Σελίδα 8 από 11 ΠρώτοΠρώτο ... 34567891011 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 106 έως 120 από 155

Θέμα: YAMAHA TRACER 700

  1. #106
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    19/09/2021
    Μηνύματα
    19
    Καλησπέρα φίλε μου. Και εγώ κάτοχος Tracer 7 του 2021 με ακριβώς το ίδιο πρόβλημα. Απο την πρώτη μέρα οι ταχύτητες δεν κούμπωναν σωστά η πρώτη για να μπει κάνει πολύ έντονο χτύπημα που πονάει η ψυχή μου.Όλες οι αλλαγές κρακ κρουκ. Και εμένα τα ίδια μου είπαν από Yamaha Ηρακλείου. Να περιμένω να φθαρούν λίγο τα πράγματα. Τώρα έχω 4.000km και ακόμα έχω τα ίδια προβλήματα.Κάποιες φορές όταν ανοίγω πχ από 3η για 4η δεν ανεβαίνει καν η ταχύτητα. Στα 1000 είχα βάλει motul 7100 αλλά το πρόβλημα έγινε πολύ χειρότερο σε σημείο που στα 600 700 χιλιόμετρα τα άλλαξα σε eneos.Το πρόβλημα χαλάρωσε για λίγο και μετά ξανά τα ίδια. Γενικά το πιάνει και μία μαλακώνει και την άλλη δεν παλεύεται σε σημείο που αν δεν μου βρουν άκρη θα την πουλήσω. Πήγα σε έναν μηχανικό εκτός Yamaha και μου είπε πως δεν είναι φυσιολογικό.Στις 5.000 θα βάλω λάδια Ipone katana 10 40 που μου είπε ο συγκεκριμένος μηχανικός ότι θα δω όντως διαφορά και αν συνεχιστεί θα πρέπει να το δουν σε βάθος.
    Εσύ τελικά έβγαλες κάποια άκρη?

  2. #107
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/04/2008
    Μηνύματα
    3.965
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από AlexTracer7 Προβολή μηνύματος
    Καλησπέρα φίλε μου. Και εγώ κάτοχος Tracer 7 του 2021 με ακριβώς το ίδιο πρόβλημα. Απο την πρώτη μέρα οι ταχύτητες δεν κούμπωναν σωστά η πρώτη για να μπει κάνει πολύ έντονο χτύπημα που πονάει η ψυχή μου.Όλες οι αλλαγές κρακ κρουκ. Και εμένα τα ίδια μου είπαν από Yamaha Ηρακλείου. Να περιμένω να φθαρούν λίγο τα πράγματα. Τώρα έχω 4.000km και ακόμα έχω τα ίδια προβλήματα.Κάποιες φορές όταν ανοίγω πχ από 3η για 4η δεν ανεβαίνει καν η ταχύτητα. Στα 1000 είχα βάλει motul 7100 αλλά το πρόβλημα έγινε πολύ χειρότερο σε σημείο που στα 600 700 χιλιόμετρα τα άλλαξα σε eneos.Το πρόβλημα χαλάρωσε για λίγο και μετά ξανά τα ίδια. Γενικά το πιάνει και μία μαλακώνει και την άλλη δεν παλεύεται σε σημείο που αν δεν μου βρουν άκρη θα την πουλήσω. Πήγα σε έναν μηχανικό εκτός Yamaha και μου είπε πως δεν είναι φυσιολογικό.Στις 5.000 θα βάλω λάδια Ipone katana 10 40 που μου είπε ο συγκεκριμένος μηχανικός ότι θα δω όντως διαφορά και αν συνεχιστεί θα πρέπει να το δουν σε βάθος.
    Εσύ τελικά έβγαλες κάποια άκρη?
    εκτός απο r1 δεν εχω οδηγησει κανένα yamaha με καλό σασμαν. μικρη εξαίρεση τα wr/wrf που ειναι σαφώς καλύτερα. Δεν ξερω ποσο κοπαναει και ποσο δυσκολα μπαινει σε εσενα αλλα δεν ειναι τα λάδια. λαδια ειναι, θαυματα δεν κανουν. τα κιβωτια τους ειναι παντα σκληρα και κοπανανε. το στρωσιμο σε ενα κιβωτιο παντως με 4κ χλμ δεν εχει τελειωσει. ειδικα αν εκανες πολλα χλμ εθνικη. μετα τις 10κ θα το δεις. παλι θα κοπαναει προφανως, δεν ειναι χοντα.

  3. #108
    Εγω παιδιά που οδηγό το tracer 700 φίλου μου και που το αγόρασε τον Ιούνιο δεν έχουμε αυτό το πρόβλημα.
    Δείτε λίγο την αλυσίδα και την ντιζα του συμπλεκτη σας.
    ΟΚ δεν είναι honda αλλά όχι όπως το παρουσιάζετε εσείς.
    Και εγω εχω cbr600f, που το κιβώτιο είναι βούτυρο αλλά δεν μου έχει χτυπήσει κάτι αρνητικό στο Tracer 700.
    Ακομα έχουν περάσει και αρκετά yamaha από τα χέρια μου.

    ΥΓ. λαδια βάζουμε τα yamalube που είχε από την αρχη
    Τελευταία τροποποίηση από dankannn; 19/09/2021 στις 21:27.
    Dankannn

    CBR 600F THE BEST

  4. #109
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/04/2008
    Μηνύματα
    3.965
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από dankannn Προβολή μηνύματος
    Εγω παιδιά που έχω οδηγό το tracer 700 φίλου μου και που το αγόρασε τον Ιούνιο δεν έχουμε αυτό το πρόβλημα.
    Δείτε λίγο την αλυσίδα και την ντιζα του συμπλεκτη σας.
    ΟΚ δεν είναι honda αλλά όχι όπως το παρουσιάζετε εσείς.
    Και εγω εχω cbr600f, που το κιβώτιο είναι βούτυρο αλλά δεμ μου έχει χτυπήσει κάτι αρνητικό στο Tracer 700.
    Ακομα έχουν περάσει και αρκετά yamaha από τα χέρια μου.

    ΥΓ. λαδια βάζουμε τα yamalube που είχε από την αρχη
    λεει οτι το ειδαν τοσοι μαστορες. αν ηταν καργαρισμένη αλυσιδα η χαλαρος συμπλέκτης πιστευω θα το ειχαν προσεξει.

  5. #110
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από basilis_k6 Προβολή μηνύματος
    λεει οτι το ειδαν τοσοι μαστορες. αν ηταν καργαρισμένη αλυσιδα η χαλαρος συμπλέκτης πιστευω θα το ειχαν προσεξει.
    Τότε έχει πρόβλημα.
    ΟΚ το πρώτο γκουπ στην πρώτη σχέση, μετά μια χαρα αλλάζουν οι ταχύτητες.
    Σου λεω προέρχομαι από honda και έχουν περάσει και αρκετά yamaha από τα χέρια μου.
    Δεν εντοπίζω ότι υπάρχει θέμα, εκτός από τις αναρτήσεις που είναι χάλια
    και το πισω φρένο που το abs μπαίνει για πλάκα.
    Dankannn

    CBR 600F THE BEST

  6. #111
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    19/09/2021
    Μηνύματα
    19
    Όντως ακριβώς όπως τα λες είναι. Το σασμαν πρέπει να έχει θέμα. Ελπίζω να το λύσουν πριν φύγει η εγγύηση. Όσο για την αναρτήσεις και εκεί έχεις δίκιο. Είναι ρυθμιζόμενες αλλά δεν... όπου και να τις ρυθμίσεις μετράς κάθε πετραδάκι.Η επαναφορά ή θα είναι τραμπολίνο ή πέτρα και στο πίσω φρένο πάλι σωστός.
    Επίσης. Υπερβολικό μηχανόφρενο σε σημείο που αλλάζεις ταχύτητα από 3πχ 4 και αφήνεις τον συμπλέκτη και μουρώνει λες και κατέβασες.
    Δυνατό χτύπημα όταν ανοίξεις το γκάζι απο τέρμα κλειστό. Όσο χαλαρά και αν το ανοίξω κλοτσάει πολύ.
    Και τέλος όταν κλείνεις το γκάζι και ρολάρει με ταχύτητα κάνει ελαφριά σκασιματάκια σαν άκαυτες.
    Μήπως κάτι από όλα αυτά συνδέεται με το αρχικό πρόβλημα που λέμε?

  7. #112
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από AlexTracer7 Προβολή μηνύματος
    Όντως ακριβώς όπως τα λες είναι. Το σασμαν πρέπει να έχει θέμα. Ελπίζω να το λύσουν πριν φύγει η εγγύηση. Όσο για την αναρτήσεις και εκεί έχεις δίκιο. Είναι ρυθμιζόμενες αλλά δεν... όπου και να τις ρυθμίσεις μετράς κάθε πετραδάκι.Η επαναφορά ή θα είναι τραμπολίνο ή πέτρα και στο πίσω φρένο πάλι σωστός.
    Επίσης. Υπερβολικό μηχανόφρενο σε σημείο που αλλάζεις ταχύτητα από 3πχ 4 και αφήνεις τον συμπλέκτη και μουρώνει λες και κατέβασες.
    Δυνατό χτύπημα όταν ανοίξεις το γκάζι απο τέρμα κλειστό. Όσο χαλαρά και αν το ανοίξω κλοτσάει πολύ.
    Και τέλος όταν κλείνεις το γκάζι και ρολάρει με ταχύτητα κάνει ελαφριά σκασιματάκια σαν άκαυτες.
    Μήπως κάτι από όλα αυτά συνδέεται με το αρχικό πρόβλημα που λέμε?
    Ναι ξέχασα να το γράψω το τελευταίο που ειπες, όπως είπα δεν είναι δικό μου αλλά μετά από τόσα χρόνια που οδηγό μπορώ να καταλάβω αν κάτι έχει πρόβλημα.
    Προφανος ο φίλος έχει θέμα, ας το ψάξει, ας πάει και για ένα test ride να πάρει ένα άλλο να καταλαβει.
    Η όλο και κάποιος θα το έχει στην περιοχή του.
    Dankannn

    CBR 600F THE BEST

  8. #113
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/04/2008
    Μηνύματα
    3.965
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από AlexTracer7 Προβολή μηνύματος
    Όντως ακριβώς όπως τα λες είναι. Το σασμαν πρέπει να έχει θέμα. Ελπίζω να το λύσουν πριν φύγει η εγγύηση. Όσο για την αναρτήσεις και εκεί έχεις δίκιο. Είναι ρυθμιζόμενες αλλά δεν... όπου και να τις ρυθμίσεις μετράς κάθε πετραδάκι.Η επαναφορά ή θα είναι τραμπολίνο ή πέτρα και στο πίσω φρένο πάλι σωστός.
    Επίσης. Υπερβολικό μηχανόφρενο σε σημείο που αλλάζεις ταχύτητα από 3πχ 4 και αφήνεις τον συμπλέκτη και μουρώνει λες και κατέβασες.
    Δυνατό χτύπημα όταν ανοίξεις το γκάζι απο τέρμα κλειστό. Όσο χαλαρά και αν το ανοίξω κλοτσάει πολύ.
    Και τέλος όταν κλείνεις το γκάζι και ρολάρει με ταχύτητα κάνει ελαφριά σκασιματάκια σαν άκαυτες.
    Μήπως κάτι από όλα αυτά συνδέεται με το αρχικό πρόβλημα που λέμε?
    και αυτη η ον/οφφ λειτουργια στο γκαζι ειναι χαρακτηριστικο των yamaha χαμηλου κοστους. γενικα ο ψεκασμος τους και η μετάδοση ειναι ενα δραμα.

    εσυ είχες άλλη μηχανη πριν το tracer? με τι συγκρίνεις το κιβωτιο? εγω και ο dankann μάλλον μιλάμε για τον ίδιο ακριβως τροπο λειτουργιας. κοπαναει η πρωτη, εχει μια σκληρη/κακή λειτουργια σε σχεση με αλλα ιαπωνικα αλλα ως εκει. δεν ειναι πρόβλημα ακριβως, ειναι απλα κακο κιβωτιο σε σχεση με ενα honda/suzuki. αν εχεις θεμα περαν αυτου τοτε δεν ειναι προβλημα του μοντελου αλλα της δικης σου μηχανης.

  9. #114
    hercooligan Το avatar του/της doctoras
    Moderator
    Εγγραφή
    10/10/2007
    Μηνύματα
    4.423
    Από λαδια θα δοκίμαζα και με υξωδες 10-30

  10. #115
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    19/09/2021
    Μηνύματα
    19
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από basilis_k6 Προβολή μηνύματος
    και αυτη η ον/οφφ λειτουργια στο γκαζι ειναι χαρακτηριστικο των yamaha χαμηλου κοστους. γενικα ο ψεκασμος τους και η μετάδοση ειναι ενα δραμα.

    εσυ είχες άλλη μηχανη πριν το tracer? με τι συγκρίνεις το κιβωτιο? εγω και ο dankann μάλλον μιλάμε για τον ίδιο ακριβως τροπο λειτουργιας. κοπαναει η πρωτη, εχει μια σκληρη/κακή λειτουργια σε σχεση με αλλα ιαπωνικα αλλα ως εκει. δεν ειναι πρόβλημα ακριβως, ειναι απλα κακο κιβωτιο σε σχεση με ενα honda/suzuki. αν εχεις θεμα περαν αυτου τοτε δεν ειναι προβλημα του μοντελου αλλα της δικης σου μηχανης.
    Γενικά έχουν περάσει αρκετές μοτοσυκλέτες από τα χέρια μου.Δικές μου και φίλων.kawasaki Ζ750,Honda nc750, Vstrom 650, gsxr 1000, Bmw gs 650, DT 200 z125, suzuki Dr125, KMX 200 κλπ κλπ
    Τέτοιο χάλι δεν το είχα δει σε καμία μοτοσυκλέτα. Το θέμα είναι πως δεν είναι σταθερό το πρόβλημα στο 100%. Έχω πάει βόλτα και κούμπωναν σχετικά εύκολα(εκτός την πρώτη που αυτό είναι φυσιολογικό) και κάθε φορά που τυχαίνει λέω ότι έφτιαξε. Κλείνω την μηχανή φεύγω πάω μετά την παίρνω και ξανά από την αρχή. Κρακ κρούκ νιώθω στο πόδι μου το τρίψιμο των μετάλλων όπως ανεβάζω ταχύτητα πολύ έντονα. Το χειρότερο που συμβαίνει (επειδή είναι επικίνδυνο) βγαίνω εθνική και ανοίγω 2α 3η για να έρθω στα ίσια με υπόλοιπα οχήματα και να βγω αριστερή λουρίδα. πάνω στο άνοιγμα από 2α σε 3η ή 3η 4η δεν ανεβαίνει η ταχύτητα με το τίποτα.Κόλλημα. Θεωρώ ότι δεν αποσυμπλέκει σωστά. Γιατί όταν έχω ταχύτητα και πατήσω συμπλέκτη τέρμα η μηχανή θέλει υπερβολικά πολύ δύναμη για να κινηθεί, σε σημείο που αν είναι κάτω πλακάκι ή δρόμος vilanova σέρνεις την μηχανή με κολλημένη ρόδα.

  11. #116
    the Overlord Το avatar του/της karellen
    Super Moderator
    Εγγραφή
    27/07/2010
    Μηνύματα
    3.131
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από AlexTracer7 Προβολή μηνύματος
    Γενικά έχουν περάσει αρκετές μοτοσυκλέτες από τα χέρια μου.Δικές μου και φίλων.kawasaki Ζ750,Honda nc750, Vstrom 650, gsxr 1000, Bmw gs 650, DT 200 z125, suzuki Dr125, KMX 200 κλπ κλπ
    Τέτοιο χάλι δεν το είχα δει σε καμία μοτοσυκλέτα. Το θέμα είναι πως δεν είναι σταθερό το πρόβλημα στο 100%.
    Δοκίμασε να αλλάξεις μάρκα λαδιών. Ίδιο ιξώδες αλλά άλλη μάρκα. Δοκιμασμένο.

  12. #117
    hercooligan Το avatar του/της doctoras
    Moderator
    Εγγραφή
    10/10/2007
    Μηνύματα
    4.423
    Ακουγεται σα να εχεις μεμονωμένο πρόβλημα, οκ απο αρκετα μοντελα τους εχουν ενοχλητική πρωτη οταν εισαι απο σταση, αντε να σου βγαλει θόρυβο και η δευτερα στα κατεβασματα με πολλα, στα ανεβάσματα ομως θα πρεπει να ειναι ομαλο και αθόρυβο

    Μηπως εχεις προβλημα με τα δισκάκια του συμπλέκτη?

    Μη το αφήσεις, πρεπει να σου το φτιαξουν. Εγω θα ελεγα να βγαλεις αρκετα ενδεικτικά βιντεο με gopro και να παρεις εικονα και ηχο απο το αριστερο οπίσθιο μαρσπιε και να το κυνηγήσεις με τη αντιπροσωπία αρχικα την τοπική και αν δεν βγαλεις ακρη εξωτερικό, οπως και να ψαχτεις με το συνήγορο του καταναλωτή

  13. #118
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/04/2008
    Μηνύματα
    3.965
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από AlexTracer7 Προβολή μηνύματος
    Γενικά έχουν περάσει αρκετές μοτοσυκλέτες από τα χέρια μου.Δικές μου και φίλων.kawasaki Ζ750,Honda nc750, Vstrom 650, gsxr 1000, Bmw gs 650, DT 200 z125, suzuki Dr125, KMX 200 κλπ κλπ
    Τέτοιο χάλι δεν το είχα δει σε καμία μοτοσυκλέτα. Το θέμα είναι πως δεν είναι σταθερό το πρόβλημα στο 100%. Έχω πάει βόλτα και κούμπωναν σχετικά εύκολα(εκτός την πρώτη που αυτό είναι φυσιολογικό) και κάθε φορά που τυχαίνει λέω ότι έφτιαξε. Κλείνω την μηχανή φεύγω πάω μετά την παίρνω και ξανά από την αρχή. Κρακ κρούκ νιώθω στο πόδι μου το τρίψιμο των μετάλλων όπως ανεβάζω ταχύτητα πολύ έντονα. Το χειρότερο που συμβαίνει (επειδή είναι επικίνδυνο) βγαίνω εθνική και ανοίγω 2α 3η για να έρθω στα ίσια με υπόλοιπα οχήματα και να βγω αριστερή λουρίδα. πάνω στο άνοιγμα από 2α σε 3η ή 3η 4η δεν ανεβαίνει η ταχύτητα με το τίποτα.Κόλλημα. Θεωρώ ότι δεν αποσυμπλέκει σωστά. Γιατί όταν έχω ταχύτητα και πατήσω συμπλέκτη τέρμα η μηχανή θέλει υπερβολικά πολύ δύναμη για να κινηθεί, σε σημείο που αν είναι κάτω πλακάκι ή δρόμος vilanova σέρνεις την μηχανή με κολλημένη ρόδα.
    έμπειρος εισαι, τι μας αφηνεις και γραφουμε αραδες? καταλαβαινεις αν ειναι πρόβλημα λοιπον και μάλλον ειναι. αυτα που λες δεν ειναι φυσιολογικα.

  14. #119
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    19/09/2021
    Μηνύματα
    19
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από doctoras Προβολή μηνύματος
    Ακουγεται σα να εχεις μεμονωμένο πρόβλημα, οκ απο αρκετα μοντελα τους εχουν ενοχλητική πρωτη οταν εισαι απο σταση, αντε να σου βγαλει θόρυβο και η δευτερα στα κατεβασματα με πολλα, στα ανεβάσματα ομως θα πρεπει να ειναι ομαλο και αθόρυβο

    Μηπως εχεις προβλημα με τα δισκάκια του συμπλέκτη?

    Μη το αφήσεις, πρεπει να σου το φτιαξουν. Εγω θα ελεγα να βγαλεις αρκετα ενδεικτικά βιντεο με gopro και να παρεις εικονα και ηχο απο το αριστερο οπίσθιο μαρσπιε και να το κυνηγήσεις με τη αντιπροσωπία αρχικα την τοπική και αν δεν βγαλεις ακρη εξωτερικό, οπως και να ψαχτεις με το συνήγορο του καταναλωτή
    Προς το παρόν υπομονή μέχρι την επόμενη αλλαγή λαδιών που μου είπαν σε 2 3 εβδομάδες και αν συνεχιστεί θα το τραβήξω όπως μου είπες γιατί είναι αμαρτία καινούρια μηχανή (και με πολύ κόπο) να μην μπορώ να την ευχαριστηθώ αλλά να φταίνε όλα αυτά και να θέλω να την πουλήσω ακόμα δεν την πήρα.

  15. #120
    the Overlord Το avatar του/της karellen
    Super Moderator
    Εγγραφή
    27/07/2010
    Μηνύματα
    3.131
    Σκεπτόμενος πιο απλά, μήπως είναι λασκαρισμενη η ντιζα του συμπλεκτη και θέλει σφίξιμο. Ή ακόμα μήπως έχουν κοπεί αρκετές τριχουλες από το συρματοσχοινο?
    Για να προλάβω απαντήσεις, όταν το μηχανάκι είναι κρυο το σύμπτωμα είναι πιο ελαφρύ και χειροτερεύει όταν ζεσταίνεται.

Σελίδα 8 από 11 ΠρώτοΠρώτο ... 34567891011 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. yamaha raptor 700
    από jimr1 στο forum Χωμάτινο τερέν
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 22/07/2009, 15:39

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF