαντήρες ή είναι το ίδιο πράγμα με άλλες λέξεις??
    LIFE IS TOO SHORT to remove usb safely
    "These violent delights have violent ends
    And in their triumph die, like fire and powder
    Which, as they kiss, consume" William Shakespeare (Romeo & Juliet).

  2. #2
    Εγώ είχα πάρει πριν 2 χρόνια αυτό το πακέτο της Makita. πολύ καλή ποιότητα κατασκευής, πολύ δύναμη αλλά μου έλειψαν οι ρυθμιζόμενες στροφές. Ότι πάρεις να έχει ρυθμιζόμενες στροφές και ομαλή εκκίνηση. Μη ξεκινά όπως του lidl, που νομίζεις ότι θα σου φύγει από τα χέρια.
    Dream with the feathers of angels stuffed beneath your head.

  3. #3
    Καλλίγραμμον Μέλος Το avatar του/της vaska
    Εγγραφή
    29/10/2007
    Μηνύματα
    7.796
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από MISKIN Προβολή μηνύματος
    Εγώ είχα πάρει πριν 2 χρόνια αυτό το πακέτο της Makita. πολύ καλή ποιότητα κατασκευής, πολύ δύναμη αλλά μου έλειψαν οι ρυθμιζόμενες στροφές. Ότι πάρεις να έχει ρυθμιζόμενες στροφές και ομαλή εκκίνηση. Μη ξεκινά όπως του lidl, που νομίζεις ότι θα σου φύγει από τα χέρια.
    Νόμιζα ότι οι ρυθμιζόμενες στροφές σε γωνιακό τροχό ήταν παραπανίσιο ηλεκτρονικό για να ανεβάσει την τιμή και στην ουσία περιττό. Θα έλεγα μάλιστα ότι έχοντας ηλεκτρονικά μια μηχανή που τρώει ζόρια εύκολα βγάζει βλάβη, ευκολότερα από εκείνες που δεν έχουν. Αλλά για να το λες εσύ που είχες, έτσι θα κάνω.
    LIFE IS TOO SHORT to remove usb safely
    "These violent delights have violent ends
    And in their triumph die, like fire and powder
    Which, as they kiss, consume" William Shakespeare (Romeo & Juliet).

  4. #4
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της fkol k4
    Εγγραφή
    23/10/2011
    Μηνύματα
    766
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από vaska Προβολή μηνύματος
    υπάρχει διαφορά στους γωνιακούς δίσκους από τους λειαντήρες ή είναι το ίδιο πράγμα με άλλες λέξεις??
    Όχι, δεν υπάρχει. Γωνιακός τροχός (ή απλά τροχός), γωνιακός λειαντήρας είναι το ίδιο εργαλείο.

    Ας ξεκινήσουμε από τη διάσταση. Προτείνω τροχάκι 125 mm. Ο μισός πόντος παραπάνω στο βάθος κοψίματος πολλές φορές έχει κάνει τη διαφορά ανάμεσα στο «έκοψα» και το «θέλει λίγο ακόμη».
    Επίσης, οι ρυθμιζόμενες στροφές κάνουν το εργαλείο πολύ πιο ευέλικτο. Μπορείς για παράδειγμα να βάλεις και μια βούρτσα λείανσης χωρίς να ανησυχείς πως θα λιώσεις τα πάντα από την τριβή, να βάλεις μια συρματόβουρτσα ή απλά να κόψεις κάποιο πλαστικό χωρίς να το κάψεις.

    Το «παξιμάδι ταχείας σύσφιξης» για το δισκάκι δεν το θεωρώ καθόλου σημαντικό. Έτσι κι αλλιώς ο δίσκος δεν πρέπει να σφίγγεται πολύ πάνω στο εργαλείο. Ένα σφίξιμο με το χέρι της ροπής του «κλείνω καπάκι από βάζο» είναι υπεραρκετό.
    Τον τελευταίο καιρό υπάρχουν πολύ δυνατά τροχάκια στο μέγεθος αυτό, αλλά ειλικρινά δεν χρειάζεσαι παραπάνω δύναμη από τον κλασσικό γωνιακό τροχό των ~800 watt. Κι εγώ που τον χρησιμοποιώ επαγγελματικά, δεν έχω χρειαστεί ποτέ παραπάνω. Αν έφτιαχνα καρότσες από φορτηγά και τρόχιζα κολλήσεις όλη μέρα, ίσως.

    Ο καλός γωνιακός τροχός ξεχωρίζει κυρίως από τα καλά ζυγοσταθμισμένα μέρη του που κουράζουν λιγότερο τα χέρια κατά τη λειτουργία. Έχοντας δουλέψει με Bosch, Dewalt, Makita και Hilti από τις καλές μάρκες, η προσωπική μου γνώμη είναι πως οι Bosch έχουν την πιο απαλή λειτουργία (μαζί με τους Hilti, αλλά αυτοί κοστίζουν υπερβολικά παραπάνω). Η αξιοπιστία όλων είναι μια χαρά.

    Προτίμησε μοντέλα με αντικραδασμικό χερούλι.
    Ποτέ μη βγάλεις τον προφυλακτήρα.
    Για τρίψιμο, απόφυγε τους χοντρούς κεραμικούς δίσκους λείανσης. Οι περισσότεροι είναι αζύγιστοι και μέχρι να μικρύνουν λιγάκι από τη δουλειά (που αυτό σημαίνει πολλή δουλειά) κουράζουν. Προτίμησε να χρησιμοποιείς flap disks (δίσκοι φτερού συνήθως στα ελληνικά), άσε που αφήνουν και πιο λεία επιφάνεια.

    Καλές αγορές!
    Πρόσεχε τι εύχεσαι, γιατί κάποτε μπορεί και να συμβεί!

  5. #5
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της stefanos
    Εγγραφή
    16/06/2002
    Μηνύματα
    5.803
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από fkol k4 Προβολή μηνύματος
    Για τρίψιμο, απόφυγε τους χοντρούς κεραμικούς δίσκους λείανσης. Οι περισσότεροι είναι αζύγιστοι και μέχρι να μικρύνουν λιγάκι από τη δουλειά (που αυτό σημαίνει πολλή δουλειά) κουράζουν. Προτίμησε να χρησιμοποιείς flap disks (δίσκοι φτερού συνήθως στα ελληνικά), άσε που αφήνουν και πιο λεία επιφάνεια.

    Καλές αγορές!
    Και στα δισκάκια υπάρχουν ποιότητες τώρα τελευταία πήρα κάτι 3Μ λείανσης πολύ ωραίους.

  6. #6
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από vaska Προβολή μηνύματος
    Ψήνομαι να πάρω έναν γωνιακό τροχό...
    Και πολύ καλά κανεις που δεν κανεις εκπτώσεις στην ποιότητα. Οι γωνιακοι τροχοί είναι από τα πιο χρήσιμα, αλλά και από τα πλέον επικίνδυνα εργαλεία, θέλουν προσοχή και πάντα ποιοτικά αναλώσιμα.
    Ξεχνα τους 115, κοιτα για 125. Έχω περίπου 15 χρονια έναν 125 της Bosch, με ρυθμιζομενες στροφές, έχει δουλέψει πολύ και δεν έβγαλε κανένα πρόβλημα. Αν αγοραζα τώρα μικρό τροχό, δεν θα έπαιρνα με ρύθμιση στροφών, δεν μου χρειάστηκε κάπου ιδιαίτερα.
    Θα κοιτούσα για Bosch ή Makita (ο μεγάλος μου - με δίσκο 230- είναι Makita και είναι απίστευτο εργαλείο) με το κλασσικό κλειδί για σύσφιξη του δίσκου. Από ισχύ, γύρω στα 800w είναι μια χαρά.
    Υγ. Αναφέρθηκε και παραπάνω, μη διανοηθείς να αφαιρέσεις τον προφυλακτήρα, ειδικά αν χρειστει να δουλέψεις με λεπτά τροχακια για ανοξείδωτο.

  7. #7
    Καλλίγραμμον Μέλος Το avatar του/της vaska
    Εγγραφή
    29/10/2007
    Μηνύματα
    7.796
    Παίζει να βρούμε σετάκι σε βαλίτσα 1+1 (ρεύματος + μπαταρίας) τα Γερμανικά μου μέσα ρπμ 125mm?? Για κάντε έναν κόπο οι ξέροντες την Γερμανικήν !!
    Θα κεράσω κοψίματα με γωνιακό τροχό και μπύρες
    LIFE IS TOO SHORT to remove usb safely
    "These violent delights have violent ends
    And in their triumph die, like fire and powder
    Which, as they kiss, consume" William Shakespeare (Romeo & Juliet).

  8. #8
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της camen
    Εγγραφή
    18/09/2008
    Μηνύματα
    4.443
    Camen ακούει πάντα!
    Camen εχει δώρο AEG πΕρτεκαλι με ρυθμιζόμενες στροφές που εχει δουλέψει σα το σκυλί κ δεν εχει κανει κιχ.
    Camen πρόλαβε Bosch πατέρα του που είχε δουλέψει σα το σκυλί επίσης κ κλαταρε μετα απο 15 χρονια.
    Μακιτα με μπαταρία δουλεύουν στο εργοτάξιο γνωστού μου κ βγάζουν καθημερινά μεροκάματο με δαύτα.

    Αν έπαιρνα εγω θα έπαιρνα Bosch ή Makita. Με προτεραιότητα στη Bosch . Ρυθμιζόμενες στροφές για χειρουργικά κοψίματα ειναι must , επίσης βολεύουν οταν θες να χαρακωσεις κατι !

    Ο 125 παιρνει και 115 δίσκο,προφανώς το αντίθετο δεν . 125 θα πάρεισ!
    Για τις δουλειες που κανουμε εμείς , οσο ελαφρύτερος τοσο καλύτερος !

  9. #9
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.798
    Θέλω να μου πείτε γιατί δεν έχει αναφερθεί ακόμα η metabo σε μια συζήτηση για γωνιακούς τροχούς!!!
    Sent from me using a computer.

  10. #10
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της camen
    Εγγραφή
    18/09/2008
    Μηνύματα
    4.443
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από daz Προβολή μηνύματος
    Θέλω να μου πείτε γιατί δεν έχει αναφερθεί ακόμα η metabo σε μια συζήτηση για γωνιακούς τροχούς!!!
    Εχεις απόλυτο δίκιο, τις προάλλες γλυκοκοίταζα εναν κατάμαυρο που εχει, πολυ κακία!
    Αν θυμάμαι ειναι και οικονομικός ?!
    Αλλα θα εμενα στη Bosch επειδή εχει τα πάντα στη γκάμα της κ μπορεις να κανεις πολλούς συνδυασμούς μεταξύ τους με μπαταρίες, lboxx κλπ και ηδη εχω το gdr της Bosch και σιγά σιγά σκέφτομαι να το εμπλουτίσω ...

  11. #11
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    04/03/2012
    Μηνύματα
    1.852
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από daz Προβολή μηνύματος
    Θέλω να μου πείτε γιατί δεν έχει αναφερθεί ακόμα η metabo σε μια συζήτηση για γωνιακούς τροχούς!!!
    Διότι μόλις είδα το θέμα και με είχες προλάβει.

    Επίσης είχα κάποτε τροχό της Flex (μεγάλο, 230mm) και ήταν εργαλειάρα.

  12. #12
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.798
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από camen Προβολή μηνύματος
    Αλλα θα εμενα στη Bosch επειδή εχει τα πάντα στη γκάμα της κ μπορεις να κανεις πολλούς συνδυασμούς μεταξύ τους με μπαταρίες, lboxx κλπ και ηδη εχω το gdr της Bosch και σιγά σιγά σκέφτομαι να το εμπλουτίσω ...
    Και πολύ καλά θα έκανες. Και εγώ αυτό θα έκανα στη θέση σου αφού αυτό θα ήταν το σωστό.

    Όμως οι metabo είναι ένα κλικ πάνω απ' τα boschakia. (και από πολλούς άλλους κατασκευαστές, όταν μιλάμε για γωνιακούς τροχους).

    Απ' όσα αναφέρθηκαν όλα καλά είναι για ερασιτεχνική χρήση, ακόμα και τα dewalt (το πιάσατε έτσι?)
    Sent from me using a computer.

  13. #13
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.798
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από lykourgi Προβολή μηνύματος
    Διότι μόλις είδα το θέμα και με είχες προλάβει.

    Επίσης είχα κάποτε τροχό της Flex (μεγάλο, 230mm) και ήταν εργαλειάρα.
    Εντάξει δεν αναφέρω την Fein γιατί είναι χτύπημα κάτω από τη ζώνη.

    Βάσκα λαμβάνει?
    Sent from me using a computer.

  14. #14
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.798
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από vaska Προβολή μηνύματος
    + μπαταρίας
    Γιάντα δε κάνεις μια ερώτηση στο Βράττη για τα Milwaukee? Είναι αξιόλογα εργαλεία!
    Sent from me using a computer.

  15. #15
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.798
    Αν κοιτάς στην γερμανική αγορά να ρίξεις μια ματια σε τι τιμή μπορείς να βρεις και κανέναν SUHNER

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	Energy-efficiency-Getting-the-most-out-of-your-abrasive-tools-648564-l.jpg 
Προβολές:	778 
Μέγεθος:	29,4 KB 
ID:	361212







    Και κάπου εδώ σταματάω πριν με βρίσεις και πάω να κάνω κανένα μπάνιο. Το βραδάκι θα μιλάω πιο όμορφα και δε θα χρησιμοποιώ ακατάλληλες λέξεις.
    Sent from me using a computer.

Σελίδα 1 από 36 12345611 ... ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. 4 Road Movies (4-Τροχοί)
    από Kizoku στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο μήνυμα: 14/04/2006, 11:36
  2. μετατροπη σε super motard,part 1/τροχοι
    από tools στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 12/06/2004, 14:20

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF