Σελίδα 2 από 3 ΠρώτοΠρώτο 123 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 16 έως 30 από 33

Θέμα: Βοηθεια για νεο οδηγο στο διπλωμα

  1. #16
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από VANDA Προβολή μηνύματος
    Αυτό + κοίτα ευθεία και μακριά.
    Αυτό......ακόμα θυμάμαι να κοιτάω μια πολυκατοικία απέναντι αλλά στη πραγματικότητα να βλέπω τον μπροστά τροχό
    Δύσκολο, πολύ δύσκολο στις αρχές.....

  2. #17
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    25/04/2014
    Μηνύματα
    27
    Ναι ισχύει. Το όχημα πρέπει να είναι ιδιοκτησία τού δασκάλου και να έχει ΚΤΕΟ και ασφαλιστήριο σαν εκπαιδευτικό.

  3. #18
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της I-want-a-moto
    Εγγραφή
    24/09/2015
    Μηνύματα
    192
    Σας ευχαριστώ πολύ παιδιά!!! Χθες πήγε καλύτερα ξεκίνησα στα 12 δευτερόλεπτα τα έκανα 13,14 και τέλος 15 αλλά πατώντας λίγο στις γραμμές. Θα το φτιάξω που θα μου πάει. Ξανά έχω σήμερα.Ο δάσκαλος πάντως μου την πρότεινε τη λύση... να δώσω με/για παπί !!! Καλά πάμε καθόλου καλά ενώ του έχω πει ότι θέλω με συμπλέκτη και με έχει δει πως έχω το ybr μου λέει να δώσω για παπί? Επίσης μέχρι στιγμής έχω ούτε μιάμιση ώρα πάνω στο panther και αυτός περιμένει να το ξέρω τέλεια. Τα μαθήματα είναι προαιρετικά?Γιατί όλοι έχουν την απαίτηση να ξέρεις!!!
    Kαταφαντασίαν επιδέξιος...

  4. #19
    Ντιπ άσχετος Το avatar του/της gory
    Εγγραφή
    21/01/2016
    Μηνύματα
    181
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από I-want-a-moto Προβολή μηνύματος
    Σας ευχαριστώ πολύ παιδιά!!! Χθες πήγε καλύτερα ξεκίνησα στα 12 δευτερόλεπτα τα έκανα 13,14 και τέλος 15 αλλά πατώντας λίγο στις γραμμές. Θα το φτιάξω που θα μου πάει. Ξανά έχω σήμερα.Ο δάσκαλος πάντως μου την πρότεινε τη λύση... να δώσω με/για παπί !!! Καλά πάμε καθόλου καλά ενώ του έχω πει ότι θέλω με συμπλέκτη και με έχει δει πως έχω το ybr μου λέει να δώσω για παπί? Επίσης μέχρι στιγμής έχω ούτε μιάμιση ώρα πάνω στο panther και αυτός περιμένει να το ξέρω τέλεια. Τα μαθήματα είναι προαιρετικά?Γιατί όλοι έχουν την απαίτηση να ξέρεις!!!
    Ο δάσκαλος που είχα πάει εγώ ψιλοβαριότανε...
    -"Ξέρεις ποδήλατο;" -"Ξέρω, κι έχω οδηγήσει και παπάκι παλιότερα" -"Ωραία, θα κοιτάς εκεί που θες να πάει το μηχανάκι, θα οχταράκι, αργό κλπ κλπ", συμπληρώσαμε τις ώρες και πήγα έδωσα.
    Μάλλον έχει να κάνει με την περίπτωση του δασκάλου, υποθέτω κινούνται στους τέσσερις τροχούς οι περισσότεροι, και οι μαθητές για μοτοσυκλέτα ως επί το πλείστον οδηγάνε χρόνια, και απλά ήρθε η ώρα για το δίπλωμα τους, ή τρέχουν να προλάβουν κάποιο δικαστήριο... Οπότε και τους κάνουν τα υποχρεωτικά μαθήματα και ξεμπερδεύουν συνοπτικά.
    Τελευταία τροποποίηση από gory; 21/07/2016 στις 13:33.

  5. #20
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της I-want-a-moto
    Εγγραφή
    24/09/2015
    Μηνύματα
    192
    Απλά το 99/100 των διπλωμάτων Α1 είναι για παπί και ένα 80/100 αυτών που το βγάζουν οδηγάνε χρόνια και καθημερινά!!! Έτσι ο δάσκαλος τους λέει τί να κάνουνε και οχι πως και αυτοί το κάνουνε και περνάνε!!! Όταν όμως κάποιος χρειάζεται πραγματική βοήθεια... άστα να πάνε!!!
    Kαταφαντασίαν επιδέξιος...

  6. #21
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της I-want-a-moto
    Εγγραφή
    24/09/2015
    Μηνύματα
    192
    Σήμερα πήγε πολύ καλύτερα,ξεκινούσα ομαλά,δεν ταλαντευόμουν και έκανα και 16 και 17 δευτερόλεπτα με πολύ λίγο πάτημα γραμμών σιγά σιγά το βελτιώνω!!! Βοήθησε πιστεύω πως το πρωί πήρα το ybr και πήγαινα με πρώτη όσο πιο αργά μπορούσα για πολύ ώρα. Ο δάσκαλος σήμερα που ήμασταν οι δυο μας ήταν πιο ομαλός και πρόθυμος να βοηθήσει. Μάλιστα στο τέλος το έκανε και αυτός σε 18+ δευτερόλεπτα!!! Ελπίζω πως μέχρι την πέμπτη που θα δώσω να το έχω τελειοποιήσει. Τιπ για όσους δίνουν ΚΑΤΑΡΓΗΣΤΕ το συμπλέκτη!!! Μόνο για το ξεκίνημα μετά μόνο γκάζι τόσο για να μην φρενάρει ο κινητήρας και πίσω φρένο για να μην επιταχύνετε.
    Kαταφαντασίαν επιδέξιος...

  7. #22
    Με θυμάσαι ρε πούστη ? Το avatar του/της AristidisZ
    Εγγραφή
    24/09/2012
    Μηνύματα
    3.680
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από I-want-a-moto Προβολή μηνύματος
    Σήμερα πήγε πολύ καλύτερα,ξεκινούσα ομαλά,δεν ταλαντευόμουν και έκανα και 16 και 17 δευτερόλεπτα με πολύ λίγο πάτημα γραμμών σιγά σιγά το βελτιώνω!!! Βοήθησε πιστεύω πως το πρωί πήρα το ybr και πήγαινα με πρώτη όσο πιο αργά μπορούσα για πολύ ώρα. Ο δάσκαλος σήμερα που ήμασταν οι δυο μας ήταν πιο ομαλός και πρόθυμος να βοηθήσει. Μάλιστα στο τέλος το έκανε και αυτός σε 18+ δευτερόλεπτα!!! Ελπίζω πως μέχρι την πέμπτη που θα δώσω να το έχω τελειοποιήσει. Τιπ για όσους δίνουν ΚΑΤΑΡΓΗΣΤΕ το συμπλέκτη!!! Μόνο για το ξεκίνημα μετά μόνο γκάζι τόσο για να μην φρενάρει ο κινητήρας και πίσω φρένο για να μην επιταχύνετε.
    κάτι δε λες καλά νομίζω

    ψυχή μου πιες, πιες όσο θες μήπως και πάρεις στροφές

    Ο Γλάρος / ψόφα φούστη γλάρε
    ψαναψόφα φούστη γλάρε

  8. #23
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της I-want-a-moto
    Εγγραφή
    24/09/2015
    Μηνύματα
    192
    Δεν εννοώ μπινιά, απλά απαλά το συμπλέκτη για αργό ξεκίνημα και μετά το γκάζι ένα εκατοστό ανοιχτό και ρυθμίζεις τη ταχύτητα με το πίσω φρένο έτσι είναι πιο ομαλό από το να συμπλέκεις-αποσυμπλέκεις ανοίγεις-κόβεις φρενάρεις-αφήνεις ταυτόχρονα και δεν δημιουργεί αναταράξεις!!! Τουλάχιστον έτσι βολεύει εμένα και το προτείνω... δεν ξέρω τι κατάλαβες.
    Kαταφαντασίαν επιδέξιος...

  9. #24
    Με θυμάσαι ρε πούστη ? Το avatar του/της AristidisZ
    Εγγραφή
    24/09/2012
    Μηνύματα
    3.680
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από I-want-a-moto Προβολή μηνύματος
    Δεν εννοώ μπινιά, απλά απαλά το συμπλέκτη για αργό ξεκίνημα και μετά το γκάζι ένα εκατοστό ανοιχτό και ρυθμίζεις τη ταχύτητα με το πίσω φρένο έτσι είναι πιο ομαλό από το να συμπλέκεις-αποσυμπλέκεις ανοίγεις-κόβεις φρενάρεις-αφήνεις ταυτόχρονα και δεν δημιουργεί αναταράξεις!!! Τουλάχιστον έτσι βολεύει εμένα και το προτείνω... δεν ξέρω τι κατάλαβες.
    δεν είπα για μπινιά

    απλά λέω ότι από όσο θυμάμαι από το δίπλωμα, αλλά και όταν κάνω αντίστοιχους ελιγμούς με τη δικιά μου μηχανή, νομίζω αρκεί να πηγαίνεις μόνο με συμπλέκτη...

    ψυχή μου πιες, πιες όσο θες μήπως και πάρεις στροφές

    Ο Γλάρος / ψόφα φούστη γλάρε
    ψαναψόφα φούστη γλάρε

  10. #25
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της I-want-a-moto
    Εγγραφή
    24/09/2015
    Μηνύματα
    192
    Από πότε ο συμπλέκτης δίνει προωθητήρια δύναμη? Τι είναι αυτοκίνητο? Τουλάχιστον στα 3 125αρια που έχω οδηγήσει (δεν έχω ανέβει σε κάτι μεγαλύτερο) δεν... μπορεί να φταίει ότι είμαι αρκετά βαρύς? Ρωτάω γιατί δεν ξέρω και είμαι σίγουρος πως ο καθένας έχει το τρόπο του!!! στο σλαλομ εννοείται η χρήση του συμπλέκτη, απλά εγώ μιλάω για το αργό. Σήμερα πήγε ακόμα καλτερα έκανα 2-3 που θα περνάγανε 15+ δεύτερα και χωρίς να πατήσω. Ρώτησα το δάσκαλο και μου είπε πως έχεις 1 μόνο προσπάθεια και πως άμα κοπείς θές 110 γιουρος!!! Δεν είναι υπερβολικό?
    Kαταφαντασίαν επιδέξιος...

  11. #26
    officially illegal rider Το avatar του/της WiSe
    Εγγραφή
    18/04/2015
    Μηνύματα
    768
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από I-want-a-moto Προβολή μηνύματος
    Από πότε ο συμπλέκτης δίνει προωθητήρια δύναμη? Τι είναι αυτοκίνητο?
    Με την ιδια λογικη λειτουργει και στο αυτοκινητο συμπλεκει αφηνοντας αποσυμπλεκει τραβωντας-πιεζοντας. Δε δινει προωθητηρια δυναμη απλα εκμεταλευεται την ροπη του ρελαντι.
    TO AVOID PAIN, THEY AVOID PLEASURE
    TO AVOID DEATH, THEY AVOID LIFE
    54°10'02.9"N 4°28'40.5"W

  12. #27
    Πάρτε τα βουνά! Το avatar του/της nassosxlvbros
    Εγγραφή
    31/03/2005
    Μηνύματα
    1.651
    Η βασική τεχνική για να περάσεις τη "διπλή γραμμή" είναι η εξής:

    -Αρχικά απαιτεί εξεικοίωση με το όχημα,το δικό σου ή το εκπαιδευτικό. ΝΟΜΟΣ!
    -Να έχεις στην άκρη του μυαλού σου πως τα δίτροχα ισορροπούν δυναμικά και όχι στατικά σαν τα αμάξια.Άρα θέλουν κίνηση για να μείνουν όρθια και να κινούνται σταθερά-κάτι αντίστοιχο που συμβαίνει με τα αεροπλάνα που αν δε τρέχουν με μια συγκεκριμένη ταχύτητα πέφτουν σε απώλεια στήριξης.
    -Ξεκινάς λοιπόν με αρκετό γκάζι-δε χρειάζεται βέβαια να γκαζώνεις στο θεό-και με το συμπλέκτη ξεκινάς "πατιναριστός",και φρενάρεις με πίσω φρένο για να κινηθείς ομαλά...
    Η γυροσκοπική αδράνεια (ζζζζμπόινγκ!) του βολάν κρατάει το μηχανάκι "όρθιο" και ο συνδυασμός πατινάρω το συμπλέκτη/πατάω φρένο πας όχι απλά αργά,αλλά σε περνάει και χελώνα....
    -Τα δοκιμάζεις όλα αυτά εκτός γραμμών,και όταν τα τελειοποιήσεις δοκιμάζεις μέσα στις γραμμές.Είναι πολύ πιο εύκολο απ'όσο νομίζεις!


    υγ. Αν ξέρεις πολύ καλά ποδήλατο ακόμα και ρελαντί τη βγάζεις...
    Throw down the sword,The fight is done and over,
    Neither lost, neither won.To cast away the fury of the battle
    And turn my weary eyes for home....
    www.youtube.com/c/nassosxlvbros

  13. #28
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της I-want-a-moto
    Εγγραφή
    24/09/2015
    Μηνύματα
    192
    Σας ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές σας.

    -δύσκολο το έχω στα χέρια μου λίγες ώρες και όπως είπα διαφέρει από το δικό μου.
    -το ξέρω αλλά δυστυχώς κίνηση=ταχύτητα και το δεύτερο δεν το θέλουμε.
    -έτσι το έκανα στην αρχή αλλά δημιουργεί αναταράξεις και μέχρι να σου ''έρθει'' η ''δύναμη'' το χάνεις για το πίσω φρένο συμφωνώ.
    -ξέρω ποδήλατο αλλά όχι καλά δεν έχω θέμα με την οδήγηση-ισορροποια γενικά αλλά το αργό με δυσκολεύει!!!
    Kαταφαντασίαν επιδέξιος...

  14. #29
    Πάρτε τα βουνά! Το avatar του/της nassosxlvbros
    Εγγραφή
    31/03/2005
    Μηνύματα
    1.651
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από I-want-a-moto Προβολή μηνύματος
    Σας ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές σας.

    -δύσκολο το έχω στα χέρια μου λίγες ώρες και όπως είπα διαφέρει από το δικό μου.
    -το ξέρω αλλά δυστυχώς κίνηση=ταχύτητα και το δεύτερο δεν το θέλουμε.
    -έτσι το έκανα στην αρχή αλλά δημιουργεί αναταράξεις και μέχρι να σου ''έρθει'' η ''δύναμη'' το χάνεις για το πίσω φρένο συμφωνώ.
    -ξέρω ποδήλατο αλλά όχι καλά δεν έχω θέμα με την οδήγηση-ισορροποια γενικά αλλά το αργό με δυσκολεύει!!!

    Practice,practice practice....Γι αυτό ρώτησα για το ποδήλατο..... Για μένα αν κάποιος ξέρει καλά ποδήλατο και έχει φάει τις σχετικές σαβούρδες του έχει πολύ περισσότερες πιθανότητες να επιβιώσει στη καθημερινή ζούγκλα....
    Throw down the sword,The fight is done and over,
    Neither lost, neither won.To cast away the fury of the battle
    And turn my weary eyes for home....
    www.youtube.com/c/nassosxlvbros

  15. #30

Σελίδα 2 από 3 ΠρώτοΠρώτο 123 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 19/06/2011, 15:22
  2. 750ΑΡΑ ΓΙΑ ΝΕΟ ΟΔΗΓΟ?
    από GiannisZ750 στο forum Kawasaki Z series
    Απαντήσεις: 56
    Τελευταίο μήνυμα: 04/10/2010, 22:45
  3. Hornet 600 '03-'04 (μεταχ.) για νέο οδηγό??
    από panos_SF στο forum Honda CB series
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο μήνυμα: 06/07/2009, 22:01
  4. Παιδιά, ριξτε καμία ιδέα για μοντέλο για νέο οδηγό - και πρόταση
    από elias_21 στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο μήνυμα: 15/06/2007, 00:18
  5. vfr 400 για νεο οδηγο?
    από koufaloni στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 15
    Τελευταίο μήνυμα: 09/01/2005, 06:15

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF