Σελίδα 9 από 11 ΠρώτοΠρώτο ... 4567891011 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 121 έως 135 από 155

Θέμα: YAMAHA TRACER 700

  1. #121
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    19/09/2021
    Μηνύματα
    19
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από basilis_k6 Προβολή μηνύματος
    έμπειρος εισαι, τι μας αφηνεις και γραφουμε αραδες? καταλαβαινεις αν ειναι πρόβλημα λοιπον και μάλλον ειναι. αυτα που λες δεν ειναι φυσιολογικα.
    ναι αλλά όταν πηγαίνεις στην αντιπροσωπία και σου λένε είναι φυσιολογικό (σχεδόν) αν το κάνει μέχρι τις 5 .000 αλλά μετά αν το συνεχίσει βλέπουμε σε βάζουν σε μία κατάσταση που πραγματικά δεν...
    Ίσως να εθελοτυφλώ και λίγο γιατί δεν μπορώ να το πιστέψω μέσα μου ότι πήγα σε καινούρια μηχανή για τον μόνο λόγο ότι δεν ήθελα άλλα προβλήματα(και έχω τραβήξει πολλά) και ακόμα και εκεί με κυνηγάει η αιώνια γκαντεμια

  2. #122
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    19/09/2021
    Μηνύματα
    19
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από karellen Προβολή μηνύματος
    Σκεπτόμενος πιο απλά, μήπως είναι λασκαρισμενη η ντιζα του συμπλεκτη και θέλει σφίξιμο. Ή ακόμα μήπως έχουν κοπεί αρκετές τριχουλες από το συρματοσχοινο?
    Για να προλάβω απαντήσεις, όταν το μηχανάκι είναι κρυο το σύμπτωμα είναι πιο ελαφρύ και χειροτερεύει όταν ζεσταίνεται.
    Την ντίζα την έχω ρυθμίσει σε 100 διαφορετικά σημεία για να δω αν αλλάζει κάτι.Από την σωστή ρύθμιση(τζόγος 1 με 2 κέρματα πίσω από την μανέτα) μέχρι παντελώς καθόλου τζόγο σε σημείο να μπατινάρει, μέχρι φουλ τζόγο, Οι διαφορές είναι μικρές. Το πρόβλημα δεν μου φαίνεται να αλλάζει με την αλλαγή θερμοκρασίας κινητήρα. Μου το κάνει και παγωμένο και ζεστό.

  3. #123
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/04/2008
    Μηνύματα
    3.964
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από AlexTracer7 Προβολή μηνύματος
    Την ντίζα την έχω ρυθμίσει σε 100 διαφορετικά σημεία για να δω αν αλλάζει κάτι.Από την σωστή ρύθμιση(τζόγος 1 με 2 κέρματα πίσω από την μανέτα) μέχρι παντελώς καθόλου τζόγο σε σημείο να μπατινάρει, μέχρι φουλ τζόγο, Οι διαφορές είναι μικρές. Το πρόβλημα δεν μου φαίνεται να αλλάζει με την αλλαγή θερμοκρασίας κινητήρα. Μου το κάνει και παγωμένο και ζεστό.
    ντιζα με 5κ χλμ απιθανο. αυτες βγαζουν 40κ ανετα.

  4. #124
    Νέο μέλος Το avatar του/της ILouloudakis
    Εγγραφή
    08/04/2021
    Μηνύματα
    17
    Φίλε Αλεξ καλησπέρα. Συγνώμη για την αργοπορία στη απάντηση, αλλά είχα τρεχάματα άσχημα. Τι να σου πω, και εμένα συνεχίζει να το κάνει αλλά μόνο σε αλλαγές με χαμηλες στροφές. Αν έχω αρκετές στροφές (>3000-4000) είναι εντάξει. Όταν λέμε εντάξει, με παραδοχή του σκληρού και δύσκολου κιβωτίου της yamaha. Ο μηχανικός μου κι εμένα επιμένει ότι είναι φυσιολογικο και να περιμένω να απαλύνει μετά τις 5000. Μου είπε ότι ξερογκαζο πριν την αλλαγη ταχύτητας βοηθάει κάτι που είναι αλήθεια... Πλέον μόνο έτσι αλλάζω ταχύτητα... Χαχαχαχαχα

  5. #125
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    10/10/2018
    Μηνύματα
    666
    Αν θυμάμαι καλά σου είπα με Vroom να ρωτήσεις και αλλού γιατί εκεί που μάλλον πάς είναι χάλια.

    Στον Άγιο Νικόλαο είναι άριστοι τσεκαρισμένο >10 χρόνια τώρα. Αναμονή για σερβις έχουν 1μιση μήνα να φανταστείς.
    Προσωπική υπενθύμιση: Να μήν πηγαίνω κόντρα στο ΑΙ των Google/Facebook/Twitter/Insta.... Χαμένος χρόνος.
    https://www.imdb.com/title/tt11464826/

  6. #126
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    19/09/2021
    Μηνύματα
    19
    Τελικά πήγα εκτός Yamaha σε συνεργείο που συνεργάζεται όμως για να μην χάσω εγγύηση.
    Ο μηχανικός παλιός φίλος και άριστος στην δουλειά του πήρα την μηχανή και ήταν σαν να πήρα κάτι άλλο.
    Από που να ξεκινήσω.
    Τιμόνι βαλμένο στραβά. Είχα μία αίσθηση ότι κάθομαι σαν να έχω σκολίωση αλλά δεν έδινα και πολύ σημασία γιατί δεν μπορούσε να βάλει το μυαλό μου ότι καινούρια μηχανή ήταν στραβή.
    Τα καλάμια ελάχιστα στρουφιγμένα.
    Ότι είχε να κάνει πάνω στο τιμόνι ηταν έκκεντρο.
    Πιστεύω πως εξαρχής από μαμά ήρθαν τα καλάμια βιδωμένα κάπως στραβά και πάλευαν μετά στην αντιπροσωπεία να φέρουν την μηχανή στα ίσια από το τιμόνι με αποτέλεσμα να τα κάνουν όλα @@@@@.
    Έγινε ευθυγράμμιση και πλέον έφτιαξε η αστάθεια της και άλλαξε εντελώς η συμπεριφορά των μπροστά αμορτισέρ.
    Βάλαμε κάτι λάδια Shell και μου έδωσε εγγύηση ότι στα πρώτα 500 χιλιόμετρα το σασμάν θα μαλακώσει.
    Όντως. Από τα πρώτα χιλιόμετρα είδα διαφορά. Πλέον έχω περάσει τα 500 και αν εξαιρέσεις την πρώτη που πάντα θα μπαίνει λες και σε τράκαρε κάποιος από πίσω όλες οι άλλες ταχύτητες μπαίνουν άμεσα και χωρίς κανένα πρόβλημα.
    Επίσης σε κάθε κινητό μέρος μπήκε σπρέι σιλικόνης.
    Φωνάζει ο τυφλός για να ακούσει ο κουφός.!

  7. #127
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Ζεύκας
    Εγγραφή
    15/10/2005
    Μηνύματα
    7.135
    Η μηχανή έρχεται έτοιμη συναρμολογημένη από το εργοστάσιο της MBK της Γαλλίας. Μόνο καθρέφτες δεν έχουν βάλει.

    Μέχρι τα πρώτα 1000-1600 το πάμε χαλαρά και γίνεται το πρώτο σέρβις, όχι "αλλαγή λαδιών" σέρβις, δηλαδή γίνεται έλεγχος σε όλο το μηχανάκι αν είναι όλα σωστά σφιγμένα.

    Το τιμόνι αν δεν σ αρέσει πολύ απλά ξεσφίγγεις 4 βίδες στα καβαλέτα και το φέρνεις στα μέτρα σου, ίδιο και για τις μανέτες.

  8. #128
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της ioannispar
    Εγγραφή
    07/10/2019
    Μηνύματα
    531
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Ζεύκας Προβολή μηνύματος
    Η μηχανή έρχεται έτοιμη συναρμολογημένη από το εργοστάσιο της MBK της Γαλλίας. Μόνο καθρέφτες δεν έχουν βάλει.

    Μέχρι τα πρώτα 1000-1600 το πάμε χαλαρά και γίνεται το πρώτο σέρβις, όχι "αλλαγή λαδιών" σέρβις, δηλαδή γίνεται έλεγχος σε όλο το μηχανάκι αν είναι όλα σωστά σφιγμένα.

    Το τιμόνι αν δεν σ αρέσει πολύ απλά ξεσφίγγεις 4 βίδες στα καβαλέτα και το φέρνεις στα μέτρα σου, ίδιο και για τις μανέτες.

    Στα 1000 γινεται και αλλαγη λαδιων!!! + ολα τα υπολοιπα που ειπες

  9. #129
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Ζεύκας
    Εγγραφή
    15/10/2005
    Μηνύματα
    7.135
    φυσικά και γίνεται αλλαγή λαδιών μαζί με το φίλτρο τους

    απλά στα 1000 δεν γίνεται μόνο αυτό όπως πολλοί νομίζουν, αλλά γενικότερος έλεγχος στη μοτοσυκλέτα.
    διαγνωστικό, ψεκασμός, εξάτμιση, ρουλεμάν, φρένα κτλ.

    και απορούν γιατί πλήρωσαν 60-70-80 ευρώ στον εξουσιοδοτημένο. ενώ στο συνοικιακό συνεργείο θα πλήρωναν 30-40.

    Και βάζετε τα λάδια που προτείνει ο κατασκευαστής παιδιά, όχι φτήνιες τύπου shell.

  10. #130
    O καιρος γαρ εγγυς Το avatar του/της panavour
    Εγγραφή
    07/01/2006
    Μηνύματα
    4.007
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Ζεύκας Προβολή μηνύματος
    φυσικά και γίνεται αλλαγή λαδιών μαζί με το φίλτρο τους

    απλά στα 1000 δεν γίνεται μόνο αυτό όπως πολλοί νομίζουν, αλλά γενικότερος έλεγχος στη μοτοσυκλέτα.
    διαγνωστικό, ψεκασμός, εξάτμιση, ρουλεμάν, φρένα κτλ.

    και απορούν γιατί πλήρωσαν 60-70-80 ευρώ στον εξουσιοδοτημένο. ενώ στο συνοικιακό συνεργείο θα πλήρωναν 30-40.

    Και βάζετε τα λάδια που προτείνει ο κατασκευαστής παιδιά, όχι φτήνιες τύπου shell.
    οταν η shell εφτιαχνε λαδια,κατι εταιρειες (μοτουλ-ρεπσολ-μοτορκραφτ κλπ)πουλουσαν ηλιελαιο
    Δώδεκα και μισή. Γρήγορα πέρασεν η ώρα απ' τες εννιά που άναψα την λάμπα,Δώδεκα και μισή. Πως πέρασεν η ώρα,και τα χρόνια.

  11. #131
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    19/09/2021
    Μηνύματα
    19
    Γνήσια Shell full συνθετικά 17 ευρώ το λίτρο. Δεν τα λες φθηνά. Τα ίδια υπάρχουν απομίμηση από Μαλαισία 5 ευρώ το λίτρο γιαυτό και δεν βλέπεις στο σκρούτζ να γίνεται χαμός. Η shell είναι ένας από τους κεντρικούς εμπόρους λαδιών παγκόσμια σε μεγάλες εταιρείες οι οποίες μετά που θα πάρουν το βασικό λάδι βάζουν μέσα τα δικά τους πρόσθετα. Ακριβώς όπως γίνεται και με την βενζίνη από τα διυλιστήρια.
    Το λάδι ότι μάρκα και να είναι αρκεί να πληρεί τις προδιαγραφές που ζητάει ο κατασκευαστής ή να έχει παραπάνω από αυτές.
    Τώρα φίλε μου εσύ αν ήσουν μηχανικός της Yamaha και έπαιρνες πρώτη βόλτα την μηχανή έβλεπες ότι είναι ολοστραβα όλα και παρόλλα αυτά την έδινες στον άνθρωπο που σου τα ακούμπησε άμπα μπράβο.
    Φωνάζει ο τυφλός για να ακούσει ο κουφός.!

  12. #132
    Μέλος
    Εγγραφή
    14/07/2019
    Μηνύματα
    250
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από AlexTracer7 Προβολή μηνύματος
    Γνήσια Shell full συνθετικά 17 ευρώ το λίτρο
    ουτε καν ισχυει αυτο

  13. #133
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Volpad
    Εγγραφή
    28/03/2019
    Μηνύματα
    959
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Nikos77 Προβολή μηνύματος
    ουτε καν ισχυει αυτο
    Τι εννοείς ούτε καν ισχύει αυτο;

    Τα shell advance ultra έχει 20€ στη shell και 17€ στην αντιπροσωπία της ducati.
    Δεν είναι το ίδιο με αυτό που πουλάνε στο skroutz που είναι κινέζικο τηγανόλαδο, με αυτοκόλλητο shell.

  14. #134
    hercooligan Το avatar του/της doctoras
    Moderator
    Εγγραφή
    10/10/2007
    Μηνύματα
    4.423
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Volpad Προβολή μηνύματος
    Τι εννοείς ούτε καν ισχύει αυτο;

    Τα shell advance ultra έχει 20€ στη shell και 17€ στην αντιπροσωπία της ducati.
    Δεν είναι το ίδιο με αυτό που πουλάνε στο skroutz που είναι κινέζικο τηγανόλαδο, με αυτοκόλλητο shell.
    για να ισχύει αυτο πρέπει να επιβεβαιωθείς απο την ίδια την εταιρεία. Πάντως το επίσημο δίκτυο πρατηρίων shell πουλάει επίσης σε τιμές παρόμοιες με τα εσοπ του σκρουτζ.
    you rise you fall you're down then you rise again

  15. #135
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Volpad
    Εγγραφή
    28/03/2019
    Μηνύματα
    959
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από doctoras Προβολή μηνύματος
    για να ισχύει αυτο πρέπει να επιβεβαιωθείς απο την ίδια την εταιρεία. Πάντως το επίσημο δίκτυο πρατηρίων shell πουλάει επίσης σε τιμές παρόμοιες με τα εσοπ του σκρουτζ.
    Αυτό ακριβώς έχω κάνει, μίας και αυτό το λάδι χρησιμοποιώ.

    Όταν πήγα να αλλάξω πρώτη φορά λάδια και είδα την τεράστια διαφορά μεταξύ του skroutz και της αντιπροσωπίας της Ducati, πρώτα πήγα σε ένα πρατήριο shell (το οποίο είναι εταιρικό και όχι ιδιόκτητο), βρήκα το ίδιο λάδι και τους ρώτησα την τιμή.
    Μου είπαν 20€ και όταν τους ρώτησα γιατί υπάρχει τόσο μεγάλη διαφορά με τις τιμές σε καταστήματα του skroutz μου είπαν οτι τα λάδια που πουλιούνται εκει, δεν είναι απο την shell (εννοώ τον επίσημο εισαγωγέα τέλος πάντων), αλλα απο παραγωγούς στη Τουρκία και δεν είναι το ίδιο λάδι.
    Θυμάμαι μάλιστα οτι είχα κοιτάξει την ετικέτα και είχα δεί οτι έλεγε made in κάτι άλλο (δεν θυμάμαι τι), ενώ σε μαγαζί που τα πουλούσε ~8€ έγραφε Τουρκία.

Σελίδα 9 από 11 ΠρώτοΠρώτο ... 4567891011 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. yamaha raptor 700
    από jimr1 στο forum Χωμάτινο τερέν
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 22/07/2009, 15:39

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF