Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 33

Θέμα: Βοηθεια για νεο οδηγο στο διπλωμα

  1. #1
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    01/07/2016
    Μηνύματα
    3

    Βοηθεια για νεο οδηγο στο διπλωμα

    Γεια σας,προσεχως θα βγαλω διπλωμα για μηχανακι 125cc με συμπλεκτη....Γενικα δεν εχω καποιο ιδιαιτερο προβλημα,εκτος απο μια δοκιμασια του διπλωματος,τα 25 μετρα σε 15+ δευτερολεπτα...Αν ξεκινησω με λιγο γκαζι,δεν μου βγαινει ο χρονος(γυρω στα 14 δευτερολεπτα),ενω αν ξεκινησω μονο με οσο δινει ο συμπλεκτης χανω την ισορροπια μου... Γενικα θα μπορουσατε να προτεινετε καποια τεχνικη?Καποιες ερωτησεις μου ειναι:
    1)Καλυτερα να παω μονο με τον συμπλεκτη και να τον παταω οποτε χρειαζεται?Η να τον εχω συνεχως αφημενο(λιγο βεβαια) μαζι με λιγο φρενο?
    2)Να ξεκιναω με γκαζι η χωρις?
    3)Ποια ειναι η καλυτερη σταση του σωματος για την καλυτερη ισορροπια,να γερνω προς την μηχανη η οσο πιο ορθιος γινεται?
    Γενικα αυτα μου ερχονται,αν μπορειτε προτεινετε κατι αλλο...
    Ευχαριστω εκ των προτερων

  2. #2
    Αν θυμάμαι καλά από όταν έδωσα εγώ για δίπλωμα, στο «αργό» δεν έμπαινες ανάμεσα στις γραμμές με το που ξεκινούσες. Άλλαξε αυτό;

    1) Εννοείται πως τον συμπλέκτη θα τον τραβάς όπου χρειάζεσαι. Δεν θα τον έχεις συνεχώς «αμολημένο»
    2) Ξεκίνα όπως θα ξεκινούσε μια οποιαδήποτε μηχανή από στάση => δίνεις ΚΑΙ γκαζι.
    3) Σφιχτά πόδια στο ντεπόζιτο, χαλαρά χέρια στο τιμόνι. Όχι αφύσικες στάσεις, ούτε τίποτα. Απλά και φυσιολογικά όπως κάθεσαι.

    Σκέψου, πώς θα κρατούσες ισορροπία σε ένα ποδήλατο; Ίδιο πράγμα είναι με πιο πολλά κιλα.
    Επίσης ο «δάσκαλός» σου, τί σου έχει πει για αυτά;
    Τελευταία τροποποίηση από Giorgos19; 02/07/2016 στις 01:31.
    Μπαινω στο merge...
    "Γιαννη αφησε τον δικο μου"
    εχει λιακαδα μα εδω θυμιζει μπορα,
    μου αρκει που 3 λεπτα οι ουρανοι ειναι δικοι μου
    κ εσυ εχθρε εισαι KILL ΑΠΟ ΩΡΑ

    ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΠΟΛΕΜΙΚΗ ΑΕΡΟΠΟΡΙΑ
    ---------------------------------------------
    Professor Einstein, does New York stop by this train?

  3. #3
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    01/07/2016
    Μηνύματα
    3
    Οντως,ειναι γυρω στα 2 μετρα πριν μπω στις γραμμες... Ο δασκαλος δεν μπορει να προτεινει κατι,γιατι λεει πως ο καθενας εχει τον τροπο του....
    Αρα κατα τη γνωμη σου βολευει να το περασω μονο με τον συμπλεκτη,αφηνωντας τον και τραβωντας τον ωστε να αυξανω και να κοβω ταχυτητα?Απλως ανεφερα να τον εχω συνεχως αμολημενο κρατωντας ταυτοχρονα το φρενο γιατι μου φαινεται πως η ταχυτητα μενει πιο σταθερη και δεν εχω αναταραξεις που ισως με κανουν να χασω την ισορροπια μου..

  4. #4
    The Tech guy Το avatar του/της George_Sp
    Εγγραφή
    04/06/2012
    Μηνύματα
    2.118
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από gregkoutsikos Προβολή μηνύματος
    Οντως,ειναι γυρω στα 2 μετρα πριν μπω στις γραμμες... Ο δασκαλος δεν μπορει να προτεινει κατι,γιατι λεει πως ο καθενας εχει τον τροπο του....
    Αρα κατα τη γνωμη σου βολευει να το περασω μονο με τον συμπλεκτη,αφηνωντας τον και τραβωντας τον ωστε να αυξανω και να κοβω ταχυτητα?Απλως ανεφερα να τον εχω συνεχως αμολημενο κρατωντας ταυτοχρονα το φρενο γιατι μου φαινεται πως η ταχυτητα μενει πιο σταθερη και δεν εχω αναταραξεις που ισως με κανουν να χασω την ισορροπια μου..
    εγώ τη δοκιμασία την πέρασα ως εξής. ξεκινούσα με λίγο γκάζι και μισό συμπλέκτη πατημένο ωστέ να πάρει μεν ώθηση η μηχανή αλλά χωρίς να ξεφεύγει στα χιλιόμετρα. όσο χρειαζότανε για να κρατάς ισορροπία.
    μετά άνοιγμα γκαζιού ελάχιστα παραπάνω και μικρά τσιμπήματα στο συμπλέκτη από τέρμα πατημένο ωστέ το δεξί χέρι να κρατά σταθερό γκάζι και σταθερό το τιμόνι...ενω΄με το αριστερό και τσιμπήματα στο συμπέκτη διατηρούσα τα χιλιόμετρα που έπρεπε.
    σε περίπτωση που ο συμπλέκτης ξέφευγε λίγο παραπάνω τσίμπημα στο πίσω φρένο ελαφρά ωστέ να διατηρείς σταθερή ταχύτητα.
    ελπίζω να έγινα κατανοητός.

  5. #5
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από gregkoutsikos Προβολή μηνύματος
    Οντως,ειναι γυρω στα 2 μετρα πριν μπω στις γραμμες... Ο δασκαλος δεν μπορει να προτεινει κατι,γιατι λεει πως ο καθενας εχει τον τροπο του....
    Αρα κατα τη γνωμη σου βολευει να το περασω μονο με τον συμπλεκτη,αφηνωντας τον και τραβωντας τον ωστε να αυξανω και να κοβω ταχυτητα?Απλως ανεφερα να τον εχω συνεχως αμολημενο κρατωντας ταυτοχρονα το φρενο γιατι μου φαινεται πως η ταχυτητα μενει πιο σταθερη και δεν εχω αναταραξεις που ισως με κανουν να χασω την ισορροπια μου..
    Με τον τρόπο που το κάνεις, το μηχανάκι δεν σκορτσάρει;
    Φρένο; Φαντάζομαι εννοείς το πίσω και όχι το μπροστά.
    Τον συμπλέκτη τον χρησιμοποιείς όταν οι στροφές του κινητήρα είναι χαμηλές.
    Η βασική ιδέα είναι να παίζεις συνεχώς με γκάζι, συμπλέκτη και φρένο.
    Θα σου πρότεινα στο επόμενο μάθημα να προσπαθήσεις να πας όσο πιο αργά μπορείς, όχι ανάμεσα στις γραμμές όμως. Επανέλαβέ το μέχρι να νιώσεις πιο άνετα και μετά δοκίμασε ξανά στο «αργό».
    Είναι ακριβώς όπως στο ποδήλατο. Απλά αντί για πετάλια έχεις συμπλέκτη και γκάζι.

    Μην αγχώνεσαι, δεν σου ζητούν να μάθεις δα και trial!
    Τελευταία τροποποίηση από Giorgos19; 02/07/2016 στις 01:30.
    Μπαινω στο merge...
    "Γιαννη αφησε τον δικο μου"
    εχει λιακαδα μα εδω θυμιζει μπορα,
    μου αρκει που 3 λεπτα οι ουρανοι ειναι δικοι μου
    κ εσυ εχθρε εισαι KILL ΑΠΟ ΩΡΑ

    ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΠΟΛΕΜΙΚΗ ΑΕΡΟΠΟΡΙΑ
    ---------------------------------------------
    Professor Einstein, does New York stop by this train?

  6. #6
    officially illegal rider Το avatar του/της WiSe
    Εγγραφή
    18/04/2015
    Μηνύματα
    768
    Εγω θα σου προτεινα πρωτα να κανεις εξασκηση στην ισσοροπια σου επανω στο μηχανακι με οσα λιγοτερα χιλιομετρα μπορεις ωστε να εξελιχθεις σε αυτο. Τα υπολοιπα πολυ σωστα που σου προτειναν θα ερθουν μονα τους σχεδον.
    TO AVOID PAIN, THEY AVOID PLEASURE
    TO AVOID DEATH, THEY AVOID LIFE
    54°10'02.9"N 4°28'40.5"W

  7. #7
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Nostradamus
    Εγγραφή
    29/08/2007
    Μηνύματα
    1.532
    με τι μηχανακι κανεις μαθημα ?

    Γενικα θα ελεγα να εστιασεις σε αυτα που θεωρεις οτι σε δυσκολευουν περισσοτερο..δεν ξερω τι κοσμο εχει η σχολη σου και ποσο χχρονο εχεις να πειραματιζεσαι πανω στο μοτοσακο.. Συμφωνω με τον Απο πανω.. Δοκιμασε να πηγαινεις οσο πιο αργα με την μηχανη μπορεις και μολις παρεις τον αερα δοκιμασε την ευθεια..

    Τα εκπαιδευτικα εχουν γενικα στροφες στον θεο για να μην σβηνουν ευκολα και να βγαζεις τις ασκησεις χωρις γκαζι... Οποτε μονο με συμπλεκτη βασικα την κοβεις και σε ακραια περιπτωση τσιμπας και λιγο φρενο..

    την ισορροπία της μοτοσυκλετας απο την στιγμη που αρχιζει να κινείται εμεις την επηρεάζουμε... Οποτε κατσε χαλαρος, μην σφιγγεις το τιμονι και απολαυσε το.. τα δυσκολα ερχονται μετα..
    Quod me nutrit... me destruit.....

  8. #8
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    01/07/2016
    Μηνύματα
    3
    To μαθημα γινεται με μια cbf 125,που εχει γυρω στα 100 χιλιαδες χλμ οποτε και ως μαθητικη εχει σαπισει ελφρως :P ... Ευχαριστω για τις γρηγορες απαντησεις σας,θα ξαναδοκιμασω με τις συμβουλες σας και θα σας ενημερωσω αν χρειαστω κατι

  9. #9
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Nostradamus Προβολή μηνύματος
    Τα εκπαιδευτικα εχουν γενικα στροφες στον θεο για να μην σβηνουν ευκολα και να βγαζεις τις ασκησεις χωρις γκαζι... Οποτε μονο με συμπλεκτη βασικα την κοβεις και σε ακραια περιπτωση τσιμπας και λιγο φρενο..
    Αυτό + κοίτα ευθεία και μακριά.
    safety doesn't happen by accident

  10. #10
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    26/03/2016
    Μηνύματα
    273
    Ότι είπαν τα παιδιά , χέρια χαλαρά στάση σώματος όρθια , τα πόδια να σφίγγουν ελαφρώς το ντεπόζιτο και το κεφάλι ψηλά . Παίξε με συμπλέκτη απλά μην τον πατάς πολύ γιατί όταν φτάνει στο σημείο συμπλέξης αποσυμπλέξης μπορείς να χάσεις την ισορροπία σου, αν δεις ότι χάνεις ισορροπία τσιμπάς ελαφρώς το πίσω φρένο η το πας όλο με πίσω φρένο πατημένο ελαφρώς . Μην αγχώνεσαι μια χαρά θα τα πας ....

  11. #11
    Περασμένα ξεχασμένα... Το avatar του/της Δεινόσαυρος
    Εγγραφή
    24/02/2015
    Μηνύματα
    761
    Να ρωτήσω -
    Με ποδήλατο, μπορείς να το κάνεις αυτό; (25 μέτρα σε >=15" )
    Για να καταλάβω πώς τα πας από ισορροπία.

    Συμφωνώ και με τον Vanda. Κοίτα μακρυά, και συγκεντρώσου στο να πηγαίνεις σιγά.
    Ξεκίνα με συμπλέκτη και ελάχιστο γκάζι εν ανάγκη. Δώσε ίσα-ισα όσο γκάζι θέλει για να μείνει όρθιο.
    Άμα ξεφύγει η ταχύτητα πάτα τόσο-δα λίγο πίσω φρένο.
    Τελευταία τροποποίηση από Δεινόσαυρος; 05/07/2016 στις 17:30.
    Θάρθουνε στιγμές δάκρυα γεμάτες
    Μόνος σου θα κλαίς,
    κλείσανε θα λες τις ζωής μου οι στράτες...

  12. #12
    Κάτι θα σκεφθώ Το avatar του/της sergiosm
    Εγγραφή
    01/05/2007
    Μηνύματα
    1.297
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από gregkoutsikos Προβολή μηνύματος
    Ο δασκαλος δεν μπορει να προτεινει κατι,γιατι λεει πως ο καθενας εχει τον τροπο του....
    Ωραίος δάσκαλος ....

    Κάνε αυτά που σου είπαν ήδη και μετά, αν θες τη γνώμη μου και για να μη φας πουθενά τα μούτρα σου, πήγαινε να κάνεις μαθήματα ασφαλούς οδήγησης. Για τα κυβικά που έχεις κάνε το 0-300 και όταν με το καλό ανέβεις κατηγορία πήγαινε για τα css


  13. #13
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    25/04/2014
    Μηνύματα
    27
    Καλησπέρα φίλε μου. Εγώ είμαι εκπαιδευτής υποψηφίων οδηγών κοινώς δάσκαλος οδήγησης. Να ξέρεις οτι ξεκιναει να μετράει ο χρόνος με την είσοδο του μπροστινού τροχού και σταματάει με το που περνάει ο μπροστινός τροχός το οριο των 25 μέτρων. Αυτό που λέω στους μαθητές λοιπόν είναι να είναι χαλαροί να μπούνε λίγο πιο γρήγορα έτσι ώστε να αποκτήσουν την ισορροπία τους και οσο πλησιάζουν στο τέλος να μειώνουν ταχύτητα. Στα τελευταία 2-3 μέτρα μπορείς να κερδίσεις 2 -3 δευτερόλεπτα. Κοιτάς στο τέλος τού διαδρόμου και οχι την γραμμή. Εγώ χρησιμοποιώ Fx οπότε δεν μπορώ να σε βοηθήσω μετο cbαδακι. Πάντως εαν σου πηγαίνει γρηγορα με το ρελαντί ανέβασε λίγες στροφές 1500 και πατιναρισε το για ρυθμίσεις την ταχύτητα.Μπορείς να χρησιμοποιείσεις φρένο και προτιμότερο ειναι τ9 πίσω. Εάν πηγαίνεις αργά με λίγο γκαζι κανονισε το. Προσπάθησε να έχεις σταθερό γκάζι και όχι γκαζιες εστω και εαν είναι μικρες.Πολύ εξάσκηση και ολα θα πάνε καλά.Οποιαδήποτε απορία έχεις είμαι πρόθυμος να στην λύσω. Καλή επιτυχία και χωρίς άγχος......

  14. #14
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της I-want-a-moto
    Εγγραφή
    24/09/2015
    Μηνύματα
    192
    Παιδιά έχω και εγώ παρόμοιο πρόβλημα στο αργό αλλά εμένα με δυσκολεύει πολύ η μοτοσυκλέτα. Ενώ έχω ένα ybr 125 και έχω αρκετή εμπειρία πάνω του (το αργό δεν το έχω δοκιμάσει) κάνω μαθήματα με ένα daytona panther 125 και με παιδεύει πολύ!!! Ο συμπλέκτης είναι αφύσικα σκληρός (σε βαθμό που πιάστηκε το χέρι μου να τον πατάει) οι ταχύτητες θέλουν κλοτσιές για να μπουν και η νεκρά μάλλον λείπει!!! Έχω οδηγήσει και ένα cbr 125 και ο συμπλέκτης-κιβώτιο ήταν κοντά στο ybr (καλύτερα-ομαλότερα βασικά). Οι δοκιμασίες απαιτούν όλες συνεχή χρήση του συμπλέκτη αλλά είναι τόσο σφιχτός που με καθυστερεί και χάνω τη ταχύτητα και το ρυθμό μου.Και ερωτώ έτσι είναι γενικά ο πάνθηρας ή τίθεται θέμα λαδιού-ρύθμισης? Ρώτησα το ''δάσκαλο'' αν μπορώ να δώσω με το δικό μου και μου είπε όχι,ισχύει?
    Kαταφαντασίαν επιδέξιος...

  15. #15
    officially illegal rider Το avatar του/της WiSe
    Εγγραφή
    18/04/2015
    Μηνύματα
    768
    ισχυει
    TO AVOID PAIN, THEY AVOID PLEASURE
    TO AVOID DEATH, THEY AVOID LIFE
    54°10'02.9"N 4°28'40.5"W

Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 19/06/2011, 15:22
  2. 750ΑΡΑ ΓΙΑ ΝΕΟ ΟΔΗΓΟ?
    από GiannisZ750 στο forum Kawasaki Z series
    Απαντήσεις: 56
    Τελευταίο μήνυμα: 04/10/2010, 22:45
  3. Hornet 600 '03-'04 (μεταχ.) για νέο οδηγό??
    από panos_SF στο forum Honda CB series
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο μήνυμα: 06/07/2009, 22:01
  4. Παιδιά, ριξτε καμία ιδέα για μοντέλο για νέο οδηγό - και πρόταση
    από elias_21 στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο μήνυμα: 15/06/2007, 00:18
  5. vfr 400 για νεο οδηγο?
    από koufaloni στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 15
    Τελευταίο μήνυμα: 09/01/2005, 06:15

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF