Σελίδα 4 από 5 ΠρώτοΠρώτο 12345 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 46 έως 60 από 64

Θέμα: ΑΓΟΡΑ 2 ΚΡΑΝΩΝ ΜΕΧΡΙ 500 ΕΥΡΩ!!!ΓΝΩΜΕΣ

  1. #46
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.092
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από spyrakos35 Προβολή μηνύματος
    Καλα, ας το παρουμε αλλιως.

    Με ενα ανοιγομενο και εφοσον πεσεις και ειναι ανοικτο, εχεις πολυ περισσοτερες πιθανοτητες να χτυπησεις μαπα, σαγωνι απ οτι με ενα φουλ φεις.
    Εστω και με 30-40 χλμ την ωρα.

    Ενταξει; Το χουμε;

    Edit..... Blitz, γρηγορο το ΜΤ ρε συ..... 3λεπτα πισω με αφησες....
    Μμ ναι, δε λαμβάνω καν υπόψη το τι συμβαίνει αν έχεις ατύχημα με ανοιχτό κράνος, επειδή είσαι αρκετά καθυστερημένος για να καπνίζεις, να πίνεις τον καφέ σου, να μιλάς στο κινητό ή απλά να θες να σε χτυπάει περισσότερο το αεράκι.

    Ακόμα και με κλειστό κράνος, το full face θα είναι ΠΑΝΤΑ καλύτερο. Καμία εξαίρεση. Τελεία.
    Life begins at 45°.

  2. #47
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/04/2008
    Μηνύματα
    4.000
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από BLiTzER Προβολή μηνύματος
    Δεν υπάρχει τίποτα μπακαλίστικο στο γεγονός ότι ένα ενιαίο κέλυφος θα είναι πάντα ασφαλέστερο από ένα μη ενιαίο κέλυφος ίδιων προδιαγραφών.
    Παλαιότερα ναι. Τώρα όχι. Μάλιστα ο μηχανισμός είναι πολύ ισχυρός και εφόσον κλεισεις το κράνος δεν υπάρχει διαφορά με το κλειστό. Βέβαια μιλάμε πάντα για τα ακριβά ανοιγμένα. Θα ήταν το ίδιο κουτό να πεις μην πάρεις GT air. Δεν έχει dring. Θέλουμε μέγιστη ασφάλεια σωστά;

    Επειδή το πάτε στο foolproof. Ή μία άποψη είναι ότι κάποιος θα το.αφήσει ανοιχτό και θα οδηγήσει κανονικά. Ή άλλη λέει ότι το καλοκαίρι στη ζέστη ή όταν πρέπει να το βγάλει και να το βάλει πολλές φορές αν δεν έχει ανοιγομενο δεν θα φορέσει καθόλου. Ειδικά η κοπέλα. Ξαναλεω... Ειδικά η κοπέλα!
    Τελευταία τροποποίηση από basilis_k6; 22/06/2016 στις 14:27.

  3. #48
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	helmet.jpg 
Προβολές:	114 
Μέγεθος:	39,8 KB 
ID:	361452
    ''Εμείς τις βόλτες τις κάνουμε ταξίδια..!!

  4. #49
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.092
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από basilis_k6 Προβολή μηνύματος
    Παλαιότερα ναι. Τώρα όχι. Μάλιστα ο μηχανισμός είναι πολύ ισχυρός και εφόσον κλεισεις το κράνος δεν υπάρχει διαφορά με το κλειστό. Βέβαια μιλάμε πάντα για τα ακριβά ανοιγμένα. Θα ήταν το ίδιο κουτό να πεις μην πάρεις GT air. Δεν έχει dring. Θέλουμε μέγιστη ασφάλεια σωστά;
    Θεωρείς, λοιπόν, ότι αν δώσεις 500€ για ένα ανοιγόμενο κράνος και για ένα full face, παίρνεις το ίδιο κράνος ποιοτικά; Σε όλους τους τομείς. Αν ναι, εγώ πάω πάσο. Προσωπικά, δε θα έδινα ούτε 50€ για ανοιγόμενο και, φυσικά, δε θα το πρότεινα σε κανέναν φίλο μου.
    Life begins at 45°.

  5. #50
    Eυλογημένο μέλος Το avatar του/της Billymuse
    Εγγραφή
    24/11/2011
    Μηνύματα
    3.949
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από BLiTzER Προβολή μηνύματος
    Θεωρείς, λοιπόν, ότι αν δώσεις 500€ για ένα ανοιγόμενο κράνος και για ένα full face, παίρνεις το ίδιο κράνος ποιοτικά; Σε όλους τους τομείς. Αν ναι, εγώ πάω πάσο. Προσωπικά, δε θα έδινα ούτε 50€ για ανοιγόμενο και, φυσικά, δε θα το πρότεινα σε κανέναν φίλο μου.
    Oυτε εγώ θα αγόραζα αλλά πρέπει να ομολογήσω οτι έχει εξελιχθεί και η ασφάλεια σε αυτον τον τομέα με τα ανοιγόμενα,καθώς οι αγορές τους εχουν αυξηθεί με τα χρόνια.
    RACING Because football,basketball & golf require ONE BALL
    Viva Italia 2015 Σικελία 2016

  6. #51
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Billymuse Προβολή μηνύματος
    Oυτε εγώ θα αγόραζα αλλά πρέπει να ομολογήσω οτι έχει εξελιχθεί και η ασφάλεια σε αυτον τον τομέα με τα ανοιγόμενα,καθώς οι αγορές τους εχουν αυξηθεί με τα χρόνια.
    Το γιατι αυξηθηκε η χρηση τους, ειναι αντικειμενο προς ερευνα.
    Ειμαι 1000% πεπεισμενος οτι εγινε λογω τσιγαριας και φραπεδιας και αερακι να δροσιζομαστε.
    Σαφως και εχουν βελτιωθει τα τελευταια μοντελα συγκριτικα με τα πρωτα.

    Η ενσταση μου ειναι οτι το ατυχημα δεν μπορει να προβλεφθει και επομενως με τη μαλακια που κυκλοφορει στο δρομο (το ξερεις καλυτερα απο μενα) ειναι πολυ πιθανο να σιυ συμβει ενοσω το εχεις ανοικτο.
    Αυτο απο μονο του, για μενα, καθιατα το κρανος ανεπαρκες.
    πουτσ@@@@@@@@@

  7. #52
    Eυλογημένο μέλος Το avatar του/της Billymuse
    Εγγραφή
    24/11/2011
    Μηνύματα
    3.949
    Αυτο ειναι το μεγάλον μειον,ας πουμε θεωρητικά οτι ο μηχανισμός εφόσον ειναι κλειδωμένος σου παρεσει και την συγκεκριμένη ενεργητική ασφάλεια όπως τo full face, όμως κούφια η ώρα αμα γίνει το κακό και έχεις ανοιχτό το κάτω μέρος προφανώς και δεν προλαβαίνεις να κουμπώσεις τον μηχανισμό και μετα...
    RACING Because football,basketball & golf require ONE BALL
    Viva Italia 2015 Σικελία 2016

  8. #53
    Α γεια σου....

    Edit - τωρα που το θυμηθηκα και μιας και αναφερθηκε
    To gt air στην αγγλια πωλειται με d-ring αν θυμαμαι καλα
    πουτσ@@@@@@@@@

  9. #54
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    18/12/2015
    Μηνύματα
    687
    ρε παιδια εχω ενα κρανος caberg..to stunt συγκεκριμενα. γιατι την εταιρια αυτη δεν την αναφερετε ποτε? δεν ειναι καλη? παντα ακουω το κλασικο τριο. η μηπως 200ευρω ειναι πεταμενα λεφτα? προμηθεια παιρνετε απο τις αλλες?

  10. #55
    Έτσι τα φτιάχνουν τώρα Το avatar του/της 7Tolis
    Εγγραφή
    26/06/2014
    Μηνύματα
    3.863
    Γιατί έχουμε χειροπιαστες ή μάλλον κεφαλοπιαστές αποδείξεις ότι οι 2 γνωστες μάρκες δουλεύουν καλά. Όταν χρειάστηκε, το Arai έκανε τη δουλειά του. Το xlite έκανε τη δουλειά του. Το shoei κτλ κτλ.

    Έτσι προκύπτουν οι προτιμήσεις αλλά και οι προτάσεις προς ενδιαφερόμενους συνήθως. Δια της τριβης κυριολεκτικά εδώ που τα λέμε.

  11. #56
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/04/2008
    Μηνύματα
    4.000
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από anavatis19 Προβολή μηνύματος
    ρε παιδια εχω ενα κρανος caberg..to stunt συγκεκριμενα. γιατι την εταιρια αυτη δεν την αναφερετε ποτε? δεν ειναι καλη? παντα ακουω το κλασικο τριο. η μηπως 200ευρω ειναι πεταμενα λεφτα? προμηθεια παιρνετε απο τις αλλες?
    ετσι ειμασταν παντα. οταν ο κοσμος αγοραζε shcuberth εδω θα σου ελεγαν οτι ειναι για πεταμα, τωρα ειναι κορυφαια. αν πας να βρεις bell που ειναι κορυφαια θα σου πουνε να πας να παρεις αραι/σοει. εχουμε μια χρονοκαθυστερηση γενικα. παντως ισχυει οτι εχουμε δοκιμασει πολλακις τις ακριβες μαρκες και κανουν τη δουλεια τους. ομως πολλές λιγοτερο ακριβες ειναι εξισου καλες απλα δεν πουλανε. και τα xlite που λεει ο τολης πριν 15 χρόνια δνε τα αγοραζε κανενας στην ελλαδα.

  12. #57
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της zopas
    Εγγραφή
    22/03/2007
    Μηνύματα
    896
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από basilis_k6 Προβολή μηνύματος
    ετσι ειμασταν παντα. οταν ο κοσμος αγοραζε shcuberth εδω θα σου ελεγαν οτι ειναι για πεταμα, τωρα ειναι κορυφαια. αν πας να βρεις bell που ειναι κορυφαια θα σου πουνε να πας να παρεις αραι/σοει. εχουμε μια χρονοκαθυστερηση γενικα. παντως ισχυει οτι εχουμε δοκιμασει πολλακις τις ακριβες μαρκες και κανουν τη δουλεια τους. ομως πολλές λιγοτερο ακριβες ειναι εξισου καλες απλα δεν πουλανε. και τα xlite που λεει ο τολης πριν 15 χρόνια δνε τα αγοραζε κανενας στην ελλαδα.
    Με 8 χρονια σουμπερτ και 5 χρονια σοει στο κεφαλι μου μπορω να σου πω ότι τα σοει είναι παρασάγγας καλυτερα κρανη και ας είναι λιγο πιο ησυχο το γερμανικο...αν αναρωτιέσαι γιατι ολοι λενε αραι δες στο youtube ένα τρελαμμενο τυπα να κανει τεστ στο αραι με το να το κτυπάει επανειλλημενα με ολη του τη δυναμη σε χωμενες μπετοβεργες σε τσιμεντο και το κρανος να μενει αθικτο..δεν είναι τυχαιο λοιπον που τα προτιμανε οι περισσοτεροι χρονια τωρα...οι δυο αυτές μαρκες εχουν περασει από τα τεστ του κοινου...

    και ως αναφορα για τα ανοιγομενα συμφωνω με τον μπλιτζερ...ο μηχανισμος τους τα κανει πολύ βαρια, προσωπικα 6 χρονια με το σουμπερτ C2 στα 1700 γραμμαρια περιπου( αν θυμαμαι καλα) επιβαρυνα παρα πολύ τον αυχενα μου, ενιωθα ένα βαρος να με καταπιεζει συνεχεια και ουσιαστικα δεν ειδα καμια διαφορα από ένα κλειστο μεσα στην κινηση της αθηνας...

  13. #58
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/04/2008
    Μηνύματα
    4.000
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από zopas Προβολή μηνύματος
    Με 8 χρονια σουμπερτ και 5 χρονια σοει στο κεφαλι μου μπορω να σου πω ότι τα σοει είναι παρασάγγας καλυτερα κρανη και ας είναι λιγο πιο ησυχο το γερμανικο...αν αναρωτιέσαι γιατι ολοι λενε αραι δες στο youtube ένα τρελαμμενο τυπα να κανει τεστ στο αραι με το να το κτυπάει επανειλλημενα με ολη του τη δυναμη σε χωμενες μπετοβεργες σε τσιμεντο και το κρανος να μενει αθικτο..δεν είναι τυχαιο λοιπον που τα προτιμανε οι περισσοτεροι χρονια τωρα...οι δυο αυτές μαρκες εχουν περασει από τα τεστ του κοινου...

    και ως αναφορα για τα ανοιγομενα συμφωνω με τον μπλιτζερ...ο μηχανισμος τους τα κανει πολύ βαρια, προσωπικα 6 χρονια με το σουμπερτ C2 στα 1700 γραμμαρια περιπου( αν θυμαμαι καλα) επιβαρυνα παρα πολύ τον αυχενα μου, ενιωθα ένα βαρος να με καταπιεζει συνεχεια και ουσιαστικα δεν ειδα καμια διαφορα από ένα κλειστο μεσα στην κινηση της αθηνας...
    βρηκες και εσυ παραδειγμα. αυτο ηταν βαριδι στα 1800γρ!

  14. #59
    Bell νομιζω ειχε ο billymuse....

    Κατι θα εχει να μας πει για το κορυφαιο κι αυτος.....
    πουτσ@@@@@@@@@

  15. #60
    Eυλογημένο μέλος Το avatar του/της Billymuse
    Εγγραφή
    24/11/2011
    Μηνύματα
    3.949
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από spyrakos35 Προβολή μηνύματος
    Bell νομιζω ειχε ο billymuse....

    Κατι θα εχει να μας πει για το κορυφαιο κι αυτος.....
    Bell ηταν το πρώτο μου κράνος,και δεν θα πω τα καλύτερα για την φθηνή σειρά της Ιταλικής Φίρμας.. βλέπω τα αντίστοιχα κράνη των 200 ευρο να ειναι καλυτερα σε σχέση με 6-7 χρονια πριν. Αλλα το μονο κράνος που ξεχώρισα τοτε στη Βell ήταν το carbon αλλα έκανε 450-500 αν θυμάμαι καλα..τα αλλα με τα 300+ευρο ηταν πραγματικά αστείο να τα δώσεις για την ποιότητα κατασκεύης τους..
    RACING Because football,basketball & golf require ONE BALL
    Viva Italia 2015 Σικελία 2016

Σελίδα 4 από 5 ΠρώτοΠρώτο 12345 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Αγορα νεου εξοπλισμου μεχρι 400 ευρω...
    από Hondakias23 στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 15
    Τελευταίο μήνυμα: 21/01/2009, 14:10
  2. ΚΤΜ ΜΕ 500 ευρώ!!!
    από lc8ergr1 στο forum KTM
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 18/06/2007, 13:12
  3. Αγορά κράνους μέχρι 150Ε
    από fractalbit στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 25/04/2004, 22:47

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF