Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 27

Θέμα: Honda Rebel 250cc Ρεκτιφιε

  1. #1
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    24/06/2016
    Μηνύματα
    10

    Honda Rebel 250cc Ρεκτιφιε

    Παιδιά τις καλημερες μου. Είμαι καινούριος στο φόρουμ οπότε αν ποσταρω σε λάθος μέρος ας το μετακινήσει κάποιος admin, αλλά τουλάχιστον ας με ενημερώσει που το πήγε το θέμα μου για να μην το ψάχνω! Στο θέμα μου: Έχω ένα rebelaki του 93 μοντέλο. Προσφάτως του έκανα service και ο μηχανικός μου είπε πως καίει λάδια και θα χρειαστεί να ανοιχτεί το μοτέρ και να σταλεί στην Αθήνα (είμαι από θηβα) για τα σχετικά που χρειάζεται. Γυάλισμα, βούρτσισμα και λοιπά. Και μου είπε μια τιμή στα 500 ευρο. Και ερωτω, είναι λογική η τιμή ή τσιμπημένη??? Και γενικώς σκέφτομαι για ανακατασκευή της μηχανής και θα ήθελα τα φώτα σας περί αυτού.. Ευχαριστώ όλους εκ των προτέρων..

  2. #2
    Banned
    Εγγραφή
    06/03/2012
    Μηνύματα
    2.773
    Ρεκτιφιε κανα 100αρι
    τσιμουχες, φλαντζες, κουζινετα κλπ κανα 100αρι
    συμπλεκτεης, κιτ καρμπ κλπ κανα 100αρι
    εργατικα...να το το 500αρι..

    νταξει μπορει και λιγο καλυτερα με λιγο ψαξιμο...

  3. #3
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της thunder ace
    Εγγραφή
    07/02/2013
    Μηνύματα
    2.441
    Καλως ηρθες .Δλδ οταν λες καιει λαδια,ποσα σου καιει ας πουμε στα 1000χλμ;

  4. #4
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    24/06/2016
    Μηνύματα
    10
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από GFawkes Προβολή μηνύματος
    Ρεκτιφιε κανα 100αρι
    τσιμουχες, φλαντζες, κουζινετα κλπ κανα 100αρι
    συμπλεκτεης, κιτ καρμπ κλπ κανα 100αρι
    εργατικα...να το το 500αρι..

    νταξει μπορει και λιγο καλυτερα με λιγο ψαξιμο...
    Δηλαδή πάνω κάτω είναι μια καλούλα τιμή;; Να μην το ψάξω περαιτέρω..

  5. #5
    Banned
    Εγγραφή
    06/03/2012
    Μηνύματα
    2.773
    AN στα κανει ολα αυτα ναι

    αν σου κανει μονο ρεκτιφιε, με νεα πιστονια και ελατηρια συν εργατικο οχι
    θα επρεπε να ειναι στα ~300ε

  6. #6
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    24/06/2016
    Μηνύματα
    10
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από thunder ace Προβολή μηνύματος
    Καλως ηρθες .Δλδ οταν λες καιει λαδια,ποσα σου καιει ας πουμε στα 1000χλμ;
    Για να είμαι ειλικρινής ποτέ δε το υπολόγισα.. Γιατί γενικώς μηχανικά δεν είχα ποτέ πρόβλημα με τη μηχανή.. Κακό αυτό βέβαια αλλά είναι η αλήθεια. Τώρα τελευταία μου δημιούργησε ένα θεματάκι: Ο αριστερός κύλινδρος (όπως είμαι από πάνω) δεν λειτουργούσε όπως ο δεξιά.. Και αυτό το καταλάβαινα από την εξάτμιση.. Δεν ακουγόταν όπως έπρεπε και επίσης από το ρυθμό που δούλευε η εξάτμιση. Επίσης αργούσε να ζεσταθεί. Και ήταν σαν έπαιρνε μπρος εφόσον είχε ζεσταθεί ή μετά από αρκετά λεπτά μερικές φορές. Ελπίζω να έγινα κατανοητός. Αν άλλαζα μπουζί δούλευαν όλα κανονικά μέχρι να περάσει λίγος καιρός και μετά πάλι τα ίδια.. Έκανα λοιπόν το service και του είπα του μηχανικού να το κοιτάξει γιατί γίνετε αυτό. Αφού ρεγουλάρισε βαλβίδες και όλα τα σχετικά, αποφάνθηκε πως καίει λάδια και θέλει άνοιγμα το μοτέρ. Εξ ου και η αρχική ερώτηση. Μου έδειξε και μπουζί αριστερού κυλίνδρου και ήταν κατάμαυρο. Ελπίζω να έγινα κατανοητός και επίσης συγχωρέστε με αν είναι βλακώδες ερωτήσεις.

  7. #7
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    24/06/2016
    Μηνύματα
    10
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από GFawkes Προβολή μηνύματος
    AN στα κανει ολα αυτα ναι

    αν σου κανει μονο ρεκτιφιε, με νεα πιστονια και ελατηρια συν εργατικο οχι
    θα επρεπε να ειναι στα ~300ε
    Η αλήθεια είναι πως του έχω εμπιστοσύνη. Είχε μαγαζί παλιότερα, αλλά κάποια στιγμή το έκλεισε και τον έχασα. Μέχρι τότε δεν είχα πρόβλημα. Και όταν ξεκίνησα να το πηγαίνω σε άλλον μάστορα μου ξεκίνησαν διάφορα θεματάκια με αποκορύφωμα αυτό που αναφέρω σε απάντηση στον άλλο φίλο.. Μετά από κάποια στιγμή ξαναβρεθήκαμε με τον παλιό μάστορα και του έχω εμπιστευθεί πάλι τη μηχανή. Αλλά πλέον έχω γίνει πολύ επιφυλακτικός. Και ναι. Μου είπε πως θα γίνουν όλα. Τσιμούχες, φλάντζες, πιστόνια κύλινδροι γυάλισμα βούρτσισμα και όλα τα σχετικά.. Βέβαια θα πέσει γερή συζήτηση πριν οιαδήποτε κίνηση.

  8. #8
    Στρογγυλοφάναρος Το avatar του/της sapila racing
    Moderator
    Εγγραφή
    26/07/2005
    Μηνύματα
    18.167
    Εφ όσον σου λαδώνει το μπουζί τόσο ωστε να το βραχυκυκλώνει και να μην δουλεύει ο κύλινδρος το ρεκτιφιέ είναι μονόδρομος.
    Τωρα για τα χρήματα, το ποσόν είναι αρκετά λογικό. Εχε υπ όψιν οτι εφ όσον λυθεί, καλό θα ειναι να μετρηθούν τα βασικά εξαρτήματα και οτι χρειάζεται να αλλαχθεί θα πρέπει να το παρεις απόφαση και να το αλλάξεις.
    sapila racing team

    bimota SB6 1995

    Hornet 900 2005
    Yamaha SR500 1981
    BMW R75/6 1975
    BMW R26 1957

  9. #9
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της thunder ace
    Εγγραφή
    07/02/2013
    Μηνύματα
    2.441
    το μαυρο μπουζι πολυ απλα,μπορει να δειχνει οχι καλη καυση(απο καρμπυρατερ)Εμενα σε ενα μηχανακι παλια ,οταν δεν δουλευε ο ενας κυλινδρος ,ηταν απο πολλαπλασιαστη.Αλλαξα πολλαπλασιαστη και τελος το προβλημα.Δεν θελω να πω οτι ο μαστορας που το πας ,δεν εχει κανει σωστη διαγνωση η οτι ειναι "κατεργαρης" και παει να βγαλει καλο βδομαδιατικο..................αλλα μηπως μπορεις να παρεις και μια δευτερη γνωμη;Παντως απο μονος σου κανε εναν ελεγχο στη σταθμη των λαδιων περιπου στα πεντακοσια χλμ να δεις ποσο εκαψε.Δωσε το μηχανακι σε φιλο που τον εμπιστευεσαι και συ να εισαι απο πισω με αλλο οχημα να δεις αν βγαινει απο την εξατμηση ασπρος καπνος(αν δεις μαυρο απλα θελει ρυθμιση)

  10. #10
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της thunder ace
    Εγγραφή
    07/02/2013
    Μηνύματα
    2.441
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από sapila racing Προβολή μηνύματος
    Εφ όσον σου λαδώνει το μπουζί τόσο ωστε να το βραχυκυκλώνει και να μην δουλεύει ο κύλινδρος το ρεκτιφιέ είναι μονόδρομος.
    Τωρα για τα χρήματα, το ποσόν είναι αρκετά λογικό. Εχε υπ όψιν οτι εφ όσον λυθεί, καλό θα ειναι να μετρηθούν τα βασικά εξαρτήματα και οτι χρειάζεται να αλλαχθεί θα πρέπει να το παρεις απόφαση και να το αλλάξεις.
    δεν εγραψε "λαδωμενο" εγραψε μαυρισμενο.............................................................................α το γραψει σωστα να καταλαβουμε

  11. #11
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της thunder ace
    Εγγραφή
    07/02/2013
    Μηνύματα
    2.441
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από sapila racing Προβολή μηνύματος
    Εφ όσον σου λαδώνει το μπουζί τόσο ωστε να το βραχυκυκλώνει και να μην δουλεύει ο κύλινδρος το ρεκτιφιέ είναι μονόδρομος.
    Τωρα για τα χρήματα, το ποσόν είναι αρκετά λογικό. Εχε υπ όψιν οτι εφ όσον λυθεί, καλό θα ειναι να μετρηθούν τα βασικά εξαρτήματα και οτι χρειάζεται να αλλαχθεί θα πρέπει να το παρεις απόφαση και να το αλλάξεις.
    δεν εγραψε "λαδωμενο" εγραψε μαυρισμενο.............................................................................α το γραψει σωστα να καταλαβουμε

  12. #12
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    24/06/2016
    Μηνύματα
    10
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από sapila racing Προβολή μηνύματος
    Εφ όσον σου λαδώνει το μπουζί τόσο ωστε να το βραχυκυκλώνει και να μην δουλεύει ο κύλινδρος το ρεκτιφιέ είναι μονόδρομος.
    Τωρα για τα χρήματα, το ποσόν είναι αρκετά λογικό. Εχε υπ όψιν οτι εφ όσον λυθεί, καλό θα ειναι να μετρηθούν τα βασικά εξαρτήματα και οτι χρειάζεται να αλλαχθεί θα πρέπει να το παρεις απόφαση και να το αλλάξεις.
    Εννοείς αν μου λείψει κάτι;;;; Να μου το κλέψουν εκεί που θα σταλεί για ρεκτιφιέ;;;

  13. #13
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    24/06/2016
    Μηνύματα
    10
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από thunder ace Προβολή μηνύματος
    το μαυρο μπουζι πολυ απλα,μπορει να δειχνει οχι καλη καυση(απο καρμπυρατερ)Εμενα σε ενα μηχανακι παλια ,οταν δεν δουλευε ο ενας κυλινδρος ,ηταν απο πολλαπλασιαστη.Αλλαξα πολλαπλασιαστη και τελος το προβλημα.Δεν θελω να πω οτι ο μαστορας που το πας ,δεν εχει κανει σωστη διαγνωση η οτι ειναι "κατεργαρης" και παει να βγαλει καλο βδομαδιατικο..................αλλα μηπως μπορεις να παρεις και μια δευτερη γνωμη;Παντως απο μονος σου κανε εναν ελεγχο στη σταθμη των λαδιων περιπου στα πεντακοσια χλμ να δεις ποσο εκαψε.Δωσε το μηχανακι σε φιλο που τον εμπιστευεσαι και συ να εισαι απο πισω με αλλο οχημα να δεις αν βγαινει απο την εξατμηση ασπρος καπνος(αν δεις μαυρο απλα θελει ρυθμιση)
    Άσπρο καπνό έχω παρατηρήσει τα πρωινά που το βάζω μπροστά τη πρώτη φορά της μέρας.. Από δεξιά άσπρο και αριστερά εκεί που έχω το πρόβλημα μαύρο καπνό.. Και το παρατήρησα χτες που το πήρα και από service.

  14. #14
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της thunder ace
    Εγγραφή
    07/02/2013
    Μηνύματα
    2.441
    ξεκινα με ενα ρυθμισμα..................α...και ποσα χλμ εχει κανει το μηχανακι;

  15. #15
    Στρογγυλοφάναρος Το avatar του/της sapila racing
    Moderator
    Εγγραφή
    26/07/2005
    Μηνύματα
    18.167
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Vasilis_1975 Προβολή μηνύματος
    Εννοείς αν μου λείψει κάτι;;;; Να μου το κλέψουν εκεί που θα σταλεί για ρεκτιφιέ;;;
    Tι να σου κλέψουν?

    Εννοώ απλά οτι αν ο κινητήρας έφτασε να καίει λάδια, πιθανόν να έχει κι άλλα φθαρμένα εξαρτήματα που δεν εχεις υπολογίσει.
    Καλό θα είναι να γίνει λοιπόν ένας γενικός έλεγχος αφου θα ανοιχτεί το μοτέρ.
    Σε γενικές γραμμές πάντως ειναι πολύ αξιόπιστος κινητήρας και μπορεί να μην θέλει τίποτα άλλο.

    Το τι βλέπεις απο τις εξατμίσεις (δεξά/αριστερά) μπορεί να σε μπερδεύει αφού οι εξατμίσεις λογικά ενώνονται κατω απο τον κινητήρα.
    sapila racing team

    bimota SB6 1995

    Hornet 900 2005
    Yamaha SR500 1981
    BMW R75/6 1975
    BMW R26 1957

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF