Σελίδα 1 από 4 1234 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 56

Θέμα: Transalp 650 VS Transalp 700 VS Suzuki V strom 650 VS (?)

  1. #1
    Μέλος
    Εγγραφή
    05/03/2012
    Μηνύματα
    31

    Transalp 650 VS Transalp 700 VS Suzuki V strom 650 VS (?)

    Καλησπέρα αγαπητοί συνοδοιπόροι!! Παραθέτω τις απορίες-προβληματισμούς για την επιλόγη της 3ής Μηχανής
    Πέρα απ το παπι Super cub που εχω απ τα 14 μου και ακόμα το χρησιμοποιώ κ δεν θα το δώσω ποτε

    Είχα ενα ΧΤ 600 αθάνατο κ βολικότατο και μετα με επιασε μια μουρλα να παω σε κατι πιο γρηγορο και αξιόπιστο και ομορφο το οποίο το επέλεξα με τις δικές σας συμβούλες που με κάλυψαν πλήρως CBR600 f4i
    Ο προβληματισμός είναι ότι θέλω να γίνω πιο easy rider παρόλο που γουστάρω το CBR απλά νιώθω ότι δεν με καλύπτει πλήρως..ειδικά στο χώμα.. να είμαι πιο άνετος για καμιά εκδρομούλα και χωματάκι αν προκύψει ωραία διαδρομή-παραλία να την φορτώσω παρέα και πράγματα αν χρειαστεί και να γουστάρω

    Ζητούμενα αξιοπιστία - κατανάλωση-εξυπηρέτηση παραπάνω αναγκών

    Εχω βρεί ενα τρανσαλπ 2002 μοντελο με facelift 2006 γυρω στις 40.000 φαινεται καλο κ εχει κανει κ service ομως πριν 2 χρονια που και απο τοτε ειναι ακίνητο είναι σε καλή κατασταση μονο τα περιφερειακα που θέλουν μαζέματα δεν δείχνει να κρύβει κινδύνους και ο άνθρωπος που μου το πουλάει τίμιος τον ξέρω ,δελεάστηκα γιατι κατέβασα την τιμή με τα μαζέματα που θα πρέπει να κάνω

    Οπότε το 650 μου βγαίνει αρκετά καλή τιμή αλλα αν το 700 είνα πολύ καλύτερο να σκεφτω να χώσω βαθιά το χέρι στην τσέπη..αν κ προτιμώ να κάνω αγορά σε καλή τιμη..και μετά το V strom?? η καποιο αλλο σ αυτα τα ζητούμενα..

    Εχώ κάνει την έρευνα μου απλά εδω μέσα έχω πάρει ΣΗΜΑΝΤΙΚΟΤΑΤΕΣ ΒΟΗΘΕΙΕΣ ΚΑΙ ΤΟ ΕΚΤΙΜΩ !!

    ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ προκαταβολίκα για την οποια βοήθεια και ζητω συγγνώμη για το μεγάλο κείμενο

    ΥΓ μήπως να κρατήσω το CBR μου κ να μπαίνω σιγα σιγα στο χώμα??

  2. #2
    εναλλακτικό μέλος Το avatar του/της akis_trevor
    Εγγραφή
    28/07/2011
    Μηνύματα
    2.939
    θες να μας πεις το μπατζετ σου και τι χρηση θες να κανεις με το μηχανακι σου;;
    το χωμα που αναφερεις,εννοεις μια προσβαση σε παραλια και λιγο βατο χωματοδρομο,η πιο extreme πραγματα;;;
    ....νιώθω μεγάλη μοναξιά μέσα στο πλήθος....

  3. #3
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της MG-KTiNoS
    Εγγραφή
    13/08/2011
    Μηνύματα
    7.963
    700....
    ανανήψαντας

  4. #4
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της taisteal
    Εγγραφή
    15/05/2011
    Μηνύματα
    4.854
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από MG-KTiNoS Προβολή μηνύματος
    700....
    Και σ'εχω και για σχετικο με μηχανακια..η αποτυχια της honda


    Βρες ενα καλο 650 και παρτο,αλλα αυτο με τα 40.000 χλμ και 2 χρονια ακινησια εγω δεν θα το επαιρνα.

  5. #5
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της MG-KTiNoS
    Εγγραφή
    13/08/2011
    Μηνύματα
    7.963
    μια χαρά είναι το εφτακόσα.....
    ανανήψαντας

  6. #6
    ΜΑΥΡΟΣ ΙΠΠΟΤΗΣ Το avatar του/της DAYMAN
    Εγγραφή
    19/08/2008
    Μηνύματα
    1.478
    το 650 να ξερεις οτι ειναι το μονο μηχανκι που θα σε παει και δεν θα σε αφησει ποτε για οτιδηποτε,κυριολεκτικα ομως.Το 700 δεν εχει καμια σχεση σε αξιοπιστια.
    Το δικο μου για παραδειγμα εκανε καμια 8000 χλμ χωρις να δινουν σπινθηρα η το εκαναν κατα διαστηματα τα 2 απο τα 4 μπουζι του και αλλα τετοια κουλα.Μεχρι εξωτερικο πηγα ταξιδι και χτυπαγε 170αρες οποτε του ζηταγα.

  7. #7
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    22/09/2008
    Μηνύματα
    535
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από asymvivastos85 Προβολή μηνύματος

    Εχω βρεί ενα τρανσαλπ 2002 μοντελο με facelift 2006 γυρω στις 40.000 φαινεται καλο
    Δηλαδή αλλαγμένα πλαστικά; Αυτό δείχνει τούμπα, χωρίς βέβαια αυτό να σημαίνει και ότι το μηχανάκι είναι για πέταμα...Θέλει έλεγχο, και τα 40.000χλμ σε 14 (άντε 12) χρόνια μοιάζουν λίγα.

    Το είχα το ΤΑ650 και ήταν όντως καλό και απροβλημάτιστο. Αφού είχες και XT μπορείς να αντιληφθείς βέβαια τη διαφορά στην οδήγηση τέτοιας (on off) μηχανής με το CBR...

  8. #8
    Banned
    Εγγραφή
    10/02/2013
    Μηνύματα
    9.317
    Αν βρεις στρώμα με abs στα λεφτά που έχεις πάρτο.
    Είχα και τα τρία και αν ο σκοπός σου είναι άνετα ταξίδια δικαβαλοι κτλπ τότε στρώμα

  9. #9
    ηλικιωμενο μελος Το avatar του/της sugariasgeorge
    Εγγραφή
    30/01/2016
    Μηνύματα
    536
    το 650 ....
    :ZZZ:

  10. #10
    ως ευτηχης κατοχος ΤΑ650 το οποιο ΔΕΝ αλλαζω θα σου πω 3-4 σημεια να δεις για το ''φθηνο'' παρκαρισμενο που βρηκες...

    λαδια στα καλαμια εχει αλλαξει?
    αμορτισερ τι λενε?διοτι δυσκολο να εχει μονο 40km... κ αυτα μετα τα 50 θελουν αλλαγη.
    φλαντζα στο ψευτοκαπακο του πισω λιλυνδρου εχει αλλαχθει?αν οχι δες,θα δακρυζει λογικα..
    ο-ρινγκ στο σωληνακι μεταξυ των κιλυνδρων εχει αλλαχτει?δες αν δακρυζει..
    απο ρουλεμαν τιμονιου τι εχει,αν εχει κωνικα εχει καλως αν οχι θα θες αλλαγη...

    επειτα τα γνωστα οπως ελαστικα,γραναζο-αλυσιδες...

    650 =πιο αξιοπιστο
    700 καλυτερα φρενα κ καταναλωση
    ''Εμείς τις βόλτες τις κάνουμε ταξίδια..!!

  11. #11
    Μέλος
    Εγγραφή
    05/03/2012
    Μηνύματα
    31
    θελω να διαθεσω λιγα λεφτα κοντα στα 2.500ε για το 650.
    αλλιως για το 700 η το β στρομ να φτασω τα 4.000ε

    συν για το 700 κ το β στρομ η καταναλωση το ξερω , αλλα αν δεν ειναι κ κλασης ανωτερα αυτα τα 2 γιατι να μην κρατησω την επιλογη του 650 που ειναι πιο φθηνο κ αξιοπιστο?

  12. #12
    Μέλος
    Εγγραφή
    05/03/2012
    Μηνύματα
    31
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από spyrval Προβολή μηνύματος
    Δηλαδή αλλαγμένα πλαστικά; Αυτό δείχνει τούμπα, χωρίς βέβαια αυτό να σημαίνει και ότι το μηχανάκι είναι για πέταμα...Θέλει έλεγχο, και τα 40.000χλμ σε 14 (άντε 12) χρόνια μοιάζουν λίγα.

    Το είχα το ΤΑ650 και ήταν όντως καλό και απροβλημάτιστο. Αφού είχες και XT μπορείς να αντιληφθείς βέβαια τη διαφορά στην οδήγηση τέτοιας (on off) μηχανής με το CBR...
    Ναι το ξέρω κ γω γενικά είμαι υποψιασμένος λογω και της προηγούμενης δουλειάς (Ελεγτης ΚΤΕΟ) το μηχανακι φαινεται εξωτερικα πολυ καλο ,χωρις ταλαιπωρια και το τωρινο κατοχο τον εμπιστευομαι ,αλλα ναι για το προηγουμενο πως μπορω να ξερω??? Το ειχε παρει ετσι με facelift απο ενα μαγαζι στο Γαλατσι και απλα μου ειπε ο ανθρωπος οτι ηταν αριστο χωρις κανενα προβλημα .Βεβαια τωρα 2 χρονια ουτε μπροστα δν το εχει βαλει

  13. #13
    Μέλος
    Εγγραφή
    05/03/2012
    Μηνύματα
    31
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από SHOOTER045 Προβολή μηνύματος
    Αν βρεις στρώμα με abs στα λεφτά που έχεις πάρτο.
    Είχα και τα τρία και αν ο σκοπός σου είναι άνετα ταξίδια δικαβαλοι κτλπ τότε στρώμα
    ναι πρως τα εκει κλινω

  14. #14
    Μέλος
    Εγγραφή
    05/03/2012
    Μηνύματα
    31
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από manianisg Προβολή μηνύματος
    ως ευτηχης κατοχος ΤΑ650 το οποιο ΔΕΝ αλλαζω θα σου πω 3-4 σημεια να δεις για το ''φθηνο'' παρκαρισμενο που βρηκες...

    λαδια στα καλαμια εχει αλλαξει?
    αμορτισερ τι λενε?διοτι δυσκολο να εχει μονο 40km... κ αυτα μετα τα 50 θελουν αλλαγη.
    φλαντζα στο ψευτοκαπακο του πισω λιλυνδρου εχει αλλαχθει?αν οχι δες,θα δακρυζει λογικα..
    ο-ρινγκ στο σωληνακι μεταξυ των κιλυνδρων εχει αλλαχτει?δες αν δακρυζει..
    απο ρουλεμαν τιμονιου τι εχει,αν εχει κωνικα εχει καλως αν οχι θα θες αλλαγη...

    επειτα τα γνωστα οπως ελαστικα,γραναζο-αλυσιδες...

    650 =πιο αξιοπιστο
    700 καλυτερα φρενα κ καταναλωση
    Ναι η αληθεια ειναι οτι ο ενας κυλινδρος ειχε δακρυσει , αλυσιδα σιγουρα θελει , κ λαστιχα ,μπαταρια ,τακακια ειναι ενταξει κ τα πλαστικα του αψογα
    αλλα αυτα με μια ματια οχι τοσο σχολαστικη ..απλα δεν φαινεται "ταλαιπωρημενο" και εμπιστευομαι τον ανθρωπο και του το εχω κατεβασει κοντα στο 1500ευρο (πως σου φαινεται η τιμη) λογω των μαζεματων που θα πρεπει να κανω ελπιζοντας να μην μου βγουνε πολλα

    ευχαριστω για τα Tips θα κοιταξω και τα αλλα που δν γνωριζα,αν αποφασισω να παρω το συγκεκριμενο

  15. #15
    ΜΑΥΡΟΣ ΙΠΠΟΤΗΣ Το avatar του/της DAYMAN
    Εγγραφή
    19/08/2008
    Μηνύματα
    1.478
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από asymvivastos85 Προβολή μηνύματος
    Ναι η αληθεια ειναι οτι ο ενας κυλινδρος ειχε δακρυσει , αλυσιδα σιγουρα θελει , κ λαστιχα ,μπαταρια ,τακακια ειναι ενταξει κ τα πλαστικα του αψογα
    αλλα αυτα με μια ματια οχι τοσο σχολαστικη ..απλα δεν φαινεται "ταλαιπωρημενο" και εμπιστευομαι τον ανθρωπο και του το εχω κατεβασει κοντα στο 1500ευρο (πως σου φαινεται η τιμη) λογω των μαζεματων που θα πρεπει να κανω ελπιζοντας να μην μου βγουνε πολλα

    ευχαριστω για τα Tips θα κοιταξω και τα αλλα που δν γνωριζα,αν αποφασισω να παρω το συγκεκριμενο
    ποιος εχει δακρυσει;

Σελίδα 1 από 4 1234 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Suzuki V strom 650 vs ΒMW GS 620
    από CaptainCaveman στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο μήνυμα: 20/06/2009, 19:05
  2. Suzuki V-strom 650
    από petridist στο forum Νέα
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο μήνυμα: 25/08/2005, 07:58

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF