Σελίδα 10 από 11 ΠρώτοΠρώτο ... 567891011 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 136 έως 150 από 155

Θέμα: YAMAHA TRACER 700

  1. #136
    Συντονιστής Το avatar του/της Volpad
    Moderator
    Εγγραφή
    28/03/2019
    Μηνύματα
    993
    Πήγα και έβαλα βενζίνη..

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	received_3201737696775306.jpeg 
Προβολές:	209 
Μέγεθος:	35,2 KB 
ID:	435776

  2. #137
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    19/09/2021
    Μηνύματα
    19
    Αυτά είναι τα υποτιθέμενα φθηνά shell λάδια που έλεγε ο φίλος πιο πίσω.
    Είναι κακό που μερικοί μπαίνουν σε διαδικασία να απαντήσουν επιθετικά περιμένοντας να τους πεις συγνώμη για την άγνοια σου και στο τέλος αλλάζουν οι ρόλοι.
    Ευχαριστώ που το ανέβασες.Δεν ξέρω τι κράξιμο θα έτρωγα αν δεν είχε ανέβει αυτή η φωτογραφία.
    Φωνάζει ο τυφλός για να ακούσει ο κουφός.!

  3. #138
    hercooligan Το avatar του/της doctoras
    Moderator
    Εγγραφή
    10/10/2007
    Μηνύματα
    4.449
    Προσωπικα θεσσαλονικη εχω δει το αναποδο απο αυτο που ειδατε σε πρατηριο shell..θα το ξανατσεκαρω ομως

    Παντου σε ολα τα συνεργεια και ολα τα μπραντς λαδιων στις τιμες χρεωσης συμπεριλαμβάνουν και το καπαρο του μαστορα.

    Ολα τα επώνυμα λαδια ενδεικτικα σε 10w40 ημισυνθετικα οπως, liqui moly, elf, castrol, repsol, ecstar amsoil, valvoline χρεώνονται κατω απο 10€.
    Γιατι στη shell που πουλαει σε ανταγωνιστές ενω μπορουν να έχουν καλυτερη τιμή πλασαρισματος λογω τεραστιας πολυεθνικής πετρελαιοειδών να κοστίζουν διπλασια τιμη? Και με μάρκετινγκ που δεν το κυνηγάει ιδιαίτερα...ιδιες ετικετες χρονια
    Οι τιμες πωλησης που παίρνουν οι εταιρείες λαδαδων eshop ειναι λογω μεγαλης ποσοτητας εμπορεύματος + τον ανταγωνισμό διαμορφώνουν τις τιμές αγορας. Προσωπικα μου κάνει νορμαλ η τιμη πλασαρισνατος της shell στα 6€ το λίτρο

  4. #139
    Συντονιστής Το avatar του/της Volpad
    Moderator
    Εγγραφή
    28/03/2019
    Μηνύματα
    993
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από doctoras Προβολή μηνύματος
    Προσωπικα θεσσαλονικη εχω δει το αναποδο απο αυτο που ειδατε σε πρατηριο shell..θα το ξανατσεκαρω ομως

    Παντου σε ολα τα συνεργεια και ολα τα μπραντς λαδιων στις τιμες χρεωσης συμπεριλαμβάνουν και το καπαρο του μαστορα.

    Ολα τα επώνυμα λαδια ενδεικτικα σε 10w40 ημισυνθετικα οπως, liqui moly, elf, castrol, repsol, ecstar amsoil, valvoline χρεώνονται κατω απο 10€.
    Γιατι στη shell που πουλαει σε ανταγωνιστές ενω μπορουν να έχουν καλυτερη τιμή πλασαρισματος λογω τεραστιας πολυεθνικής πετρελαιοειδών να κοστίζουν διπλασια τιμη? Και με μάρκετινγκ που δεν το κυνηγάει ιδιαίτερα...ιδιες ετικετες χρονια
    Οι τιμες πωλησης που παίρνουν οι εταιρείες λαδαδων eshop ειναι λογω μεγαλης ποσοτητας εμπορεύματος + τον ανταγωνισμό διαμορφώνουν τις τιμές αγορας. Προσωπικα μου κάνει νορμαλ η τιμη πλασαρισνατος της shell στα 6€ το λίτρο
    Αν και ξεφεύγουμε πολύ από το θέμα, τη shell δεν την ενδιαφέρει να βγάλει από την λιανική, αλλά από τη χονδρική.
    Φαντάζομαι, ότι πουλάει χονδρικη το λάδι 6-8€ και το παίρνουμε από την αντιπροσωπεία στα 17€, που είναι λογικό.
    Αυτά που πουλιούνται λιανική 6-8€, πρέπει να έχουν αγοραστεί 2-3€ από τη χονδρική.

    Επιμένω. Τα λάδια της shell που βρίσκεις στο σκρουτζ, δεν είναι ίδια με τα λάδια που παίρνεις με 20€ από το πρατήριο της shell.

  5. #140
    Μέλος
    Εγγραφή
    14/07/2019
    Μηνύματα
    252
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Volpad Προβολή μηνύματος
    Τι εννοείς ούτε καν ισχύει αυτο;

    Τα shell advance ultra έχει 20€ στη shell και 17€ στην αντιπροσωπία της ducati.
    Δεν είναι το ίδιο με αυτό που πουλάνε στο skroutz που είναι κινέζικο τηγανόλαδο, με αυτοκόλλητο shell.
    Αλήθεια τώρα? Είναι επιχείρημα αυτό?
    Σα να μου λες ότι τα λάδια καστρολ η αντιπροσωπεία vw που τα χρεώνει 25 ευρώ το λίτρο και η αντιπροσωπεία καστρολ που τα έχει 20 δείχνει ότι αυτή είναι η τιμή τους η πραγματική.
    Δηλαδή όλοι όσοι αγοράζουν το 4λιτρο από αξιόπιστα μαγαζιά στα 35 κάνουν λάθος και παίρνουν μαϊμού.
    Οκ

  6. #141
    Συντονιστής Το avatar του/της Volpad
    Moderator
    Εγγραφή
    28/03/2019
    Μηνύματα
    993
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Nikos77 Προβολή μηνύματος
    Αλήθεια τώρα? Είναι επιχείρημα αυτό?
    Σα να μου λες ότι τα λάδια καστρολ η αντιπροσωπεία vw που τα χρεώνει 25 ευρώ το λίτρο και η αντιπροσωπεία καστρολ που τα έχει 20 δείχνει ότι αυτή είναι η τιμή τους η πραγματική.
    Δηλαδή όλοι όσοι αγοράζουν το 4λιτρο από αξιόπιστα μαγαζιά στα 35 κάνουν λάθος και παίρνουν μαϊμού.
    Οκ
    Η αντιπροσωπεία της ducati, πουλάει και άλλες μάρκες λαδιων, σε τιμές αντίστοιχες με αυτες των καταστημάτων στο σκρουτζ.

    Δεν φταίω εγώ που δεν θες να αποδεχτείς ότι η shell έχει λάδια που είναι ακριβά...

  7. #142
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    10/10/2018
    Μηνύματα
    668
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Volpad Προβολή μηνύματος
    Αυτά που πουλιούνται λιανική 6-8€, πρέπει να έχουν αγοραστεί 2-3€ από τη χονδρική.
    Δε ξέρω συγκεκριμένα για τα λάδια τί γίνεται αλλά σε άλλα προϊόντα κάποια καταστήματα πουλάνε με κέρδος €0.10 (ΔΕΚΑ ΛΕΠΤΑ) (ακόμα και στα €10) και ποντάρουν μετά στους στόχους στο τέλος του έτους λόγο τεράστιας ποσότητας συν τις έξτρα αγορές που μπορεί να κάνει κάποιος μαζί με τα λάδια.

    Συν τις έξτρα εκπτώσεις που μπορεί να παίρνουν σε άλλα προϊόντα απο τον ίδιο αντιπρόσωπο.

    Σε ερώτηση σε αντιπρόσωπο σε τί ποσό αγοράς μπορώ να εξασφαλίσω τις τιμές σκρουτζ μου ανέφερε ότι πουλάνε με ζημιά ή μεταφέρουν εκπτώσεις απο άλλα προϊόντα.
    Προσωπική υπενθύμιση: Να μήν πηγαίνω κόντρα στο ΑΙ των Google/Facebook/Twitter/Insta.... Χαμένος χρόνος.
    https://www.imdb.com/title/tt11464826/

  8. #143
    Συντονιστής Το avatar του/της Volpad
    Moderator
    Εγγραφή
    28/03/2019
    Μηνύματα
    993
    Για τη συγκεκριμένη περίπτωση όμως, δεν παύει να ισχύει , οτι το προιόν που πωλείται στο σκρουτζ δεν είναι ίδιο με αυτό που πουλάει το εταιρικό πρατήριο shell, ώς επίσημος μεταπωλητής των προϊόντων με την επωνυμία Shell.

  9. #144
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    10/10/2018
    Μηνύματα
    668
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Volpad Προβολή μηνύματος
    Για τη συγκεκριμένη περίπτωση όμως, δεν παύει να ισχύει , οτι το προιόν που πωλείται στο σκρουτζ δεν είναι ίδιο με αυτό που πουλάει το εταιρικό πρατήριο shell, ώς επίσημος μεταπωλητής των προϊόντων με την επωνυμία Shell.
    Αυτό δε το γνωρίζω οπότε δεν το σχολιάζω.

    Τα Mobil 1 ESP 5-30 πάντως σε ερώτηση σε κατάστημα που πουλούσε με δύο διαφορετικές τιμές μου εξήγησε ότι το ένα είναι Ελληνικού αντιπροσώπου ενώ το άλλο παράλληλης εισαγωγής απο άλλη Ευρωπαϊκή χώρα.
    Έχω στείλει και εμαιλ στη Mobil αλλά δεν πήρα απάντηση αν το φθηνό (παράλληλη εισαγωγή) είναι το ίδιο ή κάποιο φθηνό αντίγραφο.
    Προσωπική υπενθύμιση: Να μήν πηγαίνω κόντρα στο ΑΙ των Google/Facebook/Twitter/Insta.... Χαμένος χρόνος.
    https://www.imdb.com/title/tt11464826/

  10. #145
    hercooligan Το avatar του/της doctoras
    Moderator
    Εγγραφή
    10/10/2007
    Μηνύματα
    4.449
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Volpad Προβολή μηνύματος
    Η αντιπροσωπεία της ducati, πουλάει και άλλες μάρκες λαδιων, σε τιμές αντίστοιχες με αυτες των καταστημάτων στο σκρουτζ.

    Δεν φταίω εγώ που δεν θες να αποδεχτείς ότι η shell έχει λάδια που είναι ακριβά...
    Ανδρέα έχεις δίκιο. έκανα εμαιλ με το θέμα και η απαντηση τους

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	Screenshot from 2022-05-12 12-54-46.jpg 
Προβολές:	153 
Μέγεθος:	41,3 KB 
ID:	435785


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	Screenshot from 2022-05-12 12-55-05.jpg 
Προβολές:	154 
Μέγεθος:	46,9 KB 
ID:	435786


    Όμως δεν αποκλείεται η παράλληλη εισαγωγή λόγω ανοιχτής αγοράς να είναι γνήσια. Για να πεις οτι είναι ψεύτικο ή απατεωνιά λάδι θα πρέπει να περάσει απο το χημείο του κράτους

    Πάντως όπως και αν έχει λάδια όπως belray liqui moly amsoil δεν γίνεται να είναι φθηνότερα απο τα shell που δεν εχουν ιδιαίτερη εξειδίκευση έρευνα για τις μοτό
    Τελευταία τροποποίηση από doctoras; 12/05/2022 στις 11:58.
    you rise you fall you're down then you rise again

  11. #146
    Συντονιστής Το avatar του/της Volpad
    Moderator
    Εγγραφή
    28/03/2019
    Μηνύματα
    993
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από doctoras Προβολή μηνύματος
    ...
    Πάντως όπως και αν έχει λάδια όπως belray liqui moly amsoil δεν γίνεται να είναι φθηνότερα απο τα shell που δεν εχουν ιδιαίτερη εξειδίκευση έρευνα για τις μοτό
    Γιατι λές οτι δεν έχουν ιδιαίτερη εξειδίκευση σε έρευνα για moto?
    Με τη Ducati στο MotoGP και το WSBK συνεργάζονται...

  12. #147
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Ζεύκας
    Εγγραφή
    15/10/2005
    Μηνύματα
    7.135
    Φτήνιες φέρνει ο Πετρόπουλος απλά μπορεί να τα χρεώνει 20 ευρώ ενώ τα αγοράζει 3.

    έχω αγοράσει λάδι 10-40 από εταιρικό shell (ερμης) 6-8 ευρώ κάπου εκεί το πλήρωσα.

    Για να μην ξεφεύγουμε, όσο αφορά τα yamaha βάλτε yamalube να έχετε το κεφάλι σας ήσυχο, έχουν αριστεύσει σε indexes όπως τα additives & viscosity.
    Προσωπικά ποτέ δεν είχα θέμα με το κιβώτιο του cp2 μοτέρ σε καμιά παραλλαγή (mt, tracer, tenere, xsr)

    Τώρα όποιος θέλει να κάνει την υπέρβαση ας βάλει motul ή silkolene.

  13. #148
    Μέλος
    Εγγραφή
    14/07/2019
    Μηνύματα
    252
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Volpad Προβολή μηνύματος
    Για τη συγκεκριμένη περίπτωση όμως, δεν παύει να ισχύει , οτι το προιόν που πωλείται στο σκρουτζ δεν είναι ίδιο με αυτό που πουλάει το εταιρικό πρατήριο shell, ώς επίσημος μεταπωλητής των προϊόντων με την επωνυμία Shell.
    Ότι πεις.
    Φαινεται πως έκανες έρευνα με αναλύσεις κλπ

  14. #149
    Συντονιστής Το avatar του/της Volpad
    Moderator
    Εγγραφή
    28/03/2019
    Μηνύματα
    993
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Nikos77 Προβολή μηνύματος
    Ότι πεις.
    Φαινεται πως έκανες έρευνα με αναλύσεις κλπ
    Έκανες εσύ?
    Όπως έγραψα και πρίν, το ένα γράφει made in κάτι και το άλλο γράφει made in κάτι άλλο. Άρα δεν μπορεί κανείς να εγγυηθεί πως είναι το ίδιο προιόν, μίας και δεν είναι απο τα εισάγει η ίδια εταιρία.

    Αυτά απο το σκρουτζ γίνονται παραεισαγωγή και δεν υπάρχει κανένας έλεγχος πουθενά.
    Δεν καταλαβαίνεις οτι μπορεί το ίδιο εργοστάσιο που βγάζει τα λάδια για τη shell να βγάζει με την ίδια ετικέτα φτηνό λάδι, ωστε να το πουλάει φτηνά χοντρική σε όποιον το ζητήσει, εκτός των αντιπροσώπων της shell?
    Δεν πιστεύεις οτι συμβαίνει αυτο? Δεν το έχεις ξαναακούσει?

    Οκ, no prob... Δεν έχει σημασία.

    Αυτό που λέμε όμως, είναι οτι τα Shell advance ultra, που εισάγονται στην Ελλάδα απο τον Πετρόπουλο και άρα μόνο αυτά είναι εξακριβωμένα original (γιατι ας πούμε, υπάρχουν στο Alibaba προς 1€ το λίτρο), κοστίζουν 17€ με 20€ το μονόλιτρο.

    Άν εσύ δεν το θεωρείς καλό λάδι, είναι άλλη κουβέντα. Εγώ πάντως, απο τα Bel Ray EXS και τα Motul 300V που είχα δοκιμάσει στο παρελθόν (στην ίδια μοτοσυκλέτα), τα shell advance ultra είχαν πολύ καλύτερα αποτελέσματα σε αίσθηση του κιβωτίου.

  15. #150
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της SeniorCanardo
    Εγγραφή
    22/08/2018
    Μηνύματα
    815
    Επειδή με ενδιαφέρει το θέμα αλλά καθόλου καμία προσωπική διαμάχη, διατυπώνω παρακάτω κάποιος προβληματισμούς.

    Από την στιγμή που παραχαράσσονται χαρτονομίσματα τα λάδια είναι μάλλον ευκολάκι, οπότε κάτι παραπάνω από πιθανόν να γίνεται απάτη και σε αυτά των 8€ αλλά γιατί όχι και στων 20€.
    Αν όντως γίνεται γιατί ο επίσημος αντιπρόσωπος ή η μητρική εταιρεία δεν κάνει κάτι, πως επιτρέπει τέτοια χονδροειδή απάτη εις βάρος της;

    Χωρίς χημική ανάλυση πως μπορούμε στα σίγουρα να ξέρουμε;
    Πιθανολογούμε ότι ο τύπος με τα 8€ είναι ύποπτος, αλλά γιατί να μην είναι και αυτός με τα 20€.
    Επειδή είναι επίσημος, επειδή πουλάει ακριβά, επειδή whatever;

    Είμαστε σίγουροι ότι μπορούμε με βεβαιότητα να ξεχωρίσουμε από τον ήχο και την αίσθηση του μοτέρ, το νοθευμένο από το ανόθευτο.
    Για την πάρτη μου δεν είμαι καθόλου σίγουρος.

    Εγώ στο ταπεινό, δικό μου μηχανάκι (καλή του ώρα), στο οποίο οι Αμερικάνοι βάζουν ένα "χοντρόλαδο" (συνθετικό) για ντιζελοκινητήρες, δούλεψε καλύτερα με φτηνο-shell, παρά με ονομαστό, από μοτομάγαζο των 14€/lt.
    OK προφανώς πιο "ικανά" μηχανάκια να έχουν ιδιαίτερες απαιτήσεις...

    Απλά μου φαίνεται τρελή "κάρτα" κάποιος να πουλάει στη μισή τιμή "μαϊμου" και οι ανταγωνιστές του να κάθονται να τον κοιτάνε.

    Επίσης και με βάση το παράδειγμα που αναφέρθηκε από το alibaba, η τιμή του 1€ είναι για τουλάχιστον 1.000 λίτρα, ας πούμε χοντρικά ένα τόνο.
    Προφανώς κάποιος που είναι αποκλειστικά "λαδάς" θα κάνει τέτοια εισαγωγή, η αντιπροσωπεία μάλλον όχι.

    Δεν ξέρω...

Σελίδα 10 από 11 ΠρώτοΠρώτο ... 567891011 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. yamaha raptor 700
    από jimr1 στο forum Χωμάτινο τερέν
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 22/07/2009, 14:39

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF