Σελίδα 33 από 36 ΠρώτοΠρώτο ... 23282930313233343536 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 481 έως 495 από 536

Θέμα: Γωνιακοί Τροχοί Λειαντήρες

  1. #481
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    29/12/2009
    Μηνύματα
    6.159
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από bulmont Προβολή μηνύματος
    Ελεγα να μην επέμβω αλλά δεν κρατήθηκα....................

    Συνημμένο 441879
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από bulmont Προβολή μηνύματος
    Μπλακεντέκερ του κάποτε.........τέρας εργασίας και αξιοπιστίας

    Συνημμένο 441880

    Συνημμένο 441881
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από bulmont Προβολή μηνύματος
    Μακίτες κινέζικοι και γιαπωνέζικοι.............

    Συνημμένο 441882

    Συνημμένο 441883Συνημμένο 441884
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από bulmont Προβολή μηνύματος
    Κι' αν αναρωτιέστε γιατί τόσοι τροχοί να σας πώ πώς σε ανακαίνηση σπιτιού έχει συμβεί να
    δουλεύουν ταυτόχρονα 4-5 τροχοί.....................
    Ρε Βάγγο, εσένα σου βγάζουν μεροκάματο, λογικό να έχεις τόσα, τέτοια, και ακόμα περισσότερα και καλύτερα.
    Εδώ μιλάμε να έχουμε έναν μικρό για ΑΝ χρειαστεί κάποιο κοψιματάκι, τρόχισμα......

    Με την ευκαιρία, δισκάκια έχει κανείς να προτείνει για....τρόχισμα μαχαιριών;
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

  2. #482
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.756
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Bowleno Προβολή μηνύματος

    Με την ευκαιρία, δισκάκια έχει κανείς να προτείνει για....τρόχισμα μαχαιριών;
    Να πας να ρωτήσεις στα μαχαίρια για να σε βρίσουμε εκεί. Που θα ακονίσεις μαχαίρια με τροχό!
    Sent from me using a computer.

  3. #483
    Μέλος Το avatar του/της silkman
    Εγγραφή
    08/02/2021
    Μηνύματα
    424
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από daz Προβολή μηνύματος
    silk ο wev11-125 quick έχει όλα όσα θες.

    https://www.metabohellas.gr/metabo-x...125-quick.html

    Εγώ έχω τον 1500αρι. Αυτό το ζώο δεν κόβει σε τίποτα. Είναι οριακά για χρήση με το ένα χέρι (γάντι xl) και για λίγο γιατί κουράζει. Ο 11άρης δε θα έχει την ίδια δύναμη αλλά θα είναι πιο ξεκούραστος.

    Αν δε δουλεύεις συρματόβουρτσες καμπάνες μη περιμένεις οτι θα σου χρειαστούν οι ρυθμιζόμενες στροφές. Οι καμπάνες θέλουν χαμηλές στροφές. Εκεί θέλεις δυνατό εργαλείο να έχει τη δύναμη σε χαμηλές στροφές αλλά και πάλι μετά από λίγο ο τροχός θα ζεσταθεί. Εγώ τον 15άρη, τον έχω νιώσει ζεστό, μόνο με μεγάλη καμπάνα σε χαμηλές στροφές. (και πάλι, στροφές δεν έκοβε).

    Να δώσεις σημασία και σε κάποιες προστασίες που έχουν. Κάποιες είναι πολύ βασικές για ένα τέτοιο εργαλείο. Πχ. μια φορά μου έσπασε ο δίσκος και ο τροχός σταμάτησε. Κοκάλωσε, πριν καταλάβω τι έγινε. Με άλλο τροχό κατάλαβα ότι έσπασε από τους κραδασμούς και την κλοτσιά.

    Τους bosch να τους προσέξεις γιατί το σπείρωμα είναι Μ14, αλλά είναι πιο λεπτό και πολλά βιδωτά πρόσθετα του εμπορίου δεν κάνουν. Πχ καμπάνες, τριβείο για γυαλόχαρτα. Αν έχεις πρέπει να τα αλλάξεις όλα με γνήσια bosch ή να γίνεις αποκλειστικός πελάτης της bosch. Νομίζω οι τροχοί που έχουν παξιμάδι quick έχουν πιο λεπτό σπείρωμα. Για τους άλλους δεν ξέρω. (για bosch μιλάω). Για μένα αυτό είναι μέγιστη μαλακία και λόγος επιστροφής του εργαλείου.

    Αυτός που σου εβαλα παραπάνω, έχει 145 ευρώ έτσι όπως έχουν ανέβει οι τιμές. Αν δε θες μεταβλητές στροφές μπορείς να βρεις και πιο οικονομικό. Σε όλους νομίζω, το παξιμάδι quick μπορείς να το αγοράσεις και ξεχωριστά (δεν είναι πάντα πολύ φθηνό όμως και σίγουρα πρέπει να το ψάξεις πριν την αγορά).
    Αυτά τα δυο, σου περιορίζουν αρκετά τις επιλογές σου.

    Κάποιοι metabo (σαν τον δικό μου και τον 11άρη που σου είπα) έχουν κάποιο σύστημα για να μη μεταβάλλονται οι στροφές. Πρέπει να δεις στο σαιτ ποιοι το έχουν.

    Δες και μακίτα. Εχει ωραία εργαλεία και σε χαμηλές τιμές.

    Οι πολύ φθηνοί bosch εμένα δε μου αρέσουν. Προτιμώ τα εισαγωγικά μοντέλα της μακιτα. (βέβαια τα μοντέλα αλλάζουν και ίσως αναθεωρήσω αν χρησιμοποιήσω κάποιον πιο καινούριο).

    Πάντως αν θέλεις δύναμη θα κοιτάξεις από 1100 και πάνω (όχι πάνω από 1500).Τα 800 και τα 900βατ είναι καλά για τροχούς 115μμ.
    Νομιζω εδω ειμαστε καλά, ειναι και με κινητηρα marathon και εχει όλα τα ηλεκτρονικα μπλιμπλίκια ο metabo. Για να δω αν θα τον βρω γυρω στα 129... 112 ειχε περσυ στο σκρουτζ.

    Δεν το ήξερα αυτό με τα εξαρτήματα για τους Bosch, μεγάλο μείον. Ναι, εννοειται ότι τη ρύθμιση στροφών την θέλω για συρματόβουρτσες.

    Ευχαριστώ!
    Τελευταία τροποποίηση από silkman; 10/03/2023 στις 11:10.

  4. #484
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    25/06/2017
    Μηνύματα
    1.947
    Αν δεν είχα τροχούς και ψώνιζα τώρα, θα εστιβα το πορτοφόλι για τον metabo 1500w.

  5. #485
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.756
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από JNP Προβολή μηνύματος
    Αν δεν είχα τροχούς και ψώνιζα τώρα, θα εστιβα το πορτοφόλι για τον metabo 1500w.
    Αν δεν είναι απαραίτητη η δύναμη του 1500 κάτι στα 1100 1200 βατ είναι προτιμότερο.

    Είναι ελαφρύτεροι και πιο λεπτοί για πιάσιμο με το ένα χέρι.

    Δλδ εξαρτάται απ' τις ανάγκες του καθενός.
    Sent from me using a computer.

  6. #486
    Μέλος Το avatar του/της silkman
    Εγγραφή
    08/02/2021
    Μηνύματα
    424
    Θα σας τη χαλάσω αλλα τελικά πήρα το Boschακι, 80 ευρώ απ το κεντροβιδας μαζι με κατι παρελκόμενα 4 δισκους, καμπανα μικρη και βελκρο για γυαλόχαρτα καθαρισα με 94 ευρώπουλα. Μια χαρα ειναι που το αναψα λίγο, θα την κάνω τη δουλεια μου, οτι μικρό έχω δουλέψει ελάχιστα απο φίλους ήταν υποδεεστερο. Μια χαρα ειναι για πρωτος μου ουσιαστικά τροχός.

    Το metabo κατω απο 140€ δεν το βρήκα πουθενά... Ολοι τιμή καταλόγου και αμα θέλεις...

  7. #487
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.756
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από silkman Προβολή μηνύματος
    Θα σας τη χαλάσω αλλα τελικά πήρα το Boschακι, 80 ευρώ απ το κεντροβιδας μαζι με κατι παρελκόμενα 4 δισκους, καμπανα μικρη και βελκρο για γυαλόχαρτα καθαρισα με 94 ευρώπουλα. Μια χαρα ειναι που το αναψα λίγο, θα την κάνω τη δουλεια μου, οτι μικρό έχω δουλέψει ελάχιστα απο φίλους ήταν υποδεεστερο. Μια χαρα ειναι για πρωτος μου ουσιαστικά τροχός.

    Το metabo κατω απο 140€ δεν το βρήκα πουθενά... Ολοι τιμή καταλόγου και αμα θέλεις...
    Άσε ρε. Πήρες το μικρό για να έχεις δικαιολογία αργότερα να πάρεις κι άλλον.

    Καλοδουλευτο..

  8. #488
    Μέλος Το avatar του/της silkman
    Εγγραφή
    08/02/2021
    Μηνύματα
    424
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από daz Προβολή μηνύματος
    Άσε ρε. Πήρες το μικρό για να έχεις δικαιολογία αργότερα να πάρεις κι άλλον.

    Καλοδουλευτο..
    Καλά, ειναι κι αυτό.


  9. #489
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    29/12/2009
    Μηνύματα
    6.159
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από silkman Προβολή μηνύματος
    Καλά, ειναι κι αυτό.

    Είδες τι κάνουν οι κακές παρέες εδώ μέσα; Αδειάζουν την τσέπη πριν το καταλάβεις...
    Καλοδούλευτο, μέχρι το καλοκαίρι που θα κάνω κάποια μερεμετια στο σπίτι, θα τον έχω πάρει κι εγώ σε makita αφού δεν βρίσκω σε....stanley
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

  10. #490
    Μέλος
    Εγγραφή
    06/05/2012
    Μηνύματα
    351
    Καλά κοψίματα μάστορα.

  11. #491
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    25/06/2017
    Μηνύματα
    1.947
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Bowleno Προβολή μηνύματος
    Ρε Βάγγο, εσένα σου βγάζουν μεροκάματο, λογικό να έχεις τόσα, τέτοια, και ακόμα περισσότερα και καλύτερα.
    Εδώ μιλάμε να έχουμε έναν μικρό για ΑΝ χρειαστεί κάποιο κοψιματάκι, τρόχισμα......

    Με την ευκαιρία, δισκάκια έχει κανείς να προτείνει για....τρόχισμα μαχαιριών;
    Δημήτρη πέτυχα τυχαία αυτό το μακιτακι που πιστεύω ταιριάζει στις ανάγκες σου. Για δες το:
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	Screenshot_20230324_091911_com.huawei.browser.jpg 
Προβολές:	169 
Μέγεθος:	56,6 KB 
ID:	442180

  12. #492
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    21/04/2018
    Μηνύματα
    630
    Εδώ και καμιά δεκαετία έχω τον 115άρη τροχό ρεύματος της Makita (δε θυμάμαι αν είναι ό ίδιος κωδικός μοντέλου με το συγκεκριμένο). Αγοράστηκε κάτι λιγότερο από 50 ευρώ τότε. Τον έχω δουλέψει λίγες φορές όλα αυτά τα χρόνια, κυρίως για κοπή σε λεπτά στραντζαριστά (καθότι σπάνια έχω χρειαστεί για δουλειές γωνιακό τροχό), αλλά η γενική του εικόνα είναι ότι πρόκειται για ένα αξιοπρεπές εργαλείο (βάρος, ζύγισμα στο χέρι, κραδασμοί, ποιότητα κατασκευής), πάντα υπό το πρίσμα ότι μιλάμε για τροχό 115 χιλ. αυτής της ισχύος.
    Σήμερα πάντως, προσωπικά αν ήταν να αγοράσω γωνιακό τροχό, έστω και για περιστασιακή χρήση ερασιτέχνη, μάλλον θα προτιμούσα κάτι σε μπαταρίας, κι ας κοστίζει παραπάνω.

  13. #493
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.756
    Για τον makita 115 τα έχω γράψει αρκετές αρκετές φορές. Αξίζει κάθε σεντς. (παρ' όλο που ήταν και φθηνότερος κατά περιόδους)
    Sent from me using a computer.

  14. #494
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της stefanos
    Εγγραφή
    16/06/2002
    Μηνύματα
    5.837
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από JNP Προβολή μηνύματος
    Δημήτρη πέτυχα τυχαία αυτό το μακιτακι που πιστεύω ταιριάζει στις ανάγκες σου. Για δες το:
    Αυτός έχω την εντύπωση ότι είναι σαν τον δικό μου, δεν έχει κλασικό διακόπτη on-off στον αντίχειρα αλλά σκανδάλη από κάτω.
    Μερικοί δεν βολεύονται, εγώ το βλέπω και σαν επιπλέον ασφάλεια.

  15. #495
    Μέλος Το avatar του/της silkman
    Εγγραφή
    08/02/2021
    Μηνύματα
    424
    Μια χαρα την εκανε τη δουλεια το Boschακι, σε κόψιμο δεν κολώνει, σε γυάλισμα με δισκο με πτυχες ναι κολώνει λίγο αν το πολυζορίσεις. Παντως καθόλου δε ζεστάθηκε ποτέ.
    Αυτο φτιάχτηκε με γωνιές 40χ4χιλ. Ολο με βίδες.
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	IMG_2802 (Edited).jpg 
Προβολές:	77 
Μέγεθος:	93,4 KB 
ID:	442413

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	IMG_2796(1).jpg 
Προβολές:	77 
Μέγεθος:	106,2 KB 
ID:	442414

    Και για τους ασχετους όπως εγώ, για γυάλισμα/καθαρισμα 1000 φορές αυτός ο δίσκος απο την μισητή καμπάνα που πετάει νήματα που σου καρφώνονται στα πόδια (ή στο μάτι) και κλωτσάει σαν διάολος.

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	1680262135891666.jpg 
Προβολές:	78 
Μέγεθος:	81,9 KB 
ID:	442415

    Τα εβγαλε ηδη τα λεφτά του και με το παραπάνω.

Παρόμοια θέματα

  1. 4 Road Movies (4-Τροχοί)
    από Kizoku στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο μήνυμα: 14/04/2006, 10:36
  2. μετατροπη σε super motard,part 1/τροχοι
    από tools στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 12/06/2004, 13:20

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF