Σελίδα 2 από 2 ΠρώτοΠρώτο 12
Προβολή αποτελεσμάτων 16 έως 29 από 29

Θέμα: HONDA ΜΑΣΤΟΡΑΣ ΚΑΙ ΟΧΙ ΚΑΣΤΟΡΑΣ?

  1. #16
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.096
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από VANDA Προβολή μηνύματος
    εχμ..
    Θα τους πάρει λίγο χρόνο να κάνουν τη σύνδεση.
    Life begins at 45°.

  2. #17
    M.A.E.Θ.Ρ.Α.Τ. Το avatar του/της sniper
    Εγγραφή
    11/11/2002
    Μηνύματα
    15.813
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από VANDA Προβολή μηνύματος
    εχμ..
    Αλίμονο σ’ αυτούς που δεν ξέρουν ότι δεν ξέρουν αυτά που δεν ξέρουν.

  3. #18
    Το χεις??το χωωω.. Το avatar του/της o teos
    Super Moderator
    Εγγραφή
    11/11/2009
    Μηνύματα
    3.280
    Που το ξεθαψατε από πέρσυ ρεε...που θυμήθηκατε το Δημητράκη??did I miss something??
    Throttle that mysterious friend of ours

  4. #19
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.096
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από o teos Προβολή μηνύματος
    Που το ξεθαψατε από πέρσυ ρεε...που θυμήθηκατε το Δημητράκη??did I miss something??
    Όχι, λέγαμε πόσο καλό παιδί είναι. Και καλός μάστορας. Ό,τι ανταλλακτικό θες, στο βρίσκει άμεσα!
    Life begins at 45°.

  5. #20
    M.A.E.Θ.Ρ.Α.Τ. Το avatar του/της sniper
    Εγγραφή
    11/11/2002
    Μηνύματα
    15.813
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από o teos Προβολή μηνύματος
    Που το ξεθαψατε από πέρσυ ρεε...που θυμήθηκατε το Δημητράκη??did I miss something??
    Όχι, όλα καλά.

    Το πας ακόμα εκεί;
    Αλίμονο σ’ αυτούς που δεν ξέρουν ότι δεν ξέρουν αυτά που δεν ξέρουν.

  6. #21
    Το χεις??το χωωω.. Το avatar του/της o teos
    Super Moderator
    Εγγραφή
    11/11/2009
    Μηνύματα
    3.280
    Τι περίεργο... Έχω πάθει σοκ....παει μου κόπηκε η όρεξη θα φάω μόνο 3 καλαμάκια..


    Δεν πάω γενικά σε συνεργεία...μια φορά το πήγα και έμεινα πιο δυσαρεστημένος πεθαίνεις...
    Throttle that mysterious friend of ours

  7. #22
    Left peg scraping. Το avatar του/της zannisvel
    Εγγραφή
    24/05/2013
    Μηνύματα
    2.041
    Πέφτω από τα σύννεφα ....
    Τελευταία τροποποίηση από zannisvel; 28/09/2017 στις 13:42.

  8. #23
    M.A.E.Θ.Ρ.Α.Τ. Το avatar του/της sniper
    Εγγραφή
    11/11/2002
    Μηνύματα
    15.813
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	Peter-Sellers.jpg 
Προβολές:	351 
Μέγεθος:	38,3 KB 
ID:	388706
    Αλίμονο σ’ αυτούς που δεν ξέρουν ότι δεν ξέρουν αυτά που δεν ξέρουν.

  9. #24
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    22/12/2017
    Μηνύματα
    9
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Desperado Προβολή μηνύματος
    Γειτονάκι εγώ είμαι ευχαριστημένος, μέχρι τώρα, από τον

    http://my-marketbook.gr/index.php/au...leton-peiraias
    Κατά τη γνώμη μου ο συγκεκριμένος δεν είναι καθόλου καλός μάστορας. Έχω πλέον σταματήσει κάθε δοσοληψία μαζί του. Δεν ξέρει από μηχανάκια.

    Εδώ και 3 χρόνια το CBR 125 που έχω εμφάνιζε σβησίματα στο κατέβασμα των στροφών και όταν οι θερμοκρασίες ήταν χαμηλές. Κάθε φορά έβρισκε και κάτι άλλο να αλλάξει όμως μετά από 2-3 μήνες το πρόβλημα ξαναεμφανιζόταν. Αυτή η δουλειά γινόταν 3 χρόνια μέχρι και τώρα, τη στιγμή που γράφω, με αποκορύφωμα τον τελευταίο μήνα να κρατήσει το μηχανάκι μου 35 ΗΜΕΡΕΣ στο συνεργείο του λέγοντάς μου ότι το φτιάχνει και το προσπαθεί !!! Πήγαινε ψάχνοντας. Τη μία μέρα ήταν σίγουρος ότι έφταιγε η μπαταρία, την άλλη μέρα ήταν σίγουρος ότι έφταιγε ο πολλαπλασιαστής, την επόμενη μέρα ήταν σίγουρος ότι έφταιγε κάτι άλλο.

    Με πήγαινε από βδομάδα σε βδομάδα και όλο "περίμενε, λίγο ακόμα θέλω", "τώρα τον έφαγες το γάιδαρο, στην ουρά θα κολλήσεις;", "έχω κι άλλη δουλειά δεν είσαι μόνο εσύ" και άλλες τέτοιου είδους φράσεις. Όποτε περνούσα από το συνεργείο του το μηχανάκι μου ήταν έξω παρκαρισμένο. Στο τέλος μου δίνει το μηχανάκι και μου λέει είσαι έτοιμος, το μηχανάκι είναι τούμπανο. Μου είπε ότι τελικά τώρα ήταν σίγουρος ότι έφταιγε η πλεξούδα οπότε την άλλαξε. Μάλιστα μου είπε ότι θα μου πάρει 100 ευρώ σύνολο, παρόλο που η πλεξούδα κάνει 140 ευρώ, το πιστόνι που άλλαξε κάνει 65, η μπαταρία που άλλαξε κάνει 15 συν τα εργατικά (μου άνοιξε και το μοτέρ). Δηλαδή σα να μου λέει ότι θα έχει ζημία η επιχείρησή του και ότι θυσιάζεται για να φτιάξει το μηχανάκι μου. Εκεί κατάλαβα ξεκάθαρα πως είτε σωστή δουλειά δεν έχει γίνει, είτε τα ανταλλακτικά είναι μούφα και ποιος ξέρει τι άλλαζε τόσο καιρό και τι ανταλλακτικά έβαζε. Μου είπε όμως : "Μη με πληρώσεις τώρα, πήγαινε αύριο στη δουλειά σου και αν είναι όλα καλά, έρχεσαι το απόγευμα και με πληρώνεις". Με λίγα λόγια σα να μου λέει ότι δεν έχει φτιάξει τίποτα.

    Την επόμενη μέρα το πρωί πάλι τα ίδια : δεν έπαιρνε μπρος και στην οδήγηση έσβηνε. Μόνο που πριν του το πάω έσβηνε όταν ήταν κρύο, τώρα έσβηνε όταν ζεσταινόταν !!! Τελικά του το πάω πάλι πίσω και μου λέει ο ίδιος "Λυπάμαι, δεν μπορώ να κάνω κάτι άλλο, δεν μπορώ να το φτιάξω, δεν μπορώ να βρω τι έχει". Ο ίδιος ο μάστορας μου παραδέχτηκε πως δεν μπορεί να φτιάξει το μηχανάκι μου.

    Το πιο περίεργο όμως είναι το ακόλουθο. Τώρα μου είπε : "Φυσικά και δε θα σου πάρω χρήματα, μόνο αν θέλεις, δώσε μου τα 15 ευρώ της μπαταρίας". Δηλαδή ότι τι; Τα άλλα που υποτίθεται τα έβαλε καινούρια θα μου τα κάνει δώρο; Τόσο γενναιόδωρος; Ή τελικά μόνο η μπαταρία μπήκε καινούρια και όλα τα υπόλοιπα δεν τον ένοιαζαν, επειδή δεν τα είχε αγοράσει; Εννοείται ότι δεν πλήρωσα τίποτα.

    Έφυγα με σπασμένα νεύρα και εξοργισμένος που με εκμεταλλεύτηκε τόσο στεγνά, καταχράστηκε το χρόνο μου και δεν τον ένοιαζε καθόλου η καθημερινή ταλαιπωρία μου 3 ώρες με τα ΜΜΜ για να πάω στη δουλειά, αλλά με παραμύθιαζε κι από πάνω. Έπρεπε να το είχα καταλάβει πιο πριν όταν μετά από κάθε σέρβις ξέχναγε να συνδέσει το συναγερμό ή η μηχανή έπαιρνε μπρος μόνο από νεκρά και όχι από πρώτη κτλ.

    Ποτέ ξανά Βλαχόπουλος.
    Τελευταία τροποποίηση από PiniG; 11/01/2018 στις 09:31.

  10. #25
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    22/12/2017
    Μηνύματα
    9
    Συνεχίζοντας στο από πάνω... :

    Παίρνω το μηχανάκι και το πάω στο Fanis Moto Service. Ταυτόχρονα περνάω από το Promoto Ginossatis στην Αμφιθέας και του περιγράφω το πρόβλημα.

    Ο άνθρωπος στον Γκινοσάτη, χωρίς καν να έχει δει το μηχανάκι, μόνο από την περιγραφή μου (αρυθμίες στις στροφές, σβησίματα, δυσκολία να πάρει μπρος) και κάποιες ερωτήσεις που μου έκανε κατέληξε με σιγουριά ότι το μηχανάκι μου έχει καθαρά ηλεκτρολογικό πρόβλημα όχι μηχανικό, ενώ μου είπε ότι δε χρειαζόταν να κατέβει και να ανοίξει το μοτέρ, πράγμα το οποίο έκανε ο προηγούμενος. Ο μηχανικός του Γκινοσάτη μου είπε χαρακτηριστικά ότι αυτό το πρόβλημα είναι εύκολο να λυθεί και ότι μάλλον φταίει κάποιος αισθητήρας.

    Μέσα σε μια μέρα ο Φάνης από το Fanis Moto Service κατέληξε στο ίδιο συμπέρασμα, ότι δηλαδή το πρόβλημα οφείλεται σε αισθητήρα.

    Όταν είχα πάρει το μηχανάκι από τον προηγούμενο, μου είχε πει να του το ξαναπάω σε μία εβδομάδα, που θα έχει χρόνο, για να δει και κάτι τελευταίο στο μοτέρ μήπως εκεί ήταν το πρόβλημα. Έχοντας όμως νέα από τα άλλα δύο συνεργεία δε θα χρειαζόταν να το ξαναπάω (έτσι κι αλλιώς δε θα το έκανα).

    Επομένως, τον παίρνω τηλέφωνο για να τον ενημερώσω ότι τελικά δε θα πάω, αλλά και να δω την αντίδραση και την απάντησή του σε όσα θα του πω. Ακολουθεί ο παρακάτω τηλεφωνικός διάλογος : (όπου Ε = εγώ, όπου Β = Μάστορας)

    Ε : Καλημέρα "τάδε", το παιδί με το CBR είμαι
    Β : Καλημέρα
    Ε : Σε πήρα να σου πω ότι τελικά δε θα το φέρω τη Δευτέρα, διότι το πήγα σε άλλο συνεργείο και μέσα σε μια μέρα μου βρήκαν το πρόβλημα
    Β : Α, εντάξει. Τώρα όλα καλά; Δουλεύει καλά;
    Ε : Ναι, μια χαρά. Τώρα δουλεύει καλά.
    Β : Να θυμάσαι ότι το στρώνεις ακόμα για περίπου 500 χλμ, επειδή κατεβάσαμε το μοτέρ
    Ε : Ναι, ναι το θυμάμαι
    Β : Τελικά, ποιο ήταν το πρόβλημα;
    Ε : Αισθητήρας
    Β : Α, ποιος αισθητήρας;
    Ε : Δεν ξέρω, δε μου είπε
    Β : Ε, μάθε ρε φίλε να μου πεις και μένα να ξέρω, να μάθω
    Ε : Εντάξει θα μάθω
    Β : Ναι, μάθε και πάρε με τηλέφωνο
    Ε : Ναι, ναι εντάξει

    Ούτε καν συγγνώμη. Τουλάχιστον αν μου τα έλεγε αυτά εξ' αρχής θα είχα γλιτώσει χρόνο και ταλαιπωρία.

    Τα συμπεράσματα δικά σας.
    Τελευταία τροποποίηση από PiniG; 18/01/2018 στις 11:43.

  11. #26
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της transalpblack
    Εγγραφή
    21/04/2009
    Μηνύματα
    334
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Red Rider Προβολή μηνύματος
    Σήμερα πηγα κι'εγώ εκεί πρώτη φορα.
    Εξεπλάγην ευχάριστα,και μου φανηκε πολύ εντάξει παιδί ο Δημήτρης.
    Το πολύ καλό παιδί, σήμερα είναι κλεισμένο σε μέρος για πολύ καλά παιδιά......
    Όποιος πουκάμισο φορεί που έχει της νύχτας χρώμα ή έχει πόνο στην καρδιά ή άνθρωπο στο χώμα...

    Όταν πεθάνω, θέλω να με θάψουν οι φίλοι μου. Δεν θα είναι η πρώτη φορά άλλωστε...

  12. #27
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    22/12/2017
    Μηνύματα
    9
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από transalpblack Προβολή μηνύματος
    Το πολύ καλό παιδί, σήμερα είναι κλεισμένο σε μέρος για πολύ καλά παιδιά......
    Είχα πάρει τηλέφωνο πριν κάτι μέρες για να πάω το μηχανάκι. Το σήκωσε μια κοπέλα και μου είπε ότι ο μηχανικός του μαγαζιού θα λείπει για τους επόμενους δύο μήνες στο εξωτερικό... Μου φάνηκε περίεργο, αλλά τώρα μου το εξήγησες.

  13. #28
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της transalpblack
    Εγγραφή
    21/04/2009
    Μηνύματα
    334
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από PiniG Προβολή μηνύματος
    Είχα πάρει τηλέφωνο πριν κάτι μέρες για να πάω το μηχανάκι. Το σήκωσε μια κοπέλα και μου είπε ότι ο μηχανικός του μαγαζιού θα λείπει για τους επόμενους δύο μήνες στο εξωτερικό... Μου φάνηκε περίεργο, αλλά τώρα μου το εξήγησες.
    Σοβαρά μιλάς?

    https://www.newsit.gr/egklhma/ayta-e...litis/2235416/
    Ο τρίτος ειναι το παλικάρι μας...
    Όποιος πουκάμισο φορεί που έχει της νύχτας χρώμα ή έχει πόνο στην καρδιά ή άνθρωπο στο χώμα...

    Όταν πεθάνω, θέλω να με θάψουν οι φίλοι μου. Δεν θα είναι η πρώτη φορά άλλωστε...

  14. #29
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.096
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από BLiTzER Προβολή μηνύματος
    Θα τους πάρει λίγο χρόνο να κάνουν τη σύνδεση.
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από transalpblack Προβολή μηνύματος
    Το πολύ καλό παιδί, σήμερα είναι κλεισμένο σε μέρος για πολύ καλά παιδιά......
    4 μήνες, καλά είναι.
    Life begins at 45°.

Σελίδα 2 από 2 ΠρώτοΠρώτο 12

Παρόμοια θέματα

  1. Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο μήνυμα: 07/12/2015, 15:16
  2. ΟνΟφαδικη και ΟΧΙ μονο ... για την ΚΥ 29/05/05
    από crs-k στο forum Συναντήσεις & βόλτες
    Απαντήσεις: 74
    Τελευταίο μήνυμα: 28/05/2005, 23:19
  3. Για στριφτερους και οχι μονο....
    από Runner Ducati στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 27
    Τελευταίο μήνυμα: 26/05/2005, 17:29
  4. Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο μήνυμα: 25/02/2005, 10:13
  5. Moto-Gp (Qatar)...Σάββατο και όχι Κυριακή ο αγώνας...
    από Stomu Yamashta στο forum Αγωνιστικά νέα
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 02/10/2004, 01:48

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF