Σελίδα 35 από 36 ΠρώτοΠρώτο ... 2530313233343536 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 511 έως 525 από 536

Θέμα: Γωνιακοί Τροχοί Λειαντήρες

  1. #511
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.798
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Bowleno Προβολή μηνύματος
    Ούτε καν περιστασιακή... Σπάνια, πολύ σπάνια και ΑΝ... Γι'αυτό πήρα ένα τόσο φτηνό....
    Ο τροχός δεν είναι και κανένα πολύπλοκο εργαλείο. Λίγα μπορούν να χαλάσουν και αν τον χρησιμοποιεις σπάνια, δε θα έχεις πρόβλημα για πολύ καιρό.

  2. #512
    Στρογγυλοφάναρος Το avatar του/της sapila racing
    Moderator
    Εγγραφή
    26/07/2005
    Μηνύματα
    18.167
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από daz Προβολή μηνύματος
    Ο τροχός δεν είναι και κανένα πολύπλοκο εργαλείο. Λίγα μπορούν να χαλάσουν και αν τον χρησιμοποιεις σπάνια, δε θα έχεις πρόβλημα για πολύ καιρό.
    Αυτό λεει κι η δικη μου εμπειρία.
    Ειχα παλια εναν της πλάκας και δεν ειχα ποτέ πρόβλημα μεχρι που τον δάνεισα και ο φιλος τον χρησιμοποιησε για καποια εργασία περαν των δυνατοτητων του και τον κατεστρεψε.
    Τωρα εδω και κατι χρόνια εχω παλι εναν της πλάκας και με την σπανια χρήση που κανω δεν εχει παθει τιποτα.
    Στην χειρότερη αλλαζεις καρβουνακια και συνεχίζεις.
    sapila racing team

    bimota SB6 1995

    Hornet 900 2005
    Yamaha SR500 1981
    BMW R75/6 1975
    BMW R26 1957

  3. #513
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.798
    Ο τροχός "αναπνέει" αυτά που κόβει. Ειδικά όταν τρίβει! Αυτό δεν είναι και ότι καλύτερο αλλά σε περιστασιακή χρήση για κανένα κόψιμο και λίγο τρίψιμο, δεν έχει ιδιαίτερη ανάγκη.
    Πέρα απ' αυτό, θα χαλάσει αν ζοριστει και υπερθερμανθεί ή αν βουλωσουν οι εισαγωγές αέρα πχ από σκόνη ξύλου κατά το τρίψιμο.
    Οι καμπάνες ζοριζουν και το μοτέρ και την μετάδοση και οι κραδασμοί που προκαλούν δοκιμάζουν όλη την συναρμολόγηση.


    Οι ακριβοί έχουν καλύτερο μοτέρ και καλύτερα προστατευμένο, καλύτερα μέταλλα στην μετάδοση, καλύτερη συναρμολόγηση, ανθεκτικότερα στις πτώσεις πλαστικά, περισσότερες προστασίες, μέχρι και μακρύτερο καλώδιο καλύτερης ποιότητας και πιο ανθεκτικούς διακόπτες.

    Ένας φθηνός μια χαρά θα δουλέψει σε μη απαιτητικές εργασίες ακόμα και σε πολύ τακτική βάση.
    Κάποιες όμως εργασίες μπορεί να τον στείλουν σκουπιδοτενεκέ ανεξάρτητα πόσο έχει δουλέψει.

  4. #514
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.798
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από silkman Προβολή μηνύματος
    Στις περισσοτερες περιπτώσεις το να το κάνεις μόνος σου βγαίνει πιο φτηνά ακόμα και να αγοράσεις τα εργαλεία. Καλά εργαλεία, όχι Black and decker και Stanley

    Πίσω στο θέμα μας. Εχω να τρίψω/βάψω σιδερενιες βάσεις ενος στέγαστρου, κυρίως κομμάτια κοιλοδοκό 10+ ποντους. Θελει καθαρισμα η παλιά μπογια και σε σημεία εχει σκουριάσει, αρα τρίψιμο ασταρωμα και βάψιμο.

    Οι βασεις που εφτιαξα ήδη τρίφτηκαν, πλύθηκαν με νιτρου, ασταρώθηκαν με μολυβδούχο πορτοκαλί μινιο (γιατί έχει και "οικολογικά" ) και βάφτηκαν με ασπρο ντούκο.

    Δοκιμασα με το μικρό καινουργιο τροχάκι τρίψιμο με smirdex flap disk 100grit και οντως κανει καλή δουλειά. Για τα παραπάνω σίδερα είπα να ανέβω λεβελ και να χρησιμοποιήσω τον 230αρη τροχό που έχω να το πλακώσω και να του γ@#$σω τα ράμματα.

    Δισκοι φτερωτοι 230αρηδες για κάποιο λόγο δεν υπάρχουν... Να πάρω 180αρηδες και να δοκιμάσω με τον μεγάλο bosch;
    πχ κατι τετοιο
    https://www.skroutz.gr/s/26781945/To...P80-180mm.html
    Αν θες να κάνεις πιο γρήγορα πάρε 60 ή 80 grid. Ο μεγάλος θα σε κουράσει.

    Υγ. Μα πόσο άθλια είναι τα smirdex!!!!! Πάρε κανένα γυαλόχαρτο της προκοπής αν έχεις να κάνεις πολλά.
    Sent from me using a computer.

  5. #515
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    21/04/2018
    Μηνύματα
    630
    Είναι όντως τόσο άθλια τα Smirdex; Χωρίς να έχω προσωπική εμπειρία από την εταιρεία, έχω ακούσει από αρκετούς επαγγελματίες (και ερασιτέχνες) πολύ καλά σχόλια για τα προιόντα της εν γένει (δεν αναφέρομαι ειδικά σε πολύπτερους δίσκους, σαν αυτό που ανέφερε ο Silkman).
    Τελευταία τροποποίηση από lazarefa; 06/04/2023 στις 19:11.

  6. #516
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    30/12/2009
    Μηνύματα
    6.122
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από lazarefa Προβολή μηνύματος
    Είναι όντως τόσο άθλια τα Smierdex; Χωρίς να έχω προσωπική εμπειρία από την εταιρεία, έχω ακούσει από αρκετούς επαγγελματίες (και ερασιτέχνες) πολύ καλά σχόλια για τα προιόντα της εν γένει (δεν αναφέρομαι ειδικά σε πολύπτερους δίσκους, σαν αυτό που ανέφερε ο Silkman).
    Tω καιρώ, εκείνω, όταν δούλευα στον Βαράγκη (λούστρα επίπλων) χρησιμοποιουσαμε τα γυαλόχαρτα και σφουγγαρόχαρτα(!) της ήταν όντως πολύ καλά!
    Βέβαια έχουν περάσει και κάπου 24 χρόνια από τότε....δεν ξέρω την σημερινή ποιότητα τους
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

  7. #517
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    30/12/2009
    Μηνύματα
    6.122
    Σημερινή αγορά. Επιλέχθηκε αυτός διότι οι απαιτήσεις αφενός δεν είναι μεγάλες και ο άξονας τύπου dremel θα βολέψει πολύ σε μικροεργασίες....

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	αρχείο λήψης.jpg 
Προβολές:	146 
Μέγεθος:	8,0 KB 
ID:	443840
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

  8. #518
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    21/04/2018
    Μηνύματα
    630
    Καλορίζικος! Αν διακρίνω σωστά είναι Einhell; Μοντέλο; Τιμή αγοράς;

  9. #519
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    30/12/2009
    Μηνύματα
    6.122
    TH-XG 75 120W EINHELL και τιμή στα 79 ευρώ από πρακτικερ αλλού τον έχουν έως και 10 ευρώ φτηνότερα αλλά αφενός ήταν δίπλα μου και τα 10 ευρώ θα πήγαιναν σε βενζίνη για να τον πάρω από αλλού +τον χρόνο....
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

  10. #520
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    25/06/2017
    Μηνύματα
    1.944
    Αυτές τις μέρες πολλές προσφορές σε τροχούς στο Idealo.de, κορυφαία τα Klein και τα Flex.
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	Screenshot_20230607_101208_com.huawei.browser.jpg 
Προβολές:	119 
Μέγεθος:	69,6 KB 
ID:	443868

  11. #521
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.798
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από JNP Προβολή μηνύματος
    Αυτές τις μέρες πολλές προσφορές σε τροχούς στο Idealo.de, κορυφαία τα Klein και τα Flex.
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	Screenshot_20230607_101208_com.huawei.browser.jpg 
Προβολές:	119 
Μέγεθος:	69,6 KB 
ID:	443868
    Πόσα μαγαζιά απ' το idealo έχεις βρειι που να στέλνουν Ελλάδα?
    Sent from me using a computer.

  12. #522
    Μέλος Το avatar του/της silkman
    Εγγραφή
    08/02/2021
    Μηνύματα
    419
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από silkman Προβολή μηνύματος

    Πίσω στο θέμα μας. Εχω να τρίψω/βάψω σιδερενιες βάσεις ενος στέγαστρου, κυρίως κομμάτια κοιλοδοκό 10+ ποντους. Θελει καθαρισμα η παλιά μπογια και σε σημεία εχει σκουριάσει, αρα τρίψιμο ασταρωμα και βάψιμο.

    Δοκιμασα με το μικρό καινουργιο τροχάκι τρίψιμο με smirdex flap disk 100grit και οντως κανει καλή δουλειά. Για τα παραπάνω σίδερα είπα να ανέβω λεβελ και να χρησιμοποιήσω τον 230αρη τροχό που έχω να το πλακώσω και να του γ@#$σω τα ράμματα.

    Δισκοι φτερωτοι 230αρηδες για κάποιο λόγο δεν υπάρχουν... Να πάρω 180αρηδες και να δοκιμάσω με τον μεγάλο bosch;
    πχ κατι τετοιο
    https://www.skroutz.gr/s/26781945/To...P80-180mm.html
    Επανέρχομαι για τρίψιμο με μεγάλο 230αρη τροχο.

    Βρηκα πολύφτερο δίσκο 180αρη 100grit στον Στρίγγο και έκανα έτσι την περισσότερη δουλεια σε κάθετους μεγάλους κοιλοδοκούς (αφαιρεση παλιας μπογιάς κ ξεσκούριασμα). Πρεπει να εισαι σουγκλάκος για να τα δουλέψεις ορθιο αυτο το πράγμα, παρότι τα καθάριζε με ένα πέρασμα, είναι πολύ κουραστικό να το δουλευεις κάθετα στον αέρα. Προφανώς και αξίζει τον κόπο κ βγαζει δουλεια αν μιλάμε για να καθαρίσεις σίδερα κάτω, ή για να γυαλίσεις / καθαρίσεις πχ μάρμαρο.

  13. #523
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    25/06/2017
    Μηνύματα
    1.944
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από daz Προβολή μηνύματος
    Πόσα μαγαζιά απ' το idealo έχεις βρειι που να στέλνουν Ελλάδα?
    Έχεις δίκιο δεν το έχω τσεκάρει.
    Έχω την αβάντα του γιου που τώρα είναι στο Βερολίνο για ότι αποφασίσω.

  14. #524
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από silkman Προβολή μηνύματος
    Επανέρχομαι για τρίψιμο με μεγάλο 230αρη τροχο.

    Βρηκα πολύφτερο δίσκο 180αρη 100grit στον Στρίγγο και έκανα έτσι την περισσότερη δουλεια σε κάθετους μεγάλους κοιλοδοκούς (αφαιρεση παλιας μπογιάς κ ξεσκούριασμα). Πρεπει να εισαι σουγκλάκος για να τα δουλέψεις ορθιο αυτο το πράγμα, παρότι τα καθάριζε με ένα πέρασμα, είναι πολύ κουραστικό να το δουλευεις κάθετα στον αέρα. Προφανώς και αξίζει τον κόπο κ βγαζει δουλεια αν μιλάμε για να καθαρίσεις σίδερα κάτω, ή για να γυαλίσεις / καθαρίσεις πχ μάρμαρο.
    για τετοιες δουλειες , ξεσκουριασματα κλπ πηρα αυτο.
    πολυ βολικο.

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	dd6b3529-e700-41b4-960c-02cfbf2ad984.jpg 
Προβολές:	82 
Μέγεθος:	109,5 KB 
ID:	443986

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	a208b07a-1d7e-4e86-9cb8-305207b40875.jpg 
Προβολές:	82 
Μέγεθος:	102,4 KB 
ID:	443987

  15. #525
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    25/06/2017
    Μηνύματα
    1.944
    Πρώτα θέλει αυτό ξεσκουριασμα!
    Τι διάμετρο έχει το τσοκ;

Σελίδα 35 από 36 ΠρώτοΠρώτο ... 2530313233343536 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. 4 Road Movies (4-Τροχοί)
    από Kizoku στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο μήνυμα: 14/04/2006, 11:36
  2. μετατροπη σε super motard,part 1/τροχοι
    από tools στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 12/06/2004, 14:20

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF