Σελίδα 11 από 11 ΠρώτοΠρώτο ... 67891011
Προβολή αποτελεσμάτων 151 έως 155 από 155

Θέμα: YAMAHA TRACER 700

  1. #151
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    10/10/2018
    Μηνύματα
    666
    Επίσης, όταν κάποιος φτιάχνει μούφα λάδι πόσο δύσκολο είναι να αντιγράψει και την ετικέτα σωστά?
    Δηλαδή το made in δεν λέει τίποτα απολύτως. Απλά ότι είναι απο άλλο εργοστάσιο.
    Προσωπική υπενθύμιση: Να μήν πηγαίνω κόντρα στο ΑΙ των Google/Facebook/Twitter/Insta.... Χαμένος χρόνος.
    https://www.imdb.com/title/tt11464826/

  2. #152
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    19/09/2021
    Μηνύματα
    19
    Κακό πράγμα η ξεροκεφαλιά στον άνθρωπο. Για να λήξει το θέμα με τα λάδια.

    https://www.olieonline.co.uk/shell-a...t-ultra-10w-40
    Εδώ τιμή Αγγλίας τα official και όχι τα μούφα.
    Δεν είναι θέμα Ελλάδας. Απλά είναι πολύ καλά ποιοτικά λάδια σε παγκόσμια κλίμακα.Απλά έχουμε μάθει να τα κρίνουμε όλα με βάση την τιμή τους στο σκρουτζ.

    https://www.youtube.com/watch?v=cj4CEwxIgI8
    Εδώ πως να ξεχωρίσεις τα μούφα από τα γνήσια.

    Όσο για τα yamalube ανάλογα την χώρα τα φτιάχνει η Motul ή η Eneos Για την Ευρώπη.
    Για όλες τι χώρες εκτός Ευρώπης τα φτιάχνει η Rock oil.
    Απλά πληρώνεις 2 με 3 ευρώ παραπάνω επειδή γράφουν yamalube.

    Τα ίδια προβλήματα έχει/είχε και η motul. Έπαιζαν (δεν ξέρω αν κυκλοφορούν ακόμα) τα 7100 με 4, 5 ευρώ ενώ κανονικά έκαναν 12 και μάλιστα τα μούφα είχαν προκαλέσει και αρκετές ζημιές.

    Παίδες μία συμβουλή για να είμαστε όλοι χαρούμενοι εδώ μέσα. Δεν παίζουμε το ποιος ξέρει τα περισσότερα ή το ποιος είναι ο καλύτερος. Φόρουμ είναι. Γίνονται ερωτήσεις και απαντήσεις. Εκφέρονται γνώμες. Δεν είναι ανάγκη ακόμα και εδώ μέσα να φοβόμαστε να γράψουμε γιατί περιμένει ένας κλασικός Ελληνάρας πως και πως για να ρίξει την εριστική του απάντηση με υφάκι φωτεινού παντογνώστη.
    Έχει καταντήσει αηδία ,όπου βλέπεις Έλληνες τσακώνονται.
    Φωνάζει ο τυφλός για να ακούσει ο κουφός.!

  3. #153
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    10/10/2018
    Μηνύματα
    666
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από AlexTracer7 Προβολή μηνύματος
    Δεν είναι θέμα Ελλάδας. Απλά είναι πολύ καλά ποιοτικά λάδια σε παγκόσμια κλίμακα. Απλά έχουμε μάθει να τα κρίνουμε όλα με βάση την τιμή τους στο σκρουτζ.
    Μία παρατήρηση μόνο. Η τιμή δε μας δηλώνει αν ένα λάδι είναι καλό ή όχι.
    Το ίδιο λάδι αν το βάλεις σε no-name μπουκάλι αυτόματα θα κοστίζει λιγότερο.

    Δε λέω ότι τα shell δεν είναι καλά. Δεν το γνωρίζω.
    Προσωπική υπενθύμιση: Να μήν πηγαίνω κόντρα στο ΑΙ των Google/Facebook/Twitter/Insta.... Χαμένος χρόνος.
    https://www.imdb.com/title/tt11464826/

  4. #154
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Volpad
    Εγγραφή
    28/03/2019
    Μηνύματα
    964
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από karateo Προβολή μηνύματος
    Επίσης, όταν κάποιος φτιάχνει μούφα λάδι πόσο δύσκολο είναι να αντιγράψει και την ετικέτα σωστά?
    Δηλαδή το made in δεν λέει τίποτα απολύτως. Απλά ότι είναι απο άλλο εργοστάσιο.
    Δεν αντιγράφει την ετικέτα. Την έχει, γιατί βγάζει και αυτό το λάδι μεταξύ άλλων, απλά το αγοράζει η shell για αγορές της Ασίας πχ, γιατι συμφέρουν τα μεταφορικά.
    Για την Ευρώπη το παράγει άλλο εργοστάσιο και οι Ευρωπαίοι εισαγωγείς αγοράζουν από εκεί.

    Το εργοστάσιο της 3ης χώρας, παράγει το ίδιο λάδι κατά πάσα πιθανότητα, στην ίδια ποιότητα.
    Όμως, παράλληλα, βάζει και άλλο, φτηνότερο λάδι στο ίδιο μπουκάλι, με την ίδια ετικέτα και το πουλάει στη μισή τιμή σε εισαγωγείς που δεν έχουν σχέση με τη shell.

    Λαδας δεν είμαι, αλλά από εμπόριο κάτι τυχαίνει να ξέρω.

    Ας πούμε, για παράδειγμα, αγοράζω εγώ από το Ali, 1 τόνο λάδι με 1000€, τα πουλάω χοντρικη στα σκρουτζομαγαζα με 3€ και μετά εκείνοι τα πουλάνε με 6€.
    Όμως, εγώ, ούτε iso έχω ζητήσει, ούτε προδιαγραφές, ούτε lot, ουτε τίποτα από το εργοστάσιο παραγωγής.

    Τα σκρουτζομαγαζα, όταν θα ψάχνουν στην αγορά να πάρουν αυτό το λάδι και δουν χοντρικη σε εμένα 3€ και στον επίσημο εισαγωγέα για την Ελλάδα 12€, μάντεψε από ποιον θα πάρουν...

    Το θέμα όμως, δεν είναι το πως δουλεύει η αγορά του λαδιού ή αν η shell έχει κινηθεί ή όχι νομικά έναντι των παραεισαγωγων που προφανώς και τους κάνουν ζημιά εμπορικά...
    Το αρχικό θέμα ήταν αν τα λάδια της shell είναι καλά ή όχι.
    Η shell είναι ένας κολοσσός με πολύ μεγάλη τεχνογνωσία στα λάδια και για τα αυτοκίνητα και για τις μοτοσυκλέτες.
    Προσωπικά, έχω βρει αυτό το συγκεκριμένο λάδι να ταιριάζει περισσότερο από αλλά στην μοτοσυκλετα μου.

    Σε κάποιον άλλον μπορεί να μην ταιριάζουν. Δεκτό και αυτό. Δεν σημαίνει όμως ότι τα λάδια της shell δεν είναι καλά.

    Στην Ελλάδα η τιμή του shell advance ultra είναι 17€.
    Ότι είναι δραματικά φτηνότερο, δεν έχει γίνει εισαγωγή από τον επίσημο αντιπρόσωπο, οπότε δεν μπορεί να επιβεβαιωθεί η αυθεντικοτητα τους και το κατά πόσο όντως πληρούν τις προδιαγραφές που γράφουν.
    Εγώ, χωρίς να έχω κάνει ανάλυση σε χημείο, όπως αναφέρθηκε πριν, δεν τολμάω να τα βάλω στη μηχανή μου και προτιμώ να δίνω 40€ παραπάνω και να έχω το κεφάλι μου ήσυχο.

    Δέκτες όλες οι απόψεις, αλλά δεν καταλαβαίνω τον φανατισμό κατά των λαδιων της shell... ειδικά όταν από μηχανή σε μηχανή, αλλάζουν τα λάδια που ταιριάζουν...
    Στο bmw που είχα παλιά πχ, τα shell δεν ταίριαζαν και είχα βρει ότι τα bel ray exp ταιριάζουν μια χαρά...
    Στο kle έβαζα motul.
    Στο benelli, πήρα ένα bel ray να δοκιμάσω πως θα κάτσει...

  5. #155
    hercooligan Το avatar του/της doctoras
    Moderator
    Εγγραφή
    10/10/2007
    Μηνύματα
    4.423
    Είναι εποικοδομητικά όλα αυτά που μάθαμε απο την συζήτηση. Προσωπικά κατάλαβα οτι βγάζω την shell εκτός γιατί τα 17/λίτρο μου φαίνονται πάρα πολλά με τέτοιο ανταγωνισμό σε brands
    Θα κινηθώ σε αλλη εταιρεία με μαξ 12ευρώ/λιτρο
    Επίσης θα ήταν καλό αν έχουμε κιάλλο τέτοιο παράδειγμα με άλλο brand
    you rise you fall you're down then you rise again

Σελίδα 11 από 11 ΠρώτοΠρώτο ... 67891011

Παρόμοια θέματα

  1. yamaha raptor 700
    από jimr1 στο forum Χωμάτινο τερέν
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 22/07/2009, 15:39

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF