Σελίδα 2 από 7 ΠρώτοΠρώτο 1234567 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 16 έως 30 από 105

Θέμα: Το διαστημικό ραντεβού της χρονιάς.

  1. #16
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από thunder ace Προβολή μηνύματος
    γνωσεις πολλες δεν εχω για να μπορω να τα καταλαβω αυτα τα επιστημονικα.Φυσικα δεν ειμαι εναντιον της εξελιξης και της ανακαλυψης.Στο Διαστημα δεν μπορω να καταλαβω τι ακριβως θα ανακαλυψουμε.Ψαχνουμε να βρουμε μη τυχον υπαρχει ζωη;Ψαχνουμε για κατι που θα ωφελησει την ζωη μας στη γη;ψαχνουμε για τον "θεο";Τελος παντων,εγω μονο μια ενσταση εχω και θα την λεω παντα:τα απιστευτα χρηματα που χαλαμε για "εκει πανω" θα ηταν πιο χρησιμα "εδω κατω"
    Δεν ειναι ανάγκη να ψαχνεις κατι συγκεκριμενο. Ακομα και η τεχνολογια που εξελισσεται εχει πρακτικη εφαρμογη σε εμας καποια στιγμη.

    ΑΛλα, αν πιασουμε το κόστος, η συγκεκριμενη αποστολη στοιχισε 1,1 δις δολλαρια ΗΠΑ. Το 1/6 της μηνιαιας δαπανης μισθοδοσιας του ελληνικου δημοσιου τομεα
    71°1′8″N 25°47′50″E
    48°07'01.6"N 1°27'50.9"W

    Le Servonais

  2. #17
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της nickald
    Εγγραφή
    22/04/2005
    Μηνύματα
    992
    Ισως αν σταματουσες να το βλεπεις σαν "εκει πανω" και "εδω κατω".....

    Η εξελιξη ειναι εξελιξη....

    Προσπαθουμε να καταλαβουμε πως δουλευει το θεμα... πως εγινε το συστημα μας... και αν ειναι κατι τοσο σπανιο ή αν τελικα δεν ειναι και τοσο σπανιο....

  3. #18
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της thunder ace
    Εγγραφή
    07/02/2013
    Μηνύματα
    2.440
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Cpt. Haddock Προβολή μηνύματος
    Δεν ειναι ανάγκη να ψαχνεις κατι συγκεκριμενο. Ακομα και η τεχνολογια που εξελισσεται εχει πρακτικη εφαρμογη σε εμας καποια στιγμη.

    ΑΛλα, αν πιασουμε το κόστος, η συγκεκριμενη αποστολη στοιχισε 1,1 δις δολλαρια ΗΠΑ. Το 1/6 της μηνιαιας δαπανης μισθοδοσιας του ελληνικου δημοσιου τομεα
    για αυτο ΔΕΝ ασχολουμαστε ΕΜΕΙΣ με αυτα.................με ψιχουλα;........τι κερδος θα εχουμε;:bawl

  4. #19
    Κανένας σωστός;;
    Εγγραφή
    24/05/2010
    Μηνύματα
    354
    Thunder μια χαρά είναι και το δικό σου σκεπτικό.
    Το να σκέπτεσαι άμεσες επεμβάσεις σε απτά προβλήματα που ταλαιπωρούν τόσο κόσμο μόνο ανεύθυνο δεν είναι.

    Ειμαι υπέρ της γνώσης,υπέρ των απαντήσεων αλλα όταν πεινάει/πεθαίνει κοσμος θα προτιμούσα κι εγώ να ενεργοποιήσουμε την ανθρωπιά μας παρά να ικανοποιηςουμε την περιέργεια μας.
    Μεγάλη συζήτηση που δεν βοηθάει το πικι-πικι.

    Το αρχικό ποστ είναι φοβερά ενδιαφέρον έτσι κι αλλιώς. Καλη επιτυχία στην αποστολή.

  5. #20
    the Overlord Το avatar του/της karellen
    Super Moderator
    Εγγραφή
    27/07/2010
    Μηνύματα
    3.129
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από thunder ace Προβολή μηνύματος
    γνωσεις πολλες δεν εχω για να μπορω να τα καταλαβω αυτα τα επιστημονικα.Φυσικα δεν ειμαι εναντιον της εξελιξης και της ανακαλυψης.Στο Διαστημα δεν μπορω να καταλαβω τι ακριβως θα ανακαλυψουμε.Ψαχνουμε να βρουμε μη τυχον υπαρχει ζωη;Ψαχνουμε για κατι που θα ωφελησει την ζωη μας στη γη;ψαχνουμε για τον "θεο";Τελος παντων,εγω μονο μια ενσταση εχω και θα την λεω παντα:τα απιστευτα χρηματα που χαλαμε για "εκει πανω" θα ηταν πιο χρησιμα "εδω κατω"
    Σειρά είναι σωστοί οι προβληματισμοί σου.Θα σου απαντήσω σ' αυτούς.
    Πρώτον,το κονδύλι αυτό και τα όποια παρόμοια,είναι κομμένο γι αυτή τη δουλειά,την διαστημική εξερεύνηση και δεν πάει αλλού,για να το πω απλά.

    Δεύτερον,τα οφέλη που έχουν άμεσο αντίκτυπο στην καθημερινότητά μας τα τόνισε ο Ηλίας capt πιο πάνω.

    Τρίτο και κυριότερο κατ' εμέ.Όλες οι διαστημικές εξερευνήσεις,αρχής γενομένης από το φεγγάρι πριν 45 χρόνια,έχουν ένα πρακτικό σκοπό ο οποίος είναι αρκετά μακροπρόθεσμος και γι αυτό δεν φαίνονται άμεσα τα οφέλη του:Την προσπάθεια του ανθρώπου να ξεφύγει από τα γήινα σύνορα και να εποικίσει διπλανούς κόσμους.Αυτό δεν θα γίνει μονομιάς,χρειάζονται χιλιάδες προσπάθειες και δεκάδες χρόνων καταγεγραμμένης εμπειρίας ώστε να υπάρξει αποτέλεσμα.Κάθε φορά κι από ένα σκαλοπάτι,ρίψη βολίδας σε αστεροειδή,ραντεβού με κομήτη και άλλα.

    Προτείνονται λύσεις και θεωρίες πολλές για τα εν λόγω ταξίδια,άλλες αιθεροβάμονες και άλλες πιο 'προσιτές'. Η ΝΑΣΑ έχει θεσπίσει χρόνια τώρα ένα διαγωνισμό και δέχεται ιδέες από εξωτερικούς συνεργάτες-Πανεπιστήμια-αεροπορικές εταιρίες αλλά και ιδιώτες ακόμα.Κινητήρες ιόντων,διαστημικά ιστία,διαστημόπλοια-πόλεις που θα ταξιδεύουν κάμποσες εκατοντάδες χρόνια κλπ κλπ.

    Αυτά λοιπόν τα λεφτά συνάδελφε και συναγωνιστή και να 'έπεφταν' δω κάτω δεν θα διόρθωναν επ' ουδενί την κατηφόρα του πλανήτη,υπερπληθυσμός,επιδείνωση του βιοτικού επιπέδου των φτωχών,υπερ-υλοτόμηση,υπερθέρμανση,μείωση των ενεργειακών πόρων κοκ.
    Κάποια στιγμή θα πρέπει να φύγουμε.
    Τελευταία τροποποίηση από karellen; 04/07/2016 στις 23:59.

  6. #21
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/04/2008
    Μηνύματα
    3.964
    Τα προβλήματα του πλανητη δεν λυνονται με λεφτα (λεφτα υπάρχουν). Λύνονται με πολιτική και παραπολιτική βούληση αν θέλουμε και ΔΕΝ θέλουμε.

  7. #22
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από karellen Προβολή μηνύματος

    Κινητήρες ιόντων,διαστημικά ιστία,διαστημόπλοια-πόλεις που θα ταξιδεύουν κάμποσες εκατοντάδες χρόνια κλπ κλπ.
    ...warp drive......

    (εντάξει, ακόμη δεν εφευρέθηκε)


    Και μην ξεχνάμε ότι με την Ήρα ταξιδεύει και ένας Jedi



    (το P το κόψανε γιατί έτσι η συσκευή ακούγεται cooler )

  8. #23
    balls of steel Το avatar του/της p@nos
    Εγγραφή
    04/09/2007
    Μηνύματα
    5.809
    παιδακια πεινανε στην αφρικη και στην ελλαδα πλεον και εμεις στελνουμε ρομποτακια που θα τα πεταξουμε κιολας...τρατζικ!

    υγ:θα το ριξουν στον δια για να παρουν τα λεφτα απο την ασφαλιστικη?να τα δωσουν σε παιδακια να φανε μετα?

  9. #24
    Νέο μέλος Το avatar του/της Χρήστος82
    Εγγραφή
    04/07/2013
    Μηνύματα
    9
    Αν η ανθρωπότητα είχε επενδύσει πολύ περισσότερο χρόνο και χρήμα για την εξερεύνηση και κατανόηση του σύμπαντος και της ζωής τότε θα υπήρχε έστω και μια μικρή ελπίδα να σωθεί η ύπαρξη αυτού του μικρού πλανήτη που ονομάζεται Γη.
    Και εξηγούμαι, αν οι άνθρωποι κατανοούσαν επιτέλους τη θέση τους και τον ρόλο τους σε αυτό που ονομάζουμε σύμπαν τότε και μόνο τοτε θα μπορούσαν να αφήσουν πίσω τους φανατισμούς και εγωισμούς που μας έχουν οδηγήσει στη σημερινή κατάντια!
    Άλλωστε δεν ήμαστε εμείς και αυτοί εκεί έξω. Ήμαστε και εμείς μέρος και τμήμα του συνόλου. Δεν εξερευνούμε κάτι έξω από εμάς αλλά τους ίδιους μας τους εαυτούς!
    Κλείνοντας απλά θα πω, τι νόημα μπορεί να έχει η ζωή αν σταματήσεις να αναζητάς και να εξερευνεις το άγνωστο ;

    Υ.Γ Πρώτο μου ποστ εδώ αν και σας διαβάζω πολύ καιρό τώρα, καλώς σας βρήκα λοιπόν!

  10. #25
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της thunder ace
    Εγγραφή
    07/02/2013
    Μηνύματα
    2.440
    Καλημερα.Μπορει αυτα που γραφω να μην εχουν αμεση σχεση με το αρχικο θεμα ,αλλα καποια στιγμη στο μελλον θα εχουν.Μου αρεσει λοιπον παρα πολυ να βλεπω ταινιες sci fi.Oταν ομως μου δειχνουν τις μελλοντικες πολεις (σε αλλους πλανητες συνηθως)λεω:ο ΑΠΟΛΥΤΟΣ ΕΦΙΑΛΤΗΣ..........κοιταξτε:
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	Depiction_of_a_futuristic_city.jpg 
Προβολές:	157 
Μέγεθος:	65,8 KB 
ID:	362053
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	mellon.jpg 
Προβολές:	156 
Μέγεθος:	39,6 KB 
ID:	362054
    Συνημμένες μικρογραφίες εικόνων Συνημμένες μικρογραφίες εικόνων assets_LARGE_t_420_54634375_type13145.jpg‎  

  11. #26
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της thunder ace
    Εγγραφή
    07/02/2013
    Μηνύματα
    2.440
    Κοιταξτε τωρα και μια-δυο φωτο απο την Γη:
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	DSC_0490.jpg 
Προβολές:	157 
Μέγεθος:	95,4 KB 
ID:	362056
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	images.jpg 
Προβολές:	156 
Μέγεθος:	8,5 KB 
ID:	362057
    και σας ρωταω:για πιο μελλον θα παλευατε και θα χαλαγατε πορους;

  12. #27
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από thunder ace Προβολή μηνύματος
    Καλημερα.Μπορει αυτα που γραφω να μην εχουν αμεση σχεση με το αρχικο θεμα ,αλλα καποια στιγμη στο μελλον θα εχουν.Μου αρεσει λοιπον παρα πολυ να βλεπω ταινιες sci fi.Oταν ομως μου δειχνουν τις μελλοντικες πολεις (σε αλλους πλανητες συνηθως)λεω:ο ΑΠΟΛΥΤΟΣ ΕΦΙΑΛΤΗΣ..........
    Ψαξε στο γκουγκλ να βρεις εικονες για το πως πιστευαν τον 19ο αιωνα οτι θα ειμαστε τον 20ο και θα γελάσεις. Δεν πεφτουν παντα μεσα οι θεωριες.

    Για το κοστος (παλι) και τα παιδακια που πεινανε στην αφρικη (εξ'αιτιας των οποιων επρεπε εμεις να τρωμε το φαΐ μας - ακομα κι αν ήταν μπαμιες :a04: ), ο ετήσιος προϋπολογισμος της ΝΑΣΑ ειναι 18,5 δις δολλαρια.

    Οσα ξοδευει το ελληνικο κρατος σε ενα μηνα περιπου
    71°1′8″N 25°47′50″E
    48°07'01.6"N 1°27'50.9"W

    Le Servonais

  13. #28
    Δηλώνω πως δεν θα εμπλακώ στο ζήτημα των παιδιών της αφρικής, του ελληνικού δημοσίου και της επαφής των κυβερνήσεων με εξωγήινους πολιτισμούς.

    Προτείνω σε όσους ενδιαφέρονται αληθινά για την επιστήμη να κάνουν το ίδιο.

  14. #29
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    30/12/2009
    Μηνύματα
    6.120
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Cpt. Haddock Προβολή μηνύματος
    Ψαξε στο γκουγκλ να βρεις εικονες για το πως πιστευαν τον 19ο αιωνα οτι θα ειμαστε τον 20ο και θα γελάσεις. Δεν πεφτουν παντα μεσα οι θεωριες.

    Για το κοστος (παλι) και τα παιδακια που πεινανε στην αφρικη (εξ'αιτιας των οποιων επρεπε εμεις να τρωμε το φαΐ μας - ακομα κι αν ήταν μπαμιες :a04: ), ο ετήσιος προϋπολογισμος της ΝΑΣΑ ειναι 18,5 δις δολλαρια.

    Οσα ξοδευει το ελληνικο κρατος σε ενα μηνα περιπου
    τι έχουν οι μπάμιες; μια χαρά φαί είναι, ειδικά μαζί με κοτόπουλο

    Το πρόβλημα, Ηλία είναι ότι εμείς οι απλοί θνητοί ακούν(με) για ποσά 15 και 20 δις και ασυνείδητα λέμε ότι με αυτά τα λεφτά θα λύναμε ένα αρκετά μεγάλο μέρος του προβλήματος που λέγεται πείνα στον κόσμο.
    Οι βαθύτερα σκεπτόμενοι όμως, ξέρουν(με) ότι αυτά τα ποσά είναι εντελώς ψίχουλα μπροστά σε αυτά που ξοδεύονται ετησίως για αχρείαστα όπλα και τις μίζες αυτών που τα παραγγέλνουν.....
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

  15. #30
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της nickald
    Εγγραφή
    22/04/2005
    Μηνύματα
    992
    Κακως εμπλεκομαι σε τετοια κουβεντα (εκτος απο ασχετη με το θεμα ειναι και εντελως αχρηστη με την λογικη οτι ποτε δεν καταληγει πουθενα)

    Αλλα γιατι πρεπει να γίνει ή το ενα ή το αλλο? Η πεινα στην Αφρικη (οπουδηποτε) εχει σχεση με το ποσα δαπανα η Nasa και η Esa και η Jaxa και η Roscosmos για ερευνα και αποστολες?

    Δηλαδη πριν τα διαστημικα προγραμματα δεν υπηρχε ή πραγματικα πιστευει καποιος οτι αν τα χρηματα που δαπανωνται στις διαστημικες αποστολες πηγαιναν για την καταπολεμηση της πεινας θα γινοταν μεγαλη διαφορα?

Σελίδα 2 από 7 ΠρώτοΠρώτο 1234567 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Το ξερετε οτι η πιο Sexy γυναικα της χρονιας ειναι η.....
    από chester24 στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 15
    Τελευταίο μήνυμα: 22/02/2012, 19:20
  2. το t-shirt της χρονιας!!!
    από adam_tsouk στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο μήνυμα: 18/09/2006, 13:32
  3. Το χαμένο κεφάλαιο της Γεννέσεως .........
    από cityfly στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 10/12/2003, 10:23
  4. Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 26/11/2003, 16:57

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF