Σελίδα 6 από 8 ΠρώτοΠρώτο 12345678 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 76 έως 90 από 112

Θέμα: Λήξη παραγωγής Yamaha ΧΤ660Ζ Tenere και XJR1300...ποιοι θα είναι οι διάδοχοι,οεο;

  1. #76
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της toyar
    Εγγραφή
    27/02/2009
    Μηνύματα
    5.523
    απορω που γινονται συγκρισεις μεταξυ μονοκυλινδρων και δικυλινδρων χωρις να μπαινει ο παραγοντας χρηση
    καθε τυπος και χωρητικοτητα μοτερ αποδιδει τα μεγιστα σε συγκεκριμενο φασμα
    οταν κινουμαι μονο μεσα στην αθηνα με μεγιστη ταχυτητα 110 και κυριως σε συνοικιακα στενα ή σε μποτιλιαρισμενες λεωφορους γιατι να παρω δικυλινδρο;
    αν εμενα επαρχια και εκανα καθε μερα σπιτι δουλεια 80χλμ σε ανοιχτο επιπεδο δρομο γιατι να παρω μονοκυλινδρο;
    αν θελω να ταξιδευω συχνα φορτωμενος θα παρω ενα ωραιο μεγαλο Ι4 κι ενα παπι για μουλαρι
    αν μενω σε νησι των κυκλαδων το μεσαιο μονοκυλινδρο ειναι ταμαμ
    αν θελω ενα για ολα πιθανοτατα θα παρω κατι που θα τα κανει ολα μετρια και τιποτα αριστα

  2. #77
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.105
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από toyar Προβολή μηνύματος
    αν θελω ενα για ολα πιθανοτατα θα παρω κατι που θα τα κανει ολα μετρια και τιποτα αριστα
    Μονοκύλινδρο ή δικύλινδρο;

    Νομίζω αυτό είναι το "θέμα". Ποιο είναι καλύτερο για μικτή χρήση. Για την κάθε ειδική χρήση, όλοι ξέρουμε ποια μηχανάκια είναι καλύτερα.
    Life begins at 45°.

  3. #78
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της taisteal
    Εγγραφή
    15/05/2011
    Μηνύματα
    4.854
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από BLiTzER Προβολή μηνύματος

    Νομίζω αυτό είναι το "θέμα". Ποιο είναι καλύτερο για μικτή χρήση. Για την κάθε ειδική χρήση, όλοι ξέρουμε ποια μηχανάκια είναι καλύτερα.
    Η εναλλακτικα,ποιο γουσταρουμε να βλεπουμε στο παρκινγκ..
    Η εμφανιση παιζει τον πρωτευοντα ρολο νομιζω,να το βλεπεις και να σε φτιαχνει

  4. #79
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της peterTHErider
    Εγγραφή
    16/12/2008
    Μηνύματα
    1.586
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από taisteal Προβολή μηνύματος
    Zopa βγες απο το προφιλ του peter

    Εισαι λιγο υπερβολικος νομιζω,το να ταξιδευεις με στρητακι 130 χλμ φορτωμενο δεν ειναι ταυτοτητα στο στομα,
    μια χαρα πανε.
    Δεν ειναι fjr εννοειται,αλλα επικινδυνο δεν ειναι.
    ναι δεν εχεις αδικο αλλα το συγκεκριμενο στριτακι ειναι παρα πολυ ελαφρυ χωρις καθολου αεροδυναμικα βοηθηματα.βαλε σε αυτο τις τεραστιες αυτες βαλιτσες που αποτελειωνουν την αεροδυναμικη βαλε και λιγο αερακι...ε δεν ειναι και πολυ ασφαλες για ταχυτητες ανω των 130.για επαρχιακους με 80-100 ειναι οκ αλλα οι εθνικες ειδικα αν φυσαει ειναι ζορι!
    αν δεν κοιτας εκει που πας...θα πας εκει που κοιτας!

  5. #80
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.105
    To MT στα 130 είναι ρελαντί ακόμα. Δε νομίζω ότι αλλάζει πολύ αυτό με βαλίτσες. Και 180 κιλά δεν το λες "πάρα πολύ ελαφρύ".
    Life begins at 45°.

  6. #81
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της toyar
    Εγγραφή
    27/02/2009
    Μηνύματα
    5.523
    πως οριζει ο καθενας τη μικτη χρηση;
    προσωπικα η χρηση μου ειναι τοσο απλη που καλυπτεται 90% με ενα μονοκυλινδρο 250
    στην πραξη εκτος απο μακρυνο ταξιδι τι αλλο δεν κανουν ικανοποιητικα τα παλια μονοκυλινδρα 600αρια των 30 ιππων που κοροιδευουμε;
    (ειδα εχθες στην κηφισιας ενα μπενετον σε κατασταση βιτρινας και μου επεσε το σαγονι)

  7. #82
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της peterTHErider
    Εγγραφή
    16/12/2008
    Μηνύματα
    1.586
    αεροδυναμικα ομως ειναι στον κοφτη με τις βαλιτσες.μιας και δεν ξερω αν εχει γινει η παραμικρη προβλεψη για αυτες απο την γιαμαχα και απλα τις κοτσαρουν οι αξεσουαραδες.
    αν δεν κοιτας εκει που πας...θα πας εκει που κοιτας!

  8. #83
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.105
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από toyar Προβολή μηνύματος
    πως οριζει ο καθενας τη μικτη χρηση;
    προσωπικα η χρηση μου ειναι τοσο απλη που καλυπτεται 90% με ενα μονοκυλινδρο 250
    Μμ ναι εκεί έγκειται το πρόβλημα. Κάποιοι δεν αρκούνται στο να πηγαίνουν από το Α στο Β. Ψάχνουν κάτι παραπάνω από μια μοτοσυκλέτα. Και όχι, τα 600cc των 30 αλόγων δεν το προσφέρουν.

    Ο devils π.χ. που υπερασπίζεται τα μονοκύλινδρα, έχει κι ένα 4κύλινδρο 1000άρι για τις... εχμ... άλλες του ανάγκες. Αν είχε ένα μοναδικό μηχανάκι, δε νομίζω ότι θα ήταν ποτέ ένα μονοκύλινδρο. Αναλογιστείτε, λοιπόν, πόσοι από εσάς θα αντέχατε με ένα μοναδικό μονοκύλινδρο μέσο μετακίνησης. Εκεί βρίσκεται η απάντηση.

    Ξαναλέω, είμαι φαν των μονοκύλινδρων, τα τελευταία 6 χρόνια είχα ΜΟΝΟ μονοκύλινδρα, τα θεωρώ εξαιρετικά διασκεδαστικά, αλλά ναι, αν βγαίνεις λίγο παραέξω συχνότερα από 2 φορές τον χρόνο, δεν...
    Life begins at 45°.

  9. #84
    Περασμένα ξεχασμένα... Το avatar του/της Δεινόσαυρος
    Εγγραφή
    24/02/2015
    Μηνύματα
    761
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από BLiTzER Προβολή μηνύματος
    Μονοκύλινδρο ή δικύλινδρο;

    Νομίζω αυτό είναι το "θέμα". Ποιο είναι καλύτερο για μικτή χρήση. Για την κάθε ειδική χρήση, όλοι ξέρουμε ποια μηχανάκια είναι καλύτερα.
    Μπα. Μάλλον το θέμα είναι ποια πρέπει να απαγορευθούν... και γιατί...

    Πάντως για όσους δυσανασχετούν με 40-τοσα αλογατάκια των μονοκύλινδρων 600αριων, υπαρχουν και δικύλινδρα (σύγχρονα) στα 900 κ.ε. με 50 μουλάρια και 250 κιλά. Που δεν θα απαγορευθούν. (Νομίζω. Ποτέ δεν ξέρεις τι γίνεται...)

    Ίσως αν αυτό μας απασχολούσε...
    Θάρθουνε στιγμές δάκρυα γεμάτες
    Μόνος σου θα κλαίς,
    κλείσανε θα λες τις ζωής μου οι στράτες...

  10. #85
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της devil's animal
    Εγγραφή
    05/01/2005
    Μηνύματα
    11.987
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ggs Προβολή μηνύματος
    Καλα τα λες για το ΧΤΖ . έτσι είναι εκτος , ισωσ, από το υψος του που σε συνδυασμό με το περίεργα κεντρο βαρους του , μπορει να δυσκολέψουν τους πιο κοντούς αναβάτες.
    Φυσικα, και τα ππροβληματα των μονοκυλ. Όπως κρεμασματα,κραδασμους,δεν γουσταρει εθνικη κλπ

    Να σου πω την αλήθεια, παρ ολο που το ειχα το ΧΤΖ και το ευχαριστήθηκα , το ιδανικό μηχανάκι (για εμενα) για πολη-βολτα-ταξιδι-χωματακι , είναι η λογική του F800GS . ελαφρυ, 2cyl,άλογα τόσα όσα να σε πάει καλά ,μανιτζεβελο πολύ μέσα στην πολη , δεν αγκομαχάει στ ταξίδι , φορτώνεις και πας.
    Προσέξτε , λέω για την λογική κα την φιλοσοφία της μηχανής

    Μην αρχισουμε BMW vs ….

    Ισως , ειμαι λατρης της κατηγοριας ονοφ , 2cyl,21 τροχο,αυτονομια,80-90 αλογα , <1000 κεκ,λιγα μπλιμπλικια.
    Τέτοια , η αγορα σήμερα δεν έχει πολλά.
    F800gs
    Tiger800XC (3cyl)

    Μακαρι να βγαλουν κι αλλοι…


    συμφωνω οτι αυτα τα 2 που εγραψες ισως ειναι οι σοβαροτεροι αντικαταστατες των μεγαλων μονοκυλινδρων...
    ΑΛΛΑ...
    το ενα εχει τα γνωστα προβληματα με οτι αυτο συνεπαγεται...

    και το αλλο εχει ενα κομματι πλαισιο-υποπλαισιο και στην στραβη θα τρεχεις και δεν θα φτανεις...δεν εχει ακουστει κατι αλλα για χωμα πολυ το απεκλεισαν γι'αυτον τον λογο...


    επισης και τα 2 ειναι σημαντικα ακριβοτερα απο το ΧΤΖ..γιατι παντα η τιμη σε σχεση με το προϊον παιζει βασικο ρολο...
    σερβις παλι πανω νομιζω ειναι σε σχεση με το ΧΤΖ...
    οποτε δεν ειναι ολα ροδινα...
    αν λοιπον δουλευουνε και δεν σε νοιαζουν οι βλαβες και το οικονομικο στην συντηρηση, ναι ειναι καλυτερα...

  11. #86
    Περασμένα ξεχασμένα... Το avatar του/της Δεινόσαυρος
    Εγγραφή
    24/02/2015
    Μηνύματα
    761
    Βρε παιδιά... για όνομα του θεού. (Επιμένω)
    Το θέμα είναι ποια μηχανάκια ενδείκνυνται για ποια χρήση; Η μήπως είναι οι ειδικές μας προτιμήσεις και γούστα;

    Εγώ κατάλαβα ότι το θέμα είναι οτι η ΜαμαΓιαμα και άλλες εταιρίες ΕΞΑΝΑΓΚΑΖΟΝΤΑΙ να εγκαταλείψουν μοντέλα που είναι ακόμα δημοφιλή για χάρη του Γιουρο4. Και οτι αυτό είναι λάθος. Θυσιάζεται κάτι αξιόλογο στο βωμό μιας μπουρδο-οικολογικής κομπίνας. Ναι ή ου;

    Δηλαδή μόνο όταν με το EuroX θα απαγορευθούν τα SS, θα πάρουμε πρέφα τι γίνεται;





    Α, και για να μένουμε στο θέμα μας, μην ξεχνάμε το εξαιρετικό - αν και ακριβό - ΜΤ-03 (το αληθινό, με το μοτερι το ΧΤ), που τώρα το κάνανε δικύλινδρο 300αρι, μάλλον αδιάφορο, δεν έχω ακούσει τίποτα.
    Θάρθουνε στιγμές δάκρυα γεμάτες
    Μόνος σου θα κλαίς,
    κλείσανε θα λες τις ζωής μου οι στράτες...

  12. #87
    Περασμένα ξεχασμένα... Το avatar του/της Δεινόσαυρος
    Εγγραφή
    24/02/2015
    Μηνύματα
    761
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από devil's animal Προβολή μηνύματος
    συμφωνω οτι αυτα τα 2 που εγραψες ισως ειναι οι σοβαροτεροι αντικαταστατες των μεγαλων μονοκυλινδρων...
    ΑΛΛΑ...
    Ξέχασες τα σκράμπλερ!!!
    Ducati KAI Triumph.
    Θάρθουνε στιγμές δάκρυα γεμάτες
    Μόνος σου θα κλαίς,
    κλείσανε θα λες τις ζωής μου οι στράτες...

  13. #88
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της devil's animal
    Εγγραφή
    05/01/2005
    Μηνύματα
    11.987
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Δεινόσαυρος Προβολή μηνύματος
    Ξέχασες τα σκράμπλερ!!!
    Ducati KAI Triumph.


    ενταξει...ειπαμε να μιλησουμε σοβαρα...

  14. #89
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Ζεύκας
    Εγγραφή
    15/10/2005
    Μηνύματα
    7.135
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Δεινόσαυρος Προβολή μηνύματος
    Εγώ κατάλαβα ότι το θέμα είναι οτι η ΜαμαΓιαμα και άλλες εταιρίες ΕΞΑΝΑΓΚΑΖΟΝΤΑΙ να εγκαταλείψουν μοντέλα που είναι ακόμα δημοφιλή για χάρη του Γιουρο4. Και οτι αυτό είναι λάθος. Θυσιάζεται κάτι αξιόλογο στο βωμό μιας μπουρδο-οικολογικής κομπίνας. Ναι ή ου;

    είναι μπουρδοοικολογική κομπίνα οι μειώσεις ρύπων από ισχυρούς κινητήρες με χαμηλότερη κατανάλωση και πιο αραιά διαστήματα σέρβις;;;;;


    και επίσης:

    η υποχρεωτική χρήση abs φαντάζομαι έγινε γτ πήραν μίζες οι ευρωβουλευτές από τη bosch;;
    οι 3 βαθμίδες στα διπλώματα από 2 έγιναν για να έχουν δουλειά οι σχολές οδήγησης;;;



    φαντάζομαι επίσης τα πράγματα δεν είναι σαν παλιά που κυκλοφορούσαν δίχρονα μοτέρ, κινητήρες με σούπερ,
    βάζαμε μπροστά το μηχανάκι με μανιβέλα και γυρνάγαμε χειροκίνητα τη βενζίνη στη ρεζέρβα.
    ενώ ήταν μαγευτικά που το χειμώνα το μοτέρ έμπαινε μπροστά με το τσοκ...

  15. #90
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από devil's animal Προβολή μηνύματος
    συμφωνω οτι αυτα τα 2 που εγραψες ισως ειναι οι σοβαροτεροι αντικαταστατες των μεγαλων μονοκυλινδρων...
    ΑΛΛΑ...
    το ενα εχει τα γνωστα προβληματα με οτι αυτο συνεπαγεται...

    και το αλλο εχει ενα κομματι πλαισιο-υποπλαισιο και στην στραβη θα τρεχεις και δεν θα φτανεις...δεν εχει ακουστει κατι αλλα για χωμα πολυ το απεκλεισαν γι'αυτον τον λογο...


    επισης και τα 2 ειναι σημαντικα ακριβοτερα απο το ΧΤΖ..γιατι παντα η τιμη σε σχεση με το προϊον παιζει βασικο ρολο...
    σερβις παλι πανω νομιζω ειναι σε σχεση με το ΧΤΖ...
    οποτε δεν ειναι ολα ροδινα...
    αν λοιπον δουλευουνε και δεν σε νοιαζουν οι βλαβες και το οικονομικο στην συντηρηση, ναι ειναι καλυτερα...
    ναι μωρε.. γι αυτό και δεν τα έχουμε πάρει..
    τα μηχανάκια τα έφερα σαν παράδειγμα στησίματος-φιλοσοφιας ,άσχετα με την μάρκα τους και τα προβλήματα τους.
    Μακάρι , όπως είπα, να βγάλουν κι άλλα εργοστάσια μηχανάκια στην ίδια φιλοσοφία.
    Θα κάνει καλό και στις τιμές .



    ΥΓ δεν ξερω τι σκατα γίνεται με τα γιουρο 23456789 , άλλα τα μονοκυλ. λείπουν .
    Και , ας πουμε , ότι τα 600+ δεν πιάνουν τους ρυπους.
    Ποσο απαγορευτικό είναι λόγω ρύπων να φτιάξουν ένα σύγχρονο drz400 ή ένα ΧR400 ?
    Οικονομικο,Ελαφρυ , μανιτζεβελο , παιχνιδι , για πολη , χώμα, και χαλαρες βολτες - ταξιδακια.
    Τελευταία τροποποίηση από ggs; 23/06/2016 στις 15:53.

Σελίδα 6 από 8 ΠρώτοΠρώτο 12345678 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Yamaha XTZ tenere 660... Άραγε.. -->
    από Antwnis στο forum Yamaha XT series
    Απαντήσεις: 18
    Τελευταίο μήνυμα: 31/05/2010, 06:10
  2. Yamaha FJR 1300A και 1300AS 2008
    από BlaSen στο forum Νέα
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 11/10/2007, 16:21
  3. Περί παραγωγής έργου σε 2 και 4 Τ !!
    από extreme13 στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 31
    Τελευταίο μήνυμα: 04/01/2007, 13:20

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF