Σελίδα 3 από 4 ΠρώτοΠρώτο 1234 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 31 έως 45 από 52

Θέμα: Ταξίδι Τουρκία - Γεωργία

  1. #31
    Αυτοεξόριστο μέλος! Το avatar του/της MESOLOGI
    Εγγραφή
    16/03/2007
    Μηνύματα
    131
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από vardis Προβολή μηνύματος
    Θα κάνεις τέτοιο ταξίδι και θα αφήσεις έξω Καππαδοκία; Ξανασκέψου το. Μετά τη Σμύρνη πήγαινε Εφεσσο που είναι ένα ζωντανό μουσείο. Εννοείται ότι όταν περνάς από Τραπεζούντα θα πας Παναγία Σουμελά. Τέλος μετά την Σαμψούντα πήγαινε Σαφράνμπολου (Σαφράπολη), καταπληκτικό παλιό ελληνικό χωριού μνημείο της Ουνέσκο.
    Βασικά την Σαφράμπολη πιθανών να την βάλω στο πρόγραμμα ελέω-> Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	51.jpg 
Προβολές:	182 
Μέγεθος:	22,3 KB 
ID:	362479
    Εκεί που λες έβγαιναν αυτού του τύπου τα κοσμήματα ή διακοσμήσεις σε αντικείμενα ΄κατά τον 18ο -19ο αιώνα(όπως έγραψα πιο πίσω δούλευα αρκετά χρόνια στο αντικείμενο των αντικών και κάτι τέτοιο θα ήταν πολύ ενδιαφέρον...!)
    Το πρόγραμμα μου βγάζει (βάση οικονομικών πάντα!) 10+ μέρες , οπότε και αναλόγως θα πράξω...εξ ου που δεν έχω κλείσει ξενοδοχεία ώστε να έχω την άνεση να κινούμε δίχως πρόγραμμα....

    Ευχαριστώ πάντως!
    "δεν είδα τόπον ενδοξότερον από τούτο το αλωνάκι" - Ιερά πόλις Μεσολογγίου
    www.vassiladi.blogspot.gr http://www.colorado-artist.com/bmw/b...unning_icy.gif

  2. #32
    Αυτοεξόριστο μέλος! Το avatar του/της MESOLOGI
    Εγγραφή
    16/03/2007
    Μηνύματα
    131
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από atom_smasher Προβολή μηνύματος
    5 ημέρες εργάσιμες έκανε - Αθήνα- το διαβατήριο να βγει. Βγαλ το να χεις το κεφάλι σου ήσυχο.
    Θα πάω μια βόλτα σήμερα από την ασφάλεια της περιοχής που είναι μέχρι το βράδυ για εξυπηρέτηση κοινού σήμερα και θα ρωτήσω..
    Ευχαριστώ!
    "δεν είδα τόπον ενδοξότερον από τούτο το αλωνάκι" - Ιερά πόλις Μεσολογγίου
    www.vassiladi.blogspot.gr http://www.colorado-artist.com/bmw/b...unning_icy.gif

  3. #33
    Αυτοεξόριστο μέλος! Το avatar του/της MESOLOGI
    Εγγραφή
    16/03/2007
    Μηνύματα
    131
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από AXL954 Προβολή μηνύματος
    Καλησπέρα και από εμένα

    Αυτό που έχω μόνο να σου πώ αναφορικά με το πέρασμα στη Γεωργία, είναι να τσεκάρεις, το όχι και τόσο αυτονόητο, ότι η άδεια κυκλοφορίας και η πινακίδα της μοτο σου είναι ίδια. Τι εννοώ. Οτι αν πχ ο αριθμός της πινακίδας σου είναι ΑΒΓ 12, και η άδεια κυκλοφορίας ΑΒΓ 012, αυτό το μηδενικό, μπορεί να σου κάνει τρελό χουνέρι. Θυμαμαι μέλος του φορουμ που είχε φάει σκαλωμα σε ένα του ταξίδι (οχι από Γεωργία όμως, μάλλον κάτι σε Ιραν) και τον κρατησαν κανενα 2ωρο για να αποδείξει τα αυτονόητα.

    Προσωπική άποψη: Διαβατήριο και μάλιστα με εξαμηνη τουλάχιστον διάρκεια. Παίζει πολύ τελευταία...

    Αλέξης
    Θα το κοιτάξω και αυτό γιατί ποτέ δεν ξέρεις και έχεις δίκιο και σε ευχαριστώ!
    "δεν είδα τόπον ενδοξότερον από τούτο το αλωνάκι" - Ιερά πόλις Μεσολογγίου
    www.vassiladi.blogspot.gr http://www.colorado-artist.com/bmw/b...unning_icy.gif

  4. #34
    Banned
    Εγγραφή
    10/02/2013
    Μηνύματα
    9.317
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από MESOLOGI Προβολή μηνύματος
    Θα πάω μια βόλτα σήμερα από την ασφάλεια της περιοχής που είναι μέχρι το βράδυ για εξυπηρέτηση κοινού σήμερα και θα ρωτήσω..
    Ευχαριστώ!
    Άσχετη η ασφάλεια με τα διαβατήρια.
    Και νομιζω τετάρτες είναι μόνο το πρωί

  5. #35
    Αυτοεξόριστο μέλος! Το avatar του/της MESOLOGI
    Εγγραφή
    16/03/2007
    Μηνύματα
    131
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από SHOOTER045 Προβολή μηνύματος
    Άσχετη η ασφάλεια με τα διαβατήρια.
    Και νομιζω τετάρτες είναι μόνο το πρωί
    Σε μια αναζήτηση που έκανα για διαβατήρια διάβασα πως από ασφάλεια βγαίνει...
    "Συγκεκριμένα, εφ' όσον πρόκειται για άτομο που εκδίδει πρώτη φορά διαβατήριο από την Ελληνική Αστυνομία, σύμφωνα με τις διατάξεις του Ν. 3103/2003, καταθέτει έντυπο αίτησης με κωδικό Ε1α. Έστω υπόψη ότι, και εάν ακόμη κατέχει παλαιό διαβατήριο, εκδοθέν από Νομαρχιακή Αυτοδιοίκηση - Επαρχείο - Προξενείο, σύμφωνα με τις διατάξεις του Π.Δ. 417/93, το αίτημά του για έκδοση διαβατηρίου αντιμετωπίζεται ως νέο και ως εκ τούτου υποβάλλεται έντυπο αίτησης – υπεύθυνης δήλωσης Ε1α."
    εδώ το βρήκα

    Η ασφάλεια της περιοχής μου εξυπηρετεί μέχρι της 22:00 κάθε Τετάρτη
    "δεν είδα τόπον ενδοξότερον από τούτο το αλωνάκι" - Ιερά πόλις Μεσολογγίου
    www.vassiladi.blogspot.gr http://www.colorado-artist.com/bmw/b...unning_icy.gif

  6. #36
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της vardis
    Εγγραφή
    05/12/2009
    Μηνύματα
    138
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από MESOLOGI Προβολή μηνύματος
    Βασικά την Σαφράμπολη πιθανών να την βάλω στο πρόγραμμα ελέω-> Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	51.jpg 
Προβολές:	182 
Μέγεθος:	22,3 KB 
ID:	362479
    Εκεί που λες έβγαιναν αυτού του τύπου τα κοσμήματα ή διακοσμήσεις σε αντικείμενα ΄κατά τον 18ο -19ο αιώνα(όπως έγραψα πιο πίσω δούλευα αρκετά χρόνια στο αντικείμενο των αντικών και κάτι τέτοιο θα ήταν πολύ ενδιαφέρον...!)
    Το πρόγραμμα μου βγάζει (βάση οικονομικών πάντα!) 10+ μέρες , οπότε και αναλόγως θα πράξω...εξ ου που δεν έχω κλείσει ξενοδοχεία ώστε να έχω την άνεση να κινούμε δίχως πρόγραμμα....

    Ευχαριστώ πάντως!
    Εσύ ξέρεις, αλλά επειδή είναι ένα ταξίδι που τόχω κάνει, εννοώ την Τουρκία, και που δεν γίνεται εύκολα σου πρότεινα τα παραπάνω. Καλά να περάσεις.
    vardis

  7. #37
    Αυτοεξόριστο μέλος! Το avatar του/της MESOLOGI
    Εγγραφή
    16/03/2007
    Μηνύματα
    131
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από vardis Προβολή μηνύματος
    Εσύ ξέρεις, αλλά επειδή είναι ένα ταξίδι που τόχω κάνει, εννοώ την Τουρκία, και που δεν γίνεται εύκολα σου πρότεινα τα παραπάνω. Καλά να περάσεις.
    Τα έχω κατά νου και σαφώς δεν τα αγνοώ..
    Όπως είπα είναι ένα ελεύθερο ταξίδι δίχως συγκεκριμένο πρόγραμμα παρά το μόνο σίγουρο είναι πως θέλω να πάω οπωσδήποτε Τραπεζούντα...ο λόγος;;;Είχα δει ένα ταξιδιωτικό κάποτε με την Μάγια Τσόκλη και μου είχε κολλήσει "άσχημα"¨!Από τότε είπα πως κάποια στιγμη θα βρεθώ εκεί!
    "δεν είδα τόπον ενδοξότερον από τούτο το αλωνάκι" - Ιερά πόλις Μεσολογγίου
    www.vassiladi.blogspot.gr http://www.colorado-artist.com/bmw/b...unning_icy.gif

  8. #38
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της vardis
    Εγγραφή
    05/12/2009
    Μηνύματα
    138
    Η Τραπεζούντα είναι ίσως η πιο άσχημη πόλη που έχω δει στα ταξίδια που έχω κάνει. Οι τούρκοι τάχουν "κρύψει" όλα με τις απαίσιες πολυκατοικίες τους τύπου ανατολικού μπλόκ. Η Τσόκλη το έψαχνε αλλιώς και είχε και πολύ χρόνο και χρήμα στη διάθεσή της. Το μόνο που αξίζει πραγματικά είναι η διαδρομή 30 χλμ περίπου που ανεβαίνει στην Παναγία Σουμελά, όργιο της φύσης, και το Μοναστήρι το ίδιο φυσικά. Δεν ξέρω που θα διανυκτερεύεις, αλλά νάχεις υπόψη σου ότι από Τραπεζούντα μέχρι Σαμψούντα στον παραλιακό στη Μαύρη Θάλασσα, είναι δύσκολο έως αδύνατο να βρεις ξενοδοχείο της προκοπής.
    vardis

  9. #39
    Αυτοεξόριστο μέλος! Το avatar του/της MESOLOGI
    Εγγραφή
    16/03/2007
    Μηνύματα
    131
    Εκεί ακριβώς θέλω να πάω !Στην Σουμελά!
    Αυτό το όργιο της φύσης αυτό ήταν που με συνεπήρε τότε!
    Ξενοδοχεία δεν είναι ιδιαίτερες οι απαιτήσεις μου μιας και μόνο για έναν ύπνο θα είναι στο καθένα ...το μόνο ίσως που θέλω είναι να έχω κάποιο πάρκινγκ για τη μοτοσυκλέτα...
    "δεν είδα τόπον ενδοξότερον από τούτο το αλωνάκι" - Ιερά πόλις Μεσολογγίου
    www.vassiladi.blogspot.gr http://www.colorado-artist.com/bmw/b...unning_icy.gif

  10. #40
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της vardis
    Εγγραφή
    05/12/2009
    Μηνύματα
    138
    Ενα μικρό δείγμα της διαδρομής.
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	P7090248.jpg 
Προβολές:	151 
Μέγεθος:	103,9 KB 
ID:	362565
    vardis

  11. #41
    Αυτοεξόριστο μέλος! Το avatar του/της MESOLOGI
    Εγγραφή
    16/03/2007
    Μηνύματα
    131
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από vardis Προβολή μηνύματος
    Ενα μικρό δείγμα της διαδρομής.
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	P7090248.jpg 
Προβολές:	151 
Μέγεθος:	103,9 KB 
ID:	362565
    Αυτό!
    Ειδού ο λόγος που γίνεται όοοοολο αυτό το ταξίδι!
    ή η αιτία;;;;

    Άψογος!


    και για να προλάβω κάποιους - έχω γυρίσει την Ελλάδα...
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	IMG_0254.jpg 
Προβολές:	151 
Μέγεθος:	102,3 KB 
ID:	362568
    (η φώτο 10 χρόνια πριν στην Ορεινή Ναυπακτία ,αλλά ποοοολυ ορεινή!...στην Τέρνοβα ή Δενδροχώρι(ελληνιστί!)!)
    έχω δει διαδρομές αντίστοιχες σε Μαστοροχώρια προς Σαμαρίνα ή σε ορεινή Ναυπακτία ή σε Μαίναλο ή σε Πρέσπες ή ή ή ... οπότε εφόσον μου είχε μείνει απωθημένο εξ ου και η απόφαση να πάω επιτέλους!
    Τελευταία τροποποίηση από MESOLOGI; 14/07/2016 στις 13:37.
    "δεν είδα τόπον ενδοξότερον από τούτο το αλωνάκι" - Ιερά πόλις Μεσολογγίου
    www.vassiladi.blogspot.gr http://www.colorado-artist.com/bmw/b...unning_icy.gif

  12. #42
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της vardis
    Εγγραφή
    05/12/2009
    Μηνύματα
    138
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από MESOLOGI Προβολή μηνύματος
    Τα έχω κατά νου και σαφώς δεν τα αγνοώ..
    Όπως είπα είναι ένα ελεύθερο ταξίδι δίχως συγκεκριμένο πρόγραμμα παρά το μόνο σίγουρο είναι πως θέλω να πάω οπωσδήποτε Τραπεζούντα...ο λόγος;;;Είχα δει ένα ταξιδιωτικό κάποτε με την Μάγια Τσόκλη και μου είχε κολλήσει "άσχημα"¨!Από τότε είπα πως κάποια στιγμη θα βρεθώ εκεί!
    Φίλε δεν το πιστεύω, έρχομαι σπίτι απ' τη δουλειά ανοίγω ΕΡΤ1 και έχει τώρα το ταξιδιωτικό της Τσόκλη στην Τραπεζούντα.
    vardis

  13. #43
    Αυτοεξόριστο μέλος! Το avatar του/της MESOLOGI
    Εγγραφή
    16/03/2007
    Μηνύματα
    131
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από vardis Προβολή μηνύματος
    Φίλε δεν το πιστεύω, έρχομαι σπίτι απ' τη δουλειά ανοίγω ΕΡΤ1 και έχει τώρα το ταξιδιωτικό της Τσόκλη στην Τραπεζούντα.
    τα βλέπεις;;;;;
    χαχαχαχαααααααααααα!
    όλα συνηγορούν υπέρ μου εκτός από την μοτοσυκλέτα που ζήτησε διάφορα πραγματάκια και μου "έκλεψε" κανα δυο μέρες απο την παραμονή μου στην Τουρκία αλλά χαλάλι της!

    Αν έχεις κουράγιο δες εκεί που έμεινε το αυτοκίνητό της στα βουνά και μετά!
    Αυτό ήταν που με κέρδισε!
    "δεν είδα τόπον ενδοξότερον από τούτο το αλωνάκι" - Ιερά πόλις Μεσολογγίου
    www.vassiladi.blogspot.gr http://www.colorado-artist.com/bmw/b...unning_icy.gif

  14. #44
    Fun times! :) Το avatar του/της QSpec
    Εγγραφή
    11/07/2006
    Μηνύματα
    1.064
    https://www.reddit.com/live/x9gf3donjlkq

    Δεν σε βλέπω τελικά...
    Bigger Bikers Bounce Better
    Fun times!

  15. #45
    Μονοκύλινδρο μέλος Το avatar του/της nikosmec
    Εγγραφή
    09/09/2015
    Μηνύματα
    335
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από MESOLOGI Προβολή μηνύματος
    τα βλέπεις;;;;;
    χαχαχαχαααααααααααα!
    όλα συνηγορούν υπέρ μου εκτός από την μοτοσυκλέτα που ζήτησε διάφορα πραγματάκια και μου "έκλεψε" κανα δυο μέρες απο την παραμονή μου στην Τουρκία αλλά χαλάλι της!

    Αν έχεις κουράγιο δες εκεί που έμεινε το αυτοκίνητό της στα βουνά και μετά!
    Αυτό ήταν που με κέρδισε!
    Μπά μάλλον δεν συνηγορούν όλα υπέρ σου.... ειδικά ο στρατός της Τουρκίας μάλλον έχει άλλη άποψη.....

Σελίδα 3 από 4 ΠρώτοΠρώτο 1234 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Απαντήσεις: 226
    Τελευταίο μήνυμα: 11/11/2015, 13:10
  2. Από το ταξίδι μου στην Τουρκία
    από chali στο forum Ταξιδιωτικά
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 03/04/2009, 18:47
  3. Το ταξίδι του μέλιτος...
    από Wizard13 στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 17/02/2004, 09:10
  4. Παρέα για καλοκαιρινό ταξίδι
    από panosram στο forum Συναντήσεις & βόλτες
    Απαντήσεις: 15
    Τελευταίο μήνυμα: 10/02/2004, 12:53
  5. Ταξίδι throu Valkania...
    από pk στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο μήνυμα: 13/01/2004, 13:42

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF