Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 18

Θέμα: Vara & honda..

  1. #1
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της zopas
    Εγγραφή
    22/03/2007
    Μηνύματα
    896

    Vara & honda..

    Παρελαβα τελικα την μηχανή μου μετα το μεγαλο σερβις στα 95.000χλμ και με τα πλαστικα της βαμμενα gloss black..(αν και εγω τα ηθελα σκετο ματ, ο μαστορας επεμενε..)

    Η μηχανή φορεσε αρκετα νεα ανταλλακτικα( μπουζι, φρενα, φιλτρα αερος& μπουζι, λαδια μηχανης, λαδια στα καλαμια,αλυσσιδογραναζα, κ.λ.π) ενώ η μεγαλη εκπληξη είναι ότι τελικα ΔΕΝ χρειαστηκε ακομα και τωρα ρυθμιση βαλβιδων και αλλαγη καπελωτων, ουτε δισκους συμπλεκτη και ας το σκιζω το μοτορι στην Αθηνα..

    Το αποτέλεσμα πολύ ικανοποιητικο αλλα ρε παιδες το κεφι και το παθος πληρωνονται και ειδικα ο Σαρακακης εχει ξεσαλωσει μιλαμε...Από περυσι πρεπει να εχει κανει αυξηση γυρω στα 15% στις τιμες αναλωσιμων και ο λογαριασμος εκτοξευθηκε..

    ο Μαστορας βαφεας μου κοστισε 180 ευρω για βαψιμο 14 διαφορετικα κομματια, ο μηχανικος μου καμια 200σαρα για ολη τη δουλεια ( λυσιμο-δεσιμο πλαστικων, ρυθμιση βαλβιδων, αλλαγη λαδιων, μπουζι, φιλτρα, μπροστινα καλαμια, τσεκαρισματα, τοποθετηση αλυσσιδογραναζα κ.λ.π), μια 150αρα τα afam και τα ανταλλακτικα καμια 300σαρα...( περυσι πληρωνα πισω τακακια 74 ευρω, φετος 86(!) ευρω...ελεοςςςςς..

    τελος παντων εχω μια νεα μηχανή αλλα ωαχνω πλεον και κανενα παπι χρεπι για να μειωσω λιγο τα εξοδα...αν καποιος γνωριζει κατι προσιτο σε 16 ιντσες παπι η σκουτερ ας μου στειλει ένα π.μ..

    Φωτο εβγαλα αλλα νομιζω ότι τις συμπιεσα πολύ και δεν θα δειχνουν καλα το αποτέλεσμα στην ιστοσελιδα, οποτε δεν τις βαζω...

    Χοντα ολο προσοντα αλλα και ξέσκισμα όχι αστεια..
    Κανε το καλο..ριξτο στο γυαλο...that's the law..

  2. #2
    Στρογγυλοφάναρος Το avatar του/της sapila racing
    Moderator
    Εγγραφή
    26/07/2005
    Μηνύματα
    18.168
    Μεγαλο service και βάψιμο πλαστικών εκανες, αυτό δεν ειναι ανακατασκευή.

    Θα μεταφερθεί πάραυτα.
    sapila racing team

    bimota SB6 1995

    Hornet 900 2005
    Yamaha SR500 1981
    BMW R75/6 1975
    BMW R26 1957

  3. #3
    φιλε Χοντακια ειναι κανονας στην ζωη τα γουστα να κοστιζουν!!
    ομως περαν αυτου θα πω κατι επιπλεον...

    η εκφραση βαζω το κλειδι κ παω οπου κ οποτε θελω κοστιζει πολυ!
    διοτι το να εχεις μια μοτοσυκλετα σωστα συντηρημενη ενισχυει και την προσωπικη σου ασφαλεια γεγονος που δεν πρεπει να παραβλεπεται!
    ''Εμείς τις βόλτες τις κάνουμε ταξίδια..!!

  4. #4
    εναλλακτικό μέλος Το avatar του/της akis_trevor
    Εγγραφή
    28/07/2011
    Μηνύματα
    2.939
    λες οτι δεν ηθελε ρυθμισμα βαλβιδων αλλα απο κατω οτι την πληρωθηκε.μαλλον τον ελεγχο εννοεις.
    γιατι ψωνιζεις απτον σαρακακη;
    για παπι κοιτα στο καρ.
    ....νιώθω μεγάλη μοναξιά μέσα στο πλήθος....

  5. #5
    Σουλατσαδόρος Το avatar του/της Coyote.V
    Εγγραφή
    06/07/2009
    Μηνύματα
    2.129
    Όταν κάνεις μερικά χιλιόμετρα θέλω να μου πεις τις εντυπώσεις από τα afam, εκτός και αν τα έχεις ξανά χρησιμοποιήσει και έχεις άποψη.

  6. #6
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Nostradamus
    Εγγραφή
    29/08/2007
    Μηνύματα
    1.531
    παρε cbf 1000 χρεπι.. Μεσα στην πολη σαν μεγαλο παπι ειναι απλα θελεις χρεπι ειπες...
    Quod me nutrit... me destruit.....

  7. #7
    ευθειακιας Το avatar του/της noodles
    Εγγραφή
    22/07/2015
    Μηνύματα
    1.059
    75 για πισω τακακια? ελεος ρε αδερφε. δεν εχει νοημα να αγοραζεις γνησια ανταλλακτικα απο σαρακακη. τα αφτερμαρκετ κανουν την ιδια και πιθανων καλυτερη δουλεια.
    it was nothing, just the normal thing to do at the time

  8. #8
    Lock up the wolves Το avatar του/της harris_x
    Administrator
    Εγγραφή
    27/03/2008
    Μηνύματα
    8.647
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από noodles Προβολή μηνύματος
    75 για πισω τακακια? ελεος ρε αδερφε. δεν εχει νοημα να αγοραζεις γνησια ανταλλακτικα απο σαρακακη. τα αφτερμαρκετ κανουν την ιδια και πιθανων σίγουρα καλυτερη δουλεια.
    corrected!

  9. #9
    officially illegal rider Το avatar του/της WiSe
    Εγγραφή
    17/04/2015
    Μηνύματα
    768
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από akis_trevor Προβολή μηνύματος
    λες οτι δεν ηθελε ρυθμισμα βαλβιδων αλλα απο κατω οτι την πληρωθηκε.μαλλον τον ελεγχο εννοεις.
    Τι διαφορα εχουν στη χρεωση?
    TO AVOID PAIN, THEY AVOID PLEASURE
    TO AVOID DEATH, THEY AVOID LIFE
    54°10'02.9"N 4°28'40.5"W

  10. #10
    Το να βγάλεις απλά το ψευτοκάπακο και να περάσεις ένα φιλεράκι με το να βγάλεις εκκεντροφόρους και να αλλάξεις καπελώτα, να τους βάλεις, να ξαναμετρήσεις και αν θέλει διόρθωση να τα κάνεις άλλη μία; ε δεν είναι η ίδια δουλειά.

  11. #11
    officially illegal rider Το avatar του/της WiSe
    Εγγραφή
    17/04/2015
    Μηνύματα
    768
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από amyroukai Προβολή μηνύματος
    Το να βγάλεις απλά το ψευτοκάπακο και να περάσεις ένα φιλεράκι με το να βγάλεις εκκεντροφόρους και να αλλάξεις καπελώτα, να τους βάλεις, να ξαναμετρήσεις και αν θέλει διόρθωση να τα κάνεις άλλη μία; ε δεν είναι η ίδια δουλειά.
    Ρωτησα για να ξερουμε τιμες πανω κατω....
    TO AVOID PAIN, THEY AVOID PLEASURE
    TO AVOID DEATH, THEY AVOID LIFE
    54°10'02.9"N 4°28'40.5"W

  12. #12
    εναλλακτικό μέλος Το avatar του/της akis_trevor
    Εγγραφή
    28/07/2011
    Μηνύματα
    2.939
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από WiSe Προβολή μηνύματος
    Τι διαφορα εχουν στη χρεωση?
    απλα γραφει στην αρχη οτι δεν ηθελε ρυθμισμα,και απο κατω οτι την πληρωσε.αυτο ηθελα να πω.
    το αλλο κομματι,το απαντησε ο αμυρου
    ....νιώθω μεγάλη μοναξιά μέσα στο πλήθος....

  13. #13
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της zopas
    Εγγραφή
    22/03/2007
    Μηνύματα
    896
    το θεμα είναι ότι στις 95.000χλμ το βαραντερο δεν ειχε αναγκη από ρυθμισμα βαλβιδων, κοινως αλλαγη καπελλωτων..αυτό θα κοστιζε 100 ευρω παραπανω..και μιλμε για μια μηχανή που γυρνουσε Αθηνα συνεχεια..

    χαλκεντερη χοντα..αξιοπιστια για παντα και peace of mind..

    Ετυχε τωρα να αγορασω και ένα βιασμενο χρεπι sh 150 μοντ.2004, μιλαμε ότι 12 χρονια ο τυπος δεν πρεπει να του εκανε και κανενα σερβις της προκοπης και από την άλλη το ειχε ρημαξει..εεε...στο μηχανικο μου μια αλλαγη εκκεντροφόρων και κοκοράκια το ελυσε το θεμα μια και καλη....το παπι δουλευει ρολοι..

    Μπορει να κοστιζουν λιγο στην αγορα τους αλλα τα χοντα τα αξιζουν με το παραπανω..απλα ο εξοντωτικος σαρακακης το εκμεταλευεται αυτο και σε χτυπάει ασχημα στα αναλωσιμα..σιγα μην σε αφηνε..
    Κανε το καλο..ριξτο στο γυαλο...that's the law..

  14. #14
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της zopas
    Εγγραφή
    22/03/2007
    Μηνύματα
    896
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Coyote Z750s Προβολή μηνύματος
    Όταν κάνεις μερικά χιλιόμετρα θέλω να μου πεις τις εντυπώσεις από τα afam, εκτός και αν τα έχεις ξανά χρησιμοποιήσει και έχεις άποψη.
    Δεν χρειαστηκαν πολλα χιλιόμετρα για να καταλαβω ότι η afam είναι υποδιεστερη της did...φυσικα δεν μιλαω για αντοχή αλλα για αισθηση κυλισης..αν εχεις φραγκα προτιμησε did χρυση..
    Κανε το καλο..ριξτο στο γυαλο...that's the law..

  15. #15
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της nik69
    Εγγραφή
    26/12/2014
    Μηνύματα
    589
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από WiSe Προβολή μηνύματος
    Ρωτησα για να ξερουμε τιμες πανω κατω....
    Σε είχα ρωτήσει και γω όταν είχες αναφέρει κάτι για ρύθμιση βαλβίδων σε άλλο θέμα . Δεν μπορούσα να καταλάβω εάν στις ρύθμισαν
    ή απλά έκαναν έλεγχο στα διάκενα.
    Εγώ τον έκανα μόνος μου (40.000Km) και ευτυχώς όλα ήταν εντάξει και στο κέντρο ακριβώς των ανοχών
    Εμπειρικά για λύσιμο-δέσιμο εκεντροφόρων + τις μετρήσεις θα χρειάζονται άλλες 3-5 ώρες εργασίας (το 2012 που μπήκα για 1η και τελευταία φορά σε εξουσιοδοτημένο
    χρεώνανε 35€ την εργατοώρα. Μου πήραν 125€(υποτυπώσες service 10000Km) χωρίς απόδειξη για λάδια-φίλτρο και λίπανση ντιζών. Φυσικά δεν ξαναπάτησα).
    Κανονικά σύμφωνα με το service manual της yamaha χρειάζονται αλλαγή και οι φλάτζες (κόστος 38€ για το εξωτερικό καπάκι κοιτώντας στο kfm-mottorad γερμανικό site που εμπορεύεται γνήσια ανταλλακτικά). Οπτικά η δικιά μου δεν είχε ρωγμές ούτε ξεραμένη οπότε έπεσε λίγη φλαντζόκολλα και μέχρι τώρα είμαστε εντάξει. Δεν έχει δακρύσει ούτε ο κινητήρας ούτε εγώ.
    Ένα καπελότο κοστίζει μόνο του περίπου 28€. (Δεν φθείρονται όμως οπότε τα συνεργεία πιθανόν να κάνουν ανταλλαγή εάν σε ξέρουν)
    Ρώτησα για τακάκια γνήσια για και τα εμπρός έχουν τελειώσει 65€ ζευγάρι για εμπρός (130 σύνολο ) και άλλα 55 για πίσω.
    Για xj6 μιλάμε που έχει ιδιες δαγκάνες-τακάκια με τα σκούτερ της εταιρίας. Τα μπρέμπο απ'ότι είδα παίζουν στα 35€
    Πριν κανά εξάμηνο έφυγε ένα πλαστικό καρφί(ούπα να το πω?) από τον προφυλακτήρα της καδένας. Λέω μέσα μου πόσο να έχει? και το παράγγειλα μέσω ενός φίλου που περίμενε και αυτός κάτι ανταλλακτικά.
    3 € κόστος για 1 πλαστικό καρφί!!!!!
    Είπατε ότι η honda έχει ακριβά ανατλλακτικά?
    Που να δείτε και τους άλλους!

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Μονοπωλειο Ανταλλακτικων Honda
    από kapeos στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 14
    Τελευταίο μήνυμα: 12/12/2005, 22:39
  2. Τώρα και αεροπλάνο από τη Honda!
    από skor-billys στο forum Νέα
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 30/01/2004, 18:29
  3. H Repsol Honda
    από dimi750 στο forum Αγωνιστικά νέα
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 14/01/2004, 13:49
  4. Agora Honda CB-1 400
    από MARK στο forum Honda CB series
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 08/01/2004, 21:24

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF